'Olvarit al in '92 besmet' „Ik hou wel geld over, maar sparen... ho maar." Cura9aonaars straffen zittende politici af Binnenland 'Solidair '93' in Utrecht Jongetje doodgereden bij poging ouders te redden 'Historisch akkoord in havens' Miguel Pourier: Hoop in bange dagen MAA NDAC22 NOVEMBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Cemeenschappeli|tce Persdienst Man verliest hand door vuurwerkbom egmondEen 24-jarige inwoner van Egmond aan Zee is in de nacht van zaterdag op zondag een groot deel van een hand kwijtgeraakt door een zelfgemaakte vuurwerkbom. De man had een tennisbal gevuld met het kruit van een groot aantal rotjes. Toen hij de vuurwerkbom aanstak, ontplofte deze onmiddellijk in zijn hand. Ook liep de man diverse andere verwondingen op. Reclames maandverband niet beperkt winterswijk Het aantal reclames voor maandverband wordt niet aan banden gelegd. Dat heeft de Reclame Code Commissie bepaald in een zaak die was aangespannen door een vrouw uit Winterswijk. Zij eiste beperking van het aantal spotjes tot één per fabrikant per avond. Ook drong zij er op aan dat de reclames voortaan alleen na negen uur 's avonds zouden worden uitge zonden zodat kinderen er niet naar hoefden te kijken. Volgens de codecommissie zijn reclames voor maandverband niet in strijd met de goede smaak en fatsoen en niet schadelijk voor jeugdige kijkers. WAO-uitspraak Brinkman valt slecht Hilversum De uitspraak van CDA-fractievoorzitter Brinkman vorige week dat ook de hoogte van de uitkeringen van bestaande WAO-ers moet worden aangepast, heeft het vertrouwen van de Nederlandse kiezer in hem geschaad. Dat blijkt uit een enquête van het burau Interview in opdracht van het televisieprogram ma 2Vandaag. Het onderzoek werd gehouden onder 507 perso nen, onder wie 209 CDA-stemmers. Ruim dertig procent van de kiesgerechtigden zegt daardoor minder vertrouwen in Brinkman te hebben. Onder de CDA-stemmers is dat veertien procent. Verder blijkt dat twintig procent van de ondervraagden voor stander is van de door Brinkman voorgestelde maatregel en dat 65 procent tegen is. Bij de CDA-aanhang gaat het om respectie velijk 34 en 47 procent. Man en vrouw opgepakt na ontvoering Rotterdam De politie heeft zaterdag in Rotterdam een 30-jarige man en een 24-jarige vrouw uit Hoogvliet aangehouden wegens de ontvoering van een 42-jarige man uit Papendrecht. Een man die in Hoogvliet zijn hond uitliet, ontdekte zaterdagmorgen de man door geroep om hulp uit een bouwkeet. Bij een vechtpartij de avond daarvoor bij een bar had het slachtoffer diverse ver wondingen aan zijn hoofd opgelopen. De knokpartij ontstond na een ruzie over geld. De Papendrechter werd door de man uit Hoogvliet meegesleurd in een klaarstaande personenauto en weggevoerd. De wagen werd zaterdag gevonden in de buurt van een metrostation in Hoogvliet. Vervolgens werden de man en vrouw opgepakt. utrecht Met een oude kartonnen doos als katheder bereidt Jaap van de Scheur zijn toe spraak voor als partijvoorzitter van Solidair '93. Na lang wikken en wegen besloot de voorma lige AbvaKabo-voorzitter vorig jaar te breken met de PvdA en een eigen politieke partij op te richten. Vooral het WAO-beleid was voor hem reden om na tientallen jaren de PvdA vaarwel te zeggen. Sindsdien trekt hij als voorman van het door hem opgerichte Solidair '93 door het land met de bedoeling om volgend jaar deel te nemen aan de kamerverkiezingen. Er was ove rigens niet veel belangstelling in Utrecht. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Consumentenbond neemt bet op voor Keuringsdienst van Waren woerden-ruswuk anp Een 9-jarig jongetje uit Voor burg is gisteravond op de A12 bij Woerden doodgereden toen - hij probeerde automobilisten te waarschuwen dat er een onge luk was gebeurd. De jongen was met zijn broertje naar de vluchtstrook gelopen nadat de auto van hun ouders van de weg was geraakt. Volgens de jolitie had de jongen tegen zijn 5-jarige broertje gezegd dat hij lesnoods voor een auto zou springen om hem te laten stop- )en. De jongens zaten achterin de auto van hun ouders. De moe der reed. Volgens