Drinkwater Leidse regie' duurder Duinzigt in touw voor Ghana moet m'n werk doen' Eén weg naar Leyhof Oegstgeest en de angst voor Leiden Regio D66 Wassenaar wil meer gezelligheid in Langstraat Veel vrouwen op VVD-lijs ZATERDAG 20 NOVEMBER 1993 Jongen (11) geschept oegstgeest Een 11 -jarige jongen uit Oegstgeest is gisteren licht gewond geraakt bij een aanrijding op de Lijtweg. Volgens de po litie werd de jongen ter hoogte van het Marktplein geschept door een 22-jarige automobiliste uit Oegstgeest, toen hij met zijn fiets plotseling de weg overstak. De knaap, die op de motor kap terechtkwam, hield aan de aanrijding een pijnlijke enkel en wat schaafwonden over. De politie is nog op zoek naar getuigen van de aanrijding. Geen stallen aan Rijnsburgerweg oegstgeest De nieuwe eigenaar van een pand aan de Rijnsbur gerweg in Oegstgeest krijgt van die gemeente geen toestemming om renpaarden bij zijn huis te stallen. De eigenaar van het huis met omliggende gronden, bij elkaar 6250 vierkante meter, dien de deze zomer een verzoek in om acht dravers op eigen terrein te mogen houden. Vlietland helpt Harmonie voorschoten De Harmonie Voorschoten heeft onderdak gekre gen in het gebouw van het Vlietlandcollege. De muzikanten wa ren sinds de brand in de Laurentiusschool op zoek naar vervan gende repetitieruimte. De situatie leek vrij uitzichtloos, tot de di recteur van het Vlietlandcollege de muzikanten de aula aan bood. Ook krijgen ze een plek om de instrumenten op te slaan. Een deel daarvan ging verloren. Om nieuwe spullen te kunnen kopen houdt de Harmonie van 22 tot en met 30 december een collecte in Voorschoten. chef gert visser. 071 -356430. plv -chef janet van dijk. 071-356413 m Het drinkwater in het verzorgingsgebied van de Watft maatschappij Zuid-Holland Oost (WZHO) wordt het liri mend jaar een stuk duurder. Gezinnen in Alkemade, je phen, Leiderdorp, Zoeterwoude, Warmond, Jacobswo^' de, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnwoude en Ter Aar gapi gemiddeld 35 gulden per jaar meer betalen. Daar kojii vermoedelijk nog 50 tot 60 gulden per jaar bovenop, jo het plan van de overheid doorgaat om belasting te heffj op water. Oegstgeest maakte ooit met spandoeken duidelijk niets voor annexatie te voelen. De bovenwoningen in de Lang straat in Wassenaar moeten weer voor huisvesting worden benut. Dat is niet alleen van be lang voor de doorstroming op de huizenmarkt, maar ook voor het karakter van de straat, schrijft de plaatselijke afdeling van D66 in haar verkiezingspro gramma. De democraten beseffen dat er aan een dergelijke ontwikke ling bezwaren kleven. Sommige wirikeliers gebruiken de ruim ten nu als opslagplaats. „Maar in het kader van de beoogde opknapbeurt van het winkel centrum, verdient bewoning van de winkelstraten de nodige aandacht", aldus de schrijvers. Het winkelcentrum moet op een 'creatiever manier' onder handen worden genomen dan de partij in gemeenten om haar heen ziet. „Geen Hoog Catharij- ne in de Langstraat. Laten we vooral ruimte maken voor men sen die willen winkelen, zich verpozen of op een terras willen neerstrijken." D66 in Wassenaar - bij de ko mende verkiezingen aange voerd door de huidige fractielei der Anton de Vries - pleit verder voor het weren van auto's op het kruispunt van de Langstraat met de Kerkstraat/Van Hogen- dorpstraat. Verder kiest de partij voor ruim baan voor bus en fiets. Zij steunt dan ook de plan nen om de bussen sneller over de Rijksstraatweg te laten rij den. Óm Wassenaar aantrekke lijker te maken voor fietsers, is goed onderhoud van rijwielpa den nodig, evenals stallings plaatsen in winkelcentra. Ook wordt aangedrongen op kortere wachttijden voor fietsers bij ver keerslichten. D66, dat momenteel met twee leden is vertegenwoordigd in de Wassenaarse raad, is tegen woningbouw in de Papewegse- polder. Ook wegenbouw bete kent een ernstige