onderzoek borstkanker Deckers Carrosserie gaat nieuwe samenwerking aan Ministerie laat universiteit Sylviusproblemen oplossen Randstad drie miljoen gulden opgelicht GGD: niet wachten met Nog geen kabinetsbesluit over samenwerking Leiden-Haarlem Hoogleraren spelen oud spel Witte kruizen tegen Schiphti Grote steden ongerust over Cruisevaart steeds belangrijker voor Amsterdam kwaliteit van kinderopvang Prijs voor Nijmeegse onderzoeker Lezing over Amerikaanse rechtssysteen ZATERDAG 20 NOVEMBER 1993 V CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071 -35q Al het oud-personeel van Zoeterwoudse fabriek weer aan slag zoeterwoude rudolf kleun Carrosseriefabriek Deckers uit Zoeterwoude gaat een samen werking aan met Heiwo uit Wolvega. Heiwo neemt daartoe een belang van vijftig procent in Deckers. Tegelijk komen de res terende aandelen in het Zoeter- woudse bedrijf in handen van directeur Chr. Deckers. Volgens Deckers is de samenwerking vooral gezocht om te komen tot uitbreiding van de produktieca- paciteit. Het huidige Deckers Carros serie ontstond een half jaar ge leden nadat het tachtig jaar ou de familiebedrijf failliet ging. De onderneming telde toen nog twee vestigingen, in Zoeterwou de en in Weert met in totaal on geveer 70 werknemers. De ves tiging in Weert werd overgeno men door Spijkstaal, bouwer van winkelwagens en geldtrans portauto's. Het Zoeterwoudse bedrijf werd voortgezet door C. Deckers met als mede-aandeel houders de Leidse projectont wikkelaar M. Smitsloo en on dernemer W. van Bavel. Laatstgenoemden verkopen hun belang nu. Deckers: „Zij hebben mij opnieuw op het paard gezet, maar ze zien ook dat dit een aparte branche is die een eigen aanpak vraagt. Ze tre den terug op een moment dat het weer goed gaat." Deckers begon in mei op nieuw met 10 van de oorspron kelijk 31 Zoeterwoudse mede werkers. Een half jaar later wer ken er weer 24 mensen bij de carrosseriefabriek. Onder hen een groot aantal oud medewer kers, maar ook mensen die van elders moesten worden aange trokken. Deckers: „Al het oud- personeel is inmiddels weer aan de slag." Het bedrijf zou nu zoveel or ders hebben dat het eigenlijk had moeten uitbreiden. „Maar dat doe je niet in deze tijd. Daarom hebben we een partner gezocht die wel die ruimte heeft. Bovendien vullen onze activiteiten elkaar aan. Heiwo maakt frames en polyester pa nelen die wij niet produceren en bouwt carrosserieën voor vleestransport. Wij doen andere toepassingen en we hebben een ontwerpcomputer die zij niet in huis hebben. De klanten kun nen voor service bij beide be drijven terecht." Volgens Deckers zullen de be drijven zich in de toekomst re gelmatig gezamenlijk presente ren. Het eerst op de Bedrijfsau to RAI. Dat het zo goed gaat met de onderneming in Zoeterwoude, terwijl het in de transportbran che als geheel slecht gaat, ver klaart Deckers door te wijzen op de goede naam van het bedrijf en de kleinere capaciteit. „De meeste oude klanten zijn geble ven. Die hebben minder te be steden, maar wij zijn ook klei ner, zonder Weert. Dan zit je snel vol. Bovendien zijn er nieu we klanten bijgekomen. We hebben bijvoorbeeld voor het eerst opdrachten van Mona en Heineken gekregen en we ple gen onderhoud aan de bussen van de NZH." Directeur Chr. Deckers: „Dit is een aparte branche die een eigen aanpak vraagt." archieffoto hielco kuipers <^Q0jr||0 Delft VOOr I*U.im Leidse re8'° en Bollenstreek boos op staatssecretaris Simons Ongeveer 160 cliënten van de Sociale Dienst in Delft hebben in 1989 fraude gepleegd voor een totaalbedrag van 3,2 mil joen