CD A-leden: Behoud minimumloon Lampen die je leven lichter maken. Onze Top 5 van deze week. Binnenland Kijken naar eigen operatie r elefoonbeantwoorder tlinkt vaak slecht Ordinair handjeklap rond Betuwelijn Wallage en Kamer botsen over verlaging bijstand Steekvrij vest beschermt tegen messen en bijlen O e (NSDAG 23 NOVEMBER 1993 Persbureau GPD Gemeenschappeii|kePersdienst edewerkers ING Bank gearresteerd Amsterdam Drie medewerkers van de ING Bank zijn gearres teerd, omdat zij hebben meegewerkt aan het witwassen van kwart geld. Na verhoor zijn ze weer vrijgelaten. Het onderzoek wordt voortgezet. Via de drie bankemployés zou in totaal voor miljoenen guldens geld zijn gewisseld, vooral Britse ponden. Het i- bnderzoek richt zich tegen de medewerkers en niet tegen de - bankinstelling. De ING Bank startte in 1989 al een project tegen net eventueel witwassen van geld via haar kantoren. Sedertdien pjn 35 mensen met de bestrijding daarvan belast. ""Argenti jnse president op bezoek 1 den haag De president van Argentinië, Carlos Menem, is van- fnorgen op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven gearri veerd voor een officieel bezoek. Tijdens zijn drie dagen durende terblijf, wordt de Argentijnse president ontvangen door konin- jgin Beatrix en voert hij gesprekken met premier Lubbers. Ook ka\ Menem overleggen met parlementariërs. Zowel in Rotterdam °%ls in Maastricht, waar hij morgenochtend arriveert, ontmoet 1 Menem vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven. Halve bekentenis in moord Ruinen assen Eén van de twee mannen die vorige week zijn aangehou- igüën op verdenking van moord op een 15-jarig meisje uit Ruinen, heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Dat heeft persoffi cier van justitie mr. Tempel gisteren bekendgemaakt. Beide mannen komen niet uit Ruinen. Volgens justitie waren zij geen jbekenden van het meisje. Het stoffelijk overschot van het meisje ,njwerd op 10 mei in de bossen bij Gijsselte, gemeente Ruinen, ge- vonden. Zij was een dag eerder voor het laatst gezien toen ze Ivan school in Hoogeveen naar huis in Ruinen fietste. Via de tele visie en andere media werd uitvoerig aandacht besteed aan de >t moord. Afdelingen vrezen voor sociale gezicht christen-democraten De CDA-leden zijn tegen het plan om het wettelijk mini mumloon af te schaffen of te verlagen met 20 procent. De christen-democratische achterban is er niet van over tuigd dat de werkgelegenheid door het plan wordt bevor derd. ma, dat momenteel bij de afde lingen ligt en begin volgend jaar definitief moet worden vastge steld. De CDA-afdelingen vre zen dat door deze ingreep het den haag gpd Het voorstel om te tornen aan het minimumloon staat in het concept-verkiezingsprogram- CDA haar sociale gezicht ver liest. Die angst is mede ingege ven door het feit dat de hoogte van de sociale uitkeringen is af geleid van het minimumloon. Volgens het concept-verkie zingsprogramma is het mini mumloon nu te hoog, waardoor veel arbeid nu niet (legaal) wordt gedaan. Door het mini mumloon af te schaffen of fors te verlagen zou dit werk weer (wit) kunnen worden gedaan en kan de werkgelegenheid toene men. CDA-fractieleider Brink man heeft de ingreep in het mi nimumloon tot nu toe steeds verdedigd. Wel gaf hij tijdens de algemene politieke beschou wingen van eind september in de Kamer toe, dat het sleutelen aan het minimumloon pas als laatste middel aan de orde kan komen. Eerst moeten andere maatregelen overwogen worden om de