Halcion heeft veel levens geruïneerd' Burundese vluchtelingen halen media niet Feiten Meningen Wolfgangs Kino MAANDAG 22 NOVEMBER 1993 Gerechtshof beslist over vergoeding slaapmiddel-slachtoffers De kans is groot dat een groot aantal voormalige Halcion-gebruikers een voorlopige schadevergoeding van 2,5 miljoen gulden krijgen. Het inmiddels beruchte slaapmiddel Halcion, dat eind jaren zeventig door de Amerikaanse fabrikant Upjohn op de markt werd gebracht, veroorzaakte ernstige psychische stoornissen. Het gerechtshof in Arn hem doet morgen uitspraak over de eis van 25 slachoffers. STANDPLAATS BERLIJN Op een eenvoudige manier ontdekte de Haagse psychiater Van der Kroef in 1979 dat Halcion niet deugde. Hij schreef het slaapmiddel voor aan der tig patiënten die bij hem in therapie waren. Zijn cliënten waren gewone mensen: ,,Ze hadden geen psychische stoornissen, maar kampten met levensvraagstukken waar ieder, mens wel eens Twaalf van de dertig patiënten kwamen nadat ze enige tijd Halcion hadden geslikt doodziek terug. Van der Kroef: ,,Ze waren zichzelf niet meer. Cliënten die nooit enig wantrouwen had den ten opzichte van hun omgeving, waren nu paranoïde, hadden vreselijke angsten. Ze voelden zich depressief, hadden zelfmoordneigingen en sommigen konden hun eigen lichaamsgeur niet verdragen. De mensen walgden van zichzelf'. Onmiddellijk meldde Van der Kroef de zaak aan bij het bureau Bijwerkingen Geneesmiddelen van WVC. Na onderzoek bleek dat de stof triazolam in de slaappil te snel wordt afgebroken. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen haalde op 6 augustus 1979 de tabletten met een dosering van 1 milligram uit de handel. De dosering moest worden verlaagd tot maximaal een kwart milli gram per pil. De psychiater: „De Amerikaanse fabrikant Up john presenteerde Halcion destijds als het meest onschuldige slaapmiddel, omdat de stof zeer kort in het bloed bleef. De patiënt zou 's ochtends fris wakker worden, hooguit een beetje last hebben van duizeligheid. Maar het voordeel van die korte werking bleek een nadeel te zijn". Dan, op agres sieve toon: „De fabrikant heeft niet vermeld dat Halcion-gebruikers zich van ellende zouden op- hangen". Op basis van een medisch rapport moet het ge rechtshof in Arnhem morgen beslissen of 25 voormalige Halcion-gebruikers recht hebben op schadevergoeding. In 1987 oordeelde het hof al dat het 1-milligramtablet een 'gebrekkig en ge vaarlijk' produkt was. Volgens een rapport van ex terne medische deskundigen is bij zestien van de vijfentwintig slachtoffers „aannemelijk tot zeer aannemelijk dat de psychische klachten zijn ver oorzaakt door Halcion". Een voorbeeld: een vrouw werd Halcion voorge schreven, omdat ze last had van slapeloosheid. Tijdens het slikken van Halcion kreeg ze last van depersonalisatie (stoornis in het besef van de ei gen persoonlijkheid), angsten, depressies, oog klachten en was overgevoelig voor geluiden. Toen ze met Flalcion stopte, verdwenen deze klachten. Voor de overige negen voormalige Halcion-ge bruikers is „het twijfelachtig tot zeer twijfelach tig" of de klachten het gevolg zijn van het slaap middel. Advocate Oostenbrink: „Iemand slikte zes weken Halcion. De persoon in kwestie had een drankprobleem. Tijdens het Halcion-gebruik had hij onder meer last van onverschilligheid, was agressief en emotioneel. De medische des kundigen oordeelden dat het zeer twijfelachtig was of deze klachten werden veroorzaakt door Halcion. Alcohol kan hier ook een rol spelen". Oostenbrink acht de kans zeer groot dat de scha devergoeding aan het merendeel van de slachtof fers wordt toegewezen. Ze baseert zich daarbij onder meer op de Grundberg-zaak uit 