Computer vervangt sollicitati Stand van Zaken Gigant op Europort 93 Tarieven voo container mc Ombudsman veroordeelt ontslag pompbediende vervoer per ten omhoog Kamer van Koophandel biedt vanuit Alphen meer service '1 -356439. PIV -CHEF MEINDERT VAN DER KA Talentendatabank in Oegstgeest 'optimaliseert selectieproces' M De Talentendatabank bespaart ondernemers een hoop kopzorgen, energie en geld, beweert Martijn Nitzsche. Sinds september vorig jaar bestiert hij een bedrijfje in Oegstgeest dat werkgevers gemakkelijk in contact brengt met net afgestudeerde hbo'ers en academici. Onderne mers hoeven niet meer na te denken over een goede ad vertentietekst en geen honderden sollicitatiebrieven meer te selecteren. De computer is het wondermiddel. OEGSTGEEST JANET VAN DIJK In het bestand van de Talenten databank zitten inmiddels gege vens van duizenden hoog opge leide werkzoekenden. Nitzsche verwacht dat tegen het einde van het jaar tienduizend sollici tanten zich - gratis - in hebben geschreven. Het loopt storm: een advertentie in twee landelij ke bladen leverde vorige week binnen een paar dagen bijna 800 reacties op. Werkgevers vin den de weg naar het bedrijf aan de Rhijngeesterstraatweg nog wat minder goed. Maar binnen kort gaat een mailing de deur uit naar 4000 ondernemers. Vorig jaar vervulden 'tiental len' ondernemers met behulp van de Talentendatabank een vacature. Niet weinig, vindt Nit zsche. „Enkele werving- en se lectiebureaus die op hetzelde terrein mikken als wij kwamen gezamenlijk niet verder dan honderdtwintig geslaagde selec ties. Dan doen wij het niet slecht." Nitzsche studeerde mijnbouw en petroleumwinning aan de Technische Universiteit in Delft. Na zijn afstuderen in 1987 ging hij aan de slag bij een organisa tie-adviesbureau. Toen hij op een gegeven moment werkte aan een opdracht die 'echt op de arbeidsmarkt gericht was', ontdekte hij dat sollicitatiepro cedures vreselijk omslachtig en onzorgvuldig zijn. Er zijn hon derdduizenden sollicitanten per jaar en tienduizenden werkge vers doen alle moeite om die ene juiste kandidaat voor hun bedrijf te vinden. En dat valt niet mee, want 'selecteren is een zuiver toevallige bezigheid'. De toevalsfactor moet eruit, bedacht Nitzsche. Een sollici tant moet zichzelf goed kunnen beschrijven en een werkgever moet snel en eenvoudig kunnen selecteren. „Zonder dat er men sen tussenzitten, zonder mistige processen, zonder dat het veel geld kost en zonder dat er kwa liteit verloren gaat." Hij liet een computerpro gramma maken, met negentig 'harde en zachte' criteria. „Wij optimaliseren het selectiepro ces." Sollicitanten vullen op het inschrijfformulier niet alleen 'harde' gegevens in over bij voorbeeld opleiding en werker varing, zij geven ook op hoe be langrijk zij zaken vinden als 'vaste werktijden', 'veel reizen', 'carrière maken'. Bovendien no teren zij vijf eigenschappen uit een lange lijst die zij het meest en het minst bij zichzelf vinden passen. Een werkgever die belangstel ling heeft voor de gegevens in de Talentendatabank zoekt via een modem of floppy gratis in het computerbestand. De com puter selecteert vijftien perso nen die het meest aan de door de werkgever geformuleerde voorwaarden voldoen. De werk gever kan de - anonieme - gege vens van deze geselecteerde personen uitgebreid bekijken. Pas als hij beslist dat hij met de mensen wil gaan spreken, brengt de Talentendatabank kosten in rekening. Van de ondernemers die de adressen van mensen vroegen, slaagde uiteindelijk 85 procent. Volgens Nitzsche is de hoge sla- gingskans alleen maar logisch, omdat de computer erg goed kan selecteren. „Personeelsad vertenties bestaan voor een groot deel uit gebazel. Er wordt bijvoorbeeld iemand met door zettingsvermogen gevraagd. Nou, uit een onderzoek van ons blijkt dat 98 procent van de sol licitanten zegt over doorzet tingsvermogen te beschikken." De werkwijze van de Talen tendatabank slaat overigens juist goed aan bij het midden- en kleinbedrijf dat niet over een uitgebreide afdeling personeels zaken beschikt. Maar nadelen zitten er ook aan deze methode, beseft Nitzsche. „Werkgevers moeten met een beeldscherm werken, ze zijn niet gewend om achter een personal computer sollicitanten te selecteren. Bo