Leidsch M Dagblad Keuringsdienst zweeg bewust Kabinet staat achter KLM Toto Riina houdt de lippen op elkaar bij confrontatie Het Kruidvat stunt met afgekeurde Droste-letters Ingevet en glanzend DE MOLEN Mysteries van Indochina Treinverkeer twee Uitgeslapen? Kom zondag naar IKEA Delft. GOED NIEUWS ZATERDAG 20 NOVEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40318 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 haarlem kees bals De chocoladeletters hadden naar het buitenland gemoe ten, in elk geval naar buiten de Benelux. Plots doken ze begin deze maand op in de schap pen van drogisterijketen Het Kruidvat, voor een stuntpijs van 1,89 gulden. De smaak van de Droste-letters is goed, maar het gaat om een afge keurde partij: de letters 'zwe- Een letter van hetzelfde merk kost bij de banketbakker verderop in de straat 4,55 gul den. J. Hazenberg van de ge lijknamige patisserie in IJmui- den: ,,De ldanten vinden dat wij ze afzetten. Ze begrijpen niet dat die letter bij ons zo veel meer moet kosten." Algemeen directeur J. Resink van Red Band Venco BV, waar Droste onder valt, is er niet blij mee. „We zijn best een beetje boos." Hij heeft de Droste-let ters van Het Kruidvat laten on derzoeken en vastgesteld dat ze uit een afgekeurde partij komen. „Met de smaak is niets mis, maar er treedt bij sommi ge letters fatbloom op. Dat wil zeggen dat bij temperatuur schommelingen de cacao-bo- ter naar buiten treedt, die ver volgens weer stolt. Er komt waren ze uitverkocht." een witte waas over de choco la." Droste wilde deze letters onder geen beding op de Ne derlandse markt hebben, om de eigen naam en faam te be schermen. Daarom verkocht de firma de partij aan een ex portbedrijf, met wie de af spraak werd gemaakt dat het Sinterklaas-snoepgoed zou gaan naar landen waar Droste normaliter niet opereert. „Chocolade-letters zijn in Nederland een cadeautje. Daar stellen we de hoogste ei sen aan. In het buitenland is het gewoon een stuk chocola." Directeur Resink heeft geen idee wie de bewuste letters uiteindelijk toch in omloop heeft gebracht. „We zouden het graag willen weten, al was het maar om herhaling te voorkomen." Directeur D.J. Siebrand van Het Kruidvat ontkent dat er iets mis was met de chocola. Hij heeft de letters gekocht op de 'grijze markt', bij een be drijf dat een export-order op het laatste moment niet door zag gaan. Welk bedrijf wil hij niet zeggen. „We hadden onze advertentie voor Sinterklaas al klaar, zodat we alleen met een stoepbordposter moesten wer ken. Binnen anderhalve week Heitmann 2 Zeer omstreden is Stef- fen Heitmann, kandi daat voor de opvolging van bondspresident Ri chard von Weizsacker. Eerste marathon op natuurijs in Veenoord De ijsclub Nieuw-Amsterdam- /Veenoord heeft opnieuw de primeur van de eerste mara thon op natuurijs. Morgenoch tend om 11.00 uur worden in Veenoord de schaatsers wegge schoten voor een marathon over een uur en tien ronden. Daarna staat nog een afvalwed- strijd op het programma. Vorig jaar was het dezelfde ijsclub die met de eer ging strij ken. Toen kon er echter pas op oudjaarsdag geschaatst worden op de ondergelopen gravelbaan. Het ijs, dat morgen niet dikker dan een centimeter of twee zal zijn, is in de loop van gisteren laagje voor laagje gekweekt door met een koeiespuit over de baan te rijden. De marathon op natuurijs is tevens een historische primeur. De tot dusver vroegste wedstrijd op natuurijs werd op 28 novem ber 1962 verreden. Schaatsspecialist Volop schaatsen voorradig Óók maandag geopend on üi Winkelcentrum de Kopermolen, Merenwijk, Leiden. Tel. 071-211131 koudum» In