Economie Zuid-Holland in slop 'V: mm 'We dachten juist te gaan oogsten Tuinbouw profiteert van auto-project Stand van Zaken Rotterdam vraagt EG om miljoenen Akkoord over douchen 3IGEN BAAS W t'Ö 'Problemen computer overzichtelijk' Producenten karton en papier zijn in mineur r AiA-'A A 'P& WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356439. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071-356442 De economie in Zuid-Holland dreigt achterop te raken bij de andere provincies. De provincie wordt steeds min- der aantrekkelijk als vestigingsplaats voor bedrijven en verliest steeds meer ondernemingen aan Utrecht, Gel- I derland en Noord-Brabant waar de grond goedkoper is. De werkloosheid stijgt weer en de economische groei j bleef in de periode 1987 -1992 ver achter bij de andere provincies. Alleen Groningen en Noord-Holland deden [J het slechter. De Leidse regio deed het binnen de provin cie wel relatief goed. LEIDEN/DEN HAAG RUDOLF KLEUN Dat blijkt uit de economische barometer die Zuid-Holland heeft laten opstellen. Aanleiding daarvoor waren signalen dat de groei achterbleef en de werk loosheid weer steeg, aldus gede puteerde I. Günther bij de pre sentatie van de barometer. Dat blijkt te kloppen. In de periode tussen 1988 en 1990 werden ruim 60.000 nieuwe ba nen geschapen in de provincie. Het afgelopen jaar waren dat er iets meer dan 2.000. De werk loosheid daalde vorig jaar nog met 3.000 tot 66.000. De eerste zeven maanden van 1993 was daarentegen sprake van een stijging met ruim negen pro- Rotterdam heeft samen met de provincie Zuid-Holland de Europese Gemeenschap mil joenen gevraagd om Rijn mond te ontwikkelen. Geld uit de Europese fondsen is vooral hard nodig voor de aanleg van wegen en spoorlijnen. Het EG- geld zal in het Rijnmondge bied worden gebruikt voor een veelheid aan projecten, van de aanleg van telematica tot aan de ontsluiting van bedrijfster reinen. Ook voor de Betuwe lijn is geld gevraagd. Rijnmond voldoet in alle op zichten aan de criteria om voor steun van de EG in aan merking te komen. De werk loosheid ligt boven het EG-ge- middelde en stijgt snel. Met name in. de industrie verdwij nen banen. Bij die ontwikke ling speelt de slechte bereik baarheid van de zuidelijke Randstad een rol, evenals de duurder wordende vestigings plaatsen en de wens voor een aantrekkelijke woonomgeving voor de medewerkers. Het Rijnmondgebied heeft in de afgelopen jaren al eerder geld uit het Europese Struc tuurfonds gekregen. Vijftig miljoen gulden werd beschik baar gesteld wegens het verlies van de scheepsbouw in deze regio. Deze 'Renaval-gelden' waren voornamelijk bestemd voor de herinrichting van ou de scheepsbouwterreinen, milieu-investeringen en alge mene maatregelen om het on dernemersklimaat te verbete cent. Vooral de ontwikkeling in de regio Den Haag en in de Rijnmond (toenames van 9 a 10 procent) baart zorgen. Elders ligt de groei rond twee procent. In de Rijnmond verdwijnen vooral banen in de industrie en in Den Haag vooral in de dienstverlening. Minder vitaal Uit de barometer blijkt wel dat de arbeidsproduktiviteit in Zuid-Holland sterker groeit dan elders. Dat heeft te maken met de noodzaak goedkoper en effi ciënter te werken en die ontwik keling is op zich positief uit oogpunt van concurrentieposi tie. Maar het gaat wel ten koste van werkgelegenheid. Uit on derzoek van de Kamers van Koophandel blijkt dat de bedrij ven in Zuid-Holland minder vi taal zijn dan elders. Omzetten, winsten en vermogenspositie blijven achter. Opmerkelijk is dat de regio Leiden/Bollenstreek het ver houdingsgewijs goed doet. Sa men met Delft/Westland en zuidoost Zuid-Holland hoort deze regio tot de gebieden waar de economische groei boven het landelijke gemiddelde zit. De Rijnmond zit op het gemid delde, terwijl Den Haag achter blijft. Uit de barometer blijkt ook dat alleen de industrie