Sport De 'dorpers' weer tegen de 'dijkers' Ivanisevic wipt Edberg Vuelta trekt aan Indurain VVV bijtijds weer naast FC Utrecht Cruijff wacht niet op Van Basten FIFA-secretaris Sepp Blatter wil doelman als derde wisselspeler ZATERDAG 20 NOVEMBER 19°3 Succes De succesformule J van 'korfbal-freak' CorGravekamp Van Utrecht C Leonard van Z 3 Utrecht Is een jon gen van uitdagingen v 071-356464. plv -chef rob onderwater, 071-356463 Achmed de Kom naar De Bataven leiden AV De Bataven heeft Achmed de Kom aangetrokken als sprinttrainer. Na het aantreden van Klaas Lok bij het Alphense AAV '36 is De Kom de tweede veelvoudig nationaal kampioen die de regionale atletiek opluistert. Deze week bereikte de Leidse club een accoord met de recordhouder op 100 en 200 meter, die in het bezit is van de vereiste trainingspapieren. De Amsterdam mer is in principe ingehuurd voor de senioren-sprint- en ver- springgroep, maar zal naar verwachting ook een deel van de ou dere jeugd onder zijn hoede nemen. Tweemaal per week zal de Amsterdammer samenwerken met respectievelijk Marian Run- cianu en Rico Vervoorn. Jan Wouters geblesseerd munchen Bayern München kan vandaag in de competitiewed strijd tegen Schalke 04 geen beroep doen op jan Wouters. De 33- jarige international raakte woensdag in de WK-kwalificatiewed- strijd tegen Polen geblesseerd. De routinier verrekte een spier. Donderdag en gisteren was hij niet in staat te trainen. Van Veen langer bij FC Utrecht utrecht Leo van Veen is ook komend seizoen trainer van FC Utrecht. De voormalige voetballer van de club uit de Domstad volgde in september de ontslagen Ab Fafié op. Hij tekende toen een contract voor de rest van het seizoen, met een optie voor de volgende jaargang. Die optie is nu gelicht door het bestuur van FC Utrecht. Sponsorploeg Van Moorsel van de baan den haag De sponsorploeg rond wereldkampioene Leontien van Moorsel is voorlopig van de baan. De geïnteresseerde be drijven hebben afgehaakt omdat een wielerteam niet in het marketingbudget paste. Voor de wielerploeg was eert bedrag van 550.000 gulden nodig. Zaakwaarnemer Harry Jansen en de be oogde ploegleider Piet van de Kruys geven hun zoektocht nog niet op, maar hebben op dit moment geen concrete contacten met mogelijke andere financiers. Scholtes start sterk in Menaldem menaldem Rob Scholtes is gisteren sterk van gegaan in de twee de Grand Prix biljart artistique in het Friese Menaldem. De Voorschotenaar won zijn partijen tegen Gerrit Ritman en Martin de Wingelaar overtuigend met 2-0 en gaat in zijn poule samen aan de leiding met Ger Holka. Van de 36 figuren miste Scholtes er maar zes. De eerste twee van de poule gaan over naar de hal ve finale. Verlies Timman en Piket Tilburg» Het internationale Interpolis-schaaktoernooi van Til burg dreigt zijn laatste Nederlandse deelnemers in de derde ron de te verliezen. De Amsterdammer Timman ging in zijn eerste partij onderuit tegen de Oekrainer Beljavski, de Leiderdorpse •grootmeester Piket tegen de Rus Kaidanov. Voetballend Zoeterwoude is er al weer een tijdje van in de ban. De derby tussen de 'dorpers' van SJZ en de 'dij kers' van Meerburg. Het treffen dat ooit tweeduizend toeschouwers trok, staat morgen voor de 27ste keer in de geschiedenis op de agenda. Meerburg werkte de voor gaande afleveringen het meest succesvol af (12x winst, 7x gelijk, 7x verlies) en begint ook zondag weer licht