Sport De vlam slaat pas laat in de pan Wedstrijden natuurijs historische primeur Publiek joelt Rourke uit ^eo Beenhakker ook naar het WK-voetbal lAANDAG 22 NOVEMBER 1993 tf F AD VAN KAAM. 071-356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Katwijk /y fr Katwijk verzorgde I 3 op Marken een voetbalshow die er mocht zijn. Marken kwam met de 3-1 nederlaag nog goed weg. Sterk begin yy De clubs uit de I Leidse regio begon nen sterk aan het nieuwe zaalkorfbalseizoen. IHAMBURG - Filmster annex bokser Mickey Rourke is na een op )lknock-out gewonnen bokspartij slechts beloond met gejoel. De 7000 i toeschouwers tijdens het profgala in Hamburg zagen met hun ken nersogen dat het gevecht tegen Thomas McCay een farce was. pe Amerikaanse vedette in films als Barfly, 91/2 Weeks en Wild tprchid kampte met conditionele problemen. Zijn tegenstander viel njiauwelijks aan. In de tweede ronde ging McCay, ook een Ameri- e|caan, tot twee keer toe wel erg gemakkelijk neer. Het leek alsof hij in f/jje derde ronde met plezier knock-out ging. Rourke, die op de foto de arbiter meedeelt dat hij verder kan, reageerde op de woede van het rqiubliek door schunnige gebaren te maken. foto ap Knie-operatie Alfons Groenendijk e Manchester Alfons Groenendijk, de Leidenaar in dienst van e /lanchester City, wordt vandaag in Engeland geopereerd aan de t nie. Zijn meniscus is in tweeën gebroken. Hij zal waarschijnlijk ;t >as in januari weer in actie komen. )e Leidse voetballer werd aan het begin van dit seizoen door i Manchester City overgenomen van Ajax. In Amsterdam kwam J lij zelden aan spelen toe. Ook in Engeland was de middenvelder c le laatste tijd niet zeker van een plaats in de basis. li lordan geeft getto-jeugd golfcentrum e hicago Basketbalrentenier Michael 'Air' Jordan heeft zich als i; naatschappelijk werker op het golf gestort. Hij wil in de buurt ran Chicago het 'Michael lordan Golf Centre' aanleggen. Daar ;1 vil hij de jeugd uit de getto's van Chicago in contact brengen net het spel. ordan is zelf in de ban geraakt van golf. „Ik wil dat de jeugd zicli iok eens op een andere manier met sport bezig houdt", is het levies van de basketbalvedette van Chicago Bulls, die aan het iind van het vorig seizoen zijn loopbaan oop 30-jarige leeftijd >lotseling afbrak. Hij zou graag zien dat golf, net als basketbal, :en massasport wordt. tussen met LPG-tanks naar huis iaarlem Vier spelers van de Russische handbalploeg, zondag h onnaar van de negende Haarlemse Handbalweek, hebben afge- open week in Haarlem wel heel merkwaardige souvenirs ge- n ocht. Bij een handelaar in tweedehands automateriaal schafte oi eder zich een LPG-tank aan, voor het bedrag van 75 gulden. In je iusland zijn die attributen alleen voor zeer veel geld te krijgen. - Enke ook snel rond met mannen r angebrück» Karin Enke is zaterdag voor de derde keer ge- q rouwd. In Langebrück, een dorp bij Dresden, trad de vroegere chaatsenrijdster in het huwelijk met Henning Richter, een ver- s ekeringsagent. inke is nu even vaak middelpunt van een bruiloft geweest als 1 vinnares van Olympisch goud. Ze heeft ook drie kinderen. Met tlf wereldtitels Enke de beste rijdster aller tijden. Quick Boys in tien minuten van 1-1 naar 4-1 n haag anp >or de tweede achtereenvol- nde keer zal Leo Beenhakker 31 s coach optreden bij de we- ldtitelstrijd voetbal. Na in Ita- 1990 de baas te zijn geweest Oranje