gulden. Het gaat om men sen met een baan èn een uitke ring. De gegevens kwamen bo ven tafel door het project Belas tingsignalen, gestart in 1992. Dat heeft de Sociale Dienst in Delft meegedeeld. De belastingdienst stelde ge gevens beschikbaar en die zijn vergeleken met die van de Delftse Sociale Dienst. In de 160 gevallen gaat het om fraudebe dragen vanaf 5.000 gulden tot 230.000 gulden. Een Delfts echt paar heeft de Sociale Dienst 18 jaar opgelicht, zo blijkt uit de gegevens. De Delftse wethouder van so ciale zaken Paul Rensen (PvdA) is blij met het resultaat. Van de 3,2 miljoen gulden verwacht Rensen nog zo'n 2,7 miljoen te kunnen terugvorderen. „Niet al les krijgen we terug omdat een aantal zaken al verjaard is." Delft heeft zelf nauwelijks fi nancieel voordeel van de con trole. Van de genoemde 2,7 mil joen zal 90 procent rechtstreeks naar het Rijk vloeien. Delft heeft de uitkeringen in de jaren na 1989 nog in onderzoek. VNG te voorbarig den haag «jan kuys De Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft deze week een voorbarig voorschot genomen op een mogelijke re gionale samenwerking tussen Leiden, Duin- en Bollenstreek en Haarlem. In een notitie over een nieuwe bestuurlijke inde ling van Nederland maakte de vereniging gewag van een voor keur van het kabinet voor een hechte band tussen Haarlem en Leiden. Het kabinet heeft echter geen enkel signaal in deze rich ting doen uitgaan. Gisteren gaf de VNG dat zelf ook toe. De notitie, zo zei een woordvoerder, geeft één moge lijke vorm van samenwerking aan. En wel die vorm, die de VNG als waarschijnlijk beoor deelt. De stemmen in het Haar lemse'voor een mogelijke sa menwerking met het Regionaal Orgaan Amsterdam (ROA) ble ken nog niet tot het VNG-bol- werk te zijn doorgedrongen. „Ja, dat is natuurlijk ook een moge lijkheid," erkende de VNG- woordvoerder. De opstelling van de VNG leidde intussen tot tal van mis verstanden. In Haarlem repte loco-burgemeester Mooij over een kabinetsstandpunt, waarin de samenwerking tussen Lei den, Duin- en Bollenstreek en Haarlem al was vastgelegd. In de Leidse regio reageerden be stuurders verontrust op de stel ligheid, waarmee de opvatting werd neergelegd. Intussen wist binnenlandse zaken van niets. Enkele weken geleden heeft staatssecretaris De Graaff-Nauta namens het kabinet een reactie gegeven op voorstellen van de provincies over een nieuwe bestuurlijke in deling. Het kabinet stemde toen in met een samenwerking van Zuid- en Midden-Kennemer- land in Noord-Holland. Tevens ging het kabinet akkoord met een samenwerkingsgebied van Duin- en Bollenstreek en Lei den. Wel gaf het kabinet daarbij aan beide nieuwe samenwer kingsgebieden op den duur te klein te vinden. Over de toekomstige uitbrei ding van deze gebieden heeft het kabinet echter geen uitspra ken gedaan, volgens het uit gangspunt dat ontwikkelingen voor bestuurlijke samenwerldng 'van onderop' moeten komen. De GGD Leiden en Omstreken is kwaad op staatssecreta ris Simons van volksgezondheid over het uitblijven van een bevolkingsonderzoek naar borstkanker. In een pro testbrief aan Simons die ook werd ondertekend door de colleges van burgemeester en wethouders van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Zoeterwoude en Alkemade, schrijft de GGD het onaanvaardbaar te vinden dat het bevolkingsonderzoek in Leiden en de randge meenten en de Duin- en Bollenstreek nog steeds niet van de grond is gekomen. leiden/regio begon het onderzoek in 1990 en is men inmiddels bezig met een tweede ronde. Leiden en de Bollenstreek zijn de regio's