banengroei te stimule ren. Volgens recente berekenin gen zou afschaffing van het mi nimumloon ongeveer veertig duizend nieuwe banen opleve ren. De CDA-jongeren en de CDA- vrouwen hebben zich al tegen het plan gekeerd, maar nu rijst ook verzet in de CDA-afdelin gen. In de afdeling Amsterdam zet men grote vraagtekens bij het plan, evenals de afdelingen Dordrecht en Gelderland. De af delingen in Noord-Brabant zijn ronduit tegen, net als de afde ling Rotterdam. Kritiek komt ook vanuit de Groningen, Fries land en Drenthe. Vie een goede telefoonbeant- jroorder wil hebben, moet daar- meer dan driehonderd gul- jen uittrekken. Bij een test van Consumentenbond van jvaalf telefoonbeantwoorders Dt driehonderd gulden, deugt liet één van de apparaten. De geluidskwaliteit valt tegen de bediening is slecht. In vee apparaten is meer van het jiterst giftige metaal cadmium angetroffen dan de wet toe- aat. Tien van de twaalf onder- chte apparaten voldoen niet de aansluitingseisen van let ministerie van verkeer en yaterstaat. De meidteksten en opgeno- nen berichten zijn niet van oede kwaliteit. Vooral de weer gave door de spraakchips valt tegen. Het geluid klinkt vaak vervormd, nasaal, dof of te zacht. Slechts één toestel scoort op dit punt 'goed', terwijl zeven toestellen met het oordeel 'redelijk' net met de hakken over de sloot komen. Bij acht van de onderzochte apparaten kunnen opgenomen berichten via een andere tele foon worden beluisterd. Deze hebben een code die moet voorkomen dat onbevoegden de berichten afluisteren. Bij twee apparaten bestaat de code uit slechts één cijfer, die dus eenvoudig kan worden door broken. -De Consumtenbond vindt dat zo'n code uit minstens drie cijfers moet bestaan, die bij voorkeur zelf zijn in te stellen. Rotterdam In het nieuwe dagbehandelingscentrum van het Oogziekenhuis in Rotterdam, dat morgen door staatssecretaris Simons van WVC wordt geopend, kunnen patiënten hun eigen operatie op een monitor volgen. Ook hun begeleiders kunnen meekijken. Op deze foto kijkt meneer Post naar de video die van zijn operatie, die tien minuten daarvoor is uitgevoerd, werd gemaakt. Vereniging om schade te beperken Gedupeerden Vie d'Or bundelen krachten Verrassende kado's? IKEA is er vol van. 1, 2 en 3 december is IKEA geopend tot 21.00 uur. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRIJT SLIEDRECHT harlingen ger bosklopper Roodgloeiend stond gisteren de telefoon in huize Van der Hidde in Harlingen. Honderden men sen („we kunnen de tel niet meer bijhouden") uit het hele land reageerden op de beschei den advertentie, waarin de Van der Hiddes medeslachtoffers van de malversaties bij de le vensverzekeringsmaatschappij Vie d'Or opriepen de krachten te bundelen in een vereniging van gedupeerden. De vereni ging moet dan proberen eruit te slepen wat eruit te slepen valt. De familie Van der Hidde heeft zelf ook ,,een paar polis sen" afgesloten bij Vie d'Or. Volgens Van der Hidde (57) zit ten onder de gedupeerden schrijnende gevallen. „Er belde iemand die over veertien dagen met pensioen gaat en tussen de drie en vier ton heeft gestoken in de opbouw van zijn pen sioen. En iemand van zeventig jaar met een dubbele handicap. Ze zijn misschien alles kwijt." De overheid is volgens Van der Hidde moreel verplicht snel actie te ondernemen. „In het bankwezen bestaat een vang netconstructie voor het geval het bij een bank helemaal fout gaat. De verzekeringswereld kent die regeling niet, terwijl het toezicht door de Verzekerings