-Al De vorm van Leonard van Utrecht i 'Ik heb echt niks gedaan' Sport chterlijn Justitie op zoek naar voorzitter van Lazio Frehé vecht schorsing van tien duels aan Utrecht'komen'. Bröring: ..Leo was een goud ventje. Hij had een enorme tru cendoos aan die rechterkant. Wat ik belangrijk vind, is dat hij toen al karakter toonde. Hij sloeg niet op tilt als hij eens twee harde tackles kreeg te ver werken." Volgens Bröring moet Van Utrecht het wel redden als hij nog eens de stap naar het hoogste niveau maakt. „Ik ken zijn plafond niet, maar dit is niet zijn top." De ontwikkeling van Van Utrecht stokte in zijn junioren- tijd even. Omdat zijn vader voor werk naar Amerika ging. bracht het talent ook twee jaar door in the States. Daar leerde hij niets bij. „Ik kreeg daar vrienden die nog geen Nivea-bal omhoog konden houden," zei hij eens in een interview met deze krant. Bij terugkeer in Noordwijk zou hij snel rijp worden voor Noord- wijk 1dus veel gevolgen had de 'voetballoze' periode niet ge had. John Eelman maakte als coach dankbaar gebruik van Van Utrechts mogelijkheden. Hij maakte hem aanvoerder en de tengere voetballer werd ge kozen in het Nederlands ama teurelftal. „Leo had veel moge lijkheden en na een paar inval beurten was hij vaste man. Hij is links en rechts, heeft loopver mogen en een individuele actie. Hij is licht van gewicht, maar dat speelt hem geen parten. Hij ontwijkt gemakkelijk tackles en raakt niet vaak geblesseerd." „Leo is een jongen van uitda gingen. In de eredivisie kan hij een nieuwe uitdaging aangaan. Dat-ie al 24 is zegt niets. De clubs willen toch een speler die er staat en niet iemand die het nog moet leren." De schaduw viel over de speler met de gave techniek en de frivole dribbel. De bal len sprongen van de schoen, de individuele actie - zijn handelsmerk - kwam er niet meer uit en om al het leed te compenseren ging Van Utrecht over het veld zwer ven. Met als resultaat een do lende speler die het allemaal goed bedoelde maar zichzelf in de weg liep. In Voetbal International stond wekelijks de neerslag van zijn vormcrisis. Hij begon het seizoen met hoge waarderings cijfers, maar al ras kwamen de zesjes en de onvoldoendes in het weekblad te staan. Wat was er loos met 'Leo'? Zijn trainer Cor Pot - die hem samen met Bram Marbus weg haalde bij de w Noordwijk - noemt het een bekend ver schijnsel. „Amateurs die de overstap maken naar de profs of semi-profs maken in het begin meestal een goede periode door en dan komt de terugslag. Leo heeft dat beleefd en het vorm verlies duurde echt maanden. We hebben er over gepraat, ik gaf hem wat vaker vrijaf, maar niets leek te helpen. Hij ging in het veld dingen doen die ave rechts werkten. Om zijn fouten goed te maken, wilde hij overal lopen. Het gevolg was dat hij in werkelijkheid eigenlijk nergens liep." Terugval Pot liet zijn pupil ondanks de terugval in de basisopstelling. Het duurde even voordat Van Utrecht zijn trainer iets kon te ruggeven. Pot: „Pas sinds kort is Leo weer een beetje de oude. Zijn goede punten worden weer zichtbaar. Dat loopvermogen, die passeer beweging en dat juiste mo ment van diepte kiezen. Het is er weer." Afgelopen woensdag liet Van Utrecht zien dat hij weer is opgebloeid. Tegen Feyenoord was hij veel aan de bal en hij deed er meestal iets goeds mee. Op het midden veld is hij zelfs een leidende speler geworden die iets kan forceren. Van