De grote leider met de bom Wie vecht in Bosnië tegen wie? Afscheid van vrouwtje Maij Feiten &Meningen Tribunaal moet baanbrekend werk doen WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 Noordkoreaanse dictator Kim II Sung bouwt eigen gevangenis van leugens maanden nadat Kim II Sung weer een geheim bezoek aan Moskou had gebracht om Sta- lins goedkeuring te krijgen voor een document met de titel Pre ventie/Aanvalsplan van het Ko reaanse Volksleger. Maar uitein delijk zou China de troepen stu ren die tegenwicht moesten bieden voor de militaire steun van de Verenigde Staten aan Zuid-Korea. Gedurende een groot deel van zijn carrière speelde Kim II Sung de twee communistische grootmachten tegen elkaar uit om er zijn eigen voordeel mee te doen. Na de oorlog lanceerde hij een reeks zuiveringen om zijn machtsbasis te versterken. En met de dood van Stalin in 1953 mat hij zich de titel Suryong aan, oftewel Grote Leider. Met steun van China en de Sovjetu nie werden enorme industriële projecten opgezet en lange tijd deed Noord-Korea het beter dan het zuiden. Pas in de jaren zeventig oversteeg het Zuidko- reaanse inkomen per hoofd van de bevolking dat van het noor den. Cultus Een groot deel van het Noord koreaanse nationale inkomen wordt opgeslokt door de cultus rond Kim II Sung. Steden en dorpen worden gesierd door zo'n 50.000 marmeren en gra nieten standbeelden van de Grote Leider. Het museum van de Koreaanse revolutie in de hoofdstad Pyongyang telt 95 za len met in totaal vijf kilometer tentoonstellingsruimte, waarin de prestaties van de Grote Lei der worden verheerlijkt. De vie ring van zijn tachtigste verjaar dag heeft waarschijnlijk ruim anderhalf miljard gulden ge kost. Kim heeft een sterk gecentrali seerd partij-systeem opge bouwd, burgers in verschillende 'categorieën van betrouwbaar heid' ingedeeld en tienduizen den politieke gevangenen naar concentratiekampen gestuurd. Zijn regime houdt zelfs de maagdelijkheid of seksuele acti viteit van vrouwelijke burgers in de gaten: verplicht lichamelijk onderzoek wordt uitgevoerd op het werk en telkens wanneer een vrouw van woonplaats ver andert. De niet-aflatende ideo logische propaganda heeft veel weg van een nationale hersen spoeling. Het land is hermetisch afgesloten voor nieuws uit het buitenland. Geliefde Leider De cultus waarin Kim II Sung, zijn ouders en zijn grootouders worden vergoddelijkt, omvat ook zijn in 1942 eerstge boren zoon Kim Jong II, die sinds het begin van de jaren ze ventig de eretitel van Geliefde Leider draagt. Maar sinds de ineenstorting van het communisme is Kim II Sung een eenzaam man. In augustus 1992 kondigde zijn laatst over gebleven bondgenoot China de normalisering van de diploma tieke banden met Zuid-Korea aan. Voormalige vrienden van Kim zijn 'keizer' Bokassa in Centraal Afrika, Mobutu in Zaï re, Idi Amin in Uganda, Gaddafi in Libië en Ceausescu in Roe menië. De meesten van hen zijn afgezet of in diskrediet geraakt. De meest prominente vriend die hij nog over heeft, is koning Sihanouk van Cambodja, die een residentie heeft in Py ongyang. Waarschijnlijk weet Kim II Sung niet precies hoe slecht het er met zijn land voorstaat. Finan cieel staat Noord-Korea sinds het wegvallen van de steun uit China en de'voormalige Sov jetunie aan de rand van de af grond. De feiten zijn echter zo in tegenspraak met het ziekelijk opgeklopte beeld dat Kim heeft gecreëerd, dat het hoogst on waarschijnlijk is dat iemand hem de werkelijke feiten durft te presenteren. Kim II Sung heeft zijn eigen ge vangenis van leugens gebouwd met muren van vergrotende spiegels. Overal waar hij kijkt, staart de Grote Leider naar hem terug. Al zijn onderdanen dra gen buttons met zijn gezicht en