Leiden Sociale dienst laat weinig steken vallen 'Woonboten vormen geen gevaar' Molen met nieuwe wieken Stichting Werkgelegenheid moet regionaal worden BOUWPLANNEN? Milieudefensie voert actie tegen hardhout De Jong Toch treinverkeer tussen stations .Finance •f TERDAG 20 NOVEMBER 1993 'Straks sta ik n mijn geruite 'urk weer lij het soephuis bden annet van aarsen HEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 der Tweede Kamerleden waren jsteravond te gast in het Anto- tius Zalencentrum aan de Lan- e Mare. Ze mochten daar van edachte wisselen over armoe- e, de onrechtvaardige verde- ng van geld tussen arm en rijk n de rol die de overheid daarin leeft gespeeld. Het publiek was alrijk maar de toehoorders wamen beslist niet om te luis den naar verkiezingspraatjes, o merkten Gerrit Terpstra CDA), Frans Leijnse (PvdA), iert Bakker (D66) en Piet de ïsser (Groen Links). Het begon al met Terpstra die eweerde dat de onrechtvaardi- ;e verdeling van het geld beslist een onrecht is. „Onrecht is het ls de overheid er iets aan kan loen en dat verzuimt", zei hij. Maar ik geloof niet dat de iverheid de huidige situatie nakkelijk kan veranderen." En rervolgens deed het kamerlid len poging het hele verkiezings- irogramma van de christende- nocraten af te draaien. Het is s hem binnen het CDA ;en punt van discussie om de ïitkeringen van alleenstaanden dan niet te verlagen. Uitspraken van zijn collega's ils 'het gaat bij een uitkering )m een buitengewoon laag be- maar je moet ook erken- ïen dat het ene huishouden het indere niet is' en 'Hoe meer - nensen er gebruik van gaan naken hoe moeilijker het is om le uitkeringen zo hoog te hou den als op dit moment', deden «n wat oudere Leidse in de welhaast in woede onste- „Op wie moet ik straks gaan Stemmen", vroeg ze zich af. „Ik heb mijn hele leven gestemd, naar nu weet ik niet op wie. Ik veet niet eens óf ik wel ga temmen. Mijn man heeft van ijn veertiende tot zijn 58-ste ïard gewerkt tot hij er bijna bij leerviel na drie hartinfarcten. Arbeiders die zich hun hele le- yen een beroerte hebben ge werkt, moeten het nu ineens net veel minder doen.'.' Een toehoorster viel haar bij Dm te laten zien hoe groot haar vertrouwen in de politiek is. „Regeren is vooruitzien. Maar als ik zie wat er allemaal ge beurd is door de automatise ring. Alle mensen de fabrieken uit. Straks sta ik in een geruite jurk bij het soephuis, net als toen ik negen was in de jaren dertig." Leijnse: „Nu moet u niet overdrijven. Het klopt niet, we gaan niet terug naar de jaren dertig, we gaan niet terug naar geruite jurken." De vrouw: „Dat is geen overdrijven, u zit gewoon in uw eigen straatje te praten." De verwijten uit de 'zaal wa ren legio. Verwijten als 'Bezuini- onder het motto banen scheppen maar het geld ver dwijnt in de schatkist' en 'de politiek haalt het geld bij de ar beiders maar durft het niet bij de rijken te halen', rolden door de zaal. Alleen voor Piet de Visser (GroenLinks) was er nu en dan sympathie in de zaal. Hij ver weet de politieke partijen onder meer stemmingmakerij door telkens te beweren dat uitke- ringtrekken eigenlijk iets is wat je niet behoort te doen. „Mijn dochter moest de bijstand in. Ze had een kind en er was er een onderweg", vertelde hij. „Ik heb wat bijglegd. Als ze het van die 1400 gulden had moeten doen, had ze het niet gered. Als bij standsvrouwen af en toe een beetje frauderen, is dat ze van harte gegund. Als ze het maar met mate doen." leiden De Roodenburgermolen aan de Kanaalweg vierde gisteren het eeuwfeest met onder meer twee nieuwe wieken. