UIT 'Ik zou dolgraag eens in een film willen spelen' 9 SESAMSTRAAT iA tt v RTL 4- en 5 zijn ondergang publieke bestel Rtv show Blad Sesamstraat is groot succes 'Infiltreren in de IRA is net zoiets als Russische roulette' ,*v>eV WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993157 Joep Sertons: De charmeur in soapserie 'Foreign Affairs HILVERSUM SUSANNE VAN VELZEN Hoe is het met je En gels gesteld? Die vraag kreeg Joep Sertons (33) voorgelegd toen hij benaderd werd voor de rol van Henk van Rhoonskerken in de Nederlands/Canadese soapse rie 'Foreign Affairs'. Henk van Rhoonskerken is de eerste se cretaris van de Nederlandse ambassadeur in Argentinië en een man in die positie moet fat soenlijk Engels praten. Gelukkig was dat voor Joep Sertons geen probleem. „In de eerste 45 afleveringen ben ik nog heel erg bezig met de taal en kan me daardoor iets minder concentreren op het ac teren." Henk van Rhoonskerken is in het begin van de serie be wust wat arrogant en hooghar tig neergezet. Hij gebruikt korte, strakke zinnen. „Later krijgt Henk ook wat subtielere trekjes, hoor." 'Foreign Affairs' is een co- produktie van John de Mol en het Canadese Catalyst Enter tainment. De serie speelt zich af in het ambassadeurswereldje in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Centraal in de se rie staan de nieuwe Nederland se ambassadeur Jan van Velsen en de Canadese ambassadrice Gwen Copeland. Zij hebben vroeger een relatie gehad en ko men elkaar na jaren in Argenti nië weer tegen. Werkklimaat Om zich op zijn rol voor te be reiden, heeft Joep Sertons een bezoek gebracht aan de Neder landse ambassade in Buenos Aires en uitgebreid gesproken met de eerste secretaris van de Canadese ambassadeui in Ar gentinië. Henk van Rhoonskerken is een ambitieuze eerste secretaris die maar één ding wil: zo snel mogelijk zelf ambassadeur wor den. Zijn werk is heel belangrijk voor hem en niets moet hem in de weg staan. Zo is zijn oude minnares Carmen een blok aan het been. Henk is tevens een charmeur van het type dat met cliché-opmerkingen vrouwen denkt in te kunnen pakken. He laas voor hem trapt Miranda de Mers, cultureel attaché van de Canadese ambassade, daar niet in. Joep Sertons verbleef voor de opnamen van 'Foreign Affairs' van november 1991 tot juni 1992 in Argentinië. „We werk ten daar iedere dag en vaak on der lastige omstandigheden. De verschillende nationaliteiten die meewerkten aan de serie gaf soms problemen. Zo sprak de regie alleen Engels en de came ramensen alleen Spaans. Het werkklimaat in Argentinië is niet te vergelijken met de situa tie in Nederland. Organisato risch zit het daar slecht in el kaar. In de winter was er geen verwarming en in de zomer was het te warm." 'Foreign Affairs' is voor Joep zijn eerste ervaring met dage lijkse soap. De acteur speelde eerder in onder meer de drama series Spijkerhoek en Medisch Centrum West. „We moesten één aflevering per dag opne men. Dat betekent van maan dag tot vrijdag opnamen en in de weekeinden je script voor de volgende week doornemen en 'Foreign Affairs' is voor Joep Sertons zijn eerste ervaring met dagelijkse soap. teksten leren. Dat legt wel een druk op je. Je weet dat een scè ne er in twee keer absoluut op moet staan." Hij heeft weinig tijd gehad om leuke dingen te doen in Ar gentinië. „Zo had ik graag Spaans geleerd, maar daar ben ik niet aan toe gekomen. Laat staan dat ik veel van het land heb kunnen zien. Ik ben één keer een weekendje naar Uruguay geweest, maar wel mét script. Maar de periode in Ar gentinië is een ervaring die ik nooit had willen missen." Sleur Joep Sertons is op zijn 24-ste begonnen met acteren. „Ik zat voor die tijd in de muziek. Ik werkte bij een bedrijf dat ach tergrondmuziek leverde. Het was een keurige baan van ne gen tot vijf. Het werd een sleur. Ik wilde wat creatievers doen en ben gedichten gaan maken. Op een gegeven moment vroeg mijn toenmalige vriendin wat ik nu wilde met mijn leven. 