Breed verzet tegen verder korten WAO Binnenland Oude fietsen voor Oekraïne 'Ik vroeg die jongens 'm een pak slaag te geven' Wiegel krijgt een zware kluif aan mammoetfusie KLOZ/VNZ André al zo vaak beroofd en nu kan opeens alles9 Bij faillissement gaan pensioenrechten voor 2 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappeli|le Per Handtekeningen tegen euthanasiewet den haag De Nederlandse Patiënten Vereniging heeft gisteren 210.000 handtekeningen aangeboden aan de voorzitters van de Eerste Kamercommissies voor justitie, binnenlandse zaken en volksgezondheid. De handtekeningen zijn gezet door mensen die principiële bezwaren hebben tegen de wettelijke regeling van euthanasie en hulp bij zelfdoding. De Tweede Kamer heeft de desbetreffende wetswijziging in februari al aangenomen; de Eerste Kamer moet zich er nog over uitspreken. Tot 1 juli tijd om auto om te bouwen den haag Niet tot 1 april, maar tot 1 juli krijgen mensen die ten onrechte met een grijs kenteken rondrijden, de tijd om hun wa gen te laten ombouwen. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren besloten. De Kamer aanvaardde het wetsvoorstel voor de Belas ting op Personenauto's en Motorfietsen (BPM). Die wet stelt scherpere normen aan bestelauto's met een grijs kenteken. Als een eigenaar voor 1 juli de geblindeerde zijruiten vervangt en weer een achterbank in zijn wagen laat zetten, krijgt hij geen na- heffing van de belasting. Aantal uitkeringen WAO gestegen zoetermeer» Het aantal uitkeringen wegens arbeidsongeschikt heid (WAO/AAW) is in september gestegen met 1.400 tot in to taal 917.800. Dat heeft de Sociale Verzekeringsraad (SVR) giste ren bekendgemaakt. Het aantal nieuwe uitkeringen was 8.900, het aantal dat werd beëindigd 7.500. Eind september ontving 10,6 procent van de beroepsbevolking een WAO of AAW-uitke- ring. Het aantal WW-uitkeringen steeg met 4.000 naar 282.000. Dat zijn er 70.000 meer dan een jaar eerder. In september ont ving 5,6 procent van de mensen die verzekerd waren tegen werkloosheid een uitkering. Schippers verwerpen voorstel Albeda Rotterdam Het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart (CBRB) heeft bemiddelaar Albeda laten weten zijn ontwerp-con- venant te verwerpen. Juist aan het grootste probleem een structurele overcapaciteit in de binnenvaart gaat Albeda voorbij, zo vinden deze zelfstandige schippers. Zij zijn de eer sten die reageren op het voorstel van Albeda. De schippersbon- den bepalen deze week hun standpunt. Op 26 november gaan de partijen weer rond de tafel zitten. Kamer hekelt voorstel CDA-voorman Het voorstel van CDA-fractievoorzitter Brinkman om de uitkering van sommige bestaande WAO'ers alsnog te kor ten, is in de Tweede Kamer met irritatie ontvangen. PvdA, WD en D66 voelen er niets voor. Staatssecretaris Wallage van sociale zaken zegt 'ongelukkig' te zijn met de uitspraken van de CDA-voorman. den haag gpd-anp De CDA-voorman stelde maan dagavond voor de WAO op nieuw te wijzigen. Daarbij zou den bestaande gevallen niet moeten worden ontzien. Het CDA zal dit vandaag inbrengen als de Kamer de voorstellen van de parlementaire^ enquête be spreekt. De commissie-Buurmeijer wil dat mensen die voor meer dan tweederde zijn afgekeurd nog zeventig procent van hun laatst verdiende loon krijgen. Voor al le andere arbeidsongeschikten moet de WAO als opvang wor den afgeschaft. CDA-fractielei- der Brinkman wil verder gaan en stelt voor de hoogte van de uitkering afhankelijk te maken van het aantal jaren dat een ar beidsongeschikte heeft gewerkt. Brinkman breekt daarmee de discussie over de WAO weer open. Staatssecretaris Wallage (PvdA) is daartegen. Hij vindt dat er geen nieuwe onzekerheid mag worden opgeroepen bij de groep WAO'ers die nu vanwege de nieuwe WAO opnieuw ge keurd moet worden en een heel ander perspectief heeft