r JJacobswoude heeft maar ïén politiebureau nodig' Duin- en Bollenstreek: 'Bouw in Groene Hart' 'Altijd leuk om gelijk te krijgen' Christelijk Lyceum nog steeds de grootste Rijn- en Veenstreek Gevaarlijke kruising bijna verleden tijd 'Totaal straatverbod gaat te ver' JTERDAG 20 NOVEMBER 1993 lerschil van mening tussen burgemeester en politie atèter één politiebureau in de gemeente Jacobswoude dat t tyregeld open is, dan twee bureaus die slechts enkele ,fen per week toegankelijk zijn voor het publiek. Dat /voridt burgemeester W. van Beek. Als het politiebureau gaprdt ondergebracht in het nieuw te bouwen gemeente- cojiis, kunnen de twee andere bureaus in Leimuiden en Joubrugge worden gesloten, meent hij. cobswoude marieta kroft 'nJ °qn definitief besluit kan echter '"jlgens Van Beek pas worden gnomen als bekend is hoeveel vojensen de spreekuren bezoe- De politie houdt het aantal n$zoekers tegenwoordig bij. .jYer een half jaar hoopt Van I lek hieruit conclusies te kun- w4n trekken. Waar wat hem be- lnkt de grens ligt, weet hij nog °P|et. „Maar enige tientallen ,slensen per maand per bureau II Merg weinig." J °[Een andere mogelijkheid zou ievin om het aantal spreekuren te qrminderen en beide bureaus behouden. Maar daar voelt de burgemeester niet veel voor in verband met de hoge kosten. Bovendien vangen de mensen die spontaan aangifte willen doen, dan nog vaker bot. Het CDA van Jacobswoude stelde onlangs het voortbestaan van beide bureaus ter discussie vanwege de krappe bezetting van het politiekorps. De men sen zouden ook naar het kan- toor in Leiderdorp kunnen gaan of de politie aan huis laten ko men, aldus de christen-demo craten. Door het aantal kantoren te beperken, hoopt Van Beek dat er tijd wordt uitgespaard, zodat agenten meer de straat op kun nen of zodat het enige bureau in de gemeente intensiever wordt bemand. Om de sluiting van een bureau te ondervangen, kan de politie de mensen die aangifte willen doen, zelf op zoeken. Groepschef J. Oosterveen van de politie in Alkemade en Ja cobswoude wijst het voorstel van de burgemeester af. Hoe vaak de spreekuren worden be zocht weet hij niet. Maar dat doet er ook niet toe, meent hij. Hij vreest dat het veiligheidsge voel afneemt, als het vaste punt uit de dorpskern verdwijnt. En ook zou de aangifte-bereidheid wel eens kunnen verminderen. Bovendien denkt hij dat de mensen niet zo gauw naar een andere kern gaan om hun hart te luchten over bijvoorbeeld een burenruzie. Oosterveen pleit ervoor om in elk geval twee bureaus in Ja cobswoude te behouden. „Als het gemeentehuis in Woubrug- ge komt te staan, moet het bu reau in Leimuiden gehandhaafd blijven en als het gemeentehuis in Rijnsaterwoude blijft, moeten we een aanspreekpunt in Wou- brugge houden." Hij denkt ook niet dat er tijd wordt gespaard met het sluiten van een van de twee postbureaus. „Als er even niemand is op het spreekuur, is er tijd voor de administratie." De politie houdt nu drie keer in de week twee uur spreekuur in een portocabine aan het Kloofpad in Leimuiden. In Woubrugge heeft de politie een lokaal van de basisschool Esse- lijckerwoude in gebruik voor enkele uren per week.' De uiteindelijke beslissing over het aantal politiebureaus in Jacobswoude ligt bij het korps Hollands Midden, waar Jacobswoude onder valt. Woordvoerder C. van Egmond van Hollands Midden verwacht niet dat het aantal bureaus in Jacobswoude in de toekomst wordt beperkt tot één. „We stre ven in ieder geval wel naar zo veel mogelijk contactpunten", aldus Van Egmond. maand klaar. In de periode van januari 1990 tot en met mei 1992 gebeurden hier 28 on gevallen waarvan acht met gewonden. De er varing leert dat het aantal verkeersslachtof fers op rotondes met 80 tot 90 procent daalt. Geen enkele andere maatregel geeft een der gelijk positief resultaat. De rotonde kost 575.000 gulden. Het grootste deel wordt be taald door de provincie Zuid-Holland. Voor rekening van de gemeente Alkemade komt 90.000 gulden. foto ben de bruyn nieuwe wetering Een van de gevaarlijkste kruispunten van Zuid-Holland behoort bin nenkort tot het verleden. Als de weersom standigheden mee zitten, is de rotonde op de kruising van de Ripselaan, de Alkemadelaan en Rijksweg A4 in