komt hij in 1994 met udi-Arabië naar de Verenigde i aten. Beenhakker, sinds het einde in het vorig seizoen zonder erk, bereikte gisteren een j 'ereenkomst met de Arabie- n. De verbintenis gaat met 4 imiddellijke ingang in en iurt tot de uitschakeling van ;t land bij de eindronde in nerika. Beenhakker be- houwt het geheel als een rontuur. .Tijdens het kwalificatietoer- )oi in Qatar heeft Saudi-Ara- lë de bondscoach ontslagen, a de plaatsing wilde men ver- :r met een Europeaan. Ze wil- :n met mij praten, zijn langs komen en we zijn eruit geko- en. Ik zie het als een avon- ur. Bovendien speelt het eve- :ment zich af in een land met er veel mogelijkheden. Ook it trekt mij." Wat voor Beenhakker even- ns van groot belang was is dat t contract loopt over wat hij J)emt een overzichtelijke pe lde. „Ik begin in december iet me te oriënteren, zal na- Lens Saudi-Arabië aanwezig II jn bij de loting in Las Vegas, aarna gaan we de voorberei- ng serieus oppakken. Binnen A n half jaar is het weer voorbij, aar natuurlijk zal er veel werk doen zijn." Beenhakker, die mogelijk een ederlandse assisttent mee- r'emt, heeft enige kennis van ken van het spel in zijn 'nieu- land. „Tijdens het kwalifica- -toernooi heb ik het één en ider van de formatie gezien, et is in feite het bekende ver- lal. Ze kunnen allemaal heel Hij heeft meer verstand van vergaderen, maar Ge rard van Dijk, vice-voorzit- ter van de Afdeling Leiden en bestuurslid van FC Lis- se, toonde toch ook nog kijk op voetbal te hebben toen hij zittend op de hoofdtribune en al ver in de tweede helft mompelde: „Deze wedstrijd heeft een doelpunt nodig". Hij - en natuurlijk die 4000 andere koukleumende toeschou wers bij Quick Boys - Rijns- burgse Boys - werden ver volgens op hun wenken bediend. Tien minuten voor tijd doorbrak Marcel Harteveld de patstelling door 2-1 te scoren en meteen sloeg de vlam in de pan. katwijk ad van kaam Toen de kruitdampen waren opgetrokken stond er een eind uitslag van 4-1 voor Quick Boys op het bord en leek het net alsof er weer van alles was gebeurd in de als vanouds meest beladen derkustderbies. Dat laatste was dus schone schijn. Want behoudens die tien minuten zeer opwindend voet bal viel het verder behoorlijk te gen wat de aartsrivalen op de redelijk tot goed bespeelbare mat van sportpark Nieuw-Zuid legden. Met name in de eerste helft was het niet best. Quick Boys wilde wel, maar kon niet en Rijnsburgse Boys liet aan alle kanten merken louter gekomen te zijn voor een punt. Het ging na die bliksemstart van 10 uit 5 de laatste weken wat minder op Middelmors zodat enige voor zichtigheid was geboden. En hoewel trainer Rob Kiebert er toen nog niet was, zal die twee maal 7-1 van vorig seizoen hem ook wel ter ore zijn gekomen. Vandaar misschien. Verzorgers Het waren in die eerste rond gang niet de keepers, maar vooral de verzorgers die op de proef werden gesteld. Zo om de vijf minuten lag er weer een speler meestal licht geblesseerd op de grond en dat leverde de mannen met de EHBO-koffer- tjes handevol vferk op. Het vele oponthoud had als vervelende bijkomstigheid dat telkens het De beslissing is gevallen bij Quick Boys - Rijnsburgse Boys. Marcel Harteveld heeft 2-1 gescoord en zal dat weten ook aldus Fred Kanbier (11) en Floor van Duyn. foto henk bouwman tempo stokte. Veel warmte sloeg er zodoende niet over op de tribunes waar de 4000 rillen de toeschouwers