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening en volkshuisvesting) nam de molen in gebruik na een renovatie van enkele maanden. Honderd jaar geleden werd de Roodenburgermolen neergezet op de resten van een stenen romp. Die bleef over nadat de vorige molen uitbrandde. In 1919 onteigende de provincie de stadspoldermolen toen het Rijn- en Schiekanaal moest worden verbreed. Sinds 1959 is de gemeente eigenaar. De restauratie geschiedde op aanwijzing van architect J. Ouwehand van de gemeente. Scheuren werden geheeld, stucadoors gingen aan het wede, schilders brachten een nieuwe laag verf aan. De gevel werd op nieuw gevoegd en delen van het draaime'chaniek werden vernieuwd. De kosten, 110 duizend gulden, zijn betaald door de gemeentelijke monumentenzorg en het ministerie van VROM. Ook de onderhoudskosten van de komende twee jaar zijn aan de renovatie besteed. De molen is nu als woning in gebruik en niet meer als watermolen. De schepradkast doet dienst als ber ging en schuur. Wethouder Van Rij vroeg zich vorig jaar af of de molen niet kon worden verplaatst naar het landelijke park Cronesteijn. Op de huidige plek verrijst rond de molen steeds meer woningbouw. Hoewel de provincie een ton kon bijdragen, ketste het plan af op de totaalkosten van ruim zes ton. foto hielco kuipers leiden rudolf kleun De Leidse stichting Werkgele genheid die startende onderne mers begeleidt, moet een regio naal karakter krijgen. Op die manier kan worden voorkomen dat activiteiten zoals de Star- terswinkel, door bezuinigingen in gevaar komen. Dat zei de Leidse wethouder. J. Walenkamp van economische zaken gisteren op een symposi um ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de stichting. Walenkamp pleitte voor schaal vergroting. Nu al komt twintig procent van de mensen die om hulp aankloppen bij de stich ting uit de regio. Met Alphen aan den Rijn bestaat al een sa menwerkingsovereenkomst, waarvoor de gemeente ook be taalt. Walenkamp wil dat meer gemeenten bijdragen. De stich ting krijgt nu alleen subsidie van Leiden. Die gemeente wil daar 75.000 gulden op bezuini gen. Daardoor komt de Starters- winkel in gevaar. De Starterswinkel is het 'eer ste loket' van de stichting waar mensen die een bedrijf willen beginnen zich melden om zich te oriënteren. Andere activitei ten zijn het geven van cursus sen en verhuur van bedrijfs ruimten. De stichting heeft, zo blijkt uit onderzoek, in de tien jaar van haar bestaan aan de wieg gestaan van ettelijke hon derden bedrijven. Directeur W. Brandhorst van de stichting was er optimistisch over dat er een oplossing wordt gevonden. Hij ziet bijvoorbeeld mogelijkheden tot integratie met andere activiteiten, bijvoor^ beeld van de sociale dienst. „Dat er moet worden bezui nigd, mag niet betekenen dat we deze activiteit beëindigen." OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «3 ni Acr [»ffi TLv/cva Fabriek en showroom: De l_asso 60, Roelofarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuninck S Nieuwe 'wegwijzer' verkrijgbaar leiden De nieuwe gemeentelijke 'wegwijzer' is uit. Wie het boekje gisteren niet in de bus heeft gekregen, kan een exemplaar ophalen bij het stadhuis, het stadsbouwhuis of een van de ande re gemeentelijke gebouwen. De wegwijzer is tevens verkrijgbaar bij de brandweer, de Raad Daadwinkels, de politiebureaus, de WV en in alle vestigingen van de openbare bibliotheek. In de wegwijzer staan alle adressen en telefoonnummers van Leidse instellingen en organisaties. Het boekje is vrijdag huis-aan-huis bezorgd, behalve op adressen met een anti-reclame sticker. Banenpool fors uitgebreid leiden De banenpool wordt met 60 arbeidsplaatsen uitgebreid. Dat is mogelijk dankzij een subsidie uit het Europees Sociaal Fonds. Er werken nu 150 mensen via de banenpool, die wordt uitgevoerd door de Stichting Weerwerk. De banenpool is be doeld voor werklozen die minimaal drie jaar werkloos. De Stich ting Weerwerk voert banenplannen uit voor de gemeenten Lei den, Leiderdorp, Voorschoten, Zoeterwoude, Oegstgeest en Alkemade. over de gevolgen van de ver koop vpn tropisch hardhout voor het tropisch regenwoud, dat steeds verder inkrimpt. Ver der wordt uitgelegd welke alter natieve houtsoorten wel zonder bezwaar kunnen worden ge bruikt. De actie wordt gevoerd om dat Praxis nog volop tropisch hout verkoopt en, in tegenstel ling tot de Gamma, nog niet heeft besloten om daar binnen afzienbare tijd mee te stoppen. Milieudefensie Leiden voert vandaag vanaf 14.00 uur actie tegen de verkoop van hardhout bij het doe-het-zelf-bedrijf Praxis aan de Zoeterwoudseweg in Leiden. De bedrijfsleider van Praxis wordt een petitie aange boden waarin het