'Je valt hier van de ene verbazing in de andere' Afons Groenendijk kwijnde wig bij Ajax. De transfer naar Mcnchester City kwam voor de Leidse profvoetballer - hij spielde ooit voor LFC en UVS - dai ook als een geschenk uit de hanel. Zijn start in Engeland wcs flitsend. Het 'continentale' tijltje van de lichtvoetige technicus sloeg aan bij de trbeiders uit Manchester. Afons werd door de City-fans tl snel omgedoopt totThe Fmz', naar de vrijbuiter in de wegere tv-serie 'Happy Days'. Maar zo gelukkig is Alfons Groenendijk tegenwoordig niet neer. Hij ligt overhoop met de rieuwe manager Brian Horton en speelt niet. ROB ONDERWATER Hij is boos, The Fonz. Zijn woede laait nog hoger op als journalis ten, sponsors en fans aan hem vertellen dat ze niet begrijpen waarom hij niet in de basis staat bij Manchester City. „Zo gaat het nu al wekenlang. De mensen willen dat ik speel. Ik hoor er ook in", uit Groenen dijkzijn ongenoegen. Alfons Groenendijk wil dolgraag spelen, maar lij mag niet. Alweer niet. Vorig seizoen zag Ajax-opperhoofd Louis van Gaal hem niet iftaan en de laatste vier wedstrijden wordt hij genegeeerd door Brian Horton, de nieuwe manager bij Manchester City. Het zit hem riet mee. De familie Groenendijk (Alfons en zijn vriencin Cindy) heeft zojuist de verhuisdozen uitgejakt en de vanuit Nederland verstuurde meubeltjes op de juiste plaats gezet. Alfons Groeiendijk zit 'geramd', zo lijkt het. Hij woon in een prachtig huis in Romiley (een tegen Manchester aangeplakt dorpje), ont vangt RTL 4 luid en duidelijk („we kijken nu zelfs ïaar de Honeymoonkwis, dat deden we in Hdland nooit") en verdient een dik beleg de boterham bij een Engelse middenmoter uit do Premier League. En de telefoon is bin nen fandbereik. Een onmisbaar hulpmiddel, wantGroenendijk heeft een hechte band met zijn fimilie. Het is te merken aan de torenho ge tefefoonrekening. Conflict Toch is er twijfel. De laatste weken is Alfons Groeiendijk uit de gratie geraakt bij Brian Horün, de manager die de weggestuurde Pe ter Ffeid in september kwam aflossen. In eer ste iistantie rook Groenendijk geen onraad. „Toer Horton kwam, ging het juist goed. Met Pete Reid (inmiddels verhuisd naar Soutiampton.red.) haalden we twee punten uit ver wedstrijden, onder Horton tien uit zes.' Tijlens het duel met Oldham ging het mis. Groaienoiijk viel Uit met een pijnlijke rib als gevog van een stevige botsing en keerde niet mee terug. Tot zijn woede en ergernis. „Doir die blessure miste ik een wedstrijd. Daana was ik weer fit, dus ik verwachtte er gew»on weer bij te zijn. Maar ik kreeg een oproep voor het tweede. Ik naar Horton toe. Die zei dat dit gebruikelijk was in Engeland. Voor mij niet. Ik vond het belachelijk." Sridsdien kunnen Alfons Groenendijk en Briar Horton niet meer door èèn deur, zoals dat tegenwoorolig heet. De ruzie tussen de twe liep zo hoog op, dat Groenendijk voor de vedstrijd tegen Chelsea disciplinair werd gesihorst. „Ik moest opdraven voor een wed- striji van het tweede. Kom ik in m'n spijker- brck aan, zie ik dat iedereen een pak aan heet. Wist ik veel, niemand had mij wat ge- zegl. Begint die Horton me daar toch uit te var<n. Waar al die jonge ventjes van het twede bij stonden. Zeg ik tegen 'm: als je in Neterland zo naar een wedstrijd gaat, den- kenze dat je naar een bruiloft moet. Ik kan darm'n mond niet houden." ,Bj de volgende wedstrijd van de reserves was het weer hommeles. Volgens Horton deel Groenendijk taktisch verkeerde dingen. „Da werd ik op een gegeven rhoment zo zat, datk zei: 'Oh ja, jij komt van Oxford, die stad dieilleen maar beroemd is vanwege de roei- rac met Cambridge." lorton was des duivels en schorste Groe- neidijk. Inmiddels gingen de partijen rond de afel en is de zaak gesust, maar Groenen- dijl heeft het sterke vermoeden dat hij moet boten voor zijn gedrag. „Ik heb ook een veel te jrote mond. Eerlijk, dat loopt als een rode drad door m'n carrière. Ik moet me overal me bemoeien." 5:om, stom, stom, vindt hij het zelf. Maar hij leloofde zichzelf beterschap, in de weten schap dat hij nog twee seizoenen met Man- ch6ter City verder moet. Groenendijk is wel zovvijs om zijn kont niet tegen de krib te goden, want daarmee verspeelt hij een on- bebmmerde toekomst. ':lapuit' Groenendijk heeft het er maar meilijk mee. Hij weigert de harde feiten op tafl te leggen, maar diep in zijn hart weet hij dai Manchester City een verkeerde keuze is geveest. Hij kon ook naar West Ham United, eei ploeg die op het veld minder kick and ruh speelt dan zijn huidige werkgever. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 De teleurstelling van Alfons Groenendijk „Maar wat moest ik?" verdedigt Groenendijk zich. „Ik kwam hier en na vier voorzetten wil den ze al dat ik tekende. 'Het geld was goed, m'n salaris is het dubbele van wat ik bij Ajax verdiende, en Peter Reid zat hier. Dat is een man die van opbouwend voetbal houdt. Pe ter Gerards van de WCS vond ook dat dit voor mij de beste club was." Onvrede Ook in Engeland rolt de bal echter vaak een onverwachte kant op. Reid kon vanwege te genvallende prestaties vertrekken en Horton kwam. Een manager die er volgens Groenen dijk weinig van begrepen heeft. De trainin gen zijn uit het jaar nul en het taktisch in zicht van de nieuwe man houdt niet over. Een dag voor de beladen derby tegen Man chester United verbergt Groenendijk zijn on vrede niet tijdens de oefensessie van een uur op het trainingscomplex van Maine Road. Terwijl zijn collega's afronden, werkt Groe nendijk in de hoek van het veld alleen een aantal sprintjes af. Het lijkt een strafexpedi tie. „Straf? Welnee, dat deed ik voor mezelf. Heb je gezien hoe hier op de dag voor de wedstrijd wordt getraind? Dat lijkt toch hele maal nergens op. Ik doe maar wat extra's. Heb ik tenminste het gevoel dat ik wat heb gedaan." Bij Ajax was dat wel anders. The Fonz denkt nog graag aan die partijtjes in De Meer van acht tegen acht, waar de stukken vanaf vlogen. „Bergkamp had het in partijtjes moeilijker dan, pakweg, tegen WV, Daarin scoorde hij niet zo gemakkelijk." Hij is er inmiddels wel achter dat 'alles minder is dan Ajax'. Neem alleen de kwaliteit van de ballen. Sjakie Wolfs behandelde die met liefde en toewijding, herinnert Groenen dijk zich maar al te goed. Dat gaat bij City wel even anders. „Het is toch te gek dat je hier met een paar ballonnen moet trainen...?! Dat had ik nooit verwacht. Eerlijk, je valt hier van de ene verbazing in de andere. En weet je wat het mooiste is? Ze denken dat ze het voetbal hebben uitgevonden. Terwijl ze hier op taktisch gebied tien jaar achterlopen. Als ik Louis van Gaal vertel wat hier allemaal ge beurt, lacht-ie zich kapot." Balen Geen kwaad woord over de huidige oefen- meester van Ajax. „Bij Ajax zitten veel goede voetballers. Dan kan het zijn dat er een bete re tussenloopt dan jij. Dat begrijp ik best en daar schaam ik me helemaal niet voor, want tenslotte is Ajax de absolute top." Bij Man chester City ligt de situatie anders. „Ik hoor bij de beteren. Dat weet ik en ik blijf dan ook vertrouwen houden. Maar het is soms moeilijk zich te schikken in het keurslijf van 'mister' Horton. Groenen dijk maakte zich tijdens de eerste weken, toen hij met vriendin Cindy nog in een hotel woonde, verschrikkelijk druk om de aanpak van de manager. Maar inmiddels weet hij be ter. „Want ze doen het hier toch op hun ei gen manier, daar verandert ook Alfons Groe nendijk helemaal niets aan. Ik gooide de bal eens in omdat er een vent van ons vogelvrij stond. In Engeland is dat ongebruikelijk. Daar doen de backs dat, ook al moet hij van honderd meter ver komen. Begon die Horton me weer uit te kafferen, niet normaal meer. Ik laat de bal voortaan lekker liggen." Als hij tenminste speelt. En dat doet-ie ook wel, maar bij de reserves. Op een doorde weekse avond, voor drie man en een paarde- kop. Voor hem is dat dus balen. Geregeld dwalen zijn gedachten af naar die, voor een profvoetballer, afgrijselijke momenten. Groe nendijk lijkt soms wanhopig. Op de dag voor de wedstrijd tegen United, hij weet op dat moment dat hij geen basisspeler is, strijden teleurstelling en optimisme om de voorrang. Rustig aan Hij duikt de laatste tijd ook wat vaker de pub in. Onder het motto 'wat kan mij het schelen, morgen speel ik toch niet' drinkt-ie er z'n biertje. Niet overdreven veel, maar toch... Het wordt Groenendijk gemakkelijk gemaakt, want op vijftig meter afstand van zijn huis lonken drie cafe's. „Wat moet ik dan? Thuis gaan zitten klagen bij m'n vriendin? Voor haar is het hier ook moeilijk. -Ze gaf voor de derde keer haai baan op om met mij mee te gaan. Ik heb me heilig voorgenomen hier te slagen. Het zit nu even tegen, maar ik moet me in die twee seizoenen wel zien te verma ken. Ik heb een agent