Utrecht: „Ik heb een vervelende periode gehad, maar voel op de trainingen en in de wedstrijd dat ik weer bal gevoel en vertrouwen heb. Vorm is een vreemd iets, dat heb ik wel gemerkt. Ik kan moeilijk verklaren waarom ik zo lang heb gesukkeld." Voor John Eelman is de min dere periode van Van Utrecht ook geen verrassing. „Leo kan enorm pieken, maar ook erg lang wegzakken," aldus de as sistent-coach van Haarlem die in Noordwijk jarenlang met de speler werkte. „Dat weet hij zelf ook. Als hij in het profvoetbal verder wil komen zal hij vooral daaraan moeten werken. Hij moet een seizoen lang constant kunnen draaien." Verder komen in het betaalde voetbal is nog steeds een stre ven voor Van Utrecht. Hij heeft er nooit een geheim van ge maakt dat de eredivisie zijn doel is. Als hij bij Excelsior weer de vorm vindt van begin vorig jaar dan zullen de clubs vanzelf aankloppen. Pot: „Een grote club in de ere divisie zit er niet in, maar Leo kan zeker het niveau hogerop aan. Ik ben overigens niet onge lukkig met het feit dat de be langstelling voor hem even ge luwd is." Ambities De ambities van Van Utrecht werden al vroeg zichtbaar. Al in zijn jeugd toonde hij zich leer gierig en enthousiast. Dat kan Ruud Bröring. trainer van FC Lisse (za) zich nog wel herinne ren. Bröring was jeugdtrainer bij Noordwijk en zag talenten als Bram Marbus, Patrick Scheurwater en Leonard van door: Gert-Jan Onvlee Raymond Frehé heeft besloten in beroep te gaan te gen de schorsing van tien wedstrijden die hem door de tuchtcommissie van de KNVB is opgelegd. Die forse straf kreeg de verdediger van Ko zakken Boys naar aanleiding van de elleboogstoot die Rijns- burgse Boys-middenvelder Marco KJaassen op zaterdag 2 oktober een op drie plaatsen gebroken kaak bezorgde. Frehé stelt in zijn relaas hier naast dat het geen elle boogstoot in de ware zin des woords was en ook vertelt hij aan wie het maar wil horen dat er absoluut geen opzet in het spel was. Dat zei hij trou wens na afloop van dat treffen in Rijnsburg ook al. Vanuit Zijn standpunt bezien is het zo gek nog niet dat hij in beroep is gegaan tegen de uitspraak van de tuchtcommissie. Daarbij, we leven in een democratisch land waarin zelfs de grootste criminelen hun rechten heb ben. Laat staan een voetballer van Kozakken Boys die zich 'slechts' misdraagt op een voetbalveld. Niks mis mee dus. Jammer al leen dat verantwoordelijke Ko zakken die dagelijks in de na bijheid van Frehé vertoeven hem niet van dit beroep heb ben afgehouden. Sterker nog, hem steunen in de overtuiging dat hij met tien wedstrijden abnormaal zwaar bestraft zou zijn. Trainer Jan Everse bij voorbeeld noemde de straf 'belachelijk'. De oud-Feye- noorder had na de behande ling van de strafzaak zelfs ver wacht dat het bij een boeking zou blijven. Of Aart Groeneveld. De over het algemeen meer dan rede lijke voorzitter van Kozakken Boys. Het commentaar van de ruim bemeten en dus per defi nitie niet ongezellige prases van de Werkendammers liet na het treffen tussen zijn team en Rijnsburgse Boys aan dui delijkheid niets te wensen over. „Dit had rood moeten zijn", verweet hij scheidsrech ter Bakker uit Ermelo, die de klap niet had kunnen consta teren en slechts een gele kaart gaf wegens ruw spel. „Dit soort acties hoort absoluut niet op een voetbalveld thuis", liet Groeneveld weten op een moment dat nog niet eens duidelijk was hoe hard de klap van