dan in het verleden het geval was. Hij riep Brinkman gisteren voor de NCRV-radio op 'standvastig' te zijn. „Probeer het beleid dat je hebt ingezet goed uit te werken en voorkom dat mensen op nieuw in onzekerheid gestort Oudere houdt in zorgcomplex toch recht op huursubsidie den haag »,jan kuys Ouderen die in woonzorgcom plexen wonen, houden toch recht op huursubsidie. Een daarover door PvdA'er Van Ot- terloo ingediende motie kreeg gisteren in de Tweede Kamer een grote meerderheid. Alleen WD en Centrumdemocraten stemden tegen. De kwestie kwam enkele weken geleden al aan de orde in de Tweede Ka mer. Vooral de regeringsfrac ties uitten toen grote bezwaren tegen het wegvallen van het recht op huursubsidie. Ook onder ouderen ontstond grote ongerustheid. Zij zouden de extra kosten moeten betalen uit hun eigen vermogen. De meerderheid van de kamer n nam daarmee echter geen ge noegen en koos gisteren voor handhaving van het recht op huursubsidie. worden", aldus Wallage. PvdA-woordvoerder Leijnse noemt de CDA-fractievoorzitter 'een slecht verliezer'. Het CDA stemde er immers afgelopen voorjaar mee in onder dreiging van een kabinetscrisis de be staande gevallen te ontzien. Leijnse noemt het 'bestuurlijk onverantwoordelijk' de wet nu opnieuw te wijzigen. Ook de WD is de handelswij ze van Brinkman in het verkeer de keelgat gekozen. Volgens WD-woordvoerder Linschoten maakt Brinkman met dit soort uitspraken zichzelf en de poli tiek 'volstrekt ongeloofwaardig'. CNV-voorzitter Westerlaken noemt de voorstellen van het CDA 'hypocriet'. Ze staan vol gens hem haaks op het CDA- verkiezingsprogramma waarin gepleit wordt voor het overdra gen van de werknemersverzeke ringen aan de sociale partners. „Brinkmans voorstellen hebben niets met de sociale zekerheid te maken. Dit is het veroorza ken van onrust die nergens toe dient", aldus Westerlaken. De FNV vindt de uitspraken van Brinkman zoals gisteren ge meld 'onbehoorlijk en onzorg vuldig'. De vakbeweging wil, net als de PvdA, het effect van de huidige wetgeving afwachten. Daarin gelden lagere uitkerin gen voor nieuYve WAO'ers. Bo vendien wordt er strenger ge keurd. Rotterdam Een bemanninglid van het Russiche visver- werkende schip Anatoli Kahlin staat tussen tientallen tweedehands fietsen. De fietsen worden door de beman ning van het schip gebruikt voor de handel en voor eigen vervoer. Of ze daar komen, is de vraag want Anatoli ligt al drie maanden aan de ketting in de Rotterdamse Waalha ven. De eigenaar, de Oekraïnse staat, weigert namelijk een schuld van 3,5 miljoen dollar aan een schuldeiser uit het voormalige Joegoslavië te betalen. De 197 beman ningsleden van Anatoli raken door hun geld en voorraden heen. Een aantal probeerde gisteren aan te monsteren bij het Russische schip Ivanov om zo terug te keren naar hun vaderland. foto anp paul stolk In najaarsnota geen meevaller van belastingen DEN HAAG ANP Er is dit jaar geen sprake van echte belastingmeevallers. Dat staat in de najaarsnota, een ver trouwelijk stuk van minister Kok van financiën, waarin de ramingen van de rijksbegroting 1993 met de reële resultaten over dit jaar worden vergeleken. Tijdens de financiële be schouwingen in de Tweede Ka mer werd ruim een maand gele den uitvoerig over de besteding van een eventuele belasting meevaller gedebatteerd. Kok was toen al weinig opti mistisch. Volgens hem waren de hoge ramingen het gevolg van een verandering van de in- ningssystematiek. Die zorgt er voor dat het geld weliswaar sneller binnenkomt, maar niet dat er meer binnenkomt. Sleepboten liggen bij supertanker rotterdam/u mui den anp Twee sleepboten van het Rot terdamse bergingsbedrijf Smit Marine liggen sinds gisteravond bij de stuurloze Griekse super tanker Olympic Breeze. Er is nog geen opdracht gegeven de tanker te slepen. Dat is vandaag meegedeeld door