1991, waarbij een Amerikaanse haar moeder vermoord de onder invloed van het slaapmiddel. Om te voorkomen dat Upjohn eigen onderzoek naar de bijwerkingen van het slaapmiddel naar buiten moest brengen, besloot het bedrijf de zaak met de wouw (die uiteraard ook werd vrijgesproken van de moord) te schikken voor enkele miljoenen dollars. Het onderzoek dat Upjohn angstvallig geheim wilde houden, lekte overigens later toch uit. De tabletten met een dosering van 0,5 en 1 milligram zijn inmiddels wereldwijd van de markt gehaald. Europees directeur Vijver van Upjohn houdt ech ter vol dat Halcion een betrouwbaar slaapmiddel is. Dat de zwaardere pillen niet meer verkrijgbaar zijn, is volgens hem geen bewijs dat het concern een schadelijk slaapmiddel op de markt heeft ge bracht. „In 1979 was die dosering volgens de toenmalige geneeskundige maatstaven normaal. De normen zijn veranderd, dat kunnen de ge bruikers Upjohn niet kwalijk nemen". De slachtoffers eisen voorlopig een voorschot op de schadevergoeding, omdat het hof de aanspra kelijkheid van fabrikant Upjohn nog moet vast stellen. Het Amerikaanse concern kan immers nog bij de Hoge Raad in cassatie gaan. Pas als ju ridisch definitief vaststaat dat Upjohn aansprake lijk is voor het leed van de voormalige Halcion- gebruikers, wordt de volledige schadevergoeding per persoon berekend. Voor de slachtoffers die licht tot matige bijwer kingen hadden, eisen de advocaten een voorschot Het slaapmiddel Halcion met een dosering van 75.000 gulden. Mensen die ernstig hebben geleden, moeten een voorschot krijgen van een ton tot 125.000 gulden. In totaal eisen de advoca ten 2,5 miljoen gulden voorschot. Als het hof deze bedragen toekent, is er volgens Oostenbrink sprake van een doorbraak. De ge middelde schadevergoeding voor medische fou ten is in Nederland namelijk slechts zo'n 10.000 gulden. De advocate: „Maar hier is sprake van een enorme derving van levensvreugde. Huwelij ken zijn kapotgegaan, mensen kregen ontslag of raakten arbeidsongeschikt. Tijdelijk werd hun le ven geruïneerd". 0,25 milligram wordt nog steeds verkocht. Een voormalig Halcion-gebruikster: „Negen maanden lang was ik gek. Normaal gesproken ben ik een vrolijke energieke vrouw die alles enig vindt. Toen liep ik dagenlang huilend door het huis, had nergens zin in en wilde zelfmoord ple gen". Al veertien jaar probeert ze schadevergoeding te krijgen. Toch gaat ze morgen niet naar de zitting. „Dan komen 5 die dramatische herinneringen weer boven". Aan haar gruwelijke ervaring met Halcion heeft ze één trauma overgehouden: ze durft geen medicijn meer te slikken. Een persoonlijke begroeting plus handdruk van een bio scoopbezitter. Dat gebeurt je niet elke dag. Wij hadden dat genoegen bij een bezoek aan 'Wolfgangs Kelder Kino'. Ach ter die naam verbergt zich de hobby van onze overbuurman. Terwijl de meeste Duitsers die in het bezit zijn van een kelder daar een gemoedelijke bier tent van maken of er hun sau na installeren, zag onze over buurman zijn kans schoon om eindelijk zijn hobby professio neel bot te vieren. Deze week begon het winter- programma en wij wilden de eerste voorstelling niet missen. Weliswaar ging het om een ons onbekende sciencefic tionfilm, maar dat was van minder belang. De eerste verrassing beleven we gelijk aan de deur: Wolfgang, overdag een onop vallende man, steekt nu in een rood zijden jasje. Hij straalde en begeleidde een ander woord zou de procedure on recht aandoen ons naar de kelder. Het trapportaal is pro fessioneel behangen met pos ters. Beneden troont zijn zoon, in dezelfde outfit, achter de kassa. Het is net echt. De kaartjes (vier mark per stuk) worden half doorgescheurd, op