vendien vinden veel bedrijven nog steeds dat sollicitanten naar hèn toe moeten komen en ten derde: het is nieuw. Ja, dat is zo gek, dat had ik me nooit gereali seerd: dat deze methode nieuw is, is een nadeel." Amsterdam Tijdens de internationale maritieme tentoonstelling Europort 93 in de Amsterdamse RAI is deze week door het bedrijf Stork-Wartsila een enorme dieselmotor gepresenteerd. Deze volgens de Zwolse producent in zijn soort modernste motor ter wereld heeft een vermogensbereik van 4000 tot 12.000 Kw. Bij het ontwerp is rekening gehouden met het zo veel mogelijk beperken van de uitstoot van uitlaatgassen. Inmiddels is een eerste klant voorde nieuwkomer gevonden. Stork-Wartsila le vert een exemplaar aan Wagenborg Shipping BV. Deze reder heeft een vloot van circa negentig sche pen. De nieuwe diesel wordt gebruikt voor een nieuw te bouwen schip.- foto capital press M. Nitzsche: „Werkgevers zijn niet gewend om achter een personal con PvdA-Den Haag ziet werk in nieuw centrum den haag anp De werkgelegenheid die ge paard gaat met de bouw van de 'nieuwe' binnenstad in Den Haag, en ondermeer voorziet in veel kantoorruimte, moet vooral ten goede komen aan Hage naars. Voor hen zijn vele dui zenden banen beschikbaar. Dat meent de Haagse PvdA-fractie, die daar deze week een voorstel over heeft gepresenteerd. Volgens de sociaal-democra ten moeten de stedelijke en so ciale vernieuwing worden ge koppeld. Vooral de wijken om het centrum waar hoge werk loosheid is, zoals de Rivieren-, Stations-, Transvaalbuurt en Schilderswijk, moeten van de nieuwbouw profiteren. De Haagse PvdA doet hier voor een aantal voorstellen: bouwbedrijven, arbeidsvoorzie ning en beroepsonderwijs moe ten bij elkaar worden gebracht voor afspraken over opleiding en instroom, en er moet een trainingscentrum voor admin- stratief personeel en bedrijfs- contactdagen worden opge richt. Verder denkt de partij aan een soort 'sociaal' certificaat voor bedrijven die zich verdien stelijk maken voor moeilijk plaatsbare werkzoekenden, en aan een beheerbedrijf voor het centrum. rotterdam anp Elf grote container-rederijen waaronder het Nederlandst Nedlloyd Lijnen, hebben de krachten gebundeld om de ta rieven op de vaart van Europe naar het Verre Oosten drastisch op te voeren. Doordat de vrachtprijzen al een tijdje op een 'pijnlijk laag niveau' liggen draaien de reders op die route stuk voor stuk met verlies, zc stelden de elf deze week in eer verklaring. Onlangs werd be kend dat de overslag van con tainers in de Amsterdamse ha ven in de plus zit. In de eerste negen maanden van dit jaai werd ten opzichte van dezelfde periode in 1992 een groei var 14,3 procent gerealiseerd. Volgens de reders is de laatste tien jaar sprake van uitholling ISO-9001 voor Tomee hoofddorp Tomee Consultancy bv ui Hoofddorp (loopbaanadviseur; en psychologen) heeft het ISO 9001 certificaat ontvangen. To mee kreeg het keurmerk vooi 'het ontwikkelen en leveren var programma's ten behoeve var outplacement-begeleiding, loopbaan-, psychologische er managementadviezen en hei opstellen en uitvoeren van psy chologisch onderzoek'. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 schiphol De KLM heeft van McDonnell Douglas een order gekregen voor de ombouw van twee DC- 10 vliegtuigen tot tankvliegtuig voor de Koninklijke Lucht macht. De vliegtuigen zijn door Martinair aan de Nederlandse Staat verkocht. Met de order is DC-10's worden tankvliegtuig een bedrag van tien miljoen gulden gemoeid. De vliegtuigen zullen na ombouw worden in gezet ten behoeve van de Lucht Mobiele Brigade, de NATO en de VN. Het eerste toestel wordt eind volgend jaar omgebouwd. Het is voor het eerst dat een DC-10 uit de civiele luchtvaart tot tankvliegtuig wordt omge bouwd. De KLM hoopt nu meer van dit soort orders in de wacht te slepen. oude wetering rudolf kleun Een inwoner van Oude Wete ring is onbehoorlijk behandeld door de directeur van de Regio nale Arbeidsvoorziening in Hoofddorp. Tot die slotsom komt de Nationale Ombuds man op grond van een klacht van de man uit Oude Wetering over de behandeling van zijn ontslag. De betrokkene werd in sep tember 1992 ontslagen door zijn werkgever, een exploitant van tankstations. Hij werkte toen als kassier/verkoper bij