Plant als medicijnpot Greenpeace veroordeelt vloot boomkorvissers Eco-teams willen de aarde redden Over leven GEBIOLOGEERD Bedrijfsleven meldt weinig over milieu Overlevingstocht eendekuikens [OENSDAG 17 NOVEMBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK 071-356439 PLV -CHEF MEINDERT VAN OER K Meer groene potplanten in tuincentra reiden Tuincentra verkopen dit jaar meer groene potplanten dan in 1992. Het assortiment wordt steeds groter. In de toe komst zullen vooral meer varens en palmen worden afgezet. Dit blijkt uit onderzoek van het Produktschap voor Siergewassen Onder Nederlandse tuincentra. Volgens de centra worden grote, poene potplanten de trend. Vooral areca, dracaena en ficus paan het beter doen. Voor dieffenbachia en croton slinkt de be langstelling. Nieuwe ontwikkelingen pikken de tuincentra op in [node-, vak- en interieurbladen. Ook de eigen klanten vormen pen bron van informatie. De groene potplanten worden inge kocht in Nederland en Denemarken. (Duurzame samenleving in discussie den haag Er kan pas sprake zijn van een duurzame samenle- Jting, wanneer consumptie en produktie niet langer een te zware 'belasting vormen voor de aarde. Deskundigen zijn het erover 5Éens dat de duurzame samenleving alleen is te verwezenlijken jÖoor de huidige consumptie- en produktiepatronen te verande ren. Het Instituut voor Consumentenonderzoek SWOKA organi seert op 18 november een internationale conferentie over dit pnderwerp in Den Haag. Uitgenodigd zijn vertegenwoordigers 'tan overheid, bedrijfsleven en onderzoeksbureaus. De sprekers rLijn onder meer staatssecretaris van economische zaken mw 7. van Rooy, filosoof prof H. Achterhuis, socioloog profT. Bec- iers en psycholoog prof W. van Raaij. iGroene Keuken toert langer door boxtel De Groene Keuken van de Kleine Aarde blijft langer gloor Nederland toeren. Deze mobiele expositie over milieuspa- -rend huishouden heeft inmiddels meer dan 300 gemeenten aan gedaan. De belangstelling voor een bezoek is nog steeds groot pn de reacties zijn zeer positief. De Groene Keuken geeft infor- ;ltiatie over het milieubewust omgaan met voedsel, afval, energie nn water. De begrippen duurzaamheid en het sluiten van kring lopen vormen hierbij de rode draad. Naast particulieren tonen jpok veel gemeenten, woningbouwverenigingen en bedrijven be- angstelling. Het milieucentrum De Kleine Aarde in Boxtel heeft dit project opgezet in samenwerking met de vakgroep huis- noudstudies van de Landbouwuniversiteit en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Milieu-informatie in EG openbaar tiden Milieu-informatie uit EG-landen is sinds begin dit jaar 'hiet langer geheim. De stichting Natuur en Milieu wil bevorde ren dat deze informatie door particulieren of groeperingen die 'üat wensen effectief gebruikt wordt. Daarvoor is een Engelstalige bandleiding opgesteld getiteld 'Freedom of access to informa tion on the environment'. Ieder kan met deze handleiding infor matie over milieunormen opvragen van autoriteiten in andere "EG-landen. Dat is praktisch voor een milieugroep die zich bij voorbeeld inzet voor de bestrijding van watervervuiling die "vanuit België Nederland binnenstroomt. leiden/streek Tal van vrijwilligers deze regio vanaf volgende week weer aan de slag met de typisch Hollandse knotbomen. Daar waar de overheid en eigenaren niets doen aan het knotten van bomen organiseert de stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland groepen die het noodzakelijk onderhoud alsnog verrichten. De groepen be staan veelal uit 'harde kernen' van 10 a 15 werkers die de hele winterperiode in hun vrije tijd de zaag hanteren bij essen, populieren, iepen, eiken en wilgen. De landelijke aanplant-estafette 'knokken voor knotten' doet aanstaande zaterdag Zuid- Holland en Utrecht aan, waar op de provin ciegrens 200 nieuwe knotwilgen worden ge plant. Dat gebeurt tussen Schoonhoven en Lopik aan de Tiendweg. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN Overheid en industrie investeren miljoenen in 'nieuwe' gewassen j'e Inca's in het Andesgebergte dekten hun begraven ^rdappelen af met dille- of karwijbladeren. Zo was er -in uitschieters minder gauw sprake. Wonderdokters uit foeger tijden schreven bij hoofdpijn een drankje met ■ftrysantenbladeren voor. De hoofdpijn verdween. En erwoudtovenaars gebruikten bij pijntjes de bol van de erfsttijloos. Naar nu blijkt een remmend middel bij kan- ?rtherapieën. De natuur is zo gek nog niet. Overheid en idustrie investeren miljoenen guldens om de plant als hemische fabriek te herontdekken. verbouwen als grondstof voor de kledingindustrie (linnen) mislukte. ,,We dachten dat het kon. Plotseling stortte de markt in elkaar," aldus René Koster van het LEI. iskia van westhreenen je Nederlandse akkers worden hgzaamaan (weer) beplant jlet koolzaad, vingerhoeds- fuid, crambe, olifantsgras, ci- 'iorei en vlas. Natuurlijke ge- iassen die prima vervangers le- ïren voor chemisch ontwikkel- e stofjes. Duwde de chemische 'idustrie tientallen jaren gele en talloze agrarische produk- Gn van de akkers, nu lijkt het 'igenovergestelde het geval. Voor het gebruik van produk- LJn uit de natuur voor niet- pedseldoeleinden is tegen- oordig een deftig, in de Dikke |ln Dale nog onbekend, woord «dacht: agrificatie. Het minis- irie van landbouw draagt sa- len met het ministerie van tonomische zaken van 1990 ')t 1995 zo'n tachtig miljoen plden bij aan onderzoek naar "grificatie. Het Landbouw Economisch Istituut (LEI) gebruikte een Eel van het geld om te onder- Deken of er (weer) een markt Dor vlasteelt aanwezig is. Een roef om vlas weer massaal te Linnen De oorzaak? Mode-opvattingen van de moderne Hollander. Koster: „Linnen is 'uit'. Boven dien: linnen kreukt. In Italië mag dat, daar wordt vlas ook op grote schaal verbouwd. Hier mag je niet met een gekreukt overhemd de straat op." Onge bleekt linnen wordt alleen ge bruikt in het interieur als gor- dijnstof of grand foulard. Het streven om 5000 ton vlas te ver bouwen op de Nederlandse ak kers is snel geschrapt. Een ander voorbeeld van agri ficatie is de verbouw van hen nep (cannabis-vrij) en stro voor verpakkingsprodukten. Immers: het gebruik van vezels is beter dan het omkappen van bossen. Vier jaar lang wordt 10 miljoen gulden uitgegeven aan onder zoek naar de hennepplant. Hennep- en vlasvezels blijken even sterk te zijn als glasvezel. Ze kunnen binnenkort onder meer worden gebruikt in deur platen. Na een forse verbou wing in het huis kan de oude deur zo de composthoop op. Toch komt de omwenteling voor natuurvriendelijke verpak kingsprodukten moeizaam tot stand. Koster: „Voor de consu ment komen deze produkten niet herkenbaar terug. Probeer hem dan maar te overtuigen een paar kwartjes meer te beta- Een typerend voorbeeld: de luier van chloorvrij papier. Per pak kosten de Juiers vijf gulden meer. Ze worden door het win kelend publiek massaal gene geerd. Koster: „De consument moet bewuster worden gemaakt van het feit dat hij wel degelijk kan kiezen uit produkten die meer of minder schadelijk zijn voor het milieu. Dan dwing je fabrieken tegelijkertijd te luiste ren naar de markt." Voorloper Cebeco Handelsraad is, net als het Agro-technologisch onder zoekscentrum in Wageningen. een van de voorlopers van agri- ficatieprojecten. Zo heeft zij handcrèmes en aftersunmilk