Bus toch gratis op koopzondag Sint wint het van actie voor ex-Joegoslavië Snackhandelaar beschuldigt Keuringsdienst van Waren VVD: Invalshoek subsidie afnemen g|2BS Ook deze minibestel huur je bij Milieuraad: minder woningen bouwen 106 jaar ii.rrMM MANDAG 22 NOVEMBER 1993 Onverkiesbaar 9 Oud-wethouder Hom mes komt na de ver kiezingen niet terug in de Alphense gemeenteraad, zij is op een onverkiesbare plaats gezet. Zwangere vrouw uit huis getakeld kend hoe de bevalling is afgelo pen. De brandweer heeft in de nacht zaterdag op zondag met de Volgens een woordvoerder een vrouw uit haar van de brandweer komt het de aan de Munnikenstraat ge- laatste tijd geregeld voor dat de haald die op het punt stond te brandweer dergelijke acties uit- bevallen. De vrouw, in verwach- voert. ,,Dat heeft ook te maken ting van een tweeling, moest met het feit dat brandweer en spoed naar het AZL worden ambulancedienst in een pand bebracht maar de brancard kon zijn gehuisvest. We weten el- He trap niet af. Het is niet be- kaar makkelijk te vinden." Personeelslid stopt winkeldief leiden ze enkele poppen onder haar jas stopte. Bij de aanhouding ontstond een worsteling waarbij Een personeelslid van een de dievegge wist te vluchten. De speelgoedzaak aan de Burgsteeg winkelbediende bleef achter heeft zaterdagmiddag getracht met de jas en de trui van de een winkeldief aan te houden, vrouw en twee gestolen pop- Zij betrapte een vrouw toen de- pen. Bewoners houden autokraker aan leiden Twee bewoners van de Hoge Rijndijk hebben zaterdag ochtend een 27-jarige man uit Den Haag aangehouden die zij ervan verdachten auto's te hebben opengebroken. De twee had den de Hagenaar tussen de auto's zien scharrelen. Hij had een tas met spullen bij zich die volgens de politie vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. Geldkistje gestolen van club '58 leiden Uit het clubhuis van Club '58 aan de Langegracht is vori ge week een geldkistje met een bedrag van 150 gulden gestolen. Het bestuur van de stichting, die activiteiten organiseert voor geestelijk gehandicapten, deed dit weekend aangifte bij de poli tie. De inbrekers kwamen binnen door de toegangsdeur te force- Vrouw valt in put leiden Een Leidse is vrijdagmiddag in de Leeghwaterstraat in de Stevenshof in een rioolput gevallen. De vrouw was haar hond aan het uitlaten en zag te laat dat het deksel niet op de put lag. Bij de val brak zij haar been. De politie vermoedt dat kwajon gens het deksel hebben weggehaald. Keuken uitgebrand leiden Een keuken van een pand aan de Zuidsingel is zondag middag grotendeels uitgebrand. De brand ontstond, omdat de 48-jarige bewoner een pan met frituurvet te lang op het vuur had laten staan. De brandweer had de vlammen snel gedoofd. Auto in de omheining leiden Een 33-jarige automobilist uit Leiderdorp raakte zater dagmiddag door nog onbekende oorzaak met zijn auto op de Vondellaan in de slip. Auto en bestuurder eindigden hun pi rouette in de omheining langs de weg. De bestuurder werd met een gebroken been en een hoofdwond naar een ziekenhuis wor den overgebracht. VRIJE TIJD Gemeente en ondernemers delen kosten De financiering van gratis openbaar vervoer op de koop zondag, 19 december, is rond. De gemeente en het SOL (Samenwerkingsverband Ondernemers Leiden) nemen elk de helft van de kosten voor hun rekening. Die bedra gen voor NZH en West Nederland in totaal zo'n dertig duizend gulden. Er worden die dag extra bussen ingezet. De parkeergarages aan het Le vendaal, de Langegracht en de Ir. Driessenstraat, die normaal op zondag dicht zijn, zijn open op de koopzondag. De fietsen stallingen in de binnenstad zijn die dag gratis toegankelijk. Deze twee voorwaarden had de ge meente wel gesteld. Op de koopzondag rijdt het gratis busvervoer van tien uur 's ochtends tot zes uur 's avonds. De winkels zijn van elf tot vijf uur open. De bussen van NZH en West Nederland rijden van Voorschoten, Oegstgeest en Lei derdorp naar Leiden en terug. „Wie