'Zelfstandig ziekenhuis ssèss met 300 tot 350 bedden Kweker eist vernietiging kamerplanten concurrent 'Kruien van Lijkermolen is weer fluitje van een cent' Trefpunt: alles beter dan in huis duimen draaien Sinterklaas maakt opwachting in Rijnstreek en Leidse regio Rijn- en Veenstreek Peuterspeelzaal neemt nieuw lokaal in gebruik Veel mankementen aan verlichting Optreden in Westerhove ÜVRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 Comité Rijnoord komt met alternatief plan wb^mku£e'n«u«g I A t ~w a H #1 TH Er is weinig te zien van de res- maker Ane Verheij kan hoog v boven in de kap goed laten zien A W M m M m A_ A_ B B BB wat er allemaal is gebeurd. Heel ALPHEN AAN DEN RIJN KEES VAN KUILENBURG Het Dagactiviteitencentrum Het in Alphen is er klaar voor. Ruim twee jaar is gewerkt aan de opbouw van het cen trum voor mensen met psychi sche problemen. „Nu kunnen' we ons vooral op de bezoekers zelf richten", zegt coördinator VVim Hilgeman. In het centrum aan de Wilhel- minalaan werd gisteren 'open gehouden, bedoeld voor familie en vrienden, maar voor al ook voor de ambtenaren van de gemeente Alphen, de raads leden en vertegenwoordigers van sociale dienst, arbeidsbu reau en de sociale werkvoorzie ning. „Mensen met wie wij mee te maken hebben of wellicht mee te maken krijgen", legt Hil uit. Het Trefpunt - met 100 inge deelnemers - is twee jaar geleden opgezet met subsidie van de Zieken fondsraad. Daarnaast zijn cr ook andere organisaties die geld geven om het centrum draaien de te houden. „Dat wordt jaar lijks bekeken. Er is nog steeds geen sprake van een structurele Dus ieder jaar moeten we weer knokken voor het geld", zegt 1 lilgeman. Het centrum - gehuisvest in een voormalig advocatenkan toor - heeft een vast activitei tenprogramma. Al wil dat niet zeggen dat de bezoekers ver plicht zijn om aan die activitei ten deel te nemen. „Iedereen maakt zelf uit wat hij of zij wil. Al komen ze alleen maar even een kopje koffie drinken of een praatje maken. Dat is beter dan thuis alleen maar duimen te zit ten draaien", vindt de coördina tor. „Meestal komen ze geleide lijk aan toch bij de activiteiten terecht." Winkeltje Er zijn genoeg mogelijkheden. Zo laat het 'winkeltje' in het pand zien dat er veel aan huis vlijt wordt gedaan. Sommige deelnemers maken tegen mate riaalkosten zelf hun kleding. „Bij een eerdere activiteit waar bezoekers kwamen was het winkeltje al kort na de opening leeg", geeft Hilgeman het suc cesvolle verloop van de activi teiten aan. Daarnaast kunnen de deelnemers terecht in een werkplaats waar wordt geknut seld of andere werkzaamheden worden verricht. Ook is er een computerafdeling en een ruim te voor sport en spel. Verder maken de deelnemers uitstapjes en worden bepaalde openbare voorzieningen be zocht, zoals de kunstuitleen of bibliotheek. „Al wil dat niet zeg gen dat onze deelnemers daar anders niet komen. Maar een enkeling heeft een duwtje no dig. Maar het is vooral goed omdat ze even 'dat kringetje' uit zijn. Ook dat is belangrijk voor de verdere ontwikkeling." Volgens Hilgeman is nu het moment om verder te gaan. „Als mensen weer op de been zijn, willen ze in de meeste ge vallen toch ook aan de slag. Dat is moeilijk. Vandaar dat we in samenspraak met tal van in stanties een plan hebben ge maakt om dat ook waar te ma ken. Daarbij kun je denken aan scholing, maar ook aan oefen projecten. Dat mensen even kunnen snuffelen. Daarbij kijk ik bijvoorbeeld met een schuin oog naar Archeon. Zo maar even een gedachtenkronkel, maar we kunnen het niet alleen, dus borrelt er wel eens iets op." Een tweede stap is de inscha keling van een zogenoemde ar beidsbemiddelaar. „Die gaat bedrijven langs om voor onze doelgroep