aantasting van de polder. Daarom moet de aanleg van de All-west kritisch worden bekeken, is te lezen in het verkiezingsprogramma waarin verder wordt aange drongen op een verbetering van de inspraakmogelijkheden. Zo wordt onder meer voorgesteld om een vragenuurtje in te voe ren aan het begin van gemeen teraadsvergaderingen. peter te lintel hekkert „Enkele jaren geleden kregen twee inwoon sters van Oegstgeest aan de Warmonder- weg dreigbrieven toegestuurd. Zij moesten een som geld afgeven in de Leidse Hout. Politieman Koerten verkleedde zich als da me, ging de chanteur tegemoet en sloeg hem meteen in de boeien." Deze gebeurtenis uit de jaren vijftig is slechts één van de vele grappige situaties die beschreven staan in het boek 'Oegst geest, de jaren vijftig', van Caroline Arps. Deze 24-jarige studente geschiedenis, zelf Oegstgeestse van geboorte, deed meer dan anderhalf jaar onderzoek en hield diverse interviews voor de totstandkoming van het document. Ze kreeg onlangs het eerste exemplaar overhandigd uit handen van de uitgever. „Eigenlijk werkte ik eerst aan een foto boek over Oegstgeest. Maar dat is misge gaan", legt Arps uit. „Vervolgens belde Her man van Amsterdam me op. Hij wilde we ten of onze werkzaamheden niet zouden botsen, omdat hij een hele serie boeken uit geeft over de Bollenstreek. Ik legde hem uit dat het niet doorgegaan was, waarop hij vroeg of ik voor hem wilde schrijven." Hun samenwerking resulteerde uiteindelijk in een 125 pagina's tellend boekwerk, dat bol staat van anekdotes, statistische gegevens en foto's. Het boek behandelt onderwijs, gemeen tepolitiek, sport, werkgelegenheid, cultuur en trends uit de jaren '50. Alle soorten 'nieuws' lopen door elkaar heen. Een heel scala van opmerkelijke gebeurtenissen in een periode van 10 jaar is beschreven. „De tekst heb ik voornamelijk gebaseerd op het Oegstgeester krantje dat destijds ver scheen. Verder heb ik in het gemeente-ar chief rondgehangen en sprak ik veel men sen om foto's te verkrijgen. Mijn vader woonde vroeger zelf ook in Oegstgeest, van hem heb ik suggesties en familiefoto's ge had." „Het zijn jaren waar ik niets vanaf wist", vervolgt Arps die zelf tot haar achttiende in het dorp woonde. „Er is altijd meer aan dacht geweest voor de oorlogsjaren die er aan vooraf gingen en de jaren zestig. Een heleboel mensen vinden de periode van 1950 tot 1960 saai, maar die blijkt toch ook heel interessant." Als rode draad door het boek loopt de be richtgeving' over de constante angst die er in Oegstgeest heerst voor de 'annexatiedrift' van Leiden. De bewoners wilden niet on derdoen voor deze stad en er ontstond een concurrentiestrijd, waarop de auteur meer malen ingaat. „Dat was een haat-liefde ver houding", reageert ze. „Aan de ene kant waren de mensen bang voor annexatie, men wilde zelfstandig blijven, maar ander zijds gingen er veel naar de stad om te win kelen of aan het culturele leven daar deel te nemen." „Opvallend vind ik het grote aantal ver keersongevallen in die tijd. Er waren zo wei nig auto's, maar zoveel botsingen. In de krant stonden er elke week zeker drie ge noemd", aldus de schrijfster. „Ook keek ik op van de manier waarop over vrouwen ge sproken werd. Zo was er een lezing, waarin men de rol van de vrouw bestempelde als 'sfeerverzorgend' binnen het gezin. Oegst geest was in de jaren vijftig, hoewel al vrij groot, maar toch nog echt een dorp. Er werd een heleboel georganiseerd om het saamhorigheidsgevoel te behouden. Ik heb de indruk, dat dat gevoel toen al aan het verdwijnen was." 