ontwikkeld met extracten uit pepermunt, rozemarijn, akker- moerasbloem, kamille, gouds bloem en teunisbloem. Ook heeft Cebeco een proefveldje aangelegd met dille en een met karwij. De plantjes produceren een olie waarin de stof carvon aanwezig is; een kiemremmend middel voor bewaring van aard appelen. De Inca's wisten dat 'Ware moordpartij op schollen Volgens milieu-orga nisatie Greenpeace heeft de vloot boom korvissers (over het algemeen schepen met een groot motor vermogen) flink huis gehouden in de zoge naamde scholbox. Deze broedplaats voor schol - waar veel jonge vis voorkomt - werd begin oktober opengesteld voor de visserij. Greenpeace pleit er al jaren voor de scholbox alleen open te stellen voor schepen tot 300 pk. Om dat streven kracht bij te zetten, blokkeerde de milieu organisatie op 4 okto ber de haven van Harlingen. Aanvoercijfers van de visafslagen van Den Helder, Harlin gen en Urk in de eer ste drie weken van oktober tonen vol gens Greenpeace aan dat de afgelopen we ken flink wat jonge schol is weggevist. In totaal werd op de af slagen 4.491.664 kilo schol aangevoerd; 2.433.323 kilo be stond uit 'Schol 4', de sortering kleinste vis sen. „Dat wijst er op dat ook een grote hoeveelheid onder- maatste vis is opge vist", aldus een woordvoerder. Hij schat dat tot mogelijk 90 procent van de vangsten zo weer overboord gezet kon worden. „Die vis gaat sowieso dood." Kleinschalige vis sers uit Den Oever zouden volgens hem bovendien vorige weck hebben gecon stateerd dat in de Scholbox opmerkelijk veel zeesterren voor komen. Deze 'lijken- opruimers' voeden zich met dode vis. „De Nederlandse boomkorvloot staat de laatste drie jaar te popelen om op 1 ok tober de zware netten uit te werpen in de Scholbox". aldus Greenpeace. „Echter het gebied kan het in tensief ploegen van de grote boomkorkot- ters met zware vistui gen nauwelijks aan. Er heeft een ware moordpartij plaats onder het jonge scholbestand. Boven dien heeft de bodem het zo zwaar te ver duren dat op den duur in grote gebie den van de scholbox alleen nog maar zeesterren voorko- duizenden jaren geleden al. „Bij toeval ontdekte men dat de olie uit de zaadjes heel bruikbaar is," vertelt H. Tour- nois, afdelingshoofd van het Wageningse onderzoekscen trum ATO-DLO. In Wageningen verwachten de onderzoekers nog veel meer heil van het dille- en karwijzaad. Tournois: „Het is misschien veel breder inzet baar, als schimmelwerende stof bijvoorbeeld." Natuurvolkeren Omdat vriend en vijand het er over eens is dat de natuurvolke ren zo gek nog niet zijn, reizen onderzoekers de hele wereld af - op zoek naar plantjes die in het Westen onbekend zijn maar door primitieve volken als me dicijn worden gebruikt. Zo wordt door onderzoekers Nepal bezocht en ook de Mediterrane landen. Vooral gebieden met 'extreme milieus', zoals Tour nois het noemt; heel zout, of heel droog. Ook regenwouden en bergachtige gebieden. Het zijn die plaatsen waar een groot deel van de flora nog niet is ont dekt. Tournois noemt het geliefde voorbeeld van de ontdekking van de aspirine: eeuwenlang kauwden hoofdpijnpatiënten op een stuk berkenschors. Naar nu blijkt zit daarin een stof die heilzaam werkt tegen hoofd pijn. Het is daarom, naast de petrochemische industrie, voor al de farmaceutische industrie die keer op keer voor grote ver rassingen komt te staan. Nederland is geschikt voor zonne-energie In Nederland kan zonne-ener gie in de plaats komen van energie die opgewekt wordt door gasgestookte centrales, teneinde de uitstoot van vervui lende stoffen zoals C02 te ver minderen. Daarvoor dienen op grote schaal zonnecelsystemen geïnstalleerd te worden. Dit blijkt