bijvoorbeeld uit Katwijk komt, koopt een kaartje tot Oegstgeest", aldus wethouder Walenkamp. Ook het vervoer van de buitenwijken naar de binnenstad en terug kost niets. SOL-bestuurslid Chr. Verplanc- ke verwacht dat het in de bin nenstad net zo druk wordt als op 'een dikke zaterdag'. SOL zorgt ook voor een levende kerststal bij de Hartebrugkerk, een kinderkoor en een koor van kerstmannen. Wethouder Walenkamp en SOL zijn dit jaar voor het eerst tot een 'fifty-fifty'-overeen- komst gekomen. De gemeente nam in 1990 en 1991, bij de eer ste en de tweede koopzondag voor* kerst, de kosten van gratis openbaar vervoer bijna gehéel voor haar rekening. Volgens wethouder Walenkamp zouden vorig jaar de ondernemers - toen nog in Leiden Leeft vere nigd - zelf de kosten regelen. Gratis vervoer ging niet door, omdat er geen geld was. Het was aanmerkelijk rustiger op de koopzondag. „We lieten dit be wust gebeuren", zei Walen kamp gisteren, „want we had den een afspraak". De gemeen te blijkt dit jaar wel bereid om bij te dragen, samen met de in het SOL - opvolger van winke liersvereniging Leiden Leeft - verenigde ondernemers. „Ter versterking van de positie van het openbaar vervoer en van de regiofunctie van Leiden." SOL-bestuurslid Chr. Ver- plancke betreurt wel dat maar 30 procent van de binnensta- dondernemers lid is van het SOL. ^.Terwijl 100 procent van zo'n koopzondag profiteert." Het SOL gaat daarom actievoe ren bij winkeliers die geen lid van de club zijn. Daarbij wordt hun gevraagd op de koopzon dag het vervoer te sponsoren, voor een gulden per klant. Volgens districtschef B. Leeu- wenburgh van de NZH is de vergoeding noodzakelijk, omdat de minister niet wil dat de ver- voersmaatschapppijen er zelf op achteruit gaan. „Alleen de minister kan tarieven bepalen. Daarom moeten wij de gederfde inkomsten van een gemiddelde zondag vergoed krijgen, plus de kosten voor het inzetten van ex tra bussen. Dat is een kleine dertigduizend gulden." Het vin den van extra chauffeurs is vol gens Leeuwenburgh geen pro bleem. „Ze doen het graag. Ten minste twee chauffeurs gaan 19 december als kerstman ver kleed." Amnesty Amnesty International Leiden houdt op woensdag 24 novem ber een Mexicaanse avond in Ecclesia aan het Rapenburg 100. Gabina Perez, een Miztec-In diaanse, houdt dan om 20 uur een lering over de mensenrech tensituatie in Mexico. Daarna is er gelegenheid voor discussie. Een Mexicaans gitaarduo dat la- tijnsamerikaanse muziek speelt, sluit de avond af. Columniste Psycho-therapeute en colum niste Annette Heffels houdt woensdag 24 november een le zing in het Leidse Volkshuis (Apothekersdijk 33a). De lezing gaat over de keuze om wel of geen kinderen te nemen. Aan vang 20.30 uur. Geen belangstelling voor manifestatie in Pieterskerk De Leidse groothandelaar in snacks Felix Julien verwijt de Keuringsdienst voor Waren hem ernstig gedupeerd te heb ben. Op advies van de dienst verhuisde hij naar een ander pand op het slachthuisterrein. Julien verbouwde dat voor 200.000 gulden om aan nieuwe strengere normen voor vlees verwerkende bedrijven te vol doen. Achteraf zouden deze normen niet van toepassing zijn op het bedrijf van Julien. Dit vertelde hij bij de econo mische politierechter, mevrouw Van Rens, in Den Haag. De snackhandelaar moest zich bij deze rechter verantwoorden voor onhygiënische toestanden, die door dezelfde keurings dienst op 22 december vorig jaar in zijn zaak rijn aangetrof fen. Volgens de controleur van de keuringsdienst verpakten de acht medewerkers van de groot handel hun sate's en shaslicks in een vieze hal. De wanden zouden niet betegeld zijn en ge deeltelijk beschimmeld zijn. De controleur constateerde verder dat de vloer was gescheurd en de ijzeren constructie van de hal verroest was. Aan een krat met gesneden ui zou grof zand, zwart vuil en schimmel kleven. Julien verdedigde zich echter hevig. Hij zou zijn bedrijf juist in overleg met de keurings dienst naar het in slechte staat verkerende