Leiden Leiden zet kaarten nu op Grote Polder 'Castellum Roomburg reconstrueren' Banen bij asielzoekerscentrum in trek BTW dreigt afspraken met bibliotheek te torpederen Ambtenaren op snorfiets Restaureren of slopen 'Spreiding allochtonen bespreekbaar' 'RIJDAG 19 NOVEMBER 1993 hef cert visser. 071 -356430, piv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Gestrand Rijnoord a De laatste poging y| f- Rijnoord moet wor- 11 van D66, PvdAen I 3 den ontkoppeld van GroenLinks In Leiderdorp het Elisabeth en uitgroeien om de komst van een Mc- tot een ziekenhuis met Drive tegen te houden, is 300 tot 350 bedden, vindt gestrand het comité Rijnoord Staatssecretaris gastspreker forumdiscussie leiden Staatssecretaris van onderwijs J. Cohen (PvdA) is woensdag 24 november gastspreker op een forum over universitair onder wijs en wetenschappelijk on derzoek. De bijeenkomst is ge organiseerd door de vereniging studentenbelangen en de PvdA in Leiden. Het forum wordt geleid door de hoofdredacteur van het uni versiteitsblad Mare, A. van Am- melrooij. Andere forumleden zijn V. Icke (sterrekundige/co lumnist Mare), L. Leertouwer (rector magnificus Leidse uni versiteit) en H. de Bruin (Leids studentlid van de faculteitsraad letteren). De discussie wordt van 20-22 uur gehouden in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare 43. Lijst van WD ongewijzigd leiden De ledenvergadering van de Leidse WD heeft gisteravond de door het bestuur voorgestel de kandidatenlijst voor de ko mende gemeenteraadsverkie zingen ongewijzigd vastgesteld. Lijsttrekker wordt de huidige fractievoorzitter, A. Geertsema. De nummers twee, drie en vier zijn de zittende raadsleden J. Kradolfer, P. Vonk en G. Bakker. Vijfde staat B. Vos, nu nog be stuurslid en de voorzitter van de werkgroep gemeentepolitiek. Zesde staat M. Maas Geestera- nus, de huidige fractie-assisten te. Zevende is P. Moerland, achtste M. van Gruting-Wijn- hold. De WD bezet momenteel zes zetels in de Leidse gemeen teraad. Op grond van prognoses en het feit dat bij gemeente raadsverkiezingen vaak de lan delijke trend wordt gevolgd gaan de Leidse liberalen uit van acht zetels na de verkiezingen in 1994, een winst van twee. Het huidige gemeenteraadslid M. Wijnbergen is op een onverkies bare elfde plaats gezet. Het raadslid L. Driessen is op eigen verzoek op een onverkiesbare plaats gezet. Zij is nu 'lijstdu wer' op plaats 25. \ls bebouwing vliegveld Valkenburg onmogelijk blijkt Kis niet voor 1 april van volgend jaar duidelijk is of vlieg veld Valkenburg kan worden bebouwd met zo'n 10.000 voningen, dan moet serieus worden overwogen om de j'Grote Polder bij Zoeterwoude als alternatief te gebruiken. )it Leidse PvdA-standpunt, gisteravond verkondigd in de R aadscommissie volkshuisvesting en ruimtelijke orde ring, wordt ondersteund door de fracties van D66 en |VD. J' eiden wim koevoet Jiermee krijgt het nu al drie aar voortslepende debat over le vraag welke polders in de .eidse regio aan woningbouw noeten worden opgeofferd een lieu we wending. Tot dusverre ;old de Papenwegse polder bij doorschoten als het alternatief voor Valkenburg. Maar uit een mderzoek dat Leiden en Oegst- jeest hebben laten uitvoeren, is gebleken dat bebouwing van dit jebied leidt tot de meeste scha de aan natuur en milieu. PvdA-wethouder T. van Rij en zijn fractiegenoot R. Hillebrand lieten gisteravond doorscheme ren dat hun hoop op de haal baarheid van de optie Valken burg, ondanks de steun van het provinciebestuur, aan het slin ken is..Het ministerie van de fensie wil van geen wijken we ten en er is geen enkel signaal dat de lobby vanuit de Leidse regio om van het militaire vlieg veld een grootschalige woon wijk te maken succesvol is. Alternatief „Het is verstandig om nu al na te denken over alternatieven", aldus Van Rij. „Wellicht moeten we de koers verleggen." De hoop op een regionaal akkoord over het bebouwen van de Gro te Polder geeft de Leidse wet houder al bij voorbaat op. Van Rij gaat ervan uit dat de provin cie de knoop moet doorhakken. De Grote Polder ligt in het Groene Hart en is daarom een omstreden woningbouwlocatie. Toch kleven er volgens Van Rij ook voordelen aan het gebied. Als er duizenden mensen ko men te wonen, is verdubbeling van het 'nu nog aftandse spoor lijntje', aldus Van Rij, tussen Leiden en Alphen onontkoom baar. Behalve de Grote Polder kan ook de Oostvlietpolder als alter natief dienen, meent een Leidse raadsmeerderheid. Snel hande len is belangrijk omdat dit ge bied ook de bestemming slib- stort heeft meegekregen. GroenLinks-raadslid E. van Middelkoop toonde zich weinig gelukkig met de vele aandacht die de Grote Polder nu weer krijgt. Ook vooi; haar staat welis waar vast dat de Papenwegse polder onmogelijk kan worden bebouwd maar ze wil niet nu al praten over andere locaties. „Dat is een zwaktebod. We moeten Valkenburg niet opge ven. Nu niet en ook niet na 1 april." SP en CDA lieten zich niet over de kwestie. leiden Medewerkers van de ge meentelijke dienst milieu en beheer kunnen vanaf maan dag per elektrische snorfiets door de stad rijden. De direc tie hoopt dat het autogebruik daardoor wordt teruggedron gen. Wethouder J. Laurier (GroenLinksen directrice A. van Gorsel nemen 22 no vember de eerste tien elektri sche 'city bikes' in ontvangst. De snorfietsen worden ge bruikt door medewerkers die veelvuldig grote afstanden in de stad moeten afleggen. Mannen vernielen tien auto's leiden Een spoor van vernielingen trokken een 26-jarige en een 27-jarige L^idenaar vannacht in Leiden-Noord. Een van de twee werd kort na middernacht aangehouden op de Kooilaan, waar hij juist de kop- en achterlampen van een auto had kapotge- trapt. Bij onderzoek bleek, dat hij met een'ander van ten minste nog negen auto's - aan de Zijlsingel, de Herensingel en Overrijn - de lichten hadden vernield. In een van de auto's hadden zij met een bierflesje deuken geslagen. De tweede verdachte trof de politie kort na de eerste aanhouding op de Javastraat. Winkelier bedreigd met vuurwapen leiden Een 39-jarige winkelier is gistermiddag in zijn zaak aan de Rijnsburgerweg door een dief bedreigd met een vuurwapen. De man zag dat twee jongemannen in een kleedhokje iets onder hun kleren stopten. Hij sprak de twee aan en troonde ze mee naar de telefoon, waar hij de politie wilde waarschuwen. Maar I op het moment dat hij de hoorn in de hand had trok een van de twee een vuurwapen. De winkelier moest de mannen laten gaan. Hij volgde ze nog wel een stuk, maar raakte ze in de Leidse Hout kwijt. Ook de alsnog ingeschakelde politie kon geen spoor van de winkeldieven vinden. Uit de winkel verdwenen twee dure trainingspakken. Er is enorm veel belangstelling voor een uitzendbaan bij het asielzoekerscentrum in Leiden. Zo'n 250 mensen reageerden op advertenties, waarin onder meer om groepsleiders en ad ministratieve medewerkers werd gevraagd. „De telefoon stond roodgloeiend", aldus B. Scholten van Randstad. „We zijn overstelpt met telefoon tjes", zegt ook P. Farla van Uit zendbureau Start. Het centrum aan de Flevoweg biedt werk aan 24 mensen: 12 groepsleiders, 3 administratieve krachten, 2 magazijnbedienden, 2 artsen en 3 verpleegkundigen. Een arts is afkomstig van een ander asielzoekerscentrum, de rest van het personeel wordt ge leverd door de twee uitzendbu reaus, aldus directeur H. Smids tra van het Leidse centrum. Hoewel het bijna nooit proble men geeft om personeel te vin den voor dergelijke