'Ik wil acteur worden', riep ik spon taan." Joep Sertons solliciteerde bij een jeugdtheater waar een tech nische man en een acteur ge vraagd werden. „Natuurlijk kwam ik voor de baan als ac teur, maar ik werd uiteindelijk de technische man. Totdat ik een keer in mocht vallen voor een toneelspeler. Toen merkte ik pas hoe moeilijk acteren is. Het woord ambitie kreeg ook ineens betekenis voor me. Ik ben zangles gaan nemen en to neelles." Na 'Foreign Affairs' heeft Joep Sertons naast een rolletje in de Amerikaanse serie 'Remember' geen TV-werk meer gedaan. „Ik ben nu een theaterstuk aan het schrijven voor jongeren over het thema liefde. Het speelt zich af op een camping in Limburg. In het stuk zitten onder meer vijf liedjes." Toch blijft acteren Joep Ser tons' grote liefde. „Ik zou dol graag eens in een film willen spelen. Maar dat is een circuit waar je als TV-acteur niet zo makkelijk binnenkomt. Voor films wil men meestal geen ge zichten die te bekend zijn van televisie." ('Foreign Affairs', elke werk dag, 17.25 uur, Nederland 2) j GESPROKEN Pleuni Touw in VARA f TV-Magazine: „Twintig jaar gele- den speelde Ik die beroemde rol in 'De stille kracht'en dat heeft me jarenlang achtervolgd. Het was een knaller, en er bestaan landen waar er na zoiets om je gevochten wordt, maar ik moest tien jaar wachten op mijn volgende televisierol, in 'De fabriek'. En daarna weer tien jaar op 'Diamant'. Al die tijd heb ben ze bij elke rol geroepen: Pleu ni Touw is veel te voor de hand Freek de Jonge in Humo: ,,De vrije liefde is een mythe: al tijd lijdt één van de twee. Oh, ja wel, ik kijk graag naar vrouwen. En ik heb daar ook graag gedach ten bij. Gelukkig ben ik gezegend met een goeie fantasie, zodat ik die gedachten niet per se in prak tijk hoef te brengen." Zangeres Gail Gilmore in Privé: ,,0f een grote dosis intelligentie belangrijk is voor het vak? Ik denk dat het helpt bij het maken van je carrière, maar niet als je zingt. Ik heb met heel wat domme zangers gezongen, maar wat er uit hun keel kwam was prachtig. Wat me wel is opgevallen, is dat niet zo intelligente zangers niet elke toon emotioneel benaderen. Je moet emotioneel zijn om je publiek te blijven boeien, anders ben je oer- vervelend. Laat ik dan af en toe misschién een beetje te veel ge ven, bij mij is nog nooit iemand in slaap gevallen." Margreet Blanken, alias zuster Rei- ni in Story: „Ik vond het niet moeilijk om in Medisch Centrum West de rol van een lesbische vrouw te spelen. Ei genlijk vind ik het veel fijner om voor de camera met een vrouw te vrijen, dan met een man. Met een vrouw heb ik veel minder gêne. Het is gemakkelijker om een vrouw aan te raken." Pianist Cor Bakker in VARA TV-Ma gazine: „Toen ik net voor de Paul de Leeuw werkte, vroegen sommige mensen bezorgd: is dat nou wel goed voor je naam om mee te doen aan al die flauwekul? Er is voor mij maar één criterium om mee te doen: ik moet het zelf leuk vinden. En ik vind het leuk om met Paul te werken. Mensen be ginnen ons steeds meer als een duo te zien. Binnenkort ga ik ver huizen naar een klein dorp. Het gerucht gaat daar dat Paul de Leeuw er komt wonen, samen met zijn vriend Cor Bakker. Ze denken dat wij een stel zijn. Zo erg is het al." Dirk Bogarde in Humo: „Ik acteer niet meer. 'Daddy Nostalgie' van Bertrand Tavenier was mijn laatste film. Ik ben nu trouwens 73 jaar en wat kun je dan nog spelen? Opa? Een druï de? Een monnik? Nee, een oude monnik.'Maar ik ben nu schrijver, een volledig beroep, daar kun je niets bij doen. Ik merk het ook aan mezelf, ik merk dat ik naar mensen kijk om over ze te schrij ven, niet meer om met ze te spe len." Piet Veerman in Story: „Een mens heeft maar twee ze kerheden in zijn leven: sterven en belasting betalen. Ik heb er drie: ik betaal belastingen sterf, maar dan wel in het mooie Volendam." Frédérique Huydts uit Goede Tijden, Slechte Tijden in het Veronica pro grammablad: Geïllustreerde Pers gaat door met kleutertijdschrift Het kleutertijdschrift Sesamstraat blijft verschijnen. foto gpd Het tijdschrift Sesamstraat naar de gelijknamige kleuterserie van de NOS wordt een permanente uitgave. Uitgeverij De Geïllu streerde Pers heeft na het ver schijnen van de tien tweemaan delijkse proefnummers besloten definitief door te gaan met het kleutertijdschrift. Volgens hoofdredactrice Mar- cella Pleysier van Sesamstraat blijft het blad in elk geval tot eind volgend jaar een twee maandelijkse uitgave. „Daarna moeten we opnieuw een con tract afsluiten met Children's Television Workshop