een woord voerster van Smit Marine. De sleepboten Smit-IJoyd 121 en 122 wachten op instructies van de rederij van de Olympic Breeze. De bemanning van de supertanker tracht nog steeds met eigen middelen de motoren van het schip te repareren en weer op gang te krijgen. De tanker heeft circa 250.000 ton ruwe olie aan boord. Ter Beek: Niet méér soldaten naar Bosnië' den haag anp Voor het toezien op de naleving van een eventueel vredesak koord in Bosnië-Hercegovina zal Nederland niet meer troe pen beschikbaar stellen dan nu in het voormalige Joegoslavië aanwezig zijn of aan de Vere nigde Naties zijn toegezegd. Mi nister Ter Beek van defensie zei dat gisteren in de Tweede Ka mer bij een debat over de uit zending in januari van Ï.IOO extra militairen, een bataljon van de luchtmobiele brigade met ondersteunende eenheden. De Tweede Kamer gaf Ter Beek daarvoor het groene licht. In totaal zullen er volgend jaar ongeveer 2.100 Nederland se-militairen in het voormalige Joegoslavië zijn. Ter Beek zei niet te weten hoe daaraan, ge zien de lopende herstructure ring van de Nederlandse krijgs macht, nog extra mensen aan toegevoegd zouden kunnen worden. Kamer niet voor bouw van nieuwe kerncentrales den haag gpd Bij de kabinetsformatie moet niet besloten worden tot de bouw van nieuwe kerncentra les. Dat zeggen PvdA, WD en D66 in reactie op de studie van het kabinet, die deze week ver scheen. CDA-woordvoerder Lansink ziet de uitgebreide stu die juist als steun in de rug voor zijn pleidooi voor nieuwe cen trales. In de studie wordt gecon cludeerd dat de bouw van veili ge centrales mogelijk is. Ook het afvalprobleem is oplosbaar. Eis van 15 jaar voor opdracht liquidatie Wiegel gaf gisteren een persconferentie in het Friese provinciehuis. foto anp m sandburg leeuwarden/utrecht anp „Een geducht onderhandelaar", zeggen de apothekers. „We ho pen goede zaken met hem te doen. Hij kent Den Haag en de bestuursperikelen zeer goed", zeggen ze bij het ministerie van volksgezondheid. Hans Wiegel, nu nog commissaris van de ko ningin in Friesland, per 1 febru ari voorzitter van de particuliere ziektekostenverzekeraars, KLOZ, krijgt een zware kluif aan de mammoetfusie tussen zie kenfondsen en particuliere ver zekeraars. Samen zijn ze goed voor veertien miljoen verzeker den. De ziekenfondsen hebben een omzet van 14,5 miljard gul den, de particuliere ziektekos tenverzekeraars een omzet van 5,8 miljard. Verder gaat er uit de Algemene Wet Bijzondere Ziek- tekostenpot nog eens 22,5 mil jard gulden naar de ziektekos tenverzekeraars. Bij elkaar: 42,8 miljard gulden. Wiegel denkt dat er met zijn nieuwe functie (drie dagen per week) nog wel tijd is voor wat adviseursklusjes. Hij heeft een overeenkomst voor vier jaar die met nog eens vier jaar kan wor den verlengd. Volgens KLOZ en VNZ is de voorgenomen fusie een „vanzelfsprekend gevolg" van de grote veranderingen in de gezondheidszorg. Er komen steeds meer grote samenwer kingsverbanden die streven naar meer marktgericht werken en kostenbeheersing. VNZ-voorzitter Weijers is niet bang dat door de fusie het soci ale karakter van de zieken fondsverzekering zal worden aangetast. Niemand mag name lijk worden buitengesloten van gezondheidszorg. De vakbon den zijn gisteren op de hoogte gesteld van de voorgenomen fu sie. Bij de VNZ werken 123 mensen en bij het KLOZ (exclu sief de daaraan gelieerde stich tingen) 65. arnhem gpd Omdat een uit Breda afkomsti ge assistent-accountant het aan stok kreeg met een mede-aan deelhouder van een Golden Ten-casinoketen in Duitsland over een bedrag van 500.000 gulden, moest de laatste dood. Twee uit Nijmegen en Ooster hout afkomstige portiers van een van de casino's werden daarvoor ingehuurd en namen „de bloedige" liquidatie op zich. De beloning die hen daarvoor in het vooruitzicht was gesteld bedroeg 30.000 