Zelfdoding neemt steeds meer af ONTHULLEND Overheid grijpt sneller in als fabrikant fout produkt levert 'Er wordt menselijk alles gedaan wat gezien mogelijk is' Persdienst GPD fuseert met Persunie Buurmeijer: 'We waren te laat met ons WAO-rapport' i!M Mi Binnenland Centraal akkoord verdeelt FNV-bonden Strengere WAO leidt tot minder uitkeringen Het eerste rondje Treinkaartje wordt maar 4 procent duurder Politie Epe zoekt 'lek' in korps LAURA (5) WERD EEN DRAMA LEES JE WEEKEND, WEETJE ALLES. Jü 'RIJDAG 19 NOVEMBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappeli|ke Persdiens: Ook schoolmelk vervuild zaltbommel Behalve in potjes Olvarit is ook schoolmelk veront reinigd. Bij de produktie van schoolchocolademelk in een fa briek van Campina/Melkunie in Hilversum is afgelopen maan dag een kleine hoeveelheid reinigingsvloeistof terecht gekomen in zo'n 200 pakjes. Uit voorzorg worden wel alle 68.000 pakjes teruggehaald die maandag zijn geproduceerd. Voor zover be kend meldden vijf scholen in Eindhoven. Veldhoven en Vught dat er iets mis was met de chocolademelk. Een paar leerlingen hebben last gehad van wat maagkrampen. Honderden varkens verbrand in schuur iuinen Bij een brand in een schuur in het Drentse Buinerveen zijn gisteravond 350 varkens omgekomen. De technische recher che zal een onderzoek instellen naar de oorzaak van de brand. Dode bij brand in Rotterdams hotel rotterdam Bij een korte felle brand vannacht in hotel Metropo- le in Rotterdam is de eigenaar omgekomen. Drie hotelgasten wisten zich langs een ladder in veiligheid te brengen. De politie vermoedt dat de eigenaar geprobeerd heeft de brand op de eer ste verdieping te blussen met een brandslang en door de rook bedwelmd is geraakt. amsterdam-utrecht anp linnen de FNV is verdeeldheid P jntstaan over het centraal ak- coord dat de vakcentrales heb- jen gesloten met de werkge vers. Daarin staat loonmatiging voor (zoveel mogelijk) behoud van werk centraal. De Industrie- jond FNV gaf gisteren definitief iet groene licht, de Voedings- iond FNV daarentegen heeft iet centraal akkoord verwor- m. De Industriebond FNV, de iotste bond in de marktsec tor. besloot gisteren in de ko- lende CAO-onderhandelingen ias looneisen te stellen als er op iet gebied van de werkgelegen- ieid geen mogelijkheden zijn. '.O-coördinator Krul bena- ikte dat het woord nu aan de werkgevers is. „Duidelijk moet zijn dat de liefde niet van één kant mag komen." De metaal- (werkgevers, verenigd in de FME, hebben al laten weten dat er volgend jaar geen enkele ruimte is voor wat dan ook. De Voedingsbond FNV ver wees gisteren het centraal ak koord naar de prullenmand, vooral omdat het te vrijblijvend is op het gebied van werkgele genheid. ,,lk begrijp heel goed waar het wantrouwen vandaan komt", zei voorzitter Andela in een reactie, „de werkgevers hebben niets te bieden en ook vanuit het ministerie van socia le zaken komt geen enkel posi tief signaal. Mocht dat wel ge beuren. dan ben ik bereid de discussie met de bondsraad op nieuw aan te gaan." De vakcentrale FNV betreurt het „dat het bondsbestuur er niet in is geslaagd bij zijn ach terban de ernst van de econo mische situatie voldoende dui delijk te maken". Binnenkort spreken de Vervoers- en de Dienstenbond zich nog over het centraal akkoord uit. il De Nederlandse Spoorwegen tullen de komende twee jaar jiiog geen lijnen opheffen of sta tions sluiten. Bovendien zal het treinkaartje gemiddeld met niet -meer dan vier procent stijgen, tegen zes procent in de afgelo penjaren. Dit maakte NS-hoofdirecteur