Ultrarechts wil zelf ook verkiezingen Buitenland Palestijntjes tussen biddende moslims Psychiatrische patiënten in de Bosnische kou Turkije gebruikt water als machtsmiddel Hulpkonvooien Bosnië nog steeds geblokkeerd 'Israël wil Golan aan Syrië geven' Verkiezingen voor de schone schijn in Equatoriaal-Guinea Italiaanse christendemocraten bang voor verkiezingsresultaat MERDAG 20 NOVEMBER 1993 Is Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Cemeenschappeli|ke Persdienst ind The independent IPS inter Press Service RTR* Reuter PKK laat buitenlandse toeristen vrij (NKARAKurdische verzetsstrijders hebben gisteren twee toeris- en, een Amerikaan en een Nieuwzeelander, die vorige maand in iet oosten van Turkije waren ontvoerd, vrijgelaten. Dat hebben liplomaten gezegd. De mannen zijn, ongedeerd, bij de oostelij- ;e stad Pulumur vrijgelaten. PKK strijdt voor een onafhankelijk (urdistan en ontvoerde de twee op 9 oktober bij een wegver- Iperring tussen Erzurum en Erzincan in Oost-Turkije. Oezbeekse ambassadeur vraagt asiel -jiQSKQuDe Oezbeekse ambassadeur in de Verenigde Staten deeft asiel aangevraagd in Washington in de Verenigde Staten, akke/zpat heeft het Russische persbureau Interfax gisteren gemeld. te ti^rnkassadeur Muhammad Boris Malikov werd begin november jesommeerd naar huis te komen omdat hij zich volgens het Oe- •beekse ministerie van buitenlandse zaken schuldig zou hebben jemaakt aan „diplomatiek en financieel wangedrag." Rolls-Royce schrapt weer banen ,onden Rolls-Royce, Brits fabrikant van vliegtuigmotoren, gaal rolgend jaar nog eens duizend banen schrappen. Eerder dit jaar tondigde het concern al aan voor dit en volgend jaar vijfduizend jrbeidsplaatsen te schrappen. Bij Rolls Royce werken na de reor ganisatie 44.000 mensen. Bootongeluk Bangladesh: vijftig doden phittagong» De autoriteiten in Bangladesh vrezen dat minstens Lijftig mensen zijn verdronken toen een afgeladen veerboot gis- ^ren in dichte mist na een aanvaring met een olietanker zonk. N. De aanvaring was op de Karnaphuli-rivier bij de zuidoostelijke Noiiavenstad Chittagong. Ongeveer 150 opvarenden wisten zwem- 'Finend de oevers te bereiken of zijn opgepikt door vissersboten. IJ' be olietanker bleef nagenoeg onbeschadigd. ise Doden bij brand speelgoedfabriek beuing» Een brand in een fabriek van plastic speelgoed in de Zuidchinese stad Shenzhen heeft gisteren veel slachtoffers ge maakt, aldus het Chinese persbureau CNS. Een journalist van een plaatselijke krant sprak van honderd doden of gewonden. Het is niet bekend hoe de brand is ontstaan. Er zou een loopje Zijn genomen met de veiligheidsvoorschriften in de fabriek. Gewapend verzet dreigt in Zuid-Afrika De extreem-rechtse organisaties in Zuid-Afrika hebben gisteren exclusieve verkiezingen voor blanken geëist. Vol gens leider Hartzenberg van de Konservatieve Partij (KP) is de regering van president De Klerk dit moreel ver plicht. Als hij dat niet doet, zijn de consequenties voor hem." Hij doelt daarbij op gewapend verzet door zijn aanhang. johannesburg Vogeltjes tsjirpen in onderbroek en man die heeft geprobeerd pldzame papegaaien uit Thai- ind naar Australië te smokke- »n is tegen de lamp gelopen mdat de douane getsjirp uit 's lians broek hoorde klinken. Ie man, die vogels houdt als obby, had de baby-papegaai- |es bij aankomst op de lucht- laven van Adelaide in zijn on- lerbroek gestopt. De douane had al argwaan gekregen toen zij veertjes en vogelpoep aantroffen in zijn koffer, die de vogels