Resultaten van behandeling suikerziekte steeds beter Tempo nieuwbouw in Alphen omlaag Cara-patiënten hebben veel meer klachten dan nodig is Orkestleden kunnen veel Randstad TGV rijdt op proef tussen Amsterdam en Zandvoort Proef met geboorde tunnels bij Rotterdam Miljoenenstrop voor economische faculteit Inbreker draait papegaai de nek om WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 leiden herman joustra De ontrafeling van het mysterie - zo dat al ooit mogelijk mocht zijn - laat voorlopig nog op zich wachten. De medische weten schap is er in elk geval tot nu toe niet in geslaagd de oorzaken van het ontstaan van diabetes mellitus, oftewel suikerziekte, te achterhalen. De precieze oorza- wijzingen zijn er tijdens de speurtocht wel gevonden. En al is absolute genezing vooralsnog uitgesloten, de behandelings wijzen geven wel steeds betere resultaten. Dat is volgens dr. J. K. Radder, als specialist verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Leiden, het positieve nieuws in deze na tionale diabetesweek. ,,We moeten daarbij wel onderscheid maken tussen de twee soorten suikerziekte. Jeugdsuiker ofwel Type l, en ouderdomssuiker of wel Type II. Type I is een auto een aandoening waarbij het lichaam lichaamei gen stoffen vernietigt. In dit ge val de B-cellen in de eilandjes van Langerhans in de alvlees klier, die insuline produceren." Het hormoon insuline is no dig voor de opname van suiker, een belangrijke energiebron, door het lichaam. Bij het on- staan van Type I speelt erfelijke aanleg een rol volgens Radder. ,,Dat is al lang bekend. Alleen weten we nog niet in wélk gen we het moeten zoeken. Boven dien, als een persoon van een eeneiige - tweeling Type-I-sui- kerziekte heeft is de kans dat de ander het ook krijgt maar vijftig procent." Externe factoren moeten dus ook een rol spelen bij het ont staan, zegt Radder. „Virussen die griepachtige verschijnselen kunnen veroorzaken, kunnen van invloed zijn op het ontstaan van suikerziekte. En wat recen telijk is ontdekt: bestanddelen uit koemelk zouden effect kun nen hebben. Bij kinderen die Lezing over antropologische films leiden Wat zijn de praktische problemen waarmee een antro pologische filmer wordt geconfronteerd? Kees Putman stelt die problemen tijdens zijn lezing op 17 november in het Rijksmuse um voor Volkenkunde in Leiden aan de orde. Hij belicht zijn ei gen werkwijze en het spanningsveld tussen theorie en praktijk aan de hand van twee van zijn films: een over de boeren in Thai land en een andere over de problemen op het Italiaanse eiland Sardinië. De films zullen vanavond voor het eerst vertoond wor den. De lezing begint vanavond om 20.00 uur aan de Steenstraat 1 in Leiden. Gesprek met Spaanse wetenschappers leiden Spaanse en Nederlandse wetenschappers ontmoeten el kaar deze week aan de Leidse Rijksuniversiteit op het Vijfde Spaans-Nederlandse Historisch Colloquium. Vandaag begint het programma met een tentoonstelling in de universiteitsbiblio theek waar historische kaarten te zien zijn. Van 18 tot en met 20 november spreken de Nederlandse en Spaanse wetenschappers, historici en letterkundigen, met elkaar over verschillende onder werpen. Reclamerondjes met flitstrein y polderman De Franse hogesnelheidstrein komt eind deze maand naar Nederland en zal op zondag 28 november te zien zijn op het traject Amsterdam-Zandvoort. De Nederlandse Spoorwegen willen de treinreizigers graag la ten kennismaken met het com fort van de 'flitstrein' en passen deze in de gewone dienstrege ling in. Waar de Train Grande Vitesse op de Nederlandse rails verschijnt blijft verder een ver rassing. In de periode van maandag 22 november tot en met woens dag 1 december hebben de treinreizigers overal in het land de kans om in plaats van hun gebruikelijke gele of geel-blau- we NS-trein de blauwgrijze TGV-Atlantique langs het per ron te zien voorglijden en stil houden. De rit van Amsterdam naar Zandvoort en terug met de ho gesnelheidstrein (op zondag middag 28 november 17.01 uur uit Amsterdam en daar terug om 