bedrijf wordt opgeroepen de verkoop van tro pisch hardhout te stoppen. Ook zal Milieudefensie het win kelende publiek voorlichten Drinkwater A a Het drinkwater in I f de Leidse regio wordt volgend jaar een stuk duurder. Gemiddeld 35 gulden per gezin per jaar. Politiebureau a f- Jacobswoude heeft I Z) maar een politiebu reau nodig, vindt burge meester W. van Beek. Leiden scoort hoog in onderzoek als reactie op rapport Van der Zwan De Leidse sociale dienst laat weinig steekjes vallen. Ver geleken met de 28 sociale diensten die de commissie Van der Zwan eerder dit jaar onderzocht doen de Leidse ambtenaren het goed. De regels van de Algemene Bij standswet (ABW) worden 'goed' tot 'uitstekend' uitge voerd, aldus het externe bureau dat het doen en laten van de bijstandsmaatschappelijk werkers twee weken kritisch heeft gevolgd. diensten zou vaak haaks op de wet staan en de deur naar frau de zou in veel gevallen wagen wijd open staan. Directrice S. Noorman sprak in september al haar twijfel uit over de conclusies van de com missie van der Zwan. Gister avond reageerde ze verheugd op het gunstige 'rapportcijfer'. „Wij hadden het idee dat wij het leiden erna straatsma Het onderzoek is in opdracht van de gemeente Leiden uitge voerd, om te kijken of de con clusies van de commissie Van der Zwan ook van toepassing waren op de Leidse sitatie. Die commissie liet in september geen spaan heel van de toepas sing van de regels van de ABW. De werkwijze van de sociale redelijk deden, maar je weet het natuurlijk niet zeker, want elke sociale dienst heeft in zekere zin een eigen uitvoering van de regels. Ik ben blij dat het onder zoek aangeeft dat we het inder daad goed doen, we zitten bij de top. Ik denk dat onze mede werkers hier ook heel blij mee zijn." f De Leidse sociale dienst zou in de 'top vier' zitten, vergele ken met de 28 door Van der Zwan onder de loep genomen diensten. Noorman had het onder zoeksrapport gisteren nog niet in bezit. ,.We zijn vandaag op gebeld en hebben alleen telefo nisch wat uitslagen van het on derzoek gehoord De bijstandsmaatschappelijk werkers in het kantoor aan de Langebrug zijn ruim twee we ken 'in de gaten gehouden' door medewerkers van onder zoeksbureau Moret. Noorman: „In die periode is ons het hemd van het lijf gevraagd over van alles en nog wat." Het Leidse onderzoek is uit gevoerd door hetzelfde bureau dat ook door de commissie Van der Zwan is ingehuurd. Het bu reau hanteerde dezelfde criteria als die door Van der Zwan wer den gehanteerd. De resultaten van het Leidse onderzoek zijn vervolgens vergeleken met de door Van der Zwan uitgekozen sociale diensten. PvdA wil sollicitatieplicht kansloze werklozen afschaffen De PvdA wil de sollicitatieplicht voor sommige langdurig werk lozen afschaffen. Voor 'bepaal de categorieën' zou het zinloos zijn om nog langer een baan te zoeken. „Deze groep moet niet worden lastig gevallen met de verplichting werk te zoeken", zei PvdA-raadslid R. Hulsker gisteravond tijdens een verga dering van de raadscommissie sociale zaken. „Dat leidt alleen maar tot frustratie." Hulsker zei dat er een catego rie langdurig werklozen is die met geen mogelijkheid meer een baan kan vinden. „Er is op dit moment nu eenmaal niet voldoende werk." Deze 'blijvers in de bijstand' moeten naar het oordeel van de PvdA de gele genheid krijgen om een andere zinvolle tijdsbesteding te vin den, bijvoorbeeld in de vorm van vrijwilligerswerk. „Het is bijna gemeen om iemand die steeds nul op het rekest krijgt voortdurend te laten sollicite ren", aldus Hulsker. Op de vraag van CDA'er H. Kruit op welke categorie bij standstrekkers Hulsker doelde, antwoordde ze dat dit o.a. op zou moeten gaan voor ouderen. „Maar ik denk dat je het uitein delijk individueel zou moeten afwegen of iemand wel of niet soUicitatieplichtig moet zijn." AbvaKabo Leiden roept al haar leden op: in aktie tegen massaal verlies van arbeidsplaatsen in gezondheidszorg, bejaardenzorg en welzijnswerk Landelijke protestmanifestatie donderdag 25 november Congresgebouw Den Haag, 11.00 uur Gratis bus uit Leiden: 10.00 uur Molen de Valk (vlak bij houten