Honger zal verminderen KERSTBOMEN IN BLOEI! Buitenland Positie Bhutto op het spel bij Pakistaanse presidentsverkiezingen Nood leert bidden Puerto Rico op weg naar aansluiting bij VS Ook Duitse baby's kregen besmet bloed Krant drukt met Bosnisch bloed Sneeuwreus bedwongen f» J ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 S P fc-Agencc France Presse ANP Algemeen Nederlands Perebureau AP Assoc a ted Press DPA feDeutsche Presse Agentur CPD &=Cen*enschappeli|ke Persdienst indfeThe Independent IPS fclnter Press Service RTRfeReuter 02510-11727 Verdrag over dumpen kernafval in zee londen - Nucleair afval mag voortaan niet meer in de wereldzee ën worden gestort, zo hebben 37 landen gisteren besloten tij dens de internationale Conferentie over Bescherming van de Zeeën in Londen. Het door de milieuorganisatie Greenpeace als historisch omschreven besluit moet over honderd dagen van kracht worden. Rusland, China, België, Groot-Brittannië en Frankrijk onthielden zich van stemming. Volgens Greenpeace willen zij „een achterdeur open houden om verder de oceanen als atomaire vuilnisbelten te misbruiken". Dissidenten actief in Noord-Korea Seoul In Noord-Korea is een ondergrondse dissidentenbewe ging actief geworden, waaruit de groeiende ontevredenheid van de bevolking spreekt over de economische problemen en de mi litarisering van het communistisch bestuurde land. Volgens di recteur Kim van de Zuidkoreaanse inlichtingendienst is de on dergrondse organisatie voorlopig nog klein. Noord-Korea wordt al tientallen jaren straf geregeerd door de stalinistische commu nist Kim il Sung. Doodstraf voor vijftien Kurden ankara - Een Turkse krijgsraad heeft vijftien Kurdische strijders van de naar afscheding strevende Kurdische partij PKK ter dood veroordeeld en veertien anderen levenslang gegeven. De krijgs raad in de zuidoostelijke stad Diyarbakir sprak vonnissen uit te gen 145 mensen na een proces dat in 1981 was begonnen met zevenhonderd beklaagden. Van de beschuldigden waren er maar 23 aanwezig bij het slot van het proces, de overigen zijn voortvluchtig. In Turkije geldt nog de doodstraf, maar gerechte lijke executies zijn de afgelopen tien jaar niet uitgevoerd. Cel generaal voor moord op Letelier Santiago De Chileense generaal Manuel Contreras, een van de machtigste mannen in de junta van Pinochet, is gisteren veroor deeld tot zeven jaar cel wegens de moord op oud-minister van buitenlandse zaken Orlando Letelier in 1976. Letelier was minis ter van buitenlandse zaken en defensie onder Allende totdat de ze bij de putsch van Pinochet in 1973 werd afgezet en vermoord. De ex-juntaleiders hebben steeds gepoogd te verhinderen dat zij voor de rechtbank ter verantwoording werden geroepen voor de wreedheden onder hun bewind. Een militair hof staakte in 1991 het onderzoek naar de moord op Letelier omdat het geen ver dachten kon vinden, maar kort voordat de verjaringstermijn ver streek zette een civiele rechter de zaak voort. Ethiopië wil Mengistu berechten harare -t Ethiopië wil de voormalige militaire leider Mengistu Haile Mariam voor de rechter wil brengen wegens volkeren moord. Een uitwijzingsverzoek aan Zimbabwe, waar Mengistu verblijft, is nog niet gedaan. Mengistu kreeg in 1991 van presi dent Mugabe politiek asiel in Zimbabwe. Hij leeft in afzondering onder strenge bewaking in een noordelijke buitenwijk van de hoofdstad Harare. Het zevenjarige bewind van Mengistu was be rucht vanwege de schendingen van de mensenrechten. Ja hoor, bij Borgs is het zover: alle kerstbomen in volle bloei. Gouden varkens, brutale konijnen, lieve bosmuizen, engeltjes, egeltjes, echt van alles bloeit, straalt, schittert en groeit tussen het groen. Kom kijken en genieten in onze kerstwinkel! Borg's. Rijksstraatweg 725 Wassenaar, telefoon (01751) 76991 Indiërs willen Michael