Veerdienst j ubileert in woelig water HARWICH FOR THE CONTINENT Indien niet nu, wanneer dan? ZATERDAG 20 NOVEMBER 1993 2 l 4 Denkwijzer Concurrentie op Engeland groeit Het 'varende hotel' Koningin Beatrix op volle snelheid voor de kust van Essex. Als het een beetje meezit 'ch unnelende eerste passagiers volgend jaar door de Katiaaltunnel tussen het Europese continenten Engeland. Schiphol verwerkt inmiddels meer vluchten van en naar Groot-Brittannië dan van en naar welk ander land dan ook. Tussen al dit moderne transportgeweld naar de andere kant van de Noordzee viert een oudgediende dit jaar een feestje. De bootdienst van Hoek van Holland naar Harwich: 100 jaar. ATRICK VAN DEN HURK. Het vliegtuig is sneller, de trein straks misschien ook. Maar de boot spreekt ongetwijfeld het tot de verbeelding. Vraag een aantal nensen wat ze zich van hun reizen naar En gland herinneren, en bijna gegarandeerd ;omt de overtocht per veerboot ter sprake. )e een spreekt over de hippie-boot, omdat eind jaren zestig te duur was voor die ook wel eens inkopen wilden in Carnaby Street. Een ander heeft wel vlak voor een internationale voetbal- vedstrijd tussen de hooligans op de onrusti- nachtboot gezeten. Weer een ander herin- ïert zich oncomfortabele nachten aan boord ussen tientallen slapende rugzaktoeristen in le gangen. Een vierde denkt vooral aan sla- jeloze uren: sinds de ramp met de Herald of ree Enterprise voor Zeebrugge zit de schrik veerboten er bij sommigen goed in. In de herinneringen aan de oversteek naar leeft de lijn Hoek van Holland- als een van de oudere veer-verbin- over lange afstand in Europa. Al voor Chelmsford in 1893 - honderd jaar geleden lus - in Harwich afvoer voor haar eerste ocht, was er op onregelmatige basis zeever- teer tussen de Oostengelse havenplaats en iet Rotterdamse havengebied. Toen betrof iet echter vooral vrachtschepen, die af en toe een handjevol passagiers overzetten. Pas tadat in Nederland de Nieuwe Waterweg uitgegraven en in Engeland een nieuwe aangelegd het nog steeds gebruikte Quay kwam een geregelde ver- )inding in zicht. Een eeuw, talloze passa giers, één in vredestijd verloren schip en vvaalf in oorlogstijd gezonken zeereuzen la- er, varen nog dagelijks twee boten heen en wee boten terug. Nederlands 1991 is de bedrijfsvoering op de route honderd procent Nederlandse aangele onder de overkoepelende vlag van Zweedse Stena Line. Een eeuw geleden 'vas de dienst nog volkomen Brits. De verbin ding werd namelijk opgezet en geëxploiteerd ioor de Engelse Great Eastern Railway 3ER), die de rechten had om vanuit Harwich te onderhouden. Neder bemoeienis kwam er pas in 1927, toen de Stoomvaart Maatschappij Zeeland op Harwich ging varen. Op dat mo had de lijn zijn eerste en tot nog toe ramp al achter de rug. In 1907 sloeg de Berlin in een vliegende storm vlak voor Hoek van Holland op een havenhoofd. Het schip brak eri verging. Reddingsboten konden van wege de zware zeegang niets doen. Van de '43 opvarenden kon men er slechts 15 in vei brengen. De kapitein werd aanspra gesteld: hij had het advies om niet uit te varen in de wind geslagen. Een andere gezagvoerder die zijn schip verloor, verwierf daardoor juist de heldensta- tus. In de Eerste Wereldoorlog was de route over de Noordzee levensgevaarlijk vanwege de aanwezigheid van de Duitse marine. De kapiteins van de sterke veerschepen wisten meestal aan de duikboten te ontkomen door vol gas te geven. Ze waren dan eenvoudigweg te snel. Kapitein Fryatt