brug) LEIDEN De Leidse PvdA- fractie brengt vrijdag 26 novem ber een bezoek aan de Burge meesters- en Professorenwijk. De raadsleden gaan o.m naar JVC op het bedrijvenpark Roomburg en het nieuwe com plex ouderenwoningen aan de Beijerincklaan. Tussen 17.00 en 18.00 uur kunnen wijkbewoners hun vragen en opmerkingen kwijt in buurthuis Comelis Jop- pensz aan de Oppenheimstraat. lederwaren en reisartikelen is verhuisd. Nu 100 meter I verder, naast Rozemarijn Haarlemmerstraat 192 I leiden hoogte van de Transvaalbuurt, zijn voorlopig uit gesteld vanwege de vorst. De onderhoudswerk- Er zullen dit weekeinde toch treinen rijden tussen zaamheden aan de Galgewaterbrug gaan wel de twee spoorwegstations Leiden en Lammen- door. Dat betekent dat er vandaag geen treinen schans. De geplande werkzaamheden aan het rijden tussen 8.00 en 24.00 uur. Morgen verloopt spoor, het aanleggen van een wijdere bocht ter het treinverkeer normaal. Bewoners willen ligplaats Utrechtse Jaagpad niet kwijt leiden tinegre wilemsen Een onderzoek moet uitwijzen of de woonboten aan het Utrechtse Jaagpad een gevaar vormen voor de omgeving. Dat heeft de gemeente Leiden be loofd aan de bewoners van de zes boten die liggen tussen Zijl- singelbrug en Admiraalbrug. De discussie over de veiligheid van de ligplaatsen laaide deze week op nadat afgelopen weeekeinde tijdens de stormnacht een gas leiding losraakte. „Wij willen hier niet weg", zegt Sylvia de Jong namens de woonbootbewoners. Ze reageert op de bezwaren die omwonen den hebben tegen de woonbo ten. Die zouden te dicht op de huizen liggen en in geval van brand de vlammen gemakkelijk doen overslaan. Gebrekkige gasleidingen en elektriciteitska bels zouden dat gevaar vergro ten. „De gemeente heeft ons in het verleden alternatieve lig plaatsen aangeboden, maar die voldeden niet aan onze ver wachtingen. We konden bij voorbeeld onder een spoorbrug gaan liggen maar de gemeente wilde geen geluidswal neerzet ten. Als er een paar keer per nacht een goederentrein langs rijdt dan doe je natuurlijk geen oog dicht." Volgens De Jong is er voor het Jaagpad geen redelijk alternatief te vinden. „Waarom zouden we ook verhuizen? De woonboten zijn niet gevaarlijk. Als er al ge vaar is dan zijn dat de voorzie ningen die op de wal staan. De oplossing is dan heel simpel: of je stopt de kabels en het elektri citeitskastje onder de grond of je hangt ze boven het water. Ook zou je parkeerplaatsen op deze smalle weg kunnen verbie den. De mensen moeten dan iets verder lopen, maar als je in een flat woont, moet je dat ook." Over de stormnacht kan De long kort zijn. „De storm heeft die gasleiding niet losgerukt. Van de desbetreffende boot was de gaskabel uitgerekt. Een man De bewoners van de woonboten aan het Utrechts Jaagpad willen hier niet weg. foto loek zuyoerduin van de EWR (Energie- en Wa tervoorziening Rijnland) heeft dat ontdekt en het gas afgeslo ten. Er was dus geen sprake van een gaslek." De EWR onderschrijft bij monde van woordvoerder W. Oosthout dat de boten aan het Utrechtse Jaagpad niet gevaar lijker zijn dan andere boten. „Uit het feit dat de EWR daar leidingen heeft aangelegd, mag je gerust concluderen dat het met de veiligheid goed zit. Wij zouden nooit een risiscovolle si tuatie accepteren." Sylvia de Jong voegt daaraan toe: „De brandweer heeft inder daad gezegd dat de afstand tus sen woonboot en huis eigenlijk acht meter moet zijn, en dat is hier niet zo. Om nu te zeggen dat er gelijk kans is op over slaande brandjes, is overdreven. Die huizen zijn toch van steen. Zo'n vaart loopt dat niet." De norm van acht meter vindt ze willekeurig. „Elke ge meente in Nederland hanteert andere normen. In Lisse mogen de boten bijvoorbeeld direct naast elkaar liggen. In Leiden moet er een afstand van vijf me ter bewaard blijven. Zo is dat ook met deze norm. Waar in Leiden kun je dan nog boten neerleggen? De straten in de binnenstad zijn allemaal zo smal." >otheken !rzekeringen financieringen pensioenen Tel. 071-12 0006 HFick Makelaardij B V Doezastraat 21. Leider» NVM Fax 071 1414 50

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11