Senaat: Kabinet heeft gefaald 'De mensen zijn hier koud, het werk is zwaar' Binnenland Invoering Nabestaandenwet door uitstel twijfelachtig Westerlaken wil nationale milieu- en investeringsbank Minister en studenten wakker geschud Experimentele inrichting voor criminele jongeren Kamer remt Ritzen af met tempobeurs Verdachte: 'Het was niet persoonlijk bedoeld' InterHolland ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Verdachte loopt in armen politie den haag Een man die wordt verdacht van poging tot doodslag en verkrachting, is gisteren in Den Haag bij de Raad van State gearresteerd. De 32-jarige Surinamer kwam daar, samen met zijn raadsman, om de behandeling van zijn naturalisatieverzoek bij te wonen. De Haagse politie pakte hem op en droeg hem la ter over aan de Amsterdamse collega's. De man zou de misdrij ven al in 1991 hebben gepleegd. Sindsdien was hij spoorloos. Hennepkwekerij in voormalige kerk maasdijk De politie in het Westland heeft gisteren in Maasdijk een hennepkwekerij ontmanteld die als 'natuursteenbedrijF was ingericht in een voormalig kerkgebouw. Er zijn 3.200 planten in beslag genomen, evenals assimilatieverlichting, ventilatiesyste men en elektriciteitsvoorziening. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Ontsnapte gevangene aangehouden assen De politie heeft afgelopen donderdag in Amsterdam een 24-jarige man aangehouden, die op 23 oktober vorig jaar samen met twee anderen uit gevangenis De Grittenborgh in Hoogeveen was ontsnapt. De politie heeft dat gisteren bekendgemaakt. Bij de ontsnapping gijzelde het drietal personeel van de inrichting onder bedreiging met scherpe voorwerpen. De andere twee zijn al eerder opgepakt en zijn intussen door de rechtbank in Assen tot drie jaar cel veroordeeld vanwege het gebruik van geweld bij hun ontvluchting. De derde werd vorige week aangehouden in een Amsterdams ziekenhuis waar hij was opgenomen omdat hij gewond was geraakt bij een schietpartij. 'Nederland werd voller, vuilergevaarlijker en werklozer' Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) wil opnieuw overleg in het kabinet over de Nabestaan denwet. Invoering van deze wet, die de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW) moet vervan gen, is daarmee twijfelachtig. Als het wetsvoorstel wordt inge trokken loopt het kabinet op termijn bijna achthonderd mil joen gulden aan bezuinigingen mis. De Eerste Kamer ging vorig jaar niet akkoord met de Nabe staandenwet. De Senaat heeft kritiek op de wijze waarop het kabinet gehuwden en samen wonenden gelijk wil stellen bij het verkrijgen (en verliezen) van een nabestaandenuitkering. Wallages voorganger Ter Veld diende daarop een wetswijzi ging in bij de Tweede Kamer waarmee zij tegemoet wilde ko men aan de wensen van de Eer ste Kamer. Zij scherpte het voorstel aan: samenwonenden moeten ten minste één jaar CNV-voorzitter Westerlaken heeft gisteren tijdens de alge mene vergadering van zijn or ganisatie gepleit voor de oprich ting van een nationale milieu- en investeringsbank. Die bank kan investeren in „milieu- en arbeidsvriendelijke" produkten en produktieprocessen. Het fonds zou moeten wor den gevuld met bijdragen van overheid, pensioenfondsen en bedrijfstakken. Dat kan ten kos te gaan van de ruimte voor de lonen van werknemers. Ook be drijfstakken die geen mogelijk heden zien om in de eigen sec tor te investeren moeten bijdra gen, aldus Westerlaken. De algemene vergadering van het CNV (het hoogste orgaan van de christelijke vakcentrale) is gisteren de discussie over een aantal gevoelige onderwerpen in het ontwerp-sociaal-econo- misch programma 1994-1998 uit de weg gegaan. Een van de opmerkelijkste punten in het programma is het voorstel om het wettelijk minimumloon de komende jaren minder te ver hogen dan de andere lonen. TBS geëist tegen de 'ruitentikker' Het op orde brengen van de schatkist is mislukt. De werkloosheid stijgt. Ten gunste van de minima zijn niet de hoge maar