Kinderrechters naar ombudsman Binnenland Directeur Greenpeace op borgtocht vrijgelaten Buurt neemt massaal afscheid Komende week gesprek over opvang asielzoekers Aangespoelde butskop naar Leiden m BLACKSLDECKER WAARSCHUWING 06-0643 'Ik wilde mijn portemonnee nog redden ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Pers» Lesbische relatie dominee ingezegend akersloot» De hervormde predikante E. Hagen uit Uitgeest heeft gisteren temidden van haar gemeente de zegen gevraagd over haar lesbische relatie. Een woordvoerster van de kerkeraad heeft dit bevestigd. De dienst werd geleid door haar collega-pre dikant J. Bovenberg. Volgens woordvoerder Wiersma van de ker keraad gaat het uitdrukkelijk niet om een kerkelijke inzegening. „Zij vraagt in de kerk een zegen over haar relatie, dat is iets an- dersdan een inzegening of bevestiging." De hervormde predi kante kreeg in juni van de kerkeraad toestemming voor deze bij zondere dienst. Dit gebeurde nadat de meerderheid van de ge meente in een schriftelijke stemming akkoord was gegaan. TGV rijdt weekje door Nederland Rotterdam Het moet een verrassing worden voor de treinreizi ger. Terwijl hij slaperig op zijn vertrouwde gele Intercity staat te wachten, verschijnt daar ineens de flitsende TGV. Van 24 tot 30 november wordt die 'droom' werkelijkheid. Dan rijdt de Franse hoge-snelheidstrein een weekje door Nederland. De NS maakt echter niet van te voren bekend waar de trein gaat rijden. Het moet een verrassing blijven. Het initiatief komt uit de koker van de Hoge Snelheid Trein Vervoers Exploitatie Maatschappij (HST-VEM), een NS-dochter die zich bezig gaat houden met de exploitatie van de TGV in Nederland. Cocom heft zichzelf volgende week op den haag De Cocom, de westerse instelling die toezicht houdt op export naar (voormalige) communistische landen van mili taire apparatuur, heft zichzelf dinsdag in Den Haag op. Onder Nederlands voorzitterschap zal vervolgens geprobeerd worden een nieuwe internationale organisatie op stapel te zetten, die er op moet toezien dat hoogwaardige technologie niet in handen komt van terroristen. De Cocom werd na de Tweede Wereldoor log opgericht. Tot de organisatie behoren zestien NAVO-landen met uitzondering van IJsland, plus Japan en Australië. Neder land is de afgelopen twee jaar voorzitter geweest van Cocom. Open TBC op school in Den Haag den haag Bij een HEAO-student uit Den Haag is open TBC ge constateerd. Het personeel van de school en de tweeduizend studenten hebben inmiddels een oproep gekregen om dinsdag een zogenoemde mantoux-prik te halen, zo heeft de GGD giste ren bekendgemaakt. Mochten er meer mensen besmet zijn dan sluit de GGD niet uit dat het onderzoek wordt uitbreid. TBS voor brandstichter pension Vogel den haag Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 37-ja- rige verdachte TBS en dwangverpleging opgelegd voor brand stichting. Bewezen is dat de vrouw in september vorig jaar brand stichtte in het Haagse pension voor dak- en thuislozen Vogel. Bij die brand kwamen elf mensen om het leven. De recht bank had de verdachte eerder ook al TBS opgelegd. Hengelo en Enschede willen fuseren hengelo De colleges van burgemeester en wethouders van En schede en Hengelo willen een fusie van beide Twentse steden. Dat is volgens hen nodig om de functie van stedelijk knooppunt goed te kunnen uitoefenen en op economisch gebied een be langrijke rol in Europa te kunnen spelen. De colleges zullen de gemeenteraden op 14 december voorstellen akkoord te gaan met de fusie. Het bestuurscentrum van de nieuwe stad wordt gevestigd in Hengelo. Hoe de nieuwe plaats gaat heten, is nog niet bekend. Gedacht wordt aan 'Twenthestad'. Door de fusie ontstaat een gemeente met 225.000 inwoners. Het is de eerste keer dat twee grote gemeenten besluiten samen te gaan. Simons helpt hemofïliepatiënten met geld utrecht» Staatssecretaris Simons van volksgezondheid wil 4,5 miljoen gulden beschikbaar stellen aan met het aidsvirus be smet geraakte hemofïliepatiënten. Het