Illllli Leidsch Dagblad 'Onnodige operaties in VU-ziekenhuis' KLM heeft op termijn een echte partner nodig BOERENKOOL EN KIPDRUMSTICKS. Macedonisch toestel stort neer: 115 doden muiden GOED NIEUWS BEL: 071-128030 Ijsbaan Noordwijk als eerste open MVV beticht van omkopen FC Utrecht 'Cyrano niet afgemaakt' Ambulance ramt bloemenzaak Miljard extra gevraagd voor aanleg Betuwelijn Vliegtuig botst voor landing tegen berg Een Macedonisch chartervlieg tuig is zaterdagavond neerge stort in de buurt van de stad Ohrid in Macedonië. Daarbij zijn 115 inzittenden om het le ven gekomen. Slechts één pas sagier overleefde de ramp. Het ongeluk gebeurde rond midder nacht in bergachtig gebied. Zware sneeuwval en ruw terrein bemoeilijkten de reddingsope ratie. Het toestel, een Yak-42 van Sovjet-makel ij. behoorde aan de Macedonische luchtvaartmaat schappij Avioimpex en maakte een vlucht van Genève naar Skopje, de hoofdstad van Mace donië. Omdat de luchthaven van Skopje ontoegankelijk was door een sneeuwstorm, moest het vliegtuig uitwijken naar het 110 kilometer zuidwestelijker gelegen Ohrid. Vlak voor de lan ding vloog het echter tegen een berg en raakte het in brand. De meeste passagiers waren etni sche Albanezen, de rest Mace- doniërs en Serviërs. Avioimpex is een van de luchtvaartbedrijven in Macedo nië die zijn opgericht sinds de voormalige Joegoslavische re publiek zich vorig jaar onafhan kelijk verklaarde. In maart ver ongelukte bij Skopje een Fokker 100 van een andere maatschap pij, Palair. Daarbij kwamen 81 inzittenden om het leven en raakten 16 anderen zwaar ge wond. Het kantoor lijkt wel een slag groter dankzij een goede winterschilder... van GIÏT T SCHILDERWERKEN Flevoweg 4, Leiden Tel. 071-2234 39 Feiten en meningen2 Info26 Programma's13 Regio7,9 Religie8 RTVShow12 Sport15t/m24 VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Aanhoudende vorst Wolkenvelden. Langs de kust kans op een enkele sneeuwbui. Mini mumtemperatuur rond min 7 gra den. Middagtemperaturen van om het vriespunt aan zee tot min 3 graden in het binnenland. Zwakke tot matige wind, kracht 3 of min der, uit uiteenlopende richtingen. Benzinestation Alphen overvallen ALPHEN AAN DEN RUN» Drie mannen hebben zaterdag avond rond negen uur een ben zinestation aan de Steekterweg in Alphen overvallen. Onder dreiging van een vuurwapen dwongen de drie een 54-jarige pompbediende uit Driebruggen op de grond te gaan liggen. Ver volgens haalden ze een nog on bekend geldbedrag uit de kassa en maakten ze zich uit de voe ten. Het trio - in leeftijd naar schatting tussen 16 en 20 jaar - is vermoedelijk in een auto ge stapt en in richting Bodegraven weggereden. De politie waagt getuigen die iets verdachts hebben gezien zich te melden. I ckisch iÖÈ Dagblad f NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DF KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:m/v Adres: Postcode: Plaats: (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch I 28.75) Per kwartaal via acceptgiro 82.85) I automatisch 82.85) Nr. bank/giro: I Handtekening: I I tw bon in een env»top, /nmlcr poUreoni irurennaai lel-lvl, OaRhU'l. I Abonnee- vrvice, Anrwoordnt IOOSO, Of bel 071-128030 L 8__7J2U14P9°13__J I Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Samuel Johnson Onmondige mensen ervaren de dwang als een opluchting. VANDAAG Elf maanden lang was iedereen het erover eens: Alcazar was het toverwoord voor een succesvolle toekomst in de wereldluchtvaart. Gisteren spatte de droom uiteen. De KLM weigerde Northwest Airlines op te offeren in het streven onderdeel te worden van de grootste Europese luchtvaartmaatschappij. Alcazar moest de onneembare Europese vesting, de onaantastbare thuisbasis van de glo bal airline worden. Vijf procent is het huidige marktaan deel in Europa voor de KLM, vijftien procent is minimaal