PKK doelwit van Iraakse Kurden SS3H Een kwart miljoen banen zónder lagere uitkeringen Het Wilhelmus gaat ook over asielzoekers Binnenland Buitenland Het plan in de praktijk IZATERDAG 20 NOVEMBER 1993 Pressc ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappeli|ke Persdienst Ind The independent IPS inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International '8 Willem Wilmink neemt Nederlandse volkslied onder de loep j- „Het Wilhelmus is alléén goed omdat de inhoud goed is." Duidelijker kan Willem Wil mink het niet uitdrukken. Het A vreemde ritme en de vorm met veel halfrijm brengen de tekst- dichter uit Enschede niet in 30 vervoering. Maar het volkslied als strijdlied voor gerechtig heid spreekt hem bijzonder Wilmink zoekt al vanaf z'n studentenjaren naar de 'gehei men' van de 15 coupletten. De zer dagen verschijnt van zijn hand het in stemmig bor- k deaux-rood gestoken boek Het Wilhelmus. Volgens de auteur heeft het in de 16de eeuw ge schreven volkslied nog altijd actuele betekenis. Het lied - neemt het op voor vrijheid, ge rechtigheid en solidariteit. ENSCHEDE DOLF RUESINK Nederlanders kennen hun eigen volkslied slecht. ,,We hebben nogal een hoge dunk van onze eigen cultuur, maar met de fei telijke kennis is het droevig ge steld", zegt Willem Wilmink, de tekstdichter met een rood hart vol Oranje-sympathie. Bij de voetbalinterland Polen-Neder land kreeg niet één Nederlandse speler meer dan een paar woordjes over de lippen. En op de tribune zong het Oranje-le- ^gioen uit de maat. „Het heeft een veel te traag tempo", meent Wilmink en zingt een couplet in een hogere versnelling. „Zo zal het zijn bedoeld. Vermoedelijk zijn we door onze calvinistische inslag, die was niet zo swin gend, steeds langzamer gaan zingen." Wie het Wilhelmus wil begrij pen, moet de achtergronden van de Tachtigjarige Oorlog kennen. Wilmink schildert die periode dan ook in zijn boek. Het is het verhaal van Willem van Oranje, in zijn jeugdjaren bevriend met Filips. Die begon als koning zijn geboorteland Spanje steeds meer voor te trek ken en degradeerde de Neder landen tot kolonie. De strenge Alva kwam tegenover opstande lingen te staan, en Willem voer de de rebellen aan. Het Wilhel mus, een „nieuw christelick liedt, gemaect ter eeren des doorluchtigsten Heeren, Heere Wilhelm Prince van Oraen- gien....", beschrijft niet zozeer de oorlog, maar Willems inner lijke strijd. Het duel tussen ge zag en gerechtigheid. Bij elk couplet interpreteert Wilmink de vaak moeilijke tek sten. „Den vaderland getrou we.." en „Den konink van Hispaanjen heb ik altijd geëerd" geven aan dat Willem van Nas- sou (de eerste letters van elk couplet vormen samen zijn naam) aanvankelijk gezagsge trouw was. In het achtste couplet zit de IlklltH .IIHIiBUI I 'Broedertwist' dreigt opnieuw uit te breken N EUERLANDTSCHË 'venvathiiico j^gatDdig. Zo staan de eerste tien coupletten van het Wilhelmus afgedrukt in Vale rius' Nederlandtsche Gedenckklanck(1626) Willem Wilmink. ommekeer. „Willem wordt hier met de bijbelse koning David vergeleken en Filips II met Saul. Die koning leed aan buien van krankzinnigheid. David moest voor hem vluchten. Heel subtiel bekritiseert dit couplet het ge zag." Volgens Wilmink wordt in de loop van het lied steeds duide lijker, dat je gezag niet meer hoeft te accepteren als je gewe ten in opstand komt. „Daarom vormde het Wilhelmus in oor logstijd ook zo'n kracht- en in spiratiebron voor veel gerefor meerden. Eigenlijk heel gezags getrouwe mensen, maar toch in verzet gekomen." Opmerkelijk is, dat Filips Mamix van Sint-Aldegonde en Dirk Volkertszoon Coornhert volgens Wilmink niet de auteurs kunnen zijn van