Soms is het beter om niet te bellen. 'Nieuwe ingreep in WAO niet nodig' Treinkaartje in spits dertig procent duurder Binnenland Geschenken thuis melden op werkplek 'Aangeklede' hotdog Noren houden actieschip Justitieel onderzoek bij verzekeraar Vie d'Or Greenpeace langer vast en 200 banen weg bij Raet Directeuren Boete voor te veel bijverdienende student Kort geding na uitzetting Poolse leliepluizers [ATERDAG 20 NOVEMBER 1993 Aantal misdrijven Amsterdam stijgt Amsterdam Het aantal misdrijven in Amsterdam is vorig jaar met ongeveer negen procent gestegen tot een totaal van 126.000. Anders dan in 1991 nam ook het aantal geweldsmisdrij ven toe. Het aantal gevallen van straatroof nam toe tot ongeveer 4.800. Dit blijkt uit de jongste editie 'Amsterdam in cijfers', het statistisch jaarboek van de hoofdstad. Opvallend is dal het aan tal gevallen van straatroof in de binnenstad terugliep, terwijl het in Amsterdam-Zuidoost toenam met vijftig procent. Daklozen gered uit brandend pand rotterdam De Rotterdamse brandweer heeft gisteren vijftien daklozen gered uit een brandend kantoorpand. Het leegstaande gebouw wordt gebruikt door zwervers en junks. De brand brak uit op de eerste verdieping en zette het gebouw over een lengte van zestig meter in lichterlaaie. Het is de tweede keer in korte tijd dat het pand vlam heeft gevat. Tien en zeven jaar cel in drugzaak iutphenDe rechtbank van Zutphen heeft gisteren de twee hoofdverdachten in een omvangrijke drugzaak, twee broers van en 29 jaar uit Ruurlo, veroordeeld tot tien en zeven jaar ge vangenisstraf. Zij moeten bovendien bedragen van respectieve lijk 500.000 en 250.000 gulden terugbetalen aan de staat. Jaren lang hebben zij ten onrechte een bijstandsuitkering ontvangen. Tegen de beide broers was twaalf en negen jaar geëist. De 52-ja- rige vader van het tweetal werd veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf. Bovendien moet hij 300.000 gulden terugbetalen. De jongste verdachte (21), die tot dezelfde familie behoort, kreeg drie jaar cel opgelegd. De rechtbank achtte bewezen dat het viertal zich op grote schaal heeft beziggehouden met de invoer van en handel in heroïne en cocaïne. Grote partij oefengranaten ontdekt putten De politie in Putten heeft meer dan tweeduizend oefen handgranaten gevonden in een schuur bij een boerderij in Put ten. De partij granaten maakte deel uit van ruim tweeduizend kilo illegaal vuurwerk, dat in de schuur lag opgeslagen. Een oe fenhandgranaat is in principe niet gevaarlijk. Hij spat niet uit el kaar, zoals een gewone handgranaat. Wel hoort men een knal als de pin eraf slaat. De schuur was verhuurd aan een nog onbeken de man, aldus de politie. Bij het illegale vuurwerk werden onder meer ook zeer gevaarlijke Chinese rollen en strijkers gevonden. Prins Bernhard mag blijven vliegen soesterberg Prins Bernhard (82) mag als piloot actief blijven. Dat is duidelijk geworden na een vliegkeuring die de prins on langs onderging in Soesterberg. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft dit gisteren desgevraagd meegedeeld. De prins werd op Hemelvaartsdag geopereerd aan zijn hoofd. Hij kampte met een subduraal hematoom. Doordat hij zijn hoofd had gestoten, had zich vocht opgehoopt tussen de schedel en de hersenen. Dit werd operatief verwijderd in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. De prins moest in juli op voor zijn vliegkeuring, maar kon toen nog niet worden goedgekeurd. Inmiddels is hij echter voldoende hersteld en fit genoeg bevonden om de stuurknuppel ter hand te nemen. Neef steekt twee broers dood Amsterdam Twee broers van 46 en 56 jaar zijn in de nacht van donderdag op vrijdag in hun woning aan de Amsterdamse Zo merstraat door messteken om het leven gekomen. Later in de