tijdens de vlucht tot verblijfplaats had gediend. De rechter veroor deelde de man gisteren tot 27.000 gulden boete wegens overtreding van de quarantai- newet en de wet op de bescher ming van" zeldzame diersoor ten. P. VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de regering de eis van ex- treem-rechts zal inwilligen. In maart vorig jaar werd rechts bij een referendum over het her vormingsbeleid van De Klerk verpletterend verslagen. De rechtse partijen, verenigd in het Afrikaner Volksfront (AVF), blanke vakbonden en culturele organisaties, reageer den afwijzend op het historisch akkoord dat een einde maakte aan apartheid. Dat werd woens dagnacht tussen de regering, het ANC en negentien andere partijen gesloten. ANC-leider Nelson Mandela en De Klerk ondertekenden toen de Voorlo pige Grondwet, die van Zuid- Afrika een federale staat maakt. Ook zullen de zwarte kiezers op 27 april volgend jaar voor het eerst naar de stembus mogen om samen met de blanken een overgangsparlement en een re gering van nationale eenheid te kiezen. Hartzenberg verklaarde dat rechts, dat de onderhandelin gen over het democratische be stel heeft geboycot, niet aan de ze verkiezingen meedoet. De AVF zal de Uitvoerende Over- gangsraad (UOR), die binnen enkele weken wordt geïnstal leerd, evenmin erkennen, aldus de KP-leider. De UOR, waarin de zwarte oppositie zitting heeft, zal het land samen met de regering besturen tot de ver kiezingen. Als de eis voor blanke verkie zingen wordt afgewezen, zullen de rechtse organisaties hun ei gen regeringsstructuren opzet ten. Hartzenberg stelde boven dien „andere stappen" in het vooruitzicht, maar wilde niet zeggen welke. Eugene Terre Blanche, leider van de neo-na- zistische Afrikaner Weerstands beweging zei „paraat te staan om de confrontatie met de re gering en het ANC op elk terrein aan te gaan." Het ANC heeft gisteren laten weten dat de onder de apart heid gestichte thuislanden des noods met geweld moeten wor den gedwongen zich weer aan te sluiten bij Zuid-Afrika. De thuislandea zijn destijds ge sticht om de zwarte bevolking het woonrecht in Zuid-Afrika te ontzeggen. Maar volgens de nieuwe ontwerp-grondwet moeten alle thuislanden ver dwijnen. De leiders van sommi ge thuislanden verzetten zich daartegen uit angst voor macht- verlies. Jeruzalem» Deze twee Palestijnse meisjes lopen tussen de biddende moslims tijdens het vrijdagmiddagge bed op een plein voor een moskee in Jeruzalem, Israël. foto epa a wad awad Ganzen houden niet van porno perpignan ap Een Franse ganzenhoedster heeft er genoeg van haar ganzeriken mannelijke ganzen te weiden tussen filmscènes die alleen ge schikt zijn voor een publiek van boven de 18. Zij beweert dat acteurs in pornografische films van de nabijgelegen filmstudio in het stadje Pia „naakt rondrennen" en „het als beesten doen". Haar gan zen worden er gek van. De hoedster heeft een klacht ingediend bij Justitie. Vol gens de pornofilmstudio zijn zij het slachtoffer van de gan zen. Tijdens vrijscènes zijn regelmatig ganzen te horen. „Wij nemen het geluid live op tegelijk met de video, maar moeten nog eens de studio in door het ganzen- Financiële hulp voor onteigende ex-DDR-burgers bonn dpa Er komt een schadeloosstel ling voor inwoners van de voormalige DDR die zijn onteigend. Daarover zijn de Duitse regeringspartijen het gisteren na meer dan een jaar touwtrekken eens ge worden. Vele duizenden ge dupeerden krijgen voor hun verloren bezit, huizen of grond, een financiële