het tussen 1570 en 1572 geschreven Wilhelmus. Mamix en Coornhert hebben het zelf nooit aangegeven; het Wilhelmus komt niet in hun boeken en verzamelde werken voor; en beiden waren ervaren dichters en zouden voor veel meer afwisseling in de rijmen hebben gezorgd. „Mij lijkt het geschreven door iemand die maar één keer in zijn leven een begaafd dichter was, iemand die de Engelsen een one poem poer noemen, een ééngedichtsdichter. Of mis schien wel door een aantal mensen bij elkaar, allemaal diep onder de indruk van de gebeur tenissen in de Tachtigjarige Oorlog, die elkaar inspireer den." Het Wilhelmus als heden daagse protestsong. In Wil- minks analyse zitten daarvoor voldoende \ingerwijzingen. „Het is een gedicht tegen tiran nie, ballingschap, kolonialisme, onrecht en onderdrukking. Het lied neemt het op voor gods dienstvrijheid, vluchtelingen en het individu." Wat Wilmink bovendien aan spreekt, is de nuance. „Het is geen eenzijdig lied." Veel beter dan het vroegere Wien Neêr- lands bloed door d'ad'ren vloeit, Van vreemde smetten vrij. „Een hoogst kwalijke tekst, die nota bene het Wilhelmus had moe ten vervangen. Het is maar goed dat koningin Wilhelmina daar in hoogst eigen persoon een stokje voor stak." Sinds 1932 is het Wilhelmus het officiële Ne- - Organisatie-adviseur Van Elswijk bedenkt Ei van Columbus voor sociale zekerheid foto charel van tendeloo derlandse volkslied. Over één specifieke regel („Ben ik, van Duitsen bloed"), die altijd vragen oproept, wil Wilmink nog graag iets kwijt. „Daar kan mee bedoeld zijn dat de ik, Willem van Nassau, welis waar in Dillenburg (Duitsland) is geboren, maar zich toch meer Nederlander dan Duitser voelt." Eigenlijk zou het volkslied volgens Wilmink in het basison derwijs moeten worden behan deld. Niet domweg de teksten uit het hoofd leren, maar met voorbeelden de coupletten be handelen. „Heb je het dan over ballingschap en door de tiran nie verdreven, dan praat je meteen over asielzoekers in Ne derland." En ook internationaal heeft het lied iets te zeggen. .Als gezag tegen je geweten ingaat, mag je het negeren. Dat is de boodschap. Die islamitische meisjes in Frankrijk hadden groot gelijk toen ze weigerden hun hoofddoekjes af te doen toen de school ze dat opdroeg." Willem Wilmink: Het Wilhel mus. Uitgever Van Goor. Prijs 45. ISBN 90 00 02 95 70. Opnieuw dreigt een broederoorlog tussen de Noordi- raakse en de Turkse Kurden. Strijders van de twee partij en die in Noord-Irak het bewind voeren, de Kurdische Democratische Partij (KDP) en de Pattriotische Unie van Kurdistan (PUK), hebben de jacht geopend op leden van de Turkse Kurdische Arbeiderspartij PIGC. Vorig jaar okto ber werd een soortgelijke operatie ondersteund door Turkse troepen. leider Mesut Barzani is tevens hoofd van de clan. De marxis- tisch-leninistisch georiënteerde PKK is er weliswaar op uit om dergelijke 'archaische machts structuren' te breken, maar veel KDP-families hebben verwan ten over de grens en beschou wen het als verraad om Turkije te helpen, dat hun eigen fami lieleden onderdrukt. De PUK staat ideologisch ge zien dicht bij de PKK. PUK-lei- der Djelal Talabani staat bekend om zijn marxistisch verleden. Barzain en Talabani hebben zo hun redenen om de PKK aan te pakken. Ten eerste vormt de partij een geduchte concurrent. Vanuit de illegaliteit kan de PKK vrijuit propaganda maken voor ISTANBUL «JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Het is nog niet tot een gewa pend treffen gekomen. Dat komt omdat de PKK zich niet in vaste kampen gevestigd heeft, maar zich van basis tot basis beweegt. Bovendien verwittigen de peshmerges, zoals de Noordi- raakse gewapende