WK-koorts is nog laag 'In de auto pak ik haar hand even beet' j'Met een donkere bril haal je minder geld op' Katwijk blijft gespaard Ook deze Vectra huur je bij 'Handen uit de mouwen, fietsers!' Het Gesprek van de Dag Theo Bakker DE DUIVEL. BESTAAT HIJ NOU WEL OF NIET? Reportage in Kruispunt Zondag 22.16 Nederland RKK Auto- en Motorverhuur [jtiJ MultiRent (^x>nó'&p /uitWP ytwr Hx&rven- IZATERDAG 20 NOVEMBER 1993 een enkel vingertje. Volgens woordvoerder H. Em merik van de regiopolitie in Lei derdorp is het eerste artikel uit de nieuwe verkeerswet ge schrapt en slaat het tweede al leen op motorvoertuigen. Hij ziet nog maar één wetje waar je de fietser mee kunt pakken: het gevaar op (kunnen) leveren voor de verkeersveiligheid. Alleen, je kunt pas goed vast stellen of die wet is overtreden als het leed al geleden is en de fietser slachtoffers heeft ge maakt omdat hij zijn koude handen niet of nauwelijks aan het stuur had. Maar dan krijgt het ook een prominent plekje in het proces-verbaal. Tot het zover is en de fietser niet te opvallend slingert voor de ogen van een agent, moet hij zelf maar weten wat-ie doet. Of, zoals politie-woordvoerder Em merik dat formuleert: ,,Als-ie valt, is het zijn probleem. Als-ie een ongeluk krijgt, hangt-ie". Het is een kwestie van stoer zijn of veilig rijden, zegt de Katwijk- se conciërge. Hij vreest dat de meerderheid voor het eerste kiest. „In het voorbij rijden, zeg ik er wel eens wat van. Maar wat doe je ertegen? Handschoe nen en een muts staan toch niet? Het is net als met een re genjas. Die trekje toch ook niet aan als het regent? Dat hoort gewoon niet". Hoe fout hij de houding ook vindt, begrijpen doet hij het wel: „Als ik die handschoenen zo in de winkel zie liggen, kan ik me best voorstellen dat de jeugd ze niet aantrekt". Hij roept de fabrikanten dan ook op om mooie handschoenen te maken, bijvoorbeeld met flikke rende lichtjes; „Bij schoenen werkt dat ook. Misschien is het wel een gat in de markt". Volgens een verkoopster van de handschoenen-afdeling van Vroom en Dreesmann in Leiden is dat helemaal niet zo nodig. Alleen al deze donderdag ver kocht ze voor 5.000 gulden aan handschoenen, óók aan de schooljeugd. Aan meisjes èn aan jongens. Vooral gebreide handschoenen van acht piek doen het goed bij deze armelui. Alleen, trekken ze ze ook aan? De Katwijkse conciërge betwij felt het: „Toen mijn zoon in die leeftijd was, wilde hij ze ook niet aan. Hij liet hij ze gewoon thuis liggen. En ach, als het daar nou bij blijft, vind ik het als ouder best". Wat we nodig hebben zijn vrienden die het goede voor beeld geven, denkt deze opvoe der. Want als het eerste schaap over de dam is, volgen er meer. Zo duurt het altijd een paar da gen totdat 'men' met warm weer een korte broek naar school durft aan te trekken. Maar wat doe je als je niks hebt in deze wereld, zelfs geen hand schoenen of wanten? Kan de politie geen gevonden exempla ren uitdelen? We legden dit unieke idee voor in Leiden en Noordwijk, maar erg kansrijk lijkt het niet. Mag het wel van de wet, vragen dienders zich af. „Bovendien, iedereen kan toch beschikken over handschoe nen? We hebben toch ook broe ken?", meldt de Leidse woord voerder. Volgens de politie Noordwijk moeten de meeste handschoenen nog verloren worden. De winter is net begon nen. PAUL VAN PERKOOU» De wegtrekkende zee werpt hier en daar haar ballast op het strand. Schelpen, wier en weer uitgekotst menselijk vuil. Ik sta op het punt me zorgen te maken over het milieu, want een mens moet zijn hu meurigheid toch ergens op baseren. Maar een ijzige wind zet het radarwerk stil. Kijken, luisteren, ruiken, de snijdende kou het voorhoofd laten bal semen, staren in de zon en nederig