Turkije strijdt tegen schatgravers Wetenschap W'eersatelliet brengt geld dik op Record in race op zonne-energie ;):JT Behandeling levertumor met lasers TBC wellicht opnieuw ongeneeslijk NSDAG 23 NOVEMBER 1993 Jcohol laat zenuwcellen intact NDEN AP ders dan vaak wordt gedacht, Irden zenuwcellen in de her- nen door chronisch drankge- ttik niet gedood. Alleen de jErbindingen tussen de cellen jrden aangetast. Dat blijkt uit n studie in Denemarken, larbij de hersenen van overle- jn alcoholisten uitvoerig wer- pi onderzocht. «bevindingen doen vermoe- }n dat hersenbeschadiging 3 jor overmatig drankgebruik |n worden hersteld. Dode ze- iwcellen worden nooit beter, aar de vezels die de cellen on- Irling verbinden kunnen soms ■l weer aangroeien. ,,Het geeft Ht hoop in de zin dat het mis- ^Btien mogelijk is althans een ;1 van de werking van de her- len te herstellen", zei een van onderzoekers, dr. Bente Pak- iberg. Pakkenberg is direc- ir van het laboratorium voor neurologisch onderzoek van het Bartholin Instituut in Kopenha gen. De onderzoekers vergeleken de hersenen van elf overleden mannelijke zware drinkers met die van elf overleden niet-alco- holisten. Met verfijnde technie ken telden de onderzoekers de aantallen zenuwcellen in rag dunne schijfjes van de neocor tex, het meest naar buiten lig gende deel van de hersenen. Het aantal zenuwcellen ver schilde tussen beide groepen nauwelijks. Maar bij de zware drinkers bleek vooral de 'witte massa' het merg dat de neuronen, de verbindingen in de hersenen, ondersteunt en voedt be schadigd te zijn. De witte massa bij drinkers was in de buitenste delen elf procent en in het die per gelegen geheugencentrum zelfs 30 procent minder dan bij deniet-drinkers. jermatozoïden in spitsuur UWARDEN NICO HYLKEMA tse onderzoekers hebben ontdekt, dat de wijze waarop sperma- oïden zich na een zaadlozing gedragen erg veel wegheeft van spitsverkeer. De Britten van de Glaxo Group Research (GGR) in nden testen op dit moment een machine, die eigenlijk is ontwor- n voor het observeren van verkeersdrukte, om de bewegingen het zaad te volgen. der leiding van dr. Derek Newell gebruikt het GGR de machine het gedrag van spermatozoïden van dieren in reageerbuisexpe- ïenten te bekijken. Onderzoeker Mark Sutherland: „Momenteel ;r veel belangstelling voor de mogelijkheid van chemicaliën om kwaliteit van het sperma te beïnvloeden. De technologie daar- Dr is in het verleden niet betrouwbaar gebleken, maar de nu ge tikte 'Spermtracker' is een succes. Met die apparatuur kunnen afwijkingen in het patroon en de snelheid van het sperma op- tren." machine volgt elke spermatozoïde langs vijftien opeenvolgende nten. De gegevens daaruit ondergaan een analyse om vast te lien of de spermatozoïde zich in een relatief rechte lijn voortbe- :egt, of nogal zwervend. Het apparaat is nu in gebruik bij de jndon Zoo, om de voortplanting van zeldzame diersoorten te ver- ■teren door het kiezen van mannetjesdieren met gezond sperma, ïtherland: „Het kan een belangrijke bijdrage zijn in de algemene rbetering van het veiligstellen van de voortplanting". obotspin daalt af in kraterhei CHORAGE KEES WIESE en op acht poten wandelende 't daalt in juni 1994 af naar •n plaats waar geen mens kan n: de krater van de 3300 me- hoge, actieve vulkaan Mount ur, 150 kilometer ten westen n Anchorage in Alaska, die in tober 1992 nog met veel ge lid uitbarstte. Het spinachtige paraat heet 'Dante' en moet de krater monsters nemen n de hete, giftige dampen, ineralen verzamelen en deze ïl' filmen. ;t is een project van de Geolo- iche Dienst van Alaska, sa- en met de Amerikaanse ruim- /aartorganisatie NASA. De ro lt wordt ontworpen door Wil- am (bijgenaamd 'Red') Whitta- :r van de Carnegie Mellon niversity. Het is de tweede versie, die nu wordt gebouwd, en hij krijgt ditmaal waarschijn lijk draadloze