die later aan bod zou den komen. Simons heeft in middels echter een doelmatig heidsonderzoek laten verrich ten, waaruit hij de conclusie trok dat het bevolkingsonder zoek duurder uitvalt dan nodig is. Het gevolg: hij besloot de subsidie te bevriezen. „Daar zijn wij het dus niet mee eens", zegt J.C. Groenen - annet van aarsen Het bevolkingsonderzoek naar borstkanker is een landelijk on derzoek, dat de afgelopen jaren stapsgewijs werd ingevoerd. Vrouwen in de leeftijd van vijf tig tot zeventig jaar zouden in principe eens in de twee jaar worden opgeroepen voor een onderzoek naar borstkanker. In Den Haag, dat net als Leiden en de Bollenstreek onder het Inte graal Kankercentrum West valt, berg van de GGD Leiden en Omstreken. „In Den Haag is men al met de tweede ronde bezig en wij mogen niet eens beginnen. Er is nu sprake 'van rechtsongelijkheid in ons ge bied." Volgens haar staat het nut van het bevolkingsonderzoek niet ter discussie, ook niet bij de staatssecrètaris. „Aangetoond is dat we op deze manier in veel gevallen borstkanker vroegtijdig kunnen opsporen waardoor be handeling nog goed mogelijk is", aldus Groenenberg. „Het is alleen zo dat de kosten hoog zijn, op het moment dat je een dergelijk onderzoek moet be ginnen. In het gebied van het Integraal Kankercentrum West zijn nu vijf screeningseenheden aan het werk. Nu ze echt inge werkt raken, worden de kosten per eenheid eenvoudigweg la ger. Dat is iets waar Simons geen rekening mee heeft gehou den." leiden «rudolf kleun Staatssecretaris J. Cohen van onderwijs zal niet ingrijpen in de gang van zaken rond de bouw bij het Sylvius Laboratori um. Dat blijkt uit zijn antwoor den op vragen van de kamerle den Netelenbos (PvdA) en Franssen (WD). Volgens Cohen is inmiddels gebleken dat de af faire geen financiële gevolgen kan hebben voor het Rijk. Over eventuele gevolgen voor de Leidse universiteit, of het uit eindelijke slagen van het project wil hij geen uitspraken doen. Pas als het functioneren van de universiteit in het geding komt overweegt Cohen wel stappen te ondernemen. De werkzaamheden voor de aanbouw van het Sylvius Labo ratorium aan de Wassenaarse- weg, een project van zeven mil joen gulden, liggen al sinds fe bruari stil. Toen het uitvoerende bouwbedrijf De Kempen zijn re keningen niet meer kreeg be taald, staakte het de bouw. De Kempen oefent sindsdien een 'recht van retentie' uit. Dat be tekent dat het bedrijf het project onder zich houdt tot er wel wordt betaald. Onlangs kondigde het bouw bedrijf aan de schulden - 1,2 miljoen - te willen vereffenen door het project te verkopen. Maar daarvoor moet nog een groot aantal juridische struikel blokken uit de weg worden ge ruimd. In het nieuwe gedeelte moe ten verschillende vakgroepen en een bedrijf in gevestigd wor den. De bouw was door de uni versiteit uitbesteed aan een kleine onbekende projectont wikkelaar Fibomij. Die gaf een ander klein bedrijf, ABS Euro- span, opdracht voor de bouw. ABS Eurospan ging eind augus tus failliet. De directeur van ABS Euro- span werd eerder al veroordeeld wegens BTW-fraude. Na het faillissement bleek dat de direc teur van Fibomij tevens enige aandeelhouder was van ABS Eurospan. De universiteit heeft zich in de hele affaire steeds af zijdig gehouden. Ze vond zich zelf geen direct betrokkene. Pas na het faillissement werd een advocaat ingeschakeld om te bemiddelen. leiden» Hoogleraren van het botanisch laboratorium vermaakten zich gistermiddag met een oud spel, croquet. Zij deden dat ter gelegenheid van de verhuizing van de Nonnensteeg naar het