Basisscholen krap in invallers Leiden Regio PvdA in geweer tegen -'intolerante' politiek Veilingklokken opgeknapt 15 SSER.071-356J30. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP 071-356429 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 Scholen zwemmen om kampioenschap leiden Elf scholen voor het voortgezet onderwijs doen vrijdag 26 november mee aan de Leidse schoolzwemkampioenschap- pen. De wedstrijden worden gehouden in zwembad De Zijl en beginnen om 12.15 uur. Op het programma staan de 50 meter schoolslag, de 50 meter vrije slag, de 50 meter rugslag, de 50 me ter vlinderslag, de 100 meter vrije slag en een paar estafettes. Katwijk op bibliotheeknet katwuk Katwijkse lezers kunnen binnenkort met een eenvoudi ge druk op de knop kijken of een bibliotheek elders in de provin cie Zuid-Holland in bezit is van een boek dat zij zoeken. Op twaalf plaatsen in de provincie worden voor een proefperiode van zes maanden beeldschermen geplaatst waarmee lezers de geautomatiseerde catalogus van de provincie kunnen raadple gen. Een van die plaatsen is de openbare bibliotheek in Katwijk. Tot nu toe kon de catalogus alleen geraadpleegd worden door de medewerkers van de ruim 90 op het net aangesloten biblio theken. Katwijk is overigens niet aangesloten op het provinciale netwerk. De computer die het publiek kan raadplegen staat tot 1 mei in de bieb. d 'Niet iedere Katwijker is christelijk' Naar huis sturen klas Lorentzschool was 'incident' katwuk peter van der hulst De PvdA in Katwijk wil dat de gemeenteraad toleranter om gaat met wensen van de bevol king. Dat is een belangrijk punt uit het verkiezingsprogramma van de partij. De tolerantie in de Katwijkse politiek is nu ver c £oek, vindt de PvdA. De sociaal- democraten houden daar vooral de kleine christelijke partijen verantwoordelijk voor. „Niet al- le 40.000 inwoners van Katwijk hebben een christelijke levens- overtuiging", aldus PvdA'er D. tfaaff. In haar programma geeft de PvdA een voorbeeld van de in- 11 tolerante houding van SGP/GPV én RPF. „Een gebedsruimte te genhouden onder het motto 'er is maar een waar geloof is een duidelijk voorbeeld van een in- ii tolerante houding van ortho- dox-christelijke partijen. Andere motto's in het pro- M gramma zijn de toegankelijk heid van de huidige voorzienin gen voor iedereen en een betere 2(jrelatie tussen politici en bur- 20gers. „We willen gelijke kansen -6voor eenieder, met name voor "'diegenen die gevlucht zijn. Je _nioet er voor zorgen dat zij zich kunnen ontwikkelen", aldus PvdA-voorzitter E. Stolk. Zo Jijieent de PvdA dat de gemeen te definitief toegelaten asielzoe kers scholing aan moet bieden. —Maar ook vinden de sociaal-de mocraten dat de kinderopvang "lin stand moet worden gehou den als de rijksvergoeding daar- 4 voor wegvalt. 2S Een ander hoofditem voor de sociaal-democraten is de toe gankelijkheid van de gemeente. De gemeente is er voor de bur ger en niet omgekeerd. „De houding van de gemeente te genover de burger is niet seri eus." Dat neemt de PvdA niet zozeer de ambtenaren, maar vooral de politici kwalijk. „Er moet serieuzer met de mensen gediscussieerd worden. Niet zeggen dat je geen geld hebt en dan de deur dicht trekken." De drie motto's heeft de PvdA vertaald in een aantal concrete voorstellen. Zo willen de soci aal-democraten meer kleinere woningen voor jongeren en ou deren. Op het gebied van milieu pleit de partij voor de komst van een milieu-educatiecen trum en verplaatsing van ver vuilende bedrijven uit het cen trum van het dorp. Ook moeten er meer woonerven en gebieden in Katwijk komen waar maxi maal 30 kilometer per uur mag wordën gereden. Een busdienst voor minder-validen en een vervoersplan