Clinton op winst in Nafta-discussie Buitenland Voedsel voor weeskinderen Israël bestookt stellingen Hezbollah in Zuid-Libanon Geen 'sinterklaasplan' wel forse sanering in België Iraaks protest in Kuwayt PLO en Israël komen er niet uit voor 13 december Jeltsin sluit Lenin-museum De Klerk en Mandela bezegelen overgangsgrondwet Zuid-Afrika Andreotti is bang voor maffia-moord Londen verbaasd over beschuldiging Bosnië Amnesty: 'Iraans bewind martelt op grote schaal' WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 Zeven jaar geëist tegen ex-Stasi-chef düsseldorf Tegen de voormalige spionagechef van de Oost- duitse Stasi. Markus Wolf, is gisteren een gevangenisstraf van ze ven jaar geëist. De openbaar aanklager wil de 70-jarige ex-gene raal onmiddellijk in hechtenis nemen, om te voorkomen dat hij vlucht. Wolf staat terecht wegens landverraad, corruptie en spio nage. De uitspraak is op 6 december. Groot amusementspark in VAE abudhabi» De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) gaan het grootste amusementspark ter wereld opzetten. Het Disneyland- achtige park zal worden gebouwd door een samenwerkingsver band van Amerikaanse, Franse, Duitse, Britse en Canadese on dernemingen. Het project zal bestaan uit een pretpark, plant soenen, een golfclub, een hippisch centrum, restaurants, musea en aquaria. Startpistool was echt: jongen gedood bangkok Een Thaise onderwijzer die gisteren bij een hardloop wedstrijd het startschot gaf met een echt pistool, heeft per onge luk een 6-jarige leerling doodgeschoten. Het pistool ging af toen de onderwijzer met het wapen zwaaide om de leerlingen na een valse start terug te wenken. Zeventien doden bij vliegtuigongeluk teheran In Iran zijn gisteren zeventien mensen omgekomen toen het vliegtuig waarin zij zaten bij een landingspoging tegen een berg te pletter vloog. Onder de slachtoffers bevinden zich veertien Russen. Het toestel, een Antonov-124, vloog voor een maatschappij uit Dubay en was onderweg van de Verenigde Arabische Emiraten naar Oezbekistan. WHO: HIV-dodend middel ontwikkelen geneve» De Wereld Gezondheids Organisatie van de Verenigde Naties (WHO) heeft gisteren aangekondigd dat wetenschappers een schuim of gel gaan ontwikkelen die het AIDS-virus HIV in de vagina kan doden. Volgens de organisatie zou de nieuwe onder zoeksstrategie een 'revolutie' in de AIDS-preventie teweeg kun nen brengen. De WHO hoopt dat het produkt binnen twee of drie jaar op de markt kan worden gebracht. Rusland wil troepen terugtrekken moskou Rusland wil al zijn troepen uiterlijk31 augustus 1994 uit Estland terugtrekken. Ook in de onderhandelingen met Let land is vooruitgang geboekt. Dat verklaarde de Russische dele gatieleider Zvirin gisteren. Moskou lijkt daarmee afgestapt van zijn standpunt dat terugtrekking pas kan geschieden als het pro bleem van de Russisch-sprekende minderheden in beide landen is opgelost. Doodvonnissen in Algerije algiers Een tribunaal in het Algerijnse Medea, 90 kilometer ten zuiden van Algiers, heeft gisteren 37 moslim-fundamentalisten ter dood veroordeeld, van wie 30 bij verstek. De betrokkenen zijn onder meer schuldig bevonden aan de dood van 21 mensen, onder wie 15 leden van veiligheidsdiensten. JERUZALEM/BAYRUT» DPA-Rtr Strijders van de pro-Iraanse He zbollah en Israëlische troepen hebben gisteren in Zuid-Liba- non de zwaarste gevechten sinds vier maanden geleverd. In de vroege ochtend vielen Hez- bollah-strijders acht stellingen aan van het Israëlische leger en het door Israël gesteunde Zuid- libanese leger (SLA). Israël rea geerde met bombardementen. Het Israëlische bombarde ment richtte volgens berichten uit Libanon aanzienlijke schade aan. De luchtmacht bestookte opleidingskampen van de Hez bollah in de Beka'a-vallei. Daar bij werden alle doelen getroffen en keerden de Israëlische ma chines behouden terug, aldus Israël. De Hezbollah-strijders vuur den talloze raketten af die