in Engeland en die raadde me aan me vooral rustig te houden. Dat doe ik maar, anders ben ik m'n centjes kwijt. En dat was toch de belangrijkste reden voor mijn overtocht. Daarbij, ik ben 29. Zo lang kan ik ook niet meer mee." Hij denkt tegenwoordig na over het leven, over de toekomst. Groenendijk zou de jour nalistiek wel in willen. Voor Radio West ver zorgt hij al wekelijks een bijdrage over het Engelse voetbal en binnenkort gaat hij voor Elf een column schrijven. Een tikkeltje emotioneel opeens zegt hij: „Ik heb toch helemaal niets te klagen. Weet je wie zich mag beklagen? Ron de Roode." Dat de voetballer van Telstar (De Roode on dergaat momenteel een chemokuur) door een ziekte is geveld, heeft Groenendijk diep geraakt. De Roode is zijn maatje, beiden speelden voor FC Den Haag. „Weet je dat ik ook zoiets aan de hand heb gehad in de tijd dat ik bij Roda speelde? Ik had last van een klein gezwelletje op m'n rug. Ik ermee naar het ziekenhuis. Afijn, ik werd onderzocht en kreeg een paar dagen later te horen dat het een kwaadaardig gezwel was. Ik moest gelijk blijven. M'n hele wereld stortte ineen. M'n broer Emst kwam gelijk naar Kerkrade, ik was helemaal van de kaart." Nadat het gezwel was verwijderd, kreeg Groenendijk de mededeling dat hij niet meer terug hoefde te komen. Jan Reker, destijds trainer van Roda JC, vond dat maar vreemd. Hij zette PSV-arts Van den Hoogenband ach ter de zaak en wat bleek: het gezwel was niet kwaad-, maar goedaardig. Foutje van het la boratorium, Groenendijk dus voor niets ge opereerd. „Ik kon nog een proces beginnen tegen dat ziekenhuis. Maar Reker zei dat het jaren ging duren en dat het beter was dat ik me concentreerde op Roda." In het Limburgse land kwam de linkspoot echt goed uit de verf. Bij LFC en UVS leerde Groenendijk de grondbeginselen, bij FC Den Haag werd hij gekneed en klaargestoomd voor het grotere werk. Roda bracht hem een prachtige tijd met Europa Cup voetbal en kolderieke avonturen met Géne Hanssen, de huidige laatste man van WV. „We gingen vaak op stap met de selectie. En Géne Hans sen moest altijd mee, want hij was onze ster ke man. Als er narigheid kwam, stond Hans sen vooraan om de klappen op te vangen. Ik las dat-ie laatst is opgepakt wegens heling. Typisch iets voor Géne, ik heb er in elk geval hard om moeten lachen." Geen kans Leo Beenhakker was de Ajax-trainer die Groenendijk beloonde voor zijn goede spel in Limburg. Hij haalde de Leidenaar naar Am sterdam, om het vertrek van Richard Witsch- ge naar Barcelona te compenseren. Maar na dat Beenhakker was bezweken voor de geld buidel van Real Madrid, viel het doek voor Alfons Groenendijk bij Ajax. Kroonprins Van Gaal zag het niet in de technicus zitten en daarbij werd de voetballer geplaagd door een enkelblessure, die hem zelfs op de operatie tafel bracht. Dat maakte het voor Groenen dijk onmogelijk een basisplaats te bemachti gen: „Ik heb gewoon geen kans gehad onder Van Gaal." Ondanks alles is Groenendijk apetrots op zijn carrière. Hij is toch maar aangetrokken door een club uit de Engelse Premier League. Altijd volle stadions, altijd sfeer op de tribu nes. Zonder tegenzin geeft hij een rondlei ding in Maine Road, het stadion van City en wijst op de prachtige grasmat, die moeiteloos voor-een biljartlaken door kan gaan. „Da's toch wel anders dan bij RKC of Volendam." Een dag later ademt het stadion, gevuld met 35.000 fel meelevende toeschouwers, een echte voetbalsfeen de derby Manchester City-Manchester United. Op het veld blijkt geen plaats voor Alfons Groenendijk, en evenmin in de dug-out. Hij is veroordeeld tot de tribune. „Blij toe, want dan hoef ik niet de hele wedstrijd warm te lopefl, zonder dat ik moet invallen," klinkt het verbitterd. Tijdens de rust dient Groenendijk op te draven voor een fotosessie met gehandicapte kinderen. Het zijn verplichte pr-werkzaam- heden. Hij baalt als een stekker, want Maine Road staat op z'n kop. City speelt goed en leidt met 2-0 tegen de ongeslagen koploper van Engeland. Dan volgt er een tweede helft, waarin de ploeg van Groenendijk met zich zelf worstelt en uiteindelijk door United wordt vermorzeld: 2-3. Gelukkig, zie je Groe nendijk denken, er is nog hoop. „Heb je die tweede helft gezien. Ze hadden me uitste kend kunnen gebruiken. Iedereen zegt het." Iedereen, behalve de trainer.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 33