zijn, alles is goed zo. Ik verlaat voortgedreven door de rugwind het strand en be klim de wonderschone boule vard van Katwijk. Hoe lang is het geleden, dat ik met moe der over deze klinkertjes naar boven klauterde? Hotel Savoy stond er toen ook al, even eenzaam. Zorgen maakte ik me, dat het duin onder Savoy zou wegwaaien. Is niet ge beurd. Soms ontsnapt iets van waarde aan Gods toom. Bijna nooit iets aan 's mensen woe de. De boulevard van Katwijk is gespaard gebleven. De banken schuin voor Savoy staan haaks op elkaar om het samengroepen van de oude mannen te vergemakkelijken. Maar nu zit er niemand. Te koud. Even kan ik de vrieskou wel trotseren en kijken naar de schepen op zee. Hoe mooi was afgelopen zomer niet de avondlijke vlootparade van Katwijkse kotters. De schuiten waren verlicht op een manier die verried dat het genoeglijk toeven was in de kajuiten. We liepen langs de vloedlijn, luis terden geraakt naar de fanfare op de boulevard en zagen be ter dan ooit het onbedorvene van Katwijks kustlijn. Het verkleumen noopt tot wandelen langs die reeks van nog op mensenmaat gebouw de huizen en hotelletjes en pensions. Hotel 'Zee en Duin'. Een deur om door naar bin nen te gaan, ramen om door naar de zee te kijken. Geen schreeuwende borden, of kleuren, laat staan neonver lichting. De hele boulevard ademt deze vooroorlogse so berheid, functionaliteit, nede righeid. Geen dancings, bars, speelhallen, McDonalds of tropische zwembaden. Geen verlokkingen, want het vlees is zwak. Dat geeft de overdaad aan mensonterende billen en borsten iedere zomer wel aan. Maar vooral geen hoogbouw. De vermaledijde geldmakers hebben niet de kans gekregen Katwijk op te zadelen met on waardige betonnen kolossen. Het witte kerkje en de vuurto ren vormen onverminderd de hoogste punten van de zeereep. Alleen al om weer aan te mogen varen op dat kerkje zou je een Katwijkse visser willen zijn. De wind striemt me inmid dels weer strandzand in het gezicht. De zee rukt op. Machtig. Het zilt zal zich nog steeds verliezen in zijn onein dig ritme van eb en vloed als de wereld eindelijk verlost is van de plaag die mensheid heet. Zal de zee gelaten op dat moment wachten, of eerder al ingrijpen? Misschien is elke keer vloed wel een waarschu wing. En komt er nog eens een dag dat de zee de kusten schoonspoelt. Katwijk zal dan gespaard blijven. Tetteretet! Hoera, we gaan naar Amerika! Dat riepen de Oranje supporters tenminste in Polen. En half Nederland holt nu naar het reisbureau om te boeken voor de States, waar het WK- voetbal volgend jaar wordt ge houden van 17 juni tot en met 17 juli. Althans, de geruchten dat veel mensen dat doen, wor den steeds sterker. Maar is dat nou wel zo? Klopt het dat de be drijven al weten welke werkne mers ze moeten missen tijdens de WK? „Nee, hier heeft nog niemand gevraagd om vakantie in die pe riode", zegt woordvoerster Ast- rid Hassefras van kistenfabriek Elka in Lisse. „Ik denk dat ze het nu zo druk hebben dat ze er niet mee aan durven komen. We zitten nu midden in het wijnkistenseizoen. En dat valt voor een deel samen met het aardappelkistenseizoen. Dat be tekent topdrukte." Volgens Hassefras zitten er wel veel voetbalsupporters onder de ruim zestig werknemers. „De interesse in het Nederlands elf tal is altijd zeer groot. Er worden altijd poultjes gemaakt. Sommi gen gaan ook naar wedstrijden van Oranje. En er wordt hier niet overgewerkt als Nederland op de buis is. Maar nogmaals, ze hebben het nu te druk, denk ik." Bij Latexfalt in Koudekerk, waar ongeveer vijftig mensen wer ken, is er evenmin sprake van voetbalkoorts. Niemand plande daar nog zijn vakantie in ver band met het WK. „En ik ver wacht ook niet dat dat nog ge