'Tijd voor God en voor elkaar' Kerk Samenleving Grauw winterweer ZATERDAG 20 NOVEMBER 1993 REDACTIE DICK V R PLAS, 071-356443 UIT DE KERKBLADEN Onthutsend De synode van de Neder landse Hervormde Kerk be sprak deze week een rapport over het 'disfunctioneren' van predikanten. „Het pro bleem als zodanig is groter dan wij vaak denken", schrijft dominee N.J.M. Hoogendijk in Het Kerkblad voor de ring Alphen der Her vormde Kerk. „In de (maan delijkse) vergaderingen van de scribae van de Provinciale Kerkvergaderingen kwam dit onderwerp herhaaldelijk aan de orde: het hoorde tot de dagelijkse praktijk. En wij kwamen daarbij tot de con clusie dat eigenlijk gesteld moet worden dat vijf procent van de predikanten niet ge schikt is voor het ambt. De visitatoren-generaal kwamen in hun voorlaatste vijf-jaar lijkse rapport over de situatie binnen de totaliteit van onze kerk tot een veel verontrus tender getal: zij waren van mening dat 15 tot 20 procent van de predikanten eigenlijk ongeschikt is voor de uitoefe ning van het ambt van predi kant. Dat rapport is al weer een jaar of acht oud. Mis schien is de situatie wat ver beterd, maar eigenlijk gaat het toch om een onthutsend gegeven"; meent Hoogen dijk. Verkassen Dat een dominee het niet goed doet, komt niet altijd aan de oppervlakte. "Er zijn predikanten die hun hele ac tieve loopbaan in de kerk toch wel min of meer 'rustig' kunnen volbrengen: ze ver kassen tijdig naar een andere gemeente en houden het daar net weer vier of vijf jaar vol." Maar vaak gaat het ook anders. Er komen klachten binnen bij het provinciaal bureau, waarna er in veel ge vallen visitatoren met een onderzoek worden belast. Hoogendijk: „De kerkeraad kan soms de 'boosdoener' zijn, die de predikant zozeer in een keurslijf perst dat hij (of zii) zich niet normaal kan ontplooien. Maar het omge keerde komt dus ook voor en vaker! D^n is het de predi kant die kerkeraadsleden of gemeenteleden onheus beje gend, zijn wil tracht door te drukken. En zich daarbij dan beroept op de autoriteit van Gods Woord, waarvan hij im mers de dienaar is?" Preek-kanon 1 loogendijk beschrijft uitge breid welke wegen er alle maal open staan om conflic ten op te lossen en aan een onwerkbare situatie een ein de te maken. Aan het eind van zijn betoog houdt hij de gemeenteleden een waar schuwende vinger voor. Bij het aantrekken van nieuwe predikanten moet een aantal factoren zeer zorgvuldig wor den gewogen. „Beroeping vindt vaak vooral plaats op basis van één of twee ge hoorde preken. Niet op basis van pastorale en andere be kwaamheden. En preken gaat zulke voorgangers vaak neel goed af. In 'de houten broek' sta je dan ook nogal veilig. Je kan alles zeggen zonder tegengesproken te worden. Dat het gaat om het 'waagstuk' van de prediking' is een besef dat dan meestal ver te zoeken is. Hoe dan ook: dat een voorganger een 'preek-kanon' is, wil lang niet altijd zeggen dat hij een goe de dominee is. Daar komt meer voor kijken. Gemeen ten en kerkeraden zouden zich daarvan bij het beroe- pingswerk meer bewust moeten zijn." 