noodzakelijk, heeft president-directeur Pieter Bouw ooit gezegd. Bouw is sinds hij in 1990 het roer overnam druk op zoek naar een goede bruid voor zijn bedrijf. Voor de derde keer in drie jaar tijd loopt nu een beóogde fusie spaak. Eerst wilde de KLM met British Airways (BA) van het Belgische Sabena een Europese luchtvaartmaatschappij maken met Brussel als knooppunt. Toen dat mislukte, probeerden BA en de KLM zelf tot een fusie te komen. Dat ging niet door, omdat het drie keer zo grote BA de dienst wilde uitma ken. Nu is een fusiepoging tussen drie gelijkwaardige partners (SAS, Swissair en KLM) en een kleinere (Austrian) op de klippen gelopen. Het mislukken van AJcazar betekent dat er zich voor de KLM voorlopig geen nieuwe kansen voordoen om het noodzakelijke marktaandeel in Europa te verwerven door fusies. Er zijn domweg geen geschikte kandidaten over. Lufthansa en BA zijn te groot. En Air France staat aan de rand van de afgrond. Zonder overheidssteun heeft dit be drijf geen bestaansrecht. Samenwerking met Zuideurope- se maatschappijen heeft weinig zin vanwege de ligging ten opzichte van Nederland» Het alternatief is deelname in kleinere regionale Europese maatschappijen. Een goed voorbeeld is de Samenwerking van de KLM met het Britse Air UK. Deze maatschappij haalt passagiers op uit Britse provinciesteden en brengt ze naar Schiphol, gekscherend al de derde luchthaven van Londen genoemd. Op Schiphol stappen zij over op KLM-vluchten. Die samenwerking is zo succesvol vanwe ge het liberale luchtvaartverdrag met Groot Brittanië. In Frankijk mislukte een dergelijk scenario met Air Littoral. De Franse regering pikte het niet dat de KLM passagiers onder de neus van Air France 'stal'. Helemaal op eigen houtje verder groeien, met Transavia, Martinair en KLM Cityhopper, biedt eveneens beperkte mogelijkheden. Weliswaar groeide de KLM het afgelopen jaar harder dan de concurrentie door het verhogen van bestemmingen en frequenties, maar dat is een kostbare zaak. Een vergelijking met Pan Am is dan ook reëel. De inmid dels verdwenen Amerikaanse maatschappij negeerde lan ge tijd het binnenlandse netwerk en concentreerde zich geheel op intercontinentaal vervoer. Toen grote binnen landse maatschappijen als American. United en Delta vergunning kregen om naar Europa en het Verre Oosten te vliegen, namen zij hun eigen passagiers mee. De aan voer naar Pan Am kwam droog te staan. Dat gevaar be dreigt nu de KLM, die meer dan driekwart van de kilome ters tussen4de continenten vliegt. Bouw kon gisteren niet uitleggen hoe de KLM het hoofd boven water denkt te houden. Zijn opmerking dat de KLM enig respijt heeft, omdat het met de liberalisering in Europa niet zo'n vaart loopt, geldt slechts tijdelijk. Dat de KLM op termijn een 'echte' partner nodig heeft, blijft als een paal boven water staan. Pagina 10: Afketsen Alcazar leidt volgens directie niet tot banen verlies. Een jaar onderhandelen voor niets. Ook Swissair gaat op zoek naar nieuwe partners. Onderzoek inspectie naar werkwijze röntgen-afdelingen De geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid gaat een onderzoek instellen bij de röntgen-afdelingen van de grote ziekenhuizen in ons land. De aanleiding voor het onderzoek vormt de chaos op de afdeling radio diagnostiek van het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Door het te laat, fout of hele maal niet beoordelen van duizenden röntgenfoto's zou den mensen onnodig geopereerd zijn, of juist naar huis gestuurd, terwijl een ingreep wel op zijn plaats was. Woordvoerder J. Vos van het VU-ziekenhuis bevestigt dat er problemen zijn op de afdeling radiodiagnostiek. Maar patiën ten zijn „absoluut niet de dupe" van de situatie, aldus Vos. „Zo dra het ziekenhuis fouten op het spoor komt. worden die aangemeld bij de inspectie, die ze onderzoekt. Uit het feit