Bondspredikanten dreigen de synode met afscheiding Kerk Samenleving' wk* //x\ Thialf heerst X L f7! L lagedruk WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 14 KORTWEG Expositie De expositie 'De Bijbel, het boek dat blijft' is tot en met vrijdag 26 november'te be zichtigen in de Dorpskerk van Voorschoten. De rond reizende tentoonstelling is ingericht door het Neder lands Bijbelgenootschap en bevat veel overzichtsmateri aal van het ontstaan van de Bijbel. Er zijn onder meer vi trines met boekrollen en er is een geluidkamer ingericht. De expositie is door de Com missie Open Kerk naar Voor schoten gehaald omdat de kerkzaal en de toren van de Dorpskerk respectievelijk 125 en 450 jaar bestaan. De Dorpskerk aan het Kerkplein 2 is in deze periode van dins dag tot en met zaterdag open van 11.00 tot 15.00 uur en op vrijdag ook van 19.00 tot 21.30 uur. De toegang is gra tis. Zang-ontmoetingsavond De contactcommissie van de hervormde Bethel- en Reho- bothwijkgemeenten in Kat wijk organiseert morgen avond (18 november) een zangavond in de Maranatha- kerk aan de Poolster. Mede werking wordt verleend door het Rijnstreekkoor. Ook de bezoekers krijgen de gele genheid om veel te zingen, onder meer psalmen, gezan gen en liederen uit de bundel van Joh. de Heer. De zang avond begint om 20.00 uur. Iedereen is welkom. Zendingsavond De zendingscommissie van de hervormde gemeente 'Re- hoboth' in Voorschoten houdt morgenavond een zendingsavond in het kerk gebouw aan de Anth. van Leeuwenhoekkade 36. Zen dingswerker J. van der Ham vertelt, onder meer aan de hand van dia's, over projec ten in Lima en Celendin in Noord-Peru. Er wordt een boekentafel ingericht, er kan veel worden gezongen en er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Ontmoetingsdienst De Baptistengemeente Ich- thus organiseert komende zondag (21 november) een 'ontmoetingsdienst' in de aula van de Ichtusmavo aan de Henry Dunantweg 1 in Al phen. Het plaatselijke gospelkoor His Revelation zingt een aantal liederen en begeleidt ook de samenzang. Spreker is de evangelist H. Wullfraat uit Bleiswijk. De dienst begint om 18.30 uur. Shambhala Bij het boeddhistisch studie- en meditatiecentrum Dhar- inadhatu in Oegstgeest kan komende vrijdag (19 novem ber) een introductiecursus in Shambhala-training worden gevolgd. Shambhala-training is een 'niet religieus georiën teerd. wereldlijk pad, be doeld voor mensen die mid denin het westerse leven staan'. De cursus bestaat uit lezingen en een introductie in de meditatie, de toestand waarin lichaam en geest op elkaar zijn afgestemd. De in troductiecursus begint om 19.30 uur en is voor iedereen toegankelijk. Het programma wordt zaterdagmiddag om 17.00 uur afgerond. Aan de deelnemers wordt een bij drage in de onkosten ge vraagd. De cursusleider is dr. Han F. de Wit. verbonden aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Wie belangstel ling heeft voor de Shambha la-training kan contact opne men met Dharmadhatu aan de Geversstraat 48 in Oegst geest (071-174575). Een groep van negentien predikanten, voornamelijk le den van de Gereformeerde Bond, dreigen in een open brief aan de hervormde synode met afscheiding. Er tre den altijd breuken op als een generale synode over ge meenten gaat heersen, schrijven ze in een verwijzing naar kerkhistorische gebeurtenissen in de vorige en deze KATWIJ K/TWUZELERHEIDE Tot de ondertekenaars behoren de Katwijkse predikanten J. Blom en P.J. Stam jr. Ook twee leden van de synode, ds. J. Gee- ne uit-Zetten-Andelst en ds. R. van Kooten uit Soest, staan op 'Tekort aan priesters zegen voor RK-kerk' WOUBRUGGE DICK VAN DER PLAS De pittige uitspraken kwamen gisteravond vooral van pastoor W.H. Happel. „Het tekort aan priesters is een zegen voor de Rooms-Katholieke Kerk", meende de geestelijke leidsman van de parochies in Woubrugge en Hoogmade. „Het is