Nieuwe Wetering over een Dissident Boelen krijgt bijval over regiovorming VRIJE TIJD Ronald McDonald In Alphen en Zwammerdam wordt volgende week gecollec teerd voor het Ronald McDo- naldhuis in Leiden waar ouders van kinderen die in het zieken huis zijn opgenomen, kunnen logeren. De organisatie van de ze collecte zoekt nog enkele vrijwilligers die willen helpen. Zij kunnen zich aanmelden op 01720-33591. Prinsenbal Cultureel centrum 't Anker aan de Chopinlaan in Hazerswou- de-Rijndijk is vanavond de feestburcht van carnavalsvere niging De Blauwkousen. Op het programma staan optredens van de blaaskapel De Dorsvle gels en de Hazerswoudse FL- Band. Om elf over elf wordt be kendgemaakt wie voor een jaar prins carnaval in het Rijndorp zal zijn. Om 21.00 uur opent de feestburcht de poorten. Leden betalen 7,50 gulden entree en zij die geen lid zijn 12,50 gul den. persbureau cerberus „Dit lijkt meer op een regelrechte verbanning van mijnheer." De president van de Haagse recht bank, mr. B. Punt, had er gisteren duidelijk geen trek in om een Alphenaar gedurende vijf jaar een straatverbod voor de gehele gemeente op te leg gen. En ook een verbod voor het noordelijk ge deelte van Alphen vond de rechter te ver gaan. Uiteindelijk werd tijdens het kort geding overeen gekomen dat de man zich niet in de directe woonomgeving van zijn ex-echtgenoot zou verto nen en ook geen contact meer zou zoeken. Begin april dit jaar beschoot de man de woning in Alphen waar zijn ex-vrouw verbleef. Eerder was zij al naar een Blijf van mijn Lijf-huis in Heerlen gevlucht, maar besloot toch terug te keren naar Alphen. Vanwege de schietpartij kreeg de man een celstraf van enkele maanden. Hij zit op het moment nog vast, maar zijn ex- vrouw en andere bewoners van het door de man beschoten pand willen het zekere voor het onze kere nemen. Zij vroegen de rechter gisteren de man alvast voor de komende vijf jaar de toegang tot geheel Alphen te ontzeggen. De rechter voelde daar niets voor, alleen al vanwege de voorgestelde duur van het straatverbod. Op de zitting stemde de eisende partij toen maar in met een straatver bod voor de directe woonomgeving, voor de duur van twee jaar, en een contactverbod. roza van der veer Bouwen in het Groene Hart is onontkoombaar. Om de bollen teelt in de Duin- en Bollen streek te behouden, mogen er geen grote bouwlocaties bij Hil- legom, Noordwijkerhout en Voorhout komen. Daarvoor in de plaats moeten er woningen worden gebouwd in de Boter- huispolder bij Leiderdorp, de Krimwijkpolder in Voorschoten en bij Lisserbroek en Beinsdorp in de Haarlemmermeer. Dat vinden de gemeenten die zijn verenigd in het Samenwer kingsorgaan Duin- en Bollen streek (SDB). In de Bollenstreek kan de Klinkenbergerpolder worden volgebouwd en er kun nen wat extra huizen bij de Pas toorslaan in Hillegom, in 't Duy- frak in Valkenburg en de War- mondse Veerpolder worden ge bouwd, zo blijkt uit de concept nota 'Zo kan het niet'. De nota van het SDB is een reactie op de twee maanden ge leden verschenen provinciale Nota Keuzevarianten. Daarin wordt gepleit voor een groot scheepse verhuizing van de bol lenteelt naar de Haarlemmer meer. In de Bollenstreek komt dan flink wat ruimte vrij voor de bouw van 22.000 huizen, be stemd voor woningzoekenden uit de Duin- en Bollenstreek, de Leidse regio, Zuid-Kennemer- land en de Haarlemmermeer. De provincie stelt in de nota on der andere voor om vele dui zenden woningen te bouwen op het vliegveld Valkenburg, bij Hillegom, Voorhout en tussen Katwijk en Noordwijk. Deze plannen vielen slecht in de Duin- en Bollenstreek die al leen voor de eigen woningzoe kenden bij de verschillende dorpskernen wil bouwen. In de conceptnota 'Zo kan het niet' wordt aan deze eigen plannen vastgehouden. Daarnaast wor den alternatieven aangegeven voor de provinciale bouwplek- ken waarbij ook over de grens van het eigen gebied wordt heengekeken. In de Duin- en Bollenstreek wordt de Klinkenbergerpolder aangewezen als mogelijke nieu we woonwijk met 1650 huizen. In deze op Sassenheims en Warmonds grondgebied gele gen polder ligt volgens de nota geen bollengrond en de polder is landschappelijk ook niet van bijzonder grote waarde. Aan sluitend op de al geplande wo