en de landbouw (en ook de visse rij) in Zuid-Holland het beter doen dan het landelijke gemid delde. Juist die bedrijfstakken zijn in de Leidse regio en de Bollenstreek te vinden. Boven dien hebben Leiden (en ook Delft) het voordeel dat relatief veel bedrijven - die rond de uni versiteit neerstrijken - zich be zighouden met onderzoek en ontwikkeling. In Leiden gaat het daarbij vooral om informatie technologie en in Delft om de toepassing van nieuwe materia len. Des te opmerkelijker is het dat Leiden en de Bollenstreek achterblijven waar het gaat om de scholing van werknemers. Achter Alle vormen van dienstverlening - zeer belangrijk voor Den Haag - blijven achter bij de landelijke ontwikkeling. Toch ontstonden juist in deze sector de afgelopen jaren de meeste nieuwe banen. In de kantorenmarkt is boven dien een trek waarneembaar van de grote steden naar de middelgrote steden. Daartoe hoort Zoetermeer, maar ook Leiden kan zich er toe rekenen. SASSENHEIM RUDOLF KLEUN De Industrie- en Voedingsbond CNV en Akzo Coatings in Sas- senheim hebben een akkoord bereikt over het douchen onder werktijd. Het personeel mag weer onder werktijd douchen. Bij het wisselen van de ploegen mag er geen productieverlies optreden. Twee weken geleden vaardig de Akzo nieuwe regels uit voor het douchen. Die hielden in dat het de werknemers die in afde lingen waar met stoffige materi alen of chemicaliën wordt ge werkt zich voortaan in eigen tijd moesten wassen. Machines zouden als gevolg van de 'douchepauze' stilstaan en dat kostte Akzo te veel geld. Dat was aanleiding voor een conflict. Hoewel Akzo de regels kort daarna weer wat versoepelde dreigde het verschil van mening toch hoog op te lopen. Het nu bereikte akkoord houdt volgens Akzo in dat in principe de oude regels weer zijn ingevoerd. Akzo benadrukt overigens dat werk nemers die in aanraking komen met chemische stoffen of stoffi ge materialen te allen tijde kun nen douchen als ze dat nodig vinden. De een droomde altijd al i van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit I de werkloosheid te komen, j Een derde zag het gat in de I markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Jan Kees de Vries van het Leidse computerbedrijf Backup Service. .„L, ./LIJ I i i i 4 i i oordat ik met Backup Ser vice begon was ik perso- neelchef. Toen had ik vooral te maken met de gebruikers van computers, die vaak veel problemen had den met automatisering. Zelf merkte ik dat je allerlei gegevens waar je niet direct be hoefte aan had wel uit de computer kon ha len, maar informatie die je wel wilde heb ben veel moeilijker te krijgen was. De afde ling automatisering kon zich daar niet in verplaatsen. Reden voor mij om cursussen te volgen. Uiteindelijk interesseerde auto matisering mij zo dat toen mijn contract bij mijn laatste werkgever afliep ik weer naar school ben gegaan. Ik heb toen in feite alles omgegooid en ben opnieuw begonnen. Achteraf blijkt het heel goed in elkaar te passen. Twintig jaar geleden op de HBS volgde ik al computercursussen en ik merk te toen al dat het werken met computers me makkelijk afging, toch had ik een voor keur voor 'mensachtige vakken'. Zo kwam ik in het personeelswerk. Dat kon ik echt wel, maar ik merkte ook dat ik de proble men mee naar huis nam. Ik lag nachten wakker als iemand ontslagen moest wor den. Andersom sliep ik juist lekker op pro blemen met computers. Die zijn overzich telijk en altijd oplosbaar, vaak op meer ma nieren. Ik ben indertijd vanuit mijn huis begon nen. Een van mijn eerste opdrachten als freelancer was de automatisering van een landelijk werkend makelaarskantoor dat zich op de horeca richtte. Ze werkten nog met kaartenbakken, hun hele bestand moest worden geautomatiseerd. Op een ge geven moment bleek dat ze nooit backups, maakten. Kopiën van de harde schijf zodat bij storingen, of diefstal van