als fa voriet. Hoewel: valt er in een echte derby eigenlijk wel een kanshebber aan te wijzen? Staat dit soort duels (of het nu in Katwijk is of in Zoeterwoude) niet gewoon los van al die andere wedstrijden in een voetbalseizoen? klassieker, in 1949, speelde Jan Zandbergen namens Meerburg een opmerkelijke rol. Zandber gen bleek 'aalvlug' en nam de eerste twee Meerburg-goals voor z'n rekening. De afmaker van toen is de Meerburg-secretaris van nu. Zandbergen is die ene confron tatie nog niet vergeten. Sterker nog, hij wees SJZ's geschieds- schrijver en bron Gerard van der Hoeven nog op het bestaan van die twee duels in het sei zoen 1949-1950. Tussen die eerste goal van Jan Zandbergen en de laatste van SJZ's Aad van der Hoeven (op 18 april van dit jaar, Meerburg won overigens wel met 4-1) konden nog 79 treffers worden genoteerd. Meerburg nam 47 van de in totaal 81 doelpunten voor zijn rekening. Maar de meest opmerkelijke was toch van een SJZ-speler. Een goal die op 25 september 1983 het le venslicht zag; Harry Berg was de maker. De toen pas 18-jarige Berg, bezig aan zijn derde wed strijd in één, schreef toen ge schiedenis door de bal, na Meerburg-doelman Hannaart te hebben omspeeld, niet legeii de touwen te knallen, maar, op de doellijn liggend, in te 'kop pen'. Een ingeving waar in Zoe terwoude nog lang over werd nagepraat. Wat SJZ in het veld toen overigens ook deed. Zestig seconden na de unieke treffer van Berg verwees Tom Wijers de 1-0 voorsprong namens zoeterwoude gert jan onvlee Meerburg werd al in 1928 opge richt. SJZ volgde direct na het einde van de tweede wereldoor log, in 1945. Desondanks is het boek van de Zoeterwoudse bu- rentwist pas aan het 27e officië le hoofdstuk toe. Meerburg be vond zich lange tijd op een ho ger niveau dan Sint Jan, daarbij leidden de Rijndijkers enige tijd een slapend bestaan, omdat een speelveld ontbrak en er dus niet kon worden gevoetbald. Van de zesentwintig inmiddels afge werkte derby's vond het meren deel pas vanaf 1976 plaats. Wat niet wegneemt dat de historie van de Zoeterwoudse burenstrijd al op 25 september 1949 begint. SJZ, dat eigenlijk net komt kijken, is in dat sei zoen in de eerste klasse A van de Leidse Voetbalbond geen partij voor Meerburg. De zwart- witten winnen de eerste wed strijd met 5-1 en daaarna de re turn met 6-0. Meerburg wordt dat seizoen ook kampioen en zal SJZ pas in september 1961 weer in een echte wedstrijd op het voetbalveld ontmoeten. Een historisch duel, want met die derby wordt het nieuwe com plex van Meerburg aan Laan de Goede Herder officieel in ge bruik genomen. SJZ wint die ontmoeting overigens. Met 2-4. Aalvlug In de eerste aflevering van deze Met één punt (1-1) -voor de moeite zijn VW en FC Utrecht naar behoren beloond. Utrecht kreeg, ondanks zijn verdedigen- de instelling en opstelling de betere kansen. VW moet zich dat aantrekken, want waar Utrecht tenminste een speel plan had, voetbalde VW maar wat aan. VW en FC Utrecht zijn vol- gens de ranglijst van gelijke sterkte. In de koude Koel waren de kleine middenmoters van vergelijkbare zwakte. Het wat moeilijke veld had er mee te maken, de kwaliteit van de spe- I Iers meer. VW demonstreerde bovendien een ongekende por- I tie voetbalonverstand door vrij wel iedere mogelijke opzet tot een aanval om zeep te helpen door buitenspel. Torken, de ver vanger van Graef, scoorde op dat punt hoog. FC