Hammer vanmiddag bekend bij |de presentatie van het voorlopi ge businessplan van NS-Reizi- igers, een nieuw bedrijfsonder deel dat Hammer gaat leiden. De nieuwe opzet voorziet in ide aanstelling van 'route mana- jgers'. die het aanspreekpunt worden voor reizigers met klachten over vieze stations, slechte service, verlate treinen i-en slecht aansluitende busver- amsterdam gpd Een aanzienlijk kleiner aantal werknemers dan voorheen komt nog in de WAO terecht. Dat komt door de strengere keuringseisen die sinds 1 au gustus gelden. Steekproeven bij een aantal GAK-kantoren wij zen uit dat nog slechts de helft van de werknemers na een jaar ziektewet uiteindelijk een WAO- uitkering krijgen. Voorheen kreeg zeventig procent een (ge deeltelijke) WAO-uitkering. De verwachting is dat de bevindin gen uit de steekproef elders in het land ook zullen worden aangetroffen. Verder worden er ook steeds minder volledige WAO-uitkerin- gen verstrekt. Voorheen gebeur de het in 35 procent van de ge vallen, bij de kantoren in de steekproef was het percentage gedaald tot twintig. Bij de strengere keuringen wordt veel meer dan tot 1 au gustus gekeken naar wat een (gedeeltelijk) arbeidsongeschik te nog wèl voor werlc kan doen. Die functies hoeven niet aan te sluiten bij wat de werknemer deed. Consument kan schade veel eenvoudiger verheden rotterdam gpd Dat steeds meer zaken rond 'verdachte' levens middelen of artikelen met produktiefoutje volop in de publiciteit komen, is het gevolg van nieuwe wetgeving. De overheid kan fabrikanten tegenwoordig dwingen hun spullen uit winkels terug te halen, zoals de afgelopen dagen ge beurde met bepaalde soorten Olvarit babyvoe dingvan Nutricia. De Rotterdamse juriste mr. L. Dommering- van Rongen is partner van het grote advocaten kantoor Nauta Dutilh en is regelmatig bij verge lijkbare affaires betrokken. „Voor ieder produkt bestaan veiligheidseisen. Wanneer het daaraan niet voldoet, kan de fabrikant worden verplicht het produkt uit de handel te nemen. Wie het ar tikel al heeft gekocht, kan zijn geld terug eisen". De zelf-ontvlammende tv-toestellen van Phi lips en de Heineken-exportflesjes met glas splinters waren enkele andere voorbeelden van het afgelopen jaar. „Ik denk dat fabrikanten vroeger nogal eens in stilte hun spullen van de markt haalden en ze vervingen door een verbe terde, veilige versie. Nu is dat veel moeilijker; de overheid grijpt sneller in", aldus mr. Dom- mering. Consumenten hebben nu meer rechten dan vroeger. Wie kan bewijzen schade te hebben geleden door het gebruik van een produkt, heeft een ijzersterke zaak. „De consument hoeft niet aan te tonen dat er sprake is van een produktiefout. Aantoonbare schade is voldoen de om je recht te halen. En het gebeurt vaker dan je denkt. Het bedrijfsleven heeft zich wel verzet tegen die nieuwe wetgeving maar tegen woordig kan iedereen ermee leven." Ongetwijfeld kostte het Heineken handenvol geld om de 'foute' exportflesjes terug te halen. De procedure om die schuld te verhalen op de producent van de flesjes, de Verenigde Glasfa brieken in Schiedam, is al weer maanden aan de gang. Het kan nog jaren duren, maar de zaak kan ook binnen een paar weken opgelost zijn. Dommering: „Zo'n zaak komt zelden voor de rechter. Juristen van beide partijen proberen tot een vergelijk te komen, in gesprekken met directies en technische experts wordt afgewo gen hoe de verantwoordelijkheden liggen, dan volgt er in de meeste gevallen een regeling". Vrijwel geen enkel bedrijf is verzekerd tegen het al dan niet verplicht terugnemen