Jackson snel weg hebben NEW DELHI *»AP Activisten die de Indiase cultuur willen afschermen van Ameri kaanse invloeden, zijn van plan Michael Jackson overal te ont vangen met protesten wanneer hij volgende maand door India toert. Sociale organisaties en or ganisaties van kunstenaars heb ben de koppen bij elkaar gesto ken om er voor te zorgen dat Jackson niet van het vliegveld naar de stad kan en dat hij de toegang tot zijn hotel versperd ziet door een menselijke blok kade. Ook willen de activisten bij elk stadion waar hij optreedt betogingen houden. „Michael Jackson symboli seert de vulgariteit, wat het best te zien is als hij op het podium zijn obscene en verwerpelijke dingen doet", aldus Swami Agnivesh, een maatschappelijk werker die de onlangs opgerich te Indiase Cultuurbeweging leidt. Agnivesh denkt 25.000 de monstranten op de been te kunnen brengen. Jackson is zeer populair in In dia. In New Delhi is een extra concert ingelast, omdat de kaartjes voor zijn eerste optre den in een mum van tijd waren uitverkocht. Skinhead krijgt 40 jaar wegens moord op zwarte Afrika blijft volgens FAO trieste uitzondering De komende vijftien jaar zal in grote delen van de wereld de honger afnemen. Trieste uitzondering vormt midden- en zuidelijk Afrika. Daar zullen in 2010 driehonderd mil joen ondervoede mensen leven, bijna eenderde van de totale Afrikaanse bevolking tegen die tijd. Nu zijn 180 miljoen Afrikanen ondervoed. rome e dpazijn er „aanzienlijke tegensla gen" geweest. De groei van de wereldbevolking zal volgens de FAO van heden 1,9 procent da len tot 1,4 procent in 2010. Toch wordt een verdere uitbreiding van de landbouw onvermijdelijk genoemd. De landbouwarealen zullen zich tot 2010 in de ont wikkelingslanden met honderd miljoen hectare uitbreiden tot 850 miljoen hectare. Het groot ste reservoir aan vruchtbare landbouwgrond is te \inden in Latijns-Amerika en in Afrika be zuiden de Sahara. In het Mid den-Oosten en Zuid-Azië zijn nauwelijks nog terreinen die tot landbouwgronden zijn te ont wikkelen, aldus de FAO. Dat zegt de FAO, de VN-wereld voedselorganisatie, in haar gis teren verschenen rapport 'Landbouw tot 2010'. Vooral dankzij de voorziene afname van de bevolkingsgroei zal het aantal ondervoede mensen da len van achthonderd miljoen nu dalen naar 650 miljoen. Wereldwijd is per hoofd van de bevolking nu achttien pro cent meer voedsel beschikbaar dan dertig jaar geleden. „De wereld als geheel heeft vooruit gang geboekt naar een verbeter de voedselsituatie", benadrukte de aftredende FAO-directeur Saouma, maar in veel landen GALVESTON fc-AP Een rechtbank in Texas heeft een 19-jarige skinhead veroor deeld tot veertig jaar cel plus een boete van vijfduizend dollar wegens medeplichtigheid aan de moord op een zwarte man. In maart werd de skinhead door een volledig blanke jury veroordeeld tot vijf jaar en tien jaar voorwaardelijk. De rechter zag zich echter gedwongen de straf van vijf jaar te laten vallen, omdat de combinatie van een gevangenisstraf met een voor waardelijke straf in Texas niet is toegestaan. Protesten tegen de lichte straf, waaronder een demon stratie van tienduizend mensen, brachten justitie ertoe opnieuw een aanklacht tegen de jonge man in te dienen, dit keer we gens medeplichtigheid aan moord. Donald Thomas, een zwarte magazijnmedewerker uit Ar lingtofi, werd in juni 1991 dood geschoten vanuit een rijdende auto waarin de verdachte en nog twee jongens zaten. De twee anderen zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van vijf tien en eveneens veertig jaar. De drie waren volgens de open bare aanklagers lid van een be weging van neo-nazi's en pre dikten geweld tegen minderhe den. Pakistan moet vandaag een nieuwe president krijgen als opvolger van de in het voorjaar afgetreden Ghulam Ishaq. Voor premier Benazir Bhutto