Wij houden onze vuile was binnen' U V r>i 'Ik ben niet van plan om ze omver te schoppen' Rtv show Sfeervolle songs op nieuwe CD Doelgroep negeert RTL 5 O ANDAG 22 NOVEMBER 1993 BZN niet kapot te krijgen INDAM GPD oor hun nieuwste televisiespecial heb ben ze opnieuw orti-Afrika als locatie gekozen. erdaad, BZN heeft wat met c0 land, dat aanstalten maakt 'etiertig jaar apartheid demo- nsch te worden. „We zijn er i'oor de derde keer geweest", t Jan Keizer, de zanger van groep. „De vorige keer heb- i we er opgetreden in grote |en, compleet »met Beatles- trelen. Nu hadden we geen om een grote tour te plan- J. In theaters optreden had fschien nog gegaan, maar de Or in het land is vergeleken t de vorige keer grimmiger. Insen durven 's avonds bijna [meer over straat." oor de TV-special, die op 25 [ember wordt uitgezonden, |ft de groep een selectie ge bakt van de liedjes die op hun gtiwe CD. Sweet Dreams staan. f»3 "Je weet n°°it of daar een ij zit. Je kan daar niets van >en. We hebben eens een ojje gehad: Love is like river, lift echt LP-stuk." Carola Smit: begonnen daarmee ons [terprogramma." „Lang- ajim opbouwen", zegt Jan, „je it dat wel." „En de hele zaal dJg plat", vertelt Carola op beurt. „Niet alleen bij de ière, overal waar we kwa- Zwolle, Limburg, noem irop." foor BZN is het niet strikt idzakelijk dat het nieuwe al- een hit bevat. De CD's ver ben toch wel. Dat mag al- plps worden geconcludeerd op ind van het verleden. De iep bestaat nu 27 jaar. Ziehier platenoogst: vijfentwintig 's en drie LP's, waarvan er ■ëntwintig met goud en pla- zijn bekroond, een (Visions ,g]l987) zelfs met dubbel plati- ccesstory t verhaal van BZN lijkt op- jvlakkig beschouwd één grote BZN: een huwelijk van zes mensen. successtory. En eigenlijk ook als je de zaken nader bekijkt. Toch heeft de groep natuurlijk ook z'n portie narigheid gehad. Wat wil je ook: allicht dat er in 27 jaar eens een verkeerd woord valt. Maar* zoals Jan Keizer zegt: „Wij houden onze vuile was binnen." Uithuilen en opnieuw begin nen als dat moet, dus. En zoda nig dat de buitenwereld er nau welijks iets van merkt dat bin nen de groep het een en ander is veranderd, dat de liedjes van BZrt na het vertrek van Cees en Thomas Tol in 1988 nauwelijks anders klinken dan voorheen. Tenminste, voor een buiten staander. Carola: „Ik hoor het wel. En ik hoor ook heel goed wie van de mensen van de band een be paald liedje heeft geschreven. Dat het publiek er niet zo veel van merkt, komt doordat de zangers zijn gebleven en die drukken nu eenmaal zwaar hun stempel op de uitvoering." Nu tekenen Jack Veerman, Jan Keizer en Jan Tuijp, respec tievelijk de drummer, de zanger en de basgitarist van de band, voor de liedjes. Zal wel even wennen zijn geweest, zelf songs componeren. Maar dat viel mee, zegt Jan. „We hadden al veel ervaring. We waren altijd bij elkaar als de liedjes werden gemaakt. We gingen 's morgens echt naar ons werk. We hadden een ruimte in Monnikendam. Sinds het vertrek van Tol en Tol doen we dan niet meer. Liedjes moeten niet op commando ko men. Het gevolg is wel dat we nu dag en nacht met schrijven bezig zijn." Carola: „Jan zingt altijd." „Noem het improvise ren", zegt Jan. „Ik heb ook altijd zo'n recordertje bij me. Als ik dan een idee krijg, zing ik het in. Desnoods middenin de nacht. Dan doe ik het heel zachtjes. Het idee om zo te wer ken heb ik van onze producer Piet Souer. Die zei tegen me: je moet eens proberen om ge woon maar wat voor je uit te zingen. Dat werkt beter dan wanneer je een gitaar of een piano bij de hand hebt, want dan ga je onmiddellijk aan de