Advocaat ziet Oranje met 2-0 winnen Polen en Nederland houden elkaar in evenwicht BOLLEN Sport 'Op de camping gooide ik al beter' Zege levert San Marino een ton op 21 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 chef ad van kaam. 071-356464, plv.-chef rob onderwater. 071-356463 Foreholte verder in LD-Cup ZQETERwouDEZondagtweedeklasser Foreholte heeft zich giste ren ten koste van het twee klassen lager spelende SJZ een ronde verder gespeeld in de strijd om de LD-Cup. De Voorhouters wonnen het aantrekkelijke duel, geflatteerd, met 5-2. Bij rust leidden de mannen van Mart de Groot in Zoeterwoude met 3-1. Nico van Rijn (2x), Ruud de Klerk, Gert-Jan van Rijn en Joost Deutekom doelpuntten voor Foreholte. Joost Vink en Carlo van Nierop scoorden voor de thuisclub. UVS-DE Sleutels voor de LD-Cup werd afgelast. Het duel is verplaatst naar komende dinsdag. Hans van Beek in Unieraad utrecht Alphenaar Hans van Beek is doorgedrongen tot het hoogste orgaan van de Koninklijke Nederlandse Wieier Unie (KNWU). Tijdens een bondsraadvergadering in Utrecht werd Van Beek door de sectie amateurs naar voren geschoven als voorzitter van jury en reglementen. Van Beek maakt nu deel uit van de Unieraad. Hans van Beek was eerder voorzitter van wie- Iervereniging Avanti, jurylid en is nog steeds organisator van de Ronde van Zuid-Holland en de Internationale Avondzesdaagse. Schoonspringen in De Zijl leiden» Een groot aantal leden van de nationale schoonspring- ploeg neemt op 21 november deel aan de eerste open kringkam pioenschappen schoonspringen van de Kring Gouwe Rijnstreek. De wedstrijden worden in zwembad De Zijl gehouden. AZC, de organiserende vereniging, is blij verrast door de grote inschrij ving. Bij de mannen start Roupen Tavitian uit Amsterdam als de grote favoriet. De 14-jarige Sylvia Donkersloot van AZC geldt bij de vrouwen als kanshebster. IAAF veegt vrijspraak van tafel heerlen Erik de Bruin zal onder geen beding worden toegelaten tot buitenlandse wedstrijden. De Internationale Amateur Atle tiek Federatie (IAAF) is niet te vermurwen en houdt voorlopig voet bij stuk. De almachtige wereldbond veegt de vrijspraak door de tuchtcommissie van de Nederlandse atletiekbond (KNAU) rigoureus van tafel. „Denkt de tuchtcommissie het soms beter te weten dan de dopingcommissie van de IAAF?", vroeg Istvan Gyulai, algemeen secretaris van de IAAF, zich in een eer ste reactie hardop af. PSV - Feyenoord live op de buis den haag De eredivisiewedstrijd PSV - Feyenoord zal zondag 28 november op Nederland 3 door de NOS rechtstreeks op de tele visie worden uitgezonden. Het duel in Eindhoven begint om 18.00 uur. Stichting vraagt uitstel van betaling den haag Het bestuur van de stichting Sporters voor Sporters heeft besloten uitstel van betaling aan te vragen. De actie bracht onvoldoende op om de schuldeisers te kunnen betalen. De stichting kan na de mislukte actie niet aan haar betalingsver plichtingen voldoen. De actie had het doel de positie van de ge handicaptensport te verbeteren. De stichting heeft een tekort op de begroting van enkele miljoenen guldens. Leidenaar Mare Helffer naar WK Pétanque leiden mark bakker MEDEWERKER Jeu de Boules. Wie kent het spelletje met de ijzeren ballen niet? Het hoort bij de camping in Frankrijk, net zoals de wijn en de ongemakkelijke toiletten. Mare Helffer (28) raakte bezeten van het balspel en haalde de top. De Leidenaar vertegen woordigt ons land tijdens de wereldkampioenschappen in