van eigen produkten. Dommering: „Een zogenoemde 'product recall' verzekering is niet te betalen en in Nederland erg ongebruikelijk. Dat betekent dat Nutricia in eerste instantie opdraait voor het verlies van de potjes babyvoeding die uit winkels zijn teruggehaald, plus de voorraad die nog niet is verspreid." Wanneer baby's ziek zouden worden van de babyvoeding wat nu dus niet het geval is ligt de zaak anders, stelt de juriste. Dan moet in principe de verzekeraar, mits Nutricia een aan sprakelijkheidsverzekering heeft, voor de scha de opdraaien. Controle Station noemt eisen Nutricia ongekend streng den haag anp De eisen die Nutricia aan het vlees voor zijn produkten stelt, zijn ongekend streng. Dat stelt het Bacteriologisch Controle Station in Katwijk. In opdracht van het toeleveringsbedrijf van Nutricia, de Hilligersbergsche Vee en Vleeshandel HW. on derzoekt het Katwijkse station alle koeien voordat ze worden geslacht op onder meer groei hormonen. Als het vlees is in gevroren. controleert het sta tion of er geen microbiolo gische verontreinigingen zijn opgetreden. „En vinden wij ook maar de kleinste onregelmatigheid in het vlees, dan wordt dat op ge zag van Nutricia afgekeurd. Er wordt alles gedaan wat maar menselijk gezien mogelijk is", benadrukt directeur J. de Nooijer. „Op de dag van de slacht van de koeien zijn wij in de slachthuizen aanwezig. Wij nemen urinemonsters die on der meer worden onderzocht op het gebruik van Clenbu- terol en testosteron. Na het in vriezen voeren wij dan nog een microbiologisch onder zoek uit. Ook wordt het vetge halte getest, want zelfs daar aan stelt Nutricia strenge ei sen." Van de varkens die Nutricia voor haar produkten gebruikt, worden de nieren gebruikt voor controle. Het onderzoek richt zich dan bij voorbeeld op de aanwezigheid van antibio tica in het vlees. „Is er maar de geringste verdenking over de kwaliteit, dan wil Nutricia het vlees niet hebben." Volgens De Nooijer kan de lichte besmetting met met schoonmaakmiddel p-TSA slechts op één manier in de Olvarit babyvoeding zijn bin nengeslopen. „Door overvloe dig gebruik van die stof. Een andere manier kan ik mij niet voorstellen. De stof is namelijk ongeschikt om de kwaliteit van vlees te verbeteren." Daarom kan er volgens De Nooijer geen sprake zijn van opzettelijke besmetting. Hij is het eens met Nutricia-direc- teur Van Hedel die stelt dat in het Gorinchemse slachthuis UVS Volco Vlees, dat door Nutricia wettelijk aansprake lijk is gesteld voor de schade, te scheutig met het desinfec- teermiddel is omgesprongen. Volgens De Nooijer zijn de problemen voor Nutricia me de ontstaan door een „grijs ge bied" tussen de werkterreinen van de Rijkdienst voor de Keu ring van Vee en Vlee (RW) en de Keuringsdienst van Waren. „De laatste controleert wel op de aanwezigheid van desinfec- teermiddelen. maar doet dat niet in slachthuizen. Daar mag die dienst namelijk volgens de wet niet komen, dat is het ter rein van de RW. Maar die controleert weer op heel ande re dingen." .Alleen als de keurings dienst in het slachthuis aan wezig was geweest, had dit al lemaal niet hoeven te gebeu ren. Dan was de aanwezigheid van p-TSA, of welk schoon maakmiddel dan ook, al veel eerder onderkend en was de zaak niet zo groot geworden. Maar de politiek heeft nu een maal voor deze werkwijze van de keuringsdiensten gekozen." bindingen. Na 1996 gaat het ta- rievenbeleid sterk veranderen. De tarieven voor de 'luxe' inter city in de spits zullen dan ster ker omhoog gaan de voor stop trein in de daluren. Verder denkt