Vooruit denken bij Dino-Duell Jaareditie van Trivial Pursuit Vrije tijd Waterbesparing in de badkamer Piccolo Horloge van afvalmateriaal Droom reizen Nieuwe versie Party Pictionary Eddy Op een snikhete dag in een van de tientallen miljoenen zomers die het dinosaurustijdperk telde, nadert de zon langzaam haar hoogste punt. De dino's van de vlakte snakken naar de verkoeling van water. Een groep dino's heeft een stukje water gevonden en staat op het punt om zich erin te storten. Tot hun ontzet ting merken ze dat een andere groep hetzelfde stukje water heeft uitgezocht. Er is slechts plaats voor één groep en dus is het knokken ge blazen. De gekte rond dinosaurussen en alles wat daarmee heeft te maken, heeft ook de spelfabrikanten be smet. Kozep de meesten voor het 'verdinosaurussen' van bestaande spellen, fabrikant Cobrain gooide het over een creatievere boeg en kwam met Dino-Duell op de markt. Een so'ort dino-dammen. In de doos zit een speelbord ver deeld in 56 vakken. Daarop vinden de dino-duels plaats. De twee spe lers beschikken daartoe over 12 di nosaurussen elk. Er zijn drie soor ten: Stegosaurus, Tyrannosaurus en Triceraptors. Onuitsprekelijke na men, maar blijven oefenen. Als het spel begint, staan de di no's tegenover elkaar, net zoals de stenen of stukken van een dam- of Spelfabrikant Ravensburger heeft zich ook op de dino saurussen gestort. Naast acht verschillende puzzels (onge veer 14 gulden per stuk), heeft de fabrikant ook Dino sauriër-Memory (23 gulden). Dit spel is geschikt voor kin deren vanaf acht jaar. Voor de kleintjes tot zeven jaar heeft Ravensburger In de we reld van de dinosauriërs (24 gulden). Een leuk en leer zaam spel. Tot slot heeft de fabrikant de serie Iedereen kan schilderen uitgebreid met twee dino-prenten van verschillend formaat (24 gul den en 38 gulden). schaakspel.' Degene die met de kleur groen speelt, mag beginnen. Hij verplaatst een van zijn dino saurussen een veld. Dat kan zowel horizontaal, verticaal als diagonaal. Het is de bedoeling zo snel moge lijk het water in het midden van het speelbord te bereiken. Maar dat wil je tegenstander natuurlijk ook. Een dino mag ook naar een veld worden verplaatst waar al een dino van de tegenspeler staat. Die wordt dan van het bord genomen. Voor dit slaan gelden twee voorwaarden: Op het veld of velden tussen de slaande dino en de dino die wordt geslagen, bevindt zich slechts één andere dino en die is van de slaan de speler. De drie, bij dit slaan be trokken dino's moeten alle drie van een verschillende soort zijn. De speler die als eerste vier eigen dino's in aangrenzende velden in het water heeft geplaatst, heeft ge wonnen. Het spel ziet er verzorgd uit, de dino's zijn aardig gedetailleerd uit gevoerd. De spelregels staan duide lijk omschreven en bevatten zelfs vijf situatievragen. Als je ze allemaal goed beantwoordt, ken je de spelre gels goed. De speelduur van Dino-Duell is zeer variabel. Degenen die goed kunnen dammen en schaken, zijn in het voordeel. Want ook bij Dino- Duell is vooruit denken van groot belang. Voor spelers die dezr> disci pline minder goed beheersen, is het spel snel ten einde. Dino-Duell is geschikt voor spelers vanaf een jaar of acht. Dino-Duell van Cobrain Denkspel len. Richtprijs: 30 gulden. In de steeds aanzwellende stroom van vragensets voor Trivial Pursuit, het be kende vraag- en antwoordspel, is on langs de Jaareditie 1993 verschenen. De ze bevat 1.500 vragen over gebeurtenis sen van najaar 1992 tot najaar 1993. Zelfs voor spelers die over een