de middeninkomens meer belasting gaan betalen. Kortom, het kabinet-Lubbers/Kok heeft gefaald. De Eerste Kamer velde gisteren dit harde oordeel over de verrichtingen van vier jaar CDA en PvdA in de regering. den haag anpmocht worden geacht de grote problemen aan te pakken. He laas is dat niet gebeurd op de wijze die mijn fractie voor staat", zei Kaland, die voor deze gelegenheid het ziekenhuis had verlaten en daar vandaag weer terugkeert voor een operatie. WD-senaatsaanvoerder Luteijn kon evenmin iets goeds Bitter en bedroefd klonk het be toog van fractieleider Kaland van de grootste regeringspartij in de eerste ronde van de alge mene politieke beschouwingen over de Miljoenennota 1994. „Toen dit kabinet aantrad, was er een brede coalitie die in staat bedenken over de prestaties van de regering. „We zijn feitelijk achteruit geboerd" op de be langrijke maatschappelijke vraagstukken als de economie, de werkgelegenheid, de mis daadbestrijding, het milieu, de volksgezondheid en het asiel zoekersprobleem, vond hij. Ook D66 en GroenLinks lieten zich uiterst negatief uit over het ka binet. Aarzelend, teleurstellend, overdreven flink, laks en traag waren de kwalificaties die D66 verbond aan het optreden van Lubbers-IIl. „Nederland werd voller, vuiler, gevaarlijker en werklozer", aldus senator Vis. De PvdA hield zich opvallend afzijdig van het verbale geweld aan het adres van het kabinet. Zij volstond met de constate ring dat van criminaliteitsbe strijding nauwelijks sprake is geweest. Woordvoerder Schinck zag feitelijk geen andere oplos sing dan „enkele duizenden agenten erbij". Kaland, de CDA-aanvoerder die het kabinet de laatste jaren herhaaldelijk boven de afgrond heeft laten bungelen, gebruikte de algemene beschouwingen gisteren tevens om zijn politiek testament op te maken. Hij ver weet de ministers hun ambte naren niet meer in de hand te hebben. Die vormen volgens hem inmiddels een zelfstandige macht. Als voorbeelden noemde hij de departementen van justitie en van sociale zaken. Het ene is niet in staat gebleken om de tal loze fouten van het openbaar ministerie te corrigeren, waar door veel verdachten aan een veroordeling konden ontsnap pen, terwijl het andere het toe zicht op de bijstand en de WAO volledig uit de vingers heeft la ten glippen. De 32-jarige Hagenaar die ervan wordt verdacht vorig jaar tien tallen ruiten te hebben ingesla gen bij onder meer Justitie en Binnenlandse Zaken en de Staatsdrukkerij, moet TBS krij gen. Dat zei officier van justitie mr. Van Nederpelt gisteren bij de rechtbank in Den Haag. De Hagenaar zou vorig jaar zes tot acht ton schade hebben aange richt bij de twee ministeries. Een maand later vernielde hij bij NS-station Hollands Spoor vier auto's en weer even later vernielde hij voor drie tón rui ten bij de Staatsdrukkerij. De man verblijft in een psychiatri sche inrichting. In mei veroor deelde het Haagse gerechtshof een andere ruitentikker, een 47- jarige Hagenaar. hebben samengewoond, de kosten hebben gedeeld en we derzijdse zorgplicht hebben ge had. Dat zou moeten blijken uit een samenlevingscontract of een testament. De meerderheid van de Tweede Kamer wees de wijzi ging gisteravond af. De Kamer meent dat de Nabestaandenwet hierdoor fraudegevoelig blijft en opnieuw door de Eerste Kamer zal worden verworpen. Alleen het CDA kan zich vinden in het voorstel. Wallage erkende voluit „niet de zekerheid en overtuiging te hebben" dat de Senaat akkoord zal gaan met de wetswijziging. Zeker niet als die nog eens door de Tweede Kamer wordt aange past. Daarom wil de staatsse cretaris nader overleg met het kabinet. Wall'age zegde de Kamer toe zo snel mogelijk het kabinets standpunt mee te delen. Invoe ring van de wet per 1 januari 1994 lijkt echter niet meer haal baar. Volgens het verbondsbestuur van het CNV kan dat extra werkgelegenheid opleveren, orpdat juist aan de „onderkant" van de arbeidsmarkt de werk loosheid hoog is. Het creëren van