Lancia 6. Symbool van Kracht. 9 Actieve clubs worden in 1994 weer afgestraft Prachtig toch die onvoorspelbaarheid van voetbal Schrijvende Lezers Sint moet blijven! VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 De wijze waarop de gemeente Rijnwoude de verenigingen subsidie verstrekt, valt niet bij iedereen in goede aarde. Dat bleek tijdens een hoorzitting op 5 november j.l. Daar werd protest aangetekend tegen dit beleid. Bij het lezen van het ontwerp welzijnssubsidie programma 1994 Rijnwoude komt de ware aard van de subsidieverorde ning Rijnwoude voor de dag. Verenigingen die vorig jaar op hoorzittingen protesteerden te gen het aannemen van deze verordening krijgen gelijk. Ben je als vereniging actief dan word je gestraft. Nu is duidelijk dat de commisie welzijn, dus de ge meente, op de plek van de be stuurder van de verenigingen gaat zitten. Een aantal vereni gingen heeft op een hoorzitting van 5 november jongstleden, met goede argumenten protest aangetekend tegen dit beleid. Zo krijgen 22 verenigingen geen subsidies in verband met enige reserve op hun bank en de wei gering om hun contributie te verhogen. Zonder meer kort men ieder 25 procent op de subsidieaanvraag, en men haalt begrotingen uit elkaar zonder overleg. Enkele clubs krijgen een waarderingssubsidie. Hoe durft men dat zo te noemen: voor dat bedrag wil een hond nog geen kunstje doen. Een aantal verenigingen dient al geen begroting meer in omdat men vooraf al weet dat men ge- staft wordt als men activiteiten uitvoert. Men heeft mijns in ziens gelijk. Een ding valt mij op: dat verenigingen en instel lingen die niet zorgen voor extra inkomsten zonder meer subsi die krijgen. Deze subsidieveror dening werkt als volgt. Vraag je 1135 gulden subsidie aan, dan ontvang je 7300 gulden. De ge meente krijgt voor elke instel ling (zonder begroting te leve ren) altijd 7000 gulden. Vereni gingen in de gemeente die niet meer meedoen aan deze veror dening zorgen tenminste dat lid zijn van een vereniging in Rijn woude kan. Zij blijven actief om te zorgen dat men nog de zaal- huur kan betalen, want dat is de volgende stap waar de gemeen te mee komt. Verenigingen die voor algemeen belang bezig zijn worden al op een gruwelijke manier gepakt. Mede dankzij de inzet van ve le vrijwilligers is er een bloeiend verenigingsleven in de gemeen te Rijnwoude. Gemeentebe stuur, u raakt door dit beleid uw grip op het sociaal leven in ons dorp kwijt. Subsidies alléén aan verenigingen en instellingen die actief in onze samemleving be zig zijn, daar zijn wij allen bij gebaat. Als er geen geld is, blijf dan af van het vrijwilligerswerk. Tot slot, wordt wakker poli tiek Rijnwoude, 'keer' het beleid van de commissie welzijn en luister eens naar uw kiezers. W.G. Griffioen, Den Tollenstraat 7, Koudekerk aan den Rijn. Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubli ceerd? Brieven worden in het algemeen in de krant ondertekend met naam, adres en woonplaats. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. In de sportrubriek 'Achterlijn' van 13 november haalt Gert- Jan Onvlee een volleybalcoach aan die de retorische vraag stelt 'In welke sport het moge lijk is dat de laagste van de hoogste wint.' Als Gert-Jan de coach gelijk geeft met het antwoord 'Voet bal' verbindt hij daaraan: 'Zo, die zit!'