partijleden genoemd worden, de PKK-mili- ties van tevoren zodat die kun nen vluchten. „Maar als ze zich niet terugtrekken of overgeven, dan zal er bloed vergoten wor den", aldus de zegsman. De peshmerges zijn niet erg strijdbaar om verschillende re denen. De KDP is een partij die gebaseerd is op stamverband: DEN HAAG» ANP 'Identificatieplicht goed idee' galen. In dezelfde orde van grootte liggen de positieve op vattingen over het gebruik van identificatieplicht bij terugdrin gen van fraude, criminaliteit en zwart werken. Slechts een op de vier mensen vindt dat een ver plicht identiteitsbewijs te veel doet denken aan de Tweede Wereldoorlog. Dit is vooral bij ouderen het geval. Een meerderheid van de Neder landers vindt de beperkte iden tificatieplicht een goed idee. 85 Procent is er voor en 63 procent zegt na de invoering van de wet altijd een identiteitsbewijs bij zich te zullen dragen. Drie kwart van de ondervraagden is van mening dat het een goede zaak zou zijn als de politie ie dereen altijd naar zijn identiteit kan vragen, zo blijkt een onder zoek in opdracht van het minis terie van justitie. Een grote meerderheid (92 procent) vindt het een goede zaak dat elke zwartrijder in het openbaar vervoer een identi teitsbewijs moet kunnen tonen. Een kleinere meerderheid (66 procent) meent dat de id-plicht een goed middel is bij het te rugdringen van werk door ille- OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR een onafhankelijke Koerdische staat, een droom die in de har ten van vele Kurden geworteld is. PUK en KDP zouden dat on getwijfeld ook willen doen. maar zijn beperkt door hun se- mi-officiële status. Ze hebben, toen ze hun rege ring oprichtten, plechtig be loofd niet te streven naar de op deling van Irak, maar alleen het machtvacuüm op te vullen dat onstond doordat Saddam Hus sein zich na de Golfoorlog uit het gebied moest terugtrekken onder druk van de geallieerden. Aan die belofte worden ze voortdurend gehouden door Turkije. De grootste troef van Turkije daarbij is de Hammer Force, de geallieerde luchtvloot die op de NAVO-basis in Incirlik gestatio neerd is om het vliegverbod bo ven Noord-Irak af te dwingen. In december stemt het Turkse parlement over verlenging van de termijn met zes maanden. En voor de Kurden is die lucht vloot van levensbelang. Rusland wil kernafval in zee dumpen MOSKOU AP Rusland wil opnieuw kernafval in de lapanse Zee dumpen om vervuiling van de eigen wateren te voorkomen. Ook vorige maand stortte Rusland tot woe de van Japan vloeibaar radioac tief afval in de Japanse Zee. Au toriteiten in het Russische Verre Oosten zijn bang dat met het inzetten van de vorst een tanker met vloeibaar radioactief afval door ijs zal worden gekraakt. Het lijkt hun verstandiger het gif op volle zee te storten. Eerder deze maand behoorde Rusland tot de vijflanden die weigerden een verdrag te ondertekenen over het stoppen van de dum ping van kernafval in zee. De uitkeringen tot in lengte van jaren veiliggesteld. Plus nog eens minstens een kwart miljoen banen erbij. De oplos sing van Piet van Elswijk voor de krakende sociale zekerheid lijkt bijna te mooi om waar te zijn. Niemand die hem gelooft, maar niemand ook die zijn op lossing kan ontkrachten. „Het is te mooi, niemand vertrouwt het. Ik heb er over gedacht be wust een fout in mijn model te stoppen. Dan wordt er in ieder geval over gediscussieerd." NUMEGEN MARC PEEPERKORN „Als je het morgen naleest bel je op met het gevoel dat ik je voor de gek heb gehouden." Het is een vrolijk afscheid. Het is im mers niet de eerste keer dat zijn verhaal vol ongeloof werd aan gehoord. Het zal ook wel niet de laatste keer zijn. De