Thailand. Afgelopen zaterdag is Helffer naar Thailand vertrokken. Met Jan Danen en Dick Toonen vormt hij het kampioensteam van Pétanque Union Kenne- merland (PUK) uit Haarlem. Naast PUK is Wiese uit Delft de tweede afgevaardigde. De Delft- se formatie won dit seizoen de beker. „Wij werden in de kwart finale uitgeschakeld", blikt Helf fer terug. „Maar bij ons leefde het bekertoernooi niet zo sterk meer. Vlak daarvoor waren wij al Nederlands kampioen gewor den." De wereldkampioen schappen beginnen vandaag, elk land heeft twee ploegen in geschreven. Alleen Frankrijk, de huidige wereldkampioen, en gastland Thailand mochten drie teams inschrijven. Vroeger ging Mare Helffer altijd zes weken naar Zuid-Frankrijk. Zijn ouders zaten beiden in het onderwijs, dus het kon makke lijk in de zomervakantie. Op zijn tiende speelde Helffer voor het eerst pétanque. „Jeu de Boules is de verzamelnaam", legt Helffer uit. „De officiële naam is pétanque, dat is 't bal spel dat internationaal in wed- strijdvorm wordt gespeeld." De eerste jaren haalde Helffer de ijzeren ballen alleen in de zo mer uit het vet. Eenmaal terug in Nederland raakte hij ze niet meer aan. De zomerliefde duur de vijf jaar, daarna werd het se rieus. De jonge Helffer meldde zich aan bij Parhasard (per on geluk) in Amsterdam, daar woonde hij toen. Het ging cres cendo. „In mijn tweede jaar vierde ik al twee kampioen schappen. Zowel met mijn jeugdteam als met de formatie waarmee ik bij de senioren uit kwam. Tja, op de camping had ik al gemerkt dat ik iets beter gooide dan de gemiddelde Ne derlander." Dit seizoen werd de Leidenaar opnieuw kampioen. Voor de zesde keer al. In het drieman schap, een triplette, is Helffer de pointeur, de speler die 'bijleg gen' als taak heeft. „Ik moet mijn twee ballen zo dicht moge lijk bij het but (het kleine hou ten balletje, red.) neergooien." De tireur van de nationale kam pioen is Dick Toonen, hij is voor het wegketsen van de vijandelij ke ballen. Jan Danen is de alles- kunner. „Hij is de milieu, die heeft geen specifieke opdracht. Jan doet wat nodig, hij kan dat als geen ander. Het is dan ook de meest complete speler in Nederland." Ondanks zijn volle erelijst ver dient de 28-jarige slechts een aardige zakcent met zijn hobby. „In de zomer spelen we compe titie, in de wintermaanden spe len we allerlei toernooien, die zijn in een sporthal op een grindbaan. Als je een toernooi wint, vang je vaak duizend gul den. Dan heb je een aardig weekeinde met zijn drieën." Helffer verdient zijn boterham als fysiotherapeut. Maar ook dat is geen vetpot. Hij heeft nog steeds geen vaste baan gevon den. De maand voor de wereldkam pioenschappen heeft de poin teur iedere dag getraind. Indivi dueel, maar ook met zijn team leden. „Dan train je puur op precisie", vertelt Helffer. „Dus de bal met effect, rechts of links, het but vlakbij of verder weg en ga zo maar door. Iedere dag weer. Dat is belangrijk, je moet het gevoel krijgen." Vandaag beginnen de kampioenschap pen in Thailand, vier dagen la ter wordt de wereldkampioen gehuldigd. „De wedstrijddagen zijn slopend", kijkt de Leide naar vooruit. „Je staat van tien uur 's ochtends tot 's avonds laat op de baan. Zwemmen en hardlopen doe ik dan ook veel. Ik vind het belangrijk dat ik fy siek in orde ben. Maar ja, als je sommige Fransen dan ziet lo pen, die vinden het schijnbaar niet zo belangrijk." Frankrijk is de grote favoriet voor de wereldtitel. Naast de in ad aDick Advocaat wist gisteravond de uitslag van Polen-Ne- uiderland al. „Het wordt 0-2," voorspelde hij na de laatste Jtrainingssessie van Oranje in het bitter koude Poznan. „Ik heb," liet de bondscoach weten, „het gevoel dat wij met de steun van de Nederlandse supporters een hele goede wedstrijd zullen spelen. Amerika is nu zo dichtbij. Dit mogen we niet meer uit handen geven." 