De waar geworden droom van Te fabuleux René' Toerisme n€ Personeel reisbureau weet te weinig van wintersport _jATERDAG20NQVEMBER1993 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN teisberichten ^andgoedhotels Jet als in Spanje (Paradores) en Portugal (Poussadas), is het nu ook ti Denemarken mogelijk te overnachten in hotels die zijn onderge bracht in historische panden. De twaalf 'Herregardshoteller' liggen over het hele land en zijn luxueus ingericht. Tot de hotels pe in de keten zijn opgenomen behoort het Gammel Vraa Slot niet van Aalborg. Het is in Denemarken befaamd omdat het lange jjd 's nachts bezoek kreeg van een van de overleden bewoners, de Ofloormalige marineofficier Jorgen Bille. De man placht voor te rij- len in een rijtuig dat werd getrokken door paarden zonder hoofd. 00ifo: Slots- Herregardsferrie i Danmark in Kopenhagen, tele- Don 09.45.3333.8911. n[Sieuwe liften Rauris ti het kleine wintersportdorpje Rauris (Salzburger Land) zijn enke- 01^ nieuwe skiliften in gebruik genomen. Een moderne zespersoons jondelbaan vervangt de oude tweepersoons stoeltjeslift en brengt 10fe skiërs direct van het dorp naar het Hochalm-gebied. Nieuw is 10k de tweepersoons stoeltjeslift vanuit het dal naar Kreuzboden. hjleze kwam in plaats van de oude éénzitter. nfo: Verkehrsverband Rauris, telefoon 09-43.6544.6237. Andorra verlaagt prijzen 1 Vintersportvakanties in Andorra (op circa 1-800 meter hoogte) zijn -gemiddeld 20 procent goedkoper geworden. Dit is vooral het gevolg jan de forse devaluatie van de peseta. Het ministaatje in de Pyre- feeën is in Nederland pas de laatste jaren bekend géworden als wintersportbestemming. Er zijn vier redelijk grote, niet aaneenge- skibestemmingen met bijna 100 liften die bij elkaar 200 kilo- neter aan afdalingen ontsluiten. Er zijn zowel hotels als apparte- nfo: Sunski Tours in Goor, telefoon 05470-60050. n ginter in Amsterdam |)e hotels moeten vol, dus gaat Amsterdam onverdroten voort met jwinterweekendaanbiedingen. Wat een jaar of vijf voorzichtig be- jon, is uitgegroeid tot een populair arrangement waaraan 27 hotels ■eelnemen. Het komend seizoen wordt een nog grotere belangstel- Ing verwacht in verband met de manifestatie 'Het jaar van de Gou- ien Eeuw'. Tot en met maart 1994 is er onder meer een tentoon- Itelling 'Wandeling door de Gouden Eeuw' in het Rijksmuseum en lan in het Rembrandthuis naar een expostitie over Nederlands be roemdste schilder worden gekeken. Veel rondvaarten leiden de be- Joeker langs hoogtepunten uit de Gouden Eeuw. Via de Gouden Éeuw Pas, die wordt aangeboden aan elke boeker van een weekein- ïe-arrangement, kunnen aantrekkelijke kortingen worden verkre- :n. ifo: Nationaal Reserverings Centrum, telefoon 070 -.3202500. ["Club Med in de sneeuw Er zijn wat verhuizingen (zo is Engelberg uit het programma ver- Iwenen), maar nog altijd resideert Club Med in een groot aantal Wintersportplaatsen. De van origine Franse reisorganisatie biedt folledig verzorgde skivakanties aan (volgens het 'clubmodel', inclu sief skipas en skiles en dergelijke) in een verschillende plaatsen. Daarvan liggen er 19 in Frankrijk. Maar er zijn ook Winter Club fleds in Zwitserland, Italië, Amerika en Japan. Oostenrijk ontbreekt Dog steeds op het lijstje. De belangstelling voor Club Med in Neder land is stijgende. Het aantal boekingen steeg deze zomer met circa 15 procent. Info: het ANVR Reisbureau of Club Med in Amsterdam, telefoon 120 - 607.06.60. Peter Pan IV Peter Pan vaart tussen Travemünde en Trilleborg. foto pr ids kort vaart tussen Travemünde (Duitsland) en Trlleborg (Zwe- n) de Peter Pan IV. In samenwerking met het zusterschip Nils ilgerson V worden er nu vijf afvaarten per dag in beide richtingen "zorgdOp de ferries is plaats voor 110 vrachtwagens, 535 perso- nauto's en 1044 passagiers die kunnen worden ondergebracht in 3 hutten. fo: Olau Line in Vlissingcn, telefoon 01184-88311. Motto Caravan Camping RAI: 'Wij zweren bij kamperen' In het RAI-complex in Amster dam wordt van 26 november tot en met 1 december de jaarlijkse Caravan Camping Rai gehou den. Onder het motto 'Wij zwe- en bij kamperen' presenteert de kam peerbranche