om de in 't Heen werkende Katwijkers uit de auto te krijgen, zijn andere voorstel len. Het toerisme moet in de ogen van de PvdA bevorderd worden. Daarmee kan een verlies aan ar beidsplaatsen worden opgevan gen. Wel meent de PvdA dat Katwijk, geen Noordwijk of Scheveningen mag worden. De jeugd moet meer uitgaansgele genheden krijgen en voor jon geren in de leeftijd van 10 tot 15 jaar moeten er sociëteiten ko men. De Lorentzschool aan de Van Vollenhovenkade in Leiden stuurde maandag het grootste deel van een kleuterklas naar huis. Op het laatste moment kon geen invaller worden ge vonden. Volgens de ge meente Leiden ging het om 'een incident'. De be sturen van het openbare, het rooms-katholieke en het protestants-christelijk basisonderwijs zeggen veel moeite te hebben om in vallers te vinden. leiden emiel fangmann Het naar huis sturen van de leerlingen gebeurde na overleg met de ouders. „Van onze eigen invallers was niemand beschik baar, ik had al een aantal ver vangers. Het is griepperiode", zegt directeur E. Filemon van de openbare basisschool, die met haar dertig docenten en 515 leerlingen een van de grootste van Leiden is. Ook op de inval- lijst met vijftig namen van de gemeente kon Filemon 's och tends geen beroep meer doen. Hij had de namenlijst niet on der handbereik. „De betrokken afdeling van de gemeente zat op een werkconferentie, dus er kon 's ochtends vroeg niets ge regeld worden", aldus Filemon. „Vorig jaar heb ik het ook een keer moeten doen, maar dit komt maar zelden voor", geeft hij toe. „Ik stond met de rug te gen de muur. Maar het is in goed overleg gegaan, toen de ouders hun kinderen kwamen brengen. Want we laten de kin deren natuurlijk niet alleen te rug naar een leeg huis gaan." Invalpool Volgens ambtenaar M. van den Berg van de gemeente kan elke school zelf vervangers bellen BURGERLIJKE STAND LEIDEN -Geboren: *Amal dv. J.N Hes- selink Dewy dv. J.H. Rooseen H. van Berkel Esther Rejzele dv D. Kohen en F.W.M. Stokx* Tobias Johan Pieter zv. T.D.W.J. Blankenstein en C. Hoekstra Sian Rhiannon dv D.A. Johnson en L. Evans Elisabeth dv. R. Westermann en J H. Krijgsman Annemieke Eline dv S. Buikema en J. Brussen Jean zv. A.K.C. Keizer en J. van Beelen Tarja Novita dv, A. Naafsen I.M. Jadi Evy Michelle dv. H.M. Vermeulen en P.H, Beckers Wouter zv. KJ. van Duin en H.J. van Leeuwen Jeffrey Arnoldus Wilhelmus zv. J.A.G.M. den Elzen en A.C van Rhijn Hanneke Lisette dv. J.C. van Heesen en P.C.E. de Wilde Kevin zv. R.E.J. Tjoe Ny en J.M. van de Geijn llja dv. van de voor scholen toeganke lijke lijst van de gemeente. „Maar directeuren zijn vrij om daarnaast hun eigen lijst te heb ben. Ze hebben vaak een voor keur voor iemand met wie ze ervaring hebben. Wij hebben onze lijst als een soort service. Er daar wordt vaak een beroep op gedaan." Volgens Van den Berg werkt de invalpool in de regel goed. Zij spreekt van een 'calamiteit' als een klas moet worden weggestuurd. „Het is vaak moeilijk om vervangers te vinden, we hebben pas nog een advertentie gezet. Maar het J.H.C.M. Oyen en C.T. Colombon Daphne dv. J. Pars en M. Aalbertsen Kyrah dv. F.M.E. van der Wees en A.S.M. Langezaal Etienne Johannes Pauluszv. R .K. Huwaë en W.E. Wenno Amber Elisabeth dv. H.J, Ruijgroken L.L. Baart Ahmed zv. A.J. Hassan en K.M. Hassan Cilia Marijn dv. M.M. Sij- nesael en D.D. van Iterson Florine Me lissa dv. D.R. Jonkeren A R.J Mulders* Suzanne Johanna Maria dv. F.T.M. Bergman en C.A.M Kraan Bob zv. W J. Noordermeeren B.M. Hogervorst* Abraham Gerardus zv. W. Fakkel en M G van der Bent Björn Christian zv. K.H. Hansen en B Y. Laurens* Kyra Ka- tinka dv. L.W. van Noort en K. van der Hoef Ingeborg Julia dv E. Kuiken P wegsturen