na het vuur werk vooraf heel lang moesten wachten op actie van enige be tekenis. Tweemaal slechts veerden ze op. Eerst toen Hans van der Plas na ruim een half uur een corner van Fred Kanbier vrij mocht in koppen en een paar minuten la ter toen Faber na een vrije trap van Dick Heemskerk de gelijk maker maar voor het intikken had. Het was de eerste maal dat Rijnsburgse Boys zich met tien man op de helft van Quick Boys bevond. Het was meteen raak ook. Na rust werd het allemaal wat interessanter, zonder dat er meteen sprake was van hoog staand voetbal. „Wij moesten winnen om bij te blijven", ver klaarde Quick Boys-trainer Hans van der Zee na afloop, „en dus moesten we wel aanvallen ook." Dat ging inderdaad wat gestroomlijnder dan voordien. Ten eerste omdat spelverdeler Edwin Otte zich nu nadrukkelijk met de aanvalsopbouw ging be moeien en ten tweede omdat aanvalsleider Martin Steenvoor den zijn vormcrisis te boven lijkt. Hij vocht prima duels uit met zijn oude maatje Richard Hoogervorst die, maar net her steld van een blessure, naarma te het duel vorderde steeds va ker in ademnood raakte. En derhalve ongewild terrein moest prijsgeven waardoor de dreiging voor het doel van geel zwart steeds groter werd. Injectie Steenvoorden zelf, en Floor van Duyn al pal na de hervatting, hadden de wedstrijd die brood nodige injectie van dat doel punt kunnen geven - Rijnsburg loerde louter nog op de counter - maar faalden alleen voor doel man Schot. Toen iedereen zich vervolgens leek neer te leggen bij een toch wat bloedeloze 1-1 sloeg, zoals het toch hoort bij een echte derby als deze, alsnog de vlam in de pan. Waarbij de beheerst en ook goed spelende Martin de Louw ongewild voor de inleiding zorgde. Hij gleed, ruim op de helft van Quick Boys, op een glad stukje veld finaal onderuit en le verde de bal in bij tegenstrever Hans van der Plas. Die rook prompt zijn kans nu Rijnsburg even op het verkeerde been stond. De geroutineerde verde diger annex huisschilder kleur de op het groene doek een ra zendsnelle tegenstoot, gaf de kwast in de breedte door aan de vrijgelaten Edwin Otte waarna de technicus vanaf de rechter kant een streep zette die afge meten eindigde op het hoofd van Marcel Harteveld. Die kon koppend niet meer missen voor 2-1. Fries Het was het sein voor Kiebert om een verdediger (Van Delft) voor een aanvaller (Wesselius) in te ruilen in een poging alsnog dat punt uit het vuur te slepen. Een opzet die bijna lukte want de lange blonde Fries van Broekster Boys kopte bij zijn eerste balcontact het leder te gen de lat. En bood vervolgens Faber een kans die hij niet mocht laten liggen, maar toch miste mede door een fraaie re flex van doelman Ruwaard. Waarna Kieberts zet uiteindelijk volkomen averechts uitwerkte. Want de ruimte die Quick Boys in die hectische slotfase kreeg, benutte de ploeg op een manier die even deed denken aan het succesvolle Quick Boys van twee jaar terug. Een execu tie die zich even snel als geluid loos voltrok. Gelijk een mes door warme boter, zo sneed de thuisploeg door de uiteengera felde linies van de tegenstander waarbij Otte, opnieuw hij, als scherprechter fungeerde. Eerst kogelde hij vanaf de zes tienmeter de bal zelf fraai in de kruising en daarna vijzelde hij en passant het zelfvertrouwen van ploegmaat Steenvoorden nog wat verder op door hem een niet te missen kans te bie den: 4-1. Zodat het uiteindelijk net leek alsof er heel wat gebeurd was die middag op Nieuw-Zuid. Maar het was maar een wed strijdje in een een wedstrijd. Even leuk, maar niet meer dan dat. Quick Bovs - Rijnsburgse Boys 4-1 (1- 1). 