het laatste iiws op het gebied van toer en stacaravans, kampeerartike- len, kampeerauto's en vouwwa gens. Er wordt dit jaar extra aandacht besteed aan toeristi sche informatie. Er zijn stands van diverse buitenlandse ver keersbureaus, VW's, kampeer terreinen en de ANWB. Nieuwelingen kunnen op het voorterrein van de RAI een proefrit maken. Daarvoor zijn twee caravans, een vouwwagen en drie auto's beschikbaar. De ANWB verzorgt bovendien en kele demonstraties. In de Am- stelhal is een camping ingericht met daarop een groot aantal stacaravans en in de Oost- en Noordhal geven ruim dertig ex posanten een overzicht van di verse types kampeerauto's die in Nederland worden verkocht. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Er is een crèche aanwezig. Nederland heeft hoogste caravandichtheid Op elke duizend auto's zijn in Nederland negentig caravans. Nergens anders in Europa wor den deze cijfers gehaald. Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de RAI Vereniging is gehouden. Uit de enquête kon tevens worden opgemaakt dat één op de tien huishoudens in het bezit is van een vouw- (22 procent), toer- (73 procent) of stacaravan (5 procent). In eigen land nam het aantal vakanties met tent. vouwwagen, toercaravan en/of kampeerauto het vorig jaar met 13 procent toe tot 2 miljoen. Hiertegenover stond een afname van de hoe veelheid vakanties in zomer huisjes of bungalows met 9 pro cent tot 1,5 miljoen. Bij de buitenlandsê trips week de verdeling nauwelijks af van die van 1991: de meeste vakan ties werden doorgebracht op de camping (2,5 miljoen) of in een hotel of pension (1,8 miljoen). Canarische Eilanden volgeboekt De Nederlandse reisorganisaties zijn bang dat er de komende winter problemen zullen komen op de Canarische Eilanden. Overboekingen moeten niet worden uitgesloten. Touropera tor Sudtoers heeft de reisbu reaus al per brief gewaar- schuwd. Directeur Hans Mosselman: Normaal boeken veel winter zonklanten één tot drie weken voorvertrek. Dat zou nu wel eens tot teleurstellingen kunnen leiden." De slechte zomer lijkt de voornaamste drijfveer te zijn voor een hausse, die volgens de reisorganisaties de laatste tien jaar niet meer is voorgekomen. Reisboeken CURACAO Curasao, Reishandbock. Vijfde druk van boek dat weinig onbe sproken laat. Degelijk in alle op zichten. Fraaie kleurenfoto's. I landig zijn de prijsindicaties bij hotel- en appartementen- lijst. Je moet je alleen afvragen hoe lang die actueel blijven. Re gister. Uitgeverij Elmar, prijs f 34,50. VERRE OOSTEN Thailand, Maleisië. Indonesië. Singapore en Brunei, Minimal Guide. Voortreffelijk idee van jonge uitgeven een boekje met uitsluitend plattegronden van belangrijke toeristische steden en dorpen. In die plattegronden zijn de interessantste beziens waardigheden, een aantal ho tels en informatie-adressen (VW s, ambassades, politiepos ten enzovoort) aangegeven. Dit eerste gidsje (zo in tasje of bin nenzak te steken) bevat ruim honderd overzichtelijke, door Erik van Os getekende kaarten. Uitgeverij Bare Worldprijs 24,50 bij alle gespecialiseerde reisboekwinkels. Info Veysonnaz Amsterdam-Veysonnaz: 1050 kilometer. Dichtstbij zijnde station is dat van Sion. Postbusverbinding. Vliegveld van Genève op ruim een uur rijden met de trein. Hoogte: 1300 - 3330 meter Aantal bedden: 3.000 Liftinstallaties: 100 in de Quatre Vallées en 39 in het gebied van Veysonnaz. Wachttijden: Kunnen in het dorp flink oplopen. Uitste kende uitwijkmogelijkheid is het dalstation van Mayens de l'Ours op 10 minuten rijden. Gratis skibus. Totaal aantal kilometers aan afdaling: 400 in de Quatre Vallées en 130 in het gebied van Veysonnaz. Ligging van de skipistes: Alle windrichtingen Moeilijkheidsgraad: Van be ginnerspistes tot zeer steil (Mont Gelé. Tortin) Kinderopvang: Vanaf 1,5 jaar lunch. Langlaufmogelijkheden: ge ring. Verdere sportieve ontspan ning: Overdekt zwembad, gratis voor gasten die via VIP een appartement hebben ge huurd. Prijspeil: Skipas 7 dagen: 281 Zw. francs voor het hele ge bied exclusief Mont Fort. Al leen voor Veysonnaz: 245 Zw. francs. Gezinnen met kinderen krijgen aanzienlijke kortingen. Vader, moeder en twee