laagbetaalde banen, waar voor weinig scholing of ervaring is vereist, wordt door een rela tief lager minimumloon dan ook gestimuleerd, luidt de rede nering van het CNV-bestuur. De algemene vergadering vond dat „een beetje kort door de bocht". Zij wil de voorstellen eerst beoordelen op hun gevol gen voor de werkgelegenheid en de sociale zekerheid. De hoogte van een aantal uitkeringen is immers gekoppeld aan de hoogte van het minimumloon. Dat wil overigens niet zeggen dat gisteren helemaal niets werd besloten. De algemene vergadering nam de grote lijn van het sociaal-economisch programma vrijwel unaniem over. Dat betekent onder meer dat het CNV de komende jaren zijn accenten meer zal leggen op werkgelegenheid, milieu en solidariteit met de Derde We reld, dan op loonsverhogingen voor werknemers in Nederland. den haag Met een regen van stembiljetten lieten studenten gisteren voor het gebouw van de Tweede Kamer hun onvrede blij ken over het onderwijsbeleid van minister Ritzen. De biljetten zijn de afgelopen dagen in het hele land ingevuld in het kader van de actie 'Van corporaal tot radicaal- ...Nee!' Zo'n 32 duizend studen ten vulden 'nee' in, slechts acht honderd studenten waren het wel eens met de plannen van de minister. De studenten verzetten zich onder meer tegen de verla ging van de basisbeurs, de ver hoging van het collegeld en de verslechtering van de OV-kaart. Ondanks het feit dat de studen tenorganisaties LKW (Landelijke Kamer van Verenigingen), ISO (Interuniversitair Studenten Overleg) en LSVB (Landelijke Studenten Vakbond) voor het eerst sinds acht jaar in een actie samenwerkten, waren toch slechts zo'n dertig studenten naar Den Haag getogen. „Het was ook niet de bedoeling dat we massaal de straat op zouden gaan", aldus Keeke Gorter van het ISO. „De kaartjes vertegen woordigen de studenten. Op on derwijsinstellingen hebben de afgelopen week allerlei activitei ten plaatsgevonden om de stu denten wakker te schudden. Het bleek dat veel studenten niet precies op de hoogte waren van de plannen van Ritzen. Velen wisten niet eens wat de tempo beurs inhield." foto gpd cees zorn Justitie begint op 1 januari een experiment met een werkin richting voor vijftig jongeren tussen de achttien en 23 jaar, die zijn veroordeeld voor mini maal een half jaar en maximaal twee jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Eerst moeten de jongeren een aantal maanden in de strafin richting Groot Bankenbosch in Veenhuizen verblijven. Daar moeten ze meewerken aan bos- en heidebouwprojecten. Wie niet meewerkt, wordt naar de gevangenis in Veenhuizen ge stuurd. Na het verblijf in Groot Bankenbosch gaan de jonge de linquenten naar een open in richting, waar ze door middel van scholing worden voorbereid op een arbeidsplaats. Na minimaal negen en maxi maal twaalf maanden in de ge vangenis te hebben gewerkt, mogen de jongeren buiten de jeugdwerkinrichting verblijven en krijgen zij intensieve begelei ding bij het werken of de oplei ding en het zelfstandig wonen. In Rotterdam, Almelo, Am sterdam en Hoorn, de arrondis sementen waarin het experi ment wordt uitgevoerd, heeft Justitie contact opgenomen met instellingen voor beroepsonder wijs en bedrijven met werkerva ringsplaatsen. Daarnaast zullen in overleg met toekomstige werkgevers speciale arbeidspro jecten worden opgezet, waarbij de jongeren via cursussen wor den opgeleid voor specifieke banen. Justitie schat de omvang van de doelgroep die voor plaatsing in de jeugdwerkin richting in aanmerking komt, op ongeveer honderd jongeren per jaar. Minister-president Lubbers veroorzaakte in maart dit jaar opschudding door te pleiten voor „kampementen" voor jeugdige delinquenten. De Tweede Kamer vindt dat pas op de plaats moet worden gemaakt met de tem pobeurs. Een ruime meerderheid vindt het voorlopig voldoende dat studenten in de toekomst de helft van hun tentamens moe ten halen om hun studiebeurs te kunnen behouden. Suggesties van minister