beurt", zegt bedrijfsleider Van Dam. „Hier werken wel mensen die van voetbal houden, maar er zit niemand bij die ook wed strijden bezoekt van het Neder lands elftal." Jac. Passchier, van Passchier Touw BV in Noordwijk. moet even lachen. „Meneer, hier wer ken maar twee mensen, dus met dat plannen loopt dat wel los. Volgend jaar zijn we hier met z'n drieën. Nou, als iemand met 17 juni weg wil, kan dat wel. Ik wil ook best naar Ameri ka, maar niet om naar het voet ballen te gaan kijken. Die sport is zo vermaterialiseerd. Dat heeft toch niets meer met sport te maken. Trainers die worden ontslagen als de resultaten min der zijn. En wat moet je nou in Amerika? Daar houden ze niet van voetbal. Er zal wel weer veel geld mee gemoeid zijn." Passchier zegt overigens wel een voetballiefhebber te zijn. „Ja, ik ben er niet vies van. Ik hou van janboerefiuitjesvoetbal Amateurvoetbal. Niet Noord wijk hoor, dat zijn geen ama teurs. En het Nederlands elfta- L.Ik kijk wel naar ze op tv, maar ik kan me er niet over op win den. Ik begrijp niet dat mensen voor de tv zitten met kromme tenen van de spanning. Het raakt me gewoon niet zo." Karwei Bouwmarkt in Roelo- farendsveen gebeld. De woord voerder meldt: „Ze weten hier nog niet of ze gaan. In elk geval zijn er nog geen mensen bij mij geweest om het vragen. Hoeveel mensen hier werken? Hoor eens, je hoeft niet alles te we ten." i Schichtig schieten ze langs, Handen in zakken en mouwen, n af en toe een rood vingertje aan het stuur van hun fiets. Het J vriest dat het kraakt, maar n| handschoenen zijn in geen vel- 1S| den of wegen te bekennen. Die a liggen thuis, want aantrekken is th niet stoer. En: je wilt toch er- 1( gens bijhoren? Voor de politie hoeven deze weggebruikers niet bang te zijn. Die besteedt haar tijd liever aan belangrijkere zaken. Waar kun je de zogenaamde helden trou- wens op pakken? Volgens woordvoerder A. Kuijt van de Leidse politie dient een fietser minstens één hand aan het stuur te houden, maar vermeldt de wet niet of dat de héle hand moet zijn. Wel zou de wet van e de fietser verlangen dat hij zijn rijwiel in beheersing houdt. En Pt dat zou moeilijk kunnen met k Voor de gehandicaptensport heeft de Nederlander blijkbaar weinig geld over. „Het visuele aspect speelt daarbij een belangrijke rol." archieffoto ben de bruyn Gezwijmel bij Mantovani, gou den kaarslicht en Chianti. Dat is toch nog steeds zo'n beetje het beeld dat velen van ons hebben van romantiek. Maar net als alles is ook dat begrip aan verandering onderhevig. Hoe ziet de romantiek er anno 1993 uit? Waarvan wordt he den ten dage ons hart nog warm? In deze rubriek probe ren wij daar in een aantal afle veringen een antwoord op te krijgen. Rob van Herwijnen (30) jaar is directeur van de ontbijtservice- dienst 'Broodrunner' in Leider dorp. Zijn medewerkers trekken er 's morgens in alle vroegte op uit om de mensen een feestelijk ontbijt te bezorgen met alles er op en eraan. Meestal mensen die iets te vieren hebben en in een romantische stemming ver keren, mensen bij wie het glaas je champagne, de zalmroze ser vetten en het sjieke, zwarte ser vies in goede aarde valt. Wat de 'Broodrunner' serveert is erg lekker. Maar niet alleen voor de inwendige mens wordt gezorgd. Ook de romantiek wordt door deze service flink aangewakkerd. Hoe denkt Van Herwijnen zelf over romantiek? „Tja, romantiek, hoe moet ik dat bekijken? Voor mij is het toch vooral samen gezelligheid hebben. En de gewone stan- daarddingen, zoals een etentje bij kaarslicht in een niet te groot restaurant, een beetje 'Malle janachtig', beetje donker, zodat je kunt zien hoe jouw schaduw en die van je vriendin op de muur dansen. Ik hou er dan niet van om met een groot