iets te zoeken. Daar naast is het een aanspreekpunt voor onze deelnemers. Elders in de regio Zuid-Holland-Noord is al een dergelijke functionaris actief. Dat werkt best goed." ALPHEN AAN DEN RUN» Zingen, een gedicht declameren of muziek maken. Iedereen die dat een keer voor publiek wil doen, kan op zaterdag 20 no vember terecht op de improvi- Peuterspeelzaal De Mammoef in Roelofarendsveen opent maandag een derde lokaal. Zo'n 50 peuters kunnen twee dagde len per week gebruik maken van de extra ruimte. Daarmee is de wachtlijst afgenomen tot 55. De Mammoef verkeerde lan ge tijd in ruimtenood. Toen de Stichting Oud Alkemade ver huisde naar de voormalige LTS in Oude Wetering, kon De Mammoef de vrijkomende ruimte bij de peuterspeelzaal trekken. De afgelopen maanden zijn ouders, grootouders en an dere vrijwilligers, hier en daar bijgestaan door beroepskrach ten, druk in de weer geweest om het lokaal in orde te maken. Door de lange wachtlijst kon den de kinderen pas op een ge- satiemiddag in activiteitencen trum Westerhove. Ook bezoe kers zijn natuurlijk welkom. Het festijn begint om 14.00 uur. Westerhove is gevestigd aan de Anna van Burenlaan 147 in Al phen. middelde leeftijd van 3,2 jaar in De Mammoef terecht. „Dat is nu gezakt tot net onder de drie jaar", zegt J. Rietbroek die 1 no vember de voorzittershamer overnam van L. van der Klauw. „Ouders kunnen hun peuters nu vanaf de leeftijd van twee jaar opgeven." Nu de ergste ruimtenood ge lenigd, gaan de vrijwilligers be ginnen aan de gang die de drie lokalen en het speellokaal met elkaar moet verbinden. Eind de cember of begin januari gaat daarvoor de eerste paal de grond in. Ook komt er een lo kaal voor de leiding en wordt het spellokaal gerenoveerd. Rietbroek verwacht dat de ver bouwing van De Mammoef over een jaar helemaal gereed is. DEN HAAG/ROELOFARENDSVEEN» PERSBUREAU CERBERUS De Haagse rechter E.J. Numann bekeek gisteren zorgvuldig vier op zijn tafel neergezette Scheff- lera-kamerplanten. Als rechter durfde hij echter niet te zeggen of de planten van de kwekers R. Pouw uit de De Kwakel en J. Verdel uit Roelofarendsveen identiek zijn. Daarom besloot Numann het kort geding aan te houden tot 24 januari. Op die datum is er vrijwel zeker een oordeel van de Raad voor het Kwekersrecht. De Veense kweker Verdel heeft dit orgaan om een uit spraak gevraagd. Hij stelt dat Schefflera een andere plant is dan het ras 'Nora' van Pouw. Zijn collega uit De Kwakel denkt daar echter anders over. Pouw heeft in 1987 kwekersrecht voor de Nora gekregen. Hij verwijt Verdel zonder zijn toestemming dezelfde plant op de markt te brengen. Daarom eiste zijn ad vocaat rnr. A. Wolf gisteren in een kort geding dat Verdel de verkoop van Schefflera's staakt en zijn planten vernietigt. Kweker Verdel wil hier echter niets van weten. Volgens zijn advocaat M. Diekman moet eerst het oordeel van de Raad voor het Kwekersrecht worden afgewacht. Een onmiddellijk verbod op de verkoop van de planten zou slechts op zijn plaats zijn als overduidelijk is dat Vendel dezelfde Nora's kweekt. Dat zou echter niet het geval zijn. De Schefflera's van Verdel stammen af van tweeduizend stekken, die Verdel zeventien jaar geleden in Aalsmeer heeft gekocht. Daarom zijn de Scheff lera's van Verdel anders dan de Nora's waarvoor Pouw pas sinds zes jaar over het kwekers recht beschikt. ALPHEN AAN DEN RUN» De verlichting van veel auto's is niet in orde. Vaak staan de kop lampen niet goed afgesteld, waardoor tegenliggers worden verblind. Aldus Veilig Verkeer Nederland na de verlichtings controle die de vereniging het afgelopen weekeinde in Alphen heeft gehouden. Daarbij werden 106 auto's gecontroleerd. Bij 26 procent van de gecontroleerde