van de Bri/ssels moest op een dag echter naar zwaardere middelen grijpen: de U-Boot lag pal voor zijn voorste ven. Hij ging toch op volle kracht vooruit en overvoer de onderzeeër. Die kon door snel te duiken maar net aan de ondergang ontko men. Fryatt werd later alsnog gepakt en gefu silleerd; de Duitsers brachten de Brussels tot zinken voor de kust van Brugge. Ze werd na de oorlog gelicht en verkocht. De opbrengst ging naar een nieuw ziekenhuis in Harwich: het Fryatt Memorial Hospital. De GÉR kreeg het in de Eerste Wereldoorlog zwaar voor de kiezen. Naast de Brussels ver loor de maatschappij nog vijf andere sche pen. Een aantal oude boten werd uit de mot- teballen gehaald om de dienst in 1919 te her vatten. Bij een fusie tussen enkele spoorweg maatschappijen ging de Harwich-vloot in 1923 over naar de London and East-Northern Railway (LENR), die de dienst vanaf 1927 sa men met de SMZ uitvoerde. Met de komst van de Zeeuwen deden ook de schepen met namen uit het huis van Oranje hun intrede. De SMZ verzorgde de dagdiensten met de Oranje Nassau en de Prinses Juliana. Dat laatste schip was in de volgende we reldoorlog een droef lot beschoren. Twee da gen na de invasie in Nederland in mei 1940 werd de vluchtende veerboot even buiten de kust tot zinken gebracht door de Duitsers, die het wrak in de jaren daarop gebruikten als oefendoelwit voor vliegtuigen. De andere SMZ-schepen de Mecklenburg, de Oranje Nassau, de Koningin Emma en de Prinses Beatrix wisten wel te ontkomen naar. En geland. De laatste twee werden omgebouwd voor troepentransport en veelvuldig ingezet op strijdtonelen. Ze moesten na afloop van de oorlog compleet worden verbouwd en kwamen pas in 1948 weer terug in dienst. De LENR trof het nog slechter: vijf van de acht door het leger gecharterde schepen gingen verloren. Het eerste schip dat de Britse maat schappij na de oorlog bestelde, kreeg ter na gedachtenis aan de operatie Market Garden de naam Arnhem. Car-ferries De jaren van de wederopbouw waren voor de lijn Hoek van Holland-Harwich het begin van een explosieve groei. In 1948 ging de LENR op in het door nationalisatie ontstane British Rail. Nieuwe schepen werden alsmaar groter en groter. De Koningin Wilhelmina Van 1959 bijvoorbeeld was het eerste speciaal voor de dienst gebouwde schip. Het had stabilisato ren, waardoor het zelfs bij een behoorlijke golfslag redelijk rustig op het water lag. Ook de ontwikkeling van het wegverkeer zorgde voor grote veranderingen. British Rail verslik te zich dan ook behoorlijk door nog een con ventioneel schip te laten bouwen. De Avalon kwam in 1964 in dienst en bleek slechts en kele jaren later al volkomen gedateerd. Het tijdperk van de car-ferries was aangebroken. Twee generaties roll-on-roll-ojfschepen verder, vaart Stena met de gigantische Bri- tannica en de Koningin Beatrix heen en weer. Beide schepen zijn goed voor zo'n 2.000 passagiers en ruim 400 auto's en doen in weinig meer denken aan een veerboot. De maatschappij spreekt zelf dan ook liever van cruise-ferries. De schepen lijken meer op va rende hotels dan op transportmiddelen. Ze tellen honderden slaapplaatsen en hebben elk twee restaurants, verschillende bars, bio scoopzalen en tax-freewinkels. De Zweedse moedermaatschappij plaatste het manage ment voor de efficiëntie volledig in Neder landse handen. Daarvoor werden in 1989 de SMZ en in 1991 de inmiddels tot Sealink om gedoopte Britse tak overgenomen. Ondanks het feit dat het aan passagiers niet