nog niet zo lang geleden dat we er bin nen de kerk van uitgingen dat de pastoor alles moest en alles kon. Nu worden steeds meer le ken op hun verantwoordelijk heid gewezen." Happel discussieerde in de zaal van het verzorgingstehuis Woudsoord met vertegenwoor digers van de drie andere ker ken in Woubrugge - de Neder landse Hervormde Kerk, de Ge reformeerde Kerk en de Neder landse Protestantenbond - over 'het ambt'. De directe aanlei ding hiervoor was de inrichting van een expositie in Woudsoord over de geschiedenis van de vier geloofsgemeenschappen in het dorp. Waar de vertegenwoordigers van de protestantse kerkgenoot schappen zich vooral beperkten tot een feitelijke uiteenzetting van de bevoegdheden en taken die 'het ambt' bij hen met zich meebrengt, hield de pastoor vooral een persoonlijk getint verhaal. „Als ik mijn beleving schets van het priesterschap, besef ik dat ik tot een uitster vend ras behóor", zei Happel onder meer. Hij toonde zich er de lijst. De hervormde synode zal morgen de ontwerp-kerkor- de in eerste lezing vaststellen. Tijdens de triosynode van afge lopen zaterdag in Alphen aan den Rijn stemden negentien van de 75 hervormde synodele den tegen de ontwerp-kerkorde. Zij noemen het een 'on-Gees- strekkende gevolgen", aldus de telijke' gang van zaken wanneer verontruste predikanten, de meerderheid beslissingen gaat nemen vanuit de gedachte dat de minderheid onder gewe tensdwang het meerderheids- beleid toch wel zal (moeten) volgen. Daarom hebben ze her vormden die de Hervormde Kerk liefhebben, opgeroepen weerstand te bieden tegen het fusieproces van hervormden, gereformeerden en lutheranen. „Ons principieel 'neen' tegen de fusie en ons duidelijk 'onaan vaardbaar' ten aanzien van de ontwerp-kerkorde hebben ver- Als de kerkorde wordt aan vaard, ontstaat er volgens hen een nieuwe kerk. De Neder landse Hervormde Kerk vindt daarin niet haar wettige voort zetting, maar zij is daarin ten onder gegaan. Dit betekent een afscheiding van de kerk der va deren. „Daarmee is het Samen op Weg-proces voor ons onaan vaardbaar. Wij wensen dienaar des Woords te blijven in de kerk, waarin wij geroepen en bevestigd zijn." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Bijlmermeer. A. van La gen te Edam-Volendam; te IJsselstein (dg. De Burchtkapel): P.M.W. van der Schans te Vleuten; te Zaltbommel: J.H. Uytenbogaardt, pred. voor bui- tengew. werkz. (secr. Samenwer kingsorgaan voorde Eredienst). Aangenomen: naar Kootwijk-Kootwij kerbroek: J. Flikweert te Nieuwpoort; naar Wissenkerke-Geersdijk (SoW): R.C.E. Lafeber te Appelscha. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ermelo: drs. P.M.J Hoogstrate te Mijdrecht. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Nijega-Opeinde i.c.m. Mildam: J.H. Tempelman, kandidaat te Bergentheim; te Oegstgeest: C. Beiboer, kand. te Kampen. Aangenomen: naar Hardenberg-Oost (tweede pred.plaats): G.F. de Kimpe te Axel. Een blik op de expositietafels in verzorgingstehuis Woudsoord: in de 'hervormde hoek' is onder n niet rouwig om. „Het is een hele goede zaak dat steeds meer mensen actief worden binnen de kerk, zowel mannen als vrouwen. Al zal het nog wel even duren voordat deze laatste groep tot mijn 'ambt' zal wor den toegelaten, laat staan tot dat van de 'man in Rome'." De kerkvisie van de zich 'vrij zinnig katholiek' noemende Happel sprak de gereformeerde predikante A.H. van Oudenallen wel aan. „Als ik hem zo hoor, zou ik bijna wensen dat ik met hem 'samen onderweg' zou zijn. Maar tegelijkertijd besef ik dat het hier gaat om zijn per soonlijke opvattingen. Als hier straks een pastoor komt met andere opvattingen, gaan zijn standpunten weer boven die van de leken." Ze liet zich in dat opzicht kritisch uit over de 'machtsstructuren' in de Rooms-Katholieke Kerk. Happel liet zich daar niet door uit het veld slaan. „Ik heb weieens