Utrecht lokte die herhaal de aanvalsonderbrekingen knap uit, maakte het speelveld erg klein en legde daarmee de ver antwoordelijkheid voor eigen acties op de schouders van Smolarek, De Kruijff en Plug- boer. De Pool en de Volendam- mer kwamen'ieder met één per fecte voorzet af, De Kruyff en Bijl hadden het zuivere schot echter niet in de schoenen. Na rust vielen de twee doelpunten. De Jong maakte een mooie voor Utrecht na een beste actie van Smolarek, VW kwam enkele minuten later terug door Driessen na een vrije trap van Verberne. Vervolgens leek VW iets sterker, maar de Utrechtse verdediging werd niet in moei lijkheden gebracht. Pete Sampras was ook te sterk voor Sergi Bruguera. Afgelastingen den haag anp De KNVB heeft alle voor van daag en morgen vastgestelde wedstrijden in de districten Noord en Oost afgelast. Ook gaan de voor vandaag en morgen geplande duels van de afdelingen Arnhem, Dren te, Friesland, Gelderland, Groningen, Nijmegen, Twen te, Utrecht en Zwolle niet door. Tevens schrapten de afde lingen Amsterdam, Gouda en Rotterdam de voor vandaag vastgestelde wedstrijden. frankfurt ipa Net als vorig jaar is Stefan Edberg in de laatste groepswedstrijd van de ATP-Masters uitgescha keld. De Zweed verloor in de beslissende partij voor de tweede plaats in de Arthur Ashe-groep, 6- 7 7-6 3-6, van Goran Ivanisevic uit Kroatië. Vorig jaar versperde Boris Becker hem de weg naar de halve finales van het toernooi, dat met'ongeveer vijf miljoen gulden is gedoteerd. De indeling van de halve finales in Frankfurt is daarmee bekend. Sttch, winnaar in de naar Stan Smith genoemde groep, speelt vandaag tegen Ivanisevic. Sampras ontmoet Medvedev. De Duit ser doet verwoede pogingen de tweede plaats op de wereldranglijst te bereiken. Edberg ondervond dat tegen een goede eerste service van Ivanisevic weinig is aan te vangen. Bovendien functioneerde het service en volley- spel van de Zweed matig. Toen hij in de eerste set zijn opslagbeurt verloor en met 3-5 achter kwam, volleerde hij vier keer verkeerd in de game. Welis waar wist hij de Kroaat na een dubbele fout terug te breken, doch in de tiebreak was hij met 3-7 re- Twee Zoeterwoudse clubtopscorers 'aller tijden' in beeld. Wim Bos (links) scoorde viermaal voor SJZ, Ger Straathof zes keer voor Meerburg. Morgen is het aan de 'huidige generatie' om het vijandelijke net te vinden. ARCHIEFFOTO JAN HOLVAST Topscorers Met Wijers is ook de op een na doeltreffendste speler van de derby genoemd. Wijers kwam in totaal aan vijf scores, clubge noot Ger Straathof realiseerde er zes. SJZ-topscorer is Wim Bos (hij kwam ooit nog voor de Feyenoord-jeugd uit in een tijd dat dat wel opvallend was) met vier goals. Een totaal dat ook door Paul van der Heijden en Fred Hagenaars van Meerburg werd gehaald. Van de 26 derby's tot nu toe, werden er (ook tamelijk opval lend) twee binnen acht dagen afgewerkt. Het speelschema wilde het in het seizoen barcelona «anp/afp Johan Cruijff laat zijn beslissing al dan niet met het Nederlands elftal naar het WK te gaan, niet af hangen van de beschikbaarheid van bepaalde spelers. De trainer van Barcelona zei dat gisteren in de Catalaanse hoofdstad. Cruijff zei onlangs dat hij desnoods pas in februari zou besluiten of hij meewilde als bondscoach. Sommige insiders concludeerden daarop dat hij wilde wachten of de van een enkelblessure herstel lende Marco van Basten op tijd