voertuigen werden mankemen ten aan de verlichting geconsta teerd. Naast gebrekkige verlichting werden bij verschillende auto's versleten banden en een slecht afgestelde motor geconstateerd. Het aantal versleten banden was vergeleken met vorig jaar overigens lager. moet worden gerealiseerd door een herverdelingsronde in de regio Leiden. Om tot een eerlij ke verdeling te komen, moeten het Elisabeth en het Diacones- senhuis meer samenwerken. Deze twee ziekenhuizen zou den één afdeling klinische kin dergeneeskunde moeten krijgen met in het andere ziekenhuis het behoud van neonatologie. In het AZL zou voortaan alleen topklinische zorg verleend moe ten worden. Tevens moet de ko mende drie jaar een polikliniek in de Duin- en Bollenstreek ko men. Het is de bedoeling dat eind dit jaar de provincie advies uit brengt over de toekomst van Rijnoord aan het ministerie van WVC. Geschiedenis van Koudekerk KOUDEKERK Mensen die geïnteresseerd zijn in de geschiedenis van Koude kerk kunnen morgenochtend, zaterdag 20 november, terecht in de plaatselijke oudheidkamer aan de Dorpsstraat 55a. In het pand zijn tekeningen, boeken, foto's en voorwerpen die herinneren aan het verleden van het Rijndorp te zien. De oudheidkamer is open van 10.00 tot 12.00 uur. Videorecorder en cd-speler ontvreemd ALPHEN AAN DEN RUN» Bij een inbraak in een woning aan het Volkerak in Alphen zijn gisteren de cd-speler, een vi deorecorder en een koffer met foto-materiaal gestolen. Om binnen te komen braken de da ders een raam aan de achterzij de van het pand open. Ook een woning aan de Groenoord werd door inbrekers bezocht. Hier werd een radio-cassetterecorder ontvreemd. Een raam aan de achterzijde van de woning werd opengebroken. In beide geval len waren de bewoners niet thuis. Zo zijn er aanpassingen ge daan om het kruien - het draai en - van de molen een stuk soe peler te laten lopen. De stalen rollen waarmee de molen wordt gedraaid lopen nu over speciale stalen platen. „Die rollen had den zich in de loop der jaren stevig in het hout ingevreten. Geen wonder dat de vorige mo lenaar het in zijn rug heeft ge kregen. Het kruien is nu een fluitje van een cent. Vroeger moest de molenaar er zijn gehe le gewicht tegenaangooien om de molenkap te draaien en op de wind te zetten als dat nodig was", legt de 47-jarige eigenaar van molenmakerij Van Beek uit Rijnsaterwoude uit. De geres taureerde molen wordt morgen, zaterdag 20 november, feestelijk in gebruik gesteld. Samen met twee collega's heeft de Wouwenaar in onge veer vijf maanden tijd het uit 1780 stammende twaalfkantige gemetselde monument opge knapt. Volgens Verheij geen grote klus, maar wel een heel mooie. De twee twaalfkantige molens, want even verder op de dijk aan de Kleipoel staat de Lij- kermolen I, zijn enig in hun soort in Nederland. Ingevreten Bij de restauratie heeft Verheij alle bewegende delen onder handen genomen. Dat beteken de niet dat hij het hout zomaar heeft vervangen. Alle onderde len zijn nog steeds authentiek, maar wel zijn er waar nodig re paraties en veranderingen uit gevoerd. Rietdekker Kolijn uit Loenen aan de Vecht heeft de molen opnieuw gedekt. „Een twaalf kantige molen dekken is erg specialistisch werk. Dat is niet voor iedere rietdekker te doen", legt de molenmaker uit. Daar naast heeft het metselbedrijf De Graaf uit Leimuiden de molen opnieuw gevoegd. Een klus die in totaal ruim 300.000 gulden heeft gekost. Molenaar op de Lijkermolen II is Paul van de Pouw Kraan. Telg uit een echte molenaarsfa milie. „Vanaf 1720 is onze fami lie actief op dit gebied in de ge hele streek", vertelt de 30-jarige Ripper. „Mijn broer André zit hiernaast op de Lijker I en Hans is molenaar op de Vrouw Ven- nemolen. Alle