BIJVO ZATERDAGS EGSEL Het Oranje gewoel van de handel Commerciële wedstrijd rond Nederlands elftal 191 ZATERDAG 20 NOVEMBER 1993 Commercieel Oranje-gewoel bi; de firma Folat in Beverwijk. De jonge ondernemers Alex Adrichem (links) en Mare Mulckhuyse: „Veel supporters liepen in Polen met onze spullen rond. Was beste leuke han del." FOTO HANS VAN WEEL Oranje goes America. Handel rond het Nederlands elftal dus. VIP-vliegreizen, oranje petjes, sjaals, ballonnen, voetvoetbalschoenen met effectvolle neuzen. Ofwel: wie verdient er straks een bom duiten en wie steekt zijn hoofd in een strop? De commerciële jongens'op het marktterrein van de supportersgekte kunnen er tegenaan, zeker nu bekend werd dat de KNVB bezig is met een nieuw ontwerp van 'De Leeuw'. Eerste verkenning op een 'tricky markt'. Rob van den Dobbelsteen De handel in supportersgekte rond het Nederlands elftal wacht op dat ene genie. Zo'n man die bedenkt dat het best aardig is een oranje lintje om je auto-antenne te strikken. Of er een oranje ping-pong balletje op te prikken. Henk Brusse, directeur van Button Boss in Enschede: „Ik zie die snuiter nog ko men. In 1988, tijdens het Europees kam pioenschap voetbal in Duitsland. Hij zegt: 'Ik heb een fantastisch idee.' Ik zeg: 'Kom maar op.' Bleek het dat antenne-lintje te wezen. Inkoop 13 cent, verkoop 2 gulden! Te koop bij het pompstation. Hoeveel er van verkocht zijn vertel ik niet. Maar neem van mij aan: het was een gouwe handel." Geen zorgen Het Nederlands elftal en het eindtoerfiooi om het wereldkampioenschap voetbal. Het lijkt een commercieel niet onaantrekkelijke affai re. Daarbij hebben de handelaren met voor raden in de magazijnen het probleem te overwinnen van een uiterlijke verandering die de KNVB-Leèuw zal ondergaan. Verou derde opdrukken straks. Weg handel? „Ik denk het niet", zegt Alex Adrichem van het in Beverwijk gevestigde bedrijf Folat. Hij maakt zich geen zorgen. Adrichem: „Ach, er zijn al zoveel uitvoeringen van die leeuw... Dé Ne derlandse Leeuw is nog steeds standaard en daar wordt van tijd-tot-tijd op gevarieerd, zoals bij het laatste Europees kampioen schap. De praktijk heeft uitgewezen dat het voor de verkoop van al die 'Oranje'-spullen weinig uitmaakt. Als het maar oranje is en als er maar een ludieke tekst op staat. Dét wordt belangrijk gevonden. Niet zozeer hoe die leeuw eruit ziet. Daar hechten alleen de top- supporters aan, de mensen die alles-en-alles volgen waar het Nederlands elftal mee ge- - moeid is. Die pronken graag in de sfeer van: 'Kijk 's, ik heb toch maar mooi de échte.' Maar die groep is lang niet zo groot als de massa 'gelegenheids'-supporters op straten en in kroegen. Daarom: een nieuwe leeuw zal de oude spullen niet waardeloos maken." Probleem Waar een algehele euforie in 'Oranje'-handel andermaal op handen lijkt, prediken vetera nen enige voorzichtigheid. Henk Brusse, ge pokt en gemazeld in de verkoop van buttons, caps, sjaals en meer van dat soort uitbundig heid: „Ik zat afgelopen woensdagavond in Polen ook op de tribune. Daar zag ik petjes die ik zes jaar geleden al heb verkocht. Die gooien de mensen niet weg. Dat zijn re likwieën die ze nu weer gebruiken. De markt raakt verzadigd." Vorig jaar kwam het eerste alarmsignaal. Brusse stond handenwrijvend en likkebaar dend aan het hoofd van 100.000 petjes toen het Nederlands elftal zich plaatste voor het eindtoernooi om het Europees kampioen schap ,voetbal in Zweden. „En er waren er nog 40.000 op de boot onderweg ook. De fir ma Blokker kocht er 65.000 van me: had ik er nog altijd 75.000 over. Die hebben dus mooi tot begin dit jaar in het magazijn gelegen. Toen belde er iemand uit Sliedrecht. Of ik« nog oranje-witte petjes had voor de Unita in Angola. Stom geluk natuurlijk dat die club precies onze kleuren heeft. Ik zei: 'Hoeveel wil je er hebben?' Hou je niet voor mogelijk; ze hebben er 65.000 van me afgenomen." Het grootste probleem voor de commerciële boys lijkt nog het land waar volgend jaar zo mer de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal wordt gehou den: de Verenigde Staten van Amerika. Ver NIEUWE SCHOEN KAN 'BILJARTEN' De grootste commerciële slag rondom het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal zal zich ongetwijfeld gaan af spelen tussen de fabrikanten van sportkleding en voetbal schoenen. Piet Hink, voorzitter van de Raad van Commissaris sen van In tres waaronder de sportwinkelketen Intersport (140 vestigingen in Nederland) resoneert: „Je merkt aan alles dat vooral Nike en Reebok iets van plan zijn. Ze slaagden er nog steeds niet in om te infiltre ren op de voetbalschoenen- markt en nu zien ze een kans. Reebok heeft Bergkamp uit re- clame-overwegingen al onder contract genomen en ik kan me niet voorstellen dat Nike dat op zich laat zitten." De vraag is of deze firma's een antwoord hebben op de nieu we, met veel geheimzinnigheid omgeven, schoen die binnen kort door concurrent Adidas zal worden gepresenteerd. In Hoe velaken werd onlangs voor een geselecteerd gezelschap sport - winkeliers een eerste demon stratie gegeven. Hink: „Ongelooflijk. Boven op de weg betekent immers weinig supporters. Joop ter Haar, directeur van OAD, de reisor ganisatie die het Nederlands elftal sponsort: „Ach, als ik op de geluiden afga en op m'n er varing, dan geloof ik dat er toch nog heel wat mensen speciaal voor het voetballen naar Amerika zullen reizen hoor. Dan heb ik het dus over de echte freaks, de leden van de supporterclubs die nu al aan het sparen zijn. Maar er gaan er natuurlijk ook die een gewo ne vakantie zullen combineren met een be zoek aan een wedstrijd. 'Leuke handel Niettemin mag worden aangenomen dat de meeste Nederlandse voetballiefhebbers de manoeuvres van Oranje op het televisie scherm zullen volgen. Eventueel in een bom vol cafe'. Het is vooral die gedachte waar Alex Adrichem en zijn compagnon Mare Mulck huyse zich aan vastklampen. De jonge on dernemers van het afgelopen zomer opge richte ballonnenbedrijfje Folat in Beverwijk, stortten zich al vóór de ontmoeting Polen- Nederland in het commerciële gewoel. Naast oranje ballonnen, brachten ze oranje petjes, zonnekleppen en sjaals aan de man. Mare: „Wij hebben onze slag al geslagen. Veel sup porters in Polen liepen met onze spullen rond. Was best leuke handel." Maar nu? Mare Mulckhuyse twijfelt. „De och tend na de wedstrijd kregen we de eerste be stellingen binnen. Van kroegen vooral. Maar dat gaat voorlopig natuurlijk om kleine hoe veelheden. Ik denk dat het pas interessant wordt als Nederland in Amerika de tweede ronde bereikt. Dan krijg je net als in '88 en schoen zit een speciaal soort rubber met noppen. Daarmee kan een goeie voetballer de bal zoveel effect meegeven dat ze de muurtjes bij vrije trappen wel kunnen opdoeken. Het was net biljarten. Ronald Koeman krulde de bal er gewoon om heen. Het schijnt dat Regie Blinker de schoen heeft gepro beerd tijdens de thuiswedstrijd tegen Porto en dat hij er erg en thousiast over was. Adidas ontwikkelde tevens de nieuwe bal waarmee op het toernooi in Amerika zal worden gespeeld. Hink: „Zoiets valt voor mij wat moeilijker te be oordelen dan een schoen. Maar Adidas beweert dat de bal snel ler is omdat hij minder lucht- weerstand zou hebben. Wil ik best aannemen. De tango-bal van Argentinië 1978 betekende tenslotte ook een revolutie. Het blijkt steeds weer dat zo'n toer nooi een enorme stimulans is voor firma's om met iets nieuws te komen. Ook op kledingge- bied verwacht ik veel. De ko mende maanden worden héél interessant." '92 de oranje-gekte. Dan wil plotseling ieder een meedoen en zullen er ook meer mensen naar Amerika gaan. Ik heb begrepen dat er vier jaar geleden naar Italië en twee jaar gele den naar Zweden, nogal wat vliegtuigen zijn vertrokken met VIPS en zo. En die willen dan ineens ook iets oranjes op hun kop." Relatie marketing, heet dat. Nodig uw goede commerciële partners uit voor een wedstrijd van 'Holland', waar ook ter wereld. Philips, de PTT en meer van dat soort bedrijven, 'maakten er vooral in 1992 goede sier mee. Op de luchthaven van Göteborg landde het ene na het andere Nederlandse vliegtuig, vol gepropt met krijgsliederen zingende heren die zich er niet voor schaamden ook nog eens oranje sweaters over hun driedelige kos tuums te trekken. En in Italië (1990) werden de bezoeken aan de stadions zelfs gecombi neerd met romantische moonlight-cruises over de