nacht meldde de vermoedelijke dader, een 28-jarige man, zich bij de politie. Hij is de neef van beide slachtoffers. De man heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Geld was het motief van de ruzie die in de dodelijke steekpartij optaardde. Marine moderniseert mijnenjagers den haag De marine wil zeven mijnenjagers moderniseren voor een totaalbedrag van 555 miljoen gulden. Defensie ziet daarmee af van het plan zes nieuwe mijnenvegers te kopen. Dat zou 120 miljoen meer hebben gekost. Staatssecretaris Frinking heeft de Tweede Kamer vrijdag in een brief toest'emming gevraagd voor de modernisering. jtrecht god lijden met de trein in de spits 'ordt de komende drie jaar lertig procent duurder. De ge- iddelde prijsstijging van het ;aartje komt in 1997 uit op 'eertien procent. Dat bleek gisteren bij de pre sentatie van het verzelfstandig- jde reizigersbedrijf van de NS. Hoofddirecteur Hammer zei te {willen voorkomen dat de Spoor- {wegen zich uit de markt zouden Daarom zal het gemid- delde treinkaartje in 1995 en 1996 vier procent duurder wor- den. Twee procent minder dan 1 de zes procent voor het komen- jde jaar. Door een 'vergissing' meldden de NS gisteren nog dat look het komende jaar de prij- ''zen niet meer dan vier procent p)e toeslag voor de spits Ibedraagt'de komende jaren cir- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdiei Lubbers verwacht veel van pas aangeschetpte wet Premier Lubbers verwacht niet dat een nieuwe ingreep in de WAO noodzakelijk is. De premier denkt dat de on langs aangescherpte wet het aantal arbeidsongeschikten in voldoende mate zal terugdringen. Dat staat haaks op de opvattingen van CDA-fractievoorzitter Brinkman die deze week liet weten verdere bezuinigingen op de WAO onvermijdelijk te achten. vies moeten uitbrengen. Ook Lubbers stelde dit in eerste in stantie in het kabinet voor. On der druk van de PvdA-bewinds- lieden Kok en Wallage ziet het kabinet hiervan af. Volgende week debatteren Kamer eri kabinet over het en quêterapport van de commis- sie-Buurmeijer. Lubbers zei dat het kabinet dan geen initiatief zal nemen de WAO te wijzigen. De PvdA is fel tegen nieuwe wij zigingen. De enquêtecommissie stelt wel een drastische herzie ning voor van de WAO, maar dit voorstel kan niet rekenen op een kamermeerderheid. Het kabinet zal wel, in navol ging van de Kamer, het enquê- tevoorstel overnemen over het opheffen van de bedrijfsvereni gingen. Die hebben in de ogen van de enquêtecommissie de den haag gpd Lubbers wees er gisteravond na afloop van het kabinetsberaad op dat het boetesysteem voor werkgevers van wie een werk nemer in de WAO belandt, ef fectief is. ,,Dat zou ook voor de rest van de nieuwe WAO kun nen gelden. Het zou wel eens een heel goed systeem kunnen zijn", aldus Lubbers. ,,Ik sluit niet uit dat volgende zomer tij dens de kabinetsformatie wordt gezegd: hé, het stelsel werkt." Een nieuwe ingreep kan dan achterwege blijven. De CDA-fractie in de Tweede Kamer dringt wel aan op een in greep. Het CDA wil de hoogte en de duur van de uitkering af hankelijk maken van het ar beidsverleden. Daarover zou de Sociaal-Economische Raad ad- uitvoering van de werknemers verzekeringen slecht ter hand genomen. De sociale partners maken de diertst uit in de be drijfsverenigingen. De Kamer wil dat bedrijfsver enigingen zoveel mogelijk fuse ren en regionaal gaan werken, in plaats van bedrijfstaksgewijs. De taak van de regionale be drijfsverenigingen blijft vooral beperkt tot de uitvoering van de WAO en de Ziektewet. De uit voering van de WW wordt waar schijnlijk overgedragen aan de arbeidsbureaus. Het kabinet laat het aan de Kamer over of de Ziektewet moét worden gewijzigd. Lub bers verwacht dat niet. Er ligt een wetsvoorstel bij de Eerste Kamer dat