'poznan jan mennega gpd-verslaggever Advocaat baseerde zijn verre gaande optimisme ook op de scherpte die zijn pupillen tij dens het afsluitende oefenpar- jtijtje aan de dag legden. „Ze zijn enorm gretig," prees hij zijn spelers. Ulrich van Gobbel over- Idreef in zijn enthousiasme. De Teyenoorder kreeg het in een Iduel flink aan de stok met Ro nald de Boer. Hij deelde daarbij :elfs een paar tikken uit aan de Ajacied. Geheel volgens zijn gewoonte wilde Advocaat de opstelling Oranje niet prijs geven. De ïaining van gisteravond duidde er opnieuw op dat Aron Winter !„Ik heb officieel al gehoord dat k speel, maar ik mag nog niks ?eggen") en Ulrich van Gobbel j.Ik heb nog niks gehoord") in ie laatste WK-kwalificatie-inter- and tegen Polen hun opwach- Sng zullen maken. Vanmorgen leeft Advocaat de samenstelling van het elftal aan de spelers be kend gemaakt. Maandagavond lad hij zijn strijdplan al met de routiniers Ronald Koeman en Jan Wouters doorgenomen. Mare Overmars, het enige twijfelgeval dat de Oranjeselec- telde, is inzetbaar. Onder de spaarbranders van een hobbelig oijveldje van het Lech Poznan- stadion trainde de snelheidsma niak van Ajax gisteravond voor het eerst weer met de groep mee. Hij liet weten geen hinder te hebben ondervonden van de spierblessure in het dijbeen, die hij opliep in de bekerwedstrijd vorige week woensdag tegen SC Heerenveen. Overmars: „Ik moet alleen zorgen dat ik een goede warming up maak. En tij dens de wedstrijd moet ik ook niet stil gaan staan, want dan zit je direct in de diepvries." De winter die in de voormali ge hoofdstad van Wielkopolska (Groot-Polen) is binnengedron gen, verontrust Advocaat niet. „Kou mag nooit een excuus zijn," oordeelde de bondscoach, dié zijn manschappen na afloop van de training nog even naar het hoofdveld van het Lech Po znan stadion dirigeerde. Advo caat: „Dan kunnen ze alvast be kijken met welke noppen ze het beste onder hun schoenen kun nen spelen. Je mag niks aan het toevai overlaten." Poolse weer kundigen hebben voorspeld dat het in Poznan vanavond een graad of acht gaat vriezen. De spelers van het Neder lands elftal waren daar niet blij mee. Dat geldt ook voor de ac commodatie waarin zij zijn on dergebracht. Zij logeren in een kasteel, Drogowiec genaamd, in het plaatsje Skrzynki, ongeveer veertig kilometer buiten Po znan. De voetballers vervelen zich daar niet alleen stierlijk, maar zijn ook ontevreden over de kwaliteit van de kamers. Die zijn volgens hen tochtig en bo vendien zijn de bedden te kort. Vooral de bijna twee meter lan ge doelman Ed de Goey heeft daar problemen mee. De kou deert de keeper van Feyenoord minder. „Ik hou er niet van in een trainingsbroek te keepen. Ik speel gewoon in een kort broek je." De traditionele dagwandeling van Oranje vond in het Poolse Poznan in een winters aandoende omgeving plaats. Aron Winter, John de Wolf, Jan Wouters en Ronald de Boer hebben zich er op gekleed. foto an De Poolse bondscoach Leslaw Cmikiewicz maakt de samen stelling van zijn ploeg eveneens pas in de loop van vandaag be kend. Hij doet waarschijnlijk een beroep op vijf spelers die in het buitenland