glimlach overheerst bij Piet van Elswijk (50). De glim lach van iemand die weet dat hij gelijk heeft. „Ik heb tegen het PvdA-kamerlid Van Zijl ge zegd: hel p me er van af. Zeg dat het niet kan, dat het zo niet lukt. Dan heb ik tenminste rust. Het is macro-economisch doorgere kend en het model bleek hart stikke stabiel. Alleen maar posi tieve effecten: geen extra uitga ven, maar wel 250.000 banen erbij. En dat aantal zal alleen maar groeien." Even zakt hij terug in zijn stoel. Het is prettig praten met Van Elswijk, in het dagelijks le ven organisatie-adviseur en do cent aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Langzaam maar zeker is hij overtuigd geraakt van zijn eigen model, dat ooit ontstond uit een simpele reken- truc. „Tien jaar geleden werd de basis gelegd. Ook toen speelde het probleem van de werkloos heid, net als nu. Ik studeerde destijds bedrijfskunde en met wat collega's verbaasde ik me erover dat de werkloosheid steeg, terwijl er toch zoveel werk te doen was. Ook toen golden de hoge loonkosten als de oor zaak. In eerste instantie kom je dan met een basisinkomen als oplossing, maar daar heb ik zelf problemen mee. Het is een luxe oplossing, die ik niet kan rijmen met wat ik zie in de rest van de wereld. Het stimuleert ook niet bij het zoeken naar een baan." Werkzoekenden bij de vacaturebank van het arbeidsbureau Haarlem. united photos de boer ron pichel 'Rekentruc' Verder analyserend kwam Van Elswijk met een rekentruc. „Meer was het op dat moment •niet. Het huidige beleid is 180 graden verkeerd. Als het econo misch tegenzit nemen de ont slagen toe. De loonkosten bij de bedrijven dalen, maar de in komsten van het rijk nemen ook af. Er komt immers minder belasting- en premiegeld bin nen. Tegelijkertijd nemen de uitkeringsuitgaven van het rijk echter toe en dan loopt het sys teem spaak. Dat wilde ik om draaien." Werd er op zijn rekentruc aanvankelijk lacherig gerea geerd, naarmate Van Elswijk zijn model verder uitwerkte sloeg dat om in verbazing. Uit gangspunt voor Van Elswijk is dat gewenst gedrag beloond moet worden. Zelf sleept hij de de Franse filosoof Meran erbij, die stelt dat het economisch aantrekkelijk moet zijn om ethisch juist te handelen. Om dat te bereiken wil Van Elswijk af van het huidige sys teem waarbij de belasting en premies vooral op de lonen drukken. In zijn model wordt de sociale zekerheid gefinancierd door premieheffing over een deel van de omzet van het be drijf, de sociale zekerheids grondslag. Van deze grondslag mag de ondernemer echter het bedrag aftrekken dat zijn werk nemers bij werkloosheid het rijk aan uitkering zouden kosten. Het bedrijf betaalt bij invoe ring van het model niet meer premie dan nu, alleen de wijze waarop het wordt berekend ver andert. Op deze manier gefi nancierd wordt de ommezwaai in de sociale zekerheid ge maakt, want voor arbeidsinten sieve bedrijven is het voordeel groter dan voor bedrijven die slechts weinig werknemers in dienst hebben. Immers: de werkgever mag voor elke extra arbeidsplaats de fictieve WW- uitkering aftrekken van de soci ale zekerheidsgrondslag. Gaat het slecht met het be drijf, dan .daalt de omzet en daarmee de afdracht van pre mies. De winst wordt dus min der snel aangetast. Tegelijkertijd zal de drang tot ontslag minder groot zijn. De besparing die de ondernemer daarmee bereikt is ook niet meer het volledige loonbedrag, want bij ontslag stijgt de sociale zekerheids - Voor de overheid heeft het model eveneens positieve effec ten. In tijden van economische groei stijgen de premie-inkom sten minder snel, maar is dat geld ook niet zo hard nodig. Gaat het slecht, dan is de toe vloed van