de werkgever ver plicht de eerste twee (kleine be drijven) of zes weken het loon van de zieke werknemer door te betalen. Buurmeijer wil de Ziek tewet afschaffen en de werkge ver anderhalf jaar verplichten tot het doorbetalen van het loon. Een kamermeerderheid van CDA en WD voelt daar wel wat voor, maar vindt de termijn van anderhalfjaar te lang. Handleiding voor ambtenaren over fraude en corruptie utrecht» anp schiphol» Bezoekers en medewerkers van de luchthaven Schiphol kunnen sinds kort in de buurt van de ver keerstoren genieten van een 'aangeklede' hotdog. Met toestemming van de luchthaven staat daar tijdelijk een snack-karretje. Op dezelfde plaats verrijst over enige tijd Schiphol-Plaza, waarin ongeveer dertig winkels en horecavoorzieningen worden ondergebracht. foto anp paul vreeker Onder het motto 'elk geval is er één te veel' heeft de gemeente Utrecht voor haar ambtena ren en bestuurders een handleiding opgesteld waarin staat hoe ze moeten omgaan met fraude en corruptie. Utrecht is de eerste gemeente die een dergelijke handleiding opstelt. Volgens een woordvoerder van de gemeente maakt de „tijd geest" dat noodzakelijk. In het boekje wordt ervoor gepleit het onder werp bespreekbaar te maken. Ambtenaren wordt geadviseerd geen geschenken aan te ne men zonder dit met hun collega's te overleggen. Als algemene regel geldt dat terughoudendheid is geboden. Geschenken die een bepaalde waar de overschrijden, of die naar het huisadres van een ambtenaar worden gestuurd, moeten altijd op de werkplek worden gemeld. Omdat volgens de gemeente de cultuur en de gewoonten per dienst kunnen verschillen, kun nen ook de afspraken per dienst verschillen. Ambtenaren van de Dienst Openbare Werken hoeven een door een aannemer aangeboden etentje na de oplevering van een project niet te weigeren. Cadeaus aannemen van aannemers is wel uit den boze. In de handleiding wordt aanbevolen belang rijke functies te scheiden. Ten minste twee per sonen moeten zijn betrokken bij de beoordeling van offertes, uitkeringen en vergunningen. Me dewerkers die op vitale plaatsen zitten, zoudén regelmatig van functie moeten wisselen. Volgens de gemeente is de handleiding vooral niet bedoeld om een heksenjacht te ontketenen. Er zou ook geen direct verband zijn met geval len van omkoping en corruptie die onlangs in Utrecht speelden, zoals de affaire bij de Utrechtse reinigingsdienst. Toen bleek dat een groot aantal vuilnismannen jarenlang geld heeft ontvangen van winkeliers, in ruil voor het mee nemen van extra afval. tromso anp ca vijf procent. De prijsstijgin gen zijn net als de fikse sanering van het aantal werknemers bij het reizigersbedrijf (2.300 men sen minder tot 1997) nodig om van NS een zelfstandige en ren dabele onderneming te maken. Het duurdere kaartje moet de afnemende overheidsbijdrage compenseren. Dié bedraagt nu 450 miljoen per jaar voor het reizigersvervoer, maar wordt in zes jaar afgebouwd. De Spoor wegen gaan ervan uit dat de overheid straks tweehonderd miljoen over heeft voor het openhouden van onrendabele lijnen en het verliesgevende spitsvervoer in de Randstad. Vervoersminister Maij-Weggen is echter van mening dat zestig miljoen voldoende moet zijn voor een echt efficiënt georga niseerd vervoersbedrijf. Het actieschip Solo van de milieuorganisatie Greenpeace blijft aan de ketting, in de Noorse haven Tromso. De Noorse autoriteiten hebben gisteren drie rubberboten van boord gehaald. De onder Ne derlandse vlag varende Solo en de rubberboten dienen als borg voor proceskQsten. De Nederlandse kapitein, Albert Kuiken, en de Britse campagneleider, Paul Hors man, moeten zich op 24 janu ari volgend jaar voor de rech ter in Noorwegen verantwoor den voor hun aandeel in een land, moet voor de rechter