computers, niet alle gegevens verloren gaan. Bovendien bleek bij veel Eindere bedrijven de directeur dat eigenhandig te doen. Dure uren voor betrekkelijk eenvoudig werk. Ik heb toen zelf een apparaat gekocht waarmee je snel en veilig backups kan maken. Daarmee ben ik de bedrijven afgegaan. Op een gegeven moment kwam er ook vraag naar apparatuur. En nu bied ik een breed pakket. Verder pas ik programma's aan, geef cursussen en repareer computers. Bovendien lever ik sinds kort als enige in Nederland de 'Faxmij', een Amerikaans ap paraat waarmee je je printer kunt gebruiken als binnenkomende fax. Ook bouw ik met behulp van een modulair systeem compu ters op maat onder de eigen merknaam 'Sens'. Sinds een paar maanden heb ik een eigen bedrijfsruimte in het Olgacomplex aan de Evertsenstraat. Dat was een enorme stap. Grootste probleem is dat ik niet altijd hier kan zijn, hoewel ik wel altijd oproepbaar ben. Mijn klanten zijn nu over het alge meen wat kleinere bedrijven, maar ook dokterspraktijken en studenten en andere particulieren die een computer nodig heb ben voor 'serieuze' toepassingen, zoals tekstverwerking. Waarom ze bij mij komen? Ik ben niet al tijd de goedkoopste, maar daar staat tegen over dat ik alle apparatuur bij de klanten in stalleer en ook draaiend achterlaat. Als er vragen zijn kunnen ze altijd bellen, ook 's nachts. En vragen zijn er altijd als iemand Verkoop Beukenhof en Nachtegaal verrast personeel OEGSTGEEST/LISSE RUDOLF KLEUN Als een volstrekte verrassing. Zo is de aangekondigde verkoop van hotel De Nachtegaal van Lisse en restaurant De Beuken hof in Oegstgeest bij het perso neel aangekomen. „Het was een schok", zegt directeur M. Oos- ting van De Beukenhof. M. Vlek, directeur van De Nachtegaal is nog stelliger „We zijn voor de leeuwen gegooid." Het personeel, 45 mensen bij De Nachtegaal, en 22 bij De Beukenhof, werd vrijdag in al lerijl op de hoogte gesteld dat de Bilderberg Groep tien van zijn 31 hotels en restaurants wilde afstoten. De groep gaat zich de komende jaren uitslui tend op de zeer luxe -4 en 5 sterren- hotels richten. Restau rants, zoals De Beukenhof pas sen niet in die formule. Net zo min als een beter middenklasse hotel als De Nachtegaal van Lis- se. Die reorganisatie is mede in gegeven door de moeilijkheden bij het Britse concern Queens Moat Houses dat in zeer grote problemen verkeert. Queens Moat Houses is eigenaar van de Bilderberg Groep en leed vorig jaar een verlies van 2,9 miljard gulden. De Bilderberg Groep is daarentegen wel winstgevend. En dat maakt de verkoop voor het personeel verrassend. Eigenlijk zou de verkoop pas eind deze maand naar buiten zijn gekomen. Er zou dan alle tijd zijn geweest om het perso neel in te lichten. Maar het jaar verslag van Queens Moat Hou ses lekte voortijdig uit en daarin werd de verkoop aangekondigd. Oogsten Directeur L. van der Meer van de Bilderberg Groep benadrukte gisteren dat het besluit tot ver koop niet betekent dat de tien zaken slecht draaien. Ze passen alleen niet in de 'strategie voor middellange termijn' van de groep. M. Vlek van de Nachte gaal van Lisse: „De aankondi ging van de verkoop komt voor ons juist op een moment dat we zouden gaan oogsten. We heb ben viereneenhalf jaar hard ge werkt om de zaak te brengen tot waar we nu zijn. Het hotel staat er knap bij, er is veel geïnves teerd. We hebben een goede or ganisatie waar ook geen vet in zit in de vorm van te veel perso neel. Het enige is dat we niet in het Bilderberg-concept zouden passen." Vlek gaat er gezien de situatie vanuit dat een overgang naar een andere eigenaar zonder problemen kan gaan. „Er hoe ven geen ontslagen te vallen. De uitgangspositie voor een inves teerder is riant." Vlek zegt even tueel ook zelf zijn nek uit te wil len steken om de zaak over te nemen. „Maar ik moet nog met de directie van de Bilderberg Groep overleggen. Oosting