fit is. Gisteren zei Cruijff: „Mijn besluit heeft niets te maken met de beschikbare spelers. Voorwaarde is dat ik iets positiefs kan neerzetten." Hij refereerde aan het WK in Italië, toen Nederland misschien wel de beste ploeg had maar vrijwel niets presteerde. Oranje speelde gelijk tegen Egypte, Engeland en Ierland en werd in de achtste finales uitgeschakeld door Duitsland. „Ik ga niet om alleen de eerste ronde te overleven", aldus Cruijff. Cruijff kreeg na de beslissende woensdag heel veel blije spelers op de training, de Spanjaarden, Koeman en Stojtskov, en één teleurgestelde: Laudrup. „We zullen Michael allemaal moeten oppep pen. Hij kan zich helemaal richten op competitie en Europa Cup." Barcelona speelt woensdag de eerste wedstrijd in de Champions League, in Istanboel tegen Galatasaray. Cruijff, die met het vorige sectiebestuur mondeling overeen kwam tijdens het WK als bondscoach te fungeren, liet weten na het duel in Turkije diepzinnig na te denken over het Nederlands elftal. Cryptisch was hij wel over zijn eigen WK-kansen: „Elke voetballer wil graag naar het WK. Ik praat als een voetballer." madrid'anp latief kansloos. Ook in de tweede set leek de be slissing gevallen, toen Edberg zijn opslagbeurt verkwanselde en op 4-5 kwam. Weer lukte het de Zweed de game terug te pakken, waarna hij in de tiebreak zijn tweede setpunt benutte. In de laatste set was de weerstand gebroken. Na een uur en 57 minuten verzilverde Ivanisevic zijn eerste wed- strijdpunt. Ivanisevic heeft de laatste zes partijen van Ed berg gewonnen. Hij kampte wel weer met adem nood. Net als in de wedstrijd tegen Bruguera hield de fysiotherapeut vlugzout onder zijn neus, om zijn verstopte ademwegen open te houden. Bij de reünie van 's werelds beste acht tennis sers voldoet Pete Sampras vooralsnog perfect aan de verwachting die de wereldranglijst oproept. De Amerikaan won ook zijn derde groepswedstrijd, met 6-3 1-6 6-3 van de Spanjaard Bruguera en werd ongeslagen winnaar van de Arthur Ashe- groep. Dat hij eerste zou zijn, was donderdag al bekend. Sampras spaarde krachten en had een plezierige avond. „Het was fijn tegen een base- liner te spelen, na twee volleerders." De organisatoren van de Ronde van Spanje, gehouden van 25 april tot met 15 mei, zijn Miguel Indurain goed gezind. Beter in ieder geval dan de directies van de Tour en Giro, die bij de sa menstelling van het routesche ma de aanval op de hegemonie van de drievoudige Tourwin naar en tweevoudige Girowin- naar hebben geopend. De Spanjaarden presenteer den gisteren in het Teatro Lope de Vega in Madrid het draai boek voor de Vuelta van 1994, die voor het laatst in het voor jaar wordt gehouden. Vanaf 1995 verhuist de derde grote wielerronde naar september. Zeer tegen de wil van de Spaan se ploegen en renners ging Uni- public, de organisator, akkoord met het plan van de Nederland se voorzitter van de Internatio nale Wielren Unie UCI Hein Verbruggen. Indurain ontbrak de afgelo pen twee edities van de Vuelta op de startlijst. „Robocop" gaf de voorkeur aan de Ronde van Italië. De laatste keer dat hij deelnam was in 1991. Toen ein- Miguel Indurain. ARCHIEFFOTO EP A digde hij als tweede achter Mel- chor Mauri, van wie sindsdien weinig meer is vernomen. De onkreukbaar lijkende vedette heeft nog lang geen beslissing genomen, hoewel de druk uit Spanje toeneemt en sponsor Banesto heeft laten doorsche