Rechts- draaiend lekker! Veldkamps karakter hield carrière op Vrouwen winnen bij grondwet Leider van Bophuthatswana in verzet tegen verkiezingen Feiten &Meningen Het gelijk van Kaland Babylonische spraakverwarring in Zuid-Afrika VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 152 Hij kwam er deze week zelfs voor terug uit het ziekenhuis. Zo belangrijk vindt Ad Kaland, CDA-fractieleider in de Eerste Kamer, de democratie. Kaland is inmiddels 71 jaar en rond de jaarwisseling stapt hij uit de Eerste Kamer. Hij vindt het na 40 jaar in de politiek welletjes. Kaland heeft zich de afgelopen jaren steeds meer ontpopt als de gangmaker in de Eerste Ka mer. Hij gaf de altijd zo bedaar de Senaat daarmee een duide lijk eigen politiek gezicht. De CDA'er heeft zich daarmee ze ker veel vijanden gemaakt. Zo wel binnen de Tweede Kamer als binnen het kabinet. De Eer ste Kamer moest, zo vond men, terug naar de traditionele rol: het nog eens marginaal toetsen van al door de Tweede Kamer aangenomen wetsvoorstellen op hun inhoud en samenhang. Zonder politiek te bedrijven. Kaland gaf echter geen krimp. Hij zag zich als vertegenwoordi ger van het volk, die vond dat de Tweede Kamer zijn werk steeds slechter deed. Wetten die naar de Eerste Kamer kwamen, deugden gewoon niet. Dus moest de Senaat wel corrige rend gaan optreden. Waarmee ze 'politiek ging bedrijven'. Deze week legde de CDA'er er nog eens een schepje bovenop. Volgens hem is er geen sprake meer van een spreiding van de macht in onze democratie. De balans is verschoven naar het kabinet en zijn ambtenaren. Kaland gaf daarvan een drietal voorbeelden. Ten eerste zitten er op de departementen enor me hoeveelheden zeer gespe cialiseerde ambtenaren. Kamer leden kunnen gewoon niet te gen hun kennis op. Ten tweede is het de afgelopen jaren gebruik geworden zeer ge detailleerde regeerakkoorden te maken. Vaak met hulp van ka merleden die tot de partijen be horen die het kabinet steunen. Het wordt dan later, als het ka binet er eenmaal zit, vrijwel on mogelijk voor die partijen om zich in de Kamer tegen kabi netsbesluiten te keren. De Ka mer beperkt daarmee haar ei gen bewegingsvrijheid en daar mee haar controlerende taak ten opzichte van het kabinet. Ten derde is het volgens Kaland gebruik geworden de politiek leiders van partijen in een kabi net te laten zitten. Het gevolg daarvan is dat kamerleden die zich tegen kabinetsbesluiten ke ren, in feite de eigen politiek lei der afvallen. Dat zal men dus niet doen. De visie van de CDA'er is voor de direct betrokkenen kennelijk moeilijk te accepteren. Zo maakte premier Lubbers zich er met een Jantje van Leiden van af. Het ambtenarenapparaat: wordt steeds kleiner, meldde hij bijna trots. Ook hij was voor korte en kernachtige regeerakkoorden, maar de laatste keer blokkeerde PvdA-leider Kok dat. Die wilde veel vastleggen voor de toe komst, spotte Lubbers. En wat die politieke leiders in het kabinet betreft, hij had nooit gemerkt dat dat Kaland ervan had weerhouden kritische noten te kraken jegens het kabi net. De arrogantie van de macht had zich niet beter kunnen manifes teren. En daarmee Kalands ge lijk. Dat er minder ambtenaren komen, doet immers niets af aan hun kennis. Bovendien is er nog steeds een enorm verschil: 147.000 ambtenaren tegen 225 mensen in Tweede- en Eerste Kamer. De dooddoener dat Kaland zelf altijd kritisch is geweest was be neden peil. Lubbers zelfheeft hem immers meerdere keren getracht de mond te snoeren. Bovendien ging hij niet in op Kalands stelling dat de politieke leider in het kabinet de dienst uitmaken in de Tweede Kamer. Die klopt namelijk ook, zoals re cent ook bleek uit uitspraken van CDA-Tweede Kamerlid Ton de Kok. Die kreeg rechtstreeks uit het Torentje van Lubbers teksten die hij van de grote baas in debatten moest voorlezen. Feit is dat de macht uitsluitend ligt bij kabinet en ambtenaren. Ondanks