besturing. De eerste versie daalde op 1 ja nuari van dit jaar af in de gloei ende krater van de beroemde vulkaan Mount Erebus op An tarctica, maar hij kwam niet ver. Na slechts acht meter kwam er al een kink in de glasvezelkabel, die het apparaat met zijn be stuurders verbond en moest hij worden opgetakeld. Toch maakte deze prestatie vol doende indruk op de vulkanolo- gen van de Geologische Dienst in Anchorage om NASA te vra gen voor hen een nieuwe ro- botspin te bouwen. En daarmee is NASA nu bezig. Lukt het op Alaska in de krater af te dalen, dam wil ontwerper Whittaker zo snel mogelijk een tweede po ging doen op Antarctica. Caak van oermens gevonden in Etiopië lEWYORK AP Vetenschappers ebben de meest omplete kaak ge- 'onden van een 'oorloper van de mens die meer dan miljoen jaar gele ien leefde. De kaak 3 lestaat uit 109 frag- J nenten die zijn ge- ronden in Maka, I itiopië. De kaak en indere resten van Je Australopithecus pfarensis die in 1990 n Maka gevonden lijn, zijn ongeveer 1.4 miljoen jaar oud, ïldus de Ameri kaanse antropoloog Tim White in het Amerikaanse tijd schrift Nature. De kaak is vrijwel identiek in vorm en omvang aan een afarensis-kaak die is gevonden in Tanza nia, waardoor nu sterke bewijzen op tafel zijn gekomen dat dezelfde soort voorkwam in Tan zania en Etiopië. De beroemdste res ten van een afaren- sis zijn gevonden in Hadar in Etiopië in 1974. Het gaat om een vrij compleet skelet van een vrouw, dat 'Lucy' is genoemd. De verge lijking van de been deren van een arm uit Maka met de armbeenderen van Lucy versterken het vermoeden dat zij een kleine afarensis was en niet tot een andere soort be hoorde. De afaren- sis, die volgens Whi te leek op een recht op lopende aap, is de oudste oermens die ooit is gevon den. NO opent in '94 databank enzymen >e onderzoekorganisatie TNO- oeding in Zeist opent voorjaar 14 een databank voor informa- over enzymen. Deze natuur - ke katalysatoren worden voor- gebruikt in de voedings- en enotmiddelenindustrie. is bij de industrie een groei- nde behoefte aan onafhanke- ike en betrouwbare informatie ver enzymen. Op dit ogenblik het voor gebruikers erg moei- jk een juiste keuze te maken it de vele soorten. NO schat dat er in de natuur i'n 10.000 verschillende enzy- nen voorkomen. Daarvan zijn 2.000 goed bekend. Zij spelen een essentiële rol bij onder an dere de vertering van voedsel, het regelen van de spieractivi- teit, de afbraak van dode orga nismen en bij voortplantings processen. Al eeuwen maakt de mens ge bruik van enzymen bij de berei ding van brood, bier en kaas. Tegenwoordig worden enzy men veelvuldig toegepast bij de bereiding van allerlei voedings middelen, dranken en smaak stoffen. Het aantal nieuwe en zymen dat op de markt komt, breidt zich snel uit. Dankzij de recombinant - DNA technologie zijn de mogelijkheden hiertoe sterk uitgebreid. Na jaren van bijna ongestoorde roof en smokkel: Er is bijna geen land ter wereld waar zóveel kunst schatten geroofd zijn als Turkije. Vele jaren was het een luilekkerland voor tal loze schatgravers. De kost baarste voorwerpen wer den Turkije uitgesmokkeld. Totdat de autoriteiten de grenzen sloten en initiatie ven ontplooiden om de kunstschatten terug te krij gen. Toen Turkije de tem pel van Zeus terugvroeg, die tussen 1871 en 1877 uit Pergamon verdween, rea geerde de directeur van het Berlijnse museum denigre rend: ,,Als we hem terugge ven, maken jullie er witkalk van". Hij trapte op de ziel van de burgers van Per gamon. Ze hadden hon derdduizenden handteke ningen verzameld en drie jaar geleden opnieuw het historische Woud van Zeus aangeplant, in afwachting van de tempel. ISTANBUL «JESSICA LUTZ Marmeren friezen en zuilen worden niet meer vermalen tot witkalk. Maar los van de na tuurlijke elementen zoals zure regen, blijven smokkelaars een ernstige bedreiging voor de Turkse