Heitmann uiterst omstreden Orania: een ideaal bedreigd door werkelijkheid Feiten &Meningen 'Ouderwets beperkt en rigide' ZATERDAG 20 NOVEMBER 1993152 Steffen Heitmann is op dit mo ment de meest omstreden man van Duitsland. Twee maanden geleden benoemde de CDU van bondskanselier Helmut Kohl de vrijwel onbekende Oostduitse partijgenoot tot kandidaat voor de opvolging van bondspresi dent Richard von Weizsacker. Het huidige staatshoofd is vol gend jaar mei niet herkiesbaar na twee periodes van vijfjaar. De 49-jarige Heitmann, mi nister van justitie in de nieuwe deelstaat Saksen, viel meteen op door ongemakkelijke, voor velen pijnlijke uitspraken over vrouwen,' buitenlanders, Europa en het Duitsemaziverleden. De uitlatingen van de kersverse kandidaat zorgden en zorgen voor een aanhoudende storm van protesten, niet alleen bij de linkse oppositie. Ook de liberale FDP, de coalitiepartner van de christen-democraten en hun Beierse zusterpartij de CSU, heeft duidelijk moeite met Ko hls keuze. De aartsconservatieve Oost duitse politicus is 'sowieso' niet geschikt als representant van de Duitse bevolldng, meende het weekblad Die Zeit. „Zijn kijk is veel te beperkt, te ouderwets en te rigide om de kloof tussen de twee gemeenschappen in Duitsland te overbruggen." Presidents-kandidaat: 'Bewaren wat bewaard moet blijven Steffen Heitmann is zeer opgetogen over het houten klompje, gevuld met Haagse hopjes. Het bescheiden pre sentje uit Nederland tovert een brede glimlach op het hoofd met het zeer kort geknipte haar. De man, die mo gelijk president van Duitsland wordt maar nu al uiterst omstreden is, vraagt of hij alvast een snoepje mag proe- ROBERT BLOEMEN Steffen Heitman „Ik ben één keer in uw land ge weest", begint hij. „Zo'n tien jaar geleden. Ik was in de Bondsrepubliek op bezoek, en ben met de trein naar Amster dam gereden. Een dag op en neer. Het was prachtig. Óp de terugweg controleerden twee Hollandse douaniers mij. Inder daad, ik was als DDR-burger zonder visum illegaal de grens overgestoken. Ik verzekerde het duo dat ik de volgende keer gel dige papieren bij me zou heb ben." Claudia Conrad moet lachen. Zij is sinds zes weken de woord voerster van Heitmann en bij elk gesprek aanwezig. Na enkele opzienbarende uitspraken van de Oostduitser, in zijn eerste in terview, hadden verontruste partijgenoten van de kandidaat op een begeleider aangedron gen. Conrad volgt het interview nauwlettend, maar grijpt voor lopig niet in. Bondskanselier Helmut Kohl ziet Heitmann als de meest ge schikte opvolger van Richard von Weizsacker. Maar waar de huidige president vrijwel overal brede sympathie krijgt, lijkt het beoogde staatshoofd alleen maar onbegrip en verbijstering op te roepen. „Ik denk dat dat nauwelijks an ders kan zijn. Voor de meesten was ik een onbekende, onbe langrijke man uit het Oosten. Hoe komt zo iemand erbij bin nen te willen dringen in de poli tieke elite, vroegen velen zich af. Inmiddels kent driekwart van de Duitse bevolking mijn naam. Ik ben nog maar drie jaar poli- - tiek actief, ik ben een zogeheten Seiteneinsteige?dus niet ie mand die na zijn studie meteen politicus werd." Eigenlijk was Kohl nog van plan geweest overleg te voeren met de Beierse zusterpartij CSU en de liberale coalitiepartner FDP. In de ogen van Heitmann zag bondskanselier Kohl zich echter genoodzaakt hem onverwacht snel te benoemen tot kandidaat, nadat de sociaal-democratische