een fabriek te Koudum liggen honderden orginele Friese doorlopers te wachten op de schaatsliefhebbers die, als de tekenen ons niet bedriegen, vandaag en morgen hun eerste baantjes op sloten en vaarten kunnen trekken. De winter mag dit jaar vroeg beginnen, de gladde ijzers liggen klaar. Ingevet en glanzend. foto anp hans steinmeier Rijksdienst werd niet ingelicht over besmetting bij Nutricia KNVB komt met nieuwe leeuw zeist rob v.d. dobbelsteen De Keuringsdienst van Waren (KvW) heeft bewust de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW) niet ingelicht over de besmetting van het door Nutricia ge bruikte varkens- en rundvlees voor babyvoeding. Pas af gelopen dinsdag, toen Nutricia besloot tien miljoen pot jes babyvoeding terug te halen, werd de RW ingelicht. den haag anp/gpd Er komt een nieuwe 'voetbal leeuw'. De Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond heeft een reclamebureau op dracht gegeven de huidige creatie te restylen. Het beeld merk van de klassieke Leeuw loopt daardoor overigens geen gevaar. Dat blijft het of ficiële KNVB-symbool. Aan de uiterlijke verande ring van de voetbal-leeuw liggen commerciële belangen ten grondslag. Voor handels doeleinden sluit de KNVB al enkele jaren contracten me£ firma's die via de verworven rechten de kas van de voet balbond spekken. Ten be hoeve van de exclusiviteit gaat 'de leeuw' er nu anders uitzien, om de concurrentie in supporterswaar te bestrij den. In het Zaterdags Bijvoegsel: Het Oranje- gewoel van de handel. De John Kennedy- mythe leeft voort. Dertig jaar na de moordaanslag in Dallas. Na de smaken in thee en koffie, nu ook in shag. De 'sfeer van toen' moet opgesnoven worden. Musicals vervlakken steeds meer, volgens wetenschapper Paul Eenens. Dansen op commerciële belangen. Een rondje PvdA in de regio Leiden. 'Kandidaten genoeg, nu de kiezers nog'. Dat stelt Rob Tazelaar, directeur van de produktschappen Vee en Vlees en Pluimvee en Eieren, te genover het ANP in een reactie op de Nutritia-affaire. De keuringsdienst constateer de al in juni dat in het door Nutricia gebruikte vlees te hoge concentraties van het desinfec- teringsmiddel p-TSA bevatte. De RW werd toen niet inge licht, tot verrassing en ergernis van die dienst. „Wij hebben de Keuringsdienst daar ook op aan gesproken", aldus een woord voerder van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij. Bij de Keuringsdienst van Wa ren is men zeer geschrokken van de uitlatingen van Tazelaar. Volgens hoofdinspecteur Van de Haar was er in juni noch in de periode vóór 16 november enige aanleiding de RW in te seinen over de aangetroffen potjes met het ontsmettings middel. ,,ln eerste instantie werd er geen enkele relatie gelegd tus sen de aangetroffen verontreini ging en het vlees. Omdat wij de reputatie van p-TSA kennen, we treffen het wel vaker aan, en het feit dat een gerenomeerd bedrijf als Nutricia meldde dat het een incident betrof, was de zaak in juni voor ons afgehandeld", al dus Van de Haar. De Keuringsdienst kwam de besmette potjes weer op het spoor tijdens een routine-con trole van de voedingen van Nutricia. „Toen vonden we op eens een heleboel potjes die in meer of mindere mate besmet waren. Het bleek toen dus niet meer om een incident te gaan. Pas eind oktober/begin novem ber is de link gelegd met het door Nutricia gebruikte vlees en werd de RW ingelicht." De inspectie gezondheidsbe scherming van het ministerie van WVC maakte gisteren be kend dat de verontreinigde schoolchocolademelk van Cam- pina/Melkunie „absoluut geen gevaar" oplevert voor de ge zondheid. De concentraties van de