ijzeren geheugen beschikken geen gemakkelijke opgave. Want antwoorden op vragen als 'hoeveel franc boete kreeg Bernard Tapie opgelegd omdat hij Le Pen een bastaard noemde?' en 'welke Italiaanse skiër schonk een deel van zijn prijzengeld aan door de oorlog getroffen kinderen in Bosnië?' komen niet echt spontaan op borrelen. De editie is bestemd voor vier perso nen en hoeft niet per se met het speel bord van het basisspel te worden ge speeld. De vier deelnemers streven er naar om als eerste een vraag goed te be antwoorden in alle zes de categorieën. De adviesprijs is 79 gulden. -IATERDAG 20 NOVEMBER 1993 SPELLETJES Jolanda Oukes DINGEN Henriëtte van der Hoeven DOE-HET-ZELF Het meeste (warme) water verbruiken we in de badkamer, vooral als er een ligbad is. In een standaard ligbad van 170 x 75 heb je voor comfortabel baden ongeveer 115 liter water nodig. In een ergonomisch gevormde kuip ligt dat aanmerkelijk lager. Er zijn zelfs baden (met onder andere een zitgedeelte, praktisch voor kinderen en ouderen) die al met 85 liter vol zijn. Bij de besparing telt niet alleen het water verbruik maar ook de energie die nodig is om het water te verwarmen. Vooral bij dou chen kan op beide energiedragers flink wor den bespaard. Zowel door de keuze van het type kraan of douchekop als door een ander douchegedrag'. Kraan Eengreepswastafelmengkraan, die er ook in een bad- of douche-uitvoering is. foto gpd Voor baden kan men kiezen uit drie ver schillende kraantypen: met twee grepen, met één greep en/of met thermostaat. Het spreekt eigenlijk voor zich dat bij toepas sing van een tweegreepsmengkraan een deel van het water doelloos in de afvoer stroomt omdat het even tijd kost de juiste mengtemperatuur in te stellen. Een een- geepsmengkraan heeft een hendel die naar links (koud) en rechts (warm) kan worden bewogen, en omhoog (toenemende water straal) en omlaag (afnemende straal). Het mengen van warm en koud gaat hierbij aanmerkelijk vlugger. Weet je eenmaal in welke stand de kraan de juiste temperatuur douchewater geeft dan kun je hem gewoon in die stand laten staan en heb je snel water op de gewenste temperatuur. Nog sneller en efficiënter werkt de kraan met ingebouwde thermostaat. Instellen op bij voorbeeld 38 graden en je hebt vrijwel onmiddellijk water op die temperatuur. Inzeep-stop Waarom de kraan niet dicht doen als je je inzeept? Dat geeft een behoorlijke bespa ring, maar werkt niet zo efficiënt als je een tweegreepskraan hebt. Want behalve voor de eerste inspoelbeurt moet je voor het af spoelen na het inzepen eerst weer de juiste mengtemperatuur zien te krijgen. Dat kost tijd en water. Drie minuten douchen, waar bij je het water tijdens het inzepen laat lo pen, kost ongeveer 60 liter water. Kraan dicht tijdens het inzepen betekent een be sparing van 20 liter. Bij de eengreepsmengkraan kost het instel len van de juiste temperatuur maar een kwart van de tijd (en dus ook water) die bij de twee grepen nodig is. Kraan dicht tijdens het inzepen. De greep staat dan al in de juiste temperatuurstand voor het afdou- chen, de gewenste temperatuur is snel be reikt. Met een dergelijke kraan verbruik je voor 3 minuten douchen met inzeep-stop maar 18 liter water. Is de kraan dan ook nog voorzien van een thermostaat, dan vergt deze douche maar 15 liter. Pure theorie want in de praktijk blijkt dat we gemiddelde 7 minuten onder de douche staan. De cijfers veranderen dan enigszins, omdat verlies over een langere periode wordt verdeeld. Maar het rekenvoorbeeld geeft wel een goede