Clusiuslaboratorium aan de Wassenaarseweg. Die verhuizing heeft in december plaats. Het 'bota nisch lab' heeft dan 85 jaar aan de Nonnensteeg gezeten. Het spelen van croquet was een van de activiteiten om de overgang naar het Clusius laboratorium luister bij te zetten. Croquet werd ook al in de 19e eeuw door hoogleraren gespeeld. Gisteren was prof. K.R. Libbenga (moleculaire plantkunde) de sterkste onder professoren. foto hielco kuipers schiphol «bill meyer Milieudefensie voert zatei dag 27 november actie tegei uitbreidingsplannen van Scl hol. Op de plek waar de vij parallelle start- en landingsbi voorlopig is gepland, tu: Vijfhuizen en Schiphol, won op bomen en wegen witte zen geschilderd. In het boi land dat wordt opgeofferd a de vijfde baan plant Milieu» fensie bomen en kruizen. De actie is de tweede in a reeks van de actietak van] landelijke milieubeweging, h komende jaar zal Milieudefq sie nog op democratische wij actie voeren tegen Schiphol. P( litici zullen tijdens hun verk) zingscampagne hinderlijk wi den gevolgd. Op bijeenkomst over Schiphol zal Milieudefe sie van zich doen spreken. Als het niet lukt langs de \y van overleg de voorstanders de uitbreiding van Schiphol gedachten te doen verander] gaat Milieudefensie in 19 over tot hardere vormen van» tie. Actievoerders zullen trachten het vliegverkeer j Schiphol te hinderen. Wie mee wil doen aan de tie moet zich zaterdagmidc I om 13.30 melden voor het station in Hoofddorp. I staan bussen gereed. Milieui fensie wil van tevoren een in catie krijgen hoeveel mens mee doen. Het adres Milieudefensie is Posthr Door zijn besluit kan de zesde screeningseenheid, nodig voor Leiden en de Bollenstreek, niet aan de slag. „Midden in het proces van opbouw gaat Si mons zo maar ineens stoppen. Dat kan 'dus niet", zegt Groe nenberg. Zij wil eigenlijk niet meer wachten tot er weer geld be schikbaar is. Ze is samen met de Stuurgroep Bevolkingsonder zoek Borstkanker naar de Zie kenfondsraad gestapt en heeft daar laten weten zelf op zoek te gaan naar geld. „Daar gaan we met de stuurgroep althans op een creatieve manier naar zoe ken", zegt ze. „Er is inmiddels wel toegezegd dat er een volle dige subsidie komt in het jaar na volgend jaar maar zo lang willen we niet wachten. We gaan dus proberen of we ergens een voorfinanciering voor het bevolkingsonderzoek borstkan ker kunnen loskrijgen." Vrijgesproken jongerenwerke wil rehabilitate Procederen tot hij er bij nei valt. Dat is de Haagse jongen werker Wim Wijnen van p om zijn naam gezuiverd te k gen. Hij wil ook schadeclai gaan eisen. De jongerenwer werd vorige maand door rechtbank vrijgesproken in zaak van de fraude-affaire bij welzijnskoepel SHS. Het openbaar ministerie h< hoger beroep aangetekend. V gens zijn advocaat mr. J. P liggen daar politieke reden! aan ten grondslag. „Vrijspral van Wijnen is een nederlaj ook voor de gemeente en 1 SHS." Wijnen dreigt met kort gedi gen tegen voorzitter Van And van de SHS, het hoofd mai schappelijk werk in Scheveni gen en een ex-collega van he die uitlatingen in de pers zq den hebben gedaan. Hij wil ze verhalen over fraude, bedn gingen en drughandel bewijz of anders hun excuses aanb den. Als ze dat niet doen, eist tienduizenden guldens schai vergoeding. Als ook het gerechtshof Wj nen vrijspreekt, dient hij bij SHS een claim in van meer dj vijf ton. Ook wordt gedrei met procedures tegen de f meente. Uit handen van mr. C. Oome voorzitter van het College \j Bestuur van de Rijksuniversitl Leiden, ontvangen patholotj anatoom dr. R. Holland en f diodiagnost