Leiden Leiden wordt groter EWR zoekt nieuwe partners daar nu in het donker doen Wat moet je GroenLinks: sportvelden op tracé voor rijksweg 11-west Partijbestuur zet twee PvdA-raadsleden op onverkiesbare plaats De Jong Stankoverlast Dierenbescherming is bang voor gemanipuleerde muizen Pick Finance ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 971 9 chef gert visser, 071 -356430, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Zuchten A Na een gevecht van I Z. ongeveer drie jaar lijkt de aanleg van de 'Brug der Zuchten' in Oegst geest in zicht Oegstgeest: geen geld voor toegangsweg Broek- en Simontjespolder Leiden wordt nog voor de eeuwwisseling ruim 20 hectare groter. Aan het Leidse grondgebied wordt de Broek- en Simontjespolder in Oegstgeest en een klein stuk van de Warmondse Veerpolder toegevoegd. In dit gebied moet voor het jaar 2000 een woonwijk verrijzen met duizend huizen. Volgens de Oegstgeester volkshuisvestingswet houder T. Kohlbeck (PvdA) kan Oegstgeest de kosten, zo'n veertig miljoen gulden, ondanks een locatiesubsidie van tien miljoen gulden, niet opbrengen. leiden wim koevoet „Dertig miljoen, da's meer geld dan er in de Oegstgeester ge meentebegroting omgaat. Als we dit avontuur aangaan, is Oegstgeest direct een artikel 12- gemeente", aldus Kohlbeck. Het grote probleem voor de Leidse buurgemeente is de ont sluiting van de wijk. Oegstgeest moet daartoe de Lange Voort doortrekken en een brug over de Haarlemmertrekvaart bou wen. De Lagere Agrarische School aan het einde van de doodlopende Lange Voort zou voor deze toegangsweg moeten worden gesloopt. Aan de Leidse kant is de wijk veel eenvoudiger te ontsluiten. Gedacht wordt aan een tunnel onder de spoorbaan langs de Gooimeerlaan in de Merenwijk. Die moest er toch al komen Ondernemingsraad treurt niet om afketsing fusie met GEB leiden «erna straatsma Het regionale energiebedrijf EWR gaat binnenkort op zoek naar nieuwe fusiepartners. „Wij j vinden nog steeds dat samen- werking met andere nutsbedrij ven in de Randstad noodzake lijk is", zegt directie-secretaris I W.L. Oosthout in een reactie op j het niet doorgaan van de fusie met het Haagse nutsbedrijf GEB. De fusie-onderhandelingen tussen GEB en EWR zijn ge- staakt omdat een fusie niet bin nen een twee jaar te realiseren is. Oosthout: „Het zou zoveel tijd en energie kosten dat het niet verstandig is om er mee door te gaan, gezien de ontwik kelingen in de rest van Neder land en in de Randstad." De EWR wil een groter gebied bedienen om haar marktpositie te verbeteren. In grote delen van Oost- en noord-Nederland zijn nutsbedrijven al uitge groeid tot grote, provinciale be drijven. De raden van commissarissen van GF.B en EWR kwamen twee maanden geleden weliswaar op grote lijnen tot overeenstem ming, maar de directies stuitten voor de bussen van het open baar vervoer. De Leidse PvdA-wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening en volkshuisvesting) vindt het net als zijn Oegstgeester collega 'lo gisch en verdedigbaar' dat zon der een Oegstgeester in- en uit gang de Broek- en Simontjes polder Leids grondgebied wordt. Van Rij: „De bewoners van de wijk zullen boodschap pen doen in de Kopermolen en hun kinderen op scholen in de Merenwijk doen." Van Rij bena drukt dat het hem niet te doen is om gebiedsuitbreiding. „Het belangrijkste is dat er kan wor den gebouwd." Volgens wethouder Kohlbeck zijn de geesten in Oegstgeest in middels ook rijp voor een be sluit om de polder aan Leiden af te stoten. De kwestie Broek- en Simontjespolder zette nog niet daarna, bij de 'nadere invulling van de planpen' op problemen. De fusie-besprekingen tussen EWR en GEB