'Oegstgeest, de jaren vijftig' is uitgege ven door en verkrijgbaar bij Lokaal Boek in Sassenheim. Verkoopprijs 45 gulden. regio/run en veenstreek De drinkwatertarieven van de WZHO stijgen gemiddeld met 23 cent per kubieke meter. Maar daarbij blijft het vermoe delijk niet. De overheid is van plan om op elke kubieke meter grondwater die de WZHO wint, belasting te heffen. Begin vol gend jaar wordt dit wetsvoorstel door de Eerste Kamer behan deld. Als de Kamer daarmee in stemt, moet de WZHO de belas ting aan de klanten doorbereke nen. De WZHO is daarover bij zonder verontwaardigd. „Wij beknibbelen om onze tarieven met 23 cent in plaats van 26 cent te laten stijgen en dan komt het Rijk straks met een forse aanslag," zegt directiese cretaris van de WZHO, I. Cou- wenberg. De WZHO zelf kan volgens Couwenberg niet om een ta riefsstijging heen. „De WZHO heeft forse investeringen moe ten doen. Er wordt momentp onder meer een tachtig kilon|n ter lange watertransportleidi|s aangelegd en we hebben eü aantal zuiveringsstations voL, zien van actief-koolfilters, waL den gehaald," verklaart zij L hogere tarief. Volgens CouwL berg valt de prijsstijging vanlf WZHO nog mee. „De afgelopL drie jaar waren er hogere sL gingen. Bovendien is niet uitL komen wat minister Alders oj£ aankondigde: dat de tarie\tp voor drinkwater zouden vL dubbelen." Overigens verwacht Couwt berg dat de tarieven van WZHO 'de eerste jaren' behoi lijk zullen blijven stijgen. I komt volgens de WZHO do dat veel wordt gedaan om 1 drinkwater minder hard te n ken. En ontharden kost volgt de WZHO al gauw een kwaï per kubieke meter. Op de eerste zeven plaatsen van WD-kandidatenlijst voor de 1 mende gemeenteraadsverkiezingen ir» Leiderdorp staan vijf vr< wen. Lijsttrekker is de huidige wethouder C. Huigen-Van Bovi Tweede staat 'nieuwkomer' W. Kruidenier. In feite is hij een oi gediende die in eerdere raadsperiodes de WD al vertegenwoord de. Op de derde positie is de tweede vrouw, P. Kolman-Packbiei vinden. Na H. Zilverentant (4de) volgen de vrouwen M. Nienhu Bitter, I. Gehner-Ellenberger (oud-wethouder) en C. van Veen. huidige fractievoorzitter P. Muller staat als laatste op de lijst, keert niet meer terug in de raad maar fungeert als 'lijstduwer'. Ramen lappen, schoenen poetsen en stofzuigen Zoetenvoiids bedrijf blijft 's nachts strooien oegstgeest kees van kuilenburg Ramen lappen, schoenen poet sen of stofzuigen. De leerlingen van de katholieke scholenge meenschap Duinzigt Oegstgeest zijn de komende weken overal voor in. Als het maar geld op brengt voor het goede doel waar zij zich tot en met 10 december voor inzetten. Gisteren werden als officiële start van de actie de eerste karweitjes in het dorp ge daan. Het geld gaat naar de uit Bra bant afkomstige broeder Tarci- sius die zich al 30 jaar inzet om gehandicapten jongens en meisjes in Ghana aan een kunstbeen te helpen. „Dertig jaar geleden is hij naar dat Afri kaanse land vertrokken en heeft zich van het begin af aan het lot van deze, vaak door de ouders verstoten, kinderen aangetrok ken. De handicap veelal het ge volg van polio of lepra", legt Ineke Schaap uit. De docente godsdienst van Duinzigt is coördinator van de actie waarbij per klas twee kin deren worden geadopteerd. „Het kost 250 gulden om een kind te opereren en verder te verzorgen. Dat bedrag is zo laag omdat de Nederlandse artsen Verschuil en Raat de operaties in het ziekenhuis van broeder Tarcisius in AdoagyNsawam voor hun rekening nemen. Zon der daarvoor een cent vergoe ding te vragen", aldus Schaap. De kinderen kunnen op twee manieren geld voor Ghana ver dienen. De oudste leerlingen verkopen aan familie, vrienden en bekenden zogenoemde goudgewichtjes. Deze uit Ghana afkomstige gewichtjes hebben een historische en culturele be tekenis. „Elk figuurtje heeft te maken met het dagelijks leven in Ghana", legt Schaap uit. De kinderen uit de klassen een en twee gaan de komende weken het dorp in om klusjes te doen. „Vergelijkbaar met de padvindersactie Heitje voor een karweitje. Al moet een klusje nu 2,50 gulden opbrengen. AJs ze zeven karweitjes hebben ge daan zijn ze 17,50 rijker. Daar door krijgen zij het beeldje. Als herinnering