Stich zet de kroon op het werk LSG de beste in schaakderby Bart Veldkamp beult ploeg Van Kempen af Jeroen Piket uitgeschakeld Dammers van Samen Sterk zorgen voor een sensatie Sport Wereldrecord voor Martino Bridgers van Crash moeten een veer laten MAANDAG 22 NOVEMBER 199398? chef ad van kaam. 071-356464. plv -chef rob onderwater. 071-356463 Kramer wint in Nijelamer nijelamer» Dat was even schrikken voor de schaatsers toen de winter zo snel inviel. Het schaatsvolk kwam nog maar amper aan trainen toe. Nooit eerder in de geschiedenis werd op 21 no vember een wedstrijd op natuurijs afgewerkt. Zondagochtend kwamen de marathonrijders in Veenoord bij Nieuw-Am sterdam in actie. Gisteren keerden de kortebaanspecialisten terug naar het natuurijs. In het Friese Nijelamer, onder de rook van Wolve- ga, pakte Andries Kramer de hoofdprijs. De sprinter uit Heeren veen versloeg in twee finaleritten Gert Jan Oosterbos uit Jubbe- ga. Hij bleef in alle reeksen ongeslagen. Timmer verrast kernploeg haarlem Leen Pfrommer heeft zijn eerste succesje van het sei zoen geboekt. Tijdens de wedstrijden Kraantje Lek, een zogehe ten klassieker, greep Marianne Timmer de eerste plaats in het eindklassement. De 19-jarige rijdster van Jong Oranje had nog de meeste tegenstand te duchten van de even oude Tonny de Jong. Als kernploegrijdsters bleven Annamarie Thomas en Carla Zijlstra behoorlijk op de been. Niet meer dan dat. De twee junio res alsmede Sandra Voetelink gunden Thomas geen plek op het erepodium. De moegetrainde selectie van vrouwencoach Henk Gemser kampt met grote achterstand. Sampras in finale ATP-Masters maatje te klein voor Duitser tavanger sid De vreugde van het koploper- ichap in de meesterklasse van de landelijke competitie was voor de bridgers van Crash van korte duur. In het Utrechtse denksportcentrum De Remise werkte het eerste viertal van de Leiderdorpse club zaterdag een weinig geslaagde voorlaatste ronde af. Vijf van de zes te spe len wedstrijden gingen voor de twee paren verloren, een resul taat dat Crash naar de vijfde plaats deed terugzakken. Volgens speler Roel Piket is er met deze tegenvaller geen man overboord: „We hadden een beetje pech. We misten een paar slams, terwijl de tegen standers ook minder fouten dan iDe derde ronde van de landelij ke schaakcompetitie stond in de Ieerste klasse A in het teken van de derby tussen Philidor en jLSG. Niet meer de topper van I weleer, maar dit jaar toch wel iwat extra beladen vanwege de I overstap van een aantal Phili- idor-spelers naar de Leidse ri- ivaal. De aan Philidor-zijde na ieen voortvarende competitie start gerezen hoop op een ver lengd kop-loperschap, werd door LSG met een 3 1/5-6 1/2 winst om zeep geholpen. Beide teams mogen nu op gelijke voet op zoek naar een plaats in de sub-top. In de hoofdklasse rekende koploper HSG af met rivaal jSMB: 3-7. Titelverdediger Vol- mac 1, in de wachtkamer na een gelijkspel tegen Amstel veen, bleef Eindhoven met 7-3 de baas. Met Jeroen Piket vech tend voor zijn laatste kans in het knock-out toernooi te Til burg, bleef de Leidse inbreng beperkt tot John van der Wiel, Rini Kuijf en Marcel Piket. I Van der Wiel verloor daarbij verrassend van zijn vroegere' Angstgegner Peter Scheeren, Kuijf en Piket compenseerden -dit echter met goede zeges meer dan voldoende. In de kan tine van sportpark De Vliet wer den zaterdag tussen Philidor en LSG geen cadeautjes weggege ven. Pas na 3 1/2 uur spelen mocht Henk van Maaren na mens de thuisclub de score openen. Routinier De Philidor-routinier buitte een mislukte openingsopzet van op ponent Leon Konings bekwaam uit. Op het kopbord leek Stefan van Blitterswijk, dankzij een uit gekiende voorbereiding Nico Kuijf te overspelen. Toen