Leiden 'Magneet-school zwak alternatief 'Leefklimaat in en om de stad te weinig beschermd' 'Wehebben de tent met opgeheven hoofd gesloten Spullen van bekende Leidenaars geveild Beroepenmarkt voor leerlingen basisscholen LENEN WORDT STEEDS LEUKER BIJ DE GKB LEIDENL GOED VOOR UW LENING Tien maanden cel voor brandstichter Meeste bloembollen verkocht .WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 Weer bonsai-boompje gestolen leiden Bij een inbraak, vannacht, in een winkel aan de Doeza- straat is een bonsai-boompje ter waarde van 400 gulden gesto len. De inbreker is via de achterdeur binnengekomen. Afgelopen weekeinde werd bij een tuinderij aan de Veurseweg in Voor schoten voor duizend gulden aan bonsai-bomen gestolen. De politie vermoedt een verband. Opbrengst voor luilp aan Joegoslavië 1 leiden erna straatsma Bekende Leidenaars hebben ge- bruiks- en kunstvoorwerpen af gestaan waarvan de opbrengst naar vluchtelingen uit Joegesla- j vië gaat. De spullen worden za- terdag (20 november) in de Pie terskerk geveild. Veilingmees ters zijn de Leidse oud-wethou der Hans de la Mar en zijn col- Ton Kohlbeck uit Oegst- geest. De werkgroep 'Leiden steunt ex-Joegoslavië' heeft meer dan tien prominente Leidenaars be- __reid gevonden een persoonlijk bezit af te staan. De organisatie hoopt dat aantal de komende dagen nog uit te breiden tot zo'n 25 voorwerpen. Ze onder handelt nog met een aantal 3— sporters. De tot nu toe verzamelde voorwerpen zijn afkomstig van "Leidse Kees (clown, afkomstig van Circus Krone), Rubberen Robbie (attributen die tijdens optredens zijn gebruikt), prof. L. Leertouwer, rector-magnificus van de universiteit, (originele bontmuts), kunstenaar Fred Hansen (zelfgemaakt schilderij). De Warmondse schrijver Maar ten 't Hart heeft voor de ver koop een orgelspel afgestaan. Tijdens de manifestatie is ver der onder meer een tentoon stelling te zien van kinderteke ningen uit België, over de oor log in voormalig-loegoslavië. De kinderen lieten zich inspireren door Picasso's 'Guernica'. De verzameling tekeningen is bij eengebracht door de Vlaamse Balkanactie der Gemeenten en is onlangs geëxposeerd in Ant werpen. Verschillende dans- en mu ziekgroepen treden zaterdag op in de Pieterskerk en er zijn di verse informatiestands. Hand- werkartikelerï die door joegosla- vische .vluchtelingen zijn ge maakt worden op een speciale markt te koop aangeboden. De werkgroep 'Leiden steunt ex-joegoslavië'wil met deze ma nifestatie geld inzamelen voor hulp aan vluchtelingen en be woners op het Joegoslavische eiland Ciovo. Op dit eiland zijn duizenden Bosnische vluchte lingen ondergebracht. Er is een groot tekort aan voedsel, medi cijnen en schoolbenodigdhe- den. De manifestatie in de Pieters kerk wordt gehouden van 10-17 leiden Sven van der Ven, leerling van de Rem brandt scholengemeenschap in Leiden, kreeg gis teren een attentie uit handen van Lies Muller van het Comité Leiden steunt ex-Joegoslavië. Vafnwe- ge zijn buitengewone inzet. Sven verkocht 105 zakjes bloembollen ten behoeve van de vluchtelin gen uit het oorlogsgebied. De leerlingen van het Rembrandt deden hun best, want ze brachten in totaal 1500 zakjes bloembollen aan de man. Dat leverde 7500 gulden op. Ook de andere middelba re scholen in Leiden hebben meegewerkt aan de actie. Het comité hoopt 15.000 gulden over te houden aan de verkoop van in totaal 5000 bloem bollen. Het geld wordt besteed aan medicijnen voor het vluchtelingeneiland Ciovo. FOTO HENK BOUWMAN Het Leidse Ei was beter. Daarover zijn de leden van de commissie onderwijs het wel met elkaar eens. Maar nu dat plan om het ontstaan van 'witte' en 'zwarte' scholen in Noord is stukgelopen zetten zij, met wethouder H. Koek (PvdA/onderwijs), hun kaarten op de ontwikkeling van zogenaamde magneet-scholen. eens om het afblazen van het Leidse Ei-plan. Een beginners- school voor allochtone kinderen en onderlinge afspraken tussen de basisscholen in Leiden- Noord zouden volgens dat plan tot een betere spreiding van leerlingen leiden. Het Leidse