SPD zich voor Johannes Rau had uitgesproken. De minister van justitie in'de nieuwe deelstaat Saksen vol deed aan de drie vereiste crite ria. Hij kwam uit het Oosten, hij was geen meeloper geweest van het DDR-regime en hij had po litieke ervaring. „Als ik niet uit het Oosten zou komen, was ik geen kandidaat geweest", geeft Heitmann toe. Hij spreekt vervolgens over het geringe aantal Oostduitse politi ci op belangrijke posten, en over de symboliek van een uit het Oosten afkomstig staats hoofd. Maar hij geeft voorzich tig toe dat de keuze voor hem ook samenhangt met de parle mentsverkiezingen eind vol gend jaar. Kohl hoopt op de kie zersgunst van de Oostduitsers. De kandidaat voelt zich niet misbruikt. Kohls tactiek is toch geen schande? Anders zou de CDU-partijvoorzitter geen goe de politicus zijn, meent hij. De Oostduitser koketteert met zijn politieke 'anders-zijn'. Keer op keer schermt hij zich af van de gladde beroepspolitici, zoals hij ze noemt. Heitmann heeft het over de „innerlijke vrijheid" om het oök op een andere ma nier te doen. „Ik probeer het op een nieuwe manier te doen. De politiek zegt niet meer duidelijk genoeg hoe ze een probleem wil oplossen, of dat ze het probleem niet aan kan. Ik zie geen partij in Duits land, ook mijn eigen partij niet, die een concept ldaar heeft om met de groeiende werkloosheid om te gaan. Je moet de moed hebben dat toe te geven." Heitmann geeft herhaaldelijk toe dat hij niet alles zo precies kan formuleren als hij het ei genlijk bedoelt. Maar hij vind de kritiek op zijn taalgebruik onte recht, ja oneerlijk. „Ik wacht nu alleen nog op een artikel over mijn gefrustreerde seksleven." Woordvoerster Conrad schrikt op. Dat mag natuurlijk niet op geschreven worden. Heitmann maakt de indruk op recht teleurgesteld te zijn ge weest over de stoten onder de gordel. „Toen mijn kandidatuur meteen zoveel negatieve reac ties opriep, heb ik op het punt gestaan mij terug te trekken. Ik. vroeg mijn vrouw: 'Hêbbfen wij dat nu nodig om ons zo te laten bekogelen met modder?' De aanvallen die nu komen, raken mij niet meer zo. Je merkt de opzet." Maar is die kritiek dan onte recht? Vooral met zijn uitlatin gen over het Duitse naziverle den veroorzaakte de kandidaat nogal wat opschudding. Claudia Conrad zucht diep. Alweer dat thema! Heitmann begrijpt het signaal. „Ik heb geen zin meer om steeds opnieuw hetzelfde te zeggen. Ik heb ertoe bijgedra- gen dat een paar onderwerpen in onze samenleving bespreek baarder zijn geworden. En wat dat betreft, kan ik al heel tevre den zijn." En dan, verongelijkt: „Wat ik gezegd heb over het in dammen van de stroom asiel zoekers, dat kun je bijna letter lijk bij SPD-presidentskandidaat Rau nalezen. Maar dan valt nie mand er over. Bij mij spreken ze over een schandalige opvat ting." Heitmann komt dan toch weer terug op de Duitse rol na de Tweede Wereldoorlog. „We moeten leren normaal om te gaan met de Duitse geschiede-1 nis. De Duitsers hebben voor zichzelf een speciale rol gescha pen, met een 'betere' moraal. Maar wij zijn niet moralistische dan andere volkeren. De Bonds republiek heeft, hoop ik, geen slechtere of betere moraal dan haar buren. En dat moeten we leren in te zien." Als Heitmann hoort dat ruim de helft van de jongeren in Neder land zeer negatief is over Duits land, ziet hij dat als bewijs voor zijn stelling. „Daar ligt onze op gave. Wij moeten weer 'nor maal' worden, zodat