36. Van der Plas 10. 44. Faber 1-1. 80. Harteveld 2-1. 85. Otte 3-1. 89 Steenvoorden 4-1. Arbiter Reniers. Toeschouwers 3500. Geel: Van Delft en Faber (RB). v. I ringa). Van der Plas. goed voetballen, alleen niet met elkaar. Dat is het probleem. Als 'in de meeste landen in die regio gaat het om individualisten. We zullen moeten proberen er een eenheid van te maken. Dat is het eerste uitgangspunt." Hij verwacht daarbij mede werking uit alle hoeken. Sinds de kwalificatie worden de spe lers in eigen land vereerd als helden. Bij terugkomst in de hoofdstad stonden tienduizen den te juichen. „Ik zie daarom veel mogelijkheden ons opti maal te prepareren", zegt Been hakker. „Iedereen is bereid te helpen. De spelers worden vrij gemaakt van verplichtingen in de competitie, we kunnen alle kanten op. Dat is een voordeel. Saudi-Arabië komt voor de eerste keer uit op een wereldti telstrijd. Het land plaatste zich voor de Aziatische zone samen met Zuid-Korea, dat wat meer ervaring op dat niveau heeft. Beenhakker heeft nog meer ervaring. Hij was twee keer bondscoach van Oranje, werkte jarenlang in Spanje, werd onder meer drie keer kampioen met Real Madrid en was verant woordelijk voor de laatste titel van Ajax. Vorig seizoen dook hij vrij verrassend op in Zwitser land, waar hij bij Grasshoppers werkte. Tot nu toe dit seizoen deed hij het vooral aardig als columnist. Voor Beenhakker geldt het vorige WK echter ongetwijfeld als één van de grootste tegen vallers uit zijn loopbaan. Met moeite overleefde Oranje de eerste ronde, met tegenstanders als Ierland, Egypte en Engeland. Daarna volgde de uitschakeling tegen Duitsland, de latere kam pioen. De spelers leken niet achter hem te staan. Die waren liever met iemand anders ge gaan. Johan Cruijff. De Beerenburg staat al klaar in Veenoord waar, vroeger dan ooit, de eerste marathon op natuurijs plaatsvond. foto ai veenoord gpd De schaatswedstrijden van gis teren in het Drentse Veenoord (marathon) en het Friese Nij- elamer (kortebaan) vormden een historische primeur. Sinds de geschiedenis van de schaats sport in Nederland is bijgehou den, vanaf 1882, werd nooit vroeger in het seizoen een wed strijd op natuurijs gehouden. Het oude record dateert van 1962. Toen stond de eerste wed strijd op natuurijs op 28 novem ber op het programma. Overi gens heeft men zaterdagavond in Veenoord, toen het nog dooi de, overwogen om de wedstrijd te annuleren. Net op tijd begon het weer te vriezen en zondag morgen lag er een ijsvloertje van enkele centimeters op de ondergespoten speedwaybaan. Er kwamen 75 schaatsers kwa men aan de start. De marathon over een uur en tien ronden werd gewonnen door de 24-jarige Edward Ha- gén uit Haarlem. Hij was een van de tien rijders die het pelo ton op een ronde zette. Terwijl de anderen dachten het rustig aan te kunnen doen koos Ha gen opnieuw de aanval en nam een tweede ronde voorsprong. De specialist op natuurijswed- strijden won onbedreigd. De wedstrijd leverde hem een aardig zakcentje op: 1220 gul den. Het budget om de wedstrijd in Veenoord te kunnen organise ren bedroeg 20.000 gulden. Hoogervorst: 'Geen drama van maken' KATWIJK AD VAN KAAM Of de druiven ook zuur wa