vol- BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Na een marathonzitting van zestien uur bereikte de Belgi sche regering vanmorgen om half vier een akkoord over een crisisplan, waarmee België het grote gat op zijn begroting wil dichten. Premier Jean-Luc Dehaene zei na afloop van het beraad 'fier' te zijn op het be reikte resultaat. „Het is geen sinterklaasplan. Het is een sane ringsplan, waaraan alle inko mensgroepen moeten bijdra gen", aldus Dehaene. Huis van Afgevaardigden stemt vandaag washington anp De Amerikaanse president Clinton beschikt over een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden voor het Nafta-verdrag, het vrijhandelsakkoord met Canada en Mexico. Dat heeft senator Alan Simpson, waarnemend fractieleider van de Republikeinen afgelopen nacht ver klaard. hebben gekend. De media heb ben de afgelopen weken bol ge staan van argumenten voor en tegen. De strijd tegen Nafta wordt geleid door de vakbon den en multimiljardair Ross Perot. Zij hebben er constant op gehamerd dat de VS een half miljoen banen aan Nafta zullen verliezen. De boodschap van Clinton aan het Amerikaanse volk is dat Nafta geen banen kost, maar de werkgelegenheid ten goede komt. Nafta biedt Amerikaanse bedrijven geen nieuwe voorde len om zich in Mexico te vesti gen. Het gaat volgens Clinton dan ook niet om export van ba- Volgens Simpson, die voor Naf ta is en ten behoeve van de pre sident lobbyt, krijgt Clinton een meerderheid, van in ieder geval meer dan één stem. Als Clinton het verdrag van daag door het Huis van Afge vaardigden krijgt, heeft hij een krachttoer verricht. Twee weken geleden nog was er bijna nie mand die geloofde dat de presi dent het Huis aan zijn zijde zou krijgen. Het Nafta-debat is één van de meest omstreden en emotione le discussies over een econo misch onderwerp dat de VS ooit Zwaarste gevechten in vier maanden gens Israël binnen de door Is raël ingestelde veiligheidszone in Zuid-Libanon insloegen. Eind juni had Israël bij zijn 'operatie afrekening' een week lang stellingen van de Hezbol lah gebombardeerd. Deze ge vechten eindigden met een stil zwijgende overeenkomst dat de Hezbollah geen raketten meer zou afvuren op steden in het noorden van Israël. De Israëlische minister Ben- Eliezer (bouwzaken) stelde in een interview Syrië verantwoor delijk voor de nieuwe botsin gen. Syrië, dat met 40.000 solda ten feitelijk in Libanon de orde handhaaft, zou mogelijk willen tonen dat er geen vrede in het Midden-Oosten zal zijn zonder medewerking van Damascus. In de door Israël bezette ge bieden zijn gisteren opnieuw twee Palestijnen gedood. De Belgische regering van christendemocraten en socialis ten wil onder meer dat er een vermogensbelasting komt voor alle inkomens boven de 37.000 gulden per jaar. De lonen wor den, afgezien van de inflatiecor rectie, de komende twee jaar zo goed als bevroren. In de infla tiecorrectie zullen in de toe komst geen prijsverhogingen van tabak, alcohol, benzine en diesel meer worden doorbere kend. In de gezondheidszorg zal zo'n 1,3 miljard gulden worden bespaard. MUQDiSHOEen Somalisch weeskind wacht op het voedsel dat een Malaysisch VN-transport bij een kinderte huis in de hoofdstad Muqdisho komt afleveren. Gisteren heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties besloten een commissie in het leven te roepen die een onderzoek instelt naar aanvallen door Somaliërs op VN-troepen. In afwachting van dat verslag hebben de VN de jacht op opstandelingenleider Aideed opge- AFP Agence France Pr«se ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappeli|ke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International nen, maar om export van goe deren. Die verhoogde export komt de werkgelegenheid ten goede. De doorsnee burger weet niet wat hij met de argumenten voor en tegen aanmoet. Maar hij is instinctief geneigd de tegen standers te geloven. Er heerst grote economische onzeker heid. De economie is de afgelo pen maanden weliswaar iets