Hammer meer geld te gaan verdienen door meer com merciële activiteiten in de trei nen en op de stations. Het Reizigersbedrijf wil op de kosten besparen door personeel efficiënter in te zetten. Machi nisten en conducteurs zullen minder moeten overstappen van de ene trein op de andere. Ze zullen dus meer op dezelfde trajecten 'heen en weer' moeten gaan rijden. NS-personeel is nooit enthousiast geweest over het eentonige 'rondjes rijden om de kerk'. ruperkeri!» Op een ondergelopen stuk land in Rijperkerk bij Leeuwarden reden schaatsers vanmorgen voorzichtig een eerste rondje op de gladde ijzers. foto anp hans slotboom den haag. gpd Negentien regionale dagbladen, waaronder deze krant, gaan vanaf 1 januari samenwerken in een nieuwe persdienst, de Ne derlandse Pers Associatie (NPA). De bladen hebben een gezamenlijke oplage van ander half miljoen exemplaren, ruw weg 32 procent van de Neder landse dagbladenmarkt. De nieuwe dienst komt tot stand door de samenvoeging van de Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD), waarbij deze krant al jaren is aangesloten, met de Stichting Persunie (SPU). De Persunie wordt bij de fusie opgeheven en de GPD krijgt tegelijkertijd de nieuwe naam NPA. Ontslagen vallen er niet, het personeel van GPD en Persunie gaat in zijn geheel over naar de nieuwe persdienst. Met de fusie verwachten de uitgevers de concurrentiepositie van hun (regionale) kranten tegenover de landelijke dagbladen te ver sterken. Daartoe beschikt de NPA be halve over het grootste net bui tenlandse correspondenten van de Nederlandse media ook over parlementaire, sport- kunst-, sociaal- en financieel-economi- sche redacties, een verslagge versstaf, een vestiging in Am sterdam en een groot aantal ge specialiseerde medewerkers. Er wordt nog gesproken over het eventuele NPA-lidmaat- schap van de Gazet van Antwer pen. Deze Belgische krant is nu aangesloten bij de Persunie. Vooralsnog gaat men ervan uit dat de Gazet ook als volwaardig lid tot de nieuwe Nederlands (talig)e Pers Associatie zal toe treden. Volgens GPD-voorzitter Jan de Vries zou het „de NPA verheugen als ook de Haagse Courant zou toetreden". De Haagse Courant is zijde lings bij de fusie betrokken, doordat het voormalige dagblad Het Binnenhof bij de Persunie hoorde. Het Binnenhof is opge gaan in de Haagse Courant. In middels is een transactie in de maak waardoor Sijthoff Pers (uitgever van de Haagse Cou rant) eigendom wordt van We gener. Het Wegener-concern omvat onder meer een reeks van kranten die zijn aangeslo ten bij GPD of Persunie. Tegengestelde uitgeversbe- langen waren lange tijd een hin dernis voor de fusie tot NPA. In Groningen en Drenthe botsten het Nieuwsblad van het Noor den (GPD) en Groninger Dag blad en Drentse Courant (beide Persunie en eigendom van We gener). Het probleem wordt nu opgelost door de verkoop van het Groninger Dagblad en de Drentse Courant aan de Fries- Gronings-Drentse Pers (FGDP), het concern dat eigenaar is van onder meer het Nieuwsblad van het Noorden. In ruil daarvoor krijgt Wegener een belang van 12,5 procent in het aandelenka pitaal van de FGDP. Het Friesch Dagblad (Pers unie) maakt de overstap naar de Nederlandse Pers Associatie niet mee. Het gaat alleen ver der. Daarmee is een belangen conflict voorkomen met de Leeuwarder Courant (GPD). Politiek neemt aanbevelingen niet over epe theo haerkens den haag gpd De WAO, de Ziektewet, de WW èn de bedrijfsver enigingen blijven voorlopig bestaan, alle inspan ningen van de enquêtecommissie ten spijt. Be sluiten over een nieuwe opzet en