18.02 uur) is echter special bedoeld voor medewerkers van de NS. Ook elders in het land zijn er speciale ritten voor NS- De presentatie van de TGV aan de Nederlandse treinklan- ten en de NS-medewerkers is bedoeld om 'een draagvlak te creëren' voor de TGV-plannen in Nederland. De maximum snelheid van de TGV-Atlantique is 515 kilometer per uur, maar die snelheidssensatie zullen de Nederlandse reizigers niet bele ven. De gewone NS-sporen zijn daarvoor niet geschikt. Alleen op de speciaal daar voor aangelegde hogesnelheids- trajecten in Frankrijk kan de TGV op topsnelheid rijden. In Nederland moet de flitstrein het dus voorlopig kalm aan doen. Voorlopig, want de NS hebben plannen voor hogesnelheidstra- jecten tussen Roosendaal en Rotterdam en tussen Rotterdam en Schiphol. borstvoeding kregen kwam Ty pe I minder voor." Ouderdomssuiker In het geval van ouderdomssui ker liggen de zaken anders. Bij dit type wordt minder insuline gemaakt door het lichaam en bieden de weefsels weerstand legen de werking ervan. Radder: „Hier spelen erfelijke factoren nog een belangrijker rol." De huidige resultaten kunnen mogelijk in de toekomst gaan bijdragen aan de voorkoming van deze ziekte. „Neem Type I. In verband met de virussen zou je aan vaccinatie kunnen den ken. Koemelk? Borstvoeding voor bepaalde ricicogroepen zou kunnen helpen. Alleen moet je die risicogroepen dan wel eerst opsporen. Een dure zaak. Dat geldt ook voor een an dere mogelijkheid: de behande ling met insuline. Uit een on derzoek bleek dat kinderen, van wie een broer of zus Type-I-dia- betes had maar zijzelf nog niet, die met insuline werden behan deld minder vaak diabetes kre gen dan kinderen die deze be handeling niet kregen. Praktisch probleem is verder dat je ieder een, ook degenen die geen af wijking hebben, opzadelt met een ingrijpende therapie, het inspuiten van insuline. Nog een mogelijkheid is het toedienen van tabletjes met nicotinamide, een stof die destructie van B- cellen tegenwerkt. Maar of dat echt wat zal uithalen?" „Bij Type II zou je kunnen denken aan een bevolkingson derzoek om de ziekte voor te zijn. Vanwege het sterke geneti sche karakter ervan. Zo'n on derzoek is wel ontzettend duur. Wellicht dat je beter bepaalde families kunt gaan onderzoe ken. Dat kan dan met name door de huisartsen gebeuren, met af en toe een bloedprikje." Dieet Voor wie al Type-I-suikerziekte Dr. J.K. Radder: „We moeten niet doen alsof heeft geldt: niet alleen de arts kan helpen door advies te geven en regelmatig controles uit te voeren. Ook de patiënt kan zelf sterk bijdragen aan het voorko men van complicaties zoals aandoeningen aan het netvlies, de zenuwen en de nieren. Sim pelweg door er voor te zorgen dat de bloedsuikerspiegel zo De gemeente Alphen mag jaarlijks minder huizen bou wen dan ze wil. De bouwplannen die de gemeente tot het jaar 2000 heeft, moeten over een groter aantal jaren worden verspreid. Dat betekent volgens een woordvoer der van de gemeente dat de wachttijden voor een woning weer langer worden. Ook is het moeilijker om plannen voor kleinere aantallen woningen financieel rond te krij- den haag monica wesselinc Het lagere bouwtempo is een gevolg van afspraken die giste ren zijn gemaakt tussen de vier Randstadprovincies, minister Alders en staatssecretaris Heer- ma van volkshuisvesting. De be windslieden hebben de wensen van de provincie Zuid-Holland overgenomen. Dat betekent dat de gemeenten in het Groene Hart tot het jaar 2000 nog 10.000 woningen mogen bou wen. Dit is net genoeg om in de behoefte van de eigen bewoners te voorzien. Na het jaar 2000 mogen er, in vijf jaar tijd, nog 5000 huizen worden bijge bouwd. In de Leidse regio mogen er tot de eeuwwisseling ook 10.000 huizen worden neergezet. De kans bestaat dat na 2000 èen uitbreiding met nog eens 5000 woningen wordt toegestaan. Ook over de bouwmogelijk heden van Den Haag en Rotter dam is overeenstemming: Haaglanden moet en mag Bij wijze van experiment zullen de tunnel voor langzaam ver keer bij Barendrecht en de Ha venspoortunnel in