van een klas is een incident." „Het naar huis sturen van een klas komt niet voor", zegt M. van Riel van SKOL, dat de ka tholieke basisscholen bestuurt. „Tenminste, tot nu toe niet. Di recteuren bedenken creatieve oplossingen, want het is moei lijk aan invallers te komen. Ze hebben bijvoorbeeld part-ti mers. Maar de afspraak is wel dat de school tijdig geïnfor meerd wordt over de zieke. Ze bellen ook wel met collega- scholen als de openbare en de protestants-christelijke. Als het de Jong Casper Martijn zv. R.C. Wage- ner en M. van Groos Bart Timothy zv. E.N. Uuldriksen I. Hulsman Chanine dv. R.R. van Eijsden en M.H. Straver Diederik Victor Alexander zv. J.G. Ha genbeek en J.M.C. van Batum Julia Caroline Cecilia dv. J. Suijkeren G.E. Balsem Ashley dv. P.B.A. Kooien en A.F. Bekooi Laurien Joanna dv. W.S. Zeverijn en H. Rosenkötter Martijn Si mon Soen Liongzv. T.K. Oei en A.M.M. Kootte Maartje Johanna dv. M. de Winter en J. van Velzen Suzanne dv. A.S. le Feber en J C.G.C. Schenk Mat- thijs Peter zv. P.H.OttoenM P. Hornes Mark zv C.J. Hoek en T. Langmuur Jop Willem zv. H. van der Meij en M L. Stavleu Inge dv. A. Varkevisser en nodig is, weten we elkaar te vin den." G. Visser van de Protestants- christelijke Schoolvereniging zegt dat ook zijn scholen 'eigen mensen die kunnen invallen om zich heen heeft verzameld'. „Je geeft niet zomaar een inval ler weg." De vereniging heeft ook een algemene lijst. „Maar daar staat het ene jaar niemand op en dit jaar maar drie namen. Zo'n lijst is lastig bij te houden. Maar het is moeilijk om inval lers te krijgen, zeker als het voor langer dan een dag is." A.M. van der Hoek Anne-Floor Johan na dv. J.S. de Kanter en K. Verbeek Maarten zv. A. van Duijn en A.H. van Beien Kavin zv. H.J. Hoogervorst en A.C. Schellingerhout Thijs zv. M.J.W. Flaman en J. van der Hoogt Judith Ge- rarda dv. S.W. van der Hulst en M A. Termeulen Marino zv. M.J. Redering en W. Huizer Elise Margot dv H.G. Ro senkötter en M.C. Donken Mathijs zv. R. Kerkhoven en M M.S. Baars Milan zv. M. Huizingen N. Garnefski Michel zv. J.J. Varkevisser en Jvan der Zwan Yoni zv. Q. Onderwateren A. van Duijn. LEIDEN-Overleden: M.H. van Zijl (1939) geh.gew. met J.C.W. Noorder- meer A Paauw (1924) man *C.N. van Esch (1960) vrouw L. Wolters (1924) Verdelen Naar huis sturen van een klas 'mag van het bestuur niet'. „Als er geen leerkracht is worden de leerlingen over meer klassen verdeeld. Hij zet wel zijn vraag tekens bij de mogelijkheid om invalkrachten van rooms-katho- lieke of openbare huize in te zetten op een protestants-chris telijke school. „Omgekeerd kan ik me voorstellen. Maar wij be ginnen de dagelijkse lessen al tijd met bijbellessen. Dat vergt voorkennis." man W. Ramp (1917) man E. van den Berg (1909) man W.M. Gijsman (1918) echtgen. van I. Neuteboom M Kuijt (1916) echtgen. van H.J. de Mol W. van Duin (1964) yrouw T. Hartgers (1909) geh.gew. met T.W. Hartjes D. Boon (1901) man van der Tooien (1922) man* W F Werk (1903) man E.E Gerst (1907) vrouw *E. Wassenaar (1935) man A.M. Klaassen (1931) echtgen. van T A. de Bie H. Honig (1926)geh.gew. met A.M. Westerhout J A. van Benten (1911) geh.gew. met P.M. van Steijn *C. van Starkenburg (1921) geh.gew met G. van de Ven N J. Overwijk (1906) man M A. Velle- koop 1993) dochter H. van Loon (1908) man P W. de Zwijger (1915) VRIJE TIJD Gastouders Het gastouderbureau van de Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden houdt vanavond een informatiebijeenkomst over het werk van het bureau. Er is een \ideopresentatie en een gastouder komt aan het woord. Aanvang 20.00 uur in het ge bouw van de Stichting Welzijn Leiden aan de Breestraat 117. Informatie: 122441. Marinierskapel De Stichting Taptade organi seert op donderdag 18 novem ber een geheel verzorgd uitstap je naar de Rotterdamse Doelen. Daar treedt die avond de Mari nierskapel der Koninklijke Mari ne op. Inlichtingen: tel. 141108 of312232. 