'Ontmoetingcentraal in geloofsbeleving Zevendedags Adventisten Predikant W. Altink van de Zevendedags Adventisten vat in enkele woorden de naam van zijn gemeente en de kern van zijn geloof samen. ,,De ontmoeting van mensen met God en met elkaar staat centraal in onze geloofsbeleving. Op sabbat, de zevende dag, hebben we tijd voor beide soorten ontmoetingen. De wederkomst, oftewel ad vent, van Jezus zal de grootste ontmoeting aller tijden worden." ROELOFARENDSVEEN/VOORSCHOTEN MONIQUE VAN EEDEN De leden van zijn gemeente, die wordt gevormd door de regio Leiden, ziet Altink op zaterdag morgen in de Ontmoetingskerk in Voorschoten. Daar komen zij bij elkaar voor een uur discussie en een uur eredienst. „Tijdens het uur discussie bespreken we in groepen een tekst of een the ma uit de Bijbel. Dat bereiden we thuis voor door een hoofd stuk te lezen uit de Bijbelgids. Zo zijn we er de hele week mee bezig." Enthousiast laat Altink een Bijbelgids zien. Al 96 jaar ver schijnt er elk kwartaal een nieu we. De Bijbelgids is een hand zaam boekje waarin één hoofd stuk uit de Bijbel wordt bespro ken. De bespreking valt uiteen in dertien delen, zodat de Ad ventisten voor iedere kerkdienst een deel kunnen voorbereiden. Terwijl de volwassenen discus siëren, worden de kinderen en jongeren in aparte groepen op gevangen. Zij hebben zich voor bereid met de dagelijkse op drachten uit het werkboek. Voor iedere leeftijdsgroep zijn er aan gepaste lessen. Het tweede uur van de sa menkomst is de eredienst. Met evangelische liederen en een evangelische preek, want de Ad ventisten zijn erg evangelisch gericht. „Als Adventist zie je de wederkomst van Christus met vertrouwen tegemoet", legt Al tink uit. „Nee, we zijn niet bang voor het Laatste Oordeel. Wij vertrouwen op de Verlossing, door het offer van Jezus Chris tus. Gods liefde, dat is eigenlijk de kern van de hele zaak." De kerk van de Zevendedags Adventisten vindt haar oor- Predikant W. Altink: „We hebben beslist geen sektarische neigingen, zoals weieens wordt gedacht." sprong in de opwekkingsbewe gingen die zo'n 150 jaar geleden overal ontstonden. De eerste Adventkerk werd in 1863 in Noord-Amerika officieel opge richt. Twintig jaar later kwam de zending naar Europa op gang. Rond de eeuwwisseling is de Adventbeweging echt gaan groeien. Momenteel zijn er over de hele wereld 10 miljoen Ze vendedags Adventisten. Neder land telt er 4200, waarvan er zo'n 200 in de regio Leiden wo- Aan het hoofd van een ge meente staan een predikant en enkele ouderlingen. Predikan ten worden van tijd tot tijd overgeplaatst, maar ouderlin gen worden door de gemeente gekozen. In het bestuur van een gemeente hebben verder zit ting: de secretaris, penning meester, PR-functionaris, zen dingsleider, hoofddiaken en de coördinator van de discussie- en jeugdgroepen. Iedere ge meente is autonoom, maar de verschillende gemeenten wer ken wel samen. Per land vor men ze een Unie van Gemeen ten. Enkele Unies samen vor men een Divisie. Wereldwijd vormen de tien Divisies de Ge nerale Conferentie. Bij de jaar lijkse bijeenkomst van de Gene rale Conferentie zijn niet alleen vertegenwoordigers van de Di visies aanwezig, maar ook van de Unies. „Wereldwijd is de on derlinge band heel sterk", zegt Altink hierover. Voor vrouwen is in dit be stuurlijk stelsel weinig plaats. „De positie van de vrouw ver schilt per land", vertelt Altink „In Nederland zijn er wel vrou welijke predikanten en ouder lingen, maar er is nog geen en kele vrouw voorzitter van een Divisie." Het meest opvallend aan de Zevendedags Adventisten is wel, dat hun wekelijkse rustdag niet op zondag valt, maar op za terdag. Geheel volgens de oud ste Joodse tradities wordt die dag 'sabbat' genoemd en ge houden van vrijdagavond tot zaterdagavond. Het is een echte feestdag, met muziek, kaarsen en lekker eten. Op sabbat wordt niet gewerkt of gestudeerd. De mensen maken tijd, voor God en voor elkaar. „Je ziet dat dat ook echt gebeurt", vertelt Al tink. Strenge leefregels houden de Adventisten er niet op na. De Tien Geboden vormen het