monumenten. Dit jaar werd bijvoorbeeld het beeld van Hygiera, de dochter van de god van de geneeskunde Asklepios, uit Efese gestolen. De stad Efese, waar de apostel Paulus ooit predikte, wordt al sinds meer dan 100 jaar geres taureerd. Hygiera zou tentoon gesteld worden in een antieke kruiden winkel, maar de eerste nacht dat ze daar verbleef, werd de winkel opengebroken en haar beeld, dat 350 kilo weegt, gestolen. Het is overigens niet eens no dig om in een museum of op graving in te breken. De opgra ving van het theater in Perge aan de zuidkust was door ar cheologen afgeschreven als niet de moeite waard. Archeologe Jale Inan (80) bleef echter gra ven en vond meer dan 20 beel den, waaronder Hermes, Alexander de Grote, Marsyas, Herakles, Traianus, etc., alle om en nabij de 3 meter groot. Voor zover bekend waren er ongeveer 3.000 antieke neder zettingen in Klein-Azië, het hui dige Turkije, waarvan slechts een fractie opgegraven wordt. Wie een spa in de grond steekt, PARUS/NOORD WUK» Weersatellieten brengen hun geld dik op. De Europese ruim tevaartorganisatie ESA, die eind vorige week weer zo'n satelliet in een baan om de aarde bracht, schat de economische voordelen van de meteorologi sche waarnemingen vanuit de ruimte voor de Westeuropese landen op 260 miljoen gulden per jaar. Daar staat een jaarlijk se investering van 100 miljoen tegenover. Van de verbeterde weersvoor spellingen profiteren de bouw en publieke werken het meest. Zij sparen 90 miljoen gulden per jaar uit door hun werk zaamheden op tijd aan de ver wachte weersomstandigheden aan te passen. De transportsec tor, met name de luchtvaart en het wegvervoer, maakt dankzij de weersatellieten jaarlijks ruim 80 mijoen minder kosten. Het profijt voor de landbouw komt neer op ruim 60 miljoen gulden per jaar. De energiebedrijven kunnen hun produktie beter af stemmen op de energiebehoef te die afhankelijk is van het weer. Dit levert een besparing op van 25 miljoen gulden per jaar. De dezer dagen in Kourou ge lanceerde Meteosat is de zesde die de ESA sinds 1977 samen met het technisch ruimtevaart centrum ESTEC in Noordwijk ontwikkelde. De satelliet ver vangt de vier jaar oude Meteo- sat-4, die voorlopig ter onder steuning wordt gehandhaafd. ESA verplaatst vervolgens de in 1991 gelanceerde Meteosat-5 in westelijke richting boven de Amerikaanse continenten. Daar zal de weersatelliet de taak overnemen van Meteosat-3. Na vijf jaar dienst is de brandstof van Meteosat-3 bijna op. Me teosat-1 en -2 functioneren niet meer. Om diefstal te voorkomen worden de beelden in musea achter tralies tentoongesteld, maar het heeft iets triests. foto ap V- t'TUt*" De enige bezoeker van de tempel van Zeus Labranda, ooit een belangrijk religieus centrum, is de bewaker, die illegale schatgravers moet afschrikken. foto ap vindt wel wat. Zo liep nog niet zo lang geleden een man in Candarli, bij Izmir, langs een put van het waterleidingbedrijf. Hij zag wat glinsteren en vond 19 zilveren penningen met aan de voorkant het hoofd van de godin Athena, aan de achter kant een uil, zittend op een lig gende amphora. Hij waarschuwde het muse um, maar de professionals, die met metaaldetectors zoeken, doen dat niet. Het gebeurt dat boeren bij het ploegen op een sarcofaag of een beeld stuiten. En smokkel loont: een 4 ton zware sarcofaag ging in New York drie jaar geleden voor 1 miljoen dollar over de toon bank. Nu wordt de waarde op 11 miljoen geschat. Volgens de gegevens van 1FAR (Internationale Stichting voor Kunstonderzoek) wordt er op de wereld per jaar voor 5 miljard dollar aan kunstwerken verhandeld, waarvan 2 miljard illegaal. Hiervan is Turkse smokkelwaar goed voor 400 miljoen dollar. Maar Turkije doet er alles aan om de gestolen schatten terug te krijgen en heeft onlangs een succes geboekt. Zeven jaar pro cederen en twee miljoen dollar aan advocaten