kamer heeft gefaald. Hoe kan het dat de Verzekeringskamer en de accountant acht jaar lang niets hebben ontdekt?". De PvdA heeft gisteren overigens kamervragen over dit punt ge steld. Justitie moet maar een kaalp lukteam op de zaak zetten, vindt Van der Hidde. Deze teams hebben de voorbije jaren met redelijk succes in een aan tal branches actie ondernomen om illegaal vermogen op te spo ren. „De oude directie van Vie d'Or heeft het verdwenen geld waarschijnlijk ondergebracht in tientallen besloten vennoot schappen op de Nederlandse Antillen. Voordat je die allemaal hebt opgespoord.... Het geld is daar niet gewoon naar toe ge sluisd, er is een sluizencomplex aangelegd. Daar is maanden, misschien wel jaren aan ge werkt. Zoiets tover je niet in een week tevoorschi j n Van der Hidde heeft grote twijfels over de Verzekeringska mer, die op 6 december een fi nancieel reddingsplan rond wil hebben. Volgens hem zal de Verzekeringskamer zeker niet rouwig zijn over een eventueel faillissement. „Dan kunnen de dossiers voorgoed dicht. Zoiets ruimt lekker op. Je bent van las tige vragen af. Na een faillisse ment is er immers niets meer." Hij hoopt dat zich overname kandidaten voor het bedrijf melden, maar verwacht dat ook die zich slechts beperkt garant zullen stellen voor de (pensioen)rechten van de 13.000 verzekerden van Vie d'Or. ACHTERGROND WILFRED SCHOLTEN DEN HAAG FOTO ANP PAUL STOLK Vrijspraak oom voor moord op nichtje van 14 den haag anp rechtbank heeft van morgen een 33-jarige man vrij gesproken van moord op zijn 14-jarige nichtje. Volgens de rechtbank is er onvoldoende bewijs dat de man uit Nieuw- lande (Drenthe) het meisje in haar ouderlijk huis in Den Haag in juli heeft gewurgd en de keel heeft doorgesneden met een glasscherf. De officier eiste twee weken geleden vijftien jaar cel. Volgens de rechtbank is het heel goed mogelijk dat de man als medeplichtige heeft gehandeld en niet als medepleger, zoals hem ten laste was gelegd. De verdachte zweeg tijdens de zitting geleden in alltoon aarden, maar zei tegen de poli tie dat hij niet kon zeggen wie de moord had gepleegd omdat er dan nog eens dertig levens op het spel zouden staan. De moord zou verband houden met een afrekening in de Turkse onderwereld. Volgens de man is hij ont voerd en gedwongen aan te bel len bij de woning van zijn nicht je, waarna ze naar binnen zou den zijn gegaan. Hij erkent dat hij in de woning van het nichtje is geweest, maar toen hij er bin nen kwam, lag het meisje al op sterven. CDA twijfelt over speelruimte gemeenten wel het geval in het voorstel van Wallage. „Ik zou het verschrik kelijk vinden als de sociale dienst straks gaat vaststellen of een bijstandsgerechtigde zijn hond of kat wel mag houden aldus Doelman-Pel. Zij wordt hierin gesteund door PvdA, D66. GroenLinks en de kleine christelijke partijen. Ook het CDA betwijfelt of het voorstel van Wallage wel zo wenselijk is. Hoewel het CDA officieel de lijn van Wallage steunt, is de discussie intern losgebrand. Een steeds groter deel van de fractie steunt com missievoorzitter Doelman-Pel. Het CDA is geschrokken van het bijstandsonderzoek door Van der Zwan waaruit blijkt dat de gemeentelijke sociale dien sten de Bijstandswet slecht uit voeren. Meer beleidsvrijheid voor de gemeenten ligt dan al lerminst voor de hand. Uit een ander onderzoek blijkt dat een groot deel van de uitkeringsge rechtigden niet kan rondko men. Verlaging van de bijstand maakt dat probleem alleen maar groter. Wallage heeft