ontbreekt, maakt de lijn Hoek van Hol land-Harwich al enkele jaren geen winst, zegt Harry Betist van Stena Line. „De inkomsten blijven achter bij de groei van het aantal pas sagiers. In 1991 en 1992 had dat vooral te maken met een grote reorganisatie die we doorvoerden. Dit jaar verwachtten we quitte te spelen, maar dat is niet gelukt", aldus Be tist. „Gezien de huidige recessie en de komst van de Kanaaltunnel rekenen we ook voor volgend jaar niet op sterke verbeteringen. We zijn dus aan de kostenkant gaan kijken en hebben een besparingsplan van 10 miljoen gulden opgesteld. Dat betekent helaas ook dat we het aantal personeelsleden moeten verkleinen." Tunnel Overigens is Betist niet echt bang voor de komst van de tunnel tussen Frankrijk en En geland. Stena verwacht wel enig effect, maar denkt toch dat de nieuwe verbinding te ver van Nederland vandaan ligt om een echte concurrent te worden. „We houden er in de prognoses rekening mee, maar we zijn niet echt benauwd. Want nieuwe mogelijkheden vergroten de markt ook. Er zullen na de ope ning van de tunnel meer mensen 'even een kijkje in Engeland' gaan nemen. Vanuit die ervaring kiest men een andere keer mis schien voor de boot. Ik denk persoonlijk dat vooral het vliegverkeer gaat merken dat de tunnel er is." Omdat de prijzen steeds verder naar elkaar zijn toegegroeid, is de luchtvaart overigens ook een stevige concurrent van de veerboot geworden. Stena zoekt het daarom in een 'doelgroepenbeleid': de voordelen voor de re creatieve en de zakelijke reiziger worden steeds belangrijkere lokkertjes. Betist: „Zakenmensen willen met de auto op stap. Dat kan naar Engeland alleen per schip. We hebben daarom sinds enige tijd speciale-luxe zakenhutten en -lounges en we proberen de zakenman te lokken door erop te attenderen dat hij lekker uitgerust 's ochtends vroeg in Engeland kan zijn. Met het vliegtuig moet je dan toch voor dag en dauw weg. Daarnaast willen we de recreatieve reiziger trekken met de luxe en de voorzieningen op de schepen", zegt Betist. „Vooral bij korte vakanties naar Engeland wordt de reis zo steeds meer een onderdeel van het plezier." Ook op het gebied van de snelheid zoekt Stena naar mogelijkheden om de concurren tie van vliegtuig en trein te weerstaan. Tussen West-Schotland en Noord-Ierland vaart sinds enige tijd de eerste kleine hoge-snel- heidsboot, een kruising tussen een catama ran en een gewone veerboot. Over twee jaar gaat een veel grotere Stena-catamaran de dienst op de Ierse Zee onderhouden. De in zet van zo'n nieuw schip zou de reistijd tus sen Hoek van Holland en Harwich kunnen halveren tot driëeneenhalf uur. Betist wil er echter niet over speculeren of de nieuwe ge neratie veerschepen ook op 'zijn' route gaat varen. „Ik vind het een spannend idee, maar zo'n schip kost een fortuin en Stena onder houdt nog dertien andere verbindingen. Spannend is èèn ding, maar haalbaar is iets anders. We wachten af." THE DAILY LINE UP DAY AND NIGHT SERVICES THE HOOK- FLUSHING-ANTWERP - ZEEBRUGGE-ESBJERG iTATIGN LONDON I Oude tijden: De Hollandse 'Bruine Vloot' en de vloot van Hoek van Holland-Harwich op een poster van voor de Tweede Wereldoorlog, foto s pr Enige tijd geleden verscheen er in de New York Times een artikel onder de merkwaardige titel: „Echtparen spreken dagelijks vier minuten met elkaar". In het artikel worden de resultaten beschreven van een onderzoek n^ar de tijdsbesteding van mensen die tot het midden of hogere kader van bedrijven of overheidsinstellingen