hebben ruim een jaar geduurd. „Het is wel zonde ja, dat dat uiteindelijk niet tot goede resultaten leidt", zegt de directie-secretaris. „Maar we hebben er van geleerd. Wellicht leidt dat ertoe dat we met nieu we partners sneller tot overeen stemming komen. Oosthout zegt dat er diverse financiële redenen zijn om af te zo lang geleden de Oegstgeester gemeenteraad nog in vuur en vlam. Kohlbeck: „We hadden ons ook kunnen beperken tot alleen een ontsluiting aan de kant van de Leidse Merenwijk. Maar om nu 30 miljoen gulden te pom pen in een wijk waarvan de hui zen bij wijze van spreken met hun rug naar Oegstgeest ge keerd staan...Van een echte Oegstgeester wijk kan alleen sprake zijn als we het gebied uit z n isolement halen. En dat is te duur." Zijn Leidse collega Van Rij verwacht weinig financiële pro blemen met het toegankelijk maken van de nieuwe Leidse wijk. „Die duizend huizen leve ren ook geld op in de vorm van onroerend-goedbelasting. Ook krijgt Leiden meer geld van het Rijk als het inwonertal stijgt." zien van een fusie. Een van de redenen is dat het GEB ver plicht is tot in lengte van dagen geld af te dragen aan de ge meente Den Haag. „Het GEB en de EWR zijn heel verschillende, niet-gelijkwaardige bedrijven. De EWR heeft bijvoorbeeld een veel groter eigen vermogen, maar het GEB maakt weer kans op meer winst. Al die verschil len bij elkaar zouden bij een fu sie heel wat 'open einden' ople veren." W.F. Brokaar, voorzitter van de ondernemingsraad, is opge lucht dat de fusie- plannen met het GEB zijn beëindigd. „We hadden heel sterke twijfels. De kans was groot dat we door een fusie met het GEB zwakker zou den worden. En dat is natuurlijk niet de bedoeling van een fu sie." De ondernemingsraad denkt dat samenwerking of fusies met andere nutsbedrijven onvermij delijk zijn. Brokaar geeft echter de voorkeur aan 'samenwerking op grote lijnen'. „Ik denk niet dat we met nieuwe partners weer op zo'n diepgaande ma nier moeten onderhandelen om alles bij voorbaat te regelen. Het is beter om met een aantal nutsbedrijven op grote lijnen samen te werken, bijvoorbeeld bij de inkoop van materialen. Met de nutsbedrijven in Den Haag, Utrecht, Gouda, Voor burg en Delfland kun je zo'n sa menwerking aangaan. Als je dat niet doet ben je op den duur ge doemd tot het voeren van ach terhoedegevechten, want de EWR is maar een kleintje. Of je wordt opgeslokt door een van de huidige drie grote concentra ties nutsbedrijven." leiden wim koevoet Het PvdA-bestuur heeft de raadsleden Ed van der Veen en Marian Walraven op onverkies bare plaatsen op de kieslijst ge zet. Van der Veen moet het doen met de twaalfde plaats, Walraven met de veertiende. Van der Veen is het absoluut niet eens met deze lage note ring. De huidige fractie telt elf leden. Wethouder T. van Rij is lijsttrekker voor de gemeente raadsverkiezingen in maart. De andere twee wethouders, Hen- nie Koek en Steven de Vxeeze, bezetten de tweede en toerde plaats. Bij de bovenste verkiesbare elf zitten vijf nieuwkomers. Dat zijn Roeli van Opijnen (5), Ger- da van de Berg (7), Hassan el Houari (8), Paul Hendriks (10) en Dick Wijfje (11). Zij komen in de plaats voor de zittende raadsleden Christa de Boer, Rei- ni Hulsker en Naci Demirbas - die al eerder te kennen hadden gegeven na de verkiezingen niet meer terug te keren - en de on verkiesbare Van der Veen en Walraven. Volgens PvdA-voorzitter Koen Holtzappfel hoefde over de vraag wie de lijst moet trekken nauwelijks te worden gediscus sieerd. Van Rij wordt hogelijk gewaardeerd vanwege zijn per soon, uitstraling en prestaties. Bovendien vindt het bestuur hem de beste onderhandelaar en daarom kan hij van