dat geen enkel onderzoek naar fou- :e medische behandelingen in het VU-ziekenhuis loopt, kan worden geconcludeerd dat de beschuldigingen onwaar zijn." Volgens het dagblad Het Pa rool zijn er, door een stammen- oorlog onder de VU-radiologen, vorig jaar vele tienduizenden röntgenfoto's in het ziekenhuis niet^of pas na maanden beoor deeld. Dit jaar gaat het volgens de krant al om zesduizend fo to's, waarvan eenderde nooit onder de ogen van een radio loog zou zijn gekomen. Van de andere vierduizend foto's kwa men pas beoordelingen binnen als de patiënten al naar huis waren gestuurd of zelfs al waren overleden. De krant meldde verder dat de röntgenfoto's die niet beoor deeld werden tot voor kort wel werden gedeclareerd bij de ziektekostenverzekeraars. Zo doende kregen de radiologen de vaste vergoeding van 100 gul den per foto betaald, ook voor nooit beoordeelde foto's. Het Parool baseert zich op „anonie me bronnen binnen het VU-zie kenhuis", omdat de radiologen van de directie een spreekver bod zouden hebben gekregen. De Specialisten Registratie Commissie (SRC) heeft de VU- afdeling radiodiagnostiek vorige maand de opleidings-bevoegd- heid ontnomen. Dat gebeurde omdat verbetering uitbleef, na dat de SRC al vorig jaar had ge constateerd dat de afdeling niet aan de kwaliteitseisen voldeed. De vaste staf van zes radiologen zou er met de pet naar gooien. De geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid wilde dit weekeinde alleen bevestigen dat er een onderzoek komt. Ver der werd geen commentaar ge geven. Ook de VU wordt bij dat onderzoek betrokken. Volgens VU-woordvoerder Vos gaat het echter om een periodiek routi ne-onderzoek. noordwijk De Jonkheer Geversbaan aan de Noordwijkse Gooweg is gisteren als een van de eerste ijsbanen in de regio opengegaan. De scholie ren in Noordwijk profiteerden daar vanochtend meteen van. Velen van hen konden vanmorgen de schaatsen aantrekken, in plaats van te leren. Vanaf vandaag is ook onder meer ook de ijsbaan in Warmond open. foto dickhocewoninc Twintig mille en bloemetje voor gelijk spel MW heeft twee jaar geleden degradatie afgekocht door FC Utrecht of individuele spelers van die club in de slotfase van de competitie met ongeveer 20.000 gulden om te kopen. Dat heeft de van malversaties ver dachte administrateur van MW aan Justitie verteld. Het onder zoeksteam dat de zwart geld-af faire bij MW onderzoekt, heeft de hand weten te leggen op een document dat de lezing van de administrateur ondersteunt. MW had in de laatste wed strijd van het seizoen 1990/1991 nog één puntje nodig om het eredivisieschap veilig te stellen. Dat lukte op 16 juni 1991 tegen FC Utrecht, dat al Europees voetbal op zak had: het werd een bloedeloze 1-1. De tegen prestatie: de beweerde twintig mille zwart en een bosje bloe men. Het geld ging volgens de ad ministrateur niet rechtstreeks naar Utrecht, maar via een om weg. Het wegenbouwbedrijf BLM van toenmalig MW-voor- zitter Bert Lieben w^s de tus senschakel. BLM diende bij de Maastrichtse voetbalclub een rekening in van 19.500 gulden exclusief btw voor het aanleg gen van een parkeerplaats ach ter het sponsorhome. Die par keerplaats was in elk geval op dat moment nog niet aange legd. Justitie beschikt over de rekening. Onduidelijk is nog wie precies bij FC Utrecht het geld zou hebben geïncasseerd. Vol gens de administrateur gaf MW-directeur Ron Weijzen de opdracht het geld voor de par keerplaats gewoon over te ma ken. Toen de administrateur opmerkte dat de parkeerplaats er niet lag, merkte Weijzen vol gens hem op dat het geld voor Utrecht was bestemd. Pagina 14: MW en Utrecht: omkoping wild verhaal Orde op zaken Quick Boys stelde in de derby tegen Rijnsburgse Boys in de laatste minuten orde op zaken. Bij de stand 1-1 scoorden de Katwijkers in de slotfase drie keer en versloegen de rivaal