instellingen, is de grote interesse voor een baan in Leiden volgens hem 'toch wel bijzonder'. Vooral veel mensen met een opleiding voor maatschappelijk werk solliciteerden. Een uit zendbureau heeft 'normaal ge sproken' niet zo veel werk in deze sector, geeft Scholten een verklaring. Maar ook voor de baliefuncties was de interesse groot. Voor deze vacatures bel den ongeveer honderd belang stellenden. „We merken dat ontzettend veel mensen op zoek zijn naar een baan", aldus Scholten. Het asielzoekerscentrum aan de Flevoweg gaat over ongeveer twee weken open. Er kunnen totaal 250 vluchtelingen terecht. Zij verblijven er maximaal drie of vier weken. leiden Het titelloze beeld van Heppe de Moor aan de Zijl staat op de wip. De creatie van de vorig jaar overleden beeldhouwer is kwetsbaar gebleken vopr vandalisme. Het beeld is niet alleen beklad, maar er zijn stuk ken afgebroken en gaten in geslagen. „In zijn huidige vorm kan het niet blijven staan", zegt kunstambtenaar A. van der Ree. „Het wordt restaureren of slopen." Het beeld werd zes jaar geleden geplaatst op een grasveldje aan het Rozenpad in de Merenwijk. Maar al snel bleek, dat het tegen vandalisme niet bestand was. Jongeren reden er op hun brommer overheen of sloegen er gaten in. Van der Ree: „Het staat stevig op zijn sokkel, dat wel. Maar het is ernstig ver nield." De gemeente heeft inmiddels van de Leid se beeldhouwer Frans de Wit begrepen, dat het kunstwerk wel degelijk te restaureren valt. Maar om te voorkomen dat het opnieuw aan vandalisme ten prooi valt moet het wor den opgevuld met spuitbeton. En de vraag is of de gemeente daar het geld voor over heeft. „Volgens artistieke deskundigen is het beeld het absoluut waard om voor het nage slacht te behouden. De conservatoren mo derne kunst van de Lakenhal hebben daar ook op aangedrongen", zegt Van der Ree. „De Moor was een van de landelijke coryfee ën op zijn gebied. Maar het wordt wel een ingrijpende operatie." foto loek zuyderduin Wethouder Van Rij (volkshuis vesting) is toch bereid om na te gaan om allochtonen over de stad te spreiden. Hij zegde gis teravond, op aandringen van SP-fractievoorzitter C. Vergeer, toe nog dit jaar een debat aan dit onderwerp te wijden. Tot dusverre heeft Van Rij elk idee dat de kant van spreiding op gaat van de hand gewezen. Nu de Stichting Leefbaar Zuidwest en de SP aandringen op een 'ze kere vorm van spreiding', is de wethouder bereid de groeiende behoefte aan een discussiè over dit onderwerp te bevredigen. Vergeer maakte gisteravond indruk in de raadscommissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Hij zei dat zo lang de gemeente de verdeling van woonruimte aau de markt over laat er concentraties van al lochtonen en autochtonen ont staan. „Elke wijk krijgt zo z'n in komensklasse. En allochtonen hebben het niet breed waardoor ze allemaal zijn aangewezen op dezelfde wijken." De SP, zegt Vergeer, heeft be halve in Zuid-West ook in de Hoflaan, Willem de Zwijgerlaan en in de Antillenstraat ontdekt dat de weerstand van de oor spronkelijke bewoners tegen de komst van nog meer allochto nen sterk is toegenomen. „Dat heeft met racisme niets té ma ken", vindt Vergeer. „De men sen die roepen dat ze niet nog meer allochtonen in hun buurt willen helpen, helpen hun Turk se buurman en maken hem wegwijs in de Leidse samenle ving. Deze integratie stokt als een te groot beroep wordt ge daan op deze goedwillende Lei- denaars. Dan groeit hun verzet en krijgen Janmaat en consor ten meer kans met hun verder felijke ideeën." PvdA'er R. Hillebrand kan zich redelijk vinden in deze analyse zo lang de SP geen hoe veelheden autochtonen en al lochtonen voorschrijft. „Het dichtgooien van een wijk voor bepaalde