de skyline van Pyongyang wordt gedomineerd door een 27 meter hoog bronzen standbeeld van de Suryong. Maar nu begint al les te vervagen en het enige dat Kim nog heeft, is zijn vinger op cfè nucleaire knop. De leugen heeft een monsterlijke padde- stoelvorm aangenomen. VERTALING: MARGREET HESLINGA Veel vrienden heeft Kim II Sung niet meer in het buitenland. Koning Sihanouk van Cambodja archieffoto bij een bezoek aan Pyongyang is een van de weinigen. Zijn bescheiden rol in de ver zetsbeweging werd later onder Sovjetleiding opgeblazen om hem te presenteren als de alge hele leider van anti-Japanse ac tiviteiten en daarmee de meest geschikte man om het land te leiden. Maar kort na de Tweede Wereldoorlog was hij nog in een machtsstrijd verwikkeld. Pas na een geheime reis naar Moskou in 1946 kreeg hij de officiële steun van Jozef Stalin. In sep tember 1948 werd hij de leider van de Democratische Volksre publiek Korea. Geheim bezoek Op 15 juni 1950 viel Noord-Ko rea het zuiden binnen, vier Kolonisatie Vaderlandsliefde is altijd Kim II Sungs motto geweest. Hij werd De 'grote leider' van Noord-Korea, Kim II Sung. archieffoto ap hier op een foto ap Kim II Sung is een volleerd leugenaar. Een van zijn bekendste leugens betreft zijn pro gramma voor de ontwikkeling van kernwapens. Noord-Korea dacht het IAEA (Interna tionaal Atoomagentschap) om de tuin te kunnen leiden en gaf daarom enkele jaren ge leden toestemming voor de inspectie van zijn kernfaciliteiten. Maar Kim onderschatte de moderne controletechnieken. Gewapend met informatie van Amerikaanse spiona- gesatellieten stelde het agentschap lastige vragen over twee locaties die Kim had willen verbergen. Om een ontmaskering te voorkomen, weigert Noord-Korea nu het non- proliferatie verdrag te ondertekenen. LONDEN THE INDEPENDENT De onwaarheden waarop de communistische samenleving berust, dóórdringen het hele land. Alles in Noord-Korea maakt deel uit van de grote leu gen van de verhalen waarin Kim II Sung wordt verheerlijkt als een 11-jarige guerrillaleider, tot de economische statistieken van de regering, die tot voor kort nog beweerde dat Noord- Korea onder de vaderlijke lei ding van Kim II Sung de meest efficiënte rijstproducent ter we reld was. Allemaal leugens.op een onge kend grote schaal. Rijst wordt naar bevriende Afrikaanse lan den gestuurd als een teken van de Noordkoreaanse gulheid, terwijl er in eigen land voedsel- rellen zijn en het nationale rant soen is teruggeschroefd tot twee maaltijden per dag. Al ruim veertig jaar lang zwoegt het Noordkoreaanse volk op een haast nobele manier om de niet-aflatende aanbidding van de Grote Leider te schragen. Toch heeft de psychotische Noordkoreaanse versie van de werkelijkheid iets giftigs. Het grootste verraad van Kim II Sung is, dat hij in werkelijkheid met voeten treedt wat hij altijd beweert te behartigen: het wel varen van het Koreaanse volk. geboren in 1912, twee jaar na dat Japan met de kolonisatie van Korea begon. Hij vluchtte naar China en vocht enige tijd met anti-Japanse guerrilla's on der Chinese leiding. Uit onlangs in China ontdekte documenten blijkt dat Kim II Sung zich in 1931 aansloot bij de Chinese Communistische Partij. In 1940 stond hij als guerrillaleider met de codenaam 'Tijger' op een lijst van door het Japanse leger gezochte activisten. Later dat jaar vluchtte hij naar de Sov jetunie om pas in september 1945 naar Korea terug te keren op een Sovjetschip dat het noordelijke deel van het land kwam 'bevrijden'. BUDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA De Bosnische president Alija Izetbegovic gaat de Kroatische Serviërs steunen in hun eis voor een onafhankelijke staat. Hij doet dat als een reactie op de steun