van De Beukenhof bevestigt dat 'haar' zaak in ze- k^-e zin wel in de Bilderberg- formule had gepast. ,Ais we tenminste ook een hotel waren geweest." Ook zij benadrukt dat De Beukenhof buiten de Bilder berg Groep bestaansrecht heeft. „De zaak loopt goed." Op de vraag wat er nu moet gaan ge beuren zegt ze. „We gaan ge woon op de huidige manier ver der." Net als Vlek gaat ze bin nenkort aan tafel met de Bilder- berg-directie, die te kennen heeft gegeven geen haast te ma ken met de verkoop. Aan voor spellingen waagt Oosting zich niet, ook wil ze nog niet ingaan op de vraag of ze zelf eventueel belangstelling heeft voor een overname. „Maar", benadrukt ze, „we blijven positief den ken." net een computer heeft. Ik merk dat mijn achtergrond in het personeelswerk een pré is. Daardoor zie ik toch vaak eerder de structuur van een bedrijf. Pure techneuten denken te veel in chips en bytes. Ik wist eigenlijk al heel lang dat ik een ei gen bedrijf wilde hebben. Toch had ik wel ervaring willen opdoen bij een grotere auto matiseerder. Maar door mijn leeftijd kreeg ik daar nooit het voordeel van de twijfel. Het aardige van het werken hier in het Olgacomplex is dat ik tussen andere starters zit. Die hebben wat ze ook doen, te maken met dezelfde soort problemen. Met banken die terughouden zijn met financiering. Bo vendien is het voor alle starters belangrijk een cashflow op gang te brengen. Je moet je leveranciers contant betalen, terwijl je klan ten de goederen op rekening krijgen. Inmiddels heb ik wel het gevoel dat de zaak loopt en ik er ook van kan leven. Ik merk dat klanten steevast terugkomen, wel zou ik wat meer nieuwe klanten moeten winnen. Ik merk dat ik wat dat betreft ken nelijk te weinig aan marketing doe. Wat mij betreft mag Backup Service wel groeien, maar dat moet ook weer niet te snel gaan. Kleinschaligheid past meer bij mij. Ik werk nu met een freelance monteur en gebruik een secretariaatsservice die de telefoon be antwoordt. Misschien dat ik ooit iemand in dienst neem, maar nu heeft dat weinig zin." Backup Service is te bereiken via 071- 230905 (fax 231805). TEKST: RUDOLF KLEUN FOTO: LOEK ZUYDERDUIN AALSMEER/LEIDEN Zo'n drie jaar geleden waren ze voor het eerst te zien, de lease-autootjes die in alle vroegte met een paar mensen aan boord van Amsterdam naar Aalsmeer reden. Het was het voorzichtige begin van een project waarin langdurig werklozen aan de slag konden in de naar personeel snakkende tuinbouwsector. Het project bleek een suc cesvol blijvertje: gisteren is de vijfhonderd ste langdurig werkloze aan de slag gegaan na bemiddeling door de Stichting Aals meer voor Personeelsbeleid en -Voorzie ning (APV). En inmiddels gaat het allang niet meer alleen om Amsterdammers. Ook in de Leidse regio en de Bollenstreek is de stichting actief. De Stichting APV is een samenwerkings verband van zo'n honderd werkgevers in de Aalsmeerse tuinbouw, de voedingsbon den FNV en CNV en de Arbeidsvoorzie ning. Uitzendbureau Start verzorgt de co ördinatie van de plaatsing van het perso neel. Samen bedachten ze dat werkzoe kenden en naar personeel zoekende tuin ders makkelijker bij elkaar konden worden gebracht als het vervoersprobleem van en naar de tuinbouwgebieden zou worden opgelost. De oplossing werd gevonden in de lease-auto's, die 'carpoolend' worden gebruikt: de chauffeur pikt 's ochtends en kele collega's op en brengt ze 's middags ook weer thuis. Het project heeft zijn be staansrecht inmiddels bewezen. Van de vijfhonderd 'APVers' - van wie negentig procent allochtoon is - heeft ruim de helft een vaste baan in de tuinbouw gevonden. De afvallers hebben het project vaak kun nen gebruiken als opstapje naar een ande re baan. In de afgelopen drie jaar werd het gebied waarin APV'ers worden geworven aanzienlijk uitgebreid. Zo doen nu ook be drijven mee uit de Leidse regio, de Bollen