hun boterham verdienen: Adam Matysek van Fortuna Köln, Dariusz Adam- czuk van FC Dundee, Marek Kozminski van Udinese, Robert Warzycha van Everton en Ma- rek Lesniak van Wattenscheid 09. De waarschijnlijke opstellingen: Polen: Adam Matysek (Fortu na Köln); Dariusz Adamczuk (FC Dundee), Juliusz Kruszan- kin (Legia Warschau), Tomasz Waldoch (Gornik Zabrze), Ma- rek Kozminski (Udinese); Ra- doslaw Michalski (Legia War schau), Robert Warzycha (Ever- ton), Jerzy Breczek (Lech Po znan), Marcin Jalocha (Legia Warschau); Marek Lesniak (Wattenscheid 09), Wojciech Kowalczyk (Legia Warschau. Nederland: F.d de Goey; Ro nald Koeman; Ulrich van Gob bel, Frank de Boer; Aron Winter, Jan Wouters, Erwin Koeman; Mare Overmars, Dennis Berg kamp, Ronald de Boer, Bryan Roy. Scheidsrechter: Leif Sundell (Zweden). den haag anp Het lijkt een goedkope recla mestunt, maar de spelers van het nationale voetbalelftal van San Marino kunnen in totaal 100.000 gulden incasseren als ze er in slagen Engeland te ver slaan. De premie is een gevolg van een overeenkomst die het Haagse reclame- en adviesbu reau HVR Advertising heeft af gesloten met de Londense bookmaker I^dbroke. HVR be taalde 1000 pond (ongeveer 3000 gulden) voor de wedden schap. De bonus is een reactie op de door liet Engelse sensatie blad Daily Mirror uitgeloofde premie van 27.500 gulden per speler van het Poolse elftal, wanneer Oranje in Poznan wordt verslagen. „Natuurlijk is de wedden schap een reactie op de uitge loofde bonus van de Daily Mir ror. Wij vinden dat competitie vervalsing. Het grappige is al leen dat als San Marino wint, de Engelsen voor hun uitscha keling een ton moeten beta len", aldus Niko Koffeman van het Haagse bureau. den haag anp Het Nederlands voetbalelftal speelde twaalf keer tegen Polen. De landen hielden elkaar tussen mei 1968 (Warschau 0-0) en 14 oktober 1992 (Rotterdam 2- 2) in balans. Voor beide was ^r drie keer winst en drie keer ver lies. In Polen won Oranje bij vijf ïptredens slechts één keer. Dat was de EK-kwalificatiewedstrijd n 1987, te Zabre (0-2). Gullit maakte de doelpunten, beide L keren op aangeven van debu tant Van Aerle. Twee keer won Nederland in eigen land. In 1969 in Rotter dam dankzij een doelpunt van Roggeveen, in Amsterdam in 1975 door treffers van Nees- kens. Geels en Thijssen. De reeks ziet er als volgt uit: Warschau. 1 mei 1968. Polen - Nederland 0-0. Scheidsrechter: Vigliani (Fra). Toeschouwers: 22.000. Rotterdam. 7 mei 1969. WK- kwalificatie. Nederland - Polen 1-0 (0-0). 89. Roggeveen 1-0. Scheidsrechter: Schulenburg (Dui). Toeschouwers: 45.000. Chorzow. 7 september 1969. WK-kwalificatie. Polen - Ne derland 2-1 (0-1). 19. Wery 0-1. 57. Jarosik 1-1, 67. Lubanski 2-1. Scheidsrechter: Placek (Tsj). Toeschouwers: 100.000. Rotterdam. 10 oktober 1973. Nederland - Polen 1-1 (1-1). 32. De Jong 1-0, 44. Deyna 1-1. Scheidsrechter: Schiller (Oos). Toeschouwers: 16.500. Chorzow. 10 september 1975. EK-kwalificatie. Polen - Nederland 4-1 (2-0). 14. Lato 1- 0, 44. Gadocha 2-0, 62. Szar- mach 3-0, 77. Szarmach 4-0, 80. René van dd Kerkhof 4-1. Scheidsrechter: Smyton (NIe). Toeschouwers: 77.000. Amsterdam. 15 oktober 1975. EK-kwalificatie. Neder land - Polen 3-0 (1-0). 16. Nees- kens 1-0, 47. Geels 2-0, 59. Thijssen 3-0. Scheidsrechter: Palotai (Hon). Toeschouwers: 60.000. Chorzow. 2 mei 1979. EK- kwalificatie. Polen - Nederland 2-0 (1-0). 19. Boniek 1-0. 63. Mazur 2-0. Scheidsrechter: Wurtz (Fra). Toeschouwers: 100.000. Amsterdam. 