kinderen betalen bij voorbeeld iets meer dan de prijs voor 2 passen. Avondvertier. Redelijk veel barretjes en 1 disco. Taal: Frans. Bijzonderheden: Skitochten door de Quatre Vallées onder leiding van een leraar. Nadere inlichtingen: VIP, Veysonnaz, CH-1993 Vey sonnaz Valais, Zwitserland, telefoon (vanuit Nederland): 09.41.27.27.18.13 (er wordt Nederlands gesproken). Tilburgse heeft groot aandeel in succes van Veysonnaz Personeel van de Nederlandse reisbureaus weet te weinig van wintersportvakanties. Daardoor kan er geen voldoende service worden gegeven. Dat is de con clusie van een groep studenten van de Nederlandse Hogeschool voor Toerisme en Verkeer (NHTV) in Breda, die een on derzoek heeft verricht bij ruim 130 reisbureau's en waarvan de resultaten werden gepubliceerd in het vakmagazine Reisrevue. De onderzoekers hekelen niet alleen het gebrek aan vakken nis, maar wijzen ook op het ge brekkige gevoel voor dienstver lening. Zogenaamde 'folderhaalders' (Reisrevue: 'po tentiële klanten') werden ge middeld binnen de minuut de deur uitgewerkt, nadat ze eerst vijf minuten hadden moeten wachten. De groep stelde vast dat vrij wel nergens werd verteld waar om bepaalde gidsen meegege ven werden. Evenmin vroeg men naar de samenstelling van het reisgezelschap (aantal, goe de skiërs, beginners, enzovoort) terwijl dat een essentiële factor zou moeten zijn voor het vast stellen van bestemming en type vakantie. De onderzoekers: ,,Er dient veel beter geluisterd te worden naar wat de klant pre cies wil." De bijna-boekers krijgen wel ruime aandacht. Aan hen wordt gemiddeld tien minuten be steed. De voorlichting die zij kregen, was evenwel uitermate gebrekkig. Zo werd bij vragen over sneeuwzekerheid en ver wachte sneeuwhoogten meestal niet of vaag geantwoord. De matige vakkennis leidde er eveneens toe, dat er door het personeel te weinig werd door gevraagd zodat het onmogelijk was om achter de exacte wen sen van de klant te komen. De NHT\(-ers gaven uiteinde lijk zestig procent van alle reis- bureau's een onvoldoende op het gebied van wintersport-ken nis. Kinderen zijn beginnende skiërs. Reisbureau-personeel weet nau welijks in welke wintersportplaat sen ze het best terecht kunnen. foto tirol werbung van, toch een fijn idee." Vandaar wellicht de plannen om Les Quatre Vallées aan de oostelijke kant verder uit te breiden tot aan Grimentz toe. Voor dat 'fijne idee'. Maar uit eindelijk is het natuurlijk ner gens voor nodig. Veysonnaz ligt op een zonneplateau. Op de achtergrond, aan de andere kant van het Rhönedal, het massief van de Bietschhorn. foto zwitsers verkeersbureau Hij heette Fournier. Maar dat is niets bijzonders in deze contreien. Vandaar dat-ie kortweg René werd genoemd, le fabuleux René. Hij kwam, ze weten het in het dorp nog precies, in 1964 voor het eerst naar boven. René had een idee, René had francs en René had een droom. „Dan moet je maar eens met oom Henri gaan praten", hadden ze beneden in het dal gezegd, „oom Henri Déléze in Vey sonnaz." VEYSONNAZ ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Later heeft René nog vaak over die eerste ontmoeting verteld. Of liever nog over de barre tocht naar Veysonnaz, une village triste, en de daarboven gelegen bergtoppen. ,,Ik was vlugger in Amerika geweest." Maar wat hij zag, beviel hem. Het dorp lag vol in de zon en de ene helling die oom"Henri hem toonde, was nog mooier dan de andere. Volgens de legende werd de overeenkomst bezegeld bij een loodzwaar op de maag druk kende raclette en ettelijke fles sen Fendant. Maar dat zou het tweetal er niet van hebben weerhouden diep in de nacht nog een keer de ski's aan te trekken voor een ultieme, zeer luidruchtige inspectie. Die laatste gebeurtenissen zijn nooit bevestigd. Henri Dé- léze, de aardbeienkweker die al in 1954 de wintersportmogelijk heden van Veysonnaz onder kende, maar geen geldschieters kon vinden, is overleden; Ie fa buleux René eveneens. Hij ver loor in 1986 het leven bij een auto-ongeluk nadat hij nog had meegemaakt hoe Veysonnaz voor het eerst op de toeristische statistieken van het kanton Wal lis verscheen. Was het dorp in 1970 nog in geen velden of wegen