uit onderzoek dat in opdracht van het ministerie van economische zaken is uitge voerd door de rijksuniversiteit Utrecht. De onderzoekers ma ken daarbij de kanttekening dat de kosten van zonnecellen op dit moment nog vrij hoog zijn. Volgens een optimistisch sce nario is het mogelijk om in het jaar 2020 acht procent van het Nederlandse elektriciteitsver bruik met zonnecelsystemen te realiseren. Dat betekent een vermindering van de C02-uit- stoot met 2500 k/Ton. een hoe veelheid die gelijk is aan vijf procent van de totale uitsoot van de centrales. Rapportage in buitenland veel beter amstelveen Grote ondernemingen beste den steeds meer aandacht aan het milieu, zo blijkt uit een in ternationaal onderzoek van accountantsfirma KPMG. Bij na zestig procent van alle on dernemingen besteedt er op de een of andere manier aan dacht aan in het jaarverslag, terwijl 15 procent een apart milieujaarverslag maakt. In Nederland doet maar vijf pro cent van de bedrijven dat. KPMG onderzocht 690 fir ma's uit alle sectoren van het bedrijfsleven uit tien landen: de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittannië, Duitsland, Frankrijk, België, Ierland, De nemarken, Nederland en Por tugal. In Nederland onder zocht KPMG de honderd grootste beursgenoteerde be drijven, waaronder vliegtuig bouwer Fokker (Schiphol). Bols uit Nieuw vennep. Hoog ovens uit IJmuiden en de KLM. In 41 procent van alle jaar verslagen zijn milieubeleids verklaringen opgenomen. En gelse bedrijven zijn daarmee koploper met een score van ongeveer 70 procent. Voor Ne derland is het percentage 29, terwijl Amerikaanse bedrijven de rij sluiten: slechts 18 pro cent vermeldt iets over het milieu. Naast de betrekkelijk vrijblij vende verklaring, geeft tachtig procent van de bedrijven daar bij aan welke concrete maatre gelen het wil nemen. De meeste betreffen de beperking van de uitstoot van schadelijke stoffen, vermindering van het energieverbruik en beter nale ven van bestaande regels. Eerder dit jaar onderzocht KPMG hoe Nederlandse be drijven en instellingen met milieu-verslaggeving omsprin gen. Daaruit bleek dat steeds meer organisaties vrijwillig aparte milieu-jaarverslagen publiceren. Bijna hliilend van wanhoop kwam Zeeman bij Loerakker binnen. „De deadline is nabij! En ik weet nog niks voor het volgende stukje in de krant!" Loerakker keek onverstoord op van zijn werk, dat zoals altijd het tekenen van simpele poppe tjes behelsde. „Je kunt het toch over die car- poolstrook van May-Weggen hebben?" zei hij. „Daar heeft IEDEREEN het al over gehad!" „De afgang van Braks als kandi daat-voorzitter van het FAO?" „Idem." „Betuwelijn? Alle soorten van gegarandeerde toekomstige mislukkingen? Met een LINK - knipoog - naar de Kanaaltun nel?" „Daar zijn al hele krantekaterns over volgeschreven. „Goed, het broeikaseffect dan. De afbraak van de ozonlaag. Uitstervende diersoorten. Tro pisch regenwoud dat ver dwijnt." Loerakker noemde elk onderwerp dat hem te binnen schoot, maar Zeeman staarde met doffe ogen somber uit het raam. „Suïcidale grienden! Rechter verbiedt verdrinken muizen in rode wijn live op TV! Een ge meente die de kerstman de toe gang verbiedt tot sinterklaas vertrokken is! Hamsters die dank zij Chinese kruiden alco holist-af worden! Raak jij daar dan soms niet door Gebiolo geerd?" „Jawel," mompelde Zeeman, „maar wat kun je aan al die lan ge wetenschappelijke stukken nog toevoegen? Soms denk ik: ik ben door m'n onderwerpen heen. Geef toe, we hebben over alles gekankerd wat een beetje met het milieu te maken heeft. En de halve wereld schrijft er al „De zelfmoord van Adriaan Ve- nema!" opperde Loerakker met de moed der wanhoop. „Da