indicatie van de bespa ringsmogelijkheden bij diverse kraantypes. Spaardouchc Dit douchegarnituur met waterbesparende handdouche heeft bij een voordruk van 2 bar, maar een doorstroming van maximaal 9 liter per minuut. foto crohe Om nog meer water te besparen worden doucheknoppen steeds vaker voorzien van een spaarknop. Hiermee is het mogelijk de doorstroomhoeveelheid te regelen tussen ongeveer 50 en 100 procent. Afhankelijk van de persoonlijke comfort - ensen kan die knop worden ingesteld. Wie van een flinke straal houdt gaat misschien terug tot 80 procent, wie iets minder fors beregend tot 50 procent. Maar het moet wel comfortabel blijven. Een te miezerig straal tje leidt meestal tot veel langer douchen. /Vis we elke dag 7 minuten douchen, kost dat bij een conventionele douche ongeveer 85 liter. Door te kiezen voor de spaardou- che kan dit worden teruggebracht tol rond de 65 liter per dag. Eén mens kan daardoor in een jaar meer dan 7.000 liter en de ener gie die nodig is om dit te verwarmen bespa- Klassiekers uit het verleden keren terug. De tafel wordt weer opgesierd met servetringen, naamkaartjeshou ders, messenleggers enzovoort. Al deze accessoires brengt Christofle in de serie Piccolo, die helemaal in het teken van de vogel staat. Om een idee van de prijs te geven: een doos van 4 verzilverde messenleggers kost 215; een servetring 131. Meer informatie Christofle Benelux tel. 09 - 32 23766038. (IEUWE CD'S Op het uurwerk na is dit Crash-horloge he lemaal vervaardigd van gerecycled materi aal (bier- en frisdrankblikjes). De kleuren van de oorspronkelijke blikjes fungeren als sierrand. Voor fervente Heineken drinkers bijvoorbeeld, is het Heineken-blikje in ver drukking terug te zien. Crash is een Zwit sers horloge met een dito uurwerk. Uitvin der is Robert Wohlfarth, die onder meer plannen koestert om in de nabije toekomst brillen, wekkers, cosmetica en kleding van gerecycled materiaal te laten vervaardigen. Crash kost 99 en is te koop bij groot-wa renhuizen en bij juweliersvestigingen. Droomreizen, met dit thema gingen enkele ontwerpers voor Rosenthal aan de slag. Het resul taat was deze sier- doosjes. Links een ontwerp van Antje Brüggeman, die zich liet inspireren door de Nijl; Maarten Vrolijk hoefde voor zijn droomreis niet verder dan Amster dam (midden) en Yangs droom is een reis door Afrika. De sierdoosjes kosten 117,30. Meer informatie Rosenthal Benelux: 043 - 431967. Na het succes van het tekenspel Pictionary, Pictionary Junior en Pictionary Pocket heeft spelfabrikant Parker Party Pictionary op de markt gebracht. Het speelbord is vervangen door een groot tweezijdig teken bord om tussen de teams in op tafel neer te zetten. Elk team krijgt een uitwisbare stift. In deze nieuwe editie zitten duizend nieu we woorden onderverdeeld in vijf catego rieën. De dobbelsteen bepaalt de categorie. Het gaat erom de woorden te raden die door teamgenoten door middel van teke ningen worden uitgebeeld. Het spel is goed voor een avondje spanning en plezier. Par ty Pictionary, geschikt voor 4 of meer spe lers vanaf twaalf jaar. Richtprijs: 100 gul den. foto pr fan de bleekneuzenjazzfunk (an Lois Lane blijft 'live' echter haar weinig over. Oppervlak- pgheid troef op dit schijfje. Al- [en bassist Frans Koenn gaat p avontuur. Voor het overige intstijgt het veelkoppige gezel- ichap slechts sporadisch het ni- eau van orkestjes voor bruilof- pn en partijen. Het enige wat ie zingende zusters Klemann fan 'extra's' hebben te bieden is let tot in het oneindige her- naaide