aan de actie, maar ook aan de periode op school." Het is al jaren een gebruik op de school dat actie voor een goed doel wordt gevoerd. „Als je pretendeert goed onderwijs te zoeterwoude judy nihof Eigenlijk is hij dingen van plan die verboden zijn. Maar het kan J. Omtzigt van de gelijknamige fir ma in Zoeterwoude niets schelen. Ondanks het ontbreken van een hinderwetvergunning rukken de strooiwagens van Omtzigt 's nachts uit, als het straks glad wordt op de weg. „Ik doe het gewoon. Het is een te grote bron van inkomsten", zegt Omtzigt. Omtzigt vindt dat er niks anders op zit. „Ik moet toch gewoon mijn werk kunnen doen? Ik heb een contract met Rijkswaterstaat, daar heeft de gemeente helemaal niks mee te maken. Bang voor sancties? Nee, de gemeente komt echt niet met een geweer." Omtzigt, een handel in zand, grind en bouw materialen, wordt al zo'n tien jaar door Rijkswa terstaat ingeschakeld bij de bestrijding van glad heid op de rijksweg Amsterdam -Den Haag en de provinciale weg tussen Alphen en Leiden. In de hinderwetvergunning die de gemeente Zoeter woude het bedrijf vorig jaar verleende, is het ech ter verboden om 's avonds laat en 's nachts met de vrachtwagens het terrein te verlaten. Omtzigt spande enige tijd geleden een spoedzaak aan bij de Raad van State, in de hoop dat deze het wel zou toestaan. Tijdens de zitting bleek echter dat Omtzigt voor de nachtelijke uren geen vergun ning had aangevraagd. Op de aanvraag stond ver meld dat de werktijden tussen 7 en 18 uur liggen. De Raad van State wees het verzoek van Omtzigt dan ook af. Inmiddels heeft Omtzigt een nieuwe hinderwetvergunning aangevraagd bij de ge meente en is hij in beroep gegaan bij de Raad van State. H. Kooke, van de afdeling milieu van de ge meente Zoeterwoude verwacht dat ambtenaren B en W zullen adviseren om de vergunning onder bepaalde voorwaarden te verlenen. Maar hij sluit niet uit dat er protesten komen van omwonenden van het bedrijf. „Die kunnen tot aan de Raad van State procederen." De ambtenaar benadrukt dat de nachtelijke arbeid van Omtzigt stafbaar is, ook al lopen er nog allerlei procedures. „Er is geen sprake van een gedoogsituatie. Het gemeentebe stuur is bevoegd op te treden. Daarbij kun je den ken aan een dwangsom", aldus Kooke. Omtzigt vindt dat de gemeente het hem maar moeilijk maakt.De gemeente Zoeterwoude rukt toch ook gewoon 's nachts uit met hun eigen strooiwagens. Dit noem ik bedrijfje pesten. Jaren lang heb ik 's nachts zonder' problemen kunnen werken." Volgens hem steekt er iets achter. Hij denkt dat de gemeente en omwonenden hem weg willen hebben. „Maar ik zie geen reden om weg te gaan. Dit bedrijf bestaat bijna 125 jaar. De bewoner die hier het langste zit, wöont hier 15 jaar. Waar praten we dan over." Omtzigt wil wel verhuizen als hem een goede plek aan het water ('negentig procent van mijn aanvoer komt over het water') wordt geboden en het hem niets kost. Volgens ambtenaar Kooke hoeft Omtzigt niet weg, maar zou hij wel naar andere oplossingen kunnen zoeken voor het probleem van het 's nachts starten van vrachtwagens. „Daarbij kun je denken aan het elders stallen van vrachtwagens, bijvoorbeeld op een industrieterrein," aldus de ambtenaar. Omtzigt voelt daar niets voor. Ik heb vrachtwagens van bijna 2,5 ton, eentje kost bijna drie ton. Wie bewaakt mijn wagens dan op zo'n industrieterrein?" Speelplaatsen in Oegstgeest ondei handen genomen De gemeente Oegstgeesr knapt voor een bedrag van meer dan een ton, drieÉ^ speeltuintjes op. Het gaat om de speelplaatsen aan de Rozenlaan, de Floresstraa en de Jan Campertstraat Het 22 jaar oude speel plaatsje aan de Rozenlaan wordt opnieuw ingerich omdat veel van de oud( speeltjes inmiddels zijn ge sloopt of versleten. Daarom worden wat bomen en struiken verwijderd en ko men er diverse wipkippei en een glijbaan bij met eer ondergrond van rubber te