techniek denken en dan raak je van je apropos." Vreemde gewaarwording Jan Keizer vertelt dat de vader van Vicky Leandros Souer die methode aan de hand deed. Piet was bij hem op visite en toen had hij voor Vicky Après toi gemaakt. Piet dacht: dan zal hij het wel even voorspelen. Maar wat deed vader Leandros: hij floot het. Was toch een vreemde gewaarwording." Hoe dan ook hebben de he ren kans gezien in elk geval het vertrouwde BZN-geluid te handhaven, waaronder een mengeling van diverse invloe den uit de volksmuziek. Of zou dat Volendams zijn? Jan: „Ik weet het niet. We zijn natuurlijk met muziek opge groeid. Het is misschien wel ty pisch Volendams om van aller lei soorten muziek te houden. Neem nou dat Mexicaanse lied je van Linda Rondstadt La palo- mita des ojos negros. Dat is hier een groot succes geweest. Ik durf te wedden dat op Volen- dam huis aan huis dat plaatje te vinden is. Of neem Chris De- Burgh. Vrijwel niemand ip Ne derland kende die man nog. maar hier was hij razend popu lair. Toen hij op een gegeven moment optrad in Ahov' zat die hele tent vol... Met Volendam- mers." John Denver, zegt Keizer ook, is speciaal naar Volendam geko men om op te treden. Waarmee de leadzanger van BZN maar gezegd wil hebben dat Volen- dammers een specifieke muzi kale smaak hebben. „Daardoor word je natuurlijk mede ge vormd. En door wat je thuis hoort." Wat dat betreft kon Carola in 1984, na het vertrek van Anny Schilder, zonder problemen bij de groep aansluiten. Carola: „In het begin was het uiteraard spannend. Maar toen de kop er af was, was het een makkie. Het heeft er ook mee te maken ge had dat we, voordat bekend zou worden dat ik de nieuwe zange res was. al in het geheim een LP hadden opgenomen. Dus eigen lijk was de tijd ervoor, toen nie mand nog van iets wist, het spannendste. Maar ik ben wel blij dat we de zaken zo hebben Carola zegt veel geleerd te hebben bij BZN. Vroeger was ze geneigd snel af te haken als iets haar niet beviel. Haar onvrede met de situatie stak ze dan niet onder stoelen of banken. „Bij BZN heb ik geleerd dat er golf bewegingen zijn. Dat als het slecht gaat het ook weer goed komt en dat je geduld moet hebben. Wat dat betreft zeg ik wel eens: Het is een huwelijk van zes mensen." rdon Neville zingt een duet met Marilyn David. De veelzijdigheid van zanger Gordon Neville STERDAM GPD -w- ordon Neville is een druk bezet man. I Ten eerste maakt hij deel uit van The New London Chorale. Een medede- er tussendoor: het gaat goed met The Young dikovski, opnieuw een project van Tom Parker, n tweede staan The Young Christmas-coricer- al jaren goed voor tienduizenden bezoekers, stapel. En laat vooral niemand vergeten dat irdon Neville al vanaf het begin van de jaren ;htig ook solo gaat. Om dat nog eens te accen- jren heeft Neville een eigen album uitgebracht: ?k. De CD wordt gedragen door sfeervolle ngs, die veelal de liefde bezingen. Een enkele er laat Neville ook een woord van protest door- nken. De titel Trek suggereert grote reizen naar verre iden. Maar, zo blijkt uit de toelichting van Gor-« On, de werkelijkheid is als zo vaak anders. „Bru- Baxter, de dirigent/producer van het album, en moesten voor het opnemen van de CD elke dag izen van Londen naar het graafschap Berkshire. ;n hele onderneming. Op een van onze trips zei „Het lijkt wel iedere dag een trek, een reis door t ibegaanbare gebieden. En we hebben die reis z( vaak moeten maken, dat we hebben besloten ,g !t album Trek te noemen. e Hoewel Neville een stem heeft die in een musi- 1S 1 niet zou misstaan, voelt hij weinig voor derge- jf k werk. „Ik