horen zeggen: in de RK-kerk is één paus, maar in de oude statenbijbel te bezichtigen. FOTO JAN protestantse kerken zijn er in el ke gemeente wel zes of zeven." Dat ontlokte Van Oudenalle de opmerking: „Nee hoor, het zijn bij ons allemaal pausen." Happel had toch het laatste woord: „Dan heb ik toch liever met die ene in Rome te ma ken.' Dus ik besta „Ik heb lief, dus ik besta - dat is de adem, de spirituali teit van al die teksten die ik u aanbied", schrijft theo loog, dichter en publicist Hans Bouma in het voor woord van 'Dus ik besta'. Deze bundel vormt de weer slag van 25 jaar schrijverschap; een kwart eeuw waarin er van het werk van Bouma meer dan twee miljoen exemplaren werden verkocht. Behalve in eigen land is de auteur zeer populair in Duitsland en België. Tot zijn belangrijkste successen behoort de serie cadeauboek jes, die inmiddels 25 deeltjes telt. Sinds 1981 zijn er hiervan meer dan een miljoen verkocht. 'Dus ik besta' bevat een keuze uit gebeden, liederen, belijdenissen, religieuze poëzie en theologisch proza. Een enkel gedicht dateert zelfs van voor 1968, het jaar dat de auteur predikant werd in Heerhugowaard. Bou ma biedt deze bloemlezing aan in de vorm van een bre vier, een getijdenboek: 365 dagen 'geloof, hoop en lief de'. Hij hoopt dat de lezer de draad bij 1 januari op pakt. „De reis verloopt namelijks volgens een welover wogen programma - een programma, dat rekening houdt met het ritme van het kerkelijk jaar en waarbij in de meeste gevallen de prozateksten een nieuwe koers, een nieuw thema aangeven." De bundel biedt een boeiende dwarsdoorsnede van Bouma's werk, in een goed verzorgde, gebonden uitga ve. Een passend jubileumgeschenk. Dus ik besta brevier Hans Bouma. - Kampen Kok, 1993. - 410 p. ISBN 90-242-8201 -2. Prijs45,00 gulden. Anti/judaïsme en de kerk Nu de racistische jodenhaat her en der in Europa weer (op beperkte schaal) de kop opsteekt, is het zaak de christelijke traditie te bevrijden van de anti-joodse in slag. Vanuit dat gezichtspunt schreef Klaas A.D. Smelik - sinds 1990 hoogleraar Oudtestamentische vakken en BOEKBESPREKING Hebreeuws in Brussel - het boek 'Anti-judaïsme en de kerk'. Zolang het christelijk anti-judaïsme in één of an dere vorm blijft voortbestaan, meent de auteur, zal het voor kerken en hun lidmaten moeilijk blijven het racis tische antisemitisme effectief te bestrijden. Smelik noemt het christelijk anti-judaïsme ook geen aflopende zaak. „Er zal nog veel interne discussie nodig zijn, voor dat christenen Joden werkelijk open tegemoet kunnen treden zonder bekeringsijver of schuldgevoel." De hoogleraar wil een bijdrage leveren aan deze dis cussie. Hij biedt de lezer materiaal, feiten, teksten en analyses om zich zelf een mening te vormen over theo rie en praktijk van de anti-judaïstische traditie binnen het christendom. Enkele uitspraken kunnen daarbij hard overkomen, schrijft Smelik. „Het is niet mijn opzet anderen te kwetsen, maar wel om de realiteit van de gevolgen van het anti-judaïsme voor het joodse volk (en voor de christenen zelf) niet te verdoezelen." Anti/judaïsme en de kerk een verkenning Klaas A.D. Smeiik. - Baarn Ten Have, 1993. - 152 p. ISBN 90-259-4323-3. Prijs 24,50 gulden. Beeldenstorm 'De exegese klopt niet' is een andere zegswijze voor: mijn neef is ook dominee. Deze en 1178 andere aforis men (korte, pittige zinspreuken) uit het werk van Okke Jager zijn door predikant Pieterjan de Buck gebundeld in het boek 'Beeldenstorm'. Het oeuvre van Okke Jager, de vorig jaar overleden 'verspieder van het beloofde land', staat bol van de aforismen. Hij kwam er bij tot le ven en rustte er bij uit, aldus De Buck in het voorwoord van zijn bloemlezing. „Wie nu door de bril van Jager meekijkt, zal ontdekken dat spits inderdaad niet iets anders hoeft te zijn dan speels, vroom evenmin iets an ders dan gewoon, of dichterlijk iets anders dan zakelijk. Jagers scherpe, begenadigde blik doorziet en doorkruist trefzeker en met humor conventionele opvattingen en visies. Wat krom is wordt rechtgezet." Met 'verwondering en plezier' stelde de huidige gere formeerde predikant van Tholen en Poortvliet deze bundel samen. 