Ritzen om studenten te verplichten tot het halen van zeventig procent van de tentamens gaan de Kamer te ver. Voor het eerste stu diejaar dient de reeds afgesproken grens van 25 procent van de tentamens te worden gehandhaafd. Dat bleek gisteren bij de be handelingvan de onderwijsbegroting. De regeringspartijen CDA en PvdA alsme de de oppositiepartijen WD en D66 willen minister Ritzen ook afremmen in zijn stre ven het kostbare stapelen van opleidingen tegen te gaan. Ze vinden dat studenten op scholen voor het middelbaar beroepsonder wijs (MBO) de mogelijkheid moeten behou den om de stap te maken naar het hoger beroepsonderwijs (HBO). „Beter dat jonge ren erop los leren, dan dat ze wegens wan gedrag in werkkampen terecht komen", zei PvdA-woordvoerder Netelenbos. De Kamer wil de aangekondigde bezuini ging van 25 miljoen op de kleine scholen ongedaan maken. Deze basisscholen die vooral op het platteland zijn te vinden, moeien kunnen blijven functioneren, vindt een meerderheid. De onderwijsspecialisten van vrijwel alle fracties twijfelen sterk aan de haalbaarheid van de plannen van Ritzen om het aantal opleidingsplaatsen in het bedrijfsleven met twintigduizend te vergroten. Hij moet dui delijk maken waarop zijn optimisme over deze extra plaatsen in het leerlingwezen is gebaseerd. De werkgevers hebben er on langs op gewezen dat ze nu al grote moeite hebben om leerlingen te plaatsen, gezien de verslechterde economische situatie. Voor de financiering rekent Ritzen op geld van het Europees Sociaal Fonds, maar de Ka mer wil hier meer zekerheid over. Ritzen kreeg steun voor zijn plannen met de studiefinanciering. Met ingang van vol gend jaar wil hij de basisbeurs van studen ten van rijkere ouders fors verlagen. Dat moet uiteindelijk in 1998 ruim zeshonderd miljoen gulden opleveren. Verdere bezuini gingen op de beurzen in de komende kabi netsperiode worden door de WD noodza kelijk geacht en door het CDA niet uitgeslo ten. Eis 13 jaar voor neerschieten agenten weten dat zijn motor mee naar het bureau zou gaan, verander de plotseling de toon van het gesprek. En nu zullen we zien wie hier de baas is, riep hij en trok een zilverkleurig wapen en schoot direct", verklaarden de slachtoffers. Een brigadier werd van dicht bij in het gezicht geschoten. Nu nog is zijn gezichtsvermogen in één oog sterk verminderd en kan hij zijn kaak amper bewe gen. Een hoofdagent kreeg een schot in de rug en mist een stuk van een long. De Heerlenaar zelf overleefde het drama ook ternauwernood. Een derde schot doorboorde zijn borstkas. Een poging tot zelfmoord of gestuntel van een dronkeman? Zelf weet hij zich niets meer te herinneren. Raadsman Th. Hiddema denkt dat hij heeft te maken met de zwartgallige levenskijk van een jongeman, die plotseling agres sief kan worden als hij in het nauw raakt. In 1987 werd hij al eens tot acht jaar veroordeeld omdat hij zijn aanstaande schoonvader doodschoot. Uitspraak over veertien da gen. In de strijd tegen de criminali teit mogen politieambtenaren niet 'vogelvrij' worden. Daarom ook heeft het Openbaar Minis terie in Maastricht gekozen voor een keiharde reactie op de aan slag van 12 augustus op twee agenten in Brunssum. Officier van justitie Pommer verwoordde gisteren die aanpak met een eis van dertien jaar en vier maanden tegen een 30-jari- ge man uit Heerlen. Pommer vindt dat hij de maximale straf heeft verdiend omdat hij tijdens een routine-controle door de agenten zonder aanleiding het vuur op hen heefi geopend. De agenten overleefden slechts als door een wonder de aanslagen. „Ik heb hun altijd willen laten weten dat het niet persoonlijk was bedoeld", mompelde de verdachte. Hij beweerde op nieuw na vragen van vice-presi dent mr. J. Huinen dat hij niet heeft gezien dat de twee man nen die hem aanspraken van de politie waren. De agenten werden door het optreden van de man volledig verrast. „Toen wij hem lieten Film rekent af met mythe over het 'goedeHollandse