be horen. De voornaamste klacht van de onderzochte per sonen was 'chronisch tijdsgebrek'. Voor een serieus ge sprek met hun partner bleken ze gemiddeld minder dan een half uur per week, 28 minuten om precies te zijn, be schikbaar te hebben. Voor hun kinderen bleven er zegge en schrijve 30 seconden per dag over. Niettemin gaven de meeste ondervraagden aan, dat het gezinsleven voor hen heel belangrijk is. Op de vraag: wat maakt dat mensen mislukken in hun beroep, valt - dat is inmiddels duidelijk uit tal van studies - geen simpel antwoord te geven. Er zijn geen algemene, min of meer voor iedereen geldende, oorzaken aan te wijzen. Maar er is een verschil tussen wel en niet succesvolle leidinggevenden, dat steeds maar weer opduikt in al lerlei onderzoeken: de weinig succesvolle managers hebben sterk de neiging tot verwaarlo zing van hun gezins-/relatiele ven. Het gaat hier om mensen, man nen en vrouwen, voor wie werk veruit prioriteit en prioritijd nummer 1 is. Ontstaan er op het werk problemen of neemt de werkdruk toe, dan wordt ook de tijdsinvestering in het werk ver der opgeschroefd; steeds ten kos te van andere levensgebieden. Tussen globaal hun 30ste en 45ste levensjaar komen nogal wat mensen in een neerwaartse spiraal terecht die er als volgt uit ziet: problemen op de werkplek versterken al bestaande spannin gen in de privé-situatie, terwijl op hun beurt moeilijkheden thuis het functioneren op de werkplek nadelig beïnvloeden. De almaar oplopende stress die daar het gevolg van is, leidt niet zelden tot vluchtgedrag in het werk zelf, vaak ook in alcohol en andere 'drugs' en in 'vluchti ge' relaties buiten de deur (vaak met werknemers uit hetzelfde bedrijf of instelling of met cliën ten/patiënten). Het zal duidelijk zijn dat die laatste vlucht, waar voor weer hele hordes uitvluch ten moeten worden bedacht, de stress en de bestaanswanorde al leen maar verder doen oplopen. Dit proces loopt vaak uit op een echte crisis-situatie, of een in eenstorting, van de partnerrela tie, alsook van de lichamelijke en geestelijke gezondheid in de vorm van bijvoorbeeld een ern stige depressie of overspannen heid die verder werken voor kor tere of langere tijd onmogelijk maakt. De persoon in kwestie re aliseert zich vaak pas dan, wat er gebeurd is of wat hij al die tijd gedaan heeft, namelijk: verwaar lozing van familie en vrienden die zich op den duur dan ook hebben teruggetrokken. Gezond heid verwaarloosd, en het den ken of reflecteren over het eigen gedrag en het effect daarvan op anderen verwaarloosd. Hij of zij wordt dan ook nog eens gecon fronteerd met het feit dat er nie mand is, ook niet op werkplek, die waardering heeft voor de eenzijdige overinvestering in een enkel levensgebied. In een artikel in de Harvard Busi ness Review met de veelzeggende titel „Het Werk Alibi: Als het moeilijker is om naar huis te gaan", schrijft Bartolome: „Veel leidinggevenden lijken zich niet te realiseren dat relaties in de privé-situatie net zo goed en net zo veel onderhoud en investering vragen als zakelijke relaties". Daar komt in veel gevallen nog bij: a) de angst voor conflicten met de levenspartner, en daar mee de neiging om gesprekken maar uit de weg gaan; b) de angst om zichzelf kwetsbaar op te stellen, en daarom veel te lang blijven doen 'alsV er niets aan de hand is'; c) een 'ma ha na 'hou ding, wat betreft het zich bezig houden met gezins- of relatie aangelegenheden. Bartolome verduidelijkt deze 'martana-houding als