de Botlek met behulp van boortechniek worden aangelegd. De bouw zal waarschijnlijk medio 1995 be ginnen. Dit hebben de ministers Maij (verkeer en waterstaat), Al ders (VROM) en Andriessen (economische zaken) dinsdag aan de Tweede Kamer geschre- De tunnels worden aangelegd naast twee bestaande oeverver bindingen. Dat zijn de Hei- nenoordtunnel onder de Oude Maas en de Botlektunnel onder de Nieuwe Maas. De twee nieuwe tunnels zijn volgens de ministers geschikt als proefprojecten. Ze baseren hun beslissing om te experi menteren met boortechniek on der meer op het advies van de Adviesraad Technologiebeleid Bouwnijverheid (ARTB). In een toelichting schrijven de ministers dat ze niet uitslui ten dat voor andere projecten ook zal worden gekozen voor boortechniek. Zij doelen op de aanleg van metro's en de Wes- terschelde Oeververbinding (WOV). Extra geld voor bejaardenhuizen De verzorgingshuizen in Zuid-Holland krijgen van de provincie bijna 10 miljoen gulden extra. Het geld is gro tendeels (6,2 miljoen gulden) bestemd voor onderhouds kosten. Daarnaast heeft een aantal verzorgingshuizen een extraatje gekregen. Zo kreeg het St. Joseph in Alphen aan den Rijn dik 73.000 gulden voor een alarmsysteem en een nieuwe telefooncentrale. De Aarhoeve in Ter Aar ont vangt 91.000 gulden voor een zusteroproepsysteem De provincie had in 1990 van het fonds voor ouderen 9,3 miljoen gulden over. Dit geld is nu verdeeld. constant mogelijk blijft. „Door een dieet te volgen, zelf insuline te spuiten en zelf de suikerspie- gel te controleren. Of datzelfde voor Type II geldt is nog niet bewezen.' Maar het lijkt wel logisch. Ook als er al wat complicaties zijn, vooral in een vroeg stadium, zijn maatregelen mogelijk om dat gunstig te beinvloeden. Geen spectaculaire ontwikkelin gen allemaal, maar alles telt. We moeten daarom ook niet doen alsof er niets aan de hand is als iemand suikerziekte heeft, maar gelukkig is de doem die er over de ziekte hing wel voor een groot deel weggenomen." 43.500 woningen neerzetten, de Rotterdamse regio 53.000 en de Drechtsteden 8000. De provincie Zuid-Holland heeft in het ontwerp-bestem- mingsplan voor Zuid-Holland- oost vastgelegd dat er in ge meenten in het Groene Hart uitsluitend voor de eigen inwo ners mag worden gebouwd. Het aantal bewoners van het Groe ne Hart mag dus niet groeien. Alders heeft dat uitgangspunt, bedoeld om de groene ruimte in het Groene Hart open en groen te houden, overgenomen. Er is in de groene regio ook ruimte voor de aanleg van 170 hectare bedrijfsterreinen. De huisvesting van vluchte lingen en asielzoekers valt hele maal buiten deze regeling. Het inwonertal van het Groene Hart mag en moet groeien met het aantal vluchtelingen dat de re gio moet opnemen. rotterdam De economische faculteit van de Erasmus Universiteit Rotter dam kampt met een tekort van zeker anderhalf miljoen gulden. De gevolgen van de financiële tegenvaller zijn rampzalig: tien tallen banen staan op de tocht en afstudeerrichtingen worden geschrapt. De geldproblemen zijn niet tijdig ontdekt. Dat heeft het faculteitsbestuur gisteren bevestigd. Ruim vijfendertig wetenschappelijk medewerkers en tien personeelsleden in de ondersteunende sector hangt een ge dwongen ontslag boven het hoofd. „We proberen nog maatre gelen te treffen om deze mensen binnen de universiteit te hou den", zegt decaan H. Bart van de economische faculteit. „Maar nu al blijkt dat niet voor iedereen een oplossing wordt gevon den. Het is zeker dat onvrijwillige ontslagen vallen. De perso neelskosten drukken te zwaar op de begroting." Ook de studenten voelen de pijn. Binnen de bestaande oplei dingen algemene economie, bedrijfseconomie, fiscale econo mie, econometrie (met bestuurlijke informatica) en Japankun- de worden afstudeerrichtingen geschrapt. Welke afstudeervor- men dat zijn, is nog onbekend. De geldproblemen zijn volgens het faculteitsbestuur te wijten aan het teruglopend aantal stu denten. Een inbraak bij de rijwielzaakj van Van Dam aan het Noord einde heeft vannacht het levenf gekost