17 oktober 1979. EK-kwalificatie. Neder land - Polen 1-1 (0-1). 38. Rudy 0-1, 64. Stevens 1-1. Scheids rechter: Casarin (Ita). Toe schouwers: 54.000. Amsterdam. 19 november 1986. EK-kwalificatie. Neder land - Polen 0-0. Scheidsrech ter: Quiniou (Fra). Toeschou wers: 60.000. Zabre. 14 oktober 1987. EK- kwalificatie. Polen - Nederland SIIIZ 1 Mare Helffer. zomerliefde werd serieuze sport. foto hielco kuipers drie Franse formaties zijn Thai land, met de steun van het pu bliek, België en Marrokko kans hebbers. Helffer hoopt op een plaats in de kwartfinale. „Dat zou een topprestatie zijn. Maar als we bij de laatste zestien ko men, hebben we het al goed ge daan. De beste prestatie van Nederland is een veertiende plek, elf jaar geleden in Geneve. Daar was ik ook bij, dus wie weet." OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT De manier waarop korfbal in beeld wordt gebracht door Studio Sport is bepaald geen propaganda voor deze sport. Deze stelling viel onlangs te le zen in NRC Handelsblad. De afzender was mevrouw H. Zuurmond van de Rijksuniver siteit Leiden. Was dat mis schien dè H. Zuurmond? Dat wil zeggen: Helène Zuurmond, speelster van de Leidse korf balclub Pernix? Inderdaad. Als ze wordt ge vraagd om nadere uitleg is ze zeer verrast: „Ik heb die stelling gelezen en hij is van mij, ja. Maar ik vind het vreemd dat hij nu opeens opduikt in het NRC. Het is al een half jaar geleden dat ik ben gepromoveerd. Gepromoveerd op korfbal? „Nee, ik ben nu doctor in de organische chemie. De titel van mijn proefschrift was chemose- lective glycosidation in the syn thesis of oligo saccharides. Goedemiddag. Kunt u dat even spellen en vervolgens aan Suizebollen uitleggen wat dat met korfballen te maken heeft? „Halia, nou met korfballen heeft het niets te maken, want het proefschrift gaat over biolo gisch voorkomende verbindin gen. Maar ik wilde in de tekst hoe dan ook iets over korfbal vermelden. Het was moeilijk te combineren met het onder werp, maar je mag altijd enke le irrelevante stellingen pone ren. Vandaar. Het leuke was dat tijdens het verdedigen van het proefschrift nog werd inge gaan op de stelling. Toch is het geen al te opzien barende stelling. Zuurmond: „Nee, maar ik stoorde me aan de tv-beelden over korfbal. Het is beeldbevestigend en nooit wordt eens aandacht aan de aanvalsopbouw of andere spe cifieke aspecten besteed. Ik kijk niet met plezier naar korfbal op tv. Het komt niet over. Dat Zuurmond met een korf balstelling komt blijkt overi gens geen op zichzelf staande actie. Onlangs promoveerde een lid van Fides Pacta tot doctor in de sterrenkunde. Lex Kaper gaf als rechtgeaard korf baller ook een stelling weer in zijn proefschrift: Afschaffen van het midden vak is toegeven aan het gevoel dat korfbal een minderwaardi ge sport is. Helène Zuurmond: „Het schijnt in te zijn onder korfballers om met stellingen te komen. Ach, misschien voelen we ons toch een beetje onderge waardeerd. Op de netten van een doel letten we meestal niet, be halve als het gaat bollen. Die dingen zijn om de ballen tegen te houden en verdienen eigen lijk niet al te veel aandacht. Bij FC Lisse vonden ze het net echter geen bijzaak. De fusie club liet voor het hoofdveld speciale netten ontwerpen. Omdat de doelen behoorlijk diep zijn, moest een fabriek extra grote exemplaren ma ken. En, zo dachten ze op Ter Specke, als ze daar in die 'we verij' toch aan de slag gaan, kunnen ze er meteen wel een mooie naam in borduren. En