Frehé was aangekomen. Dezelfde Groeneveld dus die niet zo lang geleden weliswaar de overtreding nog erkende („Iedereen heeft het gezien, ik heb het gezien"), maar vervol gens niet Frehé, maar de rechtspraak in Zeist aan de kaak stelde. Hier was sprake van een 'delayed-penalt)>\ mensen van Rijnsburgse Boys hadden in de tussentijd aan stemmingmakerij kunnen doen en 'de moedwil van de overtreding is nog steeds door niemand aangetoond'. Ach, uit het oogpunt van club belangen, kan ik me het alle maal ook wel voorstellen. Het hoort er blijkbaar bij. Ik zou ook de handen niet willen schudden van al die Neder landse voetbalfans die Jan Wouters na diens onfatsoenlij ke elleboogstoot tegen Gascoigne nog altijd hoog (wat zeg ik, hoger) in het vaandel hebben staan. En blij zijn dat Wouters niet op zijn beurt tien wedstrijden schorsing aan zijn broek kreeg. Maar ik had het. ook in Wer kendam, toch liever anders ge zien. Eenvoudig de straf ac cepteren en Frehé in die voet- balloze weken dagelijks duide lijk maken dat hij dit soort streken niet meer moet uitha len. En dat-ie anders kon ver trekken. Zoiets. Het idee alleen! Belachelijk waarschijnlijk. M'n goeie moe dertje zei het vroeger ook al. 'Jongen, jij leeft af en toe op een andere planeet.' Dat zal het wel zijn. "1 C Lisse moet zijn I doelnetten van het .A. eerste veld verwijde ren. 'Zeist' heeft de Lissese Fu sieclub per brief laten weten dat de gele, fijnmazige netten met blauwe sponsor-opdruk absoluut niet kunnen. 'Want', zo vertaal ik de woordvoerder van de KNVB vrij, 'in de regle menten staat dat netten een kleurig moeten zijn, het liefst wit'. Op dat soort momenten word ik altijd heel erg nieuwsgierig. Gaat het op de meest verve lende plaatsen jeuken. Het mag niet. dat is duidelijk. Maar: waarom eigenlijk niet? Waarom staat er in de regle menten dat de netten in een kleur (liefst wit) moeten zijn uitgevoerd? En: waarom geen opdruk? Het kan niet zo zijn dat de KNVB de kleuren geel en blauw niet mooi vindt. Dan zou het hele tenue van Lisse niet mogen. En moesten heel wat andere clubs ook aan an dere combinaties. Nee. over kleuren wordt niet gepraat. De naam Casio misschien? Kan ik me ook niet voorstellen. In Zeist wordt commercieel ge dacht. Kijk maar naar al die voetbalshirtjes. Tegenwoordig mogen de sponsors voor en achter hun gang gaan. Trou wens, volgens de in het Zeister bos vastgestelde regels mogen ook clubs hun naam of em bleem niet in de netten bordu ren. Dat kan het dus ook niet zijn. Over naar het sportieve vlak dan maar. Krijg je met dat soort netten een ander soort goals, wellicht? Ik heb nu wat partijen van Lisse (en Noord wijk) gezien en kan met de hand op het hart verklaren dat dat niet het geval is. Ze zijn (zeker in Lisse) hooguit mooi er. Maar dat heeft alles te ma ken met de doelconstructie die er voor zorgt dat de bal pas twee meter na de doellijn het strak gespannen net vindt. Stoort het dan de aanvaller in zijn concentratie als-ie alleen op de keeper afgaat? Zal wel niet, die heeft op dat moment andere dingen aan zijn hoofd (moet ik de keeper voorbij, probeer ik een 'stiffie', u kent dat wel). Heeft die doelverdc diger er dan misschien last van? Nee, die kijkt wel mooi uit. En in ieder geval de ande re kant op. Het is duidelijk. Ik kom er niet uit. Alleen de KNVB heeft last van die netten. Nou ja, last. Als 'Zeist' er echt problemen mee had, werden