chemische stoffen perazijn- zuur en waterstofperoxide die de Keuringsdienst gisteren in de verontreinigde melk heeft ge meten, zijn daarvoor te laag. den haag anp Het kabinet is bereid mee te werken aan een uitbreiding van het kapitaal van de KLM, als mocht blijken dat de samen werking tussen dit bedrijf, Swis sair, SAS en Austrian Airlines af ketst. „Dat zou aan de orde kunnen zijn", aldus minister Kok van financiën gisteravond na afloop van spoedoverleg tus sen leden van het kabinet en de KLM-top. De Nederlandse staat bezit 38,2 procent van de KLM- aandelen. President-directeur P. Bouw van de KLM toonde zich ver heugd over de opstelling van het kabinet. Alom wordt ver wacht dat de samenwerking on der de codenaam Alcazar niet doorgaat, omdat de vie; lucht vaartmaatschappijen het niet eens kunnen worden over de keuze van een Amerikaanse partner. De KLM kiest voor Nor thwest Airlines, waarvan het grootaandeelhouder is, terwijl de overige drie maatschappijen de voorkeur geven aan Delta Airlines, waarmee Swissair sa menwerkt. Vandaag vergadert de raad van commissarissen van de KLM hierover. In luchtvaartkringen wordt er ernstig rekening mee gehouden dat de raad van commissarissen van de KLM vandaag besluit niet door te gaan met Alcazar. Dinsdag is' een bijeenkomst ge pland van de bestuursvoorzit ters van de vier luchtvaartmaat schappijen die naar verwach ting zal worden gevolgd door een officiële mededeling. uur stil door A dodelijk ongeval rome eelco van der linden correspondent Ze zaten gisteren op enkele me ters bij elkaar vandaan in de rechtszaal van de Romeinse ge vangenis Rebibbia: Toto Riina, de baas der bazen van de maf fia, en Tommaso Buscetta, de 'superspijtoptant', die met zijn bekentenissen de eerste grote scheuren veroorzaakte in het rijk van Cosa Nostra. Een histo rische confrontatie, die echter minder spectaculair was dan verwacht, omdat Riina de lip pen stijf op elkaar hield. De confrontatie was georga niseerd in het kader van de pro cessen wegens de 'politieke de licten' van de maffia. Riina had direct na zijn arrestatie, aan het begin van dit jaar, zelf op een onderhoud met zijn erfvijand Buscetta aangedrongen. Maar hij gaf deze week te kennen hem niet te willen zien, omdat Buscetta „een immoreel mens is die doet aan veelwijverij". Gisteren herhaalde Riina deze woorden om er vervolgens het zwijgen toe te doen. Met zijn priemende ogen waarin een explosief mengsel van haat en verachting lag, hoorde hij de lange monoloog van 'Don' Tommaso aan. Bus cetta nam geen blad voor de mond. Hij zei dat Riina de meest bloeddorstige moorde naar is uit de geschiedenis van Cosa Nostra en dat hij door zijn moordpartijen de organisatie heeft vernietigd. „Hoe is het mogelijk dat hij durft te praten over moraliteit. Dit individu heeft mijn gelief den vermoord en vele andere, onschuldige mensen", aldus Buscetta. Dé man die met zijn Onze Taal: Willem II. De veerdienst op Engeland bestaat 100 jaar. Een jubileum in woelig water. DENKWIJZER: Indien niet nu, wanneer dan? verklaringen de vorig jaar ver moorde rechter Falcone de mo gelijkheid gaf de zogenaamde maxi-processen te organiseren, noemde Riina vervolgens de „enige baas van Cosa Nostra" en degene die over alle politieke moorden besliste. Tommaso Buscetta, die al bij na tien jaar in de Verenigde Sta ten leeft, veroorzaakte een doorbraak in de strijd tegen de mafia, vooral met zijn onthul ling over het bestaan van de 'Koepel'. Dit is een soort maffia regering waarin de belangrijkste leiders van Cosa Nostra ziting hebben. De Koepel, of Commis sie, wordt sinds het begin van de