met 4-1. Katwijk won met 3-1 bij Marken en blijft lijstaanvoerder in de zaterdagklasse IA. Noord wijk verloor verrassend met 0-3 van Ajax. De eerste schaatsmarathon op natuurijs werd gewonnen door de Haarlemmer Edward Flagen. Van den Ende na Broadway-première: Ondanks het laaiend enthou siasme van de ruim duizend ge nodigden bij de Broadway-pre mière van zijn 'Cyrano', kon producent Joop van den Ende zijn teleurstelling maar moeilijk verbergen. „De recensies zijn heel erg belangrijk. Als er goeie quotes in staan dan kunnen we die mooi gebruiken voor de re clame", zei hij vóór de voorstel ling nog. Maar dat >tfel dus te gen, en hij zal voor zijn recla mecampagne andere bronnen moeten aanboren. De toonaangevende Ne- wyorkse media waren vandaag niet positief over de eerste Ne derlandse musical die het tot Broadway heeft geschopt. Al leen hoofdrolspeler Bill van Dijk komt er goed af. Machtig als zij zijn, kunnen de recensenten van The New York Times of de New York Post een Broadway- show maken of breken. Het eer-' ste is na de première van zon dagavond niet gebeurd, maar tot geruststelling van Van den Ende het tweede ook niet echt. „We zijn niet afgemaakt", klonk het berustend. „We zijn ge spaard." Pagina 21: Lovende woorden voor Bill van Dijk. 'Vliegvakanties stuk goedkoper' SCHIPHOL BILL MEYER Vliegvakanties worden volgend jaar tien procent goedkoper. Dat is dc verwachting van Transavia-directeur Peter Legro. Door de hevige concurrentie van buitenlandse maatschappij en zijn de Nederlandse charter- bedrijven gedwongen hun stoelprijzen te verlagen. De touroperators hebben in de onderhandelingen met Transavia een korting van zo'n drie procent bedongen. Daarbij komt dat door de devaluatie van de valuta in veel vakantie landen de hotelbedden gemid deld een stuk goedkoper wor den. Bij elkaar levert dat een verlaging van tien procent op. runsburg Een ambulance heeft zaterdagmiddag rond drie uur de gevel van Bloemsierkunst Fred Meijer in Rijnsburg geramd. De wagen van Prins was met loeiende sirene en zwaailichten op weg naar een spoedgeval in Katwijk. Op de Oegstgeesterweg werd de ambulance, die door rood verkeerslicht reed, ter hoogte van de Tramstraat geramd door een personenauto. De bestuurder van de wagen, een 30-jarige Rijnsburger, had de sirene van de ambulance niet gehoord. De bestuurder van de ambulance, een 30-ja- rige Leidenaar, verloor daarop de macht over het stuur en kwam tegen de bloemenzaak tot stilstand. Bij het ongeval raakte niemand gewond. De winkel raakte zwaar beschadigd. foto hielco kuipers De regeringsfracties CDA en PvdA in de Tweede Kamer eisen vandaag van het kabinet een miljard extra voor de aanleg van de Betuwelijn. Het geld zou moeten worden gebruikt om de 'milieu-knelpunten' bij onder meer Barendrecht, Tiel en Zeve naar op te lossen. Alleen al voor de.situatie in Zevenaar willen de fracties 600 miljoen gulden ex tra uitgeven. Het kabinet heeft 6,2 miljard gulden gereserveerd voor de Be tuwelijn, exclusief 200 miljoen gulden voor extra milieumaat regelen. CDA-woordvoerder Leers kon vanmorgen niet zeg gen of het kabinet akkoord zal gaan met de gevraagde meer kosten. Er is hierover geen voorover leg geweest met minister Maij- Weggen van verkeer en water staat. „We zullen moeten af wachten wat er gebeurt", aldus Leers. CDA en PvdA willen vast houden aan de eis dat de goe derenspoorlijn nergens meer geluidsoverlast dan 57 decibel veroorzaakt. Vorige week ver klaarde premier Lubbers dat de aanleg van de Betuwelijn wel iets meer mocht kosten, maar in ieder geval niet meer dan twee miljard. CU Panklare gesneden boerenkool, zak 300 gram 01 Kipdrumsticks, kilo 1099 8.99/I QQ 500 gram ^599 boerenkool, 1.25 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 27 november a.s. i«« 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1