in New York, dat de rechten van Sesam straat bezit. Wellicht kunnen we in 1995 een maandblad worden. Ik zou dat in elk geval graag wil len." Met de verkoop van het blad (losse verkoop 4,95 gulden) ging het in de proefperiode boven verwachting goed. De oplage bedraagt gemiddeld 36.000 exemplaren. Het blad is sinds een paar maanden ook via een abonnement verkrijgbaar. „We hebben nu zo'n zes a zevendui zend abonnees." Het blad Sesamstraat staat re dactioneel los van het populaire kinderprogramma op televisie. Marcella Peysier: „Wij kiezen zelf de thema's voor de num mers. Dat zijn onderwerpen die ook vaak in hel NOS-program- ma behandeld worden." Het blad heeft evenals het televisie programma vooral een educa tief doel. De thema's in het blad vari ëren van 'groter groeien' tot 'de tijd'. Het tijdschrift bevat spelle tjes, voorleesverhalen, kleurpla ten, knutselpagina's en posters. Merchandising (verkoop van al lerlei Sesamstraat-produkten) kent het blad niet. Het blad krijgt volgens hoofd redactrice Pleysier ondanks het strenge toezicht van licentie houder Children's Television Workshop een steeds Neder- landser karakter. „Figuren als Pino, Tommie en Ieniemienie komen bijvoorbeeld alleen in de Nederlandse TV-serie voor en die spelen dus een belangrijke rol in het blad. De formule van het blad heb ik zelf kunnen be palen. De verhalen worden ge schreven door auteurs die ook voor het Nederlandse TV-pro- gramma werken. En we hebben veel eigen tekeningen. Die moe ten wel allemaal in schetsvorm naar Amerika gestuurd worden voor goedkeuring. IRA-verklikker aan het woord in Impact De Noordier Michael was vier jaar lid van een eenheid van de IRA die moorden en bomaan slagen pleegde. Tegelijkertijd was hij informant van de Noordierse politie. De IRA kwam achter zijn dubbelrol. Hij moest vluchten naar een ander land en zich een nieuwe identi teit aanmeten. De recente bloedige aansla gen in Noord-lerland maken de BBC-documentaire De IRA-ver- klikker, die de VARA morgen avond in de Impact-serie uit zendt, extra actueel. In de docu mentaire vertelt Michael over de dubbelrol die hij vier jaar had. Hoe gevaarlijk dat was, wordt in dit programma duide lijk: „Infiltreren in de IRA is net zoiets als Russische roulette." Michael - niet zijn echte naam - was pas zeventien toen de politie hem benaderde om informant te worden. In de vier jaar dat hij als informant werk te, ontving hij ongeveer een half miljoen gulden van de politie. Dat was een tekèn dat ze vast besloten was om resultaten uit het contact te krijgen. De documentaire laat de be levenissen van Michael zien als een spannende spionagefilm. Het verhaal dat hij vertelt, wordt nog eens nagespeeld. Zo is te zien hoe hij een paar aan slagen verijdelt, hoe de IRA langzaam tot de conclusie komt dat er iets niet klopt. Ze nemen Bloedige aanslagen in Ierland zijn aan de orde van de dag. IRA-verklik ker Michael vertelt over zijn ervaringen. foto pacemaker press hem gevangen en willen hem martelen en doden. Michael komt zelf ook in beeld, al is dat in het halfdon ker. De documentaire geeft een goed beeld van de praktijken van de IRA en het risico dat Mi chael in die vier jaar gelopen heeft. Het is uitzonderlijk dat Mi chael zijn verhaal nog kan ver tellen. „Ik rekende erop dat ik vóór mijn vijfentwintigste het loodje zou leggen", zegt hij daarover. Omdat hij geen keus had en moest vluchten, heeft hij zijn vrouw en kinderen moeten achterlaten. Hij zal ze nooit meer zien. Hij leeft nu in een ander land en heeft een geheel andere identiteit. Toch is hij nog steeds niet helemaal veilig. „Je kunt vluchten, maar je kunt je niet verbergen", weet Mi chael. (Uitzending, morgenavond, 23.20 uur, Nederland 3) Frédérique Huydts is nog wel be kend bij het Nederlandse publiek, maar waarvan weten ze niet pre cies meer. foto archief ,,lk kom de mensen nog wel be kend voor, maar ze weten niet meer precies waar ze me precies hebben gezien. Dan komen ze naar me toe en zeg gen: 'Ik ken jou toch ergens van, werk je niet bij de bakker of zo? dan zeg ik altijd: ja mevrouw, inder daad... Ik heb op die manier al overal ge werkt." De voorsprong die RTL 4 en 5 hebben op het publieke be stel, is vergelijkbaar met die van TROS en Veronica