te beken nen: in 1975 stond het op de 43ste en in 1984 op de dertien de plaats. Nu heeft Veysonnaz zich een plaats tussen de top tien veroverd. Er komen ruim 200.000 gasten per jaar onder wie bijna 100.000 Nederlanders. Hetgeen voor een niet gering deel op het conto mag worden geschreven van een geboren Tilburgse: Fleurette Wagema- kers. Ze arriveerde 24 jaar gele den voor het eerst in het dorpje hoog boven het Rhöne-dal en is er nooit meer weggegaan. De 45-jarige Nederlandse, nog al tijd met verbazing: „Er stond niets. Een hotelletje, twee cafe etjes en een paar appartemen ten. Een daarvan was van m'n vader. Via hem kwam ik in aan raking met René Fournier en die was nogal resoluut: ik dien de de door hem gebouwde ap partementen aan de man te brengen." Wat ze best wilde. De eerste twee jaar werkte Fleurette in d'r eentje. Dag en nacht, het hele jaar door. Een houten bureau, een stoel en een telefoontoestel, daar moest ze het vooralsnog mee doen. Beneden, in Sierre, kocht ze in de kantoorboekhan del na verloop van tijd verder wat ze nodig had. „René gaf me carte blanche. Af en toe kwam hij binnen, zag dat het goed was en vertrok weer. Die apparte menten verkocht ik bijna alle maal aan Nederlanders en voor die Nederlanders bemiddelde ik dan weer bij de verhuur aan an dere wintersporters. Tolerantiegrens Een lang verhaal in het kort: Fleurette Wagemakers werd be noemd tot directeur van Vey sonnaz Information Promotion (VIP) en verzorgt nu met 15 me dewerkers de verkoop en de verhuur van alle appartemen ten. De Nederlandse: „Mijn be drijf maakt onderdeel uit van een organisatie die heel Vey sonnaz in bezit heeft. Alleen de twee sportwinkels en de twee kruidenierszaken zijn niet van ons. De rest wel. Tot zelfs de skischool, de skiliften en de res taurants aan toe." De waar geworden droom van René Fournier. Of toch niet helemaal? Soms lijkt het erop dat het dorp aan z'n eigen suc ces ten onder zal gaan. 't Is er te druk. Auto's versperren de dorpsstraat, de wachttijden bij het gondeltje lopen bij tijd en wijle op tot ver boven de tole rantiegrens en niemand van het personeel lijkt tijd te hebben ge had de pistes in het immense skigebied te bewegwijzeren. Knap lastig. Wie in de wirwar van al die afdalingen het juiste pad mist en om half vijf 's mid dags tot zijn schrik Les Collóns binnenzeilt, moet maar zien hoe hij nog voor het avondeten Veysonnaz bereikt. Als hem dat al lukt. Fleurette Wagemakers onder kent het gevaar. Ze belooft dat de auto's binnenkort uit het dorpsbeeld zullen zijn verdwe nen (er wordt aan de weg naar Sierre een immense parkeerga rage gebouwd, die dezer dagen zal worden geopend), dat het gondeltje binnen niet al te lange tijd assistentie zal krijgen van een treintje en dat de bewegwij zering even te kort schiet omdat er aan een nieuwe, uniforme signalering voor het hele gebied van de Quatre Vallées wordt ge werkt. „Het is de laatste jaren alle maal zo verschrikkelijk snel ge gaan, dat we prioriteiten heb ben moeten stellen. Een goede huisvesting was voor ons het belangrijkste: nu zijn we bezig aan de rest." Gouden draadje Een regelrecht skidorp, Veyson naz. Niet mooi, wel effectief. Voortreffelijke, ruim bemeten appartementen en een enorm aaneengesloten skigebied Les Quatre Vallées heeft 400 kilome ter aan afdalingen) met als een gouden draadje daar middenin de befaamde Piste de l'Ours. Al in 1970 hakten ze hem uit bos en rotsen voor de Olympische Spelen van twee jaar later, die uiteindelijk werden toegewezen aan Sapporo. Maar nog altijd wordt de afdaling ook door pro fessionals gezien als een der mooiste ter wereld. Een snoep je. Prachtige afwisseling van steil en vlak, schitterend uitzicht op het dal en bijna altijd goeie sneeuw. Die Piste de l'Ours, de uitda ging van de afdaling bij Muraz en die schatjes in de luwte van de Greppon Blanc; ze bieden de gemiddelde skiër al zoveel ver tier dat de Odyssee naar Haute Nendaz, de Mont Fort en nog verder Verbier nauwelijks nodig lijkt. Fleurette Wagema kers: „Maar de mogelijkheid is er en dat vinden veel skiërs, ook ai maken ze er nooit gebruik

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27