de LS- G'er echter enkele opgelegde kansen miste, kwam Kuijf sterk terug. In zware tijdnood ging de Philidor-kopman echter alsnog ten onder. Toen vervolgens Herman van Halderen een kansje op remise tegen Edwin van Haastert liet schieten en Heieen de Greef ten koste van verlies verzuimde haar voordeel op Mark Thiele te benutten, waren de kansen voor Philidor praktisch verkeken. Rag de Graaff ging bovendien een zoveelste puntendeling op rij De koning is dood, leve de koning. Michael Stich volgde de tot een plaats op de tribune veroordeelde Boris Becker gisteren op als ATP-Master in het mannentennis. De Duitser had bijna drie uur nodig om de favoriete num mer één van de wereld, de Amerikaan Pete Sampras, in de finale te verslaan: 7-6 2-6 7-6 6-2. frankfurt «sid De Amerikaanse zwemster Angel Martino is klaar voor de eerste vereldkampioenschappen op de kortebaan, die van 2 tot 5 decem- jer in Palma de Mallorca worden gehouden. De 26-jarige olympi- iche kampioene (wisselslagestafette) demonstreerde haar vorm joor bij wedstrijden in de Noorse plaats Stavanger een wereldre- :ord te vestigen op de 100 meter rugslag. Martino tikte aan na >9,41 seconden. gemiddeld maakten. De eerste pot was al raak met een 24-6 nederlaag. Dat geeft natuurlijk ook gelijk een mentale terug slag. In theorie hebben we nog een kansje om tweede te wor den. Lukt dat, dan mogen we tegen de nummer èèn om de landstitel spelen. In de slotron- de komen we namelijk nog te gen de huidige nummers èèn tot en met drie uit, daarom kun nen wij hert nog inhalen. Degra deren kunnen we niet meer, dus niets let ons om met de no dige risicós voor alles-of-niets te gaan." De stand bovenin de meester klasse na vier ronden: HOK 1 407, Continental 402, Modalfa 380, HOK 2 378, Crash 369. „Beter kan ik nauwelijks spe len", zei een overgelukkige Stich na afloop. „Na de winst van Wimbledon twee jaar gele den is dit mijn grootste presta tie." Stich incasseerde een pre mie van 2,2 miljoen gulden en bracht zijn .salaris' dit jaar op een totaal van 2.936.521 miljoen dollar (circa 5,5 miljoen gul den), een persoonlijk record. Bovendien smaakte de 25-jarige Stich het genoegen, dat hij op de computerlijst Jim Courier van de tweede plaats verdrong. „Iedereen heeft zijn zwakke kanten. Ook Sampras", zei Stich zelfbewust na de halve finale te gen Goran Ivanisevic, die hij met twee tiebreaks won. On danks de wetenschap dat Sam pras korte metten had gemaakt met Andrej Medvedev uit de Oekraïne: 6-3 6-0. De speler uit Elmshorn begon sterk, brak meteen door de doorgaans niet geringe service van Sampras, maar moest het toch nog op een tiebreak laten aankomen: 7-3. In de tweede set kende Stich, die voor de vijf de keer dit jaar in Duitsland een finale bereikte na Stuttgart (bui ten en indoor), München en Hamburg, een inzinking. Stich liet een blaar aan zijn linker grote teen behandelen en ver loor prompt zijn opslagen in de eerste en zevende game. „Sampras speelde in die fase perfect", zei Stich, die in het be gin van zijn loopbaan eigenlijk niet zo graag in zijn vaderland acteerde. „De druk is hier altijd groter", zei hij. „Maar ik heb ge leerd daar mee om te gaan. Ik speel immers voor mezelf en niet voor mijn land. Alleen bij de Davis Cup is dat anders." De Duitser kwam zijn ,dip' op indrukwekkende wijze te boven. Opnieuw bleef hij in de derde set de meerdere in een tiebreak (9-7). In de vierde set forceerde Stich doorbraken naar 1-0 en 3- 0, hetgeen de basis betekende voor de winst, die met een ace op het tweede wedstrijdpunt werd bezegeld. Hij sloeg niet minder dan 27 aces, terwijl de opslag van Sampras (die tegen Medvedev zijn duizendste ace van dit seizoen sloeg) voortdu rend haperde. Pilic „Stich was vandaag een tandje te groot voor me", gaf Sampras toe. „Hij verdiende de winst volkomen." Voor de Amerikaan was het de eerste nederlaag in tien finales sedert Lyon 1992. Stich bracht het totaal aantal toernooizeges in zijn loopbaan op twaalf. Het was zijn zesde winst dit jaar na Stuttgart, Ham burg^ Londen (Queens), Bazel en Stockholm. Stich speelde voor het laatst met Niki Pilic als coach. „Ik heb niemand meer nodig, die tegen me zegt hoe laat ik moet opstaan en naar bed moet gaan. Soms moet ik met iemand nog even een partij doorspreken. Dat is alles eigen lijk. Met Becker kun je mij niet vergelijken. Ik doe wat ik wil en hij ook. Maar dat het tennis door hem in Duitsland populair is geworden is buiten kijf." Stich kan nog niet op zijn lau weren gaan rusten. Hem staan dit jaar nog twee zware wed strijden te wachten, eerst begin december in Düsseldorf de fina le van het toernooi om de Davis Cup tegen Australië, en vervol gens de apotheose van de Inter nationale Tennis Federatie om de Grand Slam Cup in Mün chen. ,Als je de top wilt halen zijn twee weken vakantie in een jaar genoeg", zei Stich. In 1994 moet zijn top komen. Dan heeft hij zijn zinnen gezet op de eer ste plaats van de wereldrang lijst. Graf In Masterstoernooi voor vrou wen in New York plaatsten Stef fi Graf en Aranxta Sanchez Vica- rio zich voor de finale. Graf won in de halve finale niet zonder problemen van haar landgenote Anke Huber: 6-2 3-6 6-3, de Spaanse moest ook een set af staan aan de verrassend sterke Frapaise Mary Pierce: 6-2 5-7 6- 2. Het is voor het eerst sinds 1989 dat Graf weer in de finale van de Masters speelt. Huber had in zes voorgaande ontmoe tingen met de nummer één van de wereld nog geen set ver overd. Er waren 15.000 toe schouwers in het Madison Square Garden. De Amerikaanse Gigi Fernan dez en de Witrussische Zvereva wonnen de eindstrijd van het dubbelspel met 6-3 7-5 van de Letse Neiland en de Tsjechische Novotna. Het was de zestiende zege van het koppel sinds het begin van de samenwerking in 1991. tegen zijn oude maat Piet Bak ker uit de weg en zag deze moed met een overwinning be loond: 1-4. Deze score bood Henk van Putten voorbij de tijd- controle de gelegenheid om na enkele vervlogen winstmogelijk heden met remise genoegen te nemen tegen Wim Vriend. Het betekende het sein voor een verdere remisegolf. Als eerste werd de vrede gete kend in een vastgelopen treffen tussen Caroline Slingerland en Theunis Stelling. Daarna hield Peter Passenier het met een pluspion tegen Anne Reedijk voor gezien en was de LSG-zege een feit: 1 1/2-5 1/2. Ik Oei en Fred Slingerland zagen de ba lans in een heftig tijdnood duel nogal heen en weer schomme len, om tenslotte eveneens op een half punt uit te komen. Ook bij Jeroen van de Weijer en Sjaak Sibbirig kaatste het balle tje heen en weer, met een halfje als uiteindelijk gevolg: 3 1/2-6 1/2. Gepeperd LSG 2 kan in de tweede klasse B zijn ambities op promotie via een klassering ais beste tweede wel op de buik schrijven, na een gepeperde 6 1/2-1 1/2 neder laag bij het Utrechtse Paul Ke- res. Zelfs de door de Leidenaars geboekte schamele remises wa ren niet om over naar huis te schrijven. Wel bleef het aantal kansloze nederlagen beperkt tot eentje namens Arco van Dui- venbode. Kopman Jan Tolenaar boerde een tijdlang best aardig, om echter na het snoepen van een vergiftigde pion lik op stuk te krijgen. Chris Roozendaal lan ceerde vanuit mindere positie een wanhoopsoffer, dat vervol gens niet tot het gewenste mat- resultaat leidde en verloor. Het zelfde lot overkwam de redelijk staande Mike Bennet na een in het belang van de ploeg gedane alles-of niets poging. Mark Irwin leek geruime tijd op weg naar de