55-Plussers Voor oudere alleenstaanden wordt donderdag 18 november een themadag gehouden in het Leidse Volkshuis (Apothekers- dijk 33a), getiteld 'alleen ver der'. Deelnemers aan de bijeen komst moeten zich van tevoren opgeven bij het Volkshuis (tel. 149180) of de ouderenactivitei- tencommissie binnenstad (tel. 769430). Dementie Verzorgingshuis Huize Groen hoven in de Witte Rozenstraat 21 in Leiden verzorgt samen met het Riagg in Leiden twee voorlichtingsavonden over de mentie: op donderdag 18 no vember en maandag 29 novem ber van 19.00 tot 21.00 uur. Er moet een inschrijfformulier worden aangevraagd bij Huize Groenhoven, tel. 120745. Speelgoedbeurs In buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade wordt op vrijdag 19 november tussen 13.00 en 15.00 uur tweedehands speel goed verkocht. Speelgoed kam worden ingeleverd op donder dagavond en vrijdagochtend. Voor informatie tel. 220866. Zondag 21 november is er een koopjesmarkt in 't Spoortje. Vanaf 8.30 uur is het buurthuis open. man E. du Prie (1904) geh.gew met J.P.L. Fasseur* M van Dam (1911) man*J. La Lau (1921echtgen. van J Brouwer M Brandt (1912) geh.gew met N.J. Wassenaar C. Wagernans 1903) vrouw J S C. Pieneman (1912) geh.gew. met P Bezemer A.C. Grebel (1937) vrouw Th J. Kort (1919) man C.G.A.M. Gerdes(1917)man LEIDEN - Gehuwd: D E. Krijgsman en M Mei|erhof W J. Smit en J Blonk* E J A van der Blom en D J M Schuchhard M Vuijk en E C F. Dijk stra G J Dokter en B Oosterveer P J Blom en S.C.M. Fles A. Lui)endi|k en W T Hoogstrate H.J. Woeringen S Honsbeek De binnenstad moet het domein worden van de fietsers als het aan wethouder Joop Walenkamp ligt. Maar niet iedereen is zo gelukkig met fietsers. Ze parkeren massaal op ongewenste plekken, rijden rond op onverlichte tweewielers en hebben de voetgangers vogelvrij verklaard. „Ik ben bijna ver plicht om hier met een koplamp op mijn buik en een paar achterlichten op mijn rug rond te lopen, om niet on dersteboven gere dden te worden. Het is echt on- i veilig op veel plaatsen in de bin- Ojnenstad, zoals het Rapenburg jen de Pieterskerkchoorsteeg, jwaar de gemeente van die akeli ge gele peertjes heeft gehangen. 02 Die geven nauwelijks licht. De ^combinatie van slecht licht, clinks rijdende fietsers zonder o l licht en slecht weer veroorzaakt [j hachelijke verkeerssituaties. g iProf. dr. Pieter Cornelis Paarde- üikooper (73), die vlak bij de Pie terskerk in het rustieke Van der °jjSpeckhof]e woont vraagt zich al Igeruime tijd af waarom het o.j'wild-west-gedrag' van de fiet- Jsers in de binnenstad nog wordt 0|getolereerd. „Vooral oudergn hebben vaak de grootste moeite (om het vege lijf te redden, maar jook de jongere voetgangers zijn iniet veilig. Laatst werd mijn (buurvrouw nog aangereden. 0'Gelukkig is het goed afgelopen." Paardekooper, die hoogleraar is in de Nederlandse taalkunde en in die hoedanigheid nog steeds ier uur per week syntaxis aan de Leidse universiteit doceert heeft geen goed woord over voor het gele schemerlicht, dat delen van de binnenstad doet lijken op het Londen uit de Vic toriaanse tijd. Uit de mistflar den duikt in Leiden niet Jack de Ripper op, maar de niets-ont- ziende fietser. „Wie heeft die zotte gele peertjes bedacht? Het beeft niets met de historie te maken. Vroeger waren er gas lantaarns, die prachtig wit licht uitstraalden. In mijn hofje hangt een van de laatste exefn- plaren." Op sommige dagen kunnen de JWandelaars beter zien in de bin- Jnenstad, als