Schaatsen kunnen uit het vet Harry Mens is 'borrelpraat' spuugzat Alleen tweede Kaagbaan voldoet aan milieu-norm Randstad Schadevrij aangehouden Amsterdan waardeert stadswacht Ikea ook in Beverwijk 'De Vries kan buitenlanders niet weren van bollenbedrijF VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 975 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071 -35t Tonnen hout door kustwacht uit zee gevist Schepen van de kustwacht heb ben woensdag en donderdag enkele tientallen tonnen hout uit de Noordzee geborgen. Het hout behoorde tot de deklading van enkele schepen en was tij dens de storm van zondag over hoord geslagen. De grootste la ding spoelde van het Zweedse motorschip Hanna op circa honderd kilometer ten westen van IJmuiden. Van de 50 grote pakketten hout is het meeste geborgen, al dus de kustwacht. Een aantal pakketten is losgeraakt en uit: een gedreven, waarvan de ko mende dagen gedeelten op de Nederlandse stranden zullen aanspoelen. Ook is een aanzienlijke hoe veelheid hout geborgen ten noordwesten van Texel. De her komst daarvan is onbekend. Tot de berging is besloten omdat de gebundelde pakketten een ge vaar vormden voor de scheep vaart. De kustwacht heeft nog geen spoor gevonden van de twee vermiste opvarenden van het Deense vrachtschip Draco. Zij sloegen zondagavond voor de kust van IJmuiden overboord bij pogingen schuivende contai ners vast te zetten. Ook twee overboord gegleden lege contai ners van de Deense vrachtvaar der zijn nog zoek. Valse honderdjes gevonden in café AMSTERDAM De politie van Amsterdam heeft gisteren bij een inval in een café in Amsterdam-West 19.000 gul den aan valse honderdjes in be slag genomen. Vier mensen, on der wie de 32-jarige eigenaar en de 27-jarige bedrijfsleider zijn gearresteerd. Bij een huiszoeking in de wo ning van de eigenaar in Utrecht trof de politie vijftien kilo hasj aan met een straatwaarde van rond de ton. In het café in de hoofdstad werden ook dertig plakken hasj, enkele honderden zakjes neder wiet en een vuurwapen met 34 patronen in beslag genomen. De valse honderdjes waren vol gens de politiewoordvoerder van een redelijk goede kwaliteit. Over de herkomst tast de politie nog in het duister. De schaatsen kunnen uit het vet. Dit weekeinde zullen er nog geen ijsbanen open zijn, maar de verwachting is, dat er volgende week volop kan worden geschaatst. Er be staat een kleine kans, dat de ijsbaan in de Veerpolder in Warmond morgenavond zijn poorten opent. Verder ver wachten de ijsmeesters in Leiden en omgeving dat het ijs pas in de eerste helft van komende week goed genoeg is om op te schaatsen. En dat komt, beweert Fransen van de ijsclub Ter Aar, omdat het nog niet streng genoeg vriest. De baan aan de Oostka- naalweg is deze week wel onder water gezet, maar voordat er op kan worden geschaatst moet het twee nachten achtereen tenminste acht graden vriezen en moet de temperatuur over dag constant vier graden onder nul zijn. Als daarvan sprake is gaat de ijsbaan open, zegt Fransen. Ter Aar gaat op zeker. „Als we open gaan krijgen we zeker zo'n 1500 mensen in huis. Je kunt hen halverwege de dag niet wegstu ren, omdat de kwaliteit van het ijs te wensen over laat. Anders gezegd: als onze ijsbaan open gaat, dan kan er écht worden geschaatst." De kans dat de ijspiste in Warmond zondag open is, is volgens een woordvoerder van de ijsclub groot. „Maar het blijft moeilijk te voorspellen. Als er opeens veel sluierbewolking komt en de vorst blijft beperkt tot een enkele graad, dan gaat het feest niet door." Het ziet er naar uit dat de meeste ijsbanen in de Rijn- en Veenstreek nog wel enkele da gen gesloten zullen blijven. In sommige gevallen moeten de banen nog onder water worden gezet. Gisteren gebeurde