vooruitgegaan, maar de werke loosheid is niet afgenomen en blijft rond de 7 procent schom melen. Velen zien met eigen ogen dat Mexicaanse illegalen in de VS lager betaalde ongeschoolde baantjes krijgen, omdat zij be reid zijn onder het minimum loon te werken. De sprong is dan niet zo groot om te geloven dat Nafta de concurrentie met de Mexicaanse arbeiders zal vergroten. um qasr Gewapend met stokken en spandoeken zijn meer dan 350 Irakezen gisteren de grens met Ku wayt overgetrokken om te protesteren tegen de aanleg van een tankgracht aan de omstreden grens tus sen de twee landen. De Irakezen vroegen de Kuwaytse arbeiders het werk aan de 210 kilometer lange tankgracht stil te leggen. Daarna keerden zij terug naar Irak. Er deden zich geen incidenten voor. FOTO AP JASSIM MOHAMMED Levenslang geëist tegen 'Laserman" stockholm ap jeruzalem ap Het lukt de Palestijnse en Israë lische onderhandelaars waar schijnlijk niet om op 13 decem ber een akkoord te hebben over de overdacht van de Gaza- strook en Jericho aan de Pales tijnen. Dat meldden gisteren Is raëlische en Palestijnse functio narissen. Het uitstel betekent ook dat het Israëlische leger zich later dan gepland uit de ge bieden zal terugtrekken. In het op 13 september on dertekende akkoord tussen de PLO en Israël werd vastgelegd dat afspraken over Palestijnse autonomie in de twee gebieden precies drie maanden later een feit moesten zijn. Weer vier maanden later, op 13 april vol gend jaar, zouden de bevoegd heden over de gebieden moeten worden overgedragen. Palestijnse waarnemers bij het overleg in Cairo zeiden dat de kwesties van de Israëlische terugtrekking en de Palestijnse gevangenen zo moeilijk blijken dat de onderhandelingen ver moedelijk moeten worden ver lengd. „Ik zou niet van mijn stoel vallen als het een maand langer duurt eer er een overeen komst is", zei premier Rabin gisteren. PLO-vertegenwoordiger Azmi Shoaibi gaf de schuld voor het niet bereiken van een nader ak koord voor 13 december deels aan Yasser Arafat, die teveel zou reizen en daardoor vertraging veroorzaken. Het bezoek van Yasser Arafat aan Nederland is gepland op 13 en 14 december. moskou afp Het Lenin-museum, waar be zoekers jarenlang de geschiede nis van de vader van de Russi sche revolutie konden aan schouwen, is gisteravond op last van president Jeltsin geslo ten. Dat hebben museumfunc tionarissen meegedeeld. Het uit rode baksteen opgetrokken ge bouw tussen het Manegeplein en het Rode Plein wordt de zetel van de Doema (gemeenteraad) van Moskou. De collectie voorwerpen en documenten die het leven en werk van Lenin illustreren, van zijn Rolls Royce tot de jas die een kogelgat toont van een moordaanslag, van talloze boe ken tot brieven en foto's, wordt voorlopig in een depot gestald. De ongeveer 140 werknemers van het museum worden nog enkele maanden doorbetaald en krijgen hulp bij het zoeken naar ander werk. Enkele meters verder, op het Rode Plein, is het mausoleum waar het gebalsem de lijk van Lenin sinds 1924 ligt opgebaard, nog altijd enkele uren per week voor het publiek geopend. Maar ook dit wordt bedreigd. De autoriteiten zijn van plan de mummie uit het mausoleum te halen en gewoon teraarde te bestellen. Tegen een Zweed, die de 'Laser man' wordt genoemd, is giste ren levenslang geëist wegens moord op een immigrant en tien pogingen tot moord. In de winter van '91-92 heeft de man elf immigranten beschoten met een pistool met een laserinstal latie. Een Iraniër overlevende de aanslag niet. De openbare aanklager zei in zijn slotpleidooi dat de man ze ker meer buitenlanders zou hebben gedood als zijn hand vaster was geweest. „De ver dachte schoot om te doden. Hij mikte op het hoofd", aldus de aanklager. Meerderheid regeringspartij Nieuw-Zeeland WELLINGTON Rtr De politieke impasse in Nieuw- Zeeland is doorbroken nu de re gerende Nationale Partij alsnog de zetel in Waitaki veroverde. Hiertoe moest men de stem men tellen die per post zijn