'Beeldenstorm' laat zich met een glim lach lezen. In de opsomming van aforismen heeft De Buck geprobeerd een zekere lijn aan te brengen maar dat is, geeft hijzelf toe, niet overal even goed gelukt. Soms ook wel, zoals in de volgende drie opeenvolgende spreuken: 'Wie niet lachen kan, is niet bekeerd.' 'Ons gebrek aan humor is een gebrek aan geloof.' 'De EO is ontstaan uit gebrek aan gevoel voor humor.' Beeldenstorm aforismen van Okke Jager Pieterjan de Buck (sa- menst.). - Baarn Ten Have, 1993. - 184 p. ISBN 90-259-4546-5. Prijs24,50 gulden. Ook verschenen: 'De visie van Ramala' van het Ramala Centre. Het derde en laatste boek in de trilogie van lezingen die door het Ramala-centrum zijn uitgegeven. De Ramala- leraren David en Ann (als 'het kanaal waardoor de wijs heid en de kennis van Ramala op de aarde kunnen ko men' kiezen ze ervoor anoniem te blijven) bieden in dit boek een concept aan voor de 'transformatie' van de mens. 334 p. ISBN 90-202-5604-1. Prijs49,50 gulden. 'Hoe kan een christen zaken doen?' door R.C. Chew- ning, J.W.'Eby en S.J. Roels. Dit boek werd in de Vere nigde Staten uitgegeven onder auspiciën van de geza menlijke christelijke universiteiten. Centraal staat de vraag hoe het christen-zijn in het zakenleven gestalte kan worden gegeven. Aan de orde komen onder meer de doelstelling van een onderneming, de besteding van de winst, eerlijke concurrentie en personeelsbeleid. 205 p. ISBN 90-5030-330-7. Prijs 39,50 gulden. HEINZ VC/L S*/£t D£ BON 'A maan nan? op ££n Z>£ 1>E££ SCN/7~r£N£NP£ A'CX)£Z>m/JZ£N/ C («W MAAPBU MOEBB&J (fnccR cfxom 'fuyx.,J l HET WEER De winter is in het land. Na een eerste nacht met lichte vorst lagen de velden er berijpt bij en waren sommige sloten en plassen met een flinterdun ijslaagje bedekt. De echte winterliefhebber kan zijn neus voor het eerst dit seizoen in de opstekende oostenwind steken en getuige zijn van een langzaam verstarrende natuur. De prognosekaarten tot een dag of vijf vooruit laten er geen twijfel over bestaan: de novemberkou is een blijvertje en neemt nog in scherpte toe. Moeilijker tijden bre ken aan voor diegenen, die deze la ge temperaturen lieve»kwijt dan rijk zijn. Maar ter geruststelling: er wordt hen enige gewenning ge gund. Van een winterse overval is geen sprake; elke dag wordt het een fractie kouder. Thialf heerst onverbiddelijk, maar de afkoeling voltrekt zich stapsgewijs. Dinsdag viel er nog weinig van de winter te bespeuren, al kwam het kwik niet meer boven de 4 a 5 gra den uit. Veel wind was er niet, maar in de vochtige lucht boven de door de zware regenval doorweekte bodem voelde het kil aan. In de middag liet de zon zich zien; wel dreven er ijle wolkensluiers in de hogere niveaus over. Die bewolking was het restant van een oceaan front dat een verloren strijd had ge voerd tegen het machtige Euro- pees-Aziatische bolwerk van hoge- druk. De koude lucht liet vanmiddag nog temperaturen toe van enkele gra den boven nul, maar in de komen de dagen gaat dat steeds moeilij ker. Tegen het weekeinde wordt de eerste ijsdag voorzien, waarbij het kwik ook overdag niet meer boven het vriespunt komt. Met plaatselijk matige vorst in de nacht (min 5 tot min 8 graden) worden bestuurders van ijsclubs uit hun zomerslaap ge wekt. Het is niet denkbeeldig dat zaterdag of zondag een enkele ijs- baan opengaat; voor'massale schaatspret moeten de ontwikke lingen nog even worden afgewacht. Het lijkt er voorlopig wel op dat oceaandepressies geen raad weten met het grote Europese koudege- bied. Fronten lopen zich bij Ierland al stuk zodat de zon nog wel een dag of twee van de partij is. In het weekeinde raakt het bewolkt, maar de neerslagkansen blijven gering. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Flinke opklaringen, van daag vooral in het noorden nog wolkenvelden en mo gelijk wat regen. Middag- temperatuur langs de westkust rond 6 graden, langs de grens met Zwe den enkele graden lager. Wolkenvelden, vooral in het zuiden ook opklarin gen. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur in het het vriespunt. Denemarken: Rustig, droog en vrij zon nig weer. Droog. Maxima circa 3 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het westen en Schotland den en plaatselijk wat regen. Langs de westkusten vooral morgen tamelijk veel wind. In Engeland en Wales flink wat zon en droog. Middagtemperatuur van 12 graden in het westen van Ierland tot 5 graden plaatselijk in Engeland. België en Luxemburg: Droog, tamelijk zonnig maar schraal weer Maximumtemperatuur dalend naar 4 graden in West-Vlaanderen en tot rond nul in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog, vrij zonnig maar schraal weer. Middagtemperatuur rond plus 2 graden, langs de westkust ongeveer 6 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Droog en flink wat zon. Mid dagtemperatuur rond 17 graden, in de Algarve iets hoger. Madeira: Wolkenvel den, ook nu en dan zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur rond 20 gra- Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Flinke perioden met zon en vrij wel overal droog. Middagtemperaturen in het binnenland rond 14 graden, aan de kusten in het noorden rond 16, aan de zuidelijke Costa's tot 20 graden. Ca narische Eilanden: Wolkenvelden en 990 0001020 1030 1040 2^ ,5/X- -2/ XX 1 x V' 13 19 1 »J gs eer -w- warmtefront pklanngen -T- Ito» .front dnehtm h°ged,uk onnig 19 tem peratuur herfo pasca" Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Droog en afwis selend wolkenvelden eri zon. Middag temperatuur aan zee ronö 20 graden. Tunesië: Wolkenvelden, ook van tijd tot tijd zon en een kleine kans op een bui. Koel met maxima rond 18 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en flinke perioden met zon. Min der wind. Maxima uiteenlopend van 9 graden in de Dorcjogne en ten noorden van Avignon tot 15 graden plaatselijk langs de Franse Riviera en aan de voet MallorcaVen Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma iets onder de 20 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Wolkenvelden, vooral in het noordwes ten ook zon. In de zuidelijke helft en aan de Adriatische kust aanhoudende kans op een bui. Middagtemperatuur in het noorden en langs de oostkust tussen 5 en 10 graden; langs de westkust maxi ma rond 13 graden, op Sicilië circa 17. Corsica, Sardinië: Perioden met zon, nu en dan ook wolkenvelden. Droog. Tem peraturen in de middaguren rond 16 Turkije en Cyprus: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk i al vandaag kan plaatselijk veel neerslag vallen. Geleidelijk kouder morgen temperaturen van 7 graden rond de Dardanellen tot circa 16 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden, met name in het westen ook zon. Vooral eerst nog plaatselijk wat lichte sneeuw of regen. Geleidelijk kou der met morgen maximumtemperaturen van min 3 graden ten oosten van Berlijn i het uiterste westen. Zwitserland: In het noorden wolkenvelden, ook af en toe wat zon en plaatselijk nog wat lichte n het zuiden droog In de bergen geleidelijk minder Temperatuur op 2000 meter hoogte oplopend tot min 3 graden n tot min 6 in het oosten. WEERRAPPORTEN DONDERDAG 18 NOVEMBER 1993 J( Zon op 08.04 Zon onder 16.4^ Maan op 12.07 Maan onder21.28 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.59 18.09 Laag water 01.56 14.07 Weerrapporten 16 november 19 u< Bordeaux licht bew

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14