richtsnoer voor ieders christelijk leven. Daarnaast is voor de Ad ventisten 'matigheid' een be langrijk begrip. Een matig leven is ook een gezond leven. Adven tisten roken niet en drinken niet. Sommigen eten geen vlees. De gemeente wordt gefinan cierd door de leden. Daarom is een pr^ktisch^ bijbelse regel, dat ieder lid een tiende deel van zijn inkomen afstaat aan de kerk. „De Adventisten houden zich blijmoedig aan de regels", zegt Altink. „Maar ze zijn beslist niet de hele dag bezig met wat moet of .wat niet mag. Integen- FOTO BEN DE BRUYN deel. De meeste Adventisten zijn heel open en kunnen goed relativeren. Ze staan ook met beide benen in de maatschap pij. We hebben beslist geen sektarische neigingen, zoals weieens wordt gedacht. Zoals alle evangelische chris tenen willen ook de Adventisten het evangelie uitdragen en an dere mensen tot het geloof brengen. Maar niet alle ge meenten geven de zending evenveel prioriteit. Sommige gemeenten houden evangelisa tie-acties, anderen leggen meer de nadruk op bijbelstudie voor volwassenen of catechisatie voor de eigen jeugd. In de ge meente Leiden wordt niet actief geëvangeliseerd. Toch groeit de gemeente. „Die groei is vooral te danken aan de plezierige sfeer, binnen de gemeente en in de diensten", meent Altink. „De Adventisten in het Leidse over tuigen de mensen dus niet door te praten, maar door hen te la ten ervaren wie en wat ze zijn." Messiaanse profetieën De auteur Peter Lemesurier zet in 'Messiaanse profetie- eën' een theorie uiteen over het wezen en de werking van voorspellingen. De rode draad in zijn betoog is dat voorspellingen de toekomst niet alleen 'voorzeggen', maar haar ook bepalen. „Het is net alsof de toekomst naarmate zij naderbij komt haar schaduw vooruit werpt, alsof de invloed van dreigende gebeurtenissen een psychische schokgolf uitzendt die voorafgaat aan het moment waarop die gebeurtenissen werkelijk plaatsvinden." Lemesurier komt in zijn boek tot acht wetten van de profetie, waaronder de 'Wet van de ver rassende vervuiling', de 'Wet van de doorkruiste vervul ling' en de 'Wet van de zelfvervulling'. Lemesurier deed onder meer onderzoek naar de 'spreekwoordelijke nauwkeurigheid' van de voorspel lingen van oudtestamentische profeten. Alle 'vooropge zette godsdienstige meningen' liet hij daarbij achter zich. Hij concentreert zich in één hoofdstuk met name op de uitspraken van de profeet Daniël, die leefde in de zesde eeuw voor Christus. De schrijver komt daarbij tot de conclusie dat Daniëls profetieën voor het grootste deel achteraf gedane voorzeggingen zijn. „Zelfs de rest van zijn profetieën die nog niet zijn vervuld, blijkt hele maal geen ware voorspelling te zijn geweest - ondanks voortdurende pogingen van latere profetie-aanhangers ze te heroriënteren op andere tijden, plaatsen en men sen. Daarom dienen Daniëls profetieën, gemeten met de maatstaf die Mozes hanteert, veroordeeld te worden als 'niet van de Heer'." Lemesurier bestudeerde ook het boek 'Armageddon' en de Dode Zeerollen. Bij hem wekte dit de overtuiging dat Jezus van Nazareth bewust werd uitgespeeld als on derdeel van een plan van de Essenen om de bijbelse profetieën te vervullen. Messiaanse profetieën grote zieners en de Dode Zeerollen Pe ter Lemesurier. - Baarn Tirion, 1993. - 320 p. ISBN 90-5121-405- 7. Prijs 34,50 gulden. BOEKBESPREKING Sefanja In de serie 'Commentaar op het Oude Testament', die verschijnt bij uitgeverij Kok in Kampen, schreef predi kant J. Vlaardingerbroek van de Gereformeerde Kerk van Rotterdam-Charlois een commentaar op 