Musical met een maatschappelijk nootje Cultuur&Kunst De Vroomen op z'n best in druktechniek Macht en erotiek centraal in Leidse Galerie Cellini Gerard van den Berg in Leiden VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 CHEF ANNEMIEK RUYGROK. 071-356472. PLV -CHEF JAN RIJSDAM 071-356472 Koopavond concerten in AJphen alphen aan den run» De Streeksmuziekschool Alphen aan den Rijn, aan het Burg. Visserpark 30, brengt in de wintermaanden een aantal zogeheten koopavondconcerten. Vanavond wordt het openingsconcert verzorgd door de organist Henk Gijzen in sa menspel met blokfluitiste Helma van der Hoek en fluitiste Vero nica Steinbach. Het concert begint om 19.30 uur en duurt onge veer drie kwartier. Op 21 januari is het volgende concert van Marjola Bakker (hobo) en Inge Westra (orgel). Extra concert Phil Collins utrecht Phil Collins geeft een extra concert in Nederland. De belangstelling voor het eerste optreden op 9 april is zo groot dat besloten is er een tweede concert aan vast te plakken. Dat vindt plaats op 10 april in de Prins van Oranjehal te Utrecht. Kaarten zijn vanaf morgen verkrijgbaar op de bekende voorverkoop adressen. Muziekfestijn in Alphen alphen aan den rijn» De Stichting Alphen Muziek (STAM) houdt komend weekeinde in samenwerking met de Streekmuziek- school een muziekfestijn, met als hoogtepunt een optreden van Daniël Wayenberg en Louis van Dijk, zondag om 14.30 uur, in de Oudhoornse kerk. Verder is er een pianofestival in de mu ziekschool, waarbij amateurs van jong tot oud ten overstaan van een professional mogen spelen en kunnen rekenen op vakkun dig advies. Zondag is er een openbare les door Daniël Wayen berg in de Oudhoornse kerk vanaf 12.30 uur. Kaarten voor het concert en de openbare les zijn zijn verkrijgbaar aan de zaal. Galerie Wit opent expositieruimte wassenaar Galerie Wit opent morgen haar expositieruimte in Wassenaar. Eigenaresse Sonja Wit en Wil Schipper tonen in hun kleine, hagelwitte ruimte vooral fotografie en grafisch werk van nieuw talent. Alles is mogelijk bij Galerie Wit: kopen, lenen, spa ren en zelfs in opdracht laten vervaardigen. De galerie is geves tigd aan de Langstraat 24. Openingstijden: vrijdag van 19.00- 21.00 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur en op afspraak. W. Breuker winnaar Boy Edgarprijs Amsterdam De VPRO/Boy Edgarprijs 1993 is toegekend aan de componist, klarinettist, saxofonist en orkestleider Willem Breu ker. Breuker krijgt de prijs, een door de VPRO beschikbaar ge steld bedrag van 25.000 gulden en een plastiek van Jan Wolkers, vanwege zijn liefde voor „mooie mensenmuziek". Hij laat, zo schrijft de jury, deze liefde in ieder opzicht uit zijn eigen compo sities en vertolkingen alsmede in zijn sociaal gedrag weerklin ken. Volgens de jury heeft Breuker „zich meer dan enige andere Nederlandse musicus een organisator, stimulator en integrator getoond." Met gratis bus naar Sleeping Beauty leiden Het Nationale Ballet van Litouwen is op woensdag 8 de cember te zien in het AT&T Danstheater aan 't Spui in Den Haag met het wereldberoemde, romantische ballet 'The Sleeping Be auty'. Toegangskaarten, en reserveringen voor het gratis busver- naar Den Haag, zijn tot 1 december verkrijgbaar bij het Uit bureau van K&O, aan de Oude Vest 45 in Leiden. The Sleeping Beauty, het wereldberoemde ballet op muziek van Pjotr lljitsj T sjaikovski. foto marek kalinowski beeldende kunst recensie irene van beveren Expositie collages en assemblages van Pim de Vroomen, tot 6/12, do t/m zo 13- 18 uur, in Galleria Propitia, Nieuwe Rijn 93, Leiden. Hoeveel verschillende voorstel lingen kun je krijgen, als je drie mallen ten opzichte van elkaar in verschillende posities en volgorde afdrukt. De oplossing van deze som luidt: een onein dig aantal. Nu gaat het