volgt. „Stel u bent 25 jaar en gehuwd/samenlevend. U staat aan het begin van uw carrière. U weet dat u nog een hele weg te gaan hebt om 'boven' te komen. U besluit om eerst aan uw carriè re te werken. Gezinsleven, ge zondheid en de bezinning op wat u verder met uw leven wil, ko men maftana wel. Maftana - u bent 30 jaar en u hebt 2-jarig kind. Als u inderdaad al op de weg 'naar boven' bent, hebt u nu duidelijk veel meer te doen. Als u nog niet hebt kunnen klimmen, zoekt u naar nieuwe wegen om omhoog te komen. In beide gevallen besluit u om u met gezinsleven, gezondheid en bezinning op wat u verder met uw leven wil, manana te gaan bezighouden. Manana - u bent 35 en lid van het management-team en uw sa laris ligt duidelijk boven het ge middelde. Desondanks komt af en toe een gevoel van angst en leegte bij u boven. Is dit het nou. is dit alles? Is dit een voortijdige 'midlife'-crisis? U besluit af te wachten en te zien of het mana na beter gaat. Manana - u bent begin 40 en be sluit (zoals veel vrouwen en mannen van uw leeftijd) u nu echt aan uw gezin te wijden, be ter op uw gezondheid te passen en ook aan andere dingen tijd te besteden dan alleen maar aan werken. Vanaf nu zal alles anders worden. Maar hier gaat vaak de 'alles of niets'-val open: of alles wordt anders... of niets. Helaas blijft het vaak bij niets". Waarom? Iemand die jaren lang bezig is geweest op de manier van 'Ik doe nu eerst dit, maar later zal ik echt al die ande re zaken die ik nu verwaarloos inhalen', die houdt zichzelf op twee manieren voor de gek. Op de eerste plaats: het is onmo gelijk om dezelfde ervaringen die je vandaag bewust hebt laten lo pen, morgen in te halen. Als we op 30-jarige leeftijd niet genieten van emotioneel contact met on ze partner, wanneer dan? De ge legenheden die je in dit opzicht eerder hebt laten lopen, kun je later niet meer inlopen. Ze zijn voorgoed verloren. Op de tweede plaats: wie zichzelf bepaalde gewoonten heeft aan geleerd, heeft meestal ook be paalde feiten gecreëerd die niet gemakkelijk te veranderen zijn. Het is bijvoorbeeld bepaald geen sinecure om plotseling een vriendschapsrelatie met je 16-ja rige zoon of dochter op te bou wen, als je dat tot nu toe ver waarloosd hebt. De frustraties in de eerste pogingen om zoiets toch nog op gang te brengen zijn vaak zo groot, dat we vaak snel weer terugvallen op de oude ma nier van omgaan. Vandaar dat het misschien toch niet zo'n slecht idee is om de vol gende vragen in de ik vorm op een papier over te schrijven en dat onder uw kussen te leggen zodat u er aan het begin en einde van de dag aan herinnerd wordt. 1. Hoe intensief hebt u in de laatste drie maanden aan de re latie met uw partner onderhoud besteed? 2. Hoe intensief hebt u aan de re latie met uw kind(eren) in de laatste drie maanden aandacht besteed? 3. Hebt u het laatste half jaar re gelmatig contact met uw ouders gehouden? 4. Hebt u het laatste jaar, buiten de gebruikelijke dingen (verjaar dag. bruiloft) tijd genomen voor uw familieleden? 5. Hebt u de laatste maand con tact met vrienden onderhouden? 6. Hoe vaak hebt u in de afgelo pen maand contact gezocht met anderen (vrienden, kennissen, familie) gewoon om wat bij te kletsen en niet om een of andere zakelijke reden? Als u wat ongemakkelijk wordt bij het aan uzelf stellen van deze vragen, schrijf er dan ook nog de volgende overdenking bij: 'Kie zen is verliezen en sommige ver liezen zijn voorgoed'. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 39