geld is een tegemoetko ming in de extra kosten die deze mensen moeten maken door de combinatie van hemofilie en aids: De Nederlandse Vereni ging van Hemofilie-Patiënten (NVHP) is verheugd. Deze vereni ging heeft steeds op zo'n financiële tegemoetkoming aange drongen. De bewindsman heeft voorgesteld 3,5 miljoen te halen uit het Garantiefonds voor Hemofïliepatiënten van het Neder landse Rode Kruis. De resristelt Simons extra beschikbaar. Directeur Geert Drieman van Greenpeace Nederland is giste ren op borgtocht vrijgelaten in Canada. De rechtbank doet vol gende week woensdag uitspraak in de zaak tegen Drieman en een aantal andere activisten. De openbare aanklager heeft eer der deze week tegen Drieman zestig tot negentig dagen ge vangenisstraf geëist. De Green- peace-directeur werd dinsdag aangehouden toen hij samen Meedoen aan verkiezingen EP mag overal den haag anp Nederlanders die in een andere lidstaat van de Europese Unie (EU) verblijven, kunnen in dat land zowel actief als passief meedoen aan verkiezingen voor het Europese Parlement. Bur gers van EU-landen die in Ne derland verblijven, kunnen op hun beurt hier meedoen aan de Europese verkiezingen Het kabinet ging gisteren ak koord met een voorstel tot wij ziging van de Kieswet waarin een en ander wordt geregeld. Die wijziging vloeit voort uit het Verdrag van Maastricht dat on langs in werking is getreden. De mogelijkheid voor EU- burgers in het EU-land van ver blijf aan de Europese verkiezin gen deel te nemen betreft zowel het actieve als het passieve kies recht. In beide gevallen moet de betreffende kiezer afzien van de mogelijkheid in zijn eigen land aan die verkiezingen mee te doen. Het kabinet streeft ernaar de wijziging van de Kieswet ruim voor de eerstkomende verkie zingen voor het'Europees Parle ment op 16 juni 1994 van kracht te laten worden. Moord vooraf aan vuurzee in Midwolda De brand in Midwolda (Gr), die woensdagnacht het leven kost te aan drie mensen, is vooraf gegaan door een moord. Dat blijkt uit het onderzoek dat de politie gisteren heeft afgerond. De ex-man (54) van de 37-ja- rige bewoonster drong rond een uur 's nachts de slaapka mer van de vrouw binnen. Daar bracht hij volgens de po litie de vrouw met messteken om het leven. Aansluitend sprenkelde hij benzine rond in het huis, stak dit aan en sloeg tenslotte de hand aan zichzelf. De 12-jarige zoon van het echtpaar bevond zich op de eerste etage. Hij kon zich niet in veiligheid brengen, de 10-ja- rige dochter wel. Die werd wakker en slaagde er in te vluchten en de buren te waar schuwen. Zij is de enige overle vende. De man en de vrouw lagen in scheiding. Volgens de politie had hij zijn ex al vaker met de dood bedreigd. Amsterdam De Indische Buurt in Amsterdam heeft gisteren massaal afscheid genomen van de sigaren winkelier (51die vorige week in zijn winkel op de hoek van de Molukkenstraat en de Valentijnkade werd neergeschoten. De ongeveer 20-jarige jonge dader sloeg na zijn daad zonder buit op de vlucht. Het slachtoffer was in de buurt een graag geziene man. Een buurtbewoner loofde tien mille uit voor tips, die zouden leiden naar de dader. Het slachtof fer is gisteren op Westgaarde gecremeerd. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Tol mei 1994 gebruik van wisselwoningen Een kabinetsdelegatie gaat ko mende week met gemeenten en provincies praten over de op vang van asielzoekers. Bij het oplossen van de problemen wordt vooralsnog (tot 1 mei 1994) alleen gedacht aan op vang in wisselwoningen, in het beraad zal echter ook bezien worden wat er daarna moet ge beuren. Premier Lubbers heeft dit gis teren na afloop van het kabi netsberaad meegedeeld. Aan de hand van de uitkomsten van het beraad wil het kabinet knopen doorhakken. Volgens Lubbers heeft het kabinet van provincies en gemeenten 'positieve signa len' gekregen. Meer wilde hij daarover niet kwijt. Bij het gesprek met de ge meenten zal het vooral gaan om de opvang van 30.000 asielzoe kers die geen formele status hebben maar