hier niet om denksport, maar om de zeefdrukken van Pim de Vroomen die worden verkocht bij Propitia. De Vroomen heeft het hierboven genoemde procé dé beproefd, maar zich beperkt tot vier van het onbegrensde aantal mogelijkheden. Het is aardig om te zien wat voor verschillende prenten dat heeft opgeleverd. Vier abstrac- ten die op elkaar lijken, maar toch anders zijn. Terecht een 'Spel in perspectief zoals de se rie is genoemd. De zeefdrukken hangen in de hal van Propitia en zijn een veelbelovend begin van de expositie. Maar dat valt te^en. Op een paar goede geab- Paul van Ewijk schetst de geschiedenis van 'De Jantjestot 'Cyrano straheerde composities van fotostroken na, zoals de ontwer pen voor een kamerschenn, be staat de tentoonstelling uit fan tasieloos, maar keurig plak- en knipwerk. Neem de drie vakantiekiekjes van Schiermonnikoog, waarvan er twee op de zijkant zijn ge plakt en één op de kop. Als het een poging is geweest om de werkelijkheid anders weer te ge ven, dan is De Vroomen daar niet in geslaagd. Voor mij blij ven het drie slechte foto's die lastig zijn te bekijken. Een ander voorbeeld is 'Kikkerkoning'. De ze fotocollage laat een gouden bal met daarop een kikker zien. Het is een weinig verrassende invulling van het gelijknamige sprookje. De vis in de zilverkleurige ring is wat dat betreft meer geslaagd. Er is een oosters sprookje, waar in de ring juist in de vis gaat. De Vroomen heeft beide voorwer pen gemonteerd in een houten kistje. Hij heeft nog een aantal van dergelijke assemblages ge maakt. Maar een emotie roepen die niet op. De Vroomen doet er beter aan om de weg verder in te slaan van de druktechniek. Komt het boek te vroeg of juist op tijd? Moeilijke vraag voor Paul van Ewijk. Deze maand verscheen zijn boek 'Met zang en dans, de geschiedenis van de musical in Nederland', terwijl met 'Cyrano' de eerste grote Neder landse produktie in het theatermekka Broadway wordt neergezet. Het boek verschijnt dus te vroeg om te vertel len hoe dat avontuur afloopt. „Misschien is dat iets voor de tweede druk", oppert de auteur hoopvol. rika zijn ze trots op de musical." „Musical is typisch Ameri kaans. Ze hebben daar altijd de Europese theatervormen iets ei gens willen geven. Dat mondde in 1927 uit in 'Showboat'. De eerste show met een echt, goed verhaal waarin het ook over maatschappelijke verschijnse len gaat, zoals alcoholisme en de tegenstelling blank en zwart." „Cole Porter en de gebroeders Gershwin hebben later het no dige op hoog niveau bijgedra gen. Ook qua inhoud. Maar de teksten werden lange tijd on dergeschikt gevonden aan de muziek. Pas Stephen Sondheim, schrijver van onder meer de West Side Story' en 'Sweeney Todd', heeft de musical echte meerwaarde gegeven." „Het is trouwens grappig dat de Amerikanen als reactie op de Europese Broadway-opera's als 'Les Misérables', 'Miss Saigon' en 'The Phantom' nu zelf terug grijpen op de oude tradities. Ze brengen nu 'Showboat', 'Me and my girl' en 'Crazy for you'. Stokoude beestjes, waar ze weer prachtige jonge hindes van we ten te maken." Zou het in Nederland moge lijk zijn dat bij voorbeeld 'De Jantjes' nog eens in een nieuwe grootse produktie wordt uitge bracht? De gedachte doet Van Ewijk zichtbaar verschieten. „O nee. 