staat er veel op het spel wan neer het federale parlement en de vier provinciale assemblées hun stem uitbrengen. Tegen over het leger en de president is de positie van de premier in de Pakistaanse politiek zwak. Of Bhutto daadwerkelijk zal kunnen regeren hangt af van de vraag of 'haar' kandidaat minister Farouk Leghari (bui tenlandse zaken), wordt geko zen. De president heeft volgens de Pakistaanse grondwet van 1985 ruime bevoegdheden. Zo be noemt hij de leden van het Hooggerechtshof en de chefs van staven. Ook is hij opperbe velhebber van het leger. De pre sident heeft tevens de macht om wanneer hij dat wenst een kabinet naar huis te sturen. De ze macht baseert de president op het achtste amendement van de grondwet. Zowel Benazir Bhutto als haar rivaal Nawaz Sharif zijn beiden op grond van dit amendement door president Ghulam Ishaq ontslagen. Bhutto werd in 1990 onthe ven van haar functie omdar haar regering in strijd met de grondwet zou hebben gehan deld. Haar rivaal die nu in de oppositie zit overkwam in april van dit jaar het zelfde. Bhutto heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat ze dit amendement het liefst wil schrappen. Maar daarvoor heeft ze een tweederde meerderheid nodig in het federale parlement. Om het gewraakte artikel te schrappen moet ze kunnen re kenen op de steun van onaf hankelijke partijen en van haar rivaal Sharif. Deze heeft tot nu toe weinig belangstelling ge toond dit machtige wapen uit handen te geven. Sharif hoopt dat de door hem gesteunde Wassim Sajjad die sinds april optreedt als interim- presidertt wordt gekozen tot president, deze Bhutto zo snel mogelijk weer zal ontslaan. Dan maakt Sharif weer een goede kans om premier te worden. Bhutto heeft de steun van tenminste 50 onafhankelijke parlementsleden of leden van kleine partijen nodig wil Leghari president kunnen worden. Maar ook Sharif doet alle moei te om de steun van deze volks vertegenwoordigers voor zijn kandidaat te winnen. De kans is groot dat er een patstelling ontstaat tussen Bhutto's Pakistaanse Volkspartij (PPP) en Sharifs Islamitische Democratische Alliantie (IDA). Daarom wordt er in Islamabad rekening mee gehouden dat het leger zal bemiddelen en een ei gen kandidaat naar voren schuift die beider instemming heeft. In dit verband wordt de naam genoemd van Asghar Khan, voormalig chef van de luchtmacht. De belangen van het leger bij de benoeming van de president zijn groot. Mocht Asghar Khan president worden dan hebben de politici opnieuw een kans voorbij laten gaan om de mili tairen buiten de politiek te hou den. Door het onderling gekib bel van de politici is het leger sinds de onafhankelijkheid in 1947 twintig jaar lang aan de macht geweest, bijna net zo lang als de burgers. 'Meisje leed onnodig door zevenvoudige tranplantatie' PITTSBURGH ,.AP De zevenvoudige orgaantrans plantatie die de donderdag overleden Britse kleuter Laura Davies in september in de Ver enigde Staten onderging, heeft haar lijden alleen maar ver lengd. De belangrijkste behan delende arts, Tzakis, erkende gisteren dat de kritiek dat het kind onnodig pijn had geleden, terecht was. Het vijfjarige meisje onderging vorig jaar een dubbele orgaantransplan tatie, die grotendeels werd be taald door de Saudische ko ning Fahd. Op 16 september kreeg het meisje in een vijftien uur du rende operatie opnieuw een nieuwe lever en dunne darm, een nieuwe maag, dikke darm en alvleesklier en twee nieuwe nieren. Vorig jaar werden reeds de lever en de dunne darm van het meisje getrans planteerd. Laura Davies had een aangeboren afwijking waardoor haar lichaam niet voldoende voedsel kon opne men om in leven te blijven. Zwevende kiezer velt oordeel over '51ste staat' correspondent Alle Amerikaanse presidenten, of zij nu Democraat of Republikein waren, hebben de laatste decennia