het buiten land niet meer bang voor ons hoeft te zijn. Maar wij kunnen onszelf niet als normaal land bestempelen, dat moeten de anderen doen." Critici schilderen Heitmann af als aartsconservatief. „Voor mij is conservatief geen scheld woord. Het gaat erom datgene te bewaren, dat het waard is be houden te blijven. En daartoe behoren natuurlijk ook de libe rale verworvenheden, bij voor beeld de vrijheid van menings uiting. In de DDR heb ik er erg onder geleden niet te kunnen doen en zeggen wat ik wilde. Natuurlijk moet ook ik leren om te gaan met die nieuwe vrijheid. In de DDR hebben wij dat niet kunnen leren. Ik vind dat geen schande, ik zie dat zelfs als voordeel." Tweeëneenhalf jaar geleden bracht onze correspon dent Peter van Nuijsenburg een bezoek aan Orania, een verlaten gehucht in de Kaapprovincie halver wege Johannesburg en Kaapstad. Hier zou de Afri kaner Volksstaat worden gevestigd. Hij trof een door hitte geteisterde spookstad aan, waar hij niet welkom was. Nu is de Volksstaat actueler dan ooit. Rechtse Afrikaners dreigen met een burgeroorlog, wanneer het nieuwe Zuid-Afrika geen plaats biedt aan een eigen staat voor de boeren. Maar is zo'n staat levensvatbaar? Aanleiding voor een nieuw be zoek aan Orania, waar de praktijk weerbarstiger blijkt dan de theorie. 'Selfwerksaamheid' in Orania. ORANIA P. VAN NUIJSENBURG Het dorp ligt als een oase in het uitgemergelde landschap. De bomen, de struiken, de planten en de gazons rond de keurige pre fab woningen zijn onwe zenlijk groen voor de bezoeker die uren door een eindeloze vlakte heeft gereden, waar de droogte elke kleur heeft uitgel oogd en een enkel schaap het bewijs moet leveren, dat leven hier mogelijk is. Het dorp dankt zijn bestaan en naam aan de Oranjerivier, de le vensader voor de bewoners van deze noordelijke uithoek van de Kaapprovincie, halverwege Jo hannesburg en Kaapstad, waar de temperatuur 's zomers tot ver boven de 40 graden kan op lopen en per jaar zelden meer dan 200 mm regen valt. Het is een dorp als zovele in dit gebied. Een kerk, een gemeen schapshuis, een winkel, een zwembad, straten die langs de lineaal zijn aangelegd. Het leven heeft er de snelheid van een vertraagde film. Je stopt er af- leen om te tanken en bent in de meeste gevallen de naam 100 meter verder al weer vergeten. Maar vrijwel elke Zuidafrikaan kent Orania. Het 307 inwoners tellende gehucht is sinds twee- ëneen halfjaar de bakermat van wat moet uitgroeien tot de Volksstaat, het exclusieve thuis land voor Afrikaners. Jan en Rika Brak (beiden 56) wonen sinds april in Orania. Ze verkochten zestien jaar geleden hun boerderij in Drenthe en emigreerden naar Zuid-Afrika, „omdat we in Nederland geen toekomst meer zagen voor onze vier kinderen". Het zat ze in het begin niet mee in hun nieuwë vaderland, een aantal onderne mingen liep op een mislukking uit, maar de laatste jaren leken ze hun draai te hebben gevon den. De boerderij die ze in Cul- linan, even buiten Pretoria, hadden gepacht, liep goed en Brak wilde het bedrijf zelfs over- tekst geslopen. Niet belangrijk, maar ik wil in een contract geen fouten hebben. Het contract zou worden herzien en toen ge beurde het: er werden twee koeien van me gestolen. Dat was een strop van 4000 Rand 2.400, red.) Kijk, het was al onrustiger geworden, al was het nog niet zo erg als in de rest van het land, en er werd al steeds meer gestolen, maar dit deed de deur