aan de papegaai in dei werkruimte. De politie kreegf om kwart voor vijf een telefoon-* tje van een buurtbewoner die[ de inbreker bij Van Dam naar! binnen had zien gaan. Toen de politie arriveerde,: zag ze de 26-jarige Leidenaar! wegkruipen. De rijwielhande-f laar, die inmiddels ook ter plek-? ke was, merkte direct dat zijnf praatvogel niet op zijn plek zat., De inbreker verldaarde dat hij| het lawaai dat het dier had ge maakt na zijn binnenkomst! slecht kon gebruiken. Daaromf had hij de papegaai de nek om-r gedraaid en in de prullenmand! De inbreker verklaarde voortsf dat zijn motief om in te breken? was dat zijn eigen mountain!* bike onlangs was gestolen. Hijt wilde er snel e i terug. Zuid-Holland wil steun van EG De provincie Zuid-Holland| vraagt via staatssecretaris Vanj Rooy van economische zakenj om steun uit het Europesej, Fonds voor Regionale Ontwik-r keling (EFRO). Het geld is nodigj, voor de vernieuwing van de in-j dustrieen op de zuidelijke^ Maasoever en het Drechtste-^ dengebied. In deze regio ten zuiden vanr de Waterweg en de Maas, zijm de economische problemeni groot. Het gebied zou ruim-Ü schoots voldoen aan de Europe se basiscriteria voor achterge blevenindustriegebieden. De gemiddelde werkloosheid over de laatste drie jaar is er 9,8 procent, tegenover 8,7 procen^ in de rest van Europa. Het aan deel van de industrie in dei werkgelegenheid is er 32,9 pro cent, tegenover 31,2 procent in Europa. De achteruitgang van? de werkgelegenheid in de indu-J strie vanaf 1975 is er 29 procent.,: Veel cara-patiënten nemen hun medicijnen niet volgens de voorschriften in. Daardoor heb ben zij veel meer klachten dan nodig is. Volgens de Leidse on derzoeker F. Dekker is er dan ook op het gebied van voorlich ting nog 'veel winst' te boeken bij de behandeling van mensen met cara. Dekker hoopt dinsdag te promoveren op zijn proef schrift 'Astma and COPD - stu dies on the quality of care' aan de Leidse Rijksuniversiteit. Cara is de verzamelnaam voor de luchtwegaandoeningen astma, chronische bronchitis en longemfyseem: ongeveer één op de tien Nederlanders heeft cara. Hoewel deze ziekten niet zijn te genezen, kunnen de klachten bij een juist medicijngebruik sterk verminderen. Uit de studie van Dekker blijkt echter dat huisartsen in meer dan een kwart van de gevallen minder geneesmiddelen voorschrijven dan voor een optimaal resultaat noodzakelijk is. Dat betekent volgens de Leid se onderzoeker niet dat de klachten in alle gevallen te wij ten zijn aan de arts. De patiën ten zelf nemen het vaak ook niet al te nauw met hun medi catie. Slechts eenderde van hen neemt min of meer de hoeveel heid 'onderhoudsmiddelen' in die de arts heeft voorgeschre- Ook bij aanvallen van kort ademigheid is het medicijnge bruik lang niet altijd optimaal. Uit het Leidse onderzoek blijkt worden. dat eenzesde van alle patiënten( in dat geval geen enkel middel^ inneemt. Van de overigen: neemt ongeveer de helft het.! juiste middel, maar slechts eeni^ klein deel doet dat werkelijk ef-, fectief. De meeste cara-medicijnen^ worden toegediend via een zo-£ genoemde inhalator, waardoor de middelen door inademing' rechtstreeks in de luchtwegen' komen. Die inhalatoren zijnjj niet eenvoudig in het gebruik.j Dekker meent dat een betere^ voorlichting veel klachten kan^ voorkomen. Dat geldt ook voorE betere informatie over het ver-(] schil .tussen de onderhoudsbe-j, handeling en de medicijnen die^ bij aanvallen gebruikt moetetij Leids onderzoek naar arbeidsomstandigheden musici De Leidse onderzoeker Kartopawiro constateert bij blazers liesbreuken. Gehoorbeschadigingen, nek- en rugklachten, speekselklieronst- stekingen, tennisellebogen. Vol gens de onderzoeker John Kartopawiro van de Leidse We tenschapswinkel kunnen or kestleden door hun werk de no dige blessures oplopen. Kartopawiro deed een onder zoek naar de arbeidsomstandig heden bij een orkest op verzoek van het Residentie Orkest in Den Haag. De onderzoeker ontdekte in Den Haag dat beroepsmusici de kans lopen op een heel scala van klachten, al