. Maar ik zou willen zeg gen: Die zit nou net niet!, want is er een groter compliment voor een sport te bedenken, wanneer dat mogelijk blijft? Misschien is dit juist de oorzaak van het feit dat voetbal zoveel mensen blijft trekken. Het is ook niet zo vreemd, dat bij voetbal mogelijk blijft, wat die volleybalcoach tot die rare vraag brengt. Vergelijk even die twee sporten. Neem volleybal: wordt gespeeld op een altijd precies eender veld van onge veer 40 bij 15 meter (de precie ze maten weet ik niet), ook al tijd dezelfde omstandigheden. Dan een lekkere droge bal. En deze bal moet op het grondvlak van de tegenstander geplaatst worden. Dat grondvlak heeft een oppervlakte van ongeveer 300 vierkante meters!! Dit mag dan bovendien nog gebeuren met alle brute kracht die op dat moment van plaatsen in de spe ler aanwezig is. Nou hoor ik de volleybalman al roepen: ho, er mag geblok keerd worden! Inderdaad, maar in dat geval keert het brute ge weld zich meestal tegen de ei gen partij. Hieruit moge volgen dat scoren bij volleybal geen probleem oplevert. Er wordt zelfs van uitgegaan, want win naar is de ploeg, die het eerst twee of driemaal 15 punten heeft gescoord. (Het enige wat mij er toe kan brengen naar het wisselend ritueel van klap-klap- boem-volleybal te kijken is mijn ordinaire 'Oranjegevoel'!). Nu voetbal: een veld van on geveer 100 meter bij 70 (de ma ten mogen variëren van 100-110 bij 68-75). Een veld met altijd een ander loopvlak: is het niet qua hobbeligheid en gras dan is het wel door de weersomstan digheden: van droog-hard tot vochtig-glad. Aan beide uitein den in het midden een doel van 7.32 m bij 2.44 m. Daarin moet een bal geplaatst worden met de voet waarbij de speler nog gehinderd mag worden door een tegenstander. En zal dit laatste aan de eigen kant nog wel meevallen, op het laatste moment als een speler een po ging zal wagen om op het doel te schieten, dan is dit verhinde ren maximaal. Is het een wonder, dat zoveel wedstrijden na 90 minuten nog geen doelpunt opgeleverd heb ben? (bij volley-bal zijn de spe lers in die tijd al weer ruim schoots onder de douche ge weest!). En dan mag de ene voetbalploeg technisch veel be ter zijn dan de andere, dat zegt nog niks. Want het is nou een maal verschrikkelijk moeilijk die bal door een achterhoede te krijgen, die te vergelijken is met een flipperkast: er staat altijd wel weer een been of een ander lichaamsdeel in de weg van die bal op weg naar het doel. En als uiterste hindernis is er dan nog een keeper, die de bal met zijn handen mag houden. Door al die, op het verloop van een voetbalwedstrijd van invloed zijnde, factoren blijft het resultaat onvoorspelbaar. En het is nog sterker dan die volleybal-coach stelt: er kan zelfs wel meer dan een klas ver schil zitten bij een voetbalwed strijd. Kijk eens naar de resulta ten van de verleden week ge speelde KNVB-bekerwedstrij- den! En als Gert-Jan de factor ge luk er bij haalt dan zeg ik met die Frans-sprekende Afrikaan die in Saoedie-Arabië tegen de Japanse nationale ploeg speelt in een wedstrijd om plaatsing voor het wereldkampioenschap: „It's all in the game." Prachtig, die onvoorspelbaarheid van voetbal! Kees van Geen, P.J. Blokstraat 6, Leiden. Vrouwenbloed Hierbij wil ik reageren op een artikeltje in de krant van zater dag 13 november: Duitse krant gedrukt met vrouwenbloed, om de Balkanoorlog dichterbij de lezers te brengen. Hiertegen protesteer ik, want een gevoelig mens (en die zijn er gelukkig ook nog) kan hier toch nergens meer van genie ten, omdat je weet dat er op veel plaatsen oorlog is en hon gersnood