heeft het gekost om het Metropolitan Museum in New York op de knieën te krijgen. Maar uiteindelijk gaf het gerenomeerde instituut de 'Schatten van Kroisos', de ko ning van Lydië in de zesde eeuw voor Christus, aan Turkije terug. In werkelijkheid gaat het om een collectie van zo'n 260 voor werpen die in de jaren 1965-'68 uit een aantal graven van Lydi- sche prinsen en prinsessen ge roofd werd. Het Lydische Rijk kwam in de 8ste eeuw v. Chr. op aan de westkust van Klein-Azië. Aan de heerschappij van koning Kroisos kwam in 546 v. Chr. een einde, toen de Perzen zijn rijk veroverden. De totale waarde van de col- lëctie wordt geschat op zo'n 20 miljoen dollar. Geen wonder dus dat het museum, dat des tijds 1,7 miljoen dollar betaalde, jarenlang deed of zijn neus bloedde en de schatten 19 jaar in stalen kisten in de kelder ver borgen hield. Voor Ozgen Acar, hoofdredacteur van de krant Cumhüriyet, is het een per soonlijke overwinning. Hij was degene die 23 jaar geleden lucht kreeg van de zaak en zijn tan den erin zette. Een andere rechtszaak die hij op gang bracht loopt tegen de zakenman William Koch uit Boston. Het betreft een schat die in '84 bij Elmali gevonden werd, een verzameling van 1810 zilveren munten uit Lycië. Dit rijk lag ten zuiden van Lydië. De muntencollectie is zo'n 2500 jaar oud, maar het bijzonderst zijn 14 herdenkingspenningen. Op de hele wereld zijn slechts 7 andere van deze 'de- cadrachmen' bekend, die gesla gen werden bij de oprichting van de Delische Confederatie, omstreeks 480 v. Chr.. Een van de penningen werd in '85 verkocht voor 600.000 dollar. Koch betaalde voor de hele 'Decadrachme Schat' 3,5 miljoen dollar, maar de werke lijke waarde is minstens 10 mil joen dollar. Moeilijker zal het worden met de 3500 jaar oude Schatten van Troje, die de archeoloog Schlie- mann in 1873 aan de voet van de stadsmuren vond en het land uitsmokkelde. In 1881 deed hij de uit 8700 voorwerpen en sie raden bestaande schat cadeau aan Berlijn. Na de Tweede We reldoorlog was de schat verdwe nen, maar in 1991 maakte Rus land bekend dat hij zich in het Poesjkin Museum bevond. Turkije maakte er meteen aanspraak op, maar er bleken meer kapers op de kust. Berlijn vindt namelijk dat de schat, met een waarde van 1 miljard dollar, in Duitsland thuishoort en Grie kenland vindt dat hij tot het Griekse erfgoed behoort. Turkije kan volgens de eigen wetten onvoorwaardelijk aan spraak maken op alles wat na 1906 het land uitging. Die wet werd door de rechtbank in New York gerespecteerd in de zaak tegen het Metropolitan. De we reldberoemde Londense kunst veiling Sotheby's besloot in juni om samen met het Turkse mi nisterie van cultuur eerst te on derzoeken of ter veiling aange boden voorwerpen uit Turkije komen en zo ja, of ze illegaal het land uitgebracht zijn, alvo rens ze onder de hamer te bren gen. Totale maansverduistering 29 november Bij een maansverduistering staan zon, aarde en maan op één lijn en komt de volle maan in respectievelijk de halfschaduw, kernschaduw en halfschaduw van de aarde terecht. De maan vormt in de kernschaduw een roodachtig schijnsel; het licht van de zon wordt afgebogen in onze dampkring en vooral het rode gedeelte in het licht, dat het minst wordt afgebogen, komt in de schaduwkegel van de aarde terecht en valt op de maan. De verduistering is overigens alleen zichtbaar bij helder weer. anp bron' De Koepel/Volkssterrenwacht Simon Stevin B. *- flfet ADELAIDE AP De 'Droomauto' (foto) van de Japanse auto- fabriek Honda vestigde onlangs een record door in 35,5 uur, verdeeld over 5 dagen, Australië over te steken op zonne-energie. Hiermee heeft de auto, die 6,6 miljoen dol lar heeft gekost, het record uit 1987 van de legen Adelaide over een afstand van 3.000 'Sunraycer' van General Motors met ruim kilometer. De gemiddelde snelheid van de 10 uur verbeterd. 