uit gebracht bij de parlementsver kiezingen van 6 november. De uitkomst brengt de Natio nale Partij op 50 zetels in het 99 leden tellende parlement. Hier mee heeft deze partij een meer derheid van één zetel op de 45 zetels van de oppositionele La- bourpartij en de vier zetels van de partijen Alliantie en Nieuw- Zeeland Eerst. JOHANNESBURG P.v.NUUSENBURG schort. FOTO REUTER STEPHEN DUPONT CORRESPONDENT De Zuidafrikaanse president De Klerk en ANC-lei- der Mandela bezegelen vandaag hoogstwaar schijnlijk het akkoord over een nieuw politiek be stel. De overeenkomst over een overgangsgrond wet betekent het einde van bijna 350 jaar over heersing van de zwarte meerderheid door de blanke minderheid in Zuid-Afrika. De zwarte kiezers kunnen als gevolg van het ak koord op 27 april volgend jaar voor het eerst naar de stembus gaan om een overgangsparlement en een regering van nationale eenheid te kiezen. De onderhandelaars hebben de afgelopen da gen en nachten vrijwel ononderbroken vergaderd om de historische gebeurtenis, die al twee keer moest worden uitgesteld, door te laten gaan. Tot laat in de avond sleutelden zij nog aan compro misvoorstellen over onder meer de bevoegdheden van het plaatselijk bestuur. En zelfs vanochtend moesten nog wat laatste plooien worden gladge streken. Eerder hadden ze al overeenstemming bereikt over een handvest voor mensenrechten en de taalkwestie. Het nieuwe Zuid-Afrika zal elf officië le talen kennen. Naast Afrikaans en Engels ook negen 'zwarte' talen. Volgens het akkoord zal Zuid-Afrika een federa le staat worden met grote bevoegdheden voor de negen provincies. De staat zal de eerste vijf jaar worden bestuurd door een regering van nationale eenheid waarin alle partijen zijn verenigd die meer dan vijf procent van de stemmen halen. De leider van de grootste partij wordt de president; de tweede en derde partij leveren ieder een vice- president. In deze vijf jaar zal ook de definitieve Grondwet worden opgesteld, die echter niet we zenlijk zal afwijken van de overgangsgrondwet. Ondanks verwoede pogingen van de regering en het ANC om hen alsnog over de streep te trek ken, zullen de rechtse partijen en de Zulu-partij Inkatha het akkoord niet accepteren. De bevoegd heden van de provincies gaan deze partijen niet ver genoeg. De Grondwet zal volgende week door het blan ke parlement in Kaapstad worden bekrachtigd. Daarna wordt de Uitvoerende Overgangsraad (UOR) geïnstalleerd, die het land samen met de regering in de periode tot de verkiezingen zal be sturen. Via de UOR krijgt het ANC voor het eerst invloed op het regeringsbeleid. Prins Charles bakt nu ook gemberkoekjes ROME EELCO VAN DER LINDEN LONDEN AFP In Groot-Brittannië zijn weer nieuwe 'koekjes van de prins' gelanceerd. Na de haverkoek- jes die sinds vorig jaar succes oogsten, heeft de biologische boerderij van de Britse kroon prins Charles in Cornwall nu zandkoekjes met gember op de markt gebracht. De gemberkoekjes worden verkocht op 400 punten in het Verenigd Koninkrijk en enkele verfijnde Parijse speciaalza ken. Van de onder het merk 'Originals van de hertog' ge maakte gemberkoekjes kun nen wekelijks 14.000 pakken worden gemaakt. De winst gaat naar The Prince's Trust, een stichting die diverse chari tatieve instellingen steunt. krediet brengen. „De topambtenaren van de ge heime dienst Sisde die de huidige president Scalfaro beschuldigen van betrokkenheid bij het 'zwarte fondsenschandaal', worden daarentegen beschuldigd van schending van de Grondwet", al dus de verbitterde Andreotti. Sommigen zien in de woorden van Andreotti een reactie op de spectaculaire ontwikkelingen rond het onderzoek naar de moord, vorig jaar, op anti-maffiarechter Falcone. Vorige week vrijdag werden de namen bekendgemaakt van 17 mafiosi die deeluitmaakten van het ipoordcommando. Dit succes was vooral te danken aan de getuige nissen van de nieuwe spijtoptant Cancemini, een van de leiders van de Corleonese-clan van Baas