bijvoorbeeld de Pieterskerk in het licht van de schijnwerpers wordt gezet. „Maar ook dat heeft natuurlijk niets met het licht van de voor bije eeuwen te maken." Paardekooper heeft bij de poli tie geklaagd over het wangedrag van fietsers. „Maar daar wordt dan gezegd, wij hebben geen mensen om dat te gaan contro leren. Dan moeten ze ons eerst meer geld geven. Vroeger werd je onmiddellijk aangehouden als je het lef had zonder rood achterlicht te rijden. Dan kon je een boete van een rijksdaalder gaan betalen, een hoop geld in die tijd. De politie accepteerde geen enkel excuus. Maar tegen woordig kunnen de fietsers on gestraft hun gang gaan. Ik schat dat hooguit dertig procent met licht rijdt. De staat is te lief en te vriendelijk, de mensen kunnen doen wat ze willen." Hoe de fietsers tot sociaal ver keersgedrag kunnen worden ge bracht is, bij het ontbreken van voldoende politietoezicht, een probleem. Maar de gemeente zou wel iets kunnen doen. „Weg met die gele peertjes en wat fel ler wit licht in de lantaarns. Maar ik heb er een hard hoofd in. Op het stadhuis vinden ze dat de oudjes zichzelf maar moeten redden. Ik heb de meente niet eens gebe meestal krijg je mensen aan de lijn die niet begrijpen waar je het over hebt, het is alleen maar ergernis. De gezondheid van mensen wordt opgeofferd aan het eigenaardige idee dat geel licht wel leuk staat in de bin nenstad. Het verstand speelt een hele kleine rol bij dit soort emoties", vindt Paardekooper. Uitdaging Het Vredesmonument aan de Garenmarkt staat er nu bijna een jaar en in dat jaar is het trieste record bereikt van tien opeenvolgende vernielingen. Met de regelmaat van de klok wordt een van de blauwe, spie gelende ruiten uit de sponning Prof. Paardekooper voelt zich belaagd door onstuimige en ongedisciplineerde fietsers, die in de binnenstad onvoldoende belicht worden. geslagen. Voor kunstenaar P. Stulemeijer uit Breda, de maker van het kunstwerk is dat onbe grijpelijk. „Ik maak eerlijk ge zegd nooit mee dat mijn kunst werken worden vernield. Wat voor stad is Leiden eigenlijk, dat het daar zo vaak gebeurt? In Alkmaar en Nederhorst ten Berg staan vergelijkbare kunstwerken van mijn hand en daar heeft nog nooit iemand een vinger naar uitgestoken." Voor Stulemeijer staat het on derhand vast dat het niet gaat om willekeurige vernielingen van opgeschoten voorbijgan gers. „Ik heb sterk het vermoe den dat het steeds dezelfde per soon is, die zeer doelbewust te werk gaat. Het zijn sterke rui ten, je moet zwaar materieel meebrengen om daar een gat in te slaan. Dus het gebeurt met voorbedachte» rade. Het gaat waarschijnlijk om iemand die psychisch gestoord is, die een rare kronkel in zijn hoofd heeft. Deze persoon heeft kennelijk iets tegen de vrede. Ik zou de man of vrouw willen uitdagen om zich bekend te maken, zo dat hij of zij psychisch behan deld kan worden. Mijn kunst werk is juist bedoeld als een stadskamer, waar mensen tot bezinning kunnen komen om tot de ontdekking te komen dat vrede iets is dat uit jezelf komt, dat niet door anderen opgelegd kan worden. De vernieler van het kunstwerk moet daar nog achterkomen." Stulemeijer is niet tevreden over de manier waarop de gemeente met zijn werk omspringt. „Het Vredesmonument zou regelma tig gereinigd worden, maar dat' gebeurt niet. Het alternatief, het aanbrengen van een zoge naamd clear shield', zeg maar een soort anti-graffitilaag die zelfreinigend werkt, wordt niet toegepast. En dat is best een be- FOTO HENK BOUWMAN taalbare oplossing. Stulemeijer constateert dat het monument na een jaar toch an ders wordt bekeken. „Mensen die een jaar geleden nog ver klaarden het monument af schuwelijk te vinden, schrijven mij nu brieven