bevolkingsgroepen is discriminatie." Hillebrand wil echter net als Vergeer proberen het automa tisme te doorbreken dat al lochtonen telkens op dezelfde wijken intekenen. Voorlichting zou uitkomst kunnen bieden, denkt hij. Vergeer is echter niet uit op 'quoteren'. „Maar daarmee is de discussie niet ten einde. De vraag is of we beleid gaan voe ren op dit punt of dat we alles op z'n beloop laten." De belastinginspecteur dreigt een verdere verzelf standiging van de openbare bibliotheek in Leiden te torpederen. Gemeente en bibliotheek waren overeen gekomen om strakkere afspraken over het budget te maken. Maar inmiddels is gebleken, dat de bibliotheek door zo'n afspraak btw-plichtig zou worden. En daarmee zou de gemeente plot seling voor een miljoen gulden extra op kosten worden gejaagd. „Een ondermijnend probleem", zo kenschetst wethouder H. Koek (PvdA/cultuur) de ontdekking van haar ambtenaren. Het is het nieuwe financiële beleid van de ge meente Leiden: geef diensten of instelling een budget waarmee zij het een jaar moeten rooien. Komen zij tekort dan moeten ze dat probleem zelf oplossen, houden ze over dan kunnen ze dat re serveren voor uitgaven op de langere termijn. Met de schouwburg bestaat al zo'n afspraak. Maar bij het opstellen van het budgetcontract voor de bi bliotheek bleek er een addertje onder het gras te zitten. „Het is een raar verhaal", zegt gemeente woordvoerder D. van Wielink. „Zodra je met een instelling een contract afsluit, en afspraken maakt over de prestaties die voor een bepaald budget geleverd moeten worden, komt de btw om de hoek kijken. De gemeente koopt dan diensten van de bibliotheek en die moet dan btw in rekening gaan brengen." Nu krijgt de bibliotheek van de gemeente 5,7 miljoen gulden subsidie per jaar. Worden er bud getafspraken gemaakt, dan zou de rekening voor de gemeente, die ook de belasting moet opbren gen, een miljoen gulden hoger worden. Van Wie link: „Dan zouden we extra betalen voor dezelfde diensten." De bedoeling van het budgetcontract was juist, om de gemeente te behoeden voor extra uitgaven. De bibliotheek zou tegenvallers zelf moeten op vangen. Het voordeel voor de bibliotheek was, dat die in staat zou zijn een bedrijfsreserve op te bou wen. Nu gaat het geld wat overblijft van de subsi die jaarlijks terug naar de gemeentekas. De gemeente zoekt nog naar mogelijkheden om onder de belastingplicht uit te komen. „We waren een heel eind op streek met de gesprek ken", zegt Koek. „Maar nu ben ik heel bezorgd over het vervolg. We zullen uiterst voorzichtig moeten manoeuvreren." Zelfs als de afspraken niet in een contract worden vastgelegd zou de be lastingdienst de btw kunnen opeisen. „Het is denkbaar dat we terug moeten vallen op de oude subsidie-verordening", zegt Van Wielink. „In dat geval stappen we wel naar het rijk met het verzoek bibliotheken te laten opnemen op het lijstje van instellingen die vrijgesteld zijn van btw. Welzijnsinstellingen staan daar bijvoorbeeld al wel op." Zo'n verzoek zou echter op de korte ter mijn weinig soelaas bieden. Om de lijst van vrij gestelde instellingen aan te passen is een wetswij ziging nodig. En daar kunnen jaren mee heen gaan. Provinciaal archeoloog noemt Romeins bouwwerk van internationale waarde De stichting Raap gaat archeo- i logisch vooronderzoek doen in het zuidelijk deel van Room burg. Dat is voor woningbouw i is aangewezen. „Het begint bin nenkort en duurt een week of izes. Raap mag niet graven, I maar kan wel boringen verrich ten en weerstand meten", zegt W. Hessing, archeoloog voor de provincie Zuid-Holland bij de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek (ROB) in Amersfoort. „Daarna bepalen we de doelstellingen. Moet er gegraven