meren zijn boegbeeld in eigen land in actie te willen zien. Vuelta 94 lijkt Indurain, die vrijdag terugkeerde van een va kantie in Indonesië, op het lijf geschreven. De ronde telt 21 etappes over in totaal 3520 kilo meter, waarvan 101 kilometer tegen het uurwerk; een proloog ovef 9 kilometer en twee vlakke tijdritten van 40 en 52 kilome ter, de specialiteit van Indurain. De Ronde van Spanje telt zes etappes met aankomst op een col, met de Sierra Nevada op 2500 meter als het dak van de Vuelta. In totaal negen bergrit ten en negen vlakke etappes. De organisatie hoopt niet al leen op de komst van Indurain. maar ook op de winnaar van de twee voorgaande edities Ro- minger en diens landgenoot Alex Zülle, die vorig jaar als tweede eindigde. Deelneming van Erik Breukink is onzeker. Als diens chef d'equipe Saiz ook een ploeg afvaardigt naar de Gi ro, treedt de Nederlander daar als kopman op en Zülle in Spanje. Ook de aanwezigheid van Rominger is twijfelachtig. Het hangt af van het program ma van Indurain. Indien de Spanjaard voor de Vuelta kiest, start de Zwitser in de Giro. Ro minger wil in ieder geval een confrontatie met Indurain vóór de Tour vermijden. ZURICH >SID Sepp Blatter, algemeen secretaris van de FIFA, wil dat de elftallen tijdens het WK naast twee spelers ook de doel man kunnen wisselen. Tot nu mochten slechts twee spelers vervangen worden. Indien de keeper geblesseerd raakt wordt een veldspeler geruild voor de reserve-goalie. Blatter verwacht dat de nieuwe regel in maart van kracht wordt en tijdens de eindronde om de wereldtitel voetbal in de Verenigde Staten in de praktijk gebracht kan worden. Het Duitse voetbalelftal is bij1 het in ternationale Wedbureau Intertops in Salzburg favoriet voor de wereldtitel. Nederland staat met een quote van 90- 10 op de vijfde plaats genoteerd. Brazi lië staat met 50-10 op de tweede plaats, gevolgd door Italië (60-10), Argentinië (80-10) en Nederland (90-10). De Daily Mirror is een hetze begon nen tegen bondscoach Graham Taylor. In de editie van gisteren vraagt de krant de lezers een financiële bijdrage Vein één pond, ongeveer f 2,80,-. om het contract van Taylor af te kopen. De verguisde manager heeft nog een ver bintenis van acht maanden, hetgeen neerkomt op een salaris van ruim 200.000 gulden. Het boulevardblad, dat deze week 'Broedertwist' zoeterwoude Hoewel SJZ en Meerburg in dezelfde gemeente zijn ge huisvest, gebeurde het maar zelden dat familieleden te gen elkaar in actie kwamen op het voetbalveld. En zeker niet in duels nissen beide eerste teams. De broers Koos en Peter Rornijn vormen in dit ver band de uitzondering op de regel. Beiden troffen elkaar aan het eind van de zeventi gerjaren diverse malen. Koos in het groen-wit van SJZ. Pe ter in het zwart-wit van Meerburg. De confrontatie op 6 oktober 1979 was wel de meest spraakmakende. In de slotfase van die wedstrijd vloerde Peter broer Koos bin nen de beruchte lijnen. De terecht toegekende straf schop werd evenwel (door Wim Bos) niet benut waar door die aflevering van de 'broedertwist' doelpuntloos eindigde. 