pand verhuisd heb ben. Inmiddels heeft hij deze ruimte voor 200.000 gulden ver bouwd. „Volledig onnodig", zegt Julien achteraf. De keu ringsdienst zou hem verkeerd geadviseerd hebben. Voor een zaak van zijn omvang zou de ri goureuze verbouwing niet no dig zijn geweest. Julien ontkent dat er schimmels op zijn muren zaten'. De ambtenaar zou schimmel voor verweerde verf hebben aangezien. Onder de indruk van het be toog van Julien stelde officier van justitie mr. G.A. Biezeveld voor de ambtenaren van de keuringsdienst waren als getui gen op te roepen. WD-raadslid J.W. Kradolfer is het nog niet vergeten. Op 4 mei van dit nu bijna voorbije jaar bracht het politiek informatie centrum De Invalshoek een nepversie van de gemeentelijke Stadskrant uit waarin Leiden werd neergezet als stad van ra cisme. Kradolfer eiste excuses op straffe van intrekking van de subsidie. Van verontschuldigin gen is nooit wat gekomen. Van daar dat de WD tijdens de be handelingen van de gemeente begrotingen voor 1994 met een motie tot het schrappen van de subsidie komt. Leiden verdient volgens De Invalshoek de 'eretitel' stad voor de vluchtelingen' helemaal niet en kwam daarom op do denherdenking met een spre kend op de Stadskrant gelijken de uitgave. Alleen voor de 'tech nische kwaliteiten' kan en kon Kradolfer waardering opbren gen. Verder vindt hij de actie 'verkeerd getimed, kortzichtig en stuitend'. Wethouder J. Laurier (Groen- Links) ontraadt de motie bij voorbaat. „Dit is een vervelende manier van doen van de WD. Excuses aanbieden voor subsi die, da's een rare vorm van chantage. Stel dat de Invalshoek zich wel had verontschuldigd, wat zijn die excuses dan waard? Niets toch?" Bij de Invalshoek is niemand beréikbaar voor commentaar. Man raakt 2500 gulden kwijt leiden bleek onmiddellijk naar de Ra bobank in Leiderdorp te zijn ge togen waar hij, vermoedelijk Een 52-jarige Alphenaar is 2500 door het plaatsen van een valse gulden kwijtgeraakt nadat zijn handtekening, 2500 gulden wist portefeuille met pasjes en cheu- op te nemen. Het rijbewijs van qes in het Stadsbouwhuis uit het gedupeerde werd later terug zijn jas waren gestolen. De dief gevonden. Leiden en de regiogemeenten moeten niet strak vasthouden aan het uitgangspunt, dat er 10.000 nieuwe woningen ge bouwd moeten worden voor het jaar 2005. Dat schrijft de Leidse Milieuraad (LMR) in een reactie op de onlangs verschenen milieu effecten studie (MES) naar bebouwing van de polders. De raad vindt dat alleen in ui terste nood delen van de pol ders in de regio voor woning bouw mogen worden gebruikt. Als het even kan moet er in Lei den en de omliggende dorpen worden gebouwd. Zelfs als dat ten koste zou gaan van het hui dige 'karakter' van die gemeen ten, vindt LMR-voorzitter R. van Lint. De raad vindt het positief, dat er een studie naar de milieu-effecten van bouwen in de polder is gedaan. Maar met het uitgangspunt dat Leiden volgebouwd is en ook in de dor pen nog maar weinig huizen kunnen worden gebouwd is de LMR het niet eens. Liever het karakter van de stad aantasten door hogere bebouwingsdicht heid, dan natuur verwoesten door bebouwing van de polders, zo redeneert de milieuraad. In de MES wordt ervoor gepleit, het verlies aan natuur door wo ningbouw zo mogelijk elders te compenseren. De milieuraad zet daar vraagtekens bij. „Er moet goed in net oog worden gehouden, dat een bepaald ver lies helemaal niet kan worden gecompenseerd. Grutto's kun nen niet in een bos broeden en elders is er ook geen plaats voor. Biotopen hebben soms een eeuw nodig om zich te vor men. En het verlies aan natuur kan niet worden goedgemaakt door het inrichten van recrea tiegebieden en sportvelden." leiden Mevrouw C. van Dam-Groeneveld, ook wel bekend als 'oma Groenoord', heeft zaterdag in haar woning aan de Groenoordstraat haar 106de verjaardag gevierd. Ze heeft nu de helft van haar leven in dit huis doorgebracht. Burgemeester C. Goekoop kwam haar feliciteren. Me vrouw van Dam woont