aangekondigd nader overleg te voeren met de VNG. Woordvoerders van het ministerie van sociale zaken la ten weten dat de staatssecreta ris vooralsnog vasthoudt aan de hoofdlijn van het akkoord. Wal lage komt binnen enkele weken met zijn plannen vooreen nieu we Bijstandswet. De Tweede Kamer wil het debat daarover nog voor kerstmis afronden. den haag gpd De onenigheid tussen staatsse cretaris Wallage van sociale za ken en de Tweede Kamer over de hoogte van de bijstandsuit keringen. neemt toe. Wallage wil de uitkeringen verlagen en gemeenten de mogelijkheid ge ven een toeslag te verstrekken. Een kamermeerderheid voelt daar weinig voor en houdt vast aan de huidige wettelijk vastge legde normen. De Kamer besprak gisteren het rapport van de commissie Doelman-Pel, die de Bijstands wet onderzocht. Een meerder heid van de commissie is voor behoud van de huidige uitke ringsbedragen. Alleen de uitke ring voor woningdelers gaat met vijf procent omlaag, maar gemeenten kunnen dit desge wenst aanvullen uit de bijzon dere bijstand. Het commissiestandpunt staat haaks op het ontwerp-ak- koord dat Wallage onlangs sloot met de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Dat voorziet in verlaging van de uitkering van zeventig procent van het minimumloon naar vijftig pro cent voor alleenstaanden. De gemeenten kunnen onder het motto 'maatwerk' een toeslag verstrekken. Commissievoorzitter en CDA- kamerlid Doelman-Pel beaam de gisteren de verschillen tus sen haar commissie en het VNG-akkoord. Zij wees erop dat de commissie uit oogpunt van rechtsgelijkheid geen verschil len per gemeenten wil. Dat is LEERDAM GPD dat hij beveiligd is tegen geweld met messen, schroevendraaiers en scharen. Zelfs een klap met een knuppel, bijl of staaf laat geen verwondingen na. Daar door kan een tramcontroleur veel doortastender optreden te gen zwartrijders." De politie heeft het vest getest en het kreeg volgens De Groot een voldoende. Hij sprak met taxi-chauffeurs over het gebruik van het vest. „Ze reageerden ta melijk laconiek. Zeiden dat je eerder een pistool op je hoofd of een mes op je keel krijgt. Dat is niet zo, uit de praktijk blijkt dat er veel vaker wordt gestoken dan geschoten en dat dat bijna altijd in de borst of rug is." De Groot hoopt zijn 1800 gulden kostende vest te slijten aan de politie, bewakingsdiensten, tramcontroleurs en gevangenis bewakers. Een vest van drie kilo dat is op gebouwd uit kleine, keiharde kunststof plaatjes die als dak pannen over elkaar liggen. Daarmee kunnen agenten, be- veiligsbeambten, taxichauf feurs, portiers en controleurs op bus en tram zich beveiligen te gen messtken. Oud-politiechef De Groot uit Gellicum ontwikkelde het steek- vrije vest. „Er bestaan wel ves ten die messteken kunnen we ren, maar dat zijn vaak kleine staalplaten die niet de hele borststreek bedekken. En lang niet elk kogelwerend vest kan messteken weren, al denken mensen dat wel. Vesten die vol ledig beschermen tegen mes sen. zijn vaak te zwaar en veel te lomp." „De drager van dit vest weet Premier Lubbers had het debat over de Betuwelijn niet doorgekookt in zijn Torentje en was ook niet aanwezig bij het debat in de Tweede Kamer. Maar zijn wil hing wél tussen de blauwe bankjes. Enkele dagen geleden immers had de premier laten weten dat de aanleg van de spoorlijn wel enkele honderden miljoenen, maar zeker geen miljarden mèèr mocht kosten dan de 6,4 miljard die het kabinet had uitgetrokken. Het PvdA-kamerlid Castricum en zijn coalitiegenoot