in hun begintijd op de oude omroepen. Dynamisch, jong en niet vastgeroest aan oude waar den kunnen de twee nieuwe zenders inspelen op de laatste trend met behulp van de nieuwste marketingtechnieken. TROS en Veronica zetten destijds veel freelancers in en hielden vast personeel in aantal beperkt tot het puur noodza kelijke. De Luxemburgse televisiebazen gebruiken bovendien de laatste kijkers- onderzoeken bij het samenstellen van de programmering. Daarbij wordt het programma van 5 geheel afgestemd op dat van 4. Zoiets is, door de logheid van Hilversum op Nederland 12 en 3, pas enigszins mo gelijk als het nieuwe mediawetsvoorstel door de Tweede Kamer wordt goedge keurd. Dat is meteen het verschil. Wat RTL 4 en 5 vrijwillig doen, moet in Hil versum onder dwang. Want als het er op aankomt, denkt elke publieke om roep nog steeds eerst aan zichzelf. Het nieuwe wetsvoorstel stelt dat de NOS-voorzitter de drie publieke netten gaat coördineren. Zo moet in de toe komst worden voorkomen dat de drie Hilversumse netten elkaar beconcurre ren. NOS-programmadirecteur Ed van Westerloo: „De omroepen worden enigszins beperkt in hun vrijheid, maar het is dan uitgesloten dat, zoals in het afgelopen seizoen, een situatie ontstaat met 'All you need is love' geprogram meerd tegenover 'Pleidooi'. Twee prachtige publieke programma's die el kaar de dood in concurreren kan dan niet meer." TROS-voorzitter Karei van Dode- waerd ziet het wetsvoorstel als de doodsteek van zijn omroep. „Als de NOS-voorzitter mag uitmaken dat wij op prime time niet meer een typisch TROS-programma als 'Dat willen wij even kwijt' mogen brengen, waar blij ven we dan." Ook Veronicavoorzitter Joop van der Reijden ziet met afschuw de „door Den Haag voorgeschreven be tutteling" tegemoet. Terwijl de omroepvoorzitters bek vechtend door Hilversum gaan, werkt het RTL-concern gestaag door aan zijn plannen. Het gemak waarmee dat gaat, zegt veel over de onmacht van het pu blieke bestel. Maar de commerciëlen zijn ook gezegend met programmati sche kennis. De sportwedstrijden heb ben een plek bij RTL 5 gekregen en vas te onderdelen zijn horizontaal gepro grammeerd. Alles is op beide zenders zo ingedeeld dat de twee elkaar nooit in de weg zitten. Tegenover sport staat een film, tegenover informatie amuse ment. Slechter Hilversum stelt daar weinig tegenover. Het optimisme van de AKN-omroepen, dat Nederland 1 het dit jaar weer gaat maken, is op niets op gebaseerd. De zender komt met niets nieuws. Op Ne derland 2 gaat het nog slechter. De TROS bewijst zonder sterren een om roep te zijn zonder gezicht en kan het beste meteen worden opgeheven. Vero nica verlaat meer en meer zijn doel groep - de jeugd - en richt zich nu op het gezin, met programma's die de concurrentie ook al maakt. Alleen de EO houdt zich vast aan zijn boodschap. Op Nederland 3 doet de VPRO dat ook. En het geeft te denken dat juist deze twee omroepen de laatste jaren nauwe lijks kijkers hebben verloren. De VARA ten slotte heeft het voortbestaan geheel in handen gelegd van Paul de Leeuw, één van de laatste coryfeeën die de pu blieke omroep trouw blijft. De NOS is een apart verhaal. Die zal tot 1996 veel kijkers blijven trekken met sport. Tot dat jaar heeft de omroep- stichting vrijwel alle sportrechten in handen. Maar dan begint er een nieuwe run op de rechten van dit kijkerstrek- kende TV-onderdeel. Geld is daarbij van cruciaal belang. En dat heeft de commercie meer dan het publiek. Dus vanaf 1996 zal beetje bij beetje ook die tot dan toe onneembare burcht worden afgebroken. Met de komst van RTL 5 is in feite de ondergang van het publieke bestel in Nederland ingezet. Steeds meer kijkers zullen de overstap naar Luxemburg wa gen. Het marktaandeel van de publieke netten zal daardoor onder de vijftig procent zakken, een percentage dat het niet langer rechtvaardigt om kijk- en luistergeld te innen. De minister heeft de omroepen nog wel een concessie van tien jaar in het vooruitzicht gesteld maar, als ze die al volmaken, is het daarna definitief voorbij. Wat overblijft, is een armzalig publiek net zonder geld. De publieke omroepen leggen het af tegen de commerciële omroepen. foto wolter kobos

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10