aantal mensen dicht op elkaar te zit ten. Dan voel ik me niet lekker." „Maar romantiek is ook een strandwandeling maken, waar bij je rustig met elkaar kunt pra ten err naar de natuur om je heen kunt kijken. Ik woon hier temidden van flats en dan lucht zo'n strandwandeling op. Je kunt er lekker je verstand op nul zetten en de zeelucht insnuiven. De golfslag vind ik ook altijd erg rustgevend. En als de maan op het water schijnt, als die maan op het water ligt als een gouden dukaat, is dat een rijk gezicht." „Mijn vriendin en ik kennen el kaar nog niet zo lang. Of ik haar Rob van Herwijnen: „Voor mij is romantiek toch vooral het samen gezelligheid hebben." foto loek zuyderduin wel eens wat heb gegeven? Nee, eigenlijk nog niet. Maar binnen kort krijgt ze een parelsnoer van me, met echte parels, dat spreekt. Pareltjes om haar nek - dat staat toch zo mooi. Ik ben geen man voor het kopen van prullen. Ik koop eigenlijk nooit iets op de bonnefooi. Meiden zijn altijd wel gek op pluchen beesten, maar daar begin ik niet aan." „In mijn werk heb ik het mee gemaakt dat een jongen een meisje ten huwelijk vroeg via een ontbijt. Hij had er eén vaas je met een roos bij gedaan. Op het kaartje dat daar aan hing, stond: 'Wil je met me trouwen?' Dat meisje barstte in tranen uit. Ik ben met een brok in mijn keel de deur uitgelopen. En an dersom heb ik het ook meege maakt. Dat een meisje een jon gen vroeg. Die jongen helemaal van de kaart natuurlijk." „Een romantische en ontroe rend moment in mijn eigen le ven? Ja, die keer dat ik mijn vriendin een kever kado heb ge geven, zo'n oud type Volkswa gen. Ik had hem voor de deur neergezet, helemaal ingepakt, met een strik erom. Ze had net haar rijbewijs. Ze kon haar ogen niet geloven en barstte in snik ken uit. Ze durfde hem bijna niet uit te pakken en keek stie kem onder het papier. Ja, wat was dus bij mijn vorige vrien din." ..Ach, ik geloof dat mannen ook wel romantisch zijn. Maar ze to nen het alleen minder dan vrouwen. Toch een beetje dat macho-idee. Vrouwen geven zich eerder bloot, om het maar eens zo te zeegen. Ik ben best romantisch. 70s ik met mijn vriendin in de auto zit, pak ik altijd even haar hand beet. Toen ze me pas kende, vond ze dat ik nogal stug overkwam. Maar na dat ze me een tijdje kende, zei ze: 'Ie bent eigenlijk best een lief ventje'." „Wat dat nou precies is, roman tiek, kan ik niet uitleggen. Hoe leg je gevoelens in woorden uit? Het was wel een romantisch moment toen ik mijn vriendin ontmoette. Dat gebeurde in een discotheek. Zij kwam terug van het toilet en ik ging er net naar toe. We keken naar elkaar, ston den allebei even stil. Het was. denk ik, liefde op het eerste ge zicht. Mooi wel. ja." CEES VAN HOORE van de massa zijn wij afhanke lijk. Ja, en als je dan ineens een topprestatie levert, slaat dat niet aan bij de mensen. Dat hoort niet bij het beeld dat ze van ons hebben. Toch wordt er nog wel onderscheid gemaakt. Als je met een rolstoel op tv komt haal je meer binnen, dan wanneer je met een donkere bril op de buis verschijnt. Dat spreekt de men sen blijkbaar helemaal niet Monfils merkt dat ook als hij op de tandem stapt. „Ik heb geen zin ze hier te herhalen, maar je blijft allerlei vreemde opmer kingen horen als je tochten maakt. Laat ze maar, echt wak ker kan ik er niet van liggen. Het gaat ons er alleen om de gehan dicapte achter de bloempotten vandaan te halen. Dat kost ove rigens aardig wat geld. De afge lopen keer hebben we twaalf tandems gehuurd. „Die moes ten vanaf Texel komen. In Noordwijk kun je ze ook huren maar dan mag je alleen in de regio rijden en wij willen ook wel eens naar de Veluwe. Hoe dan ook, dat kostte ons in totaal 497 gulden. Dat hakt er natuur