gels. Ook komt er een jet! de boulesplaatsje. De kos-L ten zijn 93.000 gulden. r Bij de Floresstraat worf den rubber tegels geleg(i( waarop enkele speeltoestel! len komen die samen 19.000 gulden kosten. Aan' de Jan Campertstraat wordt' het gras van het bestaande speelplaatsje vervangenl door boomschors. Buitenhoflaan krijgt 'snelheidsremmers' Lastenverhoging 'verschrikkelijk'11 Met ladders en emmers gingen de leerlingen van Duinzigt de wijk in. geven, hoort daar ook bewust- voor broeder Tarcisius, nadat wording bij. Leren dat. het niet we daarvoor vijf jaar lang een iedereen in de wereld goed gaat. scholenproject hebben gehad. Vorig jaar zijn we begonnen Vorig jaar haalden we 25.000 FOTO HENK BOUWMAN gulden voor de broeder bij el kaar. Dan moet het nu zeker lukken om die 60 kinderen te helpen." leiderdorp» loman leefmans De nieuwe wijk Leyhof (Bloe- merd II) in Leiderdorp krijgt maar één ontsluitingsweg. De provincie Zuid-Holland heeft de gemeente deze week geadvi seerd geen tweede aftakking te maken bij de provinciale weg S5. Daarmee blijft alleen de ver lengde Buitenhoflaan via de brug over de Dwarswatering over. Dit tot ongenoegen van de bewoners van Buitenhof West die vrezen voor extra verkeers overlast uit de nog aan te leggen wijk. De plannen van de gemeente om in het poldergebied langs de S5 een nieuwe woonwijk aan te leggen, zijn deze week in grote lijnen goedgekeurd door de provincie Zuid-Holland. Pro bleem blijft echter hoe deze door sloten en Dwarswatering omzoomde wijk Leyhof met de buitenwereld moet worden ver bonden. Er komt in elk geval een weg die op de bestaande Buitenhof laan wordt aangesloten. Een brug over de Dwarswatering ligt er al. Omwonenden van de Bui tenhoflaan zijn echter bang voor een toename van het ver keer. De gemeente heeft de be woners onlangs toegezegd dat er 'snelheidsremmende maatre gelen' komen. Maar het liefst zien de omwonenden dat de nieuwe wijk Leyhof een tweede ontsluiting krijgt. De meest voor de hand lig gende plaats daarvoor is een op- en afrit bij de provinciale weg S5. Maar daar is de maxi mum-snelheid 80 kilometer per uur en ontstaan er problemen met een korte invoegstrook vanuit Leyhof, aldus het provin ciebestuur. Deze oplossing is daarom afgewezen. „En daar zijn we heel onge lukkig mee", aldus A. van Dijk, een van de bewoners van Bui tenhof West. Bewoners en de provincie hebben los van elkaar hetzelfde alternatief bedacht. De .fiets- en voetgangersbrug die Leyhof met Bloemerd I ver bindt, zou ook voor autoverkeer moeten worden opengesteld. Zo ontstaat een weg van de nieuwe wijk, tussen de sport complexen van AJecto en Velo- citas door, naar de Gallaslaan (Binnenhof). Volgens de provin cie moet deze mogelijkheid openstaan voor brandweer en ambulances. WD-wethouder C. Huigen- Van Boven, die tijdelijk ver keerszaken in Leiderdorp be hartigt, hoopt alsnog met de provincie tot een vergelijk te ko men over een oprit bij de S5. Hoewel ze nog niet op de hoog te is van het besluit en advies van de provincie, vindt zij het door de bewoners aangedragen alternatief niet ideaal. „We vinden het verschrikkelip maar als je het niet in een k» structureel oplost, loopt het ifl de hand." Zo verdedigt de W» mondse CDA-wethouder p Wassenaar de verhoging van f diverse heffingen die de inwf ners van zijn gemeente in 19f moeten gaan betalen. p In de watersportgemeeiF gaat de onroerend-goedbelaf ting (OGB) met 5 procent oi* hoog, de hondenbelasting nt 2,5 procent en de afvalstoffef heffing met 22 procent. Progr» sief Warmond (PW) ziet lietf dat de verhoging van de afv» stoffenheffing gefaseerd woii ingevoerd. De extra OGB-verhf ging mag van PW helemf wegvallen. De WD vindt de ver hoging onvermijdelijk, evenl het CDA dat bij monde vf Wassenaar geen mogelijkhef ziet 'de pijn te verlichten'. p

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14