rentte van ministers van Noordzee-oeverstaten op 7 en 8 december in Kopenhagen. Een rechter in Tromso heeft gisteren het beroep verworpen dat Greenpeace had ingesteld tegen het vasthouden van het schip. De Noorse autoriteiten eisen van Greenpeace een be drag van omgerekend onge veer vijftigduizend gulden voor de te maken proceskos ten. De organisatie weigert te betalen. •De organisatie wacht nog een tweede proces. Geert Drieman, een van de directeu ren van Greenpeace Neder- den haag gpd Justitie is een onderzoek begonnen naar de gang van zaken bij de in moeilijkheden ge raakte levensverzekeraar Vie d'Or in Veld hoven. Dat is gebeurd nadat aangiften wa ren gedaan wegens oplichting, valsheid in geschrifte en verduistering in dienstbetrek king. De aangiften zijn afkomstig van twee polishouders en van twee aandeelhouders. Politierechercheurs zijn gistermiddag met het onderzoek begonnen. Voor gedupeerden van de bijna failliete levensverzekeraar is een vereniging in op richting. Initiatiefnemer is de Harderwijkse bedrijfsadviseur M. van der Hidde, die zelf ook vreest voor het geld dat hij aan Vie d'Or heeft toevertrouwd. Hij wil met de vereni ging de belangen van de meer dan dertien duizend polishouders van Vie d'Or beharti gen. Het levensverzekeringsbedrijf is in ernsti ge moeilijkheden geraakt door financiële manipulaties van vorige directeuren. Vol gens de huidige directeur B. Lieuwma komt de verzekeraar tientallen miljoenen guldens aan reserves te kort als gevolg van wanbe heer en mogelijk zelfs frauduleuze boekin gen. Samen met de toezicht houdende Verze keringskamer werkt Lieuwma aan een red dingsplan dat in de eerste plaats de polissen van de cliënten moet redden. Daarvoor is mogelijk de oprichting van een nieuwe on derneming nodig die de verplichtingen je gens de polishouders overneemt. Greenpeace-actie tegen een boorplatform van Shell. Die actie vond eind oktober plaats in de Barentsz Zee. Greenpeace is uiterst ver bolgen over de weigering van de Noren de Solo vrij te geven. Enkele geplande acties komen in gevaar doordat het schip niet weg kan. De organisatie wilde het schip inzetten bij een campagne rond de confe- verschijnen in Canada, rechtbank in Vancouver be handelt op 10, 11 en 14 febru ari de zaken van activisten die zijn opgepakt tijdens een actie tegen het kappen van oeroude bomen in British Columbia. Tegen Drieman, die inmiddels in Nederland is teruggekeerd, is al een gevangenisstraf geëist van zestig tot negentig dagen. den haag anp joen moeten belopen. De basisbeurs wordt staps gewijs verlaagd; studenten uit lagere inkomens groepen krijgen die verlaging gecompenseerd in de aanvullende beurs. Iedere student mag geld le nen om te studeren, onafhankelijk van het inko men van de ouders. De rente op de leningen wordt verlaagd. Er komt een aanwezigheidscon trole voor scholieren in het voortgezet onderwijs en het middelbaar beroepsonderwijs. Ritzen blijft bij zijn plan snel studerende stu denten te belonen. Wie binnen de normale ter mijn van vier jaar afstudeert, komt in aanmerking voor een premie van tweeduizend gulden. utrecht gpd De van Philips afkomstige nieu we top van Raet begint een ei gen operatie 'Centurion' om de kwakkelende Utrechtse auto matiseerder er weer bovenop te helpen. Bij de dertig miljoen gulden kostende reorganisatie verdwijnen ruim tweehonderd van de bijna 2.500 arbeidsplaat sen, terwijl drie directeuren het veld moetent ruimen. De ingrij pende operatie moet van Raet een slank en slagvaardig bedrijf maken, zei topman mr. W. Huisman gisteren. Huisman krijgt de komende tijd assistentie van mr. J. van Weezendonk. Die kent hij nog van Philips. Van Weezendonk, die op tijdelijke basis de finan- jciële portefeuille beheert, was topman bij de