com pensatie. Daarvoor is onge veer negentien miljard gul den (zeventien miljard mark) uitgetrokken, zes miljard gul den meer dan eerst de be doeling was. Het geld wordt uiterlijk in 2004 uitgekeerd. De ontei genden krijgen schuldbewij zen. Die kunnen ze inwisse len bij banken, maar dan moeten ze wel genoegen ne- j men met renteverlies. De re- geling is een nederlaag voor minister van financiën Wai- gel. Hij had zich sterk ge- maakt voor een oplossing die de begroting niet zou belas- i ten. Nu zal de federale over- heid over een periode van een aantal jaren zo'n elf mil jard ngeveer gulden moeten bijdragen. Sarajevo» Een hulpkonvooi van de Verenigde Naties heeft gisteren dekens en voedsel gebracht naar een bitterkoude psychiatrische inrichting in Pazaric, 20 kilometer ten westen van Sarajevo. Zeker 26 patiënten zijn de afgelopen weken al van de kou en de honger omgekomen, anderen wa ren naakt of gehuld in dunne lompen. In het psychiatrisch ziekenhuis wonen 389 patiënten en er werken 67 verplegers. Er is geen elektriciteit of stromend water. foto reuter milos cvetkovic ACHTERGROND ISTANBUL JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Turkije is een rijk land en heeft bovendien veel water", :ei ^etin tegen zijn Israëlische ambtgenoot Peres in zijn ivelkomsrede. Hij wond er geen doekjes om. Het is "urkije te doen om levensbron nummer één, water. In iet openbaar werd het onderwerp verder nauwelijks langeroerd. Water is een zeer gevoelig onderwerp in het lidden-Oosten. JfM in 1953 probeerde de Amerikaanse regering onder president Eisenhower een overeenkomst tot stand te (brengen tussen Israël, Libanon en Syrië om het water in Ide rivieren Jordaan en Jarmuk, die langs de IGolanhoogte naar het Meer van Galilea stromen, eerlijk te delen. Toen in 1967 de Golan en de westelijke lordaanoever onder Israëlisch bestuur kwamen, kreeg [eruzalem daarmee het beheer over het grootste deel van de schaarse waterreserves in het gebied. Bij het opmaken van de balans blijkt dat de Israëli's per jaar meer dan twee keer zoveel water verbruiken (380 kubieke meter per persoon) dan bijvoorbeeld de Jordaniërs (140 kubieke meter per persoon). Hun landen hebben echter minder ter beschikking dan de 500 kubieke meter per persoon die jaarlijks noodzakelijk is. Met de 1.200 kubieke meter die per persoon beschikbaar is, staat Syrië er beter voor. De Syriërs kunnen voor hun watervoorziening ook uit de rivier de Eufraat putten. Toch zit ook dit land, net als Egypte, ver onder de 'welvaartsgrens' van 2.000 kubieke meter per persoon. Over een jaar of vijftien zullen de waterbronnen bij lange na niet genoeg meer zijn om de groeiende bevolking van het Midden-Oosten van voldoende water te voorzien. Voor Israël betekent terugtrekking uit de bezette gebieden ook afzien van hun levensaders. Het Voor het eerst in de geschiedenis heeft een hoge Turkse regeringsfunctionaris, minister Hikmet ëetin (buitenlandse zaken), deze week een officieel bezoek aan Israël gebracht. Ankara heeft nooit eerder de moed gehad de Arabische landen voor het hoofd te stoten door intieme betrekkingen aan te knopen met hun aartsvijand. Daar stonden bovendien sancties op. Er is echter heel wat veranderd sinds de toenadering tussen Israël en de PLO. Jaffa Strategisch Instituut bij Tel Aviv stelt dat Israël zich terug kan trekken mits het de garantie krijgt dat het de rivieren de Jordaan en de Jarmuk mag blijven gebruiken. Bovendien is het van het grootste belang dat er een andere