Ei mislukte omdat met name de Marokkaanse gemeenschap niet wilde meewerken. Op Leidse basisscholen waar 'de verhouding tussen het aan tal witte en zwarte leerlingen onwenselijk is', wil wethouder Koek meer en leukere activitei ten op bijvoorbeeld het gebied van muziek en sport aanbieden. Dat zou Nederlandse ouders er toe moeten bewegen hun kin deren aan te melden voor die scholen. De extra activiteiten moeten dus als een 'magneet' werken. Bij de behandeling gisteren van de onderwijsbegroting treurde de raadscommissie nog Het nieuwe idee van de mag neet-school haalt het niet bij het Leidse Ei, menen de com missieleden. Toch zijn zij blij dat wethouder Koek nog iets doet om het ontstaan van 'apartheid' in het onderwijs te gen te gaan. ,,Maar het vuur ontbreekt in deze voorstellen. Het is allemaal wat lauw", vond E. Snelders van D66. Ook de PvdA maakte bij monde van R. Hulsker slechts met pijn in het hart de overstap van het 'ei' naar de magneet-school. De magneet-activiteiten, de leuke dingen die de school aan trekkelijk moeten maken, zou den volgens de plannen van Koek vooral na schooltijd wor den gedaan. Dat vond Snelders een bezwaar. Leerkrachten en leerlingen zouden op die ma nier wellicht te zwaar belast ra ken. En CDA'er H. Kruit pleitte ervoor van alle scholen in Noord magneet-scholen te ma ken. Zodat niet een paar aan trekkelijke scholen heel groot, en andere heel klein zouden worden. Maar Koek wees dat voorstel van de hand. Een dierenverzorger, een bloe mist, een computerdeskundige, een popmuzikant en twaalf an dere beroepsbeoefenaars vertel len donderdag in buurthuis 't Spoortje aan oudste leerlingen van basisscholen over hun op leiding en beroep. De organisa tor, het Onderwijs Voorrangs Gebied (OVG), verwacht dat zo'n 350 kinderen naar de be roepenmarkt komen. M. Taal directeur van het OVG is tevre den over de aanmeldingen. „Zes, zeven jaar geleden was de interesse van scholen een stuk minder maar toen begonnen we ook maar npt. Nu hebben we twee keer zoveel aanmeldin gen." De scholen zien steeds vaker het belang in van de beroepen markt. „Op school krijgen de kinderen voorlichting over scholen, niet over beroepen. Toch is het belangrijk voor de kinderen dat ze zich enigszins verdiepen in wat ze later gaan doen. Dat is een goede motiva tie voor als ze op het voortgezet onderwijs komen", aldus Taal. De leerlingen bereiden op school de vragen voor die ze aan hun drie favoriete beroeps beoefenaars gaan stellen. „Je moet je er weer niet te veel van voorstellen. Vergelijk het maar met kinderen die een middag naar de kinderboerderij gaan, je wilt ze dan wat leren over die ren en verzorging. Met de be roepenmarkt probeer je het beeld wat ze hebben over hun toekomst wat aan te scherpen en hun horizon te verbreden." De werkgroep milieubeheer Leiden vindt dat het gemeentebestuur te weinig onderneemt tegen de TGV en de uitbreiding van Schiphol. Hoewel Lei denaars wel degelijk de hinder van deze projecten zullen ondervinden, doet hun bestuur ten on rechte alsof er niets meer tegen te doen is. De werkgroep zegt dat in een uitvoerige reactie op het gemeentelijke plan 'Boomgaard van ken nis' waarin de toekomst van de Sleutelstad wordt geschilderd. De werkgroep voorspelt 'zeer onaangename ge volgen' voor vooral de bewoners van noordelijk Leiden als Schiphol groeit. Nu al vliegen dikwijls toestellen rondjes boven de stad, wachtend op toestemming om te mogen landen. De risico's en de geluidshinder hiervan nemen alleen maar toe als de nationale vlieghaven wordt uitgebreid. Lei den heeft z'n verzet - voor zover daar ooit sprake van is geweest - reeds gestaakt. Het stadsbestuur stelt in de nota dat de uitbreiding van Schiphol niet meer is tegen te houden en stemt er daarom maar mee in. Voor de TGV geldt iets dergelijks. De gemeente suggereert dat het besluit om het tracé' dwars door het Groene Hart te laten lopen, reeds is ge vallen. Maar van meer dan een 'voorkeurstracé' van de regering is nog geen sprake. Leiden zou er meer aan moeten doer, om de TGV