de koelkast flesjes bier van 1.50 mark tot 1.80, cola, zakjes popcorn voor 40 pfennig, zoutjes en snoep. Een eerste blik in het zaaltje: twaalf zit plaatsen. Het zijn echte bio scoopstoelen, zachte achter grondmuziek en natuurlijk de kenmerkende rood-blauw-ge- le spotjes. Om precies acht uur gaat, net als in de echte bioscoop, de gong. Acht van de twaalf stoe len in Wolfgangs Kelder Kino zijn bezet. Twee bejaarde echtparen, een vader met dochter van twaalf en wij tweeën. „Ik ben al tien jaar niet meer naar de film ge weest", zegt een oudere dame, „maar nu Wolfgang zijn huis bioscoop heeft, zijn we van plan vaker te gaan. Dit is de eerste keer". Het doek, zo'n zes bij twee meter, gaat langzaam open, het licht wordt gedimd. Eerst een kwartier professionele re-! clame, gelardeerd met mede delingen over het komende programma: 'Binnenkort in di theater...' Daarop volgt een korte Disney-film en dan gaat het licht weer aan. Pauze. Tijd voor een praatje met Wolfgang. Hij heeft altijd al een eigen bioscoop willen hebben, maar ja, het is een dure hobby en ook in Berlijn groeien de economische bo men niet meer tot in de he mel. Maar als elektrotechnici!! heeft hij zelf veel kunnen doen, zodat de kosten nog enigszins binnen de perken bleven. Problemen heeft hij al leen om aan goede films te ko men. Samen met een aantal gelijkgezinde geesten heeft Wolfgang een soort club opge richt. Ze wisselen films ui ze gemeenschappelijk huren en zo lukt het allemaal wel eer beetje. De gong klinkt weer. Tijd voor de hoofdfilm. 'Aliens, de terug keer' van Twentieth Century Fox. Het schijnt een bekende SF-film te zijn, wij hebben echter drie kwartier nodig o te begrijpen waarover het gaat Maar geluid en beeldkwaliteit zijn uitstekend. En met een pilsje bij de hand en een zakje chips is het best uit te houden. Om kwart over tien gaat het doek dicht, de spotjes zijn aai en de achtergrondmuziek komt weer zachtjes uit de luid sprekers. Wolfgang zegt voorzichtig dat het met zulke films nu een maal een kwestie van smaak is. Gelijk heeft-hij, maar klan ten heeft hij niet verspeeld. Het ene echtpaar kondigt ge lijk al aan volgend keer weer present te zijn. Dan presen teert Wolfgang een oude Duit se klassieker met Gert Fröbe. Het meisje verheugt zich nu a op Walt Disneys 'Mary Poppins' en wij willen 'Casab lanca' met Ingrid Bergman en Humphrey Bogart zien. BERLUN HANS HOOGENDUK K-SrUMl Een oude man, gevlucht uit Burundi, wacht in wanhoop op de dingen die komen gaan. foto gpd albertholtermi ning. De Tutsi's beschouwden de Hutu's als slaven, en ze wer den op gezag van de 'ïnwainï soms letterlijk aan het spit gere gen. De geschiedenis heeft zo wel in Rwanda als in Burundi diepe, raciale sporen nagelaten. In Rwanda bestaat sinds het presidentschap vanaf 1973 van de Hutu-generaal Juvenal Ha- byarimana een uiterst wankel evenwicht tussen Hutu's en Tutsi's. De kleinste vonk is ech ter groot genoeg om het kruitvat te doen ontploffen, en met re gelmaat is er vooral in het noor den van het land burgeroorlog. Een paar honderd man Franse elitetroepen en een kleine VN- vredesmacht van militairen uit België en Bangladesh proberen sinds kort het ergste te voorko- Vele Tutsi's (de schattingen be wegen zich tussen de 500.000 en 700.000) zijn de afgelopen ja ren gevlucht naar de buurlan den Uganda en Zaïre. Die lan den willen de vluchtelingen kwijt, sturen ze ook over de grens, maar de Rwandese rege ring zit bepaald niet te springen op hun terugkeer. Het land zeker naar Afrikaanse begrippe klein (26.000 vierkante kilo meter, ongeveer zo groot als België) en met zeven miljoen inwoners overbevolkt. Vandaar ook dat het land zich geen raad weet met