dr. J. Hendriks aa staande donderdag de Henii C. Dirven Prijs 1993. De ovi handiging van de prijs is 16.30 uur in het Academieg bouw aan het Rapenburg in II den. De prijs wordt elk jaar toeg kend aan mensen die zich he ben weten te onderscheiden (i het gebied van de opsporiij behandeling, nazorg en begell! ding van borstkanker. De wil naars zijn beiden verbond! aan het Academisch Ziekenhif Nijmegen. De vier grote steden zijn onge rust over de kwaliteit van de kinderopvang. Nu welzijnsmi- nister D'Ancona die kwaliteit niet in de Welzijnswet wil rege len, vrezen inspectrices van de grote steden dat sommige op vangcentra een sluitende be drijfsvoering vóór alles laten gaan. De minister vertrouwt erop dat de instellingen de kwaliteit zelf onderling regelen. „In de praktijk blijkt echter dat een sluitende bedrijfsvoering regel matig leidt tot meer kinderen, kleinere ruimten en minder voorzieningen dan verantwoord is", aldus de inspectrices in een door Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht uitgege venverklaring. Ze stellen een landelijk en objectief controleerbaar pakket aan minimumeisen' voor. amsterdam anp Het aantal passagiers dat met een cruiseschip Amsterdam be zoekt zal naar verwachting tot het jaar 2000 verdubbelen of zelfs verdrievoudigen. Dat staat in het rapport 'De Betekenis van de Cruisevaart' voor Amster dam. Volgens het adviesbureau Zandvoort Kappelhoff wijzen optimistische prognoses op 10 tot 15 miljoen passagiers rond de eeuwvyisseling. Sinds 1985 steeg het aantal van twee mil joen naar 4,5 miljoen in 1992. Ondanks de recessie zullen elk jaar 5 tot 10 procent passagiers méér per cruiseschip Amster dam aandoen. Het aantal zeeschepen dat tij dens cruises Amsterdam aan deed, is sinds 1985 meer dan verdrievoudigd tot 108 schepen tot nu toe dit jaar. Die schepen hadden samen zo'n 100.000 mensen aan boord van wie on geveer 60.000 passagiers en 35.000 bemanningsleden. Al leen al ten opzichte van vorig jaar is dat een toename van 40 tot 45 procent. Het aantal Rijn cruiseschepen steeg van onge veer 275 in 1988 naar ongeveer 400 dit jaar. Er waren hier 55.000 mensen aan boord van wie 45.000 passagiers. Momenteel wordt dankzij de luxe vakantie per zee- of bin nenvaartschip al 75 miljoen gul den per jaar in de hoofdstad be steed en deze manier van va kantie vieren levert 700 mensja ren aan werkgelegenheid op. Uit ervaringsgegevens blijkt dat meer dan de helft van de passa giers op zeecruises later nog eens terugkomt in Amsterdam voor een korte vakantie. Het gaat dan om 30.000 bezoekers die een hoog inkomen hebben en veel geld uitgeven. Amsterdam is een aantrekke lijke aanlandingsplaats vanwege de nabijheid van de luchthaven Schiphol. Veel passagiers vlie gen eerst naar Schiphol om hun cruise te beginnen en beëindi gen hun cruise in Amsterdam om vanaf Schiphol naar huis te vliegen. Het adviesbureau doet de aanbeveling om de faciliteiten in de IJhaven, en aan de Ooste lijke Handelskade in het bijzon der, te verbeteren. De voorzie ningen zijn nu niet modern noeg om te kunnen concurre ren met die in andere cruiseha vens zoals Kopenhagen, Stock holm en Helsinki. Het Amerikaanse rechtssystef is moreel bankroet. Dat zegt rist Steven R. Gayle. De ad\ caat geeft maandag om 17 uur op uitnodiging van I Rechtenfaculteit een lezing o! dit onderwerp in het Academ! gebouw aan het Rapenburg1 Leiden. Gayle is gespecialiseerd in i ken waarin mogelijkerwijs i doodstraf wordt opgelegd. Zt straf is moreel verwerpelijk v gens de jurist.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16