over de be staande rails te laten rijden. De werkgroep meent voorts dat er voor Leiden geen enkele reden is te bedenken om nu ineens in te stemmen met rijksweg 11 -west. Ook andere randwegen wijst de werkgroep van de hand om dat ze alleen maar meer autoverkeer veroorzaken. Het stadsbestuur kan zich beter druk maken om betere ontsluitingen van Merenwijk en Stevens hof, meent de werkgroep. Van een nieuw centrum met winkels, woningen en horeca in het kantorengebied Leeuwenhoek, moet de werkgroep niets hebben. Het bestaande centrum is de laatste jaren al steeds meer richting station verschoven en een heel nieuw centrum er bij betekent de doodsteek voor het gebied Brec- straat/Harlemmerstraat en voor winkelstraten als Doeza- en Herenstraat. Vraagtekens zet de werkgroep achter het plan toch woningen in diezelfde Leeuwenhoek te bou wen. Ze herinnert eraan dat eind jaren zeventig dergelijke plannen zijn afgeblazen omdat de labo ratoria van universitaire en high-techbedrijven van de Leeuwenhoek een te groot risico vormden voor nabijgelegen woningen. Tot slot breekt de werkgroep een lans voor het behoud van de Transvaalbuurt, die in de gemeen telijke nota wijkt voor kantoren. Uitvoering van dat voornemen leidt er volgens de werkgroep toe dat een zeer groot gebied rond het station een 'monofunctioneel' karakter krijgt. Nieuwe con centraties van werkgelegenheid kunnen beter rond station Lammenschans en het toekomstige station bij de Merenwijk tot stand komen. Ontruiming 30 jaar oude autosloperij niet nodig leiden wim koevoet IOnverrichterzake konden de Leidse gemeente-ambtenaar, zijn collega van de provincie M Zuid-Holland en de politiefunc- tionaris terug. De ontruiming A van autosloperij Moesman aan *1 het Trekvaartplein in Leiden, s| eerder deze week, was niet no- H dig. De 21-jarige eigenaar van ifl het bedrijf, P. Moesman, had zelf de sporen uitgewist van het 41 30 jaar oude familiebedrijf. Zijn U enigszins verbitterde moeder ziet daarin nog een pluspuntje: - „Dat nu net de ontruiming van 2g een autosloperij op een woon- wagenkamp geen enkele pro bleem oplevert. Hopelijk gaat" dat ten koste van wat vooroor- 41 delen. We hebben de tent hier Ij met opgeheven hoofd geslo- ten." Mevrouw Moesman doet het g woord namens haar zoon, die door het provinciebeleid werk loos dreigt te worden. Ook haar andere 14-jarige zoon moet z'n pY toekomstplannen helemaal om- gooien. Lij De provincie voert sinds 1990 het 'autowrakkenplan' uit. In Zuid-Holland ontfermen zo'n 130 autosloperijen zich jaarlijks over ruim 100.000 autowrakken. Die bedrijven werken veelal zonder vergunning. Sinds 1987 zijn vergunningen verplicht. De voorwaarden voor de vereiste papieren zijn flink aange scherpt. Er is de provincie veel aan gelegen om bodemveront reiniging tegen te gaan. Bij Moesman, beweert een provincie-woordvoerder, is de' afgelopen twee jaar ettelijke ke ren aangedrongen op het aan vragen van een vergunning. Moesman heeft dat volgens zijn moeder niet gedaan omdat hij De autosloperij van Moesman aan het Trekvaartplein ligt er verlaten bij. Deze week is het terrein ontruimd. geen geld had om de vereiste door laten schemeren dat ze de bedrijf dat over een poosje als- aanpassingen van de autoslope- grond over een paar jaar zelf in nog weg moet." rij te betalen. Bovendien is de gebruik wil nemen. Onduidelijk De autosloperij is van vader grond van de autosloperij ge- is met welk doel. Het heeft wei- op zoon overgegaan. Moes- meentelijk eigendom. „De ge- nig nut om te investeren in of mans zonen zijn temidden van meente heeft al een paar keer een lening af te sluiten voor een de autowrakken opgegroeid en FOTO HENK BOUWMAN hielpen hun vader dikwijls. „Ze zijn al doende opgeleid. Het stond van meet af aan vast dat ze het bedrijf van hun vader zouden overnemen. We zijn al tijd trots geweest op de sloperij. Er hebben 200 auto's gestaan, dag in dag uit, en er stonden al tijd mensen omheen. Ik zorgde voor koffie. De autosloperij bracht ook wat leven in de brouwerij. Het is een hele