Kalands waarschuwin gen zal dat ook zo blijven. De macht van de ambtenaren wordt niet beperkter, het re geerakkoord van een volgend drie-partijen-kabinet wordt niet dunner en de politiek leiders blijven deel uitmaken van het kabinet: Brinkman, Kok en Van Mierlo dus. Van de dames en heren parle mentariërs lijkt niemand zich er erg druk over te maken. En Ka-1 land, het geweten van Het Bin nenhof, vertrekt binnen enkele weken. In politiek-Den Flaag zal menigeen daar een zucht van verlichting bij slaken. Architect vein sociale zekerheid moest lang wachten op ministerschap Halverwege de jaren zestig was het nog leuk om minister van sociale zaken te zijn. Oud-minister Veldkamp, de ar chitect van het sociale zekerheidsstelsel dat het ruim 25 jaar heeft uitgehouden en nu krakend uit zijn voegen barst, wint daar in zijn vandaag gepubliceerde memoires geen doekjes om. net-De Quay niet direct minis ter op sociale zaken? „Romme was het niet, zoals blijkt uit een brief die hij mij schreef. Ik houd het op Beel, en gezien haar eigen aspiraties waarschijn lijk ook op Klompé." Een dieptepunt was voor Veld kamp het kabinet-Marijnen in 1963. Eerst ging het lijsttrekker schap aan zijn neus voorbij. „Zoals ik later zou horen, vond men het in kringen rond De Quay, Aalberse, Schmelzer en Klompé belangrijker dat ik het niet zou worden, dan wie het Wel moest worden." Uiteindelijk ging de KVP met vier ver schillende regionale lijsttrekkers in zee. Veldkamp laat door schemeren dat hij het niet meer dan redelijk had gevon den als men hem uiteindelijk had aangezocht als pré mier. Hij had dan beleefd geweigerd. De minister van so- ciale zaken was in die tijd namelijk veel machtiger dan de premier. De auteur rekent in zijn me moires op een beschaafde ma nier met zijn vijanden af. Venij nige anekdotes en onthullingen over hun persoonlijk gedrag zijn daarbij de wapens. Kleine spel- deprikken missen hun doel evenmin. Elske ter Veld had een voorgangster die in de minister raad in tranen uitbarstte juist, Marga Klompé. De tranen hadden betrekking op het feit dat Veldkamp weigerde de bij sociale zaken ondergebrachte portefeuille van volksgezond heid aan haar over te dragen. De Quay werd voor het blok ge* zet toen de ministerraad Veld kamp had aangewezen als op volger van de tussentijds afge treden minister Van Rooy (3 juli 1961Van Rooy kon die porte- feuille niet aan, had Veldkamp al geprofeteerd. Premier De Quay ontbood Veld- De KVP'er die in bijna vijftien jaar in zeven kabinetten zat, nam in 1967 afscheid van de politiek met een gevoel van weemoed en grote voldaanheid. Zijn laatste optreden in de Eer ste Kamer markeerde het begin van de WAO, waarvan Veld kamp niet alleen de politieke, maar ook geestelijke vader was. „De Kamer applaudisseerde, hetgeen een zeer ongebruikelijk eerbetoon is. Ik was ontroerd." Veldkamp overleed op 15 september 1990. In zijn politieke me moires (1952-1967), waaraan Veldkamp twintig jaar na zijn afscheid van Den Haag begon, laat hij zich vooral van een heel andere kant zien. Veldkamp steekt niet onder stoelen of banken dat hij voor zijn po litieke collega's on- gemakkelijk in de omgang kon zijn. Vooral daarom moest hij bijna negen jaar (tot 3 juli 1961) wachten voor hij kon promove ren van staatssecretaris op eco nomische zaken naar minister van sociale zaken (en volksge zondheid, tot grote ergernis van zijn collega Marga Klompé). Zijn staatssecretariaat in het tweede kabinet-Drees (1952- 1956) was al tegen het zere been van Beel, toen met Romme be horend tot de invloedrijke KVP'ers. Beel, minister van bin nenlandse zaken in dat kabinet, „ontving mij staande met zijn jas aan. Het idee van dit staats secretariaat was aan het brein van Romme ontsproten, een zuiver politieke zaak, waarin Beel geen enkel heil zag. Na tien minuten stond ik weer op straat." Van Beel bleef hij last houden. En niet alleen van