streek en de Rijnstreek. Het gaat daarbij om kwekers uit Warmond, Woubrugge, de Kaag en Hillegom mee. Over het algemeen bieden zij vooral tijdelijk werk, zoals sei- zoenswerk in de bollen. Maar volgens co ördinator Fred Droog hebben enkele deel nemers aan het project inmiddels ook vast werk bij rozenkwekers in De Kaag. Onder de deelnemende werklozen zitten volgens Droog ook een aantal cliënten van het ar beidsbureau Lisse. „Maar eigenlijk gaat het om relatief weinig mensen uit de Leidse regio. De werkloosheid is daar betrekkelijk laag." Begeleiding De Stichting APV biedt tuinderijen ook be geleiding op het gebied van personeels werk. En ondanks het feit dat de recessie voor enige stagnatie zorgt denkt de stich ting aan uitbreiding. Zo komt er volgend jaar een arbeidspool voor seizoenswerk en wil de APV ook gaan bemiddelen voor er varen personeel. Volgens de coördinator zijn de die via het project aan het werk zijn geko men 'zeer tevreden' en de tuinders 'rede lijk tevreden'. „Ik denk dat ik gewoon kan zeggen dat het project goed voldoet aan de eisen van de werkgevers. Voor de werkgevers is het ook belangrijk dat het project bijdraagt tot de verbetering van het imago van de tuinbouw. Patrick Hogenboom van Hederaplant in de Kwa- kel, waar de 500ste deelnemer nu werkt, daarover: „We hebben naar buiten toe nog altijd een slechte naam, waardoor we moeilijk personeel krijgen. Mensen denken toch vaak dat we hier nog op onze knieën buiten in de modder zitten. Dat beeld stamt van dertig, veertig jaar geleden en is heel hardnekkig. Kijk, een groot bedrijf als Fokker kan alleen aan z'n imago werken, één tuinder kan dat niet. Omdat in de APV zoveel tuinders zijn verenigd, kunnen we de mensen ook veel beter vertellen dat het in de tuinbouw hard, maar zeker niet slecht werken is." HAARLEM ANP De papier- en kartonindustrie maakt zich op voor een moei lijk jaar. Milieuheffingen, ster ke prijserosie, de economische stagnatie, valuta-ontwikkelin gen en stijgende grondstoffen- prijzen zijn factoren die het er niet makkelijker op maken. Dit constateert de in Haarlem ge vestigde Vereniging van Ne derlandse Papier- en Kartonfa brieken VNP in haar jaarover zicht 1992/93. De VNP heeft weinig begrip voor de door de overheid opgelegde lastenver zwaringen. De milieuheffingen op te storten afval en op grondwatergebruik treffen de papier- en kartonindustrie on evenredig hard, klaagt de VNP. De totale omzet van de Ne derlandse papier- en kartonin dustrie daalde in 1992 van 3,8 miljard tot 3,66 miljard. Na vele jaren van grote inves teringen, veelal ook op het milieu gericht, kon een terug val niet uitblijven. Die deed zich dan vorig jaar ook voor, waarbij het niveau daalde van 604 miljoen tot 295 milioen. De NVP noemt dit volume echter toch alleszins redelijk „gelet op de lange economi sche levensduur van papier machines en de zich aankon digende stagnatie". Hoewel de produktie van papier en kar ton in 1992 iets afnam ten op zichte van 1991 nam de inzet van oudpapier toe. In 1991 werd 1.896.000 ton oudpapier voor de produktie van nieuw papier en karton ingezet, in 1992 was dit 2.003.000 ton, een 'onverwacht forse toene ming' van 5.6 procent. TEEKENS ADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk Juridische ondersteuning van ondernemingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Leiderdorp Leiden Mr. Dr. M. Teekens Mr. M. Teekens jr. Mr. E. Schenkius Mr. R. J. H. van der Wart Mr. J. A. I. von Gooi Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel. 071 -41 30 21, fax 071 -41 06 84 Mr. J. F. langeloar Mr. C. van Oosten Hoagse Schouwweg 8E, 2332 KG tel. 071 - 32 27 38, fax 071 -32 14 21 Internationale associatie van advokaten in de EG De Beukenhof in Oegstgeest. De verkoop van het restaurant kwam voor het personeel als een schok.fl FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21