werklozen geringer en worden de extra uitkeringslas ten (deels) gecompenseerd door hogere premie-inkomsten. Het ei van Columbus, zo lijkt het. Te meer daar volgens Van Elswijk zijn model geleidelijk kan worden ingevoerd. Alleen bij daling van het nationaal pro- dukt (uiteindelijk de totale om zet van het bedrijfsleven) moe ten de uitkeringen en de lonen omlaag. Volgens Van Elswijk is dat dan opk gerechtvaardigd, omdat de algehele welvaart daalt. Daarbij zal zwart werk voor een deel verdwijnen. Iemand die niet op de loonlijst staat, kan immers ook niet in minde ring worden gebracht op de so ciale zekerheidsgrondslag. In zijn proefschrift, dat hij volgend jaar hoopt af te ronden, gebruikt Van Elswijk de term 'homeostatische economie'. Ontleend aan de biologie, waar in homeostase wordt gebruikt voor organismen die uit zichzelf het evenwicht herstellen. „Mijn model combineert het goede van de vrije markt met dat van een geleide economie. Ik ga uit Een rekenvoorbeeld kan duidelijk maken hoe een premiehef fing op basis van de omzet leidt tot goedkopere arbeid. We ne men een bedrijf met een omzet van 100 miljoen gulden en 500 werknemers die gemiddeld 60.000 gulden bruto per jaar ver dienen. Nu betaalt een werkgever bovenop de bruto-salarissen (30 miljoen) ongeveer dertig procent (9 miljoen) aan premies en werkgeversbijdragen. Dat is 18.000 gulden per werkjiemer. Bij invoering van een premie op basis van de omzet veran dert er niets. Dat is hier het geval als de sociale-zekerheids- grondslag wordt vastgesteld op 50 procent van de omzet, in dit geval 50 miljoen gulden. De werkgever mag van die 50 mil joen eerst de WW-uitkeringen aftrekken die zijn werknemers bij ontslag zouden ontvangen. De WW is 70 procent van het laatstverdiende loon, in dit geval dus 21 miljoen gulden (70 procent van de loonsom van 30 miljoen). Hij moet dan aan premie betalen 30 procent van 29 miljoen gulden (50 minus 21). Dat is 8,7 miljoen gulden. Een ander bedrijf met eveneens een omzet van 100 miljoen gulden heeft maar 400 werknemers die eveneens gemiddeld 60.000 gulden bruto verdienen. Die werkgever betaalt aan zienlijk meer premie. Ook zijn heffingsgrondslag is 50 miljoen gulden, maar zijn loonsom is slechts 24 miljoen gulden en hij mag dus maar 16,8 miljoen (0,7 x 24) daarvan aftrekken. Hij betaalt 9,96 miljoen gulden aan premies (namelijk 30 procent van 50 min 16,8 is 33,2 miljoen gulden). Neem omgekeerd een zeer arbeidsintensief bedrijf met eveneens 100 miljoen omzet en 600 werknemers die 60 mille verdienen. Daar is de loonsom 36 miljoen gulden, zodat hij van zijn heffingsgrondslag 25,2 miljoen (70 procent van 36 miljoen) mag aftrekken. Hij hoeft maar 7,44 miljoen gulden (30 procent van 24,8 miljoen) gulden te betalen. Berekend per werknemer wordt pas goed duidelijk hoe deze vorm van premieheffing neerkomt op een subsidie op arbeid. Het bedrijf van 500 werknemers betaalt 17.400 gulden per werknemer aan werkgeverspremies, het bedrijf met 400 werk nemers 24.900 gulden en het bedrijf met 600 werknemers slechts 12.400 gulden. Het voorbeeld maakt ook duidelijk hoe een bedrijf via hoge re werkgeverspremies gedeeltelijk zelf opdraait voor de kosten van ontslagen en automatisch een premie krijgt voor het aan nemen van personeel. Van Elswijk: „Ik weet alleen dat het spaak loopt als we op de huidige wijze verder gaan. We verstrekken nu jaarlijks voor 135 miljard gulden aan uitkeringen aan mensen zonder die in te zetten". foto cpd roland de bruin van de calculerende onderne mer, maar zorg ervoor dat het algemeen belang door hem wordt meegenomen", verklaart hij. Hij heeft zijn model voorge legd aan een groep onderne mers