bron wordt gevonden. Hier komt Turkije in het spel, dat water in overvloed heeft, 4.500 kubieke meter per persoon per jaar. Wijlen president Özal was de eerste die opperde om water aan Israël te verkopen uit de rivieren Seyhan en Ceyhan die aan weerszijde van de stad Adana de Middelandse Zee in stromen. Hij had zijn project 'het vredeswater' gedoopt. Het water zou via pijpleidingen naar Israël vervoerd moeten worden. De Arabische landen stonden echter op hun achterste benen ze vonden dat zij er recht op hadden, maar weigerden te betalen en dreigden met handelssancties mochten de Turken zo'n ongehoord plan willen uitvoeren. De pijplijn zou bovendien door Syrië moeten lopen, waarmee Turkije toch al in de clinch lag over een stuwdammenproject in de Eufraat. In juli 1992 wijdde de toenmalige premier Demirel de Atatürk-dam in. Met de in oost-Turkije gelegen stuwdam is Turkije in staat de water doorvoer van de Ondanks akkoord strijdende partijen: SARAJEVO» AP Ondanks het donderdag geslo ten akkoord in Genève tussen drie strijdende partijen uit het voormalige Joegoslavië, waren de wegen gisteren rondom Bos nië nog steeds geblokkeerd. Het was daardoor onmogelijk om miljoenen Bosnische burgers van hulpgoederen te voorzien voor de naderende winter. Zeker drie miljoen door kou en honger geteisterde burgers staan aan de vooravond van een ramp, waarschuwt VN-vluchte lingencommissaris Sadako Oga ta. Het gaat om gestrande kon vooien naar Prozor en Gomji Vakuf in Midden-Bosnië en Tu!üa en Gorazde in Oost Bos nie. VN-woordvoerders sluiten niet uit dat lokale Kroatische en Servische commandanten giste ren nog niet door hun meerde ren van het akkoord in Gèneve op de hoogte waren gesteld. VN-woord voerders zeiden met nieuwe konvooien te willen wachten tot secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali en VN- bemiddelaar Thorvald Stolten- berg besloten hebben wat te doen. Als wordt besloten de konvooien te hervatten, zal het nog zeker 24 uur duren voordat de vrachtwagens op weg kun nen gaan. Het Instituut voor Volksge zondheid van de Bosnische re gering maakte gisteren nieuwe ramingen bekend van het aan tal slachtoffers van de 19 maan den oude burgeroorlog: 141.398 doden of vermisten en 157.827 gewonden. De cijfers hebben al leen betrekking op gebieden waar de overheid gegevens kon verzamelen: het totale doden cijfer wordt geraamd op meer dan 200.000. jeruzalem» ap Volgens de Israëlische krant Héaretz staat Israël op het punt de Golan-hoogvlakte aan Syrië terug te geven in ruil voor formele betrekkingen met dat land. De Israëlische regering weigert commentaar. Haaretz schrijft dat de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Warren Christop her bemiddelt om zo'n akkoord tot stand te brengen als hij be gin december naar het Midden- Oosten komt. De onderhande lingen met Syrië hebben stilge legen sinds Israël op 13 septem ber een akkoord met de Pales- tijnen sloot. Volgens sommige waarnemers wilde de Israëli sche premier Yitzhak Rabin er enige tijd overheen laten gaan voor hij het Israëlische publiek confronteert met een nieuwe concessie aan de Arabieren. Er doen ook hardnekkige ge ruchten de ronde dat er gehei me contacten tussen Israël en Syrië gaande zijn en dat pogin gen in het werk worden gesteld om een top tussen Rabin en de Syrische president Hafez Assad tot stand te brengen. Eén van de problemen bij een overeenkomst met Syrië is wel dat Israël bang is dat met de Golan ook voor Israël belangrij ke