dat in Koudekerk. „Het zal nog wel even duren voordat er kan wor den gereden. Maar we zetten al les op alles", aldus bestuurder H. Zaalberg van de Koudekerkse ijsclub. De banen in de Stevenshof in Leiden en die in Katwijk en Noordwijk zijn dit weekeinde dicht. OEGSTGEEST Chauffeur D. Plug uit Katwijk was zich gistermiddag van geen kwaad be wust, maar werd toch van de weg gehaald door de marechaussee. Hij werd op de rijks weg A44 ter hoogte van Akzo aangehouden, waarna de marechaussee hem begeleidde naar het marineterrein van het MEOB aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest. Daar werden de papieren van de beduusde Plug gecontroleerd en werd hij meegevoerd naar de MEOB-kantine. De reden voor de bijzondere aandacht was dat de 51 -jarige beroepschauffeur Plug van het Marine Transport Centrum 25 jaar scha devrij heeft gereden. Veilig Verkeer Neder land (VVN) organiseerde om die reden een bijeenkomst en zette Plug in het bijzijn van zijn familie en collega's in het zonnetje. Er waren niet alleen toespraken voor de volledig verraste chauffeur, hij kreeg ook een insigne, een oorkonde en een polshorloge, foto dick hogewoning Betuwespoorlijn legt wellicht oudheidkundige schatten bloot Het stadswachtproject in oostelijke stadsdelen van A sterdam is geslaagd, vinden stadsdeelbesturen en de polil wijkteams in dit gebied. schrijven dat in een evaluat rapport en baseren zich op e onder het publiek op straat ti gevoerd opinieonderzoek. Daaruit blijkt dat 84 proct vindt dat het stadswachtproji moet worden voortgezet en 76 procent van de inwont zich overdag veilig voelt. Vi mensen zouden het liefst ook de avonduren stadswachten i straat zien. Dat kost echter exi geld, zegt woordvoerder H. ters van de stadswachten. I stadswachten worden betas door de stadsdeelbesturen Oo Watergraafsmeer en Zeeburg.' Stadswachten surveilleren j straat in uniform, maar ze he ben niet dezelfde bevoegdli den als politieagenten. Zo m ken ze geen processen-verb<! op en dragen ze geen pistool. Aan de Meubelboulevard in B verwijk komt een vestiging vi de Zweedse meubelwinkel Ike De gemeente Beverwijk is e mondeling met Ikea overeeng komen. Volgende week worj het contract ondertekend. H bedrijf opent in 1997 de ves Cultuurminister D'Ancona houdt er rekening mee dat er op het tracé van de Betuwespoor lijn zulke belangrijke archeolo gische zaken te vinden zijn, dat ze behouden moeten blijven. Dat zei de bewindsvrouw gis teren in Leiden bij de 23ste 'Reuvendagen', een jaarlijkse bijeenkomst van archeologen. De Nederlandse Spoorwegen werkt al mee aan een onderzoek naar archeologische vindplaat sen. Vooral in het oosten van het land denkt men er nogal wat aan te treffen. „Als eenmaal duidelijk is wat er in de bodem verwacht kan worden, komt natuurlijk de hamvraag: wat gaan we met die vindplaatsen doen? Dan zal de afweging gemaakt moeten wor den tussen het cultuurbelang en het economisch belang", aldus de minister. Van iets minder belangrijke vindplaatsen zal toch minstens de informatie moeten worden vastgelegd, zei D'Ancona ver der. Dat kost dus ook weer extra tijd. De Betuwespoorlijn wordt maandag in de Tweede Kamer behandeld. De onduidelijke kosten en baten van de spoor lijn zorgen al geruime tijd voor heftige discussies. Inrichten gebouw Infotheek kost universiteit zeven miljoen meer De ingebruikname van het voormalige Infotheek-gebouw door de universiteit is zeven miljoen gulden duurder dan geraamd. Oorspronkelijk was ongeveer twintig miljoen gul den uitgetrokken om in het pand aan de Plesmanlaan on der meer het Rijksherbarium onder te brengen. De forse tegenvaller wordt gedeeltelijk (2,5 miljoen gul den) veroorzaakt door al te optimistische ramingen en be rekeningen voor