de politie raakte zij de macht over het stuur kwijt toen een van de kin deren aan haar arm trok. De au to begon te slingeren, kwam in de rechter berm terecht en reed het talud af. De kinderen, die geen veiligheidsgordel droegen, werden uit de auto geslingerd. Ze waren niet ernstig gewond. Vanaf de vluchtstrook probeer den ze het verkeer te waarschu wen. Toen dat niet lukte, begaf de oudste zich op de rijbaan en werd aangereden. De ouders zijn opgenomen in een zieken huis in Woerden. De verontreiniging van Olvarit kindervoeding met het schoonmaakmiddel Halamid is geen incident, maar een structureel probleem. Het spul komt al meer dan een jaar in het babyvoedsel voor, zo concludeert de Consumen tenbond na bestudering van gegevens van de Keurings dienst van Waren en Nutricia. en daarbij bleek herhaaldelijk dat ook daar Halamid in zat. Volgens Schuttelaar kon de keuringsdienst voor september, toen het onderzoek was afge rond, niet weten dat de vervui ling structureel in de potjes Ol varit voorkwam. Het kon im mers ook om een incident gaan. Hij reageert daarmee op uitla tingen van voorzitter Tazelaar van het produktschap Vee en Vlees, die beweert dat de keu ringsdienst in juni al van vervui ling afwist maar zijn mond Volgens Consumentenbond woordvoerder Schuttelaar kwam de eerste besmetting van het babyvoedel in juni dit jaar aan het licht bij een controle van 130 monsters Olvarit. De vervuiling werd in juni dit jaar ontdekt in potjes die in 1992 werden geproduceerd. Vervol gens werden potjes onderzocht die in verschillende periodes sinds die tijd zijn geproduceerd, hield om het productschap in diskrediet te brengen. Volgens Schuttelaar is de rol van Tazelaar merkwaardig. „De keuringsdienst heeft zeer be hoorlijk gehandeld. Zodra be kend was dat het desinfecteer- middel structureel in het pro duct zat, is er actie onderno men. Achteraf is het wel zo dat Nutricia te veel heeft vertrouwd op de rol van de Rijkskeurings dienst voor Vee en Vlees bij controle". Justitie onderzoekt of de keu ringsdienst met opzet gegevens heeft achtergehouden over de besmetting, zo heeft persofficier Zandbergen gisteren gezegd. Het ministerie van WVC, waar de keuringsdienst onder valt, ontkent dat. Staatssecretaris Si mons van volksgezondheid zei na spoedoverleg op het ministe rie niet te twijfelen aan de inte griteit van de keuringsdienst. „Er is volgens de richtlijnen ge werkt. Vanmorgen vroeg is een ploeg kwaliteitstesters van Nutricia in Duitsland bij baby voedselproducent Hipp aange komen. Als deze testers het Hipp-produkt goedkeuren, wil Nutricia tijdelijk Hipp-babyvoe- ding gaan verkopen. In Neder land is behalve Nutricia geen andere babyvoeding te koop. Nutricia-directeur Van Hedel zei gisteren, dat „bij een onge looflijk strakke produktie" de eerste potjes rund- en varkens vleesmaaltijden van Hipp deze week in de winkels kunnen staan. Ook een goede vibrator kan geen man vervangen amsterdam fred van essen Good vibrations was in de ja ren zeventig de uitdrukking waarmee hippies hun medi tatieve genoegens deelden. De Amerikaanse seksthera peute Joani Blank koos het als naam voor haar winkel in San Francisco, de oudste seks shop ter wereld voor vrou wen. In Amerika schrikt men gewoonlijk van haar onortho doxe levenshouding. Maar er was niet meer dan een gewo ne Amsterdamse sigarenzaak voor nodig om Blank op haar beurt te doen schrikken. „Naast de toonbank stond zo'n standaard met videoban den. Daarop stak een vrouw haar vuist in het lichaam van de ander shocking!In Ame rika zijn wel kranten met bloot, maar je mag het niet van buiten zien. Tepels moe ten onder de vouw blijven en in Califomië is zelfs een wets voorstel om uitgevers te ver plichten naast elke bak met zulke kranten een volwassene te zetten die erop toeziet dat jongeren niet onder de vouw kijken." Joani Blank is met haar kortgeknipt koppie het type van een gerijpte wijkverpleeg kundige. Dat klopt ook wel een beetje, want Blank is een gediplomeerde anti-concep- tievoorlichtster. Uit onvrede over „het enorme gebrek aan seksuele kennis onder vrou wen" richtte