'Sefanja'. De auteur schonk veel aandacht aan de theologische betekenis van de profetische teksten, evenals aan de vraag wat zij 'voor de prediking de kerk van vandaag te zeggen hebben'. Verder gaat hij onder meer in op het auteurschap, tijd en plaats van ontstaan en de literaire structuur van het bijbelboek. Het werk viel Vlaardingerbroek - die in 1973 promo veerde op een dissertatie over één van de psalmen - niet mee, zo blijkt uit de laatste alinea van zijn 'Woord vooraf„Met een zucht van verlichting, en met vreze en beven, geef ik de kopij uit handen. Ik hoop, dat de gebruiker iets met het boek en het boek iets voor de ge bruiker kan doen. God moge beide zegenen." De serie 'Commentaar op het Oude Testament' is vooral bedoeld als grondig studiemateriaal voor predi kanten en exegeten. Sefanja commentaar op het Oude Testament J. Vlaardinger broek (vertaling en verklaring). - Kampen Kok, 1993. - 211 p. IS BN 90-242-6311 -5. Prijs49,50 gulden. De verborgen bloei In het boek 'Contemplatieve psychologie' - verschenen in 1987 - liet dr. Han F. de Wit het geraamte van deze vorm van psychologie zien. Met het uitkomen van 'De verborgen bloei' biedt hij nu 'het vlees en bloed'. Beide boeken vormen op die manier een eenheid, meent De Wit, omdat 'De verborgen bloei' zowel een inleiding als een aanvulling is op 'Contemplatieve psychologie'. Centraal in de comtemplatieve psychologie staan vragen als: Hoe komt het dat twee uiteenlopende gees telijke ontwikkelingen zich kunnen voordoen onder ge lijksoortige levensomstandigheden? Of meer concreet: Hoe komt het bijvoorbeeld dat de ene mens in de loop van zijn leven milder en wijzer wordt, terwijl de andere juist hardvochtiger en meer verblind raakt? Kunnen we die ontwikkeling beïnvloeden of staan, we er machte loos tegenover? Deze vragen hebben volgens De Wit betrekking op een 'verborgen bloei, die zich in de kern van ons wezen - soms gewild, soms ongewild - kan voltrekken'. „De vruchten van deze bloei zijn zichtbaar in ons spreken en handelen, in onze omgang met de medemens en onze wereld; vruchten, die zowel ons eigen leven als dat van anderen kunnen inspireren en verheffen." Als psycholoog is De Wit nauw betrokken bij de inter religieuze dialoog tussen boeddhisme en christendom. Hij doceert contemplatieve psychologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. De verborgen bloei over de psychologische achtergronden van de spiritualiteit. - Kampen Kok Agora. - 204 p. ISBN 90-391- 0549-9. Prijs37,50 gulden. Ook verschenen: 'Daar ben je moeder voor' van Tjitske Lemstra-van der Kooi. Deze moeder van vier kinderen schreef eerder een 'werkboek voor huisvrouwen' dat in meerdere talen werd uitgegeven. In deze uitgave gaat zij in op de bele ving van het moederschap: verwachtingen, vreugdes, onzekerheden en voldoening. En: heeft de Bijbel op de ze onderdelen ook iets te zeggen. 77 p. ISBN 90-297- 1177-9. Prijs 14,90 gulden. 'Een tocht voor Trinie' van Wiesje de Lange. Ruim vijftig jaar na het begin van de Tweede Wereldoorlog geeft de joodse schrijfster het relaas van haar jeugd in de jaren '40-'45. Wiesje de Lange woont momenteel in Jeruzalem en is bekend van haar bijdragen aan Neder landse kranten en het geven van lezingen. 118 p. ISBN 90-297-1163-9. Prijs19,50 gulden. DICK VAN DER PLAS» COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg. J de Vries. G.P Arnold (adj). J Kiel (adj). HOOFDREDACTIE. Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D Paauw, tel. dag 9.30- 11.30 uur 071-356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fax 02521-19610. POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam berichten 071 -323508 Redactie 071 -321921 ADVERTENTIES ma -vnj van 08 30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vri|.van8 30-17.00uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij vooruitbet. (ind. - BTW) per kwartaal82,85 per kwartaal (post)ƒ119,50 per jaar321,65 per maand 28,75 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij 18.00-19.30 uur, zat 10.00-12 00 uur. Telefoon071-143241 HET WEER Na een paar pittige, kraakheldere dagen, waarop de winter zich van zijn meest milde kant liet zien, wordt het dit weekeinde en ook in de eerste dagen van de ko mende week een stuk onaange namer met op de meeste dagen veel bewolking. Gisteren werd het nog een heerlijke, verkwikkende dag met zon en weinig wind. Het kwik werd in de stedelijke gebieden omhooggeduwd naar 3, 4 graden boven nul. Later in de middag kwamen er banken schapewolk jes (altocumulus) overdrijven; een aanwijzing, dat er wat ging veranderen. Hoewel de vorst zich verder in zuidelijke en westelijke richting uitbreidde, was er een kleine sto ring door de hogedrukbarriére geglipt. Het mini-systeem had zien boven het relatief warme water van de Oostzee gevormd en daar vocht opgenomen. In het regime van oostenwinden is het wolkenscherm inmiddels tot bo ven Nederland gevorderd. Het is goed mogelijk, dat u vandaae de eerste wintersneeuw ziet vallen, maar de hoeveelheden lijken te verwaarlozen. De Waddeneilan- den en de Engelse oostkust hq ben de stimulerende werking \j de warme Noordzee (8 tot 10 gj den) en die streken kunnen» een paar echte sneeuwbuien kenen. De komende vier, vijf daa blijft het wat grauw winterwef Door de bewolking wordt er e beschermende dexen over 1 aardoppervlak gelegd. Ondar de zeer koude herkomst van lucht gistermiddag nog min graden niet ver ten oosten v Moskou blijft de nachtelij afkoeling beperkt tot hoop min 5 tot min 7 graden. Dat k veranderen als er een sneeuwd (ie) gevormd wordt, waarbov ae uitstraling veel groter is. De kans op sneeuw wordt c gevoerd door verschillende si ringen, eerst vanaf het contine later misschien ook vanaf Noordzee. Voorlopig lijken hoeveelheden wel mee te valli Het winter-hogedrukgebied bl waarschijnlijk een groot deel v de komende week in de juii positie voor aanhoudende wi terkou, waarbij het vrijwel ove ook overdag blijft vriezen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Opklaringen, hier en daar ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur vrijdag langs de westkust tussen 5 en 8 graden, in de omgeving van Oslo rond het vries punt. Zaterdag vanuit het zuidoosten kouder. Zweden: Vooral in het zuiden wol kenvelden, elders ook op klaringen. In de kustge bieden langs de Qpstzee kans op wat sneeuw. Da ling van middagtempera- tuur, met op zaterdag ook overdag temperaturen on der nul. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Ierland en Schotland: Eerst nog bewolking en misschien wat regen, maar van het oosten uit geleidelijk meer zon. Maxima dalend tot ongeveer 8 gra den. Wales: Perioden met zon, nu en dan ook wolken. Droog. Maxima rond een graad of 5. Engeland: Eerst perio den met zon, zaterdag kans op meer be wolking en langs de oostkust misschien wat neerslag. Middagtemperatuur rond 4 graden. België en Luxemburg: Droog, vrij zonnig en schraal weer. Kou der, met maxima dalend naar 3 graden langs de Belgische kust tot iets onder nul in de Ardennen en Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog, vrij zonnig en schraal weer. In de oostelijke