Leers (CDA) hadden de afgelopen dagen hun uiterste best gedaan om hun verlanglijstjes voor de gewenste aanpassingen voor mens en milieu goed op elkaar af te stemmen. Na veel onderonsjes, tussendoortjes en achterafjes werden ze het eens over een gezamenlijk wensenlijstje van ruim 1 miljard gulden. Een teleurgestelde PvdA moest bijna een miljard aan 'erfraaiingen inslikken. Het was dus weer Holland op z'n smalst gisteren tijdens het debat. De dominee, die graag een nieuwe, milieuvriendelijke spoorlijn door het laagland ziet rijden, had het moeilijk met die andere Hollandse inborst: de koopman die last heeft van het financieringstekort. Als op een marktplaats gadegeslagen door een volle tribune gingen de volksvertegenwoordigers over tot een ordinair potje handjeklap. De Betuwelijn, die in het prilste stadium (zo'n acht jaar geleden), slechts 2,5 miljard gulden zou gaan kosten, ging na wat aanpassingen royaal naar de 6,4 miljard gulden die Maij er nu voor wil besteden. Uiteindelijk willen CDA en PvdA er 7,4 miljard gulden voor uitgeven. De oppositie ging nog verder en wierp het bedrag van 10 miljard gulden (WD en D66) in de politieke arena. Zo verwerd het debat, waar besloten zou worden over de fundamentele vraag of de Betuwelijn er nu moet komen of niet, tot een kakafonie van gewenste toeters en bellen aan die spoorlijn. De oorspronkelijke kernvraag kwam nauwelijks meer aan de orde. Ondanks de 140 rapporten (een stapel van bijna twee meter hoog) bleven daardoor talloze wezenlijke onduidelijkheden onbeantwoord. Zoals: Is de goederenlijn voor de economische De Tweede Kamer debatteerde gisteren met minister Maij over de Betuwelijn. Discussies over de centen overschaduwden de hamvraag: moet de spoorlijn van de Rotterdamse haven naar het Duitse Emmerich er eigenlijk wel komen? concurrentiepositie van Nederland inderdaad zo cruciaal als wordt voorgesteld? Of kunnen de huidige spoorlijnen en de rivier de Waal het transport opvangen? Zal het vervoer per vrachtwagen over de weg wel afnemen door de aanleg van de Betuwelijn, zoals de bedoeling is? En werkt Duitsland wel mee aan het doortrekken van het spoor? Enzovoort. Over deze niet onbelangrijke vragen ging het debat nauwelijks. Over de kemvTaag spreekt eigenlijk niemand meer: moet de Betuwelijn er komen of niet? Zo ja, hoeveel geld hebben we dan over voor volgens Maij „een van de belangrijkste projecten van na de oorlog"? Pas daarna zou over de eventuele aanpassingen van een ontwerp kunnen worden gesproken in de vorm van een tunnelbak, een V-polder, (gedeeltelijke) ondergrondse aanleg of een verdiepte ligging. Zo nee, dan beginnen we gewoon niet aan het hele risicovolle en peperdure project. Zoals gewoonlijk waren het de ongebonden, kleine partijen die los van Torentje en regeerakkoord de vinger op de wond konden leggen. Groen Links-fractieleider 1 .ankhorst stelde terecht dat zo'n grootschalig infrastructuurpoject in dit dichtbevolkte landje „natuurlijk niet voor een koopje" kan worden aangelegd. Het oud-PPR-kamerlid herinnerde zijn collega's nog eens fijntjes aan het kabinet-Den Uyl, waarin uitgerekend premier Lubbers minister van economische zaken was. Halverwege de jaren zeventig besloot dit kabinet tot de aanleg van de Oosterscheldedam, een gedeelte van de Deltawerken waar toentertijd veel om te doen was. „Na een lang en intensief debat in politiek en samenleving werd toen besloten dat een oplossing die het natuurlijk milieu zo veel mogelijk spaarde, best een paar centen