ze in 1977 in San Francisco Good Vibrations op, de eerste winkel in seksar- tikelen voor vrouwen. „Het is geen seksshop", zegt Blank, „Maar een nette winkel met gepolitoerde hou ten legplanken, stemmige vloerbedekking, klassieke mu ziek op de achtergrond en vakbekwaam personeel dat op beschaafde toon uitleg geeft over de eigenschappen van de uiteenlopende speel tjes. Niets gaat onder de toon bank. Alle vibrators doen het en kunnen worden beoor deeld op hun eigenschappen. Het is een constante buzz van die dingen." In het COC-gebouw in Am sterdam zal Blank vrouwen les geven in 'seksuele asserti viteit' en hoe ze het beste kunnen masturberen. „Eén van de grote problemen van vrouwen is dat ze geen orgas- mem kunnen beleven, door dat ze nooit hebben leren masturberen. Ms je ze leert masturberen zijn de meeste problemen voorbij." De vi brator speelt daarbij een on vervangbare rol en niet uit handelsmotieven, begrijpen we. Zo'n apparaat biedt vrou wen 'eindeloos veel meer' or gasmen dan de man. Daarom zijn mannen vol gens Blank ook zo bang voor de vibrator: „Ze zien hem als concurrent". Maar dat is vol gens haar niet terecht. „Ik heb laatst eens aan drie mannen gedemonstreerd hoe ook zij een vibrator kunnen gebrui ken. Ze rènden naar de win kel." Volgens Blank wordt er on danks de schone schijn tegen woordig helemaal niet mak kelijk en open over seks ge praat. „Vooral vrouwen zijn nog steeds enorm geremd." Zelf had ze haar eerste lover pas op haar 25ste jaar en die leerde haar toen ook pas de beginselen van het masturbe ren. „Vooral meisjes krijgen zoiets veel minder vanzelf mee dan jongens." Tijdens de workshops krij gen 'verboden' of 'verkeerde' fantasieën alle ruimte. Blank: „Als je je fantasie uitschakelt, doodt je je seksuele gevoel. Wat we verkeerd vinden is vaak heel opwindend. Wat geeft het als de vrouw aan een andere man denkt tijdens de seks en omgekeerd. Als het resultaat maar goed is. En je hoeft het elkaar toch niet te vertellen". Onlangs heeft Blank de ei gendom van haar winkel, het postorderbedrijf en de boe- kenuitgeverij met een jaar omzet van 4,8 miljoen gulden eerlijk verdeeld onder de der tig medewerkers. Een socia listische daad, zegt ze. „Ik ben nooit erg hiërarchisch ge weest, dus hebben we er maar een coöperatie van ge maakt." De firmanten zijn allen vrouwen. Maar dat betekent niet dat ze manvijandig is, zegt ze. „Ook een goede vi brator kan geen man vervan gen, want een vibrator houdt je niet in zijn armen en praat niet lief tegen je." Ze giert het uit. loani Blank is donderdag in het COC aan de Rozenstraat 14 in Am sterdam met een workshop 'seksue le assertiviteit' voor vrouwen en mannen. Reserveren: tel. 020- 6234079. Bonden: VUT-regeling die klinkt als een klok ROTTERDAM ANP Werkgevers en bonden in de Rotterdamse en Amsterdamse havens hebben gisteren een volgens beide partijen 'histo- risch' sociaal akkoord gesloten. Ruim vierduizend werknemers kunnen de komende vijftien jaar vervroegd met pensioen gaan. Tot 1995 geldt de regeling voor 55-plussers, daarna voor alle werknemers van zestig jaar en ouder. Een tweede opvallen de punt is dat de huidige CAO's voor drie jaar worden verlengd en dat daarbij de prijscompen satie wordt gehandhaafd. Dat betekent dat de havenwerkers er volgend jaar om en nabij de 2,5 procent loon bij krijgen. Het akkoord, dat ook geldt voor de haven van IJmuiden, bevestigt ook nog eens dat er de komende jaren geen gedwon- ontslagen vallen onder de ruim vijftienduizend havenwer kers. Werknemers die bij een bedrijf overtollig raken, kunnen doorschuiven naar een ander bedrijf. Mocht een firma onver hoopt failliet gaan, dan is er een fonds waaruit de WW-uitkering gedurende twee jaar tot hon derd procent van het netto-loon wordt aangevuld. De basis van de overeen komst is uitgebroed binnen de Vervoersbond FNV. Door pro blemen in de wereldeconomie is de Rotterdamse haven in een dal beland. Veel bedrijven zijn bezig met afslanking of willen reorganiseren. Dat is bij de sjor ders en controleurs te merken, maar ook bij grote overslagbe drijven als de EMO (kolen en