de vluchte lingenstroom uit Burundi (net zo'n klein land als Rwanda, maar met vijf miljoen inwonen niet zo overbevolkt). Als Nicola de mensen vraagt wat ze den ken van de toekomst, weten z het niet. Misschien zal dé tijd komen dat Rwanda hen de 1 grens probeert over te jagen. Maar ook als Rwanda dat niet I doet, lijkt hun lot troosteloos, I ondanks de zes grote vrachtwal gens die we op de weg hiernaal toe hebben zien rijden met voedseltransporten van de Verj enigde Naties. Ondanks alles heeft dokter Ni- j colas uit het bezoek aan Nyaki- ze enige hoop geput. Hij heeft van een paar vluchtelingen te horen gekregen dat de heuvel-l flank waarop zijn familie woonj niet is getroffen door de wraak van de Tutsi-militairen. Klein land als Rwanda kan stroom Hutu's ook niet goed opvangen Burundese vluchtelingen drommen samen rond een buitenlandse hulpverleenster. foto gpd albertholterman NYAKIZE ALBERT HOLTERMAN GPD Hij staat er een oud hoedje op z'n hoofd, een versleten sweater losjes om z'n schou ders geslagen waarachtig nog 'n beetje opgewekt bij. Maar zijn toestand is om te huilen. Met zijn vrouw, zijn acht kinderen en zijn oude moeder 'leeft' hij in een hutje van een paar vierkante meter. Wat takken en bladeren van eucalyptus-bomen vormen het dak. Als schamele beschutting tegen de kou van de nacht die nen slechts twee dekentjes van het Rode Kruis. Zo wonen ze al bijna vier weken weken als die ren op de kale grond, net als een paar honderdduizend an dere vluchtelingen uit Burun di. In Rwanda, het buurstaatje van Burundi in Centraal-Afrika, zijn enkele tientallen vluchtelingen kampen. Vergeleken bij alle brandhaarden van geweld, oor log en vluchtelingennood in de rest van de wereld, zal deze el lende misschien nooit groot ge noeg zijn om de wereldpers te halen. Het lijkt zelfs of deze vluchtelingen nu al vergeten zijn. Hier in dit kamp, bij het dorpje Nyakize in het zuiden van Rwanda, is in elk geval nog niet eerder een journalist ge- Vorige maand werd in Burundi een staatsgreep gepleegd. Net als in Rwanda wonen in Burun di twee bevolkingsgroepen: de Hutu's en de Tutsi's. De eersten vormen met ongeveer 80 pro cent in beide landen de meer derheid. de Tutsi's dus de min derheid. Niettemin hadden in Burundi de Tutsi's altijd de vol- -ledige macht, totdat vier maan den geleden de eerste democra tisch gekozen Hutu-regering aan het bewind kwam. Het leger bleef echter geheel uit Tutsi's bestaan. De militairen pleegden in de nacht van 20 op 21 okto ber een coup. President Ndadaye en enkele ministers werden vermoord, maar de staatsgreep mislukte. Toch wer den in de dagen daarna duizen den, misschien tienduizenden Hutu's uit wraak door de Tutsi- militairen vermoord. In een grote paniekgolf vluchtten tien duizenden Hutu's het land uit, een paar schamele bezittingen op het hoofd dragend. Dokter Nicolas, een Hutu uit Burundi, woont al 21 jaar in Rwanda. Hij werkt er als arts in het ziekenhuis van Remera- Rukoma, een dorpje in het mid den van het land. Toen de staatsgreep werd gepleegd stond hij op het punt om einde lijk terug te keren naar Burundi, om daar in een ziekenhuis te gaan werken. De ochtend na de coup zou hij de huur betalen voor het vrachtwagentje dat twee dagen later zijn bezittin gen naar zijn geboorteland zou vervoeren. Ijlings blies hij alles af. Hij was bang in Burundi te worden vermoord. Samen met hem gaan we naar het kamp bij Nyakize, want hij heeft vernömen dat één van de v vluchtelingen daar naar hem heeft gevraagd. Dokter Nicolas verkeert in grote spanning: wat is er bij die staatsgreep gebeurd met zijn vader, zijn moeder, met zijn zuster, met zijn broer en hun kinderen?. Zijn ze ver moord, zijn