'De Jantjes' moet je spelen in een decor van bordkarton, daarin schuilt nu juist de oude charme." Van Ewijk stelt vast dat het moeilijk is om iets echt nieuws te ontwikkelen. „Een Andrew amsterdam hans visser De Amsterdammer Paul van Ewijk is een theatermens. Musi cal was zijn specialisatie bij de studie theaterwetenschap. Hij was nauw betrokken bij diverse produkties van Jos Brink en Frank Sanders en volgende maand gaat in Leiden zijn eer ste eigen muzikale toneelstuk in première: 'Dietrich'. Een pro duktie voor een pianist, een da me en vier heren, onder wie Barrie Stevens. „Het maken van een musical over Mariene Dietrich is al vaak mislukt. Maar ik denk er een aardige vorm voor te hebben gevonden. Ze werkte ooit mee aan een documentaire, waarin je alleen haar stem hoort. Dat leek mij een leuk uitgangspunt. Natuurlijk heb ik 'Dietrich' ook even genoemd in het hoofdstuk over de toekomst. O ijdelheid derijdelheden." Volkstoneel De Nederlandse musicaltraditie is nog jong. Maar Van Ewijk aarzelt niet om zijn verhaal al ver voor de oorlog te beginnen bij 'De Jantjes', befaamd volks toneel van Herman Bouber met onsterfelijke liedjes van Louis Davids en Margie Morris. To neel met... zangen dans. „Musical is bij ons lang een ondergeschoven kindje is ge weest. Het waren natuurlijk al tijd ongesubsidieerde voorstel lingen, dus werd er al gauw ge zegd: 'Ze zullen er wel rijk van worden'. Bovendien leven we hier in Europa, het continent van Shakespeare. Maar in Ame- Paul van Ewijk: „Musical is in Nederland lang een ondergeschoven kindje geweest." Lloyd Webber vertikt het om iets anders dan een soort opera te maken. Jammer, omdat in dergelijke produkties het acte ren in scènes en het dansen niet meer aan bod komen." Doorbraak In de Nederlandse musical staat vooral de tekst centraal. „Dat komt door het cabaretverleden van de mensen die musicals maken: Annie M.G. Schmidt. Seth Gaaikema, Jos Brink. Het ensemble-cabaret is opgegaan in deze nieuwe vorm waarin de zelfde maatschappelijke noten worden gekraakt. Kijk maar naar 'Wat een planeet' en 'Fox trot'." „Daarom is 'Cyrano' voor het musical-maken in Nederland een doorbraak, met 'Ik Jan Cre- mer' als voorloper. Joop van den Ende heeft daarnaast als producent met ongelooflijk veel durf hier grote buitenlandse produkties gebracht, die nu hand in hand gaan met het ei gen Nederlandse produkt. Het is echt verbazingwekkend wat er nu op de Nederlandse musi- calmarkt gebeurt. Er komen zo'n vier produkties per jaar en die leveren een ware slag om het publiek, dat ondanks alles blijft komen." Van Ewijk schreef bepaald geen 'louter-goed-nieuws- boek'. Het duurde immers lang voordat de buitenlandse musi cal in Nederland aansloeg. Van af, 1987 met 'Cats' in Carré, was Nederland echt rijp voor de groots gemonteerde shows. Daarna volgde 'Bamum', 'Caba ret' en Funny Girl'. En nu 'Cyrano' als eerste Nederlandse produktie op dat formaat. Maar daarnaast hadden Jos Brink en Frank Sanders al zo'n zeven Akkoord Kunsthal rotterdam anp De Rotterdamse Kunsthal krijgt van de gemeente jaarlijks 750.000 gulden extra voor de ex ploitatie. Het geld komt boven op de bestaande 1,5 miljoen subsidie per jaar. Volgens Kunsthal-directeur Wim van Krimpen is het bedrag toerei kend om de Kunsthal naar wens te kunnen exploiteren. Boymans heft Macht en erotiek zijn de lei draad van een tentoonstelling in Galerie Cellini, aan de Hooi gracht 50 in Leiden. De Amster dammer Willem Schilder is één van de kunstenaars, die hier tot 15 december zijn werk expo seert. Op olieverf en linnen por tretteert hij de machtsymbolen van weleer: koningen en herto gen. Verder schildert hij op blaaspoppen, die tegenwoordig symbool zijn van de macht van seks. Hoe reageerde het publiek vroeger op de praal van de vor sten? Hoe reageren de mensen nu op het imago van de seks? Bij Cellini mag een ieder zijn mening hierover opschrijven, zodat Schilder zijn werk daarop kan afstemmen. De Gelderse beeldhouwer Os car Goedhart richt zich meer op intimiteit en tederheid. Zijn sculptuur 'ontmoeting' bestaat uit twee mensachtige gedaan ten. Ze hebben een ruwe zijde, het brons zoals het onbewerkt uit de gietvorm komt, en een gepolijste zijde, spiegelend en blinkend. Cellini toont verder onder meer werk in brons en keramiek van Heieen Levano, werk van de internationaal