nog altijd met haar 64-jarige zoon samen. Ze is al 37 jaar weduwe. Eind vorig jaar liep ze een heupfractuur op maar daarvan is ze hersteld. Lezen is en blijft haar grote passie. foto holvast Het comité Leiden steunt ex- Joegoslavië heeft de slag om het grote publiek zaterdag kansloos verloren van sinterklaas. De manifestatie in de Pieterskerk waar kostbaarheden van beken de Leidenaars werden geveild trok vrijwel geen belangstelling. Veilingmeester Hans de la Mar, tot voor kort wethouder, bood daarom zelf maar mee evenals de vrijwillligers van het comité' die het geld moesten ophalen bij de deelnemers. De la Mar probeerde met wat grappen en grollen de stem ming erin te houden maar ook voor de ex-stadsbestuurder die Leiden aan het predikaat 'vluchtelingenstad' heeft gehol pen, moet de manifestatie een bittere pil zijn geweest. De andere veilingmeester, wethouder Ton Kohlbeck uit Oegstgeest, deed veel minder moeite om zijn teleurstelling te verbergen. Het eerste artikel dat hij wilde slijten, een clownskop van Leidse Kees, ontlokte geen enkele reactie bij de weinige be langstellenden. „Zit u hier al- leen maar voor de koffie en de muziek. Of om te kijken wie er wat koopt", mopperde hij. Toen even later voor een di ner in het restaurant van de Shoes-tweeling Versteeg kon worden geboden en de biedin gen in een tergend laag tempo telkens met een zuinige gulden omhoogkropen, riep hij dat 'kruideniers maar ergens anders moeten eten'. Tekenend Kohlbeck was 'de calculerende Leidenaars' spuugzat. „Wat hier gebeurt, is tekenend voor de houding jegens het voormalige Joegoslavië in het algemeen", analyseerde hij na z'n eerste op treden als veilingmeester. „Wat moet ik anders roepen: koop of •exd. BTW Auto- en Motorverhuur MultiRent Veilingmeester Hans de la Mar probeerde zaterdag met grappen en grollen de stemming in de lege Pieterskerk er toch in te houden. foto jan holvast ik schiet?" Om de veiling zo laagdrem pelig mogelijk te houden, werd er op de Amerikaanse manier verkocht. Dat wil zeggen, dat niet het hele bod maar het ver schil met de prijs van de vorige bieder hoeft te worden betaald. De veilingmeesters gingen uit van geheime minimumbedra gen. Werd die prijs bereikt, dap kreeg de laatste bieder het arti kel. De veiling was dan ook meer een kwestie van gokken dan van strategisch bieden. Geveild werden onder meer een voetbalshirt van Wim Rijs- bergen, postzegels van de Leid se burgervader, De la Mars eni ge, eenmalig gedragen stropdas, de duikbril van Rubberen Rob bie en prive'-wijn van Kees Klerkx. Dé voorzitter van het comité', Joke Scholtens, probeerde 's middags het massaal inkopende sinterklaaspubliek naar 'de lek ker warme Pieterskerk' te lok ken. In verband met de intocht van de cadeautjesbisschop stonden er luidsprekers op het Stadhuisplein maar ook haar elektrisch versterkte oproep sor teerde nauwelijks effect. Triest De la Mar en Kohlbeck moesten het daarom ook 's middags stel len met een publiek dat voorna melijk bestond uit vrijwilligers van het comité' en leden van het blaasorkest Oerkest. Verder deden wethouder Aart van Bochove en het raadslid Ed van der Veen onophoudelijk een duit in het zakje. Voorzitter Scholtens weet de trieste gang van zaken aan de geringe voorbereidingstijd. Vooral voor publiciteit is vol gens haar nauwelijks gelegen heid geweest. Anderen voerden de gelijktij dige intocht van sinterldaas op als oorzaak. „Vandaag gaat ie dereen er op uit voor broer, zus, vader, moeder, zoon of dochter. Niet voor mensen in een land waar we al het hele jaar ellendi ge beelden van krijgen voorge schoteld." „Je kan natuurlijk ook juist in spelen op de vrijgevigheid maar dan moet zo'n veiling middenin het winkelgebied worden ge houden: in de Waag dus", lijkt C. Smit het bij het rechte eind te hebben. Leiden 071 - 3100 01 Katwijk 01718 2 8S35 Lcidschendam 070 - 327 91 15 Beverwijk 02510 - 1 53 15 IJmuiden 02550- 2 34 50

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7