volle winst, om echter op de 40ste zet een volle toren cadeau te doen en zich alsnog met een remise te ver slikken. Stug verdedigen leverde ook Erik van de Doel en Erik de Vries hun felbegeerde halfjes op. Een grillige verliespartij van Machiel de Heer betekende een 1 1/2-6 1/2 eindstand. Jeroen Piket: gewipt. tilburg anp Het Interpolis schaaktoernooi moet het verder doen zonder Nederlanders. In de derde ronde werden Jan Timman en Leiderdorper Jeroen Piket uitgeschakeld door respectievelijk Alexander Bel- javski en Grigory Kajdanov. Het evenenement raakte voorts titelverdediger Michael Adams kwijt. De Brit verloor twee keer van de pas 16-jarige Morozevitsj. Het nationale duo slaagde er zaterdag in Til burg niet in de nederlagen van een dag eerder uit te wissen en zo alsnog een barrage af te dwingen. Timman bleef een jaar eerder in dezelfde, vroege fase steken. Toen bleek de Rus Svesjnikov te sterk. In de „revanchepartij" tegen de Oekraïner Bel- Michael Stich: makkelijke zege op Pete Sampras. Frans de Ronde wint marathon in Alkmaar alkmaar anp Frans de Ronde is de stille kracht van het nationale mara- thonschaatsen. De 22-jarige Amsterdammer praat niet veel, maar als hij zijn mond open doet, zegt hij zinnige dingen. Bijna niemand durfde het zater dag na de vijfde KNSB-wedstrijd in Alkmaar hardop te zeggen. De Ronde wel: „Het werd tijd dat de Klerks-ploeg het eens een keer zonder overwinning moest stellen." De boomchirurg had hoogst persoonlijk de hegemonie van de ongeslagen Klerks-formatie geknakt. Hij won de sprint van een kopgroep van twaalf man. Rozendaal en Huitema eindig den op respectievelijk de twee de en derde plaats. In het algemeen klassement nam De Ronde de leiderspositie over van zijn ploeggenoot Pie- terse. Veel waarde hecht de nieuwe lijstaanvoerder daar overigens niet aan. „De cup kan me gestolen worden. Ik rijd lie ver voor de dagoverwinningen. Dat rekenen met punten bevalt me niet. Er moet gewoon kei hard gereden worden." Op het kunstijs van De Meent was daar zeker sprake van. Zel den stond een marathon zo bol van de activiteiten als zaterdag in Alkmaar. Oude tijden herleef den. Dat kwam hoofdzakelijk, omdat Veldkamp zijn gezicht weer eens liet zien in het mara thonpeloton. De olympische kampioen op de 10 kilometer ging ouderwets tekeer. Hij schaatste persoonlijk het pelo ton en later ook kopgroepen aan stukken. In de eindsprint wilde Veld kamp geen risico's nemen. Hij finishte als elfde. „Voordat je het weet, lig je op je gezicht. Ik wil geen blessures in een olym pisch seizoen." Het scenario van de Klerks- ploeg klopte tot 300 meter voor de finish. Kleine maakte tempo voor zijn beide opdrachtgevers, de Nieuwvener Richard van Kempen en Stam. Rasspurter Van Kempen kwam echter te vroeg op kop en viel in de laatste bocht stil. Voor het eerst dit seizoen was er geen hoofd prijs weggelegd voor de Klerks brigade. De Ronde, die zijn tweede marathonzege uit zijn carrière boekte, sloeg toe in de laatste bocht. Hij zeilde uit de slip stream van Van Kempen als eerste de bocht uit en gaf zijn voorsprong op het rechte stuk naar de finish niet meer af. „Dit was een moeilijke klus. Die Veldkamp heeft ons allemaal af gebeuld. Waarschijnlijk is Van Kempen daar de dupe van ge worden in de eindsprint. Ik zal de laatste zijn die daar mee zit." leiden bertho smit javski speelde de Amsterdammer een degelijke variant van het Bogo-Indisch, waar gastgroot- meester Sosonko een scherpe Koningsindiër had voorspeld. Timman kwam niet door de betonnen muur en berustte al na 24 zetten in remise. Hij verklaarde na afloop bewust risico's uit de weg te zijn gegaan: „Na wat er in de eerste partij was ge beurd, had ik geen zin in weer een scherp ge