bekende Linda Verkaaik, dat in het teken staat van sierlijke verfijning en machtspersoonlijkheden en werk van Gerard Cieraad die in zijn zilveren sieraden mini- sculpturen verwerkt. Galerie Cellini is geopend op donderdag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur en op de don derdagse koopavond. foto cpd/emiel van lint succesvolle grote produkties uitgebracht. Op het boekomslag staat een foto van Brink en San ders. „Een scène uit 'Revue, re vue' met de inhuldiging van ko ningin Juliana. En dat is precies waar het boek over gaat: mo dern theater in een oer-Hol- landse sfeer, ofwel musical in Nederland." Met zang en dans, de geschie denis van de musical in Neder land', door Paul van Ewijk. Uit geverij Kok Lyra, Kampen. Prijs: f49,50. Studentenorkest met spannend programma recensie dick hermsen Concert Coll'Arte Musica. Kian Pin Hiu, dirigent, llona Sie Dhian Ho. vioolsoliste Gezien 18/11. LAKtheater. Leiden upujiiuun «ui T-v mi 1» i J 1 dependance op De poezie ligt in Leiden op straat rotterdam anp Het Museum Boymans van Beuningen in Rotterdam sluit de dependance in het kantoor van verzekeringsmaatschappij Nationale Nederlanden naast het centraal station. Het muse um huurde de ruimte met de bedoeling de bezoekers van het pand via de dependance te inte resseren voor het museum zelf. Er kwamen echter maar mond jesmaat bezoekers op af. De Nederlandse meubelontwer per Gerard van den Berg zal morgen een korte lezing hou den bij Licht Interieur aan de Breestraat 139 in Leiden. Aanleiding is de stijgende be langstelling voor het Neder landse meubelontwerp. Onder aanvoering van topontwerpers als Gerard van den Berg en Jan des Bouvrie neemt het Neder landse moderne meubel, ook internationaal, een steeds be langrijker plaats in. Een ontwik keling die met argusogen wordt gevolgd door Italiaanse fabri kanten die enkele jaren terug nog, schijnbaar onaantastbaar, te trend wisten te zetten. Gerard van den Berg wordt gerekend lot een van de belang rijkste Nederlandse ontwerpers. Hij richtte samen met zijn broer de zitmeubelfabriek Montis op. Zijn ontwerpen trokken al snel nationaal en internationaal de aandacht door de frisse aanpak, originaliteit en 'brutaalheid' van vorm gepaard aan praktisch in zicht. Een en ander leverde hem diverse prijzen en eervolle ver meldingen op. Licht en interieur presenteert zaterdag een compleet nieuwe collectie die Gerard van den Berg ontwierp voor LABEL/Bre da. Van den Berg zal de presen tatie zelf openen en een korte lezing houden met als titel 'Van idee tot produkt'. Een en ander begint om 13.30 uur. leiden. incrid appels De argeloze wandelaar loopt in Leiden tegenwoordig de kans een spontane poëtische erva ring te krijgen: op het moment dat hij in gedachten zijn bood schappenlijstje nog eens door neemt, kan hij plots oog in oog komen te staan met een ge dicht: geschilderd op een muur, en alleen al vanwege het for maat indringend. Het idee om gedichten op muren te schrijven werd in 1992 geboren. Inmiddels zijn op ini tiatief van vooral Ben Walen kamp, Jan Willem Bruins en Hetty Leydekkers dertien muren verrijkt met gedichten. Iedere maand komt er eentje bij, tot hel er uiteindelijk - in het jaar 2000 - honderd zullen zijn. De gedichten zijn afkomstig uit de hele wereld, en worden geschilderd in hun oorspronke lijke taal. Zo kunnen mensen in de Leidse straten kennis maken met Russische, Engelse en Itali aanse poëzie. Omdat niet iedere passant Russisch of Italiaans spreekt, verschijnen overal ver talingen bij. De inhoud van een gedicht kan nog meer zeggings kracht krijgen als de vormge ving daar bij aansluit. Daarom wordt bij ieder gedicht een pas sende locatie, lettertype en kleur gezocht. De belangstelling voor het project is groot. Met graagte staan bewoners hun lege muur