hem. Waar om werd Veldkamp in het kabi- Auteur rekent in memoires op beschaafde manier met vijanden af Archieffoto van de toenmalige minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid). Naast hem minister Klompé (CRM). kamp in zijn 'buitenverblijf in Noord-Brabant. Twee uur heen en twee uur terugrijden dat ergerde de minister in spé al bovenmatig. Toen de Quay hem vervolgens zei „dat hij hem op goede gronden in 1959 niet ge waagd had, en eigenlijk tot op dit ogenblik niet van mening was veranderdsloeg Veld kamp terug. „Ik reageerde met te zeggen, dat ik er onder die omstandigheden niets voor voelde om tot het kabinet toe te treden." Hij eiste „de hartelijke steun" van de minister-presi dent en verder had hij nog wat voorwaarden. De Quay bond in „na veel slikken en rood aange lopen te zijn". Veldkamp had overigens ook heel beminnelijke karaktertrek ken. Zo brak hij door de ambte lijke cultuur heen door vrije in loop-uurtjes voor zijn staf bij de ochtendkoffie in de ministers kamer op het ministerie in te voeren. Eind Van de middag stond het zijn ambtenaren vrij om, zonder afspraak, bij een. glas sherry ongedwongen te brainstormen. Vooral het eerste deel van de memoires, dat wat losser en minder gedetailleerd is dan de herinneringen aan zijn minis terschap, staat bol van anekdo tes. Luns, die bezwaar maakte tegen de doos met decoraties die Veldkamp als staatssecreta ris op buitenlandse exportrei- zen meenam, en de oude Drees, die daar in de ministerraad niet zwaar aan tilde: „Daar zijn die dingen toch voor." JOHANNESBURG JOHN CARLIN THE INDEPENDENT Zwarten zijn niet de enigen die winnen bij de nieuwe grondwet in Zuid-Afrika. Vrouwen doen dat ook. Sinds het begin van de onderhandelingen werd een on derhuidse strijd gevoerd tussen een informele coalitie van wou wen uit alle partijen en traditio nele Afrikaanse leiders. Dinsdag resulteerde die strijd in een klinkende overwinning voor de wouwen. Stammenwetgeving, die buiten gewoon in het voordeel was van mannen, heeft in de nieuwe grondwet geen plaats gekregen. Polygamie, als die al wordt ge noemd, is niet meer het wettige voorrecht van alleen mannen en de positie van stamhoofd be hoeft niet meer noodzakelijker wijs te worden bekleed door een man. Vrouwen hebben behoorlijke overwinningen behaald tijdens het onderhandelingsproces. Volgens een van de reglemen ten mocht iedere partij die meedeed aan de besprekingen twee gedelegeerden afvaardi gen, van wie er één een wouw moest zijn. Het vocabulaire tijdens de be sprekingen moest ook voldoen aan de strengste normen van wat politiek correct was. In ie dere zin in de dikke boekdelen die samen de nieuwe grondwet vormen, zijn iedere keer dat er mannen worden genoemd de woorden 'en wouwen' toege voegd. Het woord chairman (voorzitter) is overal vervangen door chairperson. De grootste klapper voor de wouwenrechten wordt mis schien wel gemaakt door het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). In de afgelopen jaren werd op ANC-bijeenkomsten feilloos aan de oude roep om een 'niet-racistisch Zuid-Afrika' de eis van een 'niet-seksistisch' Zuid-Afrika toegevoegd. De daad bij het woord voegend, heeft het ANC vorige week aan gekondigd dat eenderde van zijn kandidaten voor de verkie zingen van volgend jaar wouw zal zijn. Het percentage wouwen in het eerste democratisch gekozen parlement van Zuid-Afrika zal daardoor bijna zeker een van de hoogste zijn van alle parlemen ten ter wereld. JOHANNESBURG JOHN CARLIN THE INDEPENDENT De democratie wordt in Zuid- Afrika tot het uiterste ingevoerd. Vanwege het compromis, om tegemoet te komen aan de wees en aspiraties van het grootste aantal burgers, is be sloten dat het land elf officiële talen krijgt. Engels blijft uiteraard overheer sen. zo wordt algemeen erkend. Het was bijvoorbeeld de enige taal die tijdens de twee jaren van besprekingen tussen meer dere partijen