ren voor de man die in een ander, geelzwart, shirt terug keerde op Nieuw-Zuid en daar van zijn oud-ploegge noten een 'koekie' kreeg van 4-1? „Ja. natuurlijk", erkende Richard Hoogervorst ruiter lijk. „daar kom je niet voor. Maar verder moeten we er maar geen drama van ma ken. Dit is een wedstrijd die op zichzelf staat. Waarin we ook absoluut niet zijn wegge speeld en die we, met een beetje geluk zelfs nog had den kunnen winnen. Ik zal niet zeggen dat dat verdiend was geweest, maar tien mi nuten voor tijd stonden we gewoon nog op 1-1 en waren er zelfs kansjes." Van oude sentimenten, en of die hem parten speelden, wilde hij niet weten. „Nee, die tellen voor mij niet. Ik speel nu voor Rijnsburgse Boys en tegen mijn oude club voetballen is leuk van wege die fantastische am biance, maar verder is het gewoon één uit een reeks van wedstrijden. Eentje ook die wij niet per sé hoefden te winnen. Volendam, Noord- wijk en Marken, de komende tegenstanders, zijn belangrij ker. Daar moeten we onze punten halen. Quick Boys, Katwijk en Lisse zijn verder dan wij. Een maatje te groot nog op dit moment. Kam pioen worden is namelijk geen must bij ons. Wij rich ten ons op het linker rijtje van de ranglijst, de plaats maakt niet uit. Ie moet reëel zijn", aldus Hoogervorst. Dat wilde Edwin Otte, de man van de beslissende pass zaterdag, in elk geval blijven. „Want of we het lek nu hele maal boven hebben, betwij fel ik. Het ging weer wat be ter, maar de uitslag vandaag was zeker geflatteerd. Pas in de laatste fase konden we af stand nemen. Goed voor het zelfvertrouwen, dat wel. Te meer daar FC Lisse volgende week op de rol staat. Maar lopen zoals het moet, nee, dat doet het nog niet". den. Kanbier. Rijnsburgse Boys: Schol. Van Delft (Wesselius), Heemskerk. Den Haan. Vaartjes. Van Duijn, De Louw. Vonk. Faber. Buis. Piet den Boer mogelijk naar Kozakken Boys ROTTERDAM GPD Piet den Boer gaat de komende tijd met zijn werkgever IJsboer- ke en met Kozakken Boys over leggen of het haalbaar is om vanaf januari voor de club uit Werkendam te gaan spelen. „Maar niets is nog zeker," aldus de voormalig spits van Xerxes, Excelsior, KV Mechelen, Bor deaux en Tielen. De 35-jarige Rotterdammer kwam tot vorig jaar december uit voor de Belgische vierdeklas ser Tielen. „Toen kreeg ik ver schil van mening met Han Grij- zenhout, de trainer." legt Den Boer uit. „Ik heb vervolgens de eer aan mijzelf gehouden. Ik ben wel blijven trainen. Aan het einde van de competitie heb ik besloten om een punt achter m'n loopbaan te zetten. Ik ben tevens manager van de club, ik sluit ook contracten met spelers af. Om die reden is het beter om geen deel van de groep uit te maken." Grijzenhout is inmiddels van het toneel verdwenen en sinds dien heeft Tielen weer sticces. Mede door de 4-1 zege van za terdagavond op Gerhees is een plaats in de kopgroep van de vierde klasse C een feit. Den Boer, die binnenkort het hoogste Belgische trainersdiplo ma hoopt te halen: „Het gaat prima en aan zelf voetballen had ik niet meer gedacht. Tot dat Kozakken Boys contact op nam. Ik ken meneer Groene - veld. de voorzitter, persopnlijk. De club heeft dit seizoen nogal wat tegenslagen gehad. Daarom is men op zoek gegaan naar versterking. In Nederland is dat door de overschrijvingsbepalin gen moeilijk. Vandaar dat de club bij mij terecht is geko-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13