scheidsrechters wel geinstrueerd deze ernstige misstanden aan de dan in het leven te roepen schoonheids commissie te rapporteren. Maar dat hoeven ze niet. Kij ken of de netten goed beves tigd zijn, of de bal er niet op een of andere manier tussen uit kan, da's alles. Dus echt last, nee, dat niet. De KNVB moest FC Lisse dus nog maar een briefje sturen. Dat het niet mag, maar dat de netten in afwachting van de eerstkomende algemene ver gadering mogen mijven han gen. F.n op die vergadering moet dan maar besloten worden tot een reglementswijziging. Een wijziging die er dan overigens wel in moet voorzien dat op druk is toegestaan, maar dan alleen die van de vereniging of het bij die club behorende embleem of logo. Want die netten in Lisse mo gen er dan schitterend bijhan gen. Met de naam van de FC Lisse erin verweven zouden ze er nog veel fraaier uitzien. Justitie in Rome heeft een ar restatiebevel uitgevaardigd Sergio Cragnotti, de voorzitter en eigenaar van Lazio Roma. de club van international Aron Winter. De 53-jarige Cragnotti wordt verdacht van valsheid in geschrifte. Hij zou bovendien als lid van de raad van bestuur van het chemie concern Enimont tussen 1988 en 1992 politici hebben pro beren om te kopen. In okto ber werd door justitie al huis zoeking verricht in de woning van Cragnotti en diens kanto ren in Milaan en Rome. Cragnotti bevindt zich op dit moment voor zaken in Ca nada, maar liet vanuit Noord- Amerika weten zich bij terug keer in Italië bij de politie te melden. „Wij zijn op de hoog te van het justitionele onder zoek. Voor Lazio heeft het geen gevolgen", reageerde al gemeen directeur Enrico Bendoni. Houllier De dramatische uitschakeling van Frankrijk leidt vrijwel ze ker tot het ontslag van bonds coach Gerard Houillier. De organisatoren van de WK- eindronde van 1998 misten het toernooi van de Verenigde Staten in de laatste seconden. Houillier kon niets zeggen dat zijn aanblijven rechtvaar digt. „Dergelijke rampen ge beuren nu eenmaal in het voetbal." Het schijnt Frank rijk vaker te overkomen dan andere landen. Langer dan een minuut duurde zijn nabe schouwing niet. Spelers en coach valt veel te verwijten. „We zijn een zootje ezels", stelde middenvelder Didier Deschamps vast. „Ik schaam me." Jean-Pierre Pa pin en Eric Cantona verlieten Parijs met stille trom. Alleen Franck Sauzee was nuchter. „Dan bekijk ik dat toernooi toch gewoon met een glas co la voor de televisie." Voorzitter Fournet-Fayard van de Franse voetbalfedera tie wilde zich nog niet uitlaten over de toekomst van Houil lier. Mede door de omkoopaf faire, als gevolg waarvan Olympique Marseille toegang werd ontzegd tot het Europe se bekertoernooi, is het imago van het Franse voetbal mo menteel niet best. De media riepen donderdag op tot snel le maatregelen. „Niets", was de veelzeggende kop in Fran ce Soir. Een troost: als organi sator hoeft Frankrijk zich voor 1998 niet te plaatsen. Met de voorbereiding kan snel wor den gestart. TVE Twaalf miljoen mensen heb ben woensdag in Spanje naar de WK-kwalificatiewedstrijd tussen Spanje en Denemar ken gekeken. Dit is een record in de geschiedenis van het Spaanse televisie-station TVE. Supercup Het eerste duel voor de finale om de Zuidamerikaanse Su percup tussen de Braziliaanse clubs Flamengo en Sao Paulo is woensdag in Rio de Janeiro in 2-2 geëindigd. Bij de rust was het 1-1. Wegens zware regenval en uitvallen