gulden per man, een vaste baan bij een van de casino's en een percentage van de maandelijkse opbrengst. Zover is het echter niet geko men. Door de oplettendheid van een voormalige politieman in het Belgische Kalmthout werd de moord in ruim twee weken tijd opgelost. Gisteren stonden de moordenaars en de accountant (wegens uitlokking) in Arnhem terecht. De Arnhem se officier van justitie mr. J. Wi- arda eiste tegen de mannen die het karwei hadden uitgevoerd, twaalf jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De man uit Breda hoorde vijftien jaar on voorwaardelijk tegen zich eisen. Het slachtoffer was een 51-ja rige Zeeuwse zakenman die- zich in België had gevestigd. De man. die financieel betrokken was bij de Golden Ten-casino's, was volgens justitie „bepaald geen lieverdje". Hij wordt ervan verdacht de fiscus en bedrijfs verenigingen in Zeeland voor een totaal bedrag van 45 mil joen gulden te hebben opge licht. Tijdens de behandeling van de strafzaak erkende het tweetal volmondig de moord te hebben gepleegd. In een park in Breda kregen zij enkele dagen na de moord een deel van hun belo ning overhandigd. Twee weken later kreeg justi tie al een vinger achter de zaak. De politie in Huissen werd door de Belgische collega's gevraagd een 29-jarige inwoner van Oos terhout eens te vragen waarom zijn auto in de nacht van de moord in Kalmthout was gesig naleerd. Een voormalige politie man uit Kalmthout, die 's avonds zijn hond uitliet, had het nummer van de auto name lijk genoteerd omdat die hem was opgevallen. Daarop kwam ook de op drachtgever in het vizier van het Openbaar Ministerie. Omdat het tweetal een grote angst voor hem had durfden zij hem bij de eerste verhoren niet met name te noemen en hielden zij het op 'Mister X'. Toen zij het uitzicht loze van hun positie inzagen kwam de naam van de zaken man uit Breda boven drijven. Na zijn arrestatie legde hij tij dens de verhoren een bekente nis af. Tijdens de rechtszaak herriep hij zijn verklaringen. Van uitlokking tot moord was volgens hem geen sprake. „Ik heb de jongens alleen gevraagd hem eens een flink pak slaag te geven om hem tot de orde te roepen. Een arm en een been breken en dan een half jaar naar een revalidatiecentrum De Arnhemse rechtbank doet op 30 november uitspraak. Het broeit in de Indische Buurt in Amsterdam na moord op sigarenwinkelier amsterdam gpd Het broeit in de Amsterdamse Indische Buurt, tien dagen na de moord op si garenwinkelier André Hartman. Twee bewoners hebben een buurtwacht op gericht, waarmee ze door straten pa trouilleren, een sigarenwinkelierster laat zich door klanten en kennissen bewaken. Even dreigde een oproer op de buurtvergadering die politie en stads deelbestuur gisteravond hadden be legd, toen de bestuurders de aanwezi ge televisieploegen de zaal uit wilden sturen. Maar het geroep om-'vrijheid van de pers' van de aanwezigen die in groten getale de zaal dreigden te verla ten had succes: de camera's mochten blijven. De tweehonderd bewoners, die voor een grotere opkomst zorgden dan deelraadsvergaderingen ooit hebben getrokken, waren opmerkelijk eensge zind in hun afkeuring van „racistische intriganten die ons voor hun karretje willen spannen." Een lid van de Cen trumpartij '86 die het woord wil voe ren, wordt weggehoond. Er ging een schok door de buurt na de laffe moord op de populaire siga renwinkelier. De zestiende overval be gin november op zijn winkel werd de sigarenhandelaar in de Molukken- straat uiteindelijk fataal. Hartmans weduwe en dochter laten tijdens de vergadering weten dat ze bedanken „voor de steun uit de buurt." Het wijkteam Balistraat, 67 man sterk, heeft 20 rechercheurs op de moord gezet. De dader is spoorloos. K. Salijn, die de man zag wegvluchten, is boos op de politie. „Ik heb hem ge volgd tot de Kramatweg, maar in plaats van