het inge- bruiknemen van het gebouw. Daarnaast zijn er extra kosten omdat in het gebouw ook het Centrum voor Milieukunde (GMK) wordt ondergebracht. Dat was eerder niet gepland en brengt 4,5 miljoen gulden aan kosten met zich mee. Daar staat tegenover dat door die verhuizing het huidige on derkomen van het CMK aan de Garen markt kan worden verkocht, evenals het Kamer- lingh Onnes Laboratorium. Dat levert door de verkoop eenmalig een bedrag op en structureel vallen jaarlijks 2,5 miljoen gulden aan exploita tielasten weg. „Aangenomen mag worden dat daardoor uit eindelijk de extra kosten weer worden gecompenseerd", zegt woordvoerder W. van Amerongen van de universi teit. LISSE/DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU De Lissese makelaar Harry Mens heeft Nederland gewaar schuwd. Hij sleept iedereen voor de rechter die hem, zonder harde bewijzen, in verband brengt met criminele activitei ten. De bekende strafpleiter G. Spong staat hem daarin bij. Dit bleek gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag. Na de vele negatieve publiciteit over zijn vermeende 'dubieuze reputatie', wilde de zakenman met politieke aspiraties het volk uitleggen dat hij 'geen crimineel is en dat ook nooit zal worden': „Ik durf iedereen recht in de ogen te kijken. Ik ben geen infil trant. Infiltranten komen trou wens via de achterdeur de poli tiek binnen, ik via de voordeur." Mens wil voorkomen dat die verhalen zijn politieke carrière in de knop breken, juist nu hij 'op democratische wijze' pro beert om alsnog kamerlid te worden voor de WD. Qat zou niet alleen jammer voor hem zelf zijn, maar voor het hele land. In een tijd dat de werkge legenheid stagneert heeft Ne derland 'een ondernemer nodig die zijn nek durft uit te steken'. Mens, dus. Verder hleef het nodige on duidelijk. Toen journalisten ble ven doorvragen over bepaalde zakelijke contacten', beriep de makelaar zich op zijn geheim houdingsplicht. „Net als een notaris niet op de tennisbaan over testamenten kan praten, kan ik ook niet zomaar met uit gebreide verklaringen komen." I n de Nota Georganiseerde iriminaliteit dan, waarin staat dat een zakenman 'op onoirba- re wijze druk uitoefent op een gemeentebestuur' door te ma nipuleren met het Palace Plein? Dat moet toch Meps zijn, zoals tie Volkskrant woensdag op de voorpagina suggereerde? De Volkskrant heeft geen woord verkeerd geschreven, gaf Spong toe, een dag nadat zijn cliënt de krant nog voor de rechter wilde slepen. Maar daar gaat het niet om. Het gaat erom dat het een 'intern stuk' was van hel ministerie van justitie. Ster ker nog, 'het het was een van de eerste concepten van de nota, hebben geschonden. „Omdat dat een strafbaar feit is, overwe gen we om de officier van justi tie te vragen om de zaak te on derzoeken", meldde Spong. Als het 'lek' J.D. van Dijk blijkt te zijn, professor in Leiden en opsteller van de nota, vindt Mens dat extra pikant. Nadat Van Dijk eerder waarschuwde tegen Mens omdat die dubieuze contacten èn politieke aspira ties zou combineren, schreef hij de Lissenaar namelijk in de cember vorig jaar een excuus brief. Mens liet dat epistel giste ren triomfantelijk zien en ci teerde er lustig uit. Vooral de slotzin beviel hem: 'Ik zal mij, hoe dan ook, in het vervolg ont houden van dergelijke uitspra ken'. En zo hoort het ook, vinden Mens en zijn juridische rechter hand. „Natuurlijk, de pers mag iedereen blijven vragen wat men van de Lissenaar vindt en wat men van de criminaliteit in Nederland denkt. Maar zodra „Heel erg jatnmer. Minister De Vries laat blijken dat hij niet weet waar hij het over heeft." Zo reageert J. de Boer van de Westelijke Land en Tuinbouw Organisatie (WLTO) op uitlatin gen van de minister van sociale zaken over