verklaard het recht van de 3,5 miljoen inwoners van Puerto Rico op zelfbeschikking te zullen respecte ren. Als Bill Clinton en het Amerikaanse Congres dat ook doen, is het niet uitgeslo ten dat de VS over enkele jaren met een 51ste staat worden uitgebreid. Alaska (49) en Hawaii (50) zijn de laatste twee staten die als staat in de VS zijn opgenomen. Ruim twee miljoen kiesgerechtigde Puer- toricanen spreken zich morgen in een re ferendum uit over hun staatkundige toe komst. Nooit eerder is het aantal voor standers van formele aansluiting van het Caribische eiland bij de VS zo groot ge weest. Veertig procent zou van Puerto Ri co een echte Amerikaanse staat willen maken; ongeveer evenveel ménsen willen de huidige status handhaven. Puerto Rico vormt sinds 1952 een 'geme nebest' met de VS. Dat geeft de eilandbe woners deels dezelfde rechten als de Ame rikanen. Zij hebben het Amerikaanse staatsburgerschap, maar een beperkt stemrecht en geen volwaardige vertegen woordigers in het Amerikaanse Congres. Maar de Puertoricanen hoeven geen fede rale belastingen te betalen en krijgen veel financiële steun uit Washington. Het eiland kwam in 1898 na de Spaans- Amerikaanse oorlog in handen van de VS, die het daarna als een kolonie behandel den. Pas na de Tweede Wereldoorlog kre gen de Puertoricanen zeggenschap over hun eigen lot. Referenda over staatsvorm zijn vaker gehouden. De laatste keer in 1967, maar toen koos twee derde van de kiezers voof handhaving van de gemene best-status. Voorstanders van aansluiting bij de VS kregen nieuwe moed toen eind vorig jaar hun leider Pedro Roselló tot gouverneur van Puerto Rico werd gekozen. Roselló schreef daarna meteen een volksraadple ging uit. Die is overigens niet beslissend. Niet de Puertoricanen. maar het Ameri kaanse Congres beslist immers over uit breiding van de VS. De tegenstanders, onder leiding van sena tor Miguel Hernandez Agosto, vrezen dat de Puertoricanen als staat van de VS hun identiteit moeten opgeven; jiun taal (Spaans is nu nog de officiële taal), hun volkslied en hun sportcultuur. Bovendien zullen de inwoners van het eiland als Amerikanen gewone belastingen moeten betalen. Nu dragen zij slechts een schijn tje aan de eilandregering af. Als het Nafta-vrijhandclsverdrag tussen de VS, Mexico en Canada een feit wordt, zul len de Puertoricanen bovendien niet meer de enigen zijn die speciale handelsvoorde len met de VS genieten. Tientallen grote Amerikaanse ondernemingen hebben ves tigingen op het eiland, waar de lonen lager zijn dan in de VS. Bovendien blijft hun in Puerto Rico gemaakte winst in de VS goeddeels onbelast. Als Puerto Rico een staat wordt, vervalt dat en wordt het eiland een stuk minder aantrekkelijk voor investeerders. Ook in het Congres staat men niet te trappelen. Er zullen miljarden dollars naar het eiland moeten. Hoewel Puerto Rico het rijkste land van Latijns-Amerika is, telt het bijna twintig procent werklozen. Veertig jaar gemenebest-status hebben de economische kloof met de VS niet gedicht. In het Congres vreest men bovendien dat het opnemen van Puerto Rico als 51ste staat de inwoners van het District of Co lumbiahet district met en rond de fe derale hoofdstad Washington aanmoe digt in hun streven van DC ook een echte staat te maken. Er is in Puerto Rico ook een onafhankelijk heidsbeweging van mensen die zich totaal van de VS willen losmaken. Hun leider, senator Rubén Berrios Martinez, noemt Puerto Rico „de enige overgebleven kolo nie met meer dan een miljoen mensen". Maar hij zal bij het referendum van mor gen slechts enkele procenten krijgen. Alles zal afhangen van de ongeveer vijftien pro cent van de Puertoricanen die hun stem nog niet hebben bepaald. zagreb - Een uit Bosnië gevlucht moslim meisje bidt met haar ouders in de moskee van de Kroatische hoofstad Zagreb. Sinds