zo kwam het dat het Lisser hoofdveld tegenwoordig wordt gesierd met prachtige doelen die zijn voorzien van geelblau- we netten (de clubkleuren) met daarin verweven de letters CASIO. Juist, de sponsor van de zaterdageersteklasser. Netjes geregeld, zou je zo zeg gen. Maar de extra aandacht die ze in Lisse aan de details geven, wordt niet door ieder een op prijs gesteld. Bij de KNVB zijn ze niet zo te spre ken over de actie in Lisse. „Ik kan er heel kort in zijn. zegt mevrouw Groeneveld van competitiezaken. „Omdat wij voorwaarden stel len aan het uiterlijk van de netten. Een wit net wordt door ons aanbevolen, maar is niet verplicht. Als men een andere kleur neemt, moet het net uit alleen die kleur bestaan. Er mogen verder geen letters in worden verweven, geen club kleuren, ook geen clublogo. En zeker geen reclame, want dat is verboden. Volgens mevrouw Groeneveld wordt er in Nederland door di verse clubs de hand gelicht met deze voorwaarden. Maar als Zeist lucht krijgt van foute netten (of moeten we spreken van 'netfouten') dan komt de bond in actie. Zo ook in Lisse. De FC heeft inmiddels een brief gehad van de bond. Voorzitter Huitema bevestigt dat: „Ja, wij hebben een schrijven gehad waarin stond dat de net ten niet deugen. Welnu, dan zullen we daar wat aan doen Maar omdat onze netten nogal een speciale omvang hebben, zijn we genoodzaakt om op nieuw de fabrikant te vragen iets te maken. Het zal dus wat tijd vergen. Ik ben trouwens benieuwd wie dit heeft doorge geven aan de KNVB. Huitema maakt overigens niet te veel haast met de zaak, want hij heeft de indruk dat de bond een beetje een hap- snap-beleid voert als het gaat om de netten. Er zwemmen nogal wat clubs door de ma zen van het net. om het zo maar te zeggen. De praeses noemt onder andere een be vriende club uit de bollenstreek Hij heeft gelijk. Bij de w Noordwijk hangen al meer dan een jaar netten met de naam Menken, ook een spon- Voorzitter Leen Korbee van Noordwijk lacht minzaam als hij met het verbod van de bond wordt geconfronteerd: „Het mag niet, dat weet ik. Maar wij hebben het niet ge vraagd, we doen het gewoon." Misschien knijpt de KNVB een oogje toe op Duinwetering. Was Noordwijk de bond niet altijd ter wille als de spelers van Oranje er wilden trainen? Zo is het maar net... 0-2 (0-2). 31. Gullit 0-1, 39. Gul lit 0-2. Scheidsrechter: Valenti ne (Sch). Toeschouwers: 25.000. Eindhoven. 11 september 1991. Nederland - Polen 1-1 (0- 0). 87. Ziober 0-1. 90. Bergkamp 1-1. Scheidsrechter: Constantin (Bel). Toeschouwers: 14.000. Rotterdam. 14 oktober 1992. WK-kwalificatie. Nederland Polen 2-2 (1-2). 19. Kozminski 0-1, 21. Kowalczyk 0-2, 42. Van Vossen 1-2, 48. Van Vossen 2-2. Scheidsrechter: Pezella (Ita). Toeschouwers: 14.500. IAAF voert nieuwe wereldrecords in MEXICO STAD AFP Het bestuur van de Intemation- male Amateur Atletiek Federatie (IAAF) heeft besloten tot de in stelling van twee nieuwe we reldrecords voor vrouwen. Het gaat om de onderdelen pols stokhoogspringen en kogelslin- geren. Aan het eind van het ko mend jaar zullen de beste pres taties in 1994 op deze onderde len als wereldrecord erkend worden. Het bestuur van de IAAF be sloot tijdens zijn driedaagse bij eenkomst in Mexico Stad dat sportlieden uit Klein Joegoslavië bij internationale kampioen schappen, zoals dat ook in Bar celona bij de Olympische Spe len en het WK van dit jaar in Stuttgart het geval was, mogen starten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23