boerenleven H.Q. H.A.H.? High Quality in huis-aan-huis verspreidingen? Bij InterHolland Verspreiders zorgt een team van inspekteurs samen met meer dan 100 agenten voor een nauwgezette begeleiding en kontrole van uw opdracht. Bel voor een offerte en vraag naar Frans Kolderman. BEL 023-421531 VERSPREIDERS - Huis-aan-huis met effekt. den haag anp „In Europa, in Holland, daar zijn ze rijk. Als je geluk hebt kom je in een casino te werken, waar je met ontwikkelde man nen kunt omgaan", zegt een vriendin van hoofdpersoon Amelia in de film 'Me duele el alma' (Mijn ziel doet pijn). De film van de Stichting Prostitutie Projecten Den Haag moet vrou wen in de Dominicaanse Repu bliek ervan weerhouden om in Nederland als prostituée te gaan werken. Het dramatische verhaal over een vrouw komt volgende maand bij verschillende TV-sta- tions in de Dominicaanse Re publiek op de buis. Het kwam tot stand met subsidie van het ministerie van buitenlandse za ken en wordt vandaag gepre senteerd. Amélia koopt met geleend geld van familie een vliegticket. Met alleen een adres op een briefje van de vriendin komt ze in Nederland achter de ramen terecht. Daar krijgt ze te maken met geweld, verkrachting en de vreemdelingenpolitie. Ze komt er nauwelijks aan toe geld naar huis te sturen. Tegenover de fa milie houdt ze de schijn op. Al leen in een brief aan haar vrien din Carmen lucht ze haar hart. Ze schrijft: „De kamerhuur en het leven zijn hier duur. De mensen zijn hier koud. Het werk is zwaar. Vijf tot tien man nen per dag. Ze zijn heel anders dan ik dacht". Uiteindelijk wordt Amelia als illegaal het land uitgezet en is de droom uit. Maar thuisgeko men houdt ze toch het mooie verhaal over het „rijke leven in Holland" in stand. „Die mythe gaan wij doorbreken", zegt Ce cile Brand, initiatiefneemster van de film. In Nederland werken naar schatting enkele duizenden vrouwen uit de Dominicaanse Republiek als prostituée. Na Co lombiaanse vrouwen zijn ze daarmee de grootste groep. Vol gens Brand komt slechts een klein deel met vrouwenhandel in aanraking. „De gevallen waarbij het paspoort wordt af genomen en Ijet pistool op het hoofd wordt gezet, zijn te tel len." De meeste vrouwen gaan naar Nederland met de bedoe ling om als hoer te werken en geld te verdienen voor hun fa milie. Maar dat „het leven" hier veel harder is, weten ze niet. „Ze schrikken zich dood als ze in Den Haag belanden en hier hun land gaat dat allemaal veel De film moet vrouwen uit de Dominicaanse Republiek ervan weerhouden om in Nederland als prostituée te gaan werkenfoto anp karel zwaneveld mooie jurken en versieren ze wekkend en onwerkelijk beeld vijftig landgenoten half naakt gemoedelijker. Daar heb je de mannen." van de vreemdelingenpolitie ciubSi verschijnen de vrouwen In de film wordt een afschrik- neergezet, die met een storm ram bij illegale hoeren binnen valt en hen oppakt. Dat over trokken beeld wordt volgens Brand bewust geschapen. „Op die manier komt het wel bij de mensen aan. Als we een afge zwakt verhaal vertellen, heeft dat alleen maar aanzuigende werking." In de Dominicaanse Repu bliek steunt een aantal hulpver leningsorganisaties het project. Mensen kunnen daar ook te recht voor opvang. Als de film aanslaat, overweegt de Haagse stichting een dergelijke film te maken voor Oosteuropese lan den, waar vandaan de laatste ja ren steeds meer vrouwen naar Nederland komen. Brand verwacht dat het dra matische verhaal in de Domini caanse Republiek over het alge meen hard zal aankomen. „Ook als vrouwen terugkeren en hier verschrikkelijke dingen hebben meegemaakt, zullen ze vertellen dat het een paradijs is." Heel wat moeders zullen met hun neus op de feiten worden ge drukt over wat hun dochter in Nederland heeft gedaan en meegemaakt. „Maar het is tijd om het zwijgen te doorbreken. Zij weten eigenlijk ook wel dat hun kind hier geen serveerster achter de ramen zien zitten. In

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5