staal), EBS (granen en veevoer ders), EGT (containers), NTB (stukgoed) en bij de havenar beidspool SHB. Dit gegeven, gecombineerd met het feit dat de bedrijfstak is vergrijsd (de gemiddelde leeftijd is 46 jaar tegen 35 landelijk), bracht de FNV tot een samen hangend ouderenbeleid, ge combineerd met instroom van goed geschoolde jongeren om de kwaliteiten van de haven werkers op te voeren. Volgend jaar treden al 780 mensen vervroegd uit en tot eind '96 nog eens 560 op 55-ja- rige leeftijd. Partijen gaan ervan uit dat dahrmee de dreigende werkgelegenheidsproblemen van de baan zijn. FNV'er Ver- roen: „Waar iedereen tegen de VUT aanschopt, krijgt de haven een regeling die klinkt als een klok". De financiering van de rege ling is nog niet geheel rond. Werkgevers gaan nog een be roep doen op de overheid, bij voorbeeld om mee te betalen aan de noodzakelijke om-, her en bijscholing. Ook bij het Eu ropees Sociaal Fonds wordt nog een schot gewaagd. Als uitein delijk minder beschikbaar komt dan de benodigde 640 miljoen gulden, dan betalen de werkge vers. Niet alleen de werknemers zijn enthousiast met dit ak koord, ook de werkgevers zien nu een serie dreigende werkge- legenheidsconflicten in de kiem gesmoord. Dat komt hen goed uit omdat tot 2010 tientallen miljarden guldens worden geïn vesteerd in de vernieuwing en uitbreiding van de Rotterdamse haven. Ais u wel wilt sparen, maar het dan heeft u er geen omkijkei meer naar. f 10.000,- per maand opnemen. Automatisch sparen kan door maandelijks (of per kwartaal) een vast bedrag te laten overmaken van uw giro rekening naar uw Plusrekening. U regelt het eenvoudig met de machtigingskaart uit de folder 'Girosparen'. Eén gratis telefoontje met 06 - 0400 en u heeft de komt steeds niet van, dan is de De Plusrekening is een gunstige folder zo in huis. Plusrekening de ideale oplossing. U girospaarrekening voor bedragen tot maakt het uzelf nog makkelijker door f 10.000,-, waarop u een prima rente halen op het daar automatisch op te sparen. Want krijgt. Bovendien kunt u kosteloos tot postkantoor. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. Maar u kunt deze folder natuurlijk ook M) POSTBANK Justitie maakt blunders bij asielverzoeken GRONINGEN ANP Het ministerie van justitie maakt veel fouten bij de beoor deling van asielaanvragen. Bij een onderzoek van Vluchtelin genwerk Nederland naar hon derd afgewezen asielaanvragen van Iraniërs bleek in veertig ge vallen dat voorbij was gegaan aan relevante gegevens, dat ver klaringen niet goed werden ge lezen en/of dat wettelijke voor schriften fout werden geïnter preteerd. In vijftien gevallen was de motivering van de afwij zing zelfs in strijd met de gege vens die in het verhoor naar vo ren werden gebracht, stellen de onderzoekers. Volgens Vluchtelingenwerk, dat het rapport gisteren presen teerde tijdens een discussiedag over asielzoekers, geeft het on derzoek reden tot ongerustheid. Onvolledige en onduidelijke be sluitvorming is volgens de orga nisatie moeilijk aan te vechten in een beroep. De bevolking van Curasao wil deel blijven uitmaken van de Antillen. Dat bleek tijdens het refendum waar bij uit vier opties kon worden gekozen. Cura9ao als een van de Antillen kreeg 73,6 procent van de stem men, Curasao autonoom 17,9 procent, Curasao on derdeel van Nederland acht procent en volledige on afhankelijkheid een half procent. De opkomst onder de 92.000 stemgerechtigden was 58 procent. WILLEMSTAD RONNY RENS De cijfers spreken voor zich: ruim 82 procent van de bevolking tegen de status van apart land binnen het ko ninkrijk. Daarmee is het referendum een motie van wantrouwen tegen de zittende politici, want die kozen in de aanloop naar de volksraadspleging vrijwel una niem voor de status aparte. Nog opvallender is dat de kiezers óók hebben gekozen voor het continueren van de Antilliaanse federatie, die in het verleden nauwelijks effectief heeft kunnen functioneren. Juist hierdoor is op elk van de vijf eilanden de drang ontstaan zich van el kaar los te rukken. In vraaggesprekken op de televisie en voor de radio wezen direct na de uitslag