dicht. Ik liep 's nachts met een geweer rond! We zeiden te gen elkaar 'dit is geen leven' en besloten van de koop af te zien en naar Orania te gaan". Brak had twee jaar geleden 'ne gatieve berichten' over het ex periment aan de Oranjerivier gelezen. „Maar dan wordt mijn nieuwsgierigheid geprikkeld, hè, en verleden jaar zijn we gaan kijken. De grondgedachte spreekt me aan, een eigen staat voor de Afrikaners, waar ze zelf, zonder zwarte knechten, voor hun eigen kostje moeten zor gen. In Cullinan hadden we maar vier kaffers en die gaven al heel wat problemen. Ze kwa men niet opdagen als we ze no dig hadden, of waren dronken. Het is regelmatig voorgekomen dat de kinderen op zondag de varkenshokken moesten schoonmaken. Nu doen we het allemaal zelf met een blanke knecht en het gaat prima". Brak heeft nu 40 koeien, waar van 20 'in produktie'; tien fok- zeugen en 70 biggen, die voor de slacht zijn bestemd. Rika maakt kaas, ongeveer 100 kaas jes per week en de zaken gaan goed, zeggen ze. Zij en hun nog thuiswonende kinderen Ria (18) en Wim (15) zijn 'geweldig ge lukkig' in Orania. „Twee jaar geleden zei iedereen dat Professor Boshoff een gaatje in zijn hoofd had. Nu willen 'ze' ook komen. Ze zijn het beu om van hun boerderij te worden verjaagdzegt Jan in een ver wijzing naar niet bestaande plannen van het ANC om alle blanke boeren te onteigenen. Professor Carel Boshoff (65) is de geestelijk vader van de eigen staat voor het Boerenvolk. Ooit FOTO Sylvi, was deze schoonzoon van Hen drik Frensch Verwoerd, de ar chitect van de apartheid, een pijler van het Afrikaner esta blishment. Hij was voorzitter van de Broederbond, het gehei me genootschap dat de verhef fing van de Afrikaner nastreeft en de denktank is van de rege rende Nationale Partij, en hoog leraar theologie aan de Univer siteit van Pretoria. Deze in vloedrijke en machtige posities heeft hij opgegeven voor zijn ideaal, de Afrikaner Volksstaat. In deze Volksstaat kan de Afri kaner, die het nieuwe non-ra ciale Zuid-Afrika verwerpt, zijn eigen 'unieke cultuur en levens wijze' in stand houden. Hij hoeft niet te vrezen voor in menging door en vermenging met andere rassen, met wie hij overigens wel in vrede kan le ven, want racisme is taboe. Zelf werkzaamheid is een van de hoekstenen van de Volksstaatsi deologie, zodat hij zelf de han den uit de mouwen moet ste ken en geen zwart personeel mag hebben. Nu is voor vrijwel elke Afrikaner partij, waarvan de belangrijkste verenigd zijn in het Afrikaner Volksfront (AVF), het zelfbe schikkingsrecht van de Afrika ner het belangrijkste program mapunt. Maar Boshoff komt de eer toe dat zijn plannen beter doordacht zijn dan die van an dere Volksstaatfilosofen. Onontgonnen Waar de AVF-partijen nog steeds niet kunnen aangeven, waar hun Volksstaat moet lig gen, heeft Boshoff zijn oog laten vallen op het westen van de Kaapprovincie. Het gebied is dun bevolkt, er wonen naar schatting 100.000 niet-blanken, is in grote delen een semi-woes- tijn en is economisch vrijwel onontgonnen. Deniet-blanken, voornamelijk kleurlingen, krij gen de zelfde rechten als de Afrikaners, maar Boshoff gaat er stilzwijgend van uit dat ze niet in de Volksstaat zullen willen blijven of geen gebruik zullen maken van hun stemrecht. Orania is in 1963 gesticht voor de blanke werknemers van Rijkswaterstaat, die werkten aan een nabijgelegen stuwdam. Voor de kleurling-arbeiders werd 250 kilometer