van Kroatië aan Bihac, een moslimenclave in het noordoosten van Bosnië. Bihac heeft zich enkele weken geleden onafhankelijk verklaard uit on vrede met het beleid van de Bosnische regering. Bihac kan niet alleen rekenen op de steun van Zagreb. Ook met Belgrado onderhoudt het 'ministaatje' goede betrekkin gen. De enclave is zowel door Kroatië als Servië officieel er kend. De reden voor deze harte lijke steun is simpel: de onaf hankelijkheid van Bihac ver zwakt het Bosnische kamp en dèar hebben zowel Serviërs als Kroaten belang bij. Tot zover is het nog te volgen. Maar wat öp het eerste gezicht simpel lijkt, maakt deel uit van een onontwarbare kluwen plaatselijke allianties en vijand schappen. De situatie is langza merhand zo complex geworden, dat militaire waarnemers in het veld alleen nog maar kunnen afwachten wie vandaag tegen wie vecht. Om nog maar te zwijgen over hoe een en ander ooit aan de onderhandelingsta fel moet worden opgelost. Neem Bihac. Tot enige tijd gele den werd dat gebied belegerd door aan de ene zijde de Bosni sche Serviërs, terwijl van de an dere kant af en toe mortiergra naten uit Krajina, het door Ser viërs bezette gebied in Kroatië, op de hoofden van inwoners neerkwamen. De moslims kon den rekenen op de steun van de Bosnische troepen en van de HVO, de strijdkrachten van de Bosnische Kroaten. Sinds de onafhankelijkheidsver klaring is de situatie veranderd. Nu vechten moslims die de re gering in Sarajevo steunen te gen moslims die Fikret Abdic, de politieke leider van Bihac, aanhangen. Abdic kan nog steeds rekenen op steun van de HVO. Daarnaast zijn er ook al Servische troepen aan zijn zijde gesignaleerd. Sinds een dik half jaar zijn de Kroaten en moslims, oorspron kelijk bondgenoten in de oor log, in grote delen van de rest van Bosnië met elkaar in oorlog. In Midden-Bosnië kunnen de Kroaten daarbij rekenen op de materiële steun van de Serviërs. Als de Kroaten zich moeten te rugtrekken, doen ze dat vaak op Servisch grondgebied. Kroati sche soldaten worden in Servi sche ziekenhuizen verpleegd en in sommige gevallen ondersteu nen de Servische troepen een Kroatisch offensief met artille rie. Heel anders is daarentegen de situatie in Mostar, waar enkele tienduizenden moslims zich manmoedig weren tegen de Kroatische politiek van etnische zuivering in Hercegovina, een gebied waar radicale Kroaten onder leiding van Mate Boban al vorig jaar een onafhankelijke staat hadden uitgeroepen. Dat de in een volkomen aan puin geschoten deel van Mostar verschanste moslims nog over leven, is een wonder dat ze me de danken aan de Serviërs, die hen via smokkelwegen van wa pens voorzien. Dat de moslims niet alleen in Mostar, maar ook elders wapens van de Serviërs kopen, is een publiek geheim. Ondanks de vijandelijkheden tussen Kroaten en moslims in midden-Bosnië en Mostar zijn er nog steeds plekken waar bei de groepen zij aan zij strijden. Tot voor kort was dat het geval in Sarajevo. Ook in het noord oosten van Bosnië vechten moslims en Kroaten nog steeds samen. In de buurt van Brcko proberen ze gezamenlijk stand te houden tegen een van de laatste Servische offensieven. Bij Brcko loopt de corridor die de Krajina en de Servische ge bieden in het westelijk deel van Bosnië verbindt met het moe derland. Het is een smalle strook, niet veel meer dan een weg en wat land eromheen, die de Serviërs proberen te verbre den. Bondgenootschappen worden in Bosnië gevormd zoals ze uit komen en die tactiek geldt ook voor de regeringen in Zagreb en Belgrado. Terwijl de Kroaten in Bosnië nauwelijks nog tegen de Serviërs vechten'en beide partij en het eigenlijk eens zijn over de verdeling van het Bosnische terrein, gaat de oorlog tegen de Serviërs in