diverse vooraanstaande per sonen op de onvrede onder het volk, die nu blijkbaar een uitweg heeft gevonden. Opinie-onderzoeken gaven al aan dat de bevolking zich ernstig ongerust maakte over een aantal zaken waartegen de overheid nauwe lijks optrad. Zo vreest negentig procent van de Cura- ^aoenaars slachtoffer te worden van een misdaad. Ge durende de vijf jaren waarin de NVP als grootste rege ringspartij aan de macht is, trad zij evenwel nauwelijks op tegen de in- en doorvoer van drugs. De woningnood - er zijn nu vijfduizend urgente gevallen - is even hoog als pakweg vijf jaar geleden. Ondanks de sterk vermin derde inkomsten blijven beide overheden te veel geld uitgeven. De gezamenlijke schuld van de Antillen en Curasao bedraagt nu ruim 2,5 miljard gulden en wordt almaar groter. De relatie met Nederland is naar een absoluut diep tepunt gedaald. Antilliaanse en Cura^aose politici noe men minister Hirsch Ballin van Antilliaanse zaken „een wandelende boekenkast die weinig weet heeft van praktische kwesties". Een paar dagen voor het referen dum zei minister Smits van financiën dat hij het Neder landse hulpgeld niet meer nodig had. Daarmee zaaide hij paniek onder de kiezers, die zich ook daardoor af wendden van het overheidsstreven een apart land bin nen het koninkrijk te worden. Diverse leidende politici, met voorop oud gevol machtigd minister Hernandez van NVP's coalitiepart ner de Democratische Partij, maakten taktische blun ders. Ze verdedigden de stelling dat „Curasao voor de Cura9aoenaars" moet worden. Hernandez gooide, olie op het vuur door zelfs te wijzen op de Bonaireaanse af komst van Pourier en Wout, de belangrijkste voortrek kers van de pro-Antillen beweging PAR (Pro Antias Restruktura - Voor een Geherstructureerde Antillen). De 12.000 niet op Curasao geborenen, onder wie ve len van andere Antilliaanse eilanden, voelden zich sterk aangesproken. Een globale peiling wees uit dat vrijwel alle 'vreemdelingen' stemden op Pourier en Wout. Anti-seperatisten verklaarden via de media dat de corruptie hoogtij viert. Voorbeelden zijn het Parker-ho- telproject op Bonaire en het vrijwel failliete lucht- vrachtbedrijf Hato Handling op Curasao waarin de overheid miljoenen stopte die niet kunnen worden ver antwoord. Het ad-hocbeleid van de regering heeft de kiezers weinig vertrouwen gegeven dat in een op zichzelf staand Curasao de huidige generatie politici hun taken beter zullen vervullen. Omdat de eilandstrots en het Cura<;aoenaar-zijn nog altijd een belangrijke rol spelen, heeft het volk niet gekozen voor de aansluiting bij Ne' derland maar, zoals bankier Lionel Capriles verklaarde, voor „de minst beroerde optie". WILLEMSTAD ANP „Als het niet anders kan, wil ik regeringsverantwoordelijk heid dragenvérklaarde Mi guel Pourier vorige week. „Maar dan moet de bevolking van Curasao wel op overtui gende wijze voor optie A stemmen." De Antilliaanse oud-pre mier heeft zijn zin gekregen. Op hem, de grote voorman van de optie A, rust nu de zware taak het idee van een geherstructureerd Antillen vorm te geven. En als de desintegratie tot staan kan worden gebracht, is hij de ge doodverfde opvolger van de Antilliaanse premier Liberia Peters. De Bonaireaan vervulde die functie al eerder, zij het slechts voor enkele maanden. Van 30 juli tot en met begin november 1979 was hij pre mier van een interim-kabinet nadat zijn voorganger Ro zendal, door onzekerheid over de steun aan zijn kabi net. zijn ontslag had aange boden. Pourier beperkte zich niet tot het passen op de win kel, maar maakte een begin met de sanering van de over heidsfinanciën. In do relatie met Nederland slaagde de re gering-Pourier er volgens de Nederlandse Antillen-deskun dige Reinders in „de lucht te doen opklaren". In 1992 bracht een com missie onder voorzitterschap van Pourier een rapport uit over Sint Maarten, waarin de corruptie, het gebrek aan de mocratie en het wanbestuur op vernietigende wijze wer den beschreven. Direct gevolg was dat Nederland het eiland onder direct toezicht van Den Haag plaatste.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3