wel weg moeten uit de centrale opvangcentra. Daarnaast zal gesproken moe ten worden over normale huis- Over gebrek aan voldoende opvangplaatsen De Kring van Kinderrechters gaat een klacht indienen bij de Nationale Ombudsman over het gebrek aan opvang en behandelplaatsen voor minderjarigen. De rechters ho pen dat een onderzoek door de Nationale Ombudsman de hiaten in de regelgeving rond plaatsingen boven tafel brengt. met andere milieu-activisten demonstreerde tegen het kap pen van bomen in een regen woud bij Clayoquot Sound in British Columbia. Drieman heeft vrijdag om voorlopig op vrije voeten te kunnen komen een verklaring moeten tekenen dat hij zich niet zal vertonen bij de plaats waar de bomen worden gekapt. Hij en andere activisten mogen zich niet binnen een straal van vijf kilometer van die plaats be geven. Kinderrechter mr. C. de Groot uit Rotterdam zei gistermiddag tijdens de bekendmaking van een en ander dat de klacht moet worden gezien als een verwijt aan het ministerie van justitie en dat van WVC. „Op dit mo ment is het zeer de vraag of een beschikking van een kinder rechter tot plaatsing wordt uit gevoerd. Door het gebrek aan plaatsen is dat buitengewoon lastig", aldus mr. De Groot. Eis twee jaar cel tegen arts na aanranding den haag anp Voor het gerechtshof in Den Haag is gisteren twee jaar cel, waarvan acht maanden voor waardelijk, geëist tegen een 35- jarige huisarts uit Voorburg. Hij staat terecht wegens poging tot verkrachting van een patiënte en bedreiging van een vrouwe lijke arts. De man is eerder tot anderhalfjaar veroordeeld. De man kwam op 25 januari 1992 met de vrouw in contact, nadat ze de hulp van de huisart senweekenddienst had ingeroe pen. Volgens de vrouw kwam het tot ongewenste intimiteiten. Het medisch tuchtcollege heeft de man zes maanden geschorst. De huisarts zou bovendien ruim een half jaar eerder dreig brieven hebben gestuurd naar een vrouwelijke arts omdat ze hem tijdens zijn studententijd had vernederd. Het hof doet op 26 november uitspraak. De Rotterdamse kinderrech ter was eerder deze week in het nieuws omdat een meisje voor wie hij opname bevolen had, de 17-jarige Reinate, via een kort geding tegen de staat een plaats probeerde af te dwingen» De Haagse rechtbankpresident wees die vordering af omdat haar geval niet schrijnender was dan dat van andere meisjes. De overheid kan geen nalatig heid worden verweten omdat zij zich ter dege inspant voor de jeugdhulpverlening, zo zei de rechtbankpresident. „Jammer", aldus kinderrechter De Groot. „ICind en ouder moeten er toch op kunnen vertrouwen dat een beschikking van de kinderrech ter uitgevoerd wordt." Overigens heeft Reinate, die uit nood werd opgevangen in een politiecel, gistermiddag uit eindelijk toch onderdak gekre gen in een crisisopvanghuis in Rotterdam. De komende weken wordt bekeken waar Reinate, die door haar heroïnegebruik in de prostitutie dreigt terecht tq komen, psychiatrisch kan wor den behandeld. Volgens haar advocaat is nu het gevaar gewe ken dat het meisje op straat wordt gezet. De Onderrechters zitten met name in hun maag met infor mele regelingen rond de be schikbare plaatsen. Mr. De Groot: „Kinderen die formeel onder toezicht zijn gesteld, heb ben voorrang op Onderen die vrijwillig in een internaat ge plaatst moeten worden. En On deren die aangemerkt worden voor buitengewone behande ling, vergelijkbaar aan TBS bij volwassenen, hebben helemaal voorrang. Dat wordt allemaal per circulaire van het ministerie uit geregeld. Een wettelijke grondslag ontbreekt. Het zijn allemaal regelingen waar Onderrechters geen vat op hebben. Maar die regelingen rij den wel de door ons afgegeven beschikOngen in de wielen, al dus mr. De Groot. Volgens de Onderrechters is alle ellende rond de plaatsingen terug te voeren op een gebrek aan plaat sen in internaten. Die zijn in de jaren tachtig te rigoreus wegbe- zuinigd. En de Onderrechters vrezen dat er alleen maar min der plaatsen komen door de overheveling van geld en de verantwoordelijkheid