ningbouw in de Broek- en Si- montjespolder kunnen in de Warmondse Veerpolder 200 huizen worden neergezet. Bij Hillegom kunnen tussen de Stationslaan en de Pastoor slaan 800 woningen worden ge bouwd, 400 meer dan de Duin en Bollenstreek oorspronkelijk wilde neerzetten. Woningbouw ten noorden van Katwijk moet nader worden bekeken. Op 't Duyftak in Valkenburg kunnen eveneens 600 woningen worden gebouwd voor woningzoeken den uit Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg. Voordeel van het volbouwen van dit gebied is dat, als het vliegveld Valkenburg ooit verdwijnt, een nog verder vergroot Duyfrak naadloos aan sluit bij de dan te bouwen woonwijk. In de SDB-nota wordt ervan uitgegaan dat bouwen op het vliegveld Valkenburg voorlopig een dagdroom is. Dat betekent dat voor de duizenden huizen die de provincie in de Duin- en Bollenstreek kwijt wil, alterna tieven moeten worden aangege ven. Het SDB zoekt dat in de Haarlemmermeer en in het Groene Hart. Zo zouden er 2000 huizen in de Leiderdorpse Bo- terhuispolder kunnen komen en 600 in de Voorschotense Krimwijkplder. Daarnaast moet gekeken worden naar woning bouw in de I^idse Oostvlietpol- der en de Grote Polder in Zoe- terwoude. Bij Beinsdorp en Lis- serbroek kunnen ieder 3600 huizen worden gebouwd. Het symposium over de toekomst van de regio Groene Hart heeft hij afgelopen maandag vanuit de zaal gevolgd. Omdat hij een week eerder te horen had gekregen dat hij öf het officiële standpunt van de regio moest uitdragen öf zijn mond moest hou den. Burgemeester M. Boelen van Rijnwou- de besloot zijn mond maar even te houden. Om tijdens het symposium tevreden vast te stellen dat het dissidente standpunt van Rijnwoude inmiddels door de hele Rijn streek wordt gedeeld. Boelen: „Het is altijd leuk als de geschiedenis je achteraf gelijk geeft." Boelen, en met hem het hele Rijnwoudse gemeentebestuur, is niet overdreven en thousiast over de samenwerking tussen de gemeenten in de Alphense regio en die in de Goudse regio. Die twee regio's, samen 19 gemeenten, moeten vanaf 1995 de Groene Hart-regio gaan vormen. Maar Boelen be speurt slechts weinig bereidheid tot samen werken. „Ik heb er mijn twijfels over of de gemeenten echt bereid zijn om beleid dat de gemeentegrenzen overschrijdt over te dragen aan de regio", aldus de burgemees ter. Wanneer de nieuwe, grotere regio niet meer voorstelt dan een eenvoudige optel som van de twee bestaande regio's, dan hoeft het van Rijnwoude allemaal niet. Er moeten immers wel voordelen zitten aan een fusie. Want er zit in elk geval een groot nadeel aan: de besluitvorming met de ne gentien gemeenten van het Groene Hart is immers een stuk moeilijker dan met de zes gemeenten van de Rijnstreek. Als het er naar blijft uitzien dat het Groe ne Hart niet meer taken krijgt dan de huidi ge regio's, gaat Rijnwoude met meer dan een scheef oog naar de Leidse regio kijken. „Die neiging ontstaat een beetje wanneer je merkt dat er geen rekening wordt gehouden met wat jij wil. Dan ga je kijken waar je be langen liggen. En die liggen wat Rijnwoude betreft vooral in de Leidse regio", vertelt Boelen. De Rijnwoudse burgemeester heeft een heel verlanglijstje van zaken die hij bij het regiobestuur zou willen onderbrengen: milieubeleid, volksgezondheid, toerisme, economisch beleid, de uitvoering van de wet voorzieningen gehandicapten. Als de regio die taken overneemt, kan het nog wat moois worden met het Groene Hart. Zo niet. dan ziet hij het somber in. Met dat dissidente standpunt kon Boelen maandag niet in de schijnwerpers treden. Dus zat hij gewoon in de zaal. Om te con stateren dat hij eigenlijk helemaal geen dis sident was. „De opstelling van burgemees ter Paats was heel bijzonder", vertelt hij over zijn Alphense collega. „Die liet heel duidelijk weten dat de Rijnstreek twijfelt aan de fusie met de Goudse regio. Hij kreeg daarin bijval van Ter Aar en Nieuwkoop, terwijl Jacobswoude al op onze lijn zat." Boelen heeft weer wat meer hoop op de toekomst van de regio. Maar houdt zijn twijfels. De Rijnwoudse burgemeester zit nog altijd in het dagelijks bestuur van de Groene-Hart-regio in oprichting, de zoge noemde bestuurlijke hoed. „Wat ik met de bestuurlijke hoed doe, daar ben ik