werd gesproken. Maar de regering staat erop dat de moedertaal van bijna alle parlementsleden en ministers in het kabinet, het Afrikaans, het privilege behoudt die het onder de apartheid heeft gekre gen. Zelfs nu nog wordt ieder officieel staatsdocument van wetten die worden behandeld in het parlement tot parkeer boetes -t- in zowel Engels als Afrikaans opgesteld. Hetzelfde geldt voor verkeersborden en zelfs straatnamen, die om het andere blok van taal verande ren. Het ANC is erg gevoelig voor het gevaar dat het ontredderen van de blanke bevolkingsgroep met zich meebrengt en is akkoord gegaan. Maar om voor de eigen achterban geen gezichtsverlies te lijden, eiste het Congres een eigen concessie. De negen zwarte talen van het land waarvan Zulu, Xhosa en Sotho de belangrijkste zijn zijn on der de nieuwe grondwet 'offi cieel'verklaard. Het aantal verkeersongelukken zou spectaculair kunnen stijgen als wordt besloten dat de 'Stop'- borden in de welvarende noor delijke voorsteden van Johan nesburg op de ene kruising in het Xhosa worden neergezet en op de volgende in het Zulu. Maar het had veel erger kunnen zijn. Afgelopen dinsdag, toen het tijdstip naderde waarop de onderhandelaars hun werk aan de grondwet moesten hebben afgerond, stelde een delegatie van de Onderhandelingsraad in alle ernst dat Hebreeuws, Ara bisch en Urdu aan de officiële lijst zouden moeten worden toegevoegd, gezien de gevoelig heden van de niet-christelijke minderheden. Toen iemand daarop opmerkte dat ze dan net zo goed Portu gees, Italiaans, Duits en zelfs Pools talen die nog steeds door recente immigranten wor den gesproken konden opne men, was men het er snel over eens dat elf toch wel een accep tabel aantal was. Het belang van het besluit is, Naast de Biogarde Drink naturel heeft Mona nu ook een Biogarde Drink met kiwi en met limoen. Een heerlijke zuiveldrank met rechtsdraaierid melkzuur. Die past in een verantwoorde levensstijl. Nieuw van Mona. Biogarde Drink met kiwi of limoen. dat Zuid-Afrikanen niet worden gedwongen een andere taal te spreken dan de taal die zij thuis hebben geleerd. Tenslotte zijn er burgeroorlogen uitgebroken om kleinere aanleidingen. De opstand in Soweto in 1976, de gebeurtenis die meer dan ie dere andere de massamobilisa tie voor Zuid-Afrika in gang heeft gezet, begon nadat de re gering had besloten dat zwarte schoolkinderen voortaan in het Afrikaans les zouden krijgen. RUSTENBURG ANP JACO VAN LAMBALGEN De kinderen van de apartheid dreigen de Zuidafrikaanse 'volwas senwording' te torpede ren. De president van het thuisland Bophuthatswa na, Lucas Mangope, wei gert absoluut mee te doen aan de eerste non- raciale verkiezingen in Zuid-Afrika die voor vol gend jaar april op het programma staan. Hij wil dat 'Bop' onafhankelijk blijft. „Het is de vraag of de verkiezingen wel eerlijk en vrij kunnen worden genoemd als bepaalde delen van Zuid-Afrika niet meedoen", zegt do minee Johannes Tsilape- di in zijn kantoor in het Zuidafrikaanse deel van het stadje Rustenburg. De grens tussen Zuid- Afrika en Bop loopt dwars door dit plaatsje heen. Tsilapedi is de voorzitter van het Oe cumenisch Forum voor de Mensenrechten in Bophuthatswana. President Mangope, die niet bepaald be kend staat om zijn respect voor de mensen rechten, probeert de 'Boppers' op alle mo gelijke manieren onder druk te zetten om niet te gaan stemmen. „Hij zal de politie en misschien zelfs het leger inzetten, maar ik denk dat de meeste mensen toch gaan", constateert de dominee, vergenoegd ach terover leunend in zijn bureaustoel. „Vorige week heeft hij gewaarschuwd dat mensen die zich in Zuid-Afrika laten regi streren voor de verkiezingen hem op hun knieën zullen smeken hen weer op te ne men. Toch staan hier elke dag tientallen mensen in de rij voor een stemkaart voor de dependence van het Zuidafrikaanse minis terie van binnenlandse zaken", vervolgt