verder een bescheidener gehucht uit de grond gestampt dat nu Kleinge- luk heet en bewoond wordt door een groep verpauperde blanken, die voor een schamel loon het vuile werk in Orania opknappen. Na de voltooiing van de werkzaamheden in 1988 werd het dorp verlaten. In janu ari 1991 werd het complex ge kocht door een BV die daar de Volksstaat wilde vestigen. Omstreden Het project was van meet af aan omstreden, omdat de 400 kleur lingen die nog in Kleingeluk woonden, binnen drie maan den moesten vertrekken. De Volksstaat was, zo leek het, de voortzetting van de apartheid op kleine schaal. Het experi ment dat in Zuid-Afrika een fiasco was geworden, zou aan de Oranjerivier een nieuwe kans krijgen. Die indruk werd nog versterkt toen mevrouw Betsy Verwoerd, de 92-jarige weduwe van de apartheidsprofeet, verle den jaar haar intrek in het dorp Een rondgang door het dorp maakt duidelijk dat Orania de aanloopproblemen nog niet heeft overwonnen. De 83 pre fab-huizen die twee en halfjaar geleden nog rijp voor de sloop waren, zijn nu opgelapt en in de meeste gevallen bewoond. De Volksschool Orania, met 52 leerlingen van zes tot 18 jaar, is uitgerust met computers. Bouwvakkers verbouwen het voormalige kantoor van Rijks- Nederlander Jan Brak: 'Twee jaar geleden zei iedereen dat professor Boshoff een gaatje in z'n hoofd had'. FOTO Sylvia Moreschb waterstaat tot een ziekenhuis. De mededelingen op het prik bord van het gemeenschaps huis suggereren een rijk sociaal leven. Maar wat vooral opvalt, is het ontbreken van bedrijvigheid, die produktief genoemd kan worden. De familie Brak maakt kaas, burgemeester Pelser heeft een meubelfabriek opgezet en Toppie Steenberg is aannemer, maar daarmee is de opsom ming vrijwel volledig. De andere bedrijven, een winkel, een ma kelaardij, een cafetaria, opere ren in de dienstverlening, die per definitie afhankelijk is van wat er in de produktieve sector wordt verdiend. Geen geld Pelser geeft na een lange, roos kleurige uiteenzetting over de toekomst van zijn dorp toe, dat de economische levensvatbaar heid van het project hem zor gen baart. „We hebben mo menteel geen geld voor de ver dere ontwikkeling van het dorp en er is ook weinig werk. Er zijn mensen genoeg die zich hier willen vestigen, maar ze kunnen niet aan de slag". De economische problemen kunnen misschien nog over wonnen worden, maar dat wordt moeilijker met een pro bleem, waarmee de visionairen van de Volksstaat geen rekening wensten te houden: de mentali teitsverandering die zich onder de Afrikaners heeft voltrokken. De Afrikaner die hun droom moet verwezenlijken, bestaat voornamelijk in hun verbeel ding. De onverzettelijke Boer van de Grote Trek, de vrijheids oorlogen tegen de Engelsen en de beginjaren van de apartheid is een mythe geworden. De meeste Afrikaners zijn na 40 jaar apartheid bezadigde bur gers, over wie de pioniersgeest op zijn best na een stevige slok bij de 'braai', de Zuidafrikaanse barbecue, vaardig wordt. Dat verklaart ook waarom de toe loop naar Orania niet overwel digend en het verloop onder de bewoners groot is. Pelser zegt dat de Afrikaner 'verweekt' is. „De oude Afrika ner waarden, en dan vooral zelf werkzaamheid, moeten weer in ere hersteld worden. De Afrika ner moet weer met zijn handen leren werken, ondernemer wor den". Hij is er heilig van over tuigd, dat dat 2al lukken. „We hebben hier mensen die niet wisten hoe ze aan de kost