heb het wel eens overwogen, maar H me tegenstaat is elke avond die voorstellingen I,dan ook nog steeds het zelfde doen." jj Hij houdt meer van afwisseling. Dat speelt al 0 naf het begin van zijn carrière. Begin jaren lt chtig leek het wel of iedere commercial op de U itse televisie door hem werd gezongen. „Dat is >g steeds zo. Ik hou van dat werk. Ook omdat je Mrekkelijk weinig moeite hoeft te doen om een rdige som geld te verdienen. De afwisseling ist bij me. Bovendien heb ik een gezin, kleine kinderen. Ik vind dat die recht hebben op een va der die ze elke dag kunnen zien." The Young Tsjaikovski van The New London Chorale is voor een groot deel een idee van Gor don, bedacht met andere leden van het gezel schap. „Voor het eerst zit in de serie The Young een verhaal. The Young Schubert en The Young Mozart waren melodieën van de betreffende componisten op een eigentijdse manier getoon zet en van teksten voorzien. Met Tsjaikovski was dat anders. Toen we ons in zijn leven en werk ver diepten, ontdekten we een duidelijke relatie met ballet. We hebben gezocht naar een verbindings lijn tussen de nummers die we op de CD wilden zetten. We hebben die gevonden in het verhaal van vier jonge mensen, twee meisjes en twee jon gens, die een carrière in het ballet willen." Toen ze het resultaat beluisterden, zagen ze mogelijkheden om er meer mee te doen. „Waar om maken we er geen echte musical van? Waar om schrijven we er geen boek van? Met dat boek zijn we hard bezig. Het kost ons veel moeite, want we zijn natuurlijk geen schrijvers. Maar misschien lukt het en vormt het boek de basis voor een mu sical." Hij denkt niet dat hij daarin een rol zal spelen. „Dat is nog zo ver weg. Voorlopig laat ik mijn principes niet varen. Hoewel, ik heb een uitnodi ging gekregen voor een rol in een musical over Helena van Troye. Dat is zo'n schitterende rol, met zo'n mooi script en zulke mooie decors. Ik heb wel eens gedacht: misschien zou ik daarvoor van mijn geloof vallen. Maar het is nog in de maak. Misschien hoef ik die beslissing nooit te nemen." Eén beslissing heeft hij wel genomen. Op zijn solo-CD heeft Gordon een afwijkend the ma bij de kop genomen: oorlogen op grond van godsdienst veroordelen. Het nummer heet It's all about religion. „Ik heb die tekst uit woede ge schreven. Naar aanleiding van een afschuwelijk bericht uit Noord-Ierland. Er wordt in deze we reld wel meer leed berokkend uit naam van God. Daarop mag je jezelf en andere mensen wijzen." Jos Brink trekt Langs Heilige Huisjes HILVERSUM SUSANNE VAN VELZEN Kort nadat Jos Brink zijn contract met de NCRV tekende liet hij weten het meest uit te zien naar het maken van een gods dienstig programma. De kwis Cum Laude en het programma Op Zoek doet hij bij de NCRV met plezier, maar een program ma als Langs Heilige Huisjes was de echte reden voor Jos Brink om naar de NCRV gegaan. „Cum Laude doe ik natuurlijk fluitend. Dat soort programma's presenteer ik al dertig jaar. Daar draai ik mijn hand niet meer voor om. Maar dit is iets heel anders. Dit is moeilijk, af en toe heel eng, interessant en een fantastische ervaring. In Langs Heilige Huisjes be zoekt Jos Brink plaatsen waar christelijke mensen geschiede nis hebben gemaakt en ge schreven en die tot op de dag van vandaag dienen als inspira tiebron en plek van religieuze betekenis. Brink wil graag weten wat mensen nu nog aanspreekt in die personen. Wat is de rele vantie met deze tijd? De verha len van die mensen geven het heilige huisje een eigentijds tintje. Brink start zijn tocht van avond in Dokkum, de plaats waar Bonifatius werd