voor de plaatsen van de inrichtingen naar de provincies. Volgens een woor'dvoerder van het ministerie van justitie is er inderdaad sprake van een flink capaciteitsgebrek, ook voor de plaatsen die nog onder justi tie vallen. Op dit moment wordt er hard gewerkt het aantal van 677 in 1989 op te voeren naar 1183 in 1996. „De afspraak dat justitiepupillen voorrang heb ben, loopt nu ook spaak. Er zijn te weinig plaatsen." BLADRUIMER GW150 Tijdens de voortdurende kwaliteitscontroles heeft Black Decker een probleem met de elektrische isolatie van de bladruimer ontdekt. Als u de bladruimer GW150 bezit: STOP HET GEBRUIK Alle bladruimers dienen door Black Decker technisch gecontroleerd te worden. Voor nadere informatie is voor uw gemak een gratis telefoonnummer beschikbaar gesteld. Wij verzoeken u dringend om dit nummer zo spoedig mogelijk te bellen. (7 dagen per week en 24 uur per dag bereikbaar) Wij danken u voor uw medewerking. leiden Conservator Chris Smeenk (links) bekijkt de kop van een butskop in de sectieruimte van het Nationaal Natuurhisto risch Museum in Leiden. De wal vis werd woensdag dood aange troffen op een zandplaat in de omgeving van Rottummeroog. Een arts van de Zeehondenopvang Opzet geslaagd van experiment jeugdinrichting den haag anp Het experiment met gemengde opvang van jongens en meisjes in de Groningse gesloten jeugd inrichting Het Poortje is tot nu toe geslaagd. De gemengde opvang blijkt niet tot ongewenste ontwikke lingen te leiden! In een rapport wordt er nu voor gepleit meer activiteiten gemengd te laten plaatsvinden. Op dri^ groepen jongens (to taal 44) is een groep meisjes (11). De jongens en meisjes ver blijven in aparte, van elkaar ge scheiden groepen, maar een deel van de bewoners volgt ge mengd onderwijs in de interne school. Pieterburen nam ter plekke een aantal monsters voorweten schappelijk onderzoek. Alleen de kop van het zes meter lange zee zoogdier werd uiteindelijk gebor gen en is inmiddels overgebracht naar Leiden voor verder weten schappelijk onderzoek. Daar zal hij worden geprepareerd. Eerder dit jaar spoelde een levende buts kop aan bij Hargen (NH). Deze overleed waarna ook hij in de Lèidse kollektie werd opgenomen. Met de laatste vondst komt het totaal aantal aangespoelde buts- koppen deze eeuw op veertien stuks. De butskop kan tot tien meter lang worden en hoort overi gens niet thuis in ondiepe kust wateren. De 'dwalingen' hebben ongetwijfeld de verkeerde route om Engeland genomen en kwa men daardoor in de Noordzee te recht in plaats van de Atlantische Oceaan. FOTO MARTIJN DE JONGE vesting voor de asielzoekers die wel degelijk een status hebben. Daarbij wordt de periode van 1 mei 1993 tot 1 "mei 1994 als maatstaf genomen. Voor de periode na 1 mei 1994 wil het kabinet bezien of er een ander systeem van verant woordelijkheidsverdeling moge lijk is. De asielzoekers die in procedure zijn, zouden dan on der verantwoordelijkheid van de rijksoverheid vallen: asiel zoekers met een status onder die van de gemeenten. Daarbij moet ook een discussie gevoerd worden over hun recht op voor zieningen als onderwijs en werk. Schippers vast in Duitsland rotterdam anp Honderden Nederlandse bin nenschippers liggen vast op vaarwegen in vooral Noord- en Midden-Duitsland wegens blokkades door boze Duitse binnenschippers. Die proteste ren tegen de op handen zijnde afschaffing van de bodem- vrachtprijzen. Het Duitse parle ment heeft het nu nog geldende tariefsysteem per 1 januari 1994 afgeschaft. Volgens de Onafhankelijke Nederlandse Schippersbond (ONS) is op drukbevaren routes als het Mittellandkanaal, de ka nalen rond het Ruhr-gebied, bij Dortmund, Münster, Hamburg, Berlijn, Oldenburg en Bremen de vaart gestremd. De Duitse politie treedt voor alsnog niet op tegen de bij wet verboden blokkades. Volgens ONS-bestuurder Gerard Kester is zij daar huiverig voor en be perkt zij optreden tot probleem gevallen. „Er is geen gecoördi neerd beleid om de blokkades op te heffen." Volgens Kester breiden de blokkades, die afgelopen maan dag begonnen, zich nog steeds uit. Er zijn berichten in die rich ting van de Main, de Neckar en mondjesmaat van de Rijn. De ONS-bestuurder verwacht dat de Duitse acties, die om verge lijkbare redenen als die van hun Nederlandse collega's tijdens de zomermaanden werden ge voerd, zeker tot woensdag du ren. Dan doet het Europese Hof uitspraak in een zaak over het Duitse tariefsysteem. 