moesten komen, maar het on dernemen in het bloed blijken te hebben. Maar ik denk dat er eerst een periode van verarming moet komen, voordat de echte Afrikaner weer opstaat". Die 'periode van verarming', treedt in zodra het ANC de regering overneemt, aldus Pelser. „En dan zuflen de Afrikaners in gro ten getale naar Orania trekken". Het is de vraag of Orania, laat staan de Volksstaat, dan nog zal bestaan. Want dit Afrikaner Utopia wordt niet alleen be dreigd door de politiek, de eco nomie en de Jan Salie-geest on der het volk, voor wie professor Boshoff zijn droom droomt. De misschien wel grootste bedrei ging is de oude Afrikaner ziekte: chronische verdeeldheid, met als nevensymptoom: diep ge wortelde onverdraagzaamheid. Feuilleton De Afrikaner geschiedenis is een feuilleton van afsplitsingen, vetes en verkettering. 'Een dracht maakt macht' was het motto van de leiders van de Grote Trek. Het kon niet voor komen dat ze na het vertrek ge lijk begonnen te ruziën. Wie het waagde van de aangegeven rou te af te wijken, was een verrader en het mikpunt van haat. Orania is geen uitzondering. Het dorp is klein en heeft de trekken van veel kleine gemeen schappen: roddel en achterklap en de afgunst van degenen die moeten sappelen jegens ande ren die het breder hebben. Maar Orania is ook een ideolo gisch experiment en dat kan al leen slagen als de gelederen ge sloten blijven. Nu, na tweeën eenhalf jaar zijn de scheuren in L de facade van eensgezindheid aL zichtbaar. L De spanningen lopen vooral v hoog op tussen de leden van de neo-nazistische Afrikaner Weer s standsbeweging (AWB) en de meer 'verlichte' Volksstaters, j. Gawie Posthumus is lid van de L, AWB. Hij spreekt de bloed-en- v bodemtaai van zijn leider, Eu- t gene TerreBlanche. Hij haat De t Klerk en ANC-leider Nelson ;j Mandela uit het diepst van zijn hart. „Mandela is de anti-christ c en aan hem levert De Klerk dit c land uit, land waarvoor wij met T ons bloed hebben betaald". Hij j( citeert aan de lopende band uit ,2 de bijbel om zijn gelijk te bewij-L zen. „De schrift zegt dat ik ras- zuiver moeten blijven en daar om hebben we hier in Orania f onze biocratiegesticht". U Het bleef niet bij deze uitspra- jj ken. De daad werd vooral in het' eerste jaar regelmatig bij het ra-u cistische woord gevoegd. Boe- ren uit de omgeving moesten ini het geweer komen omdat hun 1 arbeiders, kleurlingen die het waagden inkopen te doen in de t dorpswinkel, werden afgeran seld. Dit soort excessen zijn de i laatste tijd niet meer voorgeko- Aan het eind van zijn rondlei- j ding brengt voorlichter Nico ij van den Berg de bezoekers naarj) de heuvel waar het gemeen - j schapshuis staat. Hier onthulde i- mevrouw Verwoerd begin dit jaar een buste van haar man. Het beeld stond ooit op het Ver- woerdplein in Pretoria. Maar de tijden zijn veranderd en het plein is nu vernoemd naar Sam my Marks, een joodse zaken man uit het begin van deze eeuw en voor het beeld van Ver-H woerd was geen plaats meer. Ji Nico vertelt dat het de bedoe- y ling is dat er een park wordt in- gericht met alle beelden van Verwoerd, die in het nieuwe i Zuid-Afrika bij het grof vuil zul- F len worden gezet. Hij lijkt het niet te beseffen, dat hij daarmee), het vonnis uitspreekt over de i toekomst van Orania. Orania moet uitgroeien tot het exclusieve thuisland voor Afrikaners. FOTO Sylvia Moresc

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2