s een heel ander milieu!" zei Zeeman. „En daar schrijft de andere helft van de wereld al over. Nee, ik ben bang dat ik er mee moet stoppen. Ook al wa ren de inkomsten welkom. Met name omdat mijn kat dringend eens onderzocht moet worden, want hij geeft geregeld over op de vaste vloerbedekkingen Verder kwam hij niet, want Loerakker had hem razend van woede bij de keel gegrepen. „Regel een tot en met honderd voor stukjesschrijvers: klets nooit over je kat!" gromde hij. „Dat is al zo vaak gedaan dat niemand met enig gevoel voor zelfrespect er in de krant nog over durft te beginnen!" „O-okee," gorgelde Zeeman. „H-hee, ik heb twee huisjeslak ken in m'n douchecel. Is dat misschien wat voor een volgend stukje?" piet zeeman en co loerakker Global Action Plan for the Earth den haag» Bodemvervuiling, ontbossing, aantasting van de ozonlaag en slinkende energievoorraden. De dagelijkse confrontatie met de ze aftakeling van moeder Aarde slaat de meeste mensen murw en nodigt niet uit tot enige acti viteit om daar zelf verandering in te brengen. Een internationa le actie voor het behoud van de aarde wil mensen aanzetten om althans zelf een milieuvriende lijker leven te gaan leiden. Global Action Plan for the Earth (GAP) biedt een prakti sche handleiding voor huishou dens om minder afval te produ ceren, lager verbruik van gas, elektriciteit en water te realise ren, te kiezen voor energiezui nig vervoer en aankoop van duurzame goederen. GAP ziet meer heil in geza menlijke acties van huishou dens dan in individuele pogin gen om een milieuvriendelijker leven te leiden. Huishoudens zouden eco-teams moeten vor men, die elkaar aan de hand van werkboeken kunnen stimu leren tot een andere, minder verspillende levenswijze. De suggestie is dat een zelf samen te stellen eco-tcam van een klein aantal huishoudens een keer per maand de resulta ten bespreekt en ervaringen en ideeën uitwisselt. Via de GAP- organisatie wisselen eco-teams eikaars ervaringen uit. Door geregeld het verbruik van water, gas en elektriciteit te meten, de hoeveelheid afval te wegen en autokilometers bij te houden komt een eco-team aan een gemiddelde dat met andere teams te vergelijken is. GAP ver zamelt de gegevens van alle aangesloten eco-teams en ver taalt ze in zichtbare effecten op het milieu. Inmiddels zijn er eco-teams actief in Nederland, Duitsland, Engeland, Zweden, Noorwegen, Finland, Canada en Amerika. Via een nieuwsbrief blijven de teams van eikaars vorderingen op de hoogte. Global Action Plan for the Earth is een initiatief van een aantal internationaal bekende milieudeskundigen en gedrags wetenschappers onder voorzit terschap van David Gershon. GAP heeft als doelstelling, dat de aangesloten eco-teams in het jaar 2000 via energiever bruik en autorijden zorgen voor vermindering met 1/5 van het 'broeikasgas' C02, 1/3 minder drinkwatergebruik en 3/4 min der afval. De kosten van deelname be dragen voor een eco-team 25 gulden, de prijs van de werk boeken. Aanmeldingen zijn wel kom bij de stichting GAP Ne derland in Den Haag, tel.070- 3466995. V leiden Laat eendekroost in het kroos van de Meerburgerkade in Leiden. Het is niet heel bijzonder volgens de Vogelbescherming dat er in deze tijd van het jaar een tweede broed sel ontstaat van een tamme eend. Vooral als de temperaturen met name in de stad wat ho ger blijven dan normaal is er kans op een tweede nest. De overlevingskansen voor de eendekuikens zijn echter klein. Het duurt zo'n vier weken voordat de kleintjes de bescher ming van een verenpak hebben die hen vol doende bescherming geeft tegen vorst. t( <!n. Hlll' Hlirth'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19