lijk in, want het bedrag moetje door twaalf delen. Voorop zitten natuurlijk vrijwilligers die niet visueel gehandicapt zijn. Die kun je natuurlijk niet laten beta len. Een deel kun je nog wel dekken met opbrengsten uit collectes. En voor de rest is het zuinig aan doen." HERMAN JOUSTRA aj Of het geld is werkelijk op. Of I het Nederlandse volk zal het I een rotzorg zijn hoe gehandi- dj capten hun sportbeoefening fi- nancieren. Hoe valt het anders aj te verklaren dat de actie 'Spoi;- Hj ters voor sporters' volkomen is mislukt. De organisatie hoopte met de verkoop van speciale to- j tobriefjes geld binnen te krijgen. Deelnemers moesten van tevo- ren de uitslag voorspellen van b| twaalf wedstrijdjes tussen ex- sporters of tussen sporters. En M dan was er nog de gigantische tv-uitzending, gepresenteerd W door Angela Groothuizen, met j onder meer verslagen van die d wedstrijdjes. ei Het mocht niet baten. Van de I 250.000 loten werden er slechts 13.200 afgezet. Dat leverde de organisatie 330.00 gulden op. in plaats van de gehoopte 5,5 mil- joen gulden. Het organiseren j van de actie kostte nog meer geld. Gevolg was dat de stich ting Sporters voor Sporters in de rode cijfers raakte. „Ik denk dat de actie vanuit een opwelling is gestart", zegt A. Smits, erelid I van Gehandicapten Sportver eniging De Sleutels uit Leiden. M „Dat zeg ik gevoelsmatig. Ik vj hoorde voor het eerst van die itj actie een week of zeven gele- den. Mogelijk was de voorberei- ding te kort. Er waren bijvoor- beeld te weinig vrijwilligers om te collecteren." vê Smits is bang dat de actie gevol- d gen heeft voor de gehandicap- eg tensport. „Elk jaar, in april, IJ houdt het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten een col- 29 lecte. Dan krijg je natuurlijk te ie horen: 'Er was toch al een actie? II 'Zo was het ook al nadat Mies 'iil Bouwman een actie had gepre- 2lj senteerd voor de WK voor ge- vil handicapten in Assen. Trou- d| wens, het tv-programma 'Seks met Angela' is leuk, maar een show presenteren is iets anders. Schoenmaker blijf bij je leest, zou ik zeggen tegen Angela Groothuizen. Ik bedoel maar, ik kan aardig sportvissen, maar daarom kan ik nog geen show presenteren. Bovendien, wat de tussenstand was werd niet visu eel duidelijk gemaakt. Zo'n thermometer had wellicht nog stimulerend gewerkt. Misschien was er dan meer geld binnenge komen." Willem Monfils kan zich er min der druk om maken. „Teleurge steld? Als mijn vrouw een been breekt zit ik daar meer mee", meldt hij gierend van de pret. De Sassenheimse secretaris van STAG (de Stichting Tandem Ac tiviteiten Gehandicapten, die voornamelijk fietstochten houdt voor visueel gehandicapten) is goed geluimd ondanks het mis lukken van de actie. „Het is na tuurlijk wel jammer dat die ac tie niet aansloeg bij de mensen, maar eerlijk gezegd had ik het wel een beetje verwacht. Ik heb natuurlijk al aardig wat ervaring met collecteren. De jaarlijke collecte voor het Nationaal Fonds Gehandicapten verloopt elk jaar heel moeilijk. Collectan ten zijn moeilijk te vinden. Dat zelfde geldt voor het inzamelen van geld voor de AVO, Arbeid Voor Onvolwaardigen. Dus toen ik over het mislukken van die uitzending hoorde verbaasde me dat niet echt." Betekent dat dat het Nederland se volk niet is geïnteresseerd in het wel en wee van de gehandi capten? „Nou, het visuele as pect speelt volgens mij daarbij een belangrijke rol. Een discus werper in een rolstoel roept be paald wat anders bij kijkers op dan een gevoel van ontspan ning. Men voelt zich daar toch niet echt gemakkelijk bij." „Dat heeft ook te maken met het stempel dat wij opgedrukt hebben gekregen. In de ogen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17