buitenlanders die in de bollen werken. Volgens De Vries is het niet nodig dat bol- lentelers nog een beroep doen op buitenlanders. Er zou vol doende aanbod zijn van Neder landse werklozen. Aanleiding voor zijn uitspra ken is de gang van zaken in Noord-Holland waar het lelie seizoen gaande is. Daar werken nogal wat Ieren en Britten, zoals het afgelopen seizoen ook het geval was in de 'zuidelijke' bol lenstreek. Ook werken er Polen. Maar volgens De Boer, secre taris van de werkgeverscommis sie bollen van de WLTO, kan De Vries moeilijk verbieden dat er Britten en Ieren naar Nederland komen. „Het gaat om EG-inge- zetenen. De grenzen zijn open en zij mogen hier werken, dat is legaal. De Vries kan moeilijk de grenzen weer sluiten. Andersom werken er ook Nederlanders in andere EG-landen." Over de aanwezigheid van Polen merkt hij op dat die nogal eens als 'vennoot' werken in een ven nootschap onder firma. In die juridische vorm zijn zij ook le gaal hier. „Als De Vries dat een maas in de wet noemt, moet hij daar wat aan doen." De Boer vermoedt ook dat aan de bel wordt getrokken om dat steeds minder vacatures worden gemeld bij de arbeids bureaus waar de kaartenbakken met werkzoekenden uitpuilen. „Steeds meer werklozen zijn door de economische omstan digheden eerder bereid werk in de bollen te accepteren. Zij gaan rechtstreeks de bedrijven af en het arbeidsbureau komt er niet aan te pas." De Boer con stateert overigens dat in de Bol lenstreek ten zuiden van Ha; lem er afgelopen zomer nauw lijks of geen arbeidsproblemi waren. Dat bevestigt directeur D. Vi ser van de Regionale Arbeic voorziening (RBA). Visser ben drukt overigens dat de RI geen vergunningen afgei buitenlanders te laten werkt als daarom wordt gevraagd. V speciale projecten, zoals i 'autootjesproject' dat sarii met het Amsterdamse arbeic bureau is opgezet worden mé sen ook naar de bedrijven g bracht. „We hebben voldoen mensen beschikbaar. Wel pi beren we in overleg met werkgevers te bereiken dat fi werk anders wordt ing zodat ze langer achter elka kunnen werken dan de neg weken die het seizoen i duurt." Dat minister De Vri strenger wil controleren op aanwezigheid van illegale juicht hij toe. „Daar vragen v zelf al om." Alternatief zeker miljard gulden duurder Geen van de onderzochte uit breidingsvarianten voor Schip hol voldoet volledig aan de doelstelling dat de milieubelas1 ting niet mag stijgen ten op zichte van het jaar 1990. Alter natieve baanstelsels waarbij een naar het zuidwesten verschoven tweede Kaagbaan wordt aange- men amkdmt' mét'"boWBlpraï' ter vervanging van de Aals- als: 'Het zou me niet verbazen rneerbaan blijven als enige on- die in november 1992 naar de Tweede Kamer is gestuurd', schreef dat ministerie woensdag aan Mens 'Uw naam wordt in die nota overigens niet ge noemd'. Mens was 'heel dankbaar' voor deze brief, waar hij muni tie uit put voor een tegenaanval. Want, als een intern stuk uitlekt, lijkt het erop alsof ambtenaren hun geheimhoudingsplicht als Mens dit of dat heeft uitge spookt', dan gaat de geïnter viewde over de schreef. Dat moeten interviewer èn geïnter viewde goed beseffen, vindt de advocaat: „Want rechtszaken kunnen heel vervelend uitpak ken." „Moeten we ons nu bedreigd voelen?", wilden journalisten weten. „Nee, het is een feit", vindt de advocaat. Mens brengt de rust terug in de zaal met de woorden: „Ik daag journalistiek Nederland uit om zorgvuldig om te gaan met ondernemend Nederland." Toen hij er na een half uur plotsklaps een punt achter zet te, klonk waardering uit een hoekje. „Het getuigt van lef om zo naar buiten te komen", von den wat keurig in het pak gesto ken heren. Ook Mens keek aan het eind vrolijker dan aan het begin, toen hem duidelijk werd dat de