van de lichtinstallatie moest de wed strijd in de tweede helft gedu rende twintig minuten wor den onderbroken. Leonard van Utrecht verhuisde anderhalf jaar geleden van Noordwijk naar Excel sior. De voetballer speelde bij de semi- profs de pannen van het dak en bewees dat hij het niveau van de zaterdageersteklasse was ontgroeid. Nog voordat de winterstop aanbrak, meldde ere divisieclubs (Roda JC en FC Utrecht) zich bij hem. Maar opeens werd het heel lang stil rond de getalenteerde middenvelder, die in middels 24 jaar is. Portret van een speler wiens doel het is om de eredivisie te halen en die daar volgens kenners ook toe in staat moet zijn. I Ooit leek voor hem een fraaie carrière weggelegd. Als jeugdspeler van Excelsior veroverde hij zelfs een plaats in het Nederlands UEFA-elftal voor voetballers van 16 lot 18 jaar. Sinds zijn overstap naar de senioren ging het echter mis. Voorlopig komt Raymond Frehé niet jneer aan voetballen toe, nu de tuchtcommissie van de I "KNVB hem naar aanleiding van twee vergrijpen voor dertien duels (3 10) heeft geschorst. Tegen de tweede straf - opgelopen in het duel met Rijnsburgse Boys waarbij hij de kaak van Marco Klaassen op drie plaat sen brak - is hij inmiddels in beroep gegaan. i Farce Op grond van dat slot - de na tionale titelstrijd werd een farce door veel blessures - hoopte de 23-jarige Rotterdammer einde lijk eens een seizoen zonder te genslag mee te maken. „Het draaide in het begin goed. Wc pakten zeven punten uit vijf wedstrijden." Juist om die laatste ontmoe- ting draait het: Rijnsburgse Boys-Kozakken Boys. „We ston den met 4-1 achter. Patrick Du- mee nam twee minuten voor het einde van de linker zijde een vrije trap, waarbij de bal van het doel draaide. Ik sprong naar de bal met m'n armen wijd, maar een speler van Rijns burg was me net voor. Ik raakte hem nog wel, maar van opzet was geen sprake. De scheids rechter zag een overtreding in die actie. Ik zou bovenop m'n tegenstander zijn gesprpngen, vond hij. Daarom kreeg ik ook nog eens de gele kaart. Ik liep weg, wachtte op het nemen van de vrije trap." Marco Klaassen bleef na het duel liggen. De achterkant van de rechter elleboog (Frehé 'Dus Thuis bij Raymond Frehe van Kozakken Boys. „Ik dacht eerst aan een tand door zijn lip. Rijnsburg beweert dat hij het ook heeft gezien. Ik snap het niet, want ik heb geen elle boogstoot uitgedeeld." Rode kaart Een week later keert Raymond Frehé terug op Woudestein als Kozakken Boys het in de tweede ronde van de KNVB-beker het opneemt tegen Excelsior. Na elf minuten verdwijnt Frehé alweer naar de kleedkamer, nadat hij bij een 1-0 achterstand de door gebroken Sjoerd Conrad aan tikt. Op 16 oktober speelt Frehé nog de thuiswedstrijd tegen Noordwijk. Daarna zijn officiële duels verleden tijd, omdat hij naar aanleiding van zijn rode kaart voor drie duels wordt ge schorst. „Met die laatste straf heb ik geen probleem. Die andere is veel erger. Ik heb echt niets ge-' daan. Echt niet. Daarom ben ik ook in hoger beroep gegaan. Ik baal hier enorm van. Ik train nog elke dinsdag en donderdag. Waarvoor? Ik mag toch niet eer der dan eind mei spelen. Als ik het hoger beroep verlies, dan ik ga lekker om de hoek bij HWD trainen. Dan zie we volgend sei zoen wel weer verder. Maar ik blijf hoop houden." De 21-jarige Marco Klaassen, dit jaar van Wilhelmus naar Rijnsburg gekomen, heeft in middels met de platen