departementen misschien ook enkele wolkenvelden. Geleidelijk nog iets lagere middagtemperaturen, met zaterdag op veel plaatsen maxima rond of iets onder nul. Zuid-Frankrijk: In het westen droog en perioden met zon. In de oostelijke departementen van tijd tot tijd ook wolkenvelden en kans op een bui. Geleidelijk nog wat kouder, met in het weekeinde maxima uiteenlopend van 4 graden in de Dordogne en ten noorden van Avignon tot 12 graden plaatselijk langs de Franse Riviera en aan de voet van de Pyreneeën. Mallorca en Ibiza: Geleidelijk meer bewolking en vooral za terdag enkele buien. Maxima ongeveer 17 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden droog en vooral vrijdag overwegend zonnig. Naar het zui den toe meer bewolking en ten zuiden van Rome kans op buiige regen, moge lijk met onweer Middagtemperatuur in het noorden ongeveer 5 graden, langs de oostkust circa 9 graden, aan de west kust rond 12 en op Sicilië dichtbij 18 graden. Corsica, Sardinië: Af en toe zon, ook nu en dan wolkenvelden. Vooral za terdag kans Of) buiige regen, misschien Neerslagkans Mimmumtemp Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZONDAG 21 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.09 Zon onder 16. Maan op 13.18 MaanonderOO. Waterstanden Katwijk Hoogwater 08.27 20.56 Laag water 04.15 16.31 MAANDAG 22 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.11 Zon onder 16. Maan op 13.36 MaanonderOO. Waterstanden Katwijk Hoog water 09.27 22.17 r 05.15 17.39 met onweer. Maxima van 13 tot 16 gra- Barcelor Weerrapporten 19 november 19 u Deelen Eelde Eindhoven Den Helde' Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Griekenland en Kreta: Wisselvallig weer met tameUjk veel be wolking en vooral zaterdag grote kans op regen, misschien ook onweer. In het noordelijke binnenland in de hoger gele gen gebieden sneeuw. Middagtempera tuur vrijdag van 6 graden in het noorden tot rond 15 graden op de Ionische eilan den. Zaterdag overal iets hogere tempe raturen. Turkije en Cyprus: Turkse west- en zuidkust: Overwegend bewolkt. Vrijdag op de meeste plaatsen droog, zaterdag vanuit het westen buiige regen, missschien ook onweer. Ten oos ten van Antalya blijft het dan waar schijnlijk nog droog. Maxima vrijdag van 5'graden rond de Dardanellen tot rond 17 langs de zuidkust. Zaterdag op de meeste plaatsen iets warmer. Cyprus: Perioden met zon, in de loop van zater dag meer wolkenvelden. Droog. Maxima rond 20 graden. Duitsland: Wolkenvelden, hier en daar ook zon Vrijdag in het noorden een kleine kans op lichte sneeuw. Verdere daling van temperatuur met zaterdag maxima van - 6 graden in Brandenburg en Beieren tot iets onder nul in het uiterste noordwes- Oostenrijk: In de bergen vooral vrijdag kans op zon. Elders ook wolkenvelden. Zaterdag met name in het zuidoosten kans op sneeuw, verder droog. Temperatuur op 2000 me ter dalend tot onder -10 graden. Hongarije: Wolkenvelden, vooral vrijdag ook hier en daar zon. Vrijdag droog, zaterdag in het zuiden toenemende kans op sneeuw. Verdere daling van temperatuur, met op zaterdag op veel plaatsen matige vorst. Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genêve Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou Rome regen Spht metontv Stockholm zwaar bew Warschau zwaar bew Wenen onbew Zurich zwaar bew Bangkok half bew Buenos Aires onbew Casablanca half bew Johannesburg zwaar bew. Los Angeles zwaar bew New Orleans zwaar bew. New York regenbui TelAviv onbew. nno6 22 18 19 12 31 21 21 10

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12