worden en wie gaat dat doen? Maar opgraven is een kostbare zaak, we praten over twee ton of twee miljoen, vaak voor rekening van degene die hel doet. Dan ben je afhankelijk van de politiek. Het is ook tijd rovend. Zo'n onderzoek kan een I half jaar duren". De ROB kan eventueel de minster adviseren een gebied tot archeologisch monument te bestemmen, zoals met het noordelijk deel van Roomburg - waarop kassen staan - is gebeurd. In het onbe schermde gedeelte - tussen het dierenasiel en de voormalige vuilnisstort - kunnen zich resten bevinden van een Romeinse ne derzetting en van enkele mid deleeuwse gebouwen die bij een klooster horen. Roomburg kan worden ver deeld in tweeën. Het noordelijk deel richting Hoge Rijndijk is sinds eind jaren zestig het ar cheologisch monument Matilo- ne. In de jaren dertig werden er enkele resten van een Romeins castellum - zo maar uit interes se - blootgelegd door het Rijks museum voor Oudheden. In de buurt, parallel aan de Vliet, ligt ook onder de grond de gracht van Corbulo. Daarnaar is in de jaren zestig een kleine opgra ving gedaan. Een ontsluitings- weg voor de woningbouw zou dit gebied, dat gedeeltelijk on beschermd is, verstoren. Castellum en kanaal dateren uit het jaar 47 na Chr. „Het castelllum in combinatie met de Romeinse nederzetting er om heen is van internationaal be lang, want er zijn er maar een paar van over. Roomburg betekent Romein se burg. De grens van het Ro meinse Rijk liep immers langs Leiden en Katwijk. „In het castellum waren vaak hulptroe pen gelegerd, bestaande uit sol daten die geen Romeinse bur gerrechten hadden. In het jaar van de Bataafse opstand (69) trok er een cohort - 500 man - in van Spaanse hulptroepen. Een paar eeuwen later was het een onderafdeling van Bataafse verkenners uit de Betuwe. Waarschijnlijk is het eind derde eeuw verwoest, na 270 zijn er geen bewijzen mèer van het fort. Er zijn ook aanwijzingen dat er onderdelen van een Ro meinse haven liggen. Bij de gracht van Corbula, die op de grens van het beschermde ge bied ligt, lag een insteekhaven. Er zijn dakpannen gevonden met daarin stempels van de Ne- dergermaanse vloot. Hessing pleit ervoor om het patroon van het fort bloot te leggen. „Nu is het een tuinders- gebied. Je zou het castellum, vierkant met de gracht er om heen, eigenlijk moeten recon strueren, op de plaats zelf. Want het is er echt geweest, anders dan het Archeon in Alphen. Reconstrueren Vlakbij het castellum werd in de middeleeuwen een klooster ge bouwd. De bijgebouwen van dat klooster - 'een ossehuis, een wagenhuis, en brouwhuis, een melkhuis' - bevonden zich ech ter weer een stuk zuidelijker, in het gebied dat onderzocht moet worden. „Daardoor zijn de ver moedelijke Romeinse sporen door middeleeuwse aangetast en is een gebied mogelijk meer 'verstoord' dan het noordelijke. Maar ook die resten kunnen de moeite waard zijn." De grasop pervlakte golft. Dat geeft aan dat er meer 'afgekleid' is. Een deel van het te bebouwen ter rein werd al eens verkennend W. Hessing, provinciaal archeoloog: „Je graaft niet alles op. Volgende generaties hebben weer betere tech nieken om dat te doen." foto jan holvast onderzocht door de Universiteit van Amsterdam. „In het gebied kunnen resten worden aange troffen van de Romeinse neder zetting. Zoals een badhuis, am bachtslieden, een bordeel. De vraag rest waarom niet heel Roomburg al eens werd onderzocht. „Het is wet in de archeologie is dat je pas gaat onderzoeken als een terrein wordt bedreigd. Bovendien hebben we beperkte mogelijk heden qua mensen en geld. En er wordt genoeg bedreigd. En volgende generaties hebben weer betere technieken", aldus archeoloog Hessing.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11