verzoek mee te klappen, lefewoel, een van de dikwijls ge- !njoemde kenmerken van het Lois lane-geluid, wordt het eerder flit jaar in Rotterdam opgeno- nen optreden geen moment, lemann en Klemann zingen e elfs Prince's Sex met de dictie an een V&D-omroepster die aar collega vraagt aan de tele- jon te komen. he Clash Super market Clash n "Sony- 1 i)e geruchten over een herop- ichting van de beste punk- roep aller tijden worden steeds terker. Een serieus Brits pop- e jdschrift vroeg indirect betrok- enen onlangs wat ze ervan vin- a en als The Clash zou worden oortgezet. De meningen lopen terk uiteen. lij Sony zijn ze goed wakker _J/ant tegelijk met het uitbreken an deze 'Clash-mania' ver- - chijnt een belangwekkende ouvenir-CD van het roemruch- e kwartet, dat tussen 1976 en 984 vijf monumentale albums ifscheidde. Maar liefst 21 niet neer of heel moeilijk verkrijg- >are tracks staan erop. Ook 'oor de liefhebbers die al in het >ezit zijn van de Clash-bos ^lash on Broadway is Super narket Clash de moeite waard, rooral door schitterende dub- in dance-versies en remixen ran onder meer The magnifi- entseven (hier The magnificent lance gedoopt) en Mustapha lance (een bewerking van Rock hecasbah). ibsoluut hoogtepunt is het tot legen minuten opgerekte Justi- e tonight/kick it over. Dit rebel- e lied is met behulp van belle- jes en een traag reggae-ritme oteen hartverscheurende daagzang omgebouwd. Super narket Clash is niet alleen van- vege de mogelijke heroprich- ing van het kwartet, maar ook ranwege de thematiek, sfeer en nuziek een souvenir met een ïoge actualiteitswaarde. WK AZZ liane Elias: Paulistana Blue lote/EMI Music. )e Braziliaanse pianiste Elias :eert op haar zesde CD terug laar haar wortels. Alle stukken, nkele zijn door haarzelf ge- chreven, hebben ondanks de lure jazzbegeleiding in de neeste nummers van Mare ohnson met Peter Erskine of iddie Gomez met Jack Dejoh- ïette, hun Braziliaanse karakter voornamelijksamba-ritmiek) lehouden. Afgezien van Elias' litgekiende melodische impro visaties valt vooral te genieten 'an zeer goed percussiewerk. ack Dejohnette speelt de vreemdste versieringen en ireaks in het bekende Black Or- heusterwijl collega Erskine liet voor hem onder doet in het noeilijke Carioca Nights. Min- ler spannend is de muziek als Wel in de barokaktie en dus momenteel goedkoper: een ora torium van Handel dat mis schien zijn beste opera is. De operaconventies van zijn tijd werkten dramatisch dikwijls averechts, onder andere door het feit dat een solist na een grote aria het toneel moest ver laten. In zijn bijbelse oratoria kon Handel echter zijn eigen gang gaan en dat resulteerde hier in een groots werk vol spanning, menselijke conflicten en dramatische contrasten. De uitvoering onder Harnoncourt staat muzikaal als een huis en verenigt een bijna ideaal solis tenteam. Anthony Rolfe Johnson zet een schitterende en doorleefde titelrol neer, maar Roberta Alexander en Jochen Kowalski doen niet voor hem onder en in de kleinere rollen vinden we opkomende sterren als de tenor Christoph Prégar- dien en de bas Alastair Miles. De liveopname (op twee CD's) klinkt mooi helder. PK Dit is Eddy, nee niet een van de jongetjes, maar de vrolijke em mer. Eddy rijdt, wiebelt en spugt de ballen die je er in schept weer uit. De spelers, maximaal vier, krijgen allemaal een verschillende kleur ballen. Wie het snelst al zijn ballen in de emmer heeft en Eddy belet te spugen (door h'm op te tillen) heeft gewonnen. Geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. Prijs