Middellandse Zee. Kassa. Woord voerder Focko Dorhout Mees van reisorgani satie Holland International. „We hebben een speciale afdeling die zich met dat soort rei zen bezighoudt. De eerste contacten voor het WK in Amerika zijn al gelegd. Maar pas als bekend is waar Nederland z'n wedstrijden speelt, kunnen er spijkers me) koppen wor den geslagen." Aanbiedingen Waarop de vraag rijst met welke vervoerder de trips zullen worden gemaakt. Transavia (toen nog sponsor) was jarenlang de vaste carrier voor het Nederlands elftal en z'n sup porters. loop ter Haar van OAD. dat ook al bezig is VIP-reizen voor te bereiden: „Wie er het meest voor in aanmerking komt, is na tuurlijk Martinair. Da s de enige Nederlandse chartermaatschappij die op de Verenigde Staten vliegt. Maar ik kan me voorstellen dat ook buitenlandse airlines een graantje probe ren mee te pikken en dan vooral de Ameri kaanse. Dat wordt - nu het Engelse elftal is afgevallen - nog een heel gevecht." En daar niet alleen. Neem de reisbranche. De eerste duizend 'pakketten' (reis, logies en het bijwonen van wedstrijden) zijn al aangebo den door de splinternieuwe combinatie van de ondernemingen Voetbal 2000, Air Trade en Expersport. Afgelopen week werd er niet alleen landelijk geadverteerd, maar viel er ook een offerte in de brievenbus van diverse sponsors van grote Nederlandse voetbal clubs. Prijzen werden in de aanbieding niet genoemd. Een woordvoerster van Expersport in Haarlem: „Dat gaat ook moeilijk. Er zijn zoveel mogelijkheden. Onze aanbiedingen liggen tussen de 3795 en 7755 gulden." Gepeperde sommen. Expersport kreeg don derdag. na de tegen Polen gewonnen wed strijd. tussen de 350 en 400 telefoontjes te verwerken.Onverwacht veel, maar hoeveel fans zullen Oranje na het vernemen van de kosten metterdaad achterna vliegen? Arend de Roever van Oranje-sponsor Reisbureau Roever. „Ik hou het op vier- a' vijfduizend man. Die wedstrijd in Polen is geen graad meter. Daar stonden twintigduizend Neder landers, van wie de meesten tweehonderd- vijftig gulden hebben betaald. Bedragen die voor de meeste supporters te behappen zijn. Maar Amerika wordt natuurlijk andere koek. Uitkijken De Roever heeft zijn calculaties nog niet af gerond. Hij verwacht dat zijn goedkoopste 'pakketjes' tussen de 2200 (1 wedstrijd) en 3500 (3 wedstrijden) zullen kosten. Kan het echt niet goedkoper? De Roever, die met Ex persport als enige in Nederland kaartjes voor het toernooi mag verkopen: „Ik denk het niet. Maar ongetwijfeld krijgen we straks weer te maken met beunhazen die op een of andere slinkse wijze kaartjes hebben versierd en onder onze prijs duiken. Wie daarmee in zee gaat, moet niet vreemd opkijken als-ie toestanden krijgt zoals in 1990 in Italië. Ho tels die plotseling vol zitten, vliegtuigen die niet komen opdagen... Nou ja, alle ellende die je kunt bedenken." De beunhazen. De eendagsvliegen. De snelle jongens. Ooit op weergaloze wijze verbeeld door Kees van Kooten (Jacobse) en Wim de Bie (Tedje van Es). Henk Brusse is er niet echt bang voor. „Ze zullen wat handel weg pakken. Maar het zijn geen blijvertjes. Kan ook niet. Voordat je 't weet, zit je met je hoofd in een strop. Het logo en de mascotte van het WK-toemooi mag alleen worden ge bruikt na toestemming van de firma Harrileli in Honkong. Daar moet je een gigantisch be drag voor betalen. Doe je dat niet en zet je het beeldmerk toch op een sjaal of zo, dan ga je onherroepelijk voor de bijl. Die Chinezen hebben ogen van voren en van achteren." Brusse gaat straks 'misschien' proberen ge bruik van logo en mascotte te kopen. ..Ik ben er nog niet uit. Maar als ik het doe, dan ge beurt dat niet tegen elke prijs. Ten eerste vind ik die beeldmerkjes niet om aan te zien en ten tweede maakt het een sjaal, een kus sentje of een button onredelijk duur als je er niet enorme hoeveelheden van verkoopt. Daarom: ik twijfel. De spullen die ik verkoop, moeten een glimlach teweeg brengen. Zoiets als 'n Gullit-pet met rasta-staartjes, dat strikje van 1988, die zwaai-handjes op de achterruit van een auto, déór wacht ik op. Niet op de obligate sjaaltjes met KNVB-leeuw. 't Is zo tricky, deze markt."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31