uitvoering van de werknemersverzekeringen vallen op z'n vroegst tijdens de kabinetsformatie komende zo mer. Het debat gisteren tussen de Kamer en de en quêtecommissie was technisch en voorspelbaar. Dat kon ook moeilijk anders. Alle partijen hielden hun kruit droog tot volgende week, wanneer het kabinet met zijn standpunt over het rapport komt en de Kamer daarover met het kabinet in debat gaan. Maar ook volgende week vallen er geen beslis singen, zo voorspelde Buurmeijer gisteren al. Hij had gehoopt het rapport gereed te hebben vóór de eerste verkiezingsprogramma's verschenen om er een duidelijk stempel op te drukken. He laas, de programma's kwamen vroeg dit jaar. „En dan ben ik politicus genoeg om met die realiteit rekening te houden", aldus Buurmeijer. Buurmeijer probeerde daarom gisteren te red den wat er te redden viel. Hij benadrukte de aan bevelingen van zijn commissie waar de Kamer het wèl over eens is, zoals het afschaffen van de bedrijfsverenigingen per bedrijfstak en het regio naal (her)oprichten daarvan. Dan is er nog de aanscherping van de regels voor de WW, maar daar heeft kabinet al voorstellen voor gedaan. De poging de bedrijfsverenigingen terug te dringen zal heel wat meer voeten in aarde heb ben. De vakbeweging en de werkgeversorganisa ties zullen hun machtspositie daarin niet zonder slag of stoot opgeven. Dezelfde sociale partners die het kabinet nodg heeft voor loonmatiging en meer werk. Bovendien hebben CDA en in minde re mate de PvdA al laten weten dat de sociale partners een rol moeten blijven spelen bij de uit voering van de sociale zekerheid. De aanbevelingen van de enquêtecommissie de ziektewet af te schaffen en de (net herziene) WAO drastisch te herzien, blijven helemaal toekomst muziek. Daarover lopen de partijstandpunten zo ver uiteen, dat dit kabinet zijn handen daar niet meer aan zal willen branden. „Ook als ik een jaar geleden van deze zaak zou hebben geweten, had ik hem niet belet het woord te voeren over de incestaffaire." J. Bakker, chef van het politie korps regio Noord-Oost Gelder land, ziet geen problemen. Hij vindt dat de woordvoerder van de politie in de geruchtmaken de Eper incestaffaire een minne streek is geleverd door rucht baarheid te geven aan een ze dendelict waarvoor hij twaalf jaar geleden is gestraft. De hoogste politiebaas in de regio erkent dat hij „des dui vels" is. De publikatie op de voorpagina van de Telegraaf heeft de politie in Epe opnieuw in een ongunstig daglicht ge plaatst. In augustus werden vier agenten op non-actief gesteld omdat een van de slachtoffers van de Eper incestzaak een aan klacht tegen hen had ingediend wegens seksueel misbruik. Nau welijks zijn ze weer aan het werk of het korps komt op nieuw in opspraak. Deze keer gaat het om de politieman die in de incestzaak optreedt als woordvoerder. „De publikatie over die oude zaak had alleen maar de bedoe ling zijn persoon te beschadi gen, want er is geen enkele maatschappelijke relevantie", briest Bakker. „De oude zaak is afgedaan. Dat gebeurde in een volledig open sfeer in overleg met de burgemeester, justitie en het ministerie van binnenland se zaken", zo betoogt hij. De woordvoerder deed zich des tijds voor als politiearts en droeg arrestanten 's nachts op zich te ontkleden. De brigadier werd gedegradeerd, mocht het uniform niet meer dragen en moest zijn wapen inleveren. Qe zaak kwam nooit naar buiten. De politie vermoedt dat ie mand uit het korps de zaak aan de grote klok heeft gehangen. Politiechef Bakker wil nu snel een mogelijk 'lek' binnen het korps opsporen. Ook overweegt Vooral ouderen slaan hand aan zichzelf Het aantal zelfdodingen in Nederland daalt. Desondanks gaan er al jaren meer mensen dood door zelfmoord dan door verkeersongelukken. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek die gisteren bekendge maakt werden. voorburg anp Het was voor het eerst dat het CBS cijfers over zelfdoding naar buiten bracht. Volgens een woordvoerder is dat gedaan om een aantal misverstanden rond zelfdoding uit de wereld te hel pen. Uit de cijfers blijkt dat het aantal zelfdodingen twintig pro cent boven het aantal verkeers doden ligt. Zo pleegden vorig jaar 1.587 mensen zelfmoord en kwamen 1.285 mensen om het leven bij verkeersongelukken. Een van de misvattingen rond zelfdoding betreft de leeftijd van mensen. In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht, komt zelf doding onder ouderen veel va ker voor dan onder jongeren. Gemiddeld plegen dertien men sen per 100.000 inwoners zelf moord; bij mensen van tachtig jaar of ouder ligt dat getal op 23. Van de 100.000 mannen bo ven de tachtig jaar plegen ge middeld 47 zelfmoord. Van de jongeren tussen de vijftien en negentien jaar zijn dat er vier van de 100.000. Als mogelijke oorzaak van het hoge aantal zelfmoorden onder oudere mannen noemt de CBS-woord- voerder eenzaamheid. Zelfdo ding onder gehuwden komt re latief weinig voor. Per 100.000 gehuwde mannen plegen er elf zelfmoord, bij ongehuwden zijn dat er twintig. Bij vrouwen lig gen die aantallen respectievelijk op zes en negen. Nog steeds plegen meer man nen zelfmoord dan vrouwen, ongeveer twee keer zo veel. De meest populaire manier van zelfdoding, zowel onder man nen als vrouwen, is ophanging (of verwurging). Voor een trein of auto springen is bij mannen de daarna meest voorkomende manier van zelfdoding, bij vrou wen is dat de inname van medi cijnen. Het CBS heeft ook nog geke ken naar geografische verschil len. Ook hier blijkt een aantal theorieën niet te kloppen. Over het algemeen slaan in grote ste den meer mensen de hand aan zichzelf, maar niet in allemaal (ter vergelijking: Groot-Amster dam 15,3 per 100.000 inwoners, Groot-Rijnmond 9,4). Maar in Haarlem, een middelgrote stad, komt het hoogste aantal voor, namelijk 15,8. En ook Noord- Drenthe zit hoog met 15,6. Het laagst zit Flevoland met 6,6 zelf dodingen per 100.000 inwoners. Maar volgens de woordvoerder wordt dat getal erg vertekend omdat er relatief weinig oude ren in Flevoland wonen, en dat is juist de groep waar de meeste zelfdodingen te vinden zijn. hij gerechtelijke stappen tegen De Telegraaf. Als één man heeft het korps zich intussen achter zijn woord voerder geschaard, aldus Bak ker. De schade voor het korps is aanzienlijk. „De burgerij denkt: wat heb ik nog van de politie te verwachten. Op verjaardagen durven mensen nauwelijks meer te vertellen dat ze hier werken, en op straat worden agenten vervelend bejegend". Maar vooralsnog is er geen re den in te grijpen. De woord voerder blijft woordvoerder. Of de man die zich schuldig heeft gemaakt aan een zedendelict nog wel kan functioneren als woordvoerder in een ernstige zedenzaak, is voor de politie in Epe geen vraag. „Ik laat het aan hemzelf over. Als hij het op kan brengen, zo nodig met steun van ons trauma-team, moet hij het blijven doen. Ik weiger toe te geven aan het verwerpelijke principe dat wie eens een dief is, altijd een dief is", aldus korpschef Bakker. HAAGSE GEHEIMEN: ELCO BRINKMAN PRAAT/CpK OVER LIEFDE, SCHEIDEN EN VREEMDGAAN gsl

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3