1981-1982 zo dat de inhaalwed strijd tussen beide teams een week voor de return werd vast gesteld. Op 14 februari 1982 won SJZ door Wim Bos. Theo Opdam en vooral doelman Ron van Deth met 2-0. Een week la ter bepaalde Fred Hagenaars namens Meerburg de eindstand op 1-0. Overigens maakte die 2-0 in 1982 een eind aan een periode van twintig jaar zonder derby zege van SJZ. Wat dat betreft zijn beide ploegen de laatste ja ren beter aan elkaar gewaagd. In de laatste periode (vanaf 1989) werden acht wedstrijden gespeeld. Beide teams hielden er acht punten aan over. In de buurt Ook op de ranglijst van de vier de klasse A zijn beide ploegen dicht bij elkaar in de buurt terug te vinden. Meerburg acht ge speeld, vijf punten; SJZ uit het zelfde aantal duels een punt minder. Het verschil is in wer kelijkheid echter groter. De kans dat SJZ wegens het staken van het duel met Altior twee winst punten in mindering krijgt, is immers bijzonder groot. Terwijl Meerburg juist naar alle waar schijnlijkheid aan het eveneens vroegtijdig afgebroken treffen met VNA (4-1 voorsprong) geen nadelige gevolgen en wel twee punten gaat overhouden. Met andere woorden: werk aan de winkel voor SJZ. Als de 'dorpers' de derby met 'de Rijn dijk' tenminste ook voor vol gend seizoen op het vierde klas se-programma willen houden. SCOREBORD BETAALD VOETBAL EREDIVISIE VW - FC Utrecht 1-1 (0-0). 59. De JongO- 1. 62. Driessen 1-1 Scheidsrechter: Uilen berg. Toeschouwers: 4278 Frankrijk: Bordeaux - Martigues 1 -1 Duitsland: Borussia Mönchengladbach Werder Bremen 3-2. Karlsruher SC Wal tenscheid 09 2-0. Eintracht Frankfurt - FC Köln 0-3. PRIJSVRAGEN 25-35-39- 42, 44 - 52 - 55 - 59 - 60. 65 - 70 - 73 - 79 - 80 (onder voorbehoud) SCHAKEN Tilburg. Interpolis-toernooi, derde ronde, eerste partij: Lutz (Dui) Joesoepov (Dui) 0-1. Nikolic (Bos) - Joedassin (Isr) 10. Sji- rov (Lel) - Mozetic (FIDE) 10, Andersson (Zwe) Rozentalis (Lit) 1 0. Razoevajev (Rus) - Barejev (Rus) 1/2-1/2, Akopian (Arm) - Georgiev (Bul) 0-1Kamsky (VSl) - Atalik (Tur) 1-0, Vaganian (Arm) Jerm- olmski (VSt) 1/2-1/2. Dreiev (Rus) - Mala- nioek (Oek) 1/2-1/2, Karpov (Rus) - Viz- manavin (Rus) 1/2-1/2, Ka|danov (Rus) Piket (Ned) 1-0. Cvitan (Kro) - Smirm (Isr) 1-0, Adgestein (Noo) Ivantsjoek (Oek) 1 0. Timman (Ned) Beliavski (Oek) 0-1. Adams (GBr) - Morozevitsj (Rus)0-1Episi in (Rus) - Siabalov (Let) 1-0 SQUASH - Calrns (Eng) 15-11 11-15 15-9 15-8, Van der Wath (ZAfElopuro (Fin/7) 15-11 15-13 15-13. Norman (NZe) Harris (Eng) 15-9 15-7 10-15 15 5. Martin (Aus/3) Zubair Jahan Khan (Pak) 13-15 15-9 15- 12 15-14. Walker (Eng/8) Carylon (Aus) 13-15 15-7 15 12 15 5. Rodney Martin (Aus/2) - Abdul Faheem Khan (HKo) 15 8 15 8 9-15 6-15 15 8. Jansher Khan (Pak) -Gregory (Eng) 15-1115-7 15-7 TENNIS Frankfurt. Mannen, Masters, 5 miljoen gul den, Arthur Ashe-groep: Sampras (VSt) Bruguera (Spa) 6-3 16 6-3, Ivanisevic (Kro)-Edberg (Zwe) 7-6 6/6-3 Eindstand: 1 Sampras 3-6, 2. Ivanisevic 3 4, 3. Edberg 3-2, 4 Bruguera 3-0. Inde ling halve finales: Stich - Ivanisevic. Sam pras - Medvedev Polen bij een overwinning op Neder land een premie van ongeveer 28.000 gulden per speler beloofde, drukte in de uitgave van donderdag een gefin geerde, door Taylor geschreven, ont slagbrief af. gericht aan bondsvoorzit ter Bert Millichip. De trainer wordt dringend verzocht zijn handtekening te plaatsen. ZAALVOETBAL EERSTE DIVISIE: VD Cammen-De Vi scher 4-0, Ba> McDonald s 4-2. ArwiM* JSB 2-6. 't Gat-JBS 9-4. Succes-Hovocubo 5-4. Home Center-Brezan 1-4 Ba« 9 15 VFA'tGat 8 8 JSB 9-14 Arwiko 9 6 Hovocubo 9 13 VD Cammen 9-6 HomeC 9-12 McDonald's 8 5 Succes 9-11 JBS 9 4 Brezan 9-9 Visscher 9-3

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21