Tsilapedi. „Natuurlijk zijn sommige mensen verlamd van angst door de uitspraken van Mangope, maar het verzet tegen hem neemt toe. Het* is net als een kind dat geregeld een pak slaag krijgt. De eerste tien keer zal het hui len, maar op een gegeven moment houdt dat op. Het weet wat er komt en wacht gela ten af. Zo is het ook met de mensen van Bop", legt de dominee uit. Bophuthatswana is een van de tien thuis landen die op het hoogtepunt van de apart heid werden gevormd om de zwarte stam men een soort vaderland te geven, waarna de rest van Zuid-Afrika het overgrote deel van het land toeviel aan de blanken. Vier van hen zijn in naam onafhankelijk: Transkei, Venda, Ciskei en Bophuthatswa na. Transkei en Venda hebben aangekon digd dat zij weer bij Zuid-Afrika willen wor den ingelijfd. Ciskei, Bophuthatswana en KwaZulu (een van de zogenoemde autonome gebiedenj van Inkath'a-leider Mangosuthu Buthelezi weigeren dat. Zij zijn samen met de ex treemrechtse blanke partijen uit de onder handelingen over de toekomst van Zuid- Afrika gestapt, omdat zij meer regionale be voegdheden willen. De Zuidafrikaanse regering en het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) hebben in de af gelopen weken alles in het werk gesteld om hen ertoe te bewegen toch aan de verkie zingen mee te doen. De meeste commenta toren in Zuid-Afrika verwachten dat Buthe lezi, ondanks al zijn harde woorden, vóór april alsnog eieren voor zijn geld zal kiezen. Hij kan bovendien de verkiezingen formeel niet tegenhouden, omdat KwaZulu een deel van Zuid-Afrika is. Ciskei krijgt meer dan 70 procent van zijn inkomsten van Pretoria. Zelfs als het niet meedoet aan de verkiezingen zal het, zo wordt algemeen verwacht, in de 'moeder schoot' terugkeren als de nieuwe regering de geldstroom afsnijdt. In Bop is de situatie anders. Het thuisland, dat in 1977 'onafhanke lijk' werd, bestaat uit zes delen die verspreid in Zuid-Afrika liggen. De regering heeft altijd geld gekregen van Pretoria, maar heeft ook eigen in komsten uit de platina- mijnen op haar grond gebied en het gok- en vakantieoord Sun City. „Mangope heeft vanaf het begin een waar schrikbewind gevoerd", zegt Tsilapedi. De ka tholieke bisschop Kevin Dowling in Rustenburg kan dat beamen. Zijn kerk werd twee jaar ge leden gebombardeerd, nadat hij had geweigerd een politieke bijeen komst in een van de zaaltjes in het gebouw a te zeggen. Hij kan eindeloos verha len over politieke tegen standers van de regering die zijn gearresteerd, mishandeld en het land uitgezet en over de monstraties die door de politie van Bop me gerichte schoten uiteengejaagd werden. Vakbonden en het ANC zijn nog steeds ver boden. „Hoewel de onderdrukking is toege nomen, zijn de mensen minder bang dan twee, driejaar geleden", zegt ook Dowling. Dat bleek zaterdag toen het ANC in het sta dion van Rustenburg, aan de Zuidafrikaan se kant, een manifestatie hield. „Er waren duizenden mensen, het was de grootste bij eenkomst ooit gehouden in Bophuthatswa na", vertelt Amos Mataboge, de vice-secre- taris-generaal van het ANC in Rustenburg. „Het hele regionale ANC-comité is dit weekeinde door de politie v^n Bop opge pakt. Ik heb al twee nachten niet thuis ge slapen, maar de bijeenkomst was fantas tisch." „In alle steden en dorpen van Bop zijn in middels ANC-afdelingen geopend. Zelfs mensen hoog in de politie en het leger van Bop zijn lid. Mangope heeft zijn langste tijc gehad. Hij is al dood, zij moeten hem alleei nog begraven", vult zijn kameraad Humphrey Phiri aan. „Veel mensen zullen proberen te stemmen en Mangope zal hard optreden. Hij is ge vaarlijk, ik hoop dat wij een tweede Bosnië kunnen voorkomen", zucht Tsilapedi. Vast beraden voegt hij eraan toe: „Ik heb nog nooit van mijn leven gestemd. Al raak ik er mijn staatsburgerschap door kwijt, in april vul ik een stembiljet in."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2