drie zijn wij vrij willig molenaar omdat onze molens niet meer voor het drooghouden van de polders Gerestaureerd monument morgen feestelijk in gebruik gesteld Vrijwillig molenaar Paul van de Pouw Kraan (rechts) en molenmaker Arie Verheij bij de gerestaureerde Lijkermolen II. „De molen kan nu weer jaren mee." foto bendebruyn worden gebruikt", aldus de loodgieter/molenaar. „Dat werk is een aantal jaren geleden overgenomen door ge malen. Volgens mijn vader, die veertig jaar als molenaar op de Lijkermolen I heeft gewerkt, zijn wij maar klootjes en geen echte molenaars. Mijn vader moest malen en ik mag het voor niets doen. Dat is het verschil. Maar ik vind het fantastisch om hier te wonen en in mijn vrije uren te draaien. Dat is toch ook dat echte molenaarsbloed. Niet voor niets ben ik op de Lijker molen geboren. Ik vind het een voorrecht om hier te wonen met mijn gezin. Vooral nu hij weer zo prachtig is opgeknapt. Dat omgaan met de natuur geeft je een echte kick. Elke dag gebeurt er heel wat. Ook al draait de molen alleen maar voor de Prins." Rijnoord-ziekenhuis in Alphen moet worden losge koppeld van het Elisabeth en uitgroeien tot een zelfstan dig ziekenhuis met 300 tot 350 bedden. Daartoe moeten ^de bedden in de Leidse regio opnieuw worden verdeeld. e;Het Comité Rijnoord heeft dit alternatieve plan verwoord eiin zijn nota 'Niet meer van hetzelfde, maar anders ver d'. if TiALPHI EN AAN DEN RUN MARIETA KROFT igHet comité ziet helemaal niets idin het advies van het Regionaal Ziekenhuizen om van een ziekenhuis te ma met 40 bedden, dat alleen is van maandag tot en met kyrijdag. Aan deze oplossing kle den zo veel nadelen, dat het zie kenhuis binnen enkele jaren zal "zijn gesloten. Het comité constateert verder f dat een fusie geen voordelen oplevert, als de gefuseerde zie kenhuizen op twee verschillen de plekken staan. Deze werkwij ze is alleen maar duurder, ter wijl de verwachte voordelen (een betere continuïteit, kwali teit en doelmatigheid en een ef ficiëntere besteding van het geld) er niet blijken te zijn. Daarom stelt het comité voor de fusie weer ongedaan te ma ken en van Rijnoord een vol waardig ziekenhuis te maken. Het plan moet in fases worden uitgevoerd. In elk geval moet Rijnoord in 1994 zijn huidige omvang en de specialistische functies blijven behouden. Ook moeten er maatregelen worden getroffen om de klinische ver loskunde en kindergeneeskun de in Alphen te houden. Daar toe moet worden samengewerkt met het Elisabeth en het Diaco- nessenhuis in Leiden. Tevens moeten volgend jaar de voorbe reidingen beginnen voor een volwaardig ziekenhuis in Al phen. Tot 1997 moet het aantal bed den met 60 worden uitgebreid. Een eerste uitbreiding van spe cialisten uit de Leidse regio iOpen dag bij centrum voor mensen met psychische problemen Er was tijdens het open huis veel belangstelling voor de diverse activiteiten in Het Trefpunt in Alphen. foto ben de bruyn RUN- EN VEENSTREEK/REGIO In diverse gemeenten in de Rijn- en Veenstreek en Leidse regio maakt Sint Nicolaas mor zijn opwachting. Burge meesters lopen uit om de Goed heiligman te begroeten, en on der muzikale begeleiding maakt de kindervriend een rondrit door de dorpen. De boot van Sinterklaas in Hazerswoude-Dorp 13.30 uur af aan de Burge Warnaarkade ter hoog-, van de Jan Dekkerbrug. De maakt samen met drum TTH een rijtoer door het lorp. De tocht eindigt bij Het Dorpshuis, waar voor kinderen ot 8 jaar een Sinterklaasmati- ïee volgt. In Koudekerk aan den Rijn de Goedheiligman al om het voormalige gemeentehuis van Koudekerk. Kunst na Arbeid vergezelt de kindervriend ver volgens op een rijtoer door het dorp, die uitkomt in het winkel centrum. Vanaf 13.00 uur zit Sint in De Ridderhof, waar voor de kinderen een poppenkast voorstelling is. In Alphen aan den Rijn komt de Sint om 10.00 uur per schip aan bij de Prins Clauskade. Van daar gaat hij samen met zijn ge volg naar het oude raadhuis, waar loco-burgemeester W. de Jong Sinterklaas zal verwelko men. Na hel welkomstwoord i^«?