ze gevlucht?. Rijdend over een zandweg door de bergen en de heuvels van Rwanda doemt daar plotseling het kamp op. Honderden hutjes op een heuvel. Op de hellingen staan de kale stammen van eu calyptus-bomen. De vluchtelin gen hebben de takken eraf ge kapt om er hutjes van te maken. Volgens opgave van het Rode Kruis zijn hier 15.000 vluchte lingen. De lijst van kampen in deze zuidwestelijke hoek van Rwanda vermeldt behalve Nya kize nog de volgende kampen: Muyaga (25.000 vluchtelingen), Gitisi (35.000), Kibayi (100.000), Kigembe (6000), Ntyazo (8000) en Mugiza (2000). Samen: 191.000 vluchtelingen. Ook in de andere grensstreken van Rwanda met Burundi zijn kampen. Lijsten daarvan zijn niet voorhanden, maar naar ru we schatting zijn misschien een half miljoen Hutu's het Tutsi- geweld in Burundi ontvlucht. Flet aantal kan aan de hoge kant zijn, omdat de 'burgemeesters' van de dorpen met kampen soms hogere aantallen doorge ven, zodat ze een deel van de hulp in eigen zak kunnen ste ken. In Nyakize zitten de vluchtelin gen doelloos voor hun hutjes. Het krioelt er van de kinderen, sommigen met hongerbuikjes. Er heersen ziektes, vooral dy senterie en malaria. Elke dag sterven daar mensen aan. In de ze naamloze ellende weet nie mand hoeveel. Enige hulp is er wel. Teams van Artsen zonder Grenzen waren meteen na de staatsgreep al in de grensstreek met Burundi. Zij enten de mensen in tegen dy senterie. Ook voedselhulp is in geringe mate aanwezig: per dag krijgen de vluchtelingen 80 gram graan per persoon. De ze hulp komt vooral uit België (tot 1962 was Rwanda-Burundi Belgisch mandaatgebied) en uit de Verenigde Staten. Dokter Nicolas ondervraagt de vluchtelingen in hun eigen taal over wat er in Burundi gebeurt en vertaalt dat vervolgens in het Frans. Er zijn verhalen over mi litairen die 's nachts Hutu's uit hun huisjes of hutten halen en vermoorden. Iemand heeft ge zien hoe de lichamen van van acht Hutu's op scherpe bam boestokken waren gespietst. Er zijn vluchtelingen die lijken in de rivier hebben zien drijven. Er is een collega van Nicolas die aan het Tutsi-geweld is ontko men doordat Tutsi's uit zijn dorp als een beschermende haag om hem heen gingen staan. Omdat Nicolas als Hutu geen beurs kon krijgen in Burundi, studeerde hij medijcijnen in Butare, de vroegere hoofdstad van Rwanda. In de Belgische tijd heette het Astrida, naar de toenmalige koningin Astrid. Na zijn studie werkte hij in drie zie kenhuizen in Rwanda, maar lie ver had hij de mensen in zijn ei gen land willen helpen. Toen de nieuwe Hutu-minister van volksgezondheid hem na de verkiezingen van vier maanden geleden een baan aanbood in een ziekenhuis in de Burundese plaats Gitage, was Nicolas dan ook in de wolken. „Nu gaat het goed met mijn land. Hutu's en Tutsi's zullen in vrede naast el kaar leven", had hij gezegd te gen ieder die het maar horen wilde. v Twee maanden geleden ging hij een paar dagen naar Burundi. Voor het eerst in 21 jaar zag hij zijn ouders en andere familiele den. Hij gaf een feest en huurde een huis om daar met zijn Rwandese vrouw en hun twee kindertjes te gaan wonen. Hoe groot zijn vertrouwen in de toe komst was, blijkt wel uit het feit dat hij in het ziekenhuis in Gita ge als enige Hutu-arts met ne gen Tutsi-artsen zou gaan sa menwerken. De lange historie van Hutu's en Tutsi's is zowel in Rwanda als in Burundi tot op de dag van van daag een drama. Van oudsher zijn de Hutu's landbouwers, de Tutsi's veehouders. De rijkere veehouders kregen de macht over de arme boeren. In Rwanda heerste tot de onaf hankelijkheid van het land in 1962 de 'mwamf deTutsi-ko- Halcion 0,25

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2