een tank station in Aalsmeer. Volgens zijn baas was er wrijving ont staan over de manier waarop de man met de klanten zou om gaan. Hij zou ten onrechte ie mands creditcard hebben inge nomen en het tankstation een maal hebben verlaten terwijl dat niet mocht. De betrokkene stelde daarte genover juist met veel plezier te werken en geen problemen te hebben met klanten. Hij was ook bereid met zijn werkgever over diens wrevel te praten. De problemen met de credit-card waren ontstaan toen bleek dat daar twee handtekeningen op stonden. Hij wilde die verifiëren waarop volgens hem de klant boos vertrok met achterlating van de card. Het tankstation zou hij een kwartier hebben verlaten. De man had toen last een migraine-aanval en wilde zich ziek melden. Er was echter geen vervanging voor handen terwijl de temperatuur in het gebouwtje waar hij werkte - de airconditioning was defect - de temperatuur zou zijn opgelo pen tot 40 graden. Werkgever en werknemer be riepen zich bij hun standpunten op getuigen. De directeurvan de arbeidsvoorziening conclu deerde vervolgens, zonder in te gaan op de inhoud van de zaak dat niet viel na te gaan wie het gelijk aan zijn zijde had. Wel zou duidelijk zijn dat de ar beidsverhouding verstoord was en een vruchtbare samenwer king niet meer mogelijk was. Reden om het ontslag te verle nen. Volgens de ombudsman was echter niet aangetoond dat die verhoudingen waren verstoord. Dat er verschil van mening was is volgens hem kenmerkend voor een ontslagzaak, maar dat betekende nog niet dat er geen samenwerking meer mogelijk was. De werknemer was boven dien bereid tot overleg. Het RBA was daar echter niet op inge gaan. Het besluit om het ont slag daadwerkelijk te verlenen was daarmee op onvoldoende gronden genomen. i te selecteren." foto jan holvast van de tarieven. Twee rederijen, East Asiatic en Ben Line, zagen zich door aanhoudende verlie zen al gedwongen om zich uit het vaargebied terug te trekken. Die ontwikkeling is opvallend gezien de groeiende ladingvolu mes, vooral als gevolg van de stijgende koopkracht in Azië. De reders hebben ook flink ge ïnvesteerd in uitbreiding van de vlootcapaciteit. Hoogste tijd voor boter bij de vis, zo luidt nu de boodschap van Nedlloyd, CGM Orient, Hapag Lloyd, 'K' Line, Maersk Line, M1SC, Mitsui OSK Lines, Neptune Orient Li nes, NYK, Orient Overseas Con tainer Line en P&O Containers. Hun gezamenlijk plan voorziet in een stapsgewijze verhoging van de vrachtprijzen. alphen aan den run Vanuit het nieuwe filiaal aan de Henry Dunantweg in Alphen aan den Rijn wil de Kamer van Koophandel meer service gaan bieden. „We streven ernaar de dienstverlening dichter bij de klant te brengen", zegt direc teur A. Berkhout van de hoofd vestiging in Leiden. De Kamer van Koophandel heeft onderdak gevonden in het kantoorgebouw van TEB Engi neering. De kamer huurt op de tweede verdieping een ruimte van 200 vierkante meter. Voor delen van dit gebouw zijn vol gens Berkhout dat het goed be reikbaar is en dat het er 'repre sentatief uitziet. In eerste instantie gaan er drie mensen werken. Dat is een zeer klein aantal, vergeleken bij de 55 werknemers op de hoofd vestiging in Leiden. Maar tocht O In de ontwikkeling van trooien, ook wel pater rol. Zonder het bestaan nologie en haar produkten in Een octrooi is een wettelijk ding waardoor de uitvinder e krijgt in de afzetmarkt als bel lijk moet de uitvinding aan e doen wil men deze beschenr ste twee eisen zijn nieuwheic ste eis betekent dit dat de ui' bekend mag zijn geweest. Dt daar deze inhoudt dat de uit niet zijnde de uitvinder, niet feite moet er dus sprake zijn wil men aan deze laatste eis van een octrooi in de meest i de uitvinder fors in zijn beurs lijk wereldwijde octrooien i 75.000 - 90.000 per octrooi Het hebben van een octrooi vinder zijn uitvinding zonder gen. Dit hangt af van allerlei 1 ving, veiligheidswetgeving etc houder geen groen licht, ma eventuele concurrenten. Dat de overheid in nagenoeg trooirecht wettelijk heeft vast sef dat het octrooirecht een r Het is voor vele deskundigen i mische ontwikkelingen sterk technologische mogelijkhedei Binnen het stimuleren van dr speelt daarbij hett octrooirecl trooirecht verkrijgt men in pr lijk, alhoewel in Europa de deel