vermoord. Hij praat met inwoners, een be devaartgangster en de pastoor van de Bonifatiuskerk over de heilige. Wat Bonifatius nu nog betekent voor mensen wordt misschien wel het best geïllu streerd door een mevrouw die met haar voeten in het water van de Bonifatiusbron zit. „Ik heb een nieuwe heup, maar blijf pijn houden. Daar wil ik nu wel eens van af', vertrouwt ze Jos Brink toe. Voorganger Zijn belangstelling voor religie zal voor de meeste kijkers geen verrassing meer zijn, meent Jos Brink. „Bijna iedereen weet in middels dat ik regelmatig preek in de katholieke basisgemeente De Duif in Amsterdam." In de uitzending van vanavond is Jos te zien als voorganger in de Bo nifatiuskerk. „Kort voor de op namen kreeg ik het verzoek om dat te doen. Ik heb snel een preek moeten schrijven en de Bonifatius-stola aangetrokken. Ja, ik ben acteur genoeg om dat leuk te vinden." Jos Brink heeft geprobeerd om het programma niet al te zwaar te maken. „Je moet dit soort zaken ook af en toe met pretogen kunnen bekij ken en de boel een beetje relati veren." Het is niet Brinks be doeling om in het programma tegen heilige huisjes te schop pen. „Als je willens en wetens alle heilige huisjes omver schopt, word je dakloos. Wij zijn in deze tijd geneigd om alles wat met mystiek te maken heeft, uit te bannen. Dat is jam- De heilige huisjes die hij de komende afleveringen bezoekt zijn Assisi, Spinalonga, Geel. Nazareth /Bethlehem en Kiev. De reis naar Israël heeft de meeste indruk op Brink ge maakt. „Het was de laatste afle vering die we maakten en ieder een liep zo ongeveer op zijn wenkbrauwen, maar in dat land ga je onherroepelijk voor de bijl. Je voelt aan alles dat je op een heilige plek staat. Toen ik aan de rand van het Tiberiasmeer stond voelde ik me ineens maar een heel gewoon Brinkje." HILVERSUM FRED VAN GARDEREN Het was tevens zijn eerste kennismaking met Israël. „Het werd hoog tijd. Ik schrijf en preek al jaren over dat land maar was er nooit geweest. Ik was vreselijk zenuwachtig toen we gingen, bang voor een te leurstelling. Dat is gelukkig niet gebeurd. Het was overrompe lend. We hebben daar ontzet tend veel interessante mensen ontmoet." Ook het eiland Spinalonga in Griekenland maakte grote in druk op Jos Brink. Spinalonga was aan het begin van deze eeuw een kolonie van lepra-pa tiënten die Griekenland niet meer in mochten. „Ik werd bij zonder treurig van dat verhaal. Het erge is dat er momenteel vlak bij Cuba een eiland is waar HlV-patiënten bij elkaar ge bracht worden. Er is nog maar weinig veranderd. Ook in Ne derland isoleren we mensen. Kijk maar naar de asielzoekers. We maken hier elke dag onze Spinalonga." (Eerste uitzending, vanavond, 22.34 uur, Nederland 1) Roelof Kiers, programmadi recteur van de VPRO, noemde onlangs de lancering van RTL 5 nog een meesterzet. En de vertrekkende NOS-voorzit- ter Max de Jong sprak zelfs van een serieuze bedreiging voor de publieke omroep. Maar de kijkers laten het klei ne broertje van RTL 4 voorlo pig nog links liggen. Zes we ken nadat RTL5 van start ging, behaalden de Luxembur gers één succes je. Het betrof een uitschieter die met de ogen dicht ingecalcu leerd kon wor den: de voetbal interland Ne- derland-Enge- land. Eén avond de best bekeken zender, één pro gramma in de wekelijkse top 10, een paar uur een stormloop door adverteer ders. Maar de rest van de tijd bleef het stil rond RTL 5. STER-direc- teur Paul Ken- ninck wrijft zich de laatste wekeri wat vaker dan anders vergenoegd in de handen. Het gaat goed met zijn bedrijf. „In het laatste kwartaal van dit jaar halen we een