grote be tekenis zijn voor de PvdA bij de collegevorming. lederwaren en reisartikelen is verhuisd. Iedere week een spectaculaire Honden A O Iets meer dan ze- I J venhonderd men sen uit Roelofarendsveen staan achter de actie voor een hondenveldje op De Lasso De huidige fractievoorzitter Hans Baaijens staat vierde op de lijst. Eerder al heeft hij te kennen gegeven na de verlde- zingen de fractie niet meer te willen leiden. Baaijens wil als gewoon raadslid verder. Verder neeft hij de kandidaatstellings commissie medegedeeld dat hij niet zeker weet of hij de volle vier jaar uitzit. De ontevreden Van der Veen rekent erop dat de ledenverga dering, die op 3 december moet besluiten over de kieslijst, zal ingrijpen. Van der Veen heeft tijdens de gesprekken over de kieslijst ge zegd dat hij zijn raadslidmaat schap een jaar na de verkiezin gen wil onderbreken voor een reis van een jaar. Nadien wil hij terugkeren. Het bestuur, dat hoog opgeeft van Van der Veens kwaliteiten, vindt het 'niet cor rect' tegenover de kiezers om iemand hoog op de lijst te zet ten, die na korte tijd weer weg gaat. Marian Walraven was niet be reikbaar voor commentaar. Het bestuur is ontevreden over haar functioneren. „Ze heeft welis waar veel contacten in de Leid se samenleving maar ze doet daar te weinig mee in de raads zaal." Opvallend is ook de lage no tering van Evert van Seggelen: 25ste. Van Seggelen, geen raadslid, ontketende medio dit jaar een revolutie. Hij wilde de Leidse afdeling ingrijpend ver anderen maar kreeg al snel lik op stuk. Leiden anp Meer dan tweehonderd inwo ners van Schiedam, Vlaardin- gen, Pijnacker, Zoetermeer en Alphen a/d Rijn hebben giste ren bij de Milieudienst Rijn mond DCMR geklaagd over pe netrante zwavel-, gas- en olie- f;euren. Bron van de stankover- ast was TCR Milieu in de Bot lek, dat bezig is met het over pakken van de vaten met che micaliën die vorig iaar vrijkwa men door de brand bij chcmic- producent Elf-Atochem. De stankstoffen zijn vrijdagmiddag geneutraliseerd. Onderzoek moet nog uitwijzen wat er is misgegaan. Nu 100 meter verder, naast Rozemarijn Haarlemmerstraat 192 leiden erna straatsma De Dierenbescherming maakt bezwaar tegen de bouw van een nieuw proefdierlaboratorium van het bedrijf Gene Pharming aan de Archimedesweg. Het ge bouwtje zal gebruikt worden voor het fokken van met men selijke genen gefokte muizen. De dierenbescherming is bang dat de knaagdiertjes kunnen ontsnappen en zich vermenig vuldigen met normale muizen in de vrije natuur. A. Hertsenberg van de Die renbescherming zegt dat risi co's voor 'mens en milieu' niet te overzien zijn als de gentisch gemanipuleerde muizen vluch ten en zich voortplanten. Om die reden maakt de Dierenbe scherming bezwaar "tegen een AI door de gemeente verstrekte hinderwetvergunning voor het nieuwe proefdierlaboratorium. „Wij vinden dat er eerst een ri sico-analyse gemaakt moet worden. Muizen kunnen door de kleinste gaatjes ontsnappen, maar ze kunnen ook moedwillig door een medewerker naar bui ten worden gesmokkeld. Een woordvoerder van Gene Pharming kan de kritiek van de Dierenbescherming 'niet echt serieus nemen'. „In heel Neder land zijn proefdierlaboratoria met muizen. Er zijn allerlei la boratoria waar muizen met ziekten zitten, die als ze ont snappen die ziekten kunnen verspreiden. Als die losgelaten worden gaan wij allemaal dood. Vergeleken met TNO of de uni versiteit heeft Gene Pharming ^Êttoootheken verzekeringen r financieringen pensioenen Tel. 071-120006 MFIck Makelaardij b.V. Doezastraat 21, Lelden NVM Fax 071 -1414 50 heel weinig muizen als proef dieren." Gene Pharming fokt al gerui me tijd genetisch gemanipu