Philips-deelne- ming Super Club. Raet moet a la Philips marktgerichter wor den en verliesgevende activitei ten afstoten. Studenten en scholieren met een studiebeurs mogen vanaf 1995 meer bijverdienen zonder kor ting op de beurs: 15.000 gulden per jaar in plaats van 8.040. Maar wie die grens overschrijdt, be taalt niet alleen het te veel verdiende terug, maar ook een boete van vijfduizend gulden. Dat heeft het kabinet gisteren besloten in het kader van het wetsvoorstel Student op Eigen Benen. In het wetsvoorstel staan verschillende maatre gelen die mipister Ritzen al eerder had aangekon digd. Het gaat om bezuinigingen op de studiefi nanciering die in 1998 in totaal zeshonderd mil- 't zand» gpd Een politie-inval bij een leliek weker in het Noordhollandse 't Zand, waarbij gisteren op last van de regering dertig Polen het land zijn pitgezet, leidt tot een kort geding tegen de Neder landse Staat. De Alkmaarse ad vocaat A. Van Driel stuurt aan op juridische confrontatie om dat deze Polen volgens hem hier op volstrekt legale basis werken. Een eis tot 'wedertoelating' van de leliepluizers wordt maandagmiddag om twee uur behandeld door de rechtbank president in Haarlem. „De Po len hebbén de Duitse nationali teit of zijn bezig die te krijgen. Het zijn dus EG-onderdanen en hebben zich keurig bjj de Vreemdelingendienst gemeld en mogen hier drie maanden werken", aldus de in vreemde lingenrecht gespecialiseerde pleitbezorger. De groep werkt volgens Van Driel in dienst van de Duitse fir ma Ruffen in Kevelaer, waar de Polen momenteel de uitslag van het kort geding afwachten. Het Duitse bedrijf heeft een contract met het bedrijf in 't Zand afge sloten voor verwerking van de lelie-oogst. Het kort geding dient volgens Van Driel „nationale belangen" nu minister De Vries van sociale zaken heeft aangekondigd streng te gaan controleren op buitenlandse bollen werkers. Sinds kort zijn er telefonische spcl- waarbij u naar het buitenland moet bellen. Deze telefonische spelletjes, zoals Lottospel, Rad van Fortuin kunnen u veel geld kosten. ale tarief. Dit tarief begint bij f 0,40 per f 5,85 per i van deze spelletjes beginnen altijd me en per 1 januari 1994 ook met 00. Om grote financiële tcgcnvallci denken voordat ij u aan eerst goed na i telefoonspelletjes of tische lijnen belt die begir r bij deze spelletjes betaalt u cijfers 09 of 00. Kamer: Meer geld voor Betuwelijn den haag anp Een kamermeerderheid van CDA en PvdA vindt het be drag van enkele honderden miljoenen guldens die het kabinet extra wil uittrekken voor de Betuwelijn onaan vaardbaar laag. De partijen zeiden dit gisteren naar aan leiding van uitspraken van minister-president Lubbers eerder deze week tijdens de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer. De premier zei een bedrag van twee miljard bovenop de 6,3 miljard gulden waar het kabinet nu van uitgaat, krankzinnig te vinden. Lub bers dreigde de Betuwelijn niet te zullen aanleggen als het parlement met veel extra eisen komt voor aanpassin gen in het tracé. Een extf"a bedrag van enkele honder den miljoenen vindt de pre mier daarvoor voldoende. CDA-woordvoerder Leers: „Als je serieus een oplossing wil zoeken voor de knelpun ten bij Barendrecht en Zeve naar ben je er niet met twee honderd miljoen gulden. Je kunt je afvragen of het wel verantwoord is een goede renspoorlijn aan te leggen zonder die knelpunten op te lossen. Ik vind van niet. Dan zal ik terug gaan naar de fractie en zeggen: 't spijt me. maar zo'n goederenspoor verbinding veroorzaakt meer hinder dan wenselijk moet worden geacht". Al eerder liet ook de WD weten niet te zullen instem men met aanleg van de Betu welijn als het kabinet er niet meer geld voor wil uitgeven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3