nog in z'n kaak de training hervat. Tot voor drie weken kreeg hij enkel vloeibaar voedsel toegediend. Over twee weken is de voetbal ler mogelijk weer inzetbaar. i WERKENDAM SJOERD BOOTSMA GPD-VERSLAGGEVER De pech begon toen hij als eer- stejaars senior door een hersen- vliesontsteking maanden in de ziekenboeg vertoefde en daarna ruzie kreeg met Joop van Daele. Bij Sparta leek hij via de ama- teurs een plaats in het tweede elftal van Jan Nijman af te I dwingen. Gescheurde enkel- i banden en mot met trainer Rob Theuns waren hier de dwarslig- k gers. Via Aad Putters keerde hij terug bij Excelsior. Weer scheur- de hij z'n enkelbanden, om ver- volgens een seizoen later op I amateurbasis bijna dertig wed- strijden in het eerste elftal te spelen. Frehé hoopte op een contract, maar de krap gevulde portemonnee op Woudestein was leeg. Pas nadat zijn over schrijving naar Kozakken Boys een feit was, bleek dat bij Excel- L sior ineens toch nog in een ou- de sok geld voor wat contractjes was gevonden. Zijn start in Werkendam was f evenmin vlekkeloos. Frehé speelde niet best, ergerde zich f in het veld, verzamelde acht ge- I le kaarten en groeide pas in de slotfase van de competitie naar z'n oude niveau. Mede dank zij z'n inbreng pakte Kozakken Boys de titel voor Heerjansdam. niet eens vol, maar duidelijk er achter') trof de kaak van de Rijnsburgse speler dusdanig, dat deze hem op drie plaatsen brak. Frehé: „Op een gegeven moment werd dus bloed zicht baar. Ik dacht aan een tand door de lip. Toen maakten z'n medespelers er een drama van. Nog voordat de vrije trap werd genomen, besloot de trainer mij uit voorzorg te wisselen. Na af loop bleef het vrijwel rustig. Al leen een speler van Rijnsburg die al in de rust was gewisseld, wilde na afloop in de kleedka mer komen. Onze- elftalleider heeft 'm tegen gehouden." Het rapport van grensrechter Angevaare uit Hillegom gaf een hele andere kijk op de zaak. De vlaggenist schreef dat hij duide lijk heeft gezien dat Frehé een elleboogstoot uitdeelde. Frehé werd om die reden door de tuchtcommissie in staat van be schuldiging gesteld, waarna de zaak op 1 november in Gouda mondeling werd behandeld. Rommeltje De verdachte: „Het vreemde is dat die grensrechter alles op een afstand van vijftig meter heeft geconstateerd. Tijdens de wedstrijd heeft hij niets aan de scheidsrechter heeft gemeld. Op de zitting verklaarde die man dat het zo'n rommeltje was en dat hij geen oogcontact met de scheidsrechter heeft gehad. Maar ik werd gewisseld en dat moest deze grensrechter, want hij stond bij de dugout, melden bij de arbiter. Dus is er wel een mogelijkheid tot oogcontact ge weest." Angevaare: „Ik vond op dat moment dat de beoordeling van de situatie de verantwoordelijk heid van de scheidsrechter was. Omdat de trainer al besloot om de speler te wisselen en de ge- moedereVi hoog opliepen, want ook het publiek werd onrustig, heb ik besloten om pas na af loop de scheidsrechter te infor meren. Ik heb in elk geval de el leboogstoot gezien. Of dat ge beurde voordat of terwijl Klaas sen de bal kopte, daar laat mijn herinnering mij in de steek." „Klaassen," vervolgt Frehé, „heeft in zijn verklaring gemeld dat hij eerst de bal kopte en dat ik hem pas daarna raakte. Dus - iets klopt er niet. Voorts is er ook nog een verklaring van Ray mond Buis. Deze aanvaller van

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25