in een soort rollenspel. De resulaten waren verbluffend. Van Elswijk: „Geen wonder, de ondernemer is slim. Die rea geert op de lagere loonkosten en trekt eerder mensen aan. Voor onderhoud, research en toezicht bij voorbeeld." Het model is doorgerekend met financiële steun van onder meer de Triodosbank. Wat blijkt? Tot het jaar 2000 neemt het aantal banen met minimaal 250.000 toe, de werkloosheid daalt, het aantal vacatures stijgt en het aantal arbeidsongeschik ten neemt af. Ongeloof Een prachtig resultaat, maar Van Elswijk valt slechts verba zing en ongeloof ten deel. „Maar zeg me dan waar het spaak loopt. Ik weet alleen dat het spaak loopt als we op de huidige wijze verder gaan. We verstrekken nu jaarlijks voor 135 miljard gulden aan uitkeringen aan mensen zonder die in te zetten. Dat noem ik een giganti sche economische verspilling. Die ook niet vol is te houden. We praten nu al over een mi nistelsel. maar daar blijft het niet bij. Daarna komt het mini- ministelsel. het absolute mini- ministelsel. Ook de AOW is niet heilig, geloof me. Je krijgt ver volgens verpaupering, armoede en daardoor toenemende crimi naliteit. Het gros van de maat schappelijke problemen vloeit voort uit het gebrek aan werk." Weitenberg, algemeen direc teur van het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond, is volgens Van Elswijk een stille fan. „Hij is een fervent voor stander. Eindelijk een oorspron kelijke gedachte, heeft hij me wel eens toevertrouwd." Oud- minister van sociale zaken Albe- da, voormalig Shell-topman Wagner, de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid: allemaal heeft hij ze inmiddels bestookt. En steeds weer dezelf de reactie: reuze interessant, verdient nadere studie en ver volgens de stilte. Het Centraal Planbureau weigerde zijn mo del door te rekenen, maar er kent wel dat het werkt. Zijn eigen partij dan. de PvdA. „Mijn model had in het verkie zingsprogramma moeten staan. Ik heb daar bij Van Zijl op aan gedrongen, maar het is niet ge lukt. Met prominenten als Van Dam en De Beus in de pro gramcommissie hadden ze blijkbaar geen behoefte aan de inbreng van een onbekende Brabander." Van Zijl onderschrijft deze le zing. Het spijt hem, want hij voelt zich een 'handelsreiziger' van het plan-Van Elswijk. „Piet is beslist geen verdwaasde pro feet. geen dagdromer. Het is me een lief ding waard als er eens fundamenteel naar gekeken wordt. Zijn plan is beslist geen gebakken lucht." Het PvdA-kamerlid zegt de geopperde bezwaren tegen het model onvoldoende overtui gend te vinden. Die bezwaren betreffen vooral de vrees dat de goedkopere arbeid technologi sche vernieuwing zou belem meren en daarmee de dyna miek uit de economie zou ha len. Van Zijl: „Maar dat soort economische ontwikkeling wil len we ook niet. Het gaat ons juist om de ontwikkeling naar een arbeidsintensieve econo mie." Hij kondigt aan het CPB opdracht te geven het plan door te rekenen. Koudwatervrees „Dat is mooi, heel aardig luidt de enigszins gereserveerde re actie van Van Elswijk. Een klei ne mijlpaal na zoveel jaar lob byen. Maar echt geloven doet hij er nog niet in: „De vernieu wingskracht van de politiek is gering. De vrees bij partijen en politici is meegesleurd te wor den met een plan dat niet blijkt te deugen. Word ik straks niet afgemaakt, is de eerste reactie.' „Ik ben gepokt en gemazeld in het bedrijfsleven en weet dat veranderingen jaren duren. Ter wijl déór de marktprikkel nog aanwezig is. Maar ik ben ervan overtuigd dat mijn model wordt opgepikt. Vanuit de crisis komt het zover, en nu is de crisis er weer. Dat speelt in mijn voor deel."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5