af. Toeristen treffen vol verras sing een gedicht in hun moe dertaal aan, wat soms resulteert in stukjes in buitenlandse kran ten. In de Lucas van l.eydenschool aan de Vliet leidde het aldaar aangebrachte gedicht tot een schoolproject. Het gedicht werd in 24 talen vertaald, evenveel ta len als er nationaliteiten onder de schoolkinderen aanwezig bleken te zijn. leder kind kent 'zijn' gedicht ('Lobelia', van Theo van Doesburg) in min stens e'e'n taal uit het hoofd. Hiermee komt op een mooie manier de uiteindelijke intentie van de initiatiefnemers naar vo ren: taal verbindt en overstijgt culturen. De universele kracht van taal komt ook terug in de AA /ster/o CPor que estoy vivo y cl vaso llenó do agua y la pupiia cerrada y el Cielo igual que ayot y los pajaros dorados y mi lengua mojada y mis libros en orden? jPor qué estoy muerto y el vaso igual que ay er y la puerta dorada y el cielo lleno de aqua y los pajaros en orden y mi lengua cerrada y mis libros mojados? Jortot EDUARDO EtUSOK dOZM Met graagte staan bewoners hun lege muur af voor een gedicht van formaat. foto loek zuyderduin straat. In de Pelikaanstraat. Nieuwe Rijn, Burchtsteeg, Ra- zegt: „De poëzie loopt op straat penburg en op nog veel meer en de dichters zoeken haar in plaatsen. Een mooie stimulans de wolken. Gelukkig is hij die om tot een sfeer te komen waar haar vindt waar ze is: in de inhoud van de gekozen gedich ten: in ieder gedicht wordt ge rept over de reden om te dich ten. In de poëzie vindt men el kaar, in honderd varianten. De poëzie ligt in Leiden op Alphonse de Lamartine over waarheid en overal." In haar tweede muzikale pro gramma heeft het nog jonge ka merorkest Coll'Arte Musica ge kozen voor een wel zeer boei end programma: twintigste- eeuwse componisten die ver worvenheden uit het verleden mengen met eigen muziek. Voor veel toondichters van na 1900 is het verleden een belang rijke inspiratiebron geweest. Soms is het een flirt met Bach, dan weer een knipoog naar Mo zart. Dat deze combinatie wan stijlen bijzondere klankresulta ten kan opleveren, was gister avond hoorbaar in het LAKthea ter. Het ensemble, op projectba sis samengesteld, bestaat uit le den van Collegium Musicum en andere studentenorkesten. Voor amateur-ensembles is het uit- voeren van twintigste-eeuwse muziek altijd een hachelijke zaak. Het idioom is onbekender dan dat van de klassieke mees ters. Er wordt een beroep ge daan op andere vaardigheden dan in het doorsnee repertoire. Dumbarton Oaks' van Igor Stravinsky is zo'n stuk waarop Coll'Arte zich lelijk heeft verke ken. De moeilijkheidsgraad van dit stuk ligt hoog. De leden van het orkest moesten dan ook alle zeilen bijzetten om alleen al de juiste noten te spelen. Meestal blijft er inhoudelijk in zo'n geval nog maar weinig over. Muzikaal was de uitvoering inderdaad erg vlak. Partijen liepen ongelijk en de zuiverheid liet te wensen over. Naarmate de avond vorderde, groeide het orkest. Dmitri Kaba- levski klonk al ecu heel ttuk aannemelijker. Niet in de laatste plaats door het razend knappe spel van de pas 23-jari ge vioolsoliste, llona Sie Dhian Ho. Op muzikale en zeer virtuo se wijze, nam zij de solopartij voor haar rekening. Na de pauze kwam het orkest, onder leiding van de prima diri gerende Kian Pin Hiu. goed op dreef. Ottorno Respighi, een meester in het orkestreren, kreeg de eer die hij verdiende. De uitvoering was spannend. Vooral de meer gedragen frag menten werden schitterend neergezet. Dit stuk vormde mu zikaal het hoogtepunt van de avond. Het concert werd succesvol afgesloten met de vertolking van Maurice Ravels Tombeau de Couperin'. Met wat extra aandacht voor zuiverheid en ti ming kan het ensemble in deze bezetting tot interessante uit voeringen komen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23