jaren '80 overheerst door de Corleonesi van Riina. Volgens het zogenaamde 'teorema-Buscetta' werden alle belangrijke beslissingen, zoals het vermoorden van een rech ter, collectief door de leden van de Koepel genomen. Dit was voor de procesgang van groot belang, omdat zo alle mafiaba- zen konden worden aange klaagd. Het teorema werd vorig jaar door het Hof van Cassatie bevestigd. Dit was een enorme klap voor Cosa Nostra en waar schijnlijk een van de redenen voor het offensief van Riina, die zich verraden voelde en wraak nam door onder meer de rech ters Falcone en Borsellino te vermoorden. Hanoi Vietnam is in trek. Steeds meer westerse toeristen geven toe aan hun nieuwsgierigheid naar Indochina. En dat betekent werk voor veel Vietnamezen, zoals deze twee meisjes, die in hun kraampje in de Dong Xuan-markt in de oude wijk van Hanoi mysterieuze maskers en andere snuisterijen aan de man brengen. foto ap nick ut sluc IKEA Delft is geopend van 10.00 tot 17.0 De vestigingen Amsterdam, Duiven, Sliedrecht en Eindhoven zijn gesloten. VAN ROYC.S. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 HET WOORD IS AAN Peter Hille Een geleerde godsdienst is daar door alleen al verdacht.? VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Religie - Sport Zaterdags Bijvoegsel— 31 t/m 39 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 27 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Tijdelijk neerslag Wolkenvelden en hier en daar wat lichte sneeuw, in het noordwesten tijdelijk overgaand in regen. Middagtemperatuur van plus 2 graden in het noordwesten tot min 2 graden in het zuidoosten van het land. Wind uit oost tot noordoost, toenemend tot matig, kracht 3 tot 4, in het Waddengebied later tot krachtig, 6. Hein Chrispijn Het treinverkeer tussen de sta tions Alphen en Leiden Lam menschans is gisteravond twee uur stilgelegd als gevolg van een dodelijk ongeval. Omstreeks zes uur liep op de overgang op de Gemeneweg in Hazerswoude een man onder de trein. De identiteit van de man was gis teravond nog niet bekend. Van zes uur tot acht uur hebben bussen de passagiers vervoerd. 'Jongens wisten wat ze deden bij moord op James' PRESTON AP De twee Britse schooljongens die worden beschuldigd van de moord op de tweejarige peuter James Bulger in februari dit jaar wisten wat ze deden toen ze Ja mes meenamen, hem mishan delden en doodsloegen. Dat heeft de openbare aanklager gisteren gezegd in het proces dat 14 dagen geleden begon. Beide nu 11-jarige jongens ontkennen de misdaad en schuiven de schuld op de ander af. Volgens aanklager Richard Henriques hebben de jongens echter gezamenlijk gehandeld vanaf het moment dat ze beslo ten van school te spijbelen tot het moment dat ze tien uur la ter James dood achterlieten op een spoorlijn vier kilometer bui ten de stad. De verdedigers zullen maan dag in hun slotpleidooi betogen dat de jongens niet van plan waren om James te doden en dat ze de ernst van hun daden niet inzagen. Omdat de ver dachten jonger dan 14 zijn moet de eisende partij hard ma ken dat ze wisten dat ze iets on toelaatbaars deden. Als de jon gens worden veroordeeld zullen ze voor onbepaalde tijd in een gesloten inrichting voor jeugdi ge delinquenten worden ge plaatst. Leidsch jQb Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. I Voorletters:. i Adres: j Postcode: Plaats: Tel:. l.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal Ik mi)n abonnement: Per maand automatisch 28,75) O Per kwartaal via acceptgiro f 82,85) Q automatisch 82.85) J Nr. bank/giro: Of bel 071-128030 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1