heerst. Vrijdagmiddag bij het jour naal van 4 uur, heb ik zitten huilen om de oorlogskinderen die beschoten waren in voor malig Joegoslavië. Als die vrou wen iets goeds willen doen, la ten ze dan hun bloed afstaan voor de ziekenhuizen. Dit moest ik even kwijt. C.D. Groen in 't Woud, Margrietstraat 9, Warmond. De Lancia Delta. Telg van een roemrijk merk. Symbool van kracht en stijl. Gesmeed tot een nieuw totaalconcept. Waardoor autorijden een verbluffende dimensie krijgt. Superieur Italiaans design. Gecombineerd met sublieme techniek. Met high-tech motoren voor inspirerende prestaties. Met een bij zondere koersvastheid, dankzij een geperfectioneerd wielophangingssysteem. Dat zorgt voor een ideaal evenwicht lussen comfort en wegligging. Een verzinkte carrosserie voor een optimale levensduur. En alle moderne veiligheidsvoorzieningen. Stalen verstevigingsbalken in de portieren. Een samendruk bare stuurkolom. Airbag met gordelspanners en ABS zorgen desgewenst voor een extra rustig gevoel. Daar draagt ook het zeer stijlvolle interieur toe bij. Waarin u geriefelijk en ergonomisch verantwoord vervoerd wordt. De Lancia Delta. Een zeldzame combinatie van onbegrensd rijgenot en veiligheid. Genadeloos getest. Met een prachtig motoren- en uitrustingsprogramma. Nu bij de Lancia dealer. X 88 89 a 90-91 S 92 X WORLD R VLIA CIIAMI'K Lancia S: 1.6 - 1.8 - 2.0 IGv - HF turbo. Lancia S v.a. fl. 34.950,- incl. BTW/B FM. excl. kosten rijklaar maken. Autobedrijf Beuk B.V., Van Berckelweg 34, Noordwijk. Tel: 01719-19213. Je hoeft maar om je heen te kijken, De Sint moet voor de kerst man wijken. Dat mannetje met z'n hó, hó, hó, Wint terrein, je ziet het zo. De winkeliers, heel commer cieel, Vinden sint en kerst wat veel. Commercie is het grote spel. Aan Sint verdienen willen ze wel. Maar na de Sint een kersteta lage maken zijn geen commerciële za ken. In plaats van het paard, wor tel en een schoen, moet Sint het vaak met een kerstetalage doen. Maar Sint Nicolaas oud en wijs, Geeft zijn terrein niet zomaar prijs. Een actie voor Sint was een idee En daar werken wij van harte aan mee. Sint moet blijven, dat staat vast Omdat een surprise met kerst niet past. Geef de kerstman dus geen overhand Houdt Sint en Piet in Neder land! M. v.d. Voort-v.d. Mey, Floralaan 32, Sinterklazen bundelen de krachten in de strijd tegen de kerstman. Oegstgeest. Brandbrief Wethouder Walenkamp van verkeer en openbaar vervoer heeft de vaste kamercommis sie van verkeer en waterstaat een brief gestuurd waarin hij schrijft dat rijksbezuingingen op het openbaar verover rampzalige gevolgen hebben voor Leiden en regio. Met grote verbazing het arti kel van vrijdag 12 november ge lezen, over de brandbrief die wethouder Walenkamp ver stuurd heeft naar de kamer commissie. Met een lege geldkist werd de Leidse bevolking warm gemaakt voor de aanleg van een mooie en millieuvriendelijke tram, en hierbij werd anti-propaganda gevoerd voor de stinkende bus sen. Wat deze laatste betreft, is het moeilijk toegeven, dat men hier zelf mede-verantwoordelijk voor is geweest. De bewoners b.v. in de bui tenwijken zien nu wel twee maal dezelfde bus achter elkaar voor hun deur langs gaan. Op een vraag aan de wethouder hierover is het antwoord: „Ik heb hier geen cijfers over!". Het is jammer voor de Leide- naar, zonder een studie econo mie, maar wel met een duur buskaartje. P.J. Boonstra, Stellingmolen 79, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26