aanwezige camera niét van het NOS-journaal was. „Nee, die is van Nova", klonk het. „De redactie van het NOS- journaal had geen belangstel- ling." der de norm van 10.000 ernstig geluidgehinderde woningen. Een vijfde baan parallel aan de Zwanenburgbaan - de voor keursvariant van het kabinet - leidt tot een overschrijding van die norm. Dit blijkt uit een concept van de Integrale Milieu-Effectrap portage (IMER) voor de uitbrei ding van Schiphol. De IMER wordt volgende week officieel naar buiten gebracht. Het met vele bijlagen vergezelde rapport dient als leidraad bij de defini tieve besluitvorming over de uitbreiding van de luchthaven. Uitgangspunt is dat een sterke groei samengaat met een verbe tering van het milieu. De opstellers van de IMER ge ven geen duidelijk advies over de voor het milieu meest wen selijke uitbreidingsvariant. De reden is dat vele ongelijksoorti ge milieufactoren (zoals geluid hinder en veiligheidsrisico's) met elkaar moeten worden ver geleken. Daarnaast kan een ver mindering van de geluidhinder in gebieden dichtbij de luchtha ven zorgen voor een toename van de hinder in verder gelegen woongebieden. De opstellers van de IMER vinden deze afwe ging en de uiteindelijke keuze daarom een taak voor de poli tiek. Omwonenden Alle bestudeerde uitbreidings varianten zijn volgens de IMER beter voor het milieu en de vei ligheid van de omwonenden dan het vliegverkeer te laten dÖörgroéien' op. basis van de huidige vier banen van Schip hol. Uitgangspunt van de studie is dat Schiphol in het jaar 2003 is uitgebreid met een vijfde baan, parallel aan de Zwanen burgbaan. Een licht gedraaide variant daarop komt in de IMER minder goed uit de bus. Deze wordt ook als het minst duur zaam gekwalificeerd. Bij het uitvoeren van de voor gestelde parallelle baan ten westen van de huidige Zwanen burgbaan zullen in het jaar 2015 zo'n 12.500 woningen ernstig door vlieglawaai worden gehin derd, bij een gedraaide variant bijna 14.000. Dat is meer dan de tienduizend waarnaar wordt ge streefd. In Aalsmeer en Rijsen- hout zal de geluidoverlast bij de aanleg van een parallelle Zwa nenburgbaan toenemen, in Amstelveen en Buitenveldert verminderen. Bij de milieuvriendelijke al ternatieven wordt de Aalsmeer- baan gesloten en vervangen door een parallelle of naar het zuidwesten verschoven tweede Kaagbaan, in combinatie met een vijfde baan parallel aan de Zwanenburgbaan of een dubbe le gedraaide Zwanenburgbaaii' Vooral de tweede verschovej] Kaagbaan levert een flinlfj milieuwinst op. Ook lijken dezrt varianten veiliger voor de om' geving, maar de cijfers daarova zijn niet eenduidig. j' De uitvoering van de miliélf vriendelijke varianten is echtel een zeer ingrijpende en kostbw re operatie. De milieuvriendelij' ke varianten zijn een tot dril1 miljard gulden duurder dan dii aanleg van alleen een vijfdt' baan parallel aan de Zwanen! burgbaan, waarvan de kostei; op een miljard gulden worder geschat. Daarbij zijn de kostei voor de verwerving van duizere den hectaren landbouwgrond rondom het terrein niet meege; rekend. Dit zal naar verwaclr ting op moeilijkheden en ver traging stuiten. Autoverkeer Een nadeel van de variantéf waarbij een verschoven paralef le Kaagbaan wordt aangelegd, it dat de cultuur-historisch inte ressante Geniedijk en de sa menhang van het polderland schap worden aangetast. VooT deel is dat ze betere mogelijkhe den bieden voor de ontwikke ling van nieuwe natuur. In alle uitbreidingsvariante'fl zal de luchtverontreiniging dooi vliegtuigen rond Schiphol sHjj gen. De bijdrage aan de totale luchtvervuiling in de direct? omgeving blijft slechts enken procenten. Het autoverkeer it en blijft de grootste vervuiler.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16