'Droomauto' bedroeg ongeveer 85,5 kilo- Aan 'De Groene Race' namen 56 auto's meter per uur. De auto's reden elke dag van deel. In Darwin in het noorden van Austra- 8 uur 's morgens tot 5 uur 's middags, lië was de start en de rit leidde dwars door de binnenlanden naar het in het zuiden ge- ROTTERDAM ANP Bij uitzaaiingen van kanker in de lever biedt lasertherapie mo gelijk een alternatief voor ope reren. R. van Hilligersberg con cludeert dit in een proefschrift over uitzaaiingen waarop hij aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam promoveerde. Uitzaaiingen in de lever vormen de belangrijkste doodsoorzaak bij mensen met een kwaadaar- digle tumor van de dikke darm. Jaarlijks worden ongeveer 7.400 nieuwe gevallen van deze vorm van kanker opgespoord. De eni ge kans op genezing is op het ogenblik het operatief verwijde ren van het deel van de lever waarin de tumor zich bevindt. Maar daarvoor komt slechts een op de vijf patiënten in aanmer king. Van Hilligersberg verwacht be tere resultaten van lasertherapie, waarmee de tumor selectief wordt vernietigd. Hij heeft uit gebreide proeven gedaan met dieren. Het toedienen van laser licht kan gebeuren door opper vlakkige bestraling of door di recte implantatie in het weefsel. Bij een zogeheten thermische therapie wordt het licht na op name in het weefsel omgezet in warmte. Temperaturen van 60 tot 140 graden celsius veroorza ken stolling, terwijl bij 300 tot 1000 graden verdamping en verkoling ontstaan. Een andere mogelijkheid is fo- todynamische therapie. Daarbij wordt eerst een lichtgevoelige, maar niet schadelijke vloeistof in het lichaam gebracht. Deze vloeistof hoopt zich op in de tu mor. Het laserlicht veroorzaakt een chemische reactie die de tumor beschadigt of doet verw- dijnen. Zowel bij de thermische als bij de fotodynamische thera pie loopt het omliggende weef sel van de lever volgens Van Hil ligersberg slechts minimale schade op. WASHINGTON AP Tuberculose dreigt volgens de Wereld Gezondheidsorganisatie door varianten die resistent zijn tegen antibiotica weer onge neeslijk te worden. Als de wes terse landen niet jaarlijks 190 miljoen gulden bijeen brengen voor de bestrijding van de ziek te. zullen binnen 10 jaar jaar lijks 4 miljoen mensen aan tu berculose overlijden, aldus de WHO. Nu kost de ziekte elk jaar aan 3 miljoen mensen het leven. Dat zijn er meer dan de slachtoffers van alle andere besmettelijke ziekten bij elkaar. Ongeveer een derde deel van de wereldbevol king is geïnfecteerd met de TBC-bacterie en jaarlijks wor den 8 miljoen mensen ziek. Toch is op elke 30 dollar die wordt uitgegeven aan de bestrij ding van besmettelijke ziekten er slechts een bestemd voor de bestrijding van TBC. aldus de WHO, die spreekt van „de meest genegeerde epidemie ter wereld". In 1990, toen 1,9 miljoen men sen aan TBC overleden, gaf de wereld de Derde Wereld 30 mil joen gulden om de ziekte te lijf te gaan. Voor de bestrijding van lepra, waaraan in 1990 2.000 mensen stierven, had de we reldgemeenschap 145 miljoen gulden over en voor de bestrij ding van AIDS, waaraan 200.000 mensen overleden, 350 miljoen gulden. De Amerikaanse overheid gaf in het begin van de jaren '80 vrij wel geen geld meer uit aan de bestrijding van TBC, omdat de ziekte in de VS nauwelijks meer voorkwam. Vorig jaar werden echter 26.763 gevallen gecon stateerd, een stijging van 20 procent ten opzichte van 1985. Als mensen hun medicijnen- kuur niet afmaken, wordt de tu- berkelbacterie, die de ziekte veroorzaakt, resistent en ver spreiden ze die resistente bacte rie. „Resistente tbc werpt ons terug in de vorige eeuw, toen het enige wat je kon doen was de zieke op te sluiten, zodat hij de ziekte niet kon verspreiden", aldus plaatsvervangend direc teur Richard Bumgarner van het TBC-programma van de WHO.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9