naar gelang het instrument dat ze bespelen. Een flink deel daarvan is het gevolg van verkeerde speelhoudingen, aldus Kartopawiro. Violisten bij voorbeeld kunnen last krijgen van ernstige rug- en nekklach- ten. Maar ook de werkomgeving van de musici kan hun gezond heid schaden. De orkestbak blijkt de bron te zijn van veel kwaden. De bak biedt vaak te weinig ruimte, te veel stof, er is slecht licht een te hoge tempe ratuur en vochtigheid. Volgens de Leidenaar Jos Buurman, hoornblazer bij het Rotterdams Philharmonisch Or kest (RPhO), zijn de klachten zoals die in het onderzoek naar voren komen, niet onbekend. „Ik ben nu zo'n vijftien jaar pro fessioneel bezig met muziek. In die periode kwam het met de regelmaat van de klok voor dat onderzoekers, veelal Ameri kaans of Engels, uitspraken hebben gedaan over het wel en wee van een symphonie-orkest. En inderdaad, de problemen zijn vaak legio. Maar dan heb ik het niet alleen over specifieke problemen van een instrument maar ook over 'wat je elkaar aandoet'." Buurman doelt vooral op ge luidsoverlast. „Het ligt er een beetje aan in wat voor zaal je speelt en hoe groot het podium is, maar soms kun je elkaar sta pelgek maken. Bijvoorbeeld als je als hoornist voor de trompet tisten zit. Zij blazen jou kant uit en jij blaast hun kant uit. En naar mate het concert vordert ga je steeds harder blazen. Uit eindelijk hoor je het applaus als een soort doffe ruis. Een heel ander soort klachten komt voort uit het fysiek te keer gaan bij symphoniën van bijvoorbeeld Wagner. Dan ga je heel diep, net als bij sport. Soms heb ik wel eens pijn in mijn pens van het harde blazen." Waar Kartopawiro het gevaar constateert van liesbreuken bij blazers, heeft Buurman het idee dat dergelijke klachten nog wel meevallen. Tenminste, als de musici zich een goede houding aanleren. „Ik heb geleerd om niet met de benen over elkaar te zitten, omdat het geen manne lijke houding is, maar vooral ook omdat het een slechte hou ding is voor blazers. Gevaar voor liesblessures. Dat neemt niet weg dat je wel eens iets voelt dat lijkt als een soort luchtbel die opzwelt in je lies. Dan weet je dat je even rustig aan moet blazen. Maar lies breuken op zich komen denk ik niet veel voor." Violisten, zegt Buurman, heb ben het net zo zwaar. Ze hoeven dan wel niet hard te blazen maar moeten het hele concert door spelen waar de blazers pauzes hebben. „Heb je wel eens gezien hoe violisten hun linkerhand moeten houden?", aldus Buurman. Strijkers heb ben volgens hem bovendien vaak geluidsoverlast van de bla zers. Buurman: „Ik zie wel eens strijkers met oordopjes in. Die zitten dan voor de trompettis ten. Ik heb het zelf ook wel eens geprobeerd, een propje papier, luchtig in mijn oor. Maar je ver liest gelijk de controle over wat je zelf zit te doen. Een hele rare gewaarwording." Al moeten orkesten soms in 'hopeloze situaties' musiceren, volgens Buurman doen de mu sici het gewoon. „Soms zijn de omstandigheden niet te harden, bijvoorbeeld in een grote bezet ting, maar door het collectief' ben je toch geneigd door te gaan. In symphonie-orkesten zitten mensen met een groot in- casseringesvermogen. Kartopawiro wil slechts voor zichtig uitspraken doen over de; arbeidsomstandigheden bij an dere orkesten. „Ik heb onder-: zoek gedaan bij het Residentie Orkest. Maar als je kijkt naar wat er aan literatuur is versche nen, moeten klachten toch ook bij andere orkesten voorko men", zegt de onderzoeker. In-, middels zijn een aantal van de aanbevelingen in zijn rapport 'Fluitend naar je werk', dat van af volgende week te koop is. al opgevolgd door het Residentie: Orkest. „Men gaat onder andere het podium uitbreiden zodat de musici niet zo dicht op elkaar zitten. Ook krijgen de tweede! violisten als ze dat willen een soort geluidsschermpje om zich heen. En er is inmiddels een; student van de Technische Uni-! versiteit in de arm genomen die gaat kijken naar ergonomisch: verantwoorde stoelen", noemtj. Kartopawiro er enkele.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18