leerde muizen. De dieren staan model voor proeven met grote re dieren, zoals de bekende, ge netisch gemanipuleerde fokstier Herman. leiden aap rietveld Sportvelden voor de wijk Ste venshof moeten worden aange legd op het tracé dat nu nog wordt opengehouden voor de aanleg van rijksweg 11-west. Met dat punt in net gisteren ge presenteerde verkiezingspro gramma 'Zout in de pap' maakt GroenLinks duidelijk, dat die rijksweg er nooit moet komen. Een uitstekende plaats om voet balvelden, een basketbalveld of een jeu-de-boulesbaan aan te leggen: 'zo ziet de partij de strook grond voor de omstreden weg. In het verzet tegen de rijks weg staat GroenLinks alleen in de coalitie met PvdA en CDA. Die partijen hebben voor aanleg gekozen, om de ring van snel wegen rond Leiden compleet te maken en zo veel mogelijk au toverkeer buitelde stad te hou den. GroenLinks vindt het op heffen van het tekort aan sport accommodaties in de Stevens hof veel belangrijker. De aanleg van rijksweg 11-west zou alleen maar zorgen voor een groei van het autoverkeer. Ook de uitspraak van Groen Links dat een vierde parkeerga rage alleen aan de rand van de binnenstad mag worden ge bouwd kan de partij in cgnflict brengen met de huidige coali tiepartners. Het CDA staat vier kant achter het plan voor een parkeergarage aan de Boom- markt, ae PvdA gaat daar onder voorwaarden ook mee akkoord. Voorzitter Rob van Lint hoopt desondanks dat de huidige coa litie kan worden voortgezet. „Beleid en samenwerking in het college zijn een goed uitgangs punt voor de toekomst." Bovendien, in het programma van GroenLinks, dat maandag 22 november in de ledenverga dering wordt besproken, staan geen 'strijdpunten'. Over alles valt te onderhandelen. „De ge schiedenis heeft geleerd dat het opstellen van een lijstje van on onderhandelbare punten een slechte manier is om je doel te bereiken", aldus Van Lint. „Dit is ons programma, daar staan we voor 100 procent achter en daar zullen we zoveel mogelijk van proberen te realiseren.' Milieu, sociale rechtvaardig heid en welzijn zijn voor Groen Links de belangrijkste punten voor de komende vier jaar. Als er nieuwe wijken worden ge bouwd moet het openbaar ver voer meteen goed geregeld zijn. „En niet, zoals nu gebruikelijk is, dat je eerst een paar autowe gen aanlegt en pas jaren later de busverbindingen gaat regelen", zegt Van Lint. De gemeente moet de ko mende vier jaar veel doen aan het bevorderen van de werkge legenheid, vindt GroenLinks. In het programma staat dat tussen 1994 en 1998 ten minste 600 langdurig werklozen aan een baan moeten worden geholpen. Wethouder Jan Laurier vindt dat eigenlijk te weinig. „Er zijn duizenden langdurig werklozen. Op weg naar werk neeft de ge meente een duidelijke taak. En dan moet je verplichtingen stel len. Dan weten de sociale dienst en andere instanties die erbij betrokken zijn welke prestatie er van hen wordt verwacht." GroenLinks verwacht dat het nieuwe beleid dat de partij voorstelt in vier jaar ongeveer vier miljoen gulden kost. De helft van dat geld moet gevon den worden door 'oud beleid' te schrappen. Voor de andere twee miljoen gulden wil GroenLinks de onroerend-goedbelasting met één procent verhogen. „Dat is volgens ons de meest recht vaardige manier. De sterkste schouders dragen dan de zwaarste lasten. En ook bedrij ven betalen ogb. Met een ver hoging van die belasting verdeel je ae lasten zo evenredig moge lijk", zegt Laurier. De Broek- en Simontjespolder. Nu nog onbebouwd en Oegstgeester grondgebied. In de nabije toekomst waarschijnlijk een Leidse woonwijk. foto W/A4 dijkman Jongeren Stevenshof weren gure 'hangplek' leiden tinegre willemsen I „We