dat ze het eigen lijk toch heel mooi zijn gaan vinden, dat ze de bedoeling uit eindelijk begrepen hebben. Dat is typerend voor dit kunstwerk: het roept tegenstrijdige gevoe lens op. Je vindt het afschuwe lijk, of je vindt het prachtig, maar als je het afschuwelijk vindt kan dat dus ook om slaan." Gemeenten moeten docenten van muziekschool betalen lisse roza van der veer Door een onachtzaamheid op het Lissese gemeentehuis moe ten zes gemeenten in de Duin en Bollenstreek twee ton op hoesten aan vergoedingen voor docenten van de vroegere Mu ziekschool Bloembollenstreek. Het ministerie van binnenland se zaken weigert terecht deze door Lisse voorgeschoten ver goedingen terug te betalen. Dat heeft de Raad van State onlangs bepaald in een door de ge meente Lisse tegen het ministe rie aangespannen geding. De Muziekschool Bloembol lenstreek is in 1986 opgeheven door Warmond, Sassenheim, Lisse, Noordwijk en Noordwij- kerhout en Voorhout. De ge meenten meenden dat het mu ziekonderwijs te veel geld ging kosten. De docenten van de school kwamen vervolgens in aanmerking voor wachtgeld. Dit geld, ongeveer twee gulden per inwoner van de betrokken ge meenten, schoot de gemeente Lisse voor aan de Muziekschool Bloembollenstreek. Lisse kreeg het geld weer terug van het mi nisterie van binnenlandse za ken. De regeling verliep jarenlang vlekkeloos. Tot op 6 juni 1991 het ministerie van binnenland se zaken een circulaire stuurde waarin werd aangekondigd dat de wachtgelden voor 1 novem ber 1991 moesten worden te ruggevraagd. Gebeurde dat niet, dan kregen de gemeenten niets. De circulaire raakte echter zoek op het Lissese gemeentehuis met het gevolg dat de fatale da tum verstreek zonder dat de twee ton aan wachtgeld over 1990 en 1991 werd terugge vraagd. Op het moment dat de fout werd ontdekt en het geld alsnog werd teruggevraagd, weigerde het ministerie over de brug te komen. Lisse legde de kwestie vervolgens voor aan de Raad van State. Daarbij voerde de bollengemeente als verdediging aan dat het ministerie tot 1991 altijd coulant was geweest te genover te laat ingediende de claraties. De strikte regels die al leen in een circulaire zijn be kendgemaakt, waren een plot selinge afwijking van de norma le gang van zaken. Volgens het ministerie was er een goede reden om strikter op te treden. De wachtgeldregeling liep per 1 augustus 1991 af. Om de financiële administratie nog in 1991 af te ronden, moesten declaraties tijdig binnen zijn. Dat werd Lisse in de bewuste circulaire voldoende duidelijk gemaakt, meende het ministe rie. Een standpunt waar de Raad van State zich inmiddels heeft achtergeschaard. runsburg worden, weten we nog niet", al dus woordvoerder P. Kralt. Flora vraagt van haar leden toestemming om 13,5 miljoen gulden te investeren. Van dit bedrag wordt 2.5 miljoen gul den pas in 1995 uitgegeven. Grote uitbreidingen staan dan ook volgend jaar niet op stapel. De veilingprovisie kan hierdoor omlaag. De exploitatiebegroting voor ziet in een winst van 4,7 miljoen gulden. Voor 1993 wordt een winst van 5,6 miljoen gulden verwacht. De veiling denkt hier door in staat te zijn om het ei gen vermogen te versterken. Bloemenveiling Flora investeert volgend jaar ruim een miljoen gulden om de zes veilingklok ken, die uit 1988 dateren, op te knappen. Blocmenkopers krijgen de in formatie volgend jaar via digita le veilingklokken die zijn uitge rust met lampjes. Via de nieuwe apparatuur is het mogelijk meer informatie over de partijen bloemen aan de kopers door te geven. „Dan kun je denken aan de sortering van de produkten, kwekersnamen of iets derge lijks. Wat het precies zal gaan

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15