er achteraan te gaah wilden ze eerst mijn naam en adres noteren." Wijkteamchef D. Ten Boer zei de fel le kritiek van de bewoners van de afge lopen dagen met moeite te hebben weggeslikt. Maar meer mensen de straat opsturen, waar veelvuldig om wordt geroepen, is volgens de hoofdin specteur „een schijnoplossing. We kie zen voor de aanpak van de criminali teit bij de oorzaak, dan kun je niet zo veel mensen op straat laten surveille ren." De Indische Buurt is volgens de poli tiechef „redelijk veilig" inet zelfs een gemiddeld lagere criminaliteit dan in andere Amsterdamse wijken. Er zijn „drie vier" overvallen per maand. In de zestien stadsdelen en binnenstad samen zijn dat er samen 300 per maand. Buurtbewoners zoals Cees de Jong en Wim Lubberssen nemen daar geen genoegen mee. De jong heeft een belo ning van 10 mille uitgeloofd voor de gouden tip, een plaatselijke anonieme zakenman heeft er nog eens 5.000 bij gedaan. Onder leiding van Lubberssen wordt binnenkort gepatrouilleeerd door de straten, in groepjes van drie. Ongewapend, want de politie duldt „onder geen voorwaarde knuppels of andere bewapening." De groep wil „vooral preventief werk doen." De Indische Buurt is een relatief ar me volkswijk, waar 28 procent van de beroepsbevolking werldoos is. „Maar de criminaliteit is geen probleem van ons, dat is van heel Nederland", zegt H. Egmond tegen de bestuurders, „Daar kunnen jullie op jullie niveau toch niets aan doen behalve wat nutteloze stadswachten sturen." „We zijn be perkt in onze middelen", zegt deel raadvoorzitter S. Steinmetz, „maar ook de kleine dingen zijn belangrijk." Bewoner S. Dahar, Indiër van geboorte en naar eigen zeggen een vriend van Hartman, is woedend. ,,André is in 12 jaar zo vaak beroofd. Nooit heeft hij steun gekregen om zijn bedrijf te kun nen verhuizen naar een veiliger plek, niemand heeft ooit iets gedaan. Nu kan er opeens van alles. Wat een schertsvertoning. Nu kunnen we wachten to zijn vrouw en kinderen ook naar de bliksem gaan." Weduwe A. Hartman en dochter Marjolijn doen maandag de zaak weer open. „Ze ho pen dat iedereen weer komt voor z'n lotto, krantje en sigaretten", zegt hun vriendin. Conclusie bond na arrest Hoge Raad: houten anp Als een bedrijf failliet gaat, moet eerst het pensioengeld voor de werknemers veilig worden ge steld. Pas daarna moet het geld dat de belastingdienst en de be drijfsvereniging noe tegoed hebben, aan de beurt komen. Dat concludeert de Unie BLHP, de vakbond voor middel baar en hoger personeel, op grond van een arrest van de Ho ge Raad. De vakbond behartig de de belangen van een werk neemster van de failliete Kok Groep Nederland BV. Volgens de Unie BLHP heeft de uitspraak gevolgen voor alle werknemers die door een cura tor ontslagen worden. Werkne mers die in het zicht van het faillissement een andere baan nemen, vissen daarentegen achter het net. Volgens de Unie BLHP zal de uitspraak van de Hoge raad verstrekkende gevol gen hebben voor veel andere faillissementen. Sinds 1987 is een werkgever wettelijk ver plicht om een werknemer, die voor de pensioendatum uit dienst treedt, een pensioen mee te geven dat een bepaald per centage bedraagt van het laatst genoten inkomen. Bij zo'n tus sentijds ontslag is in veel geval len te weinig pensioenpremie afgedragen, omdat in het verle den premie is betaald over een lager salaris dan het laatste sala ris van de betreffende werkne mer. Als een onderneming failliet gaat. moet de curator dus een tors bedrag vrij maken om de pensioenen „af te financieren". Als de bedrijfsvereniging en de fiscus als schuldeisers voorrang zouden krijgen, zouden de voormalige werknemers te zij ner tijd dus minder pensioen gaan ontvangen. Bij de Kok Groep moest ongeveer 900.000 gulden aan pensioenen worden afgefinancierd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3