'Bedrijfsleven en bonden voor boren naar gas' haren anp Het bedrijfsleven in het noor den en werknemersorganisaties zijn voorstander van aardgasbo ringen in de Waddenzee. De ex ploitatie van de gasvelden levert zoveel extra werkgelegenheid, inkomen en know-how op, dat het kabinet winning op zee moet toestaan. Dat betogen de noordelijke werkgeversorgani saties en de vakbewegingen FNV en MHP in een gezamen lijke verklaring. Het CNV is te gen. De Natuurbeschermingsraad vindt gasboringen in de Wad denzee en op de eilanden on aanvaardbaar. Als winning van het aardgas noodzakelijk is, mag het van dit adviesorgaan van het kabinet alleen vanaf het vasteland. Binnenkort moet het kabinet beslissen of er op de Wadden zee naar gas mag worden ge boord. De vrijwillige boorstop van de oliemaatschappijen NAM, Mobil en Elf-Petroland loopt begin januari af. Volgens het bedrijfsleven (KNOV, NCOV, VNO. NCW en Kamers van Koophandel) is de economische impuls van de bo ringen zo belangrijk dat de re gering de exploitatie van de gas velden vrij moet geven. Nederlandse chauffeur overleefde Franse verkeersramp Hij had zijn vrouw al gewaarschuwd dat hij er uit zou zien als een zwerver. Zijn kle ren waren immers grotendeels verbrand of opengeknipt in het ziekenhuis. Wat hij zou dragen, kwam van het Rode Kruis. Die or ganisatie bleek zijn maat niet te hebben. De tengere, lange Pieter van der Weijden ziet er inderdaad verlopen uit als hij de aankomsthal van de Brusselse luchthaven binnenschuifelt. Zijn broek is te krap, zijn jas heeft ouderwetse puntkragen en onder zijn arm heeft hij een plastiq zak. Zijn vrouw Henriëtte valt hem voorzichtig om z'n stijve nek. Hij heeft zijn eigen klompen nog aan, ontdekt ze blij. De 22-jarige Dordtenaar ontsnapte dins dagavond aan de dood. De chauffeur van het transportbedrijf Bergwerff uit Capelle aan den IJssel zat met zijn vrachtwagen midden in de verkeersramp vast op de Franse snelweg AIO bij Saintes. Om hem heen stierven vijftien mensen in een zee van vlammen. Slechts vijf konden er wor den geïdentificeerd. Van zijn wagen is weinig over, maar Pie ter leeft. Hij liep 'slechts' kneuzingen op en glaswonden aan zijn hoofd. Pieter reageert nuchter, zoals Henriëtte had voorspeld. „Hij is een nuchtere jongen, met een lief karakter, maar wel een doorzetter", ty peerde ze hem gistermiddag voordat ze bij directeur Leo Bergwerff in de auto naar België stapte om Pieter op te halen. De chauffeur is deze ochtend zelfs nog naar het wrak gaan kijken, waarmee hij elektronische apparatuur naar Spanje zou rijden. Hij wist eigenlijk niet goed wat hij van de puinhoop moest vinden. Maar hij weet wel dat hij in feite twee keer aan de dood is ontsnapt. Bij de botsing schoof het rechtergedeelte van de kabine op enkele centimeters van zijn been als een harmo nica in elkaar. Hij voelde vervolgens als maar tikken in zijn nek van auto's die ach terop knalden. Pieter kan zich niet meer herinneren hoe hij zich uit het wrak heeft gewurmd. Hij vertelt dat eenmaal buiten nog even de ge dachte door zijn hoofd flitste dat hij wel licht zijn portemonnee nog kon redden. Maar toen sloegen de vlammen er al uit. Een kwestie van een minuut na de botsing, denkt Pieter. „Ik heb de afgelopen nachten goed ge slapen, niet gedroomd", vertelt Pieter zijn vrouw. Daarom is hij ervan overtuigd dat hij weer snel zal rijden. „Het moet wel, an ders kom je er niet overheen". Nuchter zegt hij dan: „Het is gebeurd. Life goes on. Het kan iedereen gebeuren". Arm in ami lopen Henriëtte en Pieter naar buiten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3