waterbronnen in de Huta- vallei onder Syrisch gezag ko men. President terug per draagbaar abidjan ap President Felix Houphouet- Boigny van Ivoorkust is gisteren op een draagbaar thuisgeko men na een verblijf van zes maanden in het buitenland. Naar verluid wilde hij een op volger aanwijzen voor hij sterft. Boigny is sinds 33 jaar aan de macht en is daarmee de langst zittende president ter wereld. madrid dpa Een deskundige van de Wereldbank omschreef Equatoriaal Guinea, tot 1968 de enige Spaanse kolonie in zwart Afrika, eens als een 'niet-land'. Over het bittere lot van de 350.000 inwoners van deze tot de tien armste landen ter wereld behorende staat komen zelden berichten in het wereldnieuws. Nu gebeurt het dan: morgen worden er de eerste democratische verkiezin gen gehouden sinds de onafhankelijkheid in 1968. De internationale druk, vooral van het voormalige moederland Spanje, heeft dictator Teodoro Obiang Nguema gedwongen de dunne jas van de democratische schijn om te slaan. Want van vrije, democratische verkiezingen is volgens de opposi tie en de Verenigde Naties absoluut geen sprake. Zeven van de 14 pas sinds kort toegelaten politie ke partijen hebben opgeroepen tot een boycot van de verkiezingen, omdat het Obiang-bewind geen vrije oppositie, geen vrije pers en geen con trole van het aantal kiezers of het verloop van de verkiezingen toestaat. Zo zullen de eenheidspartij van Obiang, de De mocratische Partij van Equatoriaal Guinea, en zes splinterpartijen in haar omgeving de verkiezingen onder elkaar uitmaken. De VN, de VS, Spanje en andere landen hebben ervan afgezien waarne mers te sturen, omdat ze op z'n zachtst gezegd twijfelen aan Obiangs pogingen om zijn harde bewind te democratiseren. Het voorzichtige ver zet tegen de 52-jarige kolonel, die in 1979 via een staatsgreep tegen zijn oom Macias Nguema aan r-1 [47 67 V j AFRIKA .Atlantische 0 l 1 Oceaan x\é 4- JlniXhe Oceaan de macht kwam, kostte alleen al in dit jaar aan zeven oppositieleden het leven. De commissie voor de mensenrechten van de Eu ropese Gemeenschap gaf kort geleden blijk van haar 'diepe bezorgdheid' over de politieke ver houdingen in het 28.000 vierkante kilometer klei ne land, dat sinds het vertrek van de Spanjaarden aan de rand van het bestaansminimum vegeteert en zonder buitenlandse hulp allang bankroet zou zijn. Volgens waarnemers is een land waar bijgeloof en doodseskaders hun duistere praktijken uitoefe nen, de roep om een regering van 'nationale een heid' wordt omschreven als een 'poging tot staatsgreep' en waar verschillende etnische groe pen te lijden hebben onder de willekeur van de Nguema-clan echter nog lang niet rijp voor een eente democratisering. Eufraat te reguleren en als zodanig te gebruiken als machtsmiddel om bijvoorbeeld het Syrische en lraakse beleid ten aanzien van de Kurdqn te beïnvloeden. Twee maanden na het in gebruik nemen van de stuwdam werden Syrië en Turkije het eens over de verdeling van het water van de Eufraat. In het akkoord werd vastgelegd dat de Turken 500 kubieke meter water per seconde doorlaten. Toch blijft de dam voor de Syriërs een permanente bron van zorg. Sinds de vorige Israëlische president Chaim Herzog in juli 1992 voor een niet-officieel bezoek in Istanbul was. gingen steeds meer stemmen op om niet langer naar de toch al niet geliefde Arabieren te luisteren. Die beloven wel altijd goedkope olie, maar geven die niet. Door de ontwiJckelingen in het vredesproces in het Midden- Oosten heeft Turkije de