extra mocht kosten", aldus Lankhorst. „Staan we nu niet voor dezelfde keus? Gaat het ook nu niet om de vraag of we bereid zijn tot een maatschappelijk vergelijk waarin èn het belang van de Betuwelijn èn dat van de omwonenden kan worden gediend?" Maar niet alleen klein links, ook klein rechts bekritiseerde de gang van zaken. De nooit zo opvallende Leerling (RPF) hield nu een glashelder betoog. Als we zo'n onmisbare spoorlijn willen aanleggen, die een eeuw moet meegaan, waarom doen we dan zo krenterig? „Bij toekomstgerichte, uitdagende projecten moet in financieel opzicht niet de weg van de minste weerstand worden gekozen. De lijn zal wellicht nooit rendabel zijn. Maar dat zijn de Oosterscheldewerken ook niet, terwijl dat een peperduur project is geworden, waar Nederland heel trots op is". En het zuinige RPF-kamerlid verbaasde met een krachtige afsluiting: „Als we een Betuweroute aanleggen, doen we dat maar één keer. Laten we dat dan goed doen. Zoals het kabinet nu voorstelt kan het echt niet". Dat Leerling een uitstel van de beslissing wil doet niet ter zake, hij draait in ieder geval niet om de hete brij heen. Coalitiegenoten Leers en Castricum die door Lubbers gedwongen werden een financieel compromis te vinden voor de aanpassing van de lijn, hielden zich bij deze woorden wijselijk stil. Alleen toen het kamerlid Versnel (D66) met een verlanglijstje met aanpassingen kwam die nog groter was dan die van CDA en PvdA, stoven de twee op. Het tekent het kruideniersniveau van het debat. Versnel was een gemakkelijke prooi om de eigen onmacht te maskeren en werd dus stevig aan de tand gevoeld over de vraag waar dat geld dan in vredesnaam vandaan zou moeten komen. Het meestal wat warrige Kamerlid had nu haar zegje meteen klaar. Ooit, stelde ze terecht vast, kostte de Betuwelijn slechts 2,5 miljard gulden. Inmiddels is de prijs mede dankzij CDA en PvdA opgelopen tot 6,4 miljard gulden en mogelijk nog een miljard meer. „Dat geld kwam blijkbaar uit grootmoeders kastje. Dit extré geld zal er dus ook wel komen als het moet". Het was de enige keer die dag dat het publiek lachend en applaudiserend instemde. 0 O Ctl Appelsap, nn pak 1 liter JL3T yy Ctl Knakworst, i rrv blik 10 stuks A&T Ï.Dy Hamburgers, "7nn gepaneerd, 10 stuks /.yU 01 Hele kip, 7nn 2 stuks op schaal, ca. 1700 gram /.yy Edet tissue toiletpapier, 12 rollen met Sinterklaas- .- n/ rijmpjes $£rT O.yi Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 27 november as. •Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DAF maakt kans op grote order legervoertuigen luxemburg gpd DAF Special Products maakt kans op een order van tweehonderd miljoen gulden voor een nieuw ver kenningsvoertuig voor de landmacht. Nederland en Duitsland zullen het ver kenningsvoertuig samen ontwikkelen. Nederland heeft 288 lichte verkennlngs- en bewakings voertuigen nodig, het Duitse leger 165. Het gaat om ge pantserde voertuigen met elektronische verkennings- apparatuur en lichte wa pens. De voertuigen moeten in 1998 klaar zijn voor het nieuwe Nederlands-Duitse legerkorps. DAF ontwikkelt nu met het Duitse bedrijf Wegman een model. In Duitsland doen Krauss-MafTci en Mer cedes dat samen. Een moge lijke uitkomst van de Neder lands-Duitse samenwerking is dat DAF SP het voertuig levert en Duitsland de uit rusting. De landen van de Westeuropese Unie (WEU) willen hun bewapening be ter op elkaar afstemmen. Dit project is daar onder deel van.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3