nog niet uit", laat hij weten. ari Alphense scholengemeenschap viert jubileum aan vooravond fusie in h lphen aan den run jlees van kuilenburg urgemeester M. Boelen: „Ik heb er mijn twijfels over of de gemeenten echt bereid zijn om beleid dat de ge meentegrenzen overschrijf over te dragen aan de regio.'"' foto ben de bruyn )e goede sfeer op school. Dat loet volgens rector A. Luttik an het Alphens Christelijk Ly- eum een van de redenen zijn e at zoveel oud-leerlingen zich ebben opgegeven voor de reü- lie ter gelegenheid van het 75- farig bestaan van de school. Zo root was die interesse zelfs dat e bijeenkomst moest worden esplitst. Gisteravond waren er t ik 1400 van de partij van de leriode na 1985 en een zelfde j antal van voor die tijd is van- l( laag in Avifauna te gast. „Aanvankelijk hadden we al- een de vrijdagavond gereser- eerd, maar binnen de kortste eren schoten we over het treefgetal heen", vertelt con- ector J. Zwarts. „Dat geeft wel lan wat voor band de leerlingen triet hun school hebben. Lande- ijk is het percentage dat derge- jke bijeenkomsten bezoekt o'n tien procent. Wij zitten anzienlijk hoger. Een teken dat Ie school stevig in de Alphense samenleving is geworteld." Het jubileum van de school 'alt samen met het 75-jarig be- li taan van Alphen. Bij de fusie in 918 van Alphen, Oudshoornen i larlanderveen zei burgemees- h er Visser dat een plaats van 14.000 inwoners middelbaar i mderwijs zou moeten hebben, v 'ijn gedachten gingen echter 9 lit naar een rijks-HBS. Anderen tagen meer in een christelijke school. Het drietal Verduijn, r >preij en Samsom ging vervol- Is ;ens aan de slag en op 1 april iifverd de Vereeniging tot Vereeni- n 'jng tot Stichting en Instand houding van eene Inrichting voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onder- r, wijs te Alplien aan den Rijn op- i jericht. Acht dagen later was er ifcelfs al een gebouw beschik- >aar. Voor een bedrag van <40.000 gulden werd hotel Sint ii loris in de Julianastraat gekocht, t een vermaarde herberg en te- e Yens 'regthuis'. Ooit verbleef een Russische tsaar er. Op 18 september 1918 werd de school In de afgelopen jubileumweek stonden er tal van activiteiten op het Christelijk Lyceum op het programma. Een mini-kermis in de school aan de Tolstraat trok veel belangstelling. foto ben de bruyn geopend. Tien eerste- en elf tweedeklassers meldden zich. H. van Haselen werd de eerste directeur. Explosief De school kreeg in 1937 een HBS-a-afdeling en in A.J. Scherpbier een nieuwe direc teur. In 1941 werd Scherpbier rector, omdat er een gymnasi umafdeling bij kwam. Ook werd de naam in Christelijk Lyceum gewijzigd. In september 1955 werd Scherpbier als rector op gevolgd door M.A. Taal. Na de Tweede Wereldoorlog groeide de school geleidelijk tot zo'n 400 leerlingen. Daarna steeg het leerlingenaantal ex plosief. In 1987 stonden er 2056 kinderen ingeschreven. „De grootste HAVO/VWO-schooI van ons land. Dat zijn we trou wens met 1640 leerlingen nog steeds", merkt Luttik op. De rector van de jubilerende school is de vierde 'baas' in de historie. Sommige oud-leerlingen tim meren aardig aan de weg. Voor de vuist weg noemen Zwarts en Luttik de NCRV-voorzitters Osinga en Herstel, de schaatser Jos Valentijn, beroepsvoetballer Dennis Krijgsman van Sparta en chemie-professor Wim Verha gen. De school staat in het jubile umjaar aan de vooravond van een ingrijpende gebeurtenis. De school gaat samen met de Ha- duard-MAVO in Hazerswoude- Dorp, de Ichtus- en Immanuel- MAVO in Alphen en de christe lijke scholengemeenschap Bos- park in Alphen. Als christelijke scholengemeenschap Groene Hart Lyceum gaat de school verder. „Daardoor kunnen we nu alle soorten onderwijs bie den. Ook hoeven we geen kin deren meer naar een andere school te sturen als ze neer een MAVO of andere opleiding wil len." 'Leerfabriek' Als gevolg van deze fusie groeit de school naar 3500 leerlingen, verdeeld over zes locaties. Lut tik heeft niet de angst dat de school een 'leerfabriek' zal wor den. „Er wordt nog steeds klein schalig gewerkt, waarbij iedere leerling voldoende aandacht krijgt. Dat is altijd onze kracht geweest en dat zal ook zo blij ven."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15