ruimte gekregen de banden met Israël aan te halen. De recente opvoering van de Syrische steun aan de Kurdische Arbeiderspartij PKK, die in Turkije voor een onafhankelijke staat vecht, deed premier (giller dreigend vërklaren dat de stuwdam in de Eufraat makkelijk een paar maanden dicht kan. Daardoor zou Syrië verstoken zijn van driekwart van zijn watervoorziening. Maar ook de andere buurlanden worden verdacht van steun aan de PKK. Turkije voelt zich omringd door vijanden en heeft behoefte aan een vriend. Die hoopt het land in Israël gevonden te hebben. Uit angst geïsoleerd te raken tussen Israël en Turkije, lijkt Syrië inmiddels wat bij te draaien. In ieder geval werd begin deze week aangekondigd dat de Syrische minister Shara (buitenlandse zaken) op zeer korte termijn naar Ankara zal komen. De verdeling van water zal zeker niet op de agenda ontbreken. den haag anp De Italiaanse christen-demo craten (DC) houden hun hart vast. Alles wijst erop dat hun partij morgen bij de plaatselij ke verkiezingen een nieuw de bacle tegemoet gaat in Rome en het zuiden van het land. Nooit eerder is de DC, die de Italiaanse politiek bijna een halve eeuw heeft gedomi neerd, geconfronteerd geweest met het mogelijke verlies van zoveel grote steden in één klap. In Rome en in Napels doen zelfs de kandidaten van de neofascistische MSI het vol gens de opiniepeilingen beter dan de christendemocraten. Zo maakt de kleindochter van de dwceAlessandra Mussolini, die campagne voert voor de MSI, een goede kans om bur gemeester van Napels te wor den. Elders in het zuiden leiden vooral de kandidaten van de „progressieve" verbonden rond de voormalige commu nistische partij, de Democrati sche Partij van Links (PDS), die landelijk de grootste partij zou kunnen te worden. In het noorden heeft de DC de hoop al opgegeven ook maar een stad te behouden. Daar zal de strijd zich voornamelijk af spelen tussen de PDS en de Lombardische l.ega Nord, de enige politieke krachten die hun geloofwaardigheid heb ben behouden in de diepe mo rele en politieke crisis waarin het land verkeert. De vraag is daar of de l.ega. die streeft naar een Italiaanse federatie waarbij het rijke noorden zou moeten ophouden te betalen voor het arme zuiden, de gren zen van Lombardije, zal over schrijden en steden als Vene tië, Genua of Triëste zal weten te veroveren. In juni werden voor het eerst verkiezingen gehouden vol gens het nieuwe meerder heidssysteem. Toen raakten de 'oude' partijen van het cen trum. met name de christen democraten die het meest lij den onder de aanhoudende reeks politieke en financiële schandalen, al een groot aantal bolwerken kwijt. Destijds ging het om gemeenteraadsverkie zingen in 145 steden, waaron der Milaan, die in handen vie len van de l-ega. Nu moeten de Italianen kiezen tussen een record aantal van 2.000 kandidatenlijsten in meer dan 440 gemeenten, waaronder behalve bovenge noemde steden ook Rome en Palermo. Elf miljoen kiezers zijn opgeroepen naar de stem bus te gaan, dat is een kwart van alle kiesgerechtigden. De verkiezingen moeten een voor proef geven van de vervroegde algemene verkiezingen die in het voorjaar moeten worden gehouden, eveneens volgens het nieuwe kiessysteem. Parlementsvoorzitter Giovanni Spadolini erkende onlangs dat de oude partijen hun langste tijd hebben gehad en dat haast moet worden gemaakt met het vormen van een solide alliantie om het vacuüm in het politie ke centrum te vullen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7