worden door de gemeente niet serieus genomen. Wij heb- ben vorig jaar al aangegeven dat j we dat 'hang- en leunhokje' niet i willen en we hebben ook ge- zegd wat we wel zien zitten. Maar naar ons worjlt niet ge luisterd", zegt Robby van Steyn (15) uit de Stevenshof. Het fel gekleurde hokje dat een paar maanden geleden in het parkje achter het winkelcentrum is ge plaatst, vindt geen genade in de ogen van de jongeren. Het was de bedoeling van de gemeente dat de groep jonge ren die geluidsoverlast in het winkelcentrum veroorzaakte, het 'bushokje' zou gaan gebrui ken als gezellige ontmoetings plaats. Maar de jongere.n weten niet wat ze er moeten doen. Uit alle monden klinkt gemopper: „Er is daar toch helemaal niks? Er zitten grote ronde gaten in het dak en de zijkant is openge werkt. Als het regent of hard waait dan hoef je daar dus niet te komen. Bovendien is er geen verlichting. Wat moet je daar nu in het donker doen?" Op aanraden van de wijk agent schreef Robby van Steyn samen met Andrea Schelvis, As- trid Filarski en Bob Koemans in januari van dit jaar een brief naar de burgemeester van Lei den met het verzoek iets,voor de jeugd uit de Stevenshof te bedenken. De brief belandde bij de wijkagent en de tieners wer den uitgenodigd om eens te ko men praten. „Ze wilden er eerst een speel- Jongeren uit de Stevenshof poseren bij de gure 'hangplek': „Politie en gemeente hebben niet naar ons geluisterd." fqto jan holvast tuin aanleggen. Alsof wij willen schommelen, we zijn geen klei ne kinderen meer!" In totaal waren er vier bijeenkomsten tussen het viertal, de gemeente en de politie. „De laatste keer lieten ze ons de plannen voor het hokje zien. Wij zeiden gelijk dat het voor ons niet hoefde. Maar een paar maanden later stond dat ding er gewoon. Voor het geld van het hokje konden ze net zo goed nog een jonge renwerker in het buurthuis be talen. Als het buurthuis langer open is, dan is een groot deel van het probleem opgelost", al dus Andrea. De creatieve handtekeningen en de cartoonfiguren die de muren sieren, bewijzen dat het hokje toch wordt gebruikt. Het zijn vooral de kleinere kinderen die er weieens komen. De groep dié te jong is voor de jongeren- sociëteit in het buurthuis. Ange la, Latoya, Maaike en Mustafa, in leeftijd variërend van negen tot elf jaar, wachten in het hokje op een paar vriendjes. „Mijn tenen bevriezen hier bijna, daarom gaan we straks naar het bouwterrein. Daar mo gen we soms van de bouwvak kers in de keet spelen. Het is hier te koud om te spelen. Maar ik vind het wel aardig van de ge meente dat het er is neergezet want in de zomer kun je hier wel leuk spelen", aldus Mustafa. Toch hebben zij ook kritiek. „Eigenlijk mag je hier in het park niet echt spelen. Als we een hut in de struiken maken dan moet die van de gemeente of de politie weer weg." In te genstelling tot de 'oudere' jon geren willen deze kinderen wel een speeltuin. „Jaaaa, met grote klimdingen, een pony, een speelhuisje en een grote boom om een hut in te maken." De groep in het buurthuis heeft heel andere wensen. „Wij willen een plek waar je met veertig man kunt 'poolen', tafel voetballen en flipperen." „Ja, en je moet er kunnen dansen, dus een goede muziekinstallatie is ook belangrijk. En een tv moet er ook zijn." Robby: „Kijk, waar het om gaat is dat ik na het eten en als mijn huiswerk af is, ergens met mijn vrienden wil relaxen. Als het buurthuis voor ons open is, gaan we daarheen en anders naar de snackbar. Het 'bushok je' is te klein voor de groep, het is er koud en er is niets te doen. De gemeente heeft gewoon niet naar ons geluisterd."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9