gemeenschappelijk is. W tionale wetgever is verleend, c land geen aanvraag heeft in quentie dat iedereen de uitv toepassen. Voor de meeste ontwikkelin geen octrooien aangevraagd, het feit dat vele van deze land kennen of dat de wetgeving c ming nog gebrekkig function dit laatste was in het verleder clonen' werden geproduceen ducenten ervan inbreuk op ten. Alhoewel het land een o ten buitenlandse uitvinders rechtbanken indien zij een kla Zoals eerder beschreven mag trooi op is verleend zonder houder niet commercieel wo de looptijd van het octrooi, i echter ook dat de uitvinding z derzoekers van bijvoorbeeld mag worden. Een octrooi hun onderzoek niet te beier ren. Wel is het belangnjk da zij zelf een uitvinding doei hierover publiceren nadat di trooiaanvrage is ingediend laatste jaren heb ik vele onde kers horen beweren dat dit o dige belemmeringen veroor bij hun publikaties. In de pri blijkt echter dat dit zeer z< plaatsvindt. In alle gevallen i acht) waarbij mijn ondeme betrokken was, bleek er I geen probleem te zijn met d trokken onderzoekers en hui blikaties. kunnen ondernemers in Alphen met al hun vragen en proble men terecht. „Met de moderne communicatiemiddelen is dat geen enkel probleem. Het maakt niet uit of je vanuit Lei den of Alphen in een databank zoekt", verklaart Berkhout. Het Alphense filiaal is be doeld voor bedrijven, verenigin gen en stichtingen uit de Rijn streek: Alphen. Nieuwkoop, Nieuwveen, Jacobswoude, Rijn- woude, Ter Aar en een deel van Alkemade. „Maar", zegt de di recteur. „het staat de klanten vrij om te kiezen naar welke vestiging ze gaan. Als na een periode van twee a drie jaar blijkt dat er zo veel klanten naar de Alphense vesti ging komen dat deze rendabel is, gaat de Kamer van Koophan del ook op zoek naar een locatie voor een filiaal in de Bollen streek. Directeur Berkhout: „We en octrooien Ie biotechnologie spelen oc- ?n genoemd, een essentiële an octrooien zou de biotech- ;ite niet kunnen bestaan, bescherming van een uitvin- n tijdelijke monopoliepositie ning voor zijn werk. Natuur- n aantal minimumeisen vol- rig verkrijgen. De voornaam- ?n inventiviteit. Voor de eer- inding niet eerder openbaar inventiviteitseis is moeilijker inding voor een deskundige, 'oor de hand mag liggen. In in iets origineels en creatiefs voldoen. Voor het verkrijgen teressante afzetlanden moet asten. Globaal komen name- »skosten uit op ongeveer il nog niet zeggen dat de uit- rieer op de markt kan bren- ?palingen zoals milieuwetge- Het octrooi geeft de octrooi- r slechts een rood licht aan alle Westerse landen het oc- elegd, komt voort uit het be- aatschappeijke functie heeft, jidelijk geworden dat econo- epaald worden door nieuwe vooruitgang van de techniek een belangrijke rol. Het oc- ïcipe in ieder land afzonder- anvraagprocedure voor een lar geen octrooi door de na- indien men in het betrokken ediend, heeft dit tot conse- ïding commercieel vrij mag slanden worden gewoonlijk Vaak geschiedt dit vanwege n nog geen octrooiwetgeving is maar dat octrooibescher- ert. Een goed voorbeeld van laiwan, waar vele 'computer ondanks het feit dat de pro- :trooien van anderen maak- trooiwetgeving kende maak- einig kans bij de Taiwanese ht indienden. een uitvinding waar een oc- stemming van de octrooi en gebruikt. Dit gedurende nelijk 20 jaar. Dit betekent der enig probleem door on- universiteit wel gebruikt als zij De ting taal ke Pieter Koning, direc teur van Holland Bio- Pu~ technology in Leiden. streven naar schaalverkleining. Net als het bedrijfsleven. Daar is de schaalvergroting ook een achterhaald concept Een andere reden om te kie zen voor een filiaal in Alphen is trouwens ook de afstand naar Leiden, benadrukt Berkhout. „De fysieke afstand tussen Al phen cn Leiden is niet groter geworden, maar de reisduur is nu wel langer door alle ver keersobstakels." Het Alphense filiaal wordt op dinsdag 30 november officieel geopend met een seminar over het onderwerp 'Zaken doen met Oost-Europa en met Noord-, Midden- en Zuid-Amerika'. De bijeenkomst begint om 15.30 uur in het Entrecgebouw van Archeon. Het kantoor van de Kamer van Koophandel is vanaf 1 december dagelijks geopend van half negen tot vier uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25