het begin van de oorlog in Bosnië is het moskeebezoek sterk toegenomen en dra gen veel meer moslimvrouwen de traditio nele sluier, de chador. In Sarajevo sprak gis teren de Kroatische minister van buiten landse zaken Granic met de Bosnische pre mier Haris Silajdzic. Na afloop stelden ze een 'krachtige poging' in het vooruitzicht om vrede te bereiken. Ook riepen ze de NAVO en de EG op om indien nodig ge weld te gebruiken om de aanvoerroutes voor humanitaire hulp open te houden. En kele van deze routes worden geblokkeerd door Bosnische Kroaten. FOTO I.EPA ANTON!A BAT Bonn verscherpt controle op bloedplasma Het Duitse dagblad Süddeut- sche Zeitung heeft bloed van Bosnische vrouwen gebruikt om de voorpagina van zijn weekeinde-katern te drukken. Daarmee wil de krant de aan dacht vestigen op de wreedhe den die in Bosnië worden be gaan. Acht vluchtelingen hebben gezamenlijk een halve liter bloed afgestaan die vermengd is met drukinkt. Daarmee is een tekstregel gedrukt op de voorpagina van het weekend magazine van de krant, dat volgende week als bijlage ver schijnt. De Amerikaanse artieste Jen ny Holzer, die de opmaak van het blad verzorgt, wil het lijden van de vrouwen in Bosnië on der de aandacht brengen, en met name de systematische verkrachtingen. „Ik wil net zo schokkend zijn als het pro bleem zelf schokkend is", zei ze. Het Duitse Rode Kruis is fel uitgevaren tegen het project en noemt het „absurd en walge lijk". In Duitsland is net paniek ontstaan rond met AIDS be smet bloed. De krant legt er echter de nadruk op dat het bloed met geen enkel virus is besmet. ingang van volgend jaar voordat zij bloed geven op AIDS getest en vervolgens na vier maanden nog een keer, omdat het enige tijd duurt voordat het lichaam afweerstoffen begint aan te ma ken tegen het HIV-virus. In de tussenliggende periode wordt hun afgegeven bloed bewaard. Vanaf 1 januari zullen boven dien steekproefsgewijs zakjes gebruiksklaar bloed worden ge test voordat zij de laboratoria verlaten. Seehofer deed gisteren ook van zich spreken door artsen uit te dagen zichzelf te behandelen met mogelijk AIDS-besmet bloed. Het was een reactie op de beschuldiging van Duitse artsenorganisaties dat hij de huidige AIDS-hysterie gebruikt voor politieke doeleinden. See hofer haalde op zijn beurt fel uit naar artsen, die volgens hem niet genoeg hebben gedaan om te zorgen dat in en uit Duitsland verspreid bloed voldoende ge test was. „Volgens mij zou de federale bond van artsen voor uit moeten lopen om een einde te maken aan de crisis, maar in feite hobbelen ze achter de fei ten aan. Ik ben er zeker van dat zij die praten over show en pa niek, zichzelf niet zouden laten behandelen met verdacht bloed." saas fee In het bekende Zwitserse wintersportoord Saas Fee ligt al zoveel sneeuw, dat er in de afgelopen weken een sneeuwman van maar liefst 27,46 meter hoog is gemaakt. De sneeuwreus weegt ongeveer achthonderdduizend kilo. Het zal niemand verbazen dat het gevaarte, dat hier wordt 'bedwongen' door twee alpinisten, een plaatsje heeft veroverd in het Guinnes Book of Records. FOTO «oREUTER ft, GERMAN ESCHER Het bloedschandaal in Duits land breidt zich nog altijd uit. Gisteren maakten de autoritei ten bekend dat zeker vijftig ba by's in Beierse ziekenhuizen bloed toegediend hebben ge kregen dat afkomstig was- van de bij het schandaal betrokken leveranciers. Om herhaling van de fatale wanpraktijk te voorkomen heeft de Duitse regering de controle op bloedprodukten verscherpt. „Elke afzonderlijke stap in het gebruik van bloed en bloedpro dukten moet onderworpen zijn aan strikt toezicht, van het mo ment dat de donor het bloed geeft tot de behandeling van patiënten", aldus minister van volksgezondheid Seehofer. Bloeddonoren worden met t KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5