^nimMM^iete^eryjonc^ rit door het centrum. De Goedheiligman en zijn Zwarte Pieten hopen om half twee per schip aan te komen bij het Sluisje aan de Witte Singel in Roelofarendsveen. In een koets rijdt het gezelschap door het dorp geloodst om bij sport hal De Tweesprong te eindigen. Een uurtje later komt de Sint per boot aan bij café-restaurant De Vergulde Vos aan de Kop- poellaan. Hij vaart nog een stukje door en legt aan bij het Dorpshuis aan de Pastoor van der Plaatstraat, waar de Sint een kindermiddag bijwoont. Jjinterklaa^M^ijj^evoj^i^ men zaterdag om half elf aan met de boot bij de Grote Brug in Langeraar. Sint wordt vervol gens naar parochiehuis Parola vervoerd. Muziekvereniging Arti loopt daarbij voorop. In Parola zijn alleen de kinderen van Lan geraar welkom om de Sint de hand te schudden, 's Middags om half twee hoopt de Spaanse bisschop aan te meren bij de Aardamsebrug in Ter Aar. Hij maakt een ronde op zijn schim mel door het dorp en wordt daarbij begeleid door muziek vereniging Dice Musica. In Jacobswoude wordt de Spaanse bissi Imp op drie phut sen welkom geheten, 's Mor gens om half elf is Leimuiden aan de beurt met een ontvangst bij de Drechtbrug. In de mid daguren staan Rijnsaterwoude en Woubrugge op het program ma. In Rijnsaterwoude maakt de bisschop om 14.00 uur zijn opwachting bij de brug over de Leidsevaart en een half uur later is hij aan de Comriekade in Woubrugge. In alle drie de dor pen wordt Sinterklaas welkom geheten door burgemeester W. van Beek. In Warmond komt de Sint omstreeks 13.00 uur aan bij de ■cniccnich.ix en. \,i een oliii ir- le ontvangst door de burge meester maakt de Goedheilig man een rondrit door het dorp. Daarbij zal hij onder meer Ma- riënhaven, Het Trefpunt - waar de jeugd zich heeft verzameld - en Huize Lidwina aandoen. Sinterklaas komt om 14.30 uur met een boot aan in de Mo- lensloot aan de Molenlaan in Voorschoten. Hij wordt daarbij muzikaal begeleid door een or kest van Zwarte Pieten. Als de Sint van boord gaat, staat er een koets klaar die naar het dorps centrum rijdt. De Goedheilig man blijft tot 17.00 uur op het Treubplein. I ),i,ir worden onder meer tekeningen uitgedeeld voor een kleurwedstrijd. Zoeterwoude verwelkomt de Sint aan het eind van de Noord- buurtseweg, waar hij om 14.30 uur met een boot arriveert. Daarna maakt hij een ronde door het dorp. Rond 15.00 uur is hij in het muziekcentrum aan de Schenkelweg. Daar speelt een kindertheater en deelt de Sint prijzen uit voor de beste kleurplaten. Met twee boten varen de Sint en zijn Zwarte Pieten rond 13.30 uur de Haven in Wasse naar binnen. Sint heeft een ei gen boot tot zijn beschikking, op een ander schip speelt een Zwarte Pietenband. Hij maakt een rijtoer langs alle winkelcen tra. Als laatste doet hij rond 15.30 het winkelcentrum Stad houdersplein aan. In Leiderdorp varen leerlin gen van de Driemaster en de Ix'euwerikschool de Sint rond 11.00 uur tegemoet bij het via duct Hoofdstraat/Resedastraat. Na het welkomstwoord rijdt de Goedheiligman mee in een op- ttx in dooi het dorp. Rond 13.00 uur wordt de Sint verwacht in de Winkelhof. Daar blijft hij tot 16.00 uur. Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest ont vangt de bisschop van Myra om 13.00 uur op het gemeentehuis. Om 15.00 uur bezoekt de kin dervriend het winkelcentrum De Kemoenaerstraat.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15