recordom zet als het zo doorgaat. Nooit eerder is het aanbod zo groot geweest." Kenninck denkt te weten waaraan die onverwachte groei ligt. „RTL 5 kan zijn doelstellingen maar moeilijk realiseren. De kijkdichtheden van hun eigen programma's val len zwaar tegen en de doelgroep waarop ze gokken blijft massaal weg. Uit de cijfers blijkt althans dat de welgestelden niet naar de zender kijken. Dat gege ven schrikt de ad verteerder af. En komt met zijn re- clameboodschap bij ons." In de eerste week van okto ber scoorde de nieuwe zender een marktaandeel van zeven procent, drie procent onder het streefgetal. Zes procent had de zender van de publie ke omroep afgesnoept; slechts één procent liet die week RTL 4 in de steek, zo bleek uit cijfers van de Dienst Kijk en Luisteronderzoek van de NOS. Kenninck: „Dat waren de cijfers van de eerste week, rriaar ondanks de voetbal wedstrijd die de week daarop op RTL5 werd uitgezonden, zijn de cijfers over de hele maand oktober een stuk gun stiger voor de publieke om roep. In vergelijking met ok tober vorig jaar zakten Neder land 1, 2 en 3 weliswaar van 53 naar 50 procent, maar RTL 4 zakte van 30 naar 26 procent. RTL 5 scoorde over de hele maand een marktaan deel van 8 procent; het ene extra procent trok de nieuwe zender van de overige zen ders die gezamenlijk van 17 naar 16 procent zakten." Niets speciaals De programmering van RTL 5 heeft tot dusver niets spe ciaals. De avonden laten zich grotendeels vullen met aan gekochte series, waarvan de meesten nog op herhaling zijn ook. Slechts een kwart van de programmering is van eigen hand. Rond de klok van half elf 's avonds worden die uitgezonden (3x ISCHA, Tévé- puré, Barend Van Dorp). Daar is sinds drie weken de nieuwsrubriek Extra bijgeko men. Hoewel het laatste geen slecht programma is, kan de Kijkdichtheid programma 's RTL 5 vallen zwaar tegen zender toch nauwelijks gezien worden als een aanwinst voor de Nederlandse media. Maar wat niet is, kan nog komen. Hoewel? Het blufferige en en thousiaste is er een beetje af in het RTL-hoofdkwartier. RTL-woordvoerster Margriet Soer verschuilt zich achter twee clichés: „Het is een nieuw starion dar zijn plek nog moet gaan vinden." En: „Ons doel is om binnen een jaar het streefgetal van tien procent te halen; we hebben dus nog even de tijd." Maar de club rond directeur Ruud Hendriks zit niet stil. Onder het motto Niet lullen, maar werken wordt er stevig nagedacht over de toekomst van RTL 5. De pro- grammering van het eerste kwar taal van 1994 zal er anders uitzien dan de hui dige (Soer: „Meer kan ik er nog niet over zeggen"). In Al gemeen Beschaafd Neder lands betekent dat er binnen kort koppen gaan rollen. In de praktijk zijn dan de slechtsco- rende programma's de klos. Gezien de kijkcijfers van de eerste vijf weken zou dat kun nen betekenen dat program ma's als ISCHA, Film 5, Auto Info en Week X. Week Y wel eens geschrapt kunnen wor den. Donderdag verschaft de RTL-top daarover meer dui delijkheid. STER-directeur Kenninck gaat tot die rijd rustig door met het vergenoegd in zijn handen wrijven. En als het aan hem ligt daarna ook. „Ik zie een zonnige toekomst voor de STER. In 1994 heeft de publieke omroep een paar troeven in handen die het kij kersaandeel op een aanvaard baar niveau zal tillen. Ik denk daarbij aan de Olympische Winterspelen en aan het WK voetbal, Daarnaast blijkt uit onderzoeken dat volgend jaar de bestedingen voor reclame op TV veel sterker zullen groeien dan dit jaar het geval was. Dus we gaan positieve tijden tegemoet."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11