der bazen Toto Riina. Cancemini heeft tegen de Siciliaanse onder zoeksrechters gezegd dat hij de namen heeft ge noemd van de moordenaars, maar dat ook de tijd rijp is om 'veel hoger te gaan'. Hij doelt op de be trokkenheid van politici en leden van de geheime diensten, die allen baat hadden bij Falcones dood. Of Cancemini, die door de Italiaanse justi tie als 'zeer betrouwbaar' wordt omschreven, An dreotti op het oog heeft, moet nog blijken. CORRESPONDENT Giulio Andreotti, achtvoudig premier van Italië en momenteel senator voor het leven, vreest dat de maffia hem zal vermoorden. De 74-jarige An dreotti, die dit jaar ervan werd beschuldigd nau we banden te hebben met de maffia in Rome, deed deze uitspraak in een interview met het Is raëlische blad YediotAhronot. „Voor de maffia is moorden zeer gemakkelijk. Ik ben het slachtoffer van een lastercampagne die op zeer zorgvuldige wijze door iemand wordt ge organiseerd met als doel dat ik mij terugtrek uit de landelijke politiek", aldus Andreotti. Hij zegt niet te weten wie er achter het complot zit. „Ik heb zeer veel vijanden. Het kan gaan om zowel een Italiaans als een internationaal scenario." De woorden van Andreotti zijn in Italië met de nodige scepsis ontvangen. De voormalige premier lijkt in zijn nadagen alleen nog in staat tot het doen van mysterieuze en vaak giftige uitspraken. Enkele dagen geleden zei Andreotti dat de zoge naamde spijtoptanten van de maffia alleen wor den geloofd als zij dingen zeggen die hem in dis- 'Handhaving wapenembargo illegaal' DEN HAAG ANP-AP LONDEN Rtr-AFP Londen heeft gisteren verbaasd gereageerd op het Bosnische voornemen om Groot-Brittan- nië voor het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag te dagen. De Bosnische ambassadeur bij de Verenigde Naties had maan dag gezegd dat Londen door handhaving van het VN-wape- nembargo een volkenmoord niet kan voorkomen. „Geen enkel ander land heeft meer gedaan om de bevolking van Bosnië te helpen. We vin den het teleurstellend en ont moedigend dat de omvang van de Britse inspanningen zo wei nig wordt gewaardeerd", aldus een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse zaken. Volgens de Bosnische VN- ambassadeur Sacirbey handelt Londen, als lid van de Veilig heidsraad, illegaal door te ver hinderen dat voor Bosnië een uitzondering wordt gemaakt bij het wapenembargo tegen de voormalige Joegoslavische re publieken. De advocaat die namens Bos nië optreedt, verklaarde giste ren van plan te zijn de aan klacht begin december in te dienen bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. slachtoffers behoren tot reli gieuze minderheidsgroepen zoals de Baha'i-sekte, christe nen of etnische groeperingen, zoals Kurden. Amnesty wijst er op dat de af gelopen anderhalf jaar politieke activisten in onder andere Tur kije. Pakistan en Duitsland zijn gedood. Onder de slachtoffers waren voornamelijk leden van de Kurdische Democratische Partij van Iran (KDPI) en leden van de beweging Mudjahedeen Khaiq die oppositie voert tegen het bewind in Teheran. In juni van dit jaar zijn hon derden vrouwen, die zich niet hielden aan de islamitische kle dingsvoorschriften, opgepakt. De meesten werden snel vrijge laten. maar een aantal vrouwen werd veroordeeld tot lijfstraffen. Het Iraanse bewind martelt en executeert op grote schaal op positieleden en leden van etni sche en godsdienstige groepen. Ook maakt Iran in toenemende mate jacht op oppositieleden in ballingschap die vervolgens door geheime agenten worden gedood. Sinds het vertrek van de sjah in 1979 is het met de mensenrechten in het land al leen maar slechter geworden. Dat meldt de mensenrechtenor ganisatie Amnesty International in het vandaag verschenen rap port 'Iran Slachtofffers van mensenrechtenschendingen'. De organisatie constateert dat politieke gevangenen na oneer lijke processen jarenlang achter de tralies doorbrengen. De

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7