ƒ59,95. Meer informatie Hasbro BV, tel. 030 - 809609. Altijd een lichtje Deze lantaarn laat op via de 12 Volt si garettenaansteker- aansluitinginde auto. Ondanks de geringe afmeting zorgt hij voor 90 mi nuten helder licht. De ingebouwde Ni- cad batterij kan 1.000 keer worden opgeladen. Prijs 19,95. Meer infor matie Distrilec, Eindhoven, tel: 040-414041. OP/POPULAIR he Cure Paris Fiction/Poly- Dr. ois Lane Live at the Arena blydor. ^|et live-album als kerstartikel, [roepen die tegen het einde jan het jaar onvoldoende mate- jaal voor een nieuwe CD heb- en en toch een graantje willen heepikken van de piekverko- |en, stellen snel een live-album amen. n 'he Cure weet in dit verband an geen ophouden. Nog geen Wee maanden geleden ver- rheen de prima live-dubbelaar \howen nu is daar Paris aan begevoegd. Toch is dit schijfje fen nuttige aanvulling. In een jur passeren twaalf een beetje fergeten Cure-stukken de re- fee. Net als op Show is er veel teer en andermaal slagen Ro- [ert Smith en zijn gevolg erin m de gecompliceerde werkjes, taarin drie gitaristen hun grilli- e partijen tegen elkaar uitspe- fen, een zekere luchtigheid mee p geven. het tempo zakt, maar Elias weet tenminste altijd hoe je een the ma melodisch kunt ontwikke len. Een CD die bewijst dat er nog het een en ander gebeurd is sinds de Gilberto-Getz LP's. No Safety Live at the Knitting Factory Knitting Factory Works/Rough Trade. Eigenlijk zou dit album net zo goed als rock-produkt bespro ken kunnen worden. Opper vlakkig gehoord zijn daarvoor alle ingrediënten aanwezig: ste vig gerag op oversturende gita ren, een ronkende basgitaar, hoekig gebonk op het slagwerk en veel vierkwartsmaten. Voor de oplettende muziekspeurder blijkt er na enkele seconden al veel meer aan de hand te zijn. De luie popliefhebber raakt al gauw het spoor bijster als het New Yorkse vijftal inderdaad met twee gitaren en stevige, kri tische zang, maar ook de flexi bele elektrische harp van Zeena Parkins na een paar minuten in een van de vele korte stukken resoluut het roer omgooit. No Safety, al jaren aktiefrond een vaste kern van basgitariste Ann Rupel, gitarist Chris Cochrane en Parldns, is een van die hype- raktieve groepen die proberen het exuberante van de nieuwe rock en de vrijheid van de jazz te combineren. De groep be reikt met haar derde album nieuwe niveau's van muzikale vindingrijkheid en variatie. KV KLASSIEK J.S.Bach vier gitaarconcerten naar klavierconcerten BWV1052, 1060,1064 en 1065 Amster dams Gitaar Trio, Euridice Kwar tet Carol Hart (contrabas) Emergo. Een verrassend Nederlands pro- dukt: clavecimbelconcerten van Bach in arrangementen voor drie gitaren en strijkkwartet. Dat het Ansterdams Gitaar Trio daarbij de clavecimbelpartijen op uiterst muzikale en gedetail leerde wijze op zich zou nemen, stond min of meer bij voorbaat vast. De verrassing komt door het overnemen van de orkest begeleiding door een strijkkwar tet, wat een dubbel effect ople vert. Enerzijds verleent het de gitaarpartijen meer overwicht, maar anderzijds wordt het ele ment van levendigheid nog eens versterkt. Ai met al een verrassende, door Adriaan Ver- stijnen uitstekend opgenomen 'barok-CD' buiten de lopende barokactie. Handel Samson Roberta Alexander, Maria Venuti, Angela Maria Blasi, Jochen Kowalski, Anthony Rolfe Johnson, Christoph Prégardien, Alastair Miles, Anton Scharinger, Arnold Schoenberg Chor, Concentus musicus Wien o.l.v. Nikolaus Harnoncourt Teldec.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29