vecht." Piket speelde wel agressief. Hij ging na de Bot- winnikvariant met voordeel het middenspel in. De grootmeester kon daar echter in de wirwar van varianten weinig mee doen en kwam in een to reneindspel niet verder dan remise, wat tevens uitschakeling inhield. dammedewerker Dankzij een spectaculaire 7-9 overwinning van Samen Sterk op Zoetermeer is de sensatie in de hoofdklasse van de Dambond Midden Holland compleet. De Hazerswoudenaren gaan nu alleen aan de leiding. „Die jongens trokken helemaal wit weg, genoot Hans Stolwijk nog lang na. Katwijk presteerde onder de maat, ondanks een 9-7 zege tegen de reserves van Zoetermeer. RDC 2 begint zich, na de 6-10 nederlaag tegen KDV, serieus zor gen te maken. Zoetermeer - Samen Sterk: 7-9 „We zitten er al 20 jaar op te wachten, nu moeten we die titel maar eens pakken, sprak een opge wekte Hans Stolwijk na de hectische winst op de torenhoge titelfavoriet Zoetermeer. Zenuwen be heersten de slagvelden in wijkcentrum De Vlieger. De grieperige Stolwijk nam zoals gebruikelijk de nodige risicós. Altijd op zoek naar het bizarre in het damspel, besloot hij Ben Louwman te tracte- ren op een schemerig lokzetje. De thuisspeler trapte erin. Stolwijk: „Ik schrok me kapot en heb zeker een half uur verbijsterd naar het bord zitten staren, maar alles klopte? Martin De Jong dankte zijn vic torie aan een duik in de boeken. Zoetermeers |an Fijen, toch geen kleine jongen, bleek totaal onbe kend met de Westerloo-variant. Met een serie overtuigende dwangzetten verloste De Jong hem uit zijn lijden. Ook Jan Fase en Martien Out waren op dreef en incasseerden de volle winst. Het ver lies van Louis deFrankrijker en Ronald van Eg- mond bracht de Hazerswoudse zege niet meer in gevaar. „Dit is toch een geweldige klap voor Zoe termeer. Nu moeten we het waarmaken en vooral scherp blij veil, besloot Stolwijk hoopvol. Katwijk - Zoetermeer 2:9-7 „Dit is een zwakke prestatie. Als er een paar zitten te klooien, blijk je zelfs tegen Zoetermeer 2 nog in de problemen te kunnen komen, oordeelde een ontevreden Jan Jungerius. Hij doelde daarbij in de eerste plaats op Jaap van Duivenbode. De Katwij- ker had een schitterende combinatie in gedach ten en offerde daartoe vol overtuiging niet minder dan vijf schijven. Tot zijn afgrijzen sloeg oppo nent I^eroij echter letterlijk éen andere weg in. Weg combinatie, weg winst. Ook Frans Spieren burg kwam van een koude kermis thuis. Reke nend op schijfwinst, zag hij een achterliggende siagzet over het hoofd. Het kostte hem twee schij ven en de zege. Over de remiserende Marco Dulfer toonde Jun gerius zich wel tevreden. „Die heeft eindelijk de theorie erbij gepakt en zich als een echte dammer gedragen? Doordat Jan Passchier, Hans Klinken berg en Theo Zwetsloot hun tegenstanders over tuigend van het bord duwden, ontliep Katwijk op het nippertje een beschamend puntverlies. RDC 2 - KI)V: 6-10 „We hadden gewoon een punt moeten pakken, nu wordt het moeilijk, bedacht Jan Schijf na af loop. De Rijnsburger deelde zelf overigens volop in de malaise. Door twee opeenvolgende taxatie fouten verprutste Schijf een veelbelovende stel ling, zodat de Krimpenaren uitliepen naar 1-5. RDC kwam echter terug in de wedstrijd. Hans Luchies strafte het wilde, a-positionele geschuif van tegenstrever Veer keurig af, waarna Jan Ouds hoorn met een fraaie siagzet naar dam, de stand naar 5-5 tilde. In de slotpartijen ging het alsnog mis. Cees de Leeuw leverde paniekerig een schijf en de winst in. Arie Schoneveld stond een dam voor, maar liet KDVer Autar toch door zijn linies heenbreken. „Jammer, zo blijven we achter de feiten aanloperi. concludeerde Schijf dan ook.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19