Kroatië gewoon door, zij het minder hevig. En terwijl de Kroatische president Tudjman in Bosnië opsplitsing van de republiek voorstaat, ver zet hij zich met alle macht te gen de onafhankelijkheid van Krajina. Voor de Kroatische regering is het voorstel om de oorlog in Bosnië samen met de kwestie Kosovo en de gevechten in Kroatië op een algemene Joego slavische vredesconferentie aan de orde te stellen, dan ook een gecompliceerde kwestie. Want op zo'n conferentie zal onge twijfeld het principe gaan gel den dat gelijkluidende proble men op gelijke manier moeten worden opgelost. En dat betekent dat tegenover een eigen Kroatische staat in Bosnië een eigen Servische staat in Kroatië staat. En dat is nog steeds uitgesloten. ROTTERDAM PIM FORTUYN MEDEWERKER Nog even en het land is verlost van vrouw tje Maij. Naar goede CDA-tradities wordt de minister van Verkeer en Waterstaat niet ontslagen maar vanwege wanbeleid en ver regaande incompetentie weggepromoveerd naar waar ze vier jaar geleden vandaan kwam: het Europees Parlement. Mevrouw Maij heeft vier jaar lang veel gewild en vooral van alles geroepen, maar weinig of niets gerealiseerd. Het was haar opzet de politiek te verlevendigen en te verbeteren, het resultaat is een serie proefballonnen die door haar collegae keer op keer werden doorgeprikt. Als het niet in het kabinet was, dan wel in de kamer. Haar zwanezang is intussen niet zonder ge vaar. In de aanleg van de Betuwelijn heeft zij zich vastgebeten als een terriër. Ze heeft zich voorgenomen in ieder geval iets achter te laten en dat is de Betuwelijn geworden. Voor haar een gevecht op leven en dood, de enige kans om niet helemaal vergeten te worden. De discussie rond de aanleg van de Betuwe lijn is inmiddels zo sterk gepolariseerd, met name door het optreden van mevrouw Ma ij, dat kritische vragen niet meer kunnen worden gesteld en alternatieven niet meer serieus worden genomen. De vraag öf we de Betuwelijn eigenlijk wel nodig hebben is in dit verband verworden tot een onbe hoorlijke vraag. En toch, we beschikken over een uitstekend alternatief. Twee zelfs. We zouden samen kunnen werken met Antwerpen en de Belgische spoorwegver binding zodanig gezamenlijk verbeteren dat deze geschikt is voor Antwerpen en Rot terdam. Beter nog is het om de Rijnvaart te verbeteren en een multi-modaal overslag bedrijf te bouwen in Duisburg. Zetten we de boel zonodig in Duisburg op de trein. Nauwelijks tijdverlies en een aardige stimu lans voor de kwakkelende Nederlandse bin nenvaart. De Rijn is nog lang niet vol en het scheelt de schatkist een aantal miljarden. Econo misch valt voor deze oplossing ook veel te zeggen. Het moet maar eens afgelopen zijn met die subsidies op overslag en vervoer. Zo wordt het nooit een normale bedrijfstak en blijft de gemeenschap betalen voor iets wat gewoon in de prijs van produkten tot uitdrukking moet komen. Vervoer en over slag kosten geld en het is van de gekke om dat direct of indirect te subsidiëren. De mil jarden verslindende Betuwelijn zal nimmer ook maar enigszins kostendekkend worden. Daar is de lijn te kort en te duur voor. Maar goed, er zijn andere motieven aan te voeren voor zo'n Betuwelijn. Psychologi sche bijvoorbeeld. Er kan een aantrekkende werking uitgaan van zo'n groot project. De Deltawerken waren ten slotte ook niet ren dabel in de strikt economische betekenis van het woord, maar hebben wel een enor me uitstraling gehad in binnen- en buiten land. Vraagtekens rond beoordeling misdaden in voormalig Joegoslavië DEN HAAG GUS SCHREUDERS Het heeft de bedrijfstak waterbouw een enorme technologische sprong bezorgd en, wat wel zo belangrijk is, menige order in binnen- en buitenland. Voorts had het land iets om