klap dat m'n zonen nu waarschijnlijk toch een uitkering zullen moe ten aanvragen. Ik begrijp best dat milieu belangrijk is maar op deze manier gaat werkgelegen heid verloren. En zeker voor woonwagenbewoners ligt het werk niet voor het opscheppen. Dit beleid leidt ertoe dat alleen grote autosloperijen zoals Op dam in Valkenburg overblijven. De kleintjes kunnen grote in vesteringen niet aan." Moesman geeft haar zoon 'een procent' kans op een zoge naamde opheffingsbijdrage. Stoppende autoslopers komen in aanmerking voor deze uitke ring die tussen de 22.000 en 45.000 gulden bedraagt. Een van de voorwaarden is dat de gene op wiens naam het bedrijf staat, er minstens tien jaar moet hebben gewerkt. De 21-jarige Moesman junior is slechts drie jaar eigenaar. Moesman vindt het maar een vreemde regel: „V D is vernoemd naar Vroom Dreesmann, maar die twee staan toch ook niet zelf dag-in- dag-uit te verkopen?" Mevrouw Moesman ziet nog wat mogelijkheden voor haar zoon om het terrein voor han del in auto's te gebruiken. „Dat mag wel mits hij geen sloopacti- •viteiten verricht. Van de ge meente heeft hij toestemming om op de grond een schuur of iets dergelijks neer te zetten. Maar ook hiervan is het pro bleem dat er moet worden geïn vesteerd en dat daar geen geld dooris." limietbedrag theoretische looptijd attossing per maand eftectieve 1 rente per jaar1 110000.- 69 maanden 1200.- 12.0% 125000.- 68 maanden 1500,- 11.6% 140000- 68 maanden 1800.- 11,6% ^rsoonlijke lening in handen looptijd allossing per maand ettectieve rente per jaar f 10000,- 48 maanden 1258.77 11,6% f 20000- 48 maanden 1517,53 11,6% 140.000,- 60 maanden 1 870.97 11,6% Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraal 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158 hebben misbruikt. De Leidc- naar was bang dat de man, die nog steeds in de flat woont, zich ook aan zijn zoon zou vergrij pen. Pogingen om de buurman te vervolgen mislukten omdat eventuele strafbare feiten ver jaard zijn. Brandstichting was volgens de veroordeelde nood zakelijk om vrouw en kind het huis uit te krijgen. Zijn echtge note wilde niet verhuizen. In het pyschiatrisch rapport dat is opgemaakt staat dat de l.ei- denaar een 'zieke karakterstruc tuur' heeft met 'psychopatische trekken'. De psychische proble men zijn het gevolg van het seksuele misbruik en het 'milieu van alcoholmisbruik' waarin de man is opgegroeid. Een 36-jarige Leidenaar is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenis straf van 15 maanden, met af trek van voorarrest, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man stak vorig jaar augustus zijn woning aan de Boshuizer- kade in brand. Ook mishandel de hij zijn vrouw. De officier van justitie eiste twee weken geleden een jaar gevangenisstraf. De leidenaar stelde toen te hebben gehan deld vanwege opgekropte woe de en machteloosheid over seksueel misbruik op jeugdige leeftijd. Een buurman zou hem in de kelder van de flat seksueel Asielzoekers y« s~ Leiderdorp krijgt er I O twintig woningen bij voor de opvang van asielzoekers en erkende vluchtelingen. Woonboten /i -m De 120 woonboten I die een ligplaats hebben in een kwetsbaar gedeelte van de Kager- plassen moeten binnen 30 jaar een andere plek zoe ken. Nat pak na beroving leiden Een 15-jarige jongen uit Leiderdorp heeft gistermiddag een nat pak overgehouden aan een beroving op de voetgangers brug bij de Aalmarkt, voor de ingang van V&D. Terwijl zijn vriend een eindje verderop een loempia kocht, haalde hij 150 gulden uit zijn zak tevoorschijn. Op dat moment verschenen twee mannen die hem maanden het geld af te geven waarna een handgemeen ontstond. De Leiderdorper deelde een klap uit en kreeg vervolgens zelf een schop in z'n maag. Daarbij verloor hij zijn evenwicht en belandde in de Stille Rijn. Het slachtoffer veklaarde dat geen der voorbijgangers hem te hulp schoot. Hij is op eigen kracht uit het water geklommen. Nieuwe poging om 'apartheid' in onderwijs tegen te gaan

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13