uitermate trots op te zijn. Dat is een nauwelijks te onderschatten psychologische factor die in een wat depressieve tijd als de onze enorm stimulerend kan werken en tal van nieuwe economische activiteiten kan opwekken. Willen we dat, dan moeten we van de Betu welijn wel een technologisch hoogstandje maken. Dus in zijn geheel ondertunnelen en dat niet met behulp van beproefde maar alweer verouderde Japanse techniek, maar met behulp van de revolutionaire onder grondse graaf- en bouwfabriek die op pa pier is ontwikkeld door Delftse ingenieurs. Deze fabriek werkt als een mol en is nog nergens in de wereld vertoond. We kunnen met dè Betuwelijn met deze mol ervaring opdoen om hem daarna te gebruiken op grote schaal in de Randstad en natuurlijk op buitenlandse markten. Dat is echt ver nieuwend, daar gaat iets van uit en dan doen een paar miljard gulden meer of min der er ook niet toe. Maij kiest voor een miezerig miljarden ver slindend bovengronds traject. Desnoods wil ze het ons door de strot duwen. Laten we haar tegenhouden, al was het maar voor de gemoeds- en nachtrust van al die bewoners die anders getroffen worden door een om de vier minuten langsdenderende goede rentrein. JURIDISCH MEDEWERKER Het internationale oorlogstribu naal dat zich in Den Haag gaat buigen over de gruwelijke mis daden in het voormalige Joego slavië komt voor gigantische problemen te staan. Vandaag zijn de rechters officieel aan de slag gegaan. De organisatori sche en financiële moeilijkhe den (nog geen gebouw, geen staf en geen geld) zullen wel worden overwonnen, maar of het ooit tot veroordelingen zal komen is een andere vraag. De aanvang van de werkzaam heden van het Haagse tribunaal staat in het teken van grote twij fel. Waar zijn de verdachten? Hoe krijgt men de verantwoor delijken ooit in Den Haag? Hoe zit het met het bewijs? Welke regels van procesrecht moeten worden toegepast? Welke straf fen kunnen worden opgelegd? Het tribunaal kan een farce worden, maar het kan ook een signaal geven dat misdaden te gen de menselijkheid, oorlogs misdaden en genocide niet on bestraft zullen blijven. Prof. m- r. F. Kalshoven (eind september afgetreden als voorzitter van de VN-commissie die de schendin gen van het oorlogsrecht in het voormalige Joegoslavië onder zoekt) plaatst in het Nederlands Juristenblad de nodige vraagte kens bij de effectiviteit van het tribunaal. De samenleving in Bosnië is volkomen uit elkaar gevallen. „Wat moet je daartegen doen met het recht", vraagt Kalsho ven. „Neem daarbij nog de on toegankelijkheid van het terrein en de grootste handicap is dui delijk: hoe krijg je de mensen te pakken die je wilt berechten?" De berechting voor het Haagse tribunaal kan niet bij verstek plaatsvinden. Wel kunnen er in ternationale opsporingsbevelen worden uitgevaardigd en zijn alle staten, dus ook de staten waarin Joegoslavië uiteen is ge vallen, verplicht mee te werken. De personen die als oorlogsmis dadigers worden geïdentifi ceerd, kunnen in elk geval niet meer vrij reizen. Kalshoven vreest echter dat er niet veel mensen als verdachten kunnen worden aangewezen. „Wie moet je hebben? Alleen toevallige soldaten tegen wie voldoende bewijs bestaat?" Het dreigt dan nogal willekeurig te worden wie er voor het tribu naal moeten verschijnen. Vol gens het statuut van het tribu naal kunnen en moeten ook de militaire en politieke leiders worden aangepakt. Maar Kals hoven weet geen manier om aan te tonen dat bepaalde mis drijven, zoals etnische zuiverin gen. worden uitgevoerd op ba- Het Joegoslavië-tribunaal zal Den Haag en wijde om geving geen windeieren leggen. De makelaar, de com puterleverancier, de dame die hapjes serveert op re cepties, de leraar op de internationale school, volgens de gemeente zullen zij allemaal profiteren van het tri bunaal. „De werkgelegenheidseffecten zullen waar schijnlijkheid groter zijn dan die van de Betuwelijn", verwacht topambtenaar Schmelzer van de gemeente. Het tribunaal wordt vandaag, sober en formeel, ge opend in het Vredespaleis. Een eigen pand is er nog niet omdat de VN eerst de begroting moeten goedkeu ren. Dan wordt pas bekend hoeveel geld het tribunaal mag gaan kosten, wie het betaalt en hoeveel mensen er voor gaan werken. In beginsel wordt er vanuit ge gaan dat zo'n 380 mensen nodig zijn om het tribunaal draaiende te houden. Vluchtelingen uit het Bosnische Travnik dat in handen is van moslim-troepen, foto reuter ranko cukovic sing zien te brengen. Zo moet het tribunaal zich onder meer baseren op algemene rechtsbe ginselen die door alle landen worden erkend. Er wordt echter heel verschillend gedacht over wat deze beginselen precies in houden. Een belangrijke moeilijkheid is volgens Sjöcrona voorts de vraag naar de aard van de Joe goslavische vijandelijkheden: internationaal of intern conflict? Het oorlogsrecht heeft betrek king op misdaden die worden gepleegd tijdens een gewapend conflict tussen staten. De indivi duele daders moeten dus in dienst zijn van een van de strij dende partijen. Particuliere gru weldaden, die ook schering en inslag zijn in het voormalige Joegoslavië, vallen niet onder het oorlogsrecht. Overigens is het delict genocide (volkeren moord) niet beperkt tot oor logssituaties, dus de bedrijvers van etnische zuiveringen ko men hoe dan ook voor bestraf fing in aanmerking. Ten slotte is er onduidelijk wel ke straffen het tribunaal mag opleggen. De doodstraf is uitge sloten. Ten aanzien van op te leggen gevangenisstraffen is echter geen minimum of maxi mum vastgesteld. Ook de ten uitvoerlegging van de straf (in verschillende, door het tribu naal aan te wijzen landen) kan tot rechtsongelijkheid leiden. Het oorlogstribunaal zal baan brekend werk moeten doen. Misschien kan het zo de weg vrijmaken voor een meer per manent tribunaal dat zich niet beperkt tot de oorlogsmisdaden in het voormalige Joegoslavië. sis van strategische plannen. De VN-onderzoekscommissie heeft aanzienlijke problemen met het vergaren van bewijsma teriaal. Er zijn bij de onder zoekscommissie veel klachten over strafbare feiten binnenge komen, maar slechts heel wei nig klachten zijn herleidbaar tot namen. Voor het verkrijgen van concreet bewijs is de hoop voornamelijk gevestigd op sys tematisch onderzoek van mas sagraven. Het ontbreekt tot dus ver echter aan voldoende me dewerking en middelen. De op grote schaal gerappor teerde verkrachtingen leveren eveneens bewijsproblemen op, omdat er bijna nooit getuigen zijn. „Het wordt werkelijk gi gantisch moeilijk bewijzen op tafel te krijgen die voldoen aan de eisen van het strafproces recht." De volgende vraag is: welk straf procesrecht? De rechters die nu in Den Haag het tribunaal vor men, moeten dit zelf nog vast stellen. Volgens veel internatio nale juristen vertoont het door ide Veiligheidsraad opgestelde statuut van het tribunaal grote lacunes en tekortkomingen. De Haagse advocaat mr. J. Sjöcrona meent in het Nederlands Juris tenblad dat